Page 1

canik.bel.tr

Elektronik Belge Yรถnetim Sistemi


Değerli Samsunlular; Bugün Canik’te ilkleri başarmanın onurunu yaşıyoruz. Bundan 9,5 yıl önce siz değerli halkımızın yaşam konforunu artırmak gayesiyle çıktığımız Canik’te bilişimi yönetiyoruz. Bilgi ve teknoloji çağı olan 21. yüzyılda artık şehirler yarışıyor. Şehirlere yön verecek olan da şüphesiz ki yerel yönetimlerdir. Türkiye’de örneği olmayan teknolojik donanıma sahip olan Canik Belediyesi olarak yine Türkiye’de bir ilk olan Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)’ni halkımızın hizmetine sunduk. EBYS sayesinde artık Canik’te kağıt evrak dönemi sona erdi, dijital dönem başladı. Daha önce Karadeniz’de sadece Canik ve Ünye Belediyelerinin kullandığı “E-Devlet” uygulamasını başlatmıştık. Buna ek olarak Elektronik Posta’yı ise Karadeniz’de ilk kullanan belediyeyiz. Şimdi bunların haricinde Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni hayata geçirdik. Uzakları yakın yapan teknolojik bir sistem olan EBYS sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun internetin olduğu her yerden belediyeyle ilgili işlemlerinizi evinizden yapmanız mümkün. Belediyemizin resmi internet sitesi www.canik.bel.tr adresinde bulunan ‘E-Belediye Kapısı’nı kullanarak giriş yapabileceğiniz Elektronik

Belge Yönetim Sistemi içerisinde bina ruhsatı, işletme ruhsatı, imar başvurusu yapabilir, şikayet ve talepte bulunabilir, işlemlerinizi takip edebilirsiniz. İnterneti kullanamayan veya internet imkanı olmayan vatandaşlarımız ise 7 gün 24 saat aktif olarak hizmet veren 444 55 90 nolu çağrı hattını arayarak ya da 4445590@canik.bel.tr adresine mail atarak da Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nden yararlanabilme imkanına sahip. Tüm bu uygulamaları kullanmayıp belediyemize gelen vatandaşlarımız ise konuğumuzdur. Belediyemizin giriş katında bulunan EBYS Yönetim Merkezi’nde hizmet başvurunuzu yapabilir, elinizde evraklarla dolaşmanıza gerek kalmadan çayınızı içebilirsiniz. Bu teknolojik sistem sayesinde belediyemiz de artık yanımızda. Biz nerede olursak olalım işler aksamıyor, zaman kaybı olmuyor. Canik’te Elektronik İmza ile bütün işler hızlı bir şekilde yürüyor. “Sorununuzu biz çözelim, zamanınız size kalsın” sloganıyla hayata geçirdiğimiz Elektronik Belge Yönetim Sistemi halkımıza ve şehrimize hayırlı olsun. Saygılarımla...


canik.bel.tr

E-BELEDİYE KAPISI

EBYS

e- DEVLET

e- BELEDİYE

E-BELEDİYE KAPISI NEDİR? E-Belediye Kapısı; Türkiye’de ilk kez belediyemizin hizmete sunduğu Elektronik Belge Yönetim Sistemi, E-Devlet ve E-Belediye hizmetlerinin bir arada sunulduğu interaktif işlemlere internetten giriş kapısıdır.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

(EBYS) Elektronik Belge Yönetim Sistemi Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), uzakları yakın yapan teknolojik bir sistemdir. Türkiye’de ilk kez Canik Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu EBYS sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun internetin olduğu her yerden belediyemizle ilgili işlemlerinizi belediyemize gelmenize gerek kalmadan bilgisayarınızdan halledebilir, EBYS’nin size sunduğu bütün imkanlardan faydalanabilirsiniz. İnterneti kullanamayan veya internet imkanı olmayan vatandaşlarımız 444 55 90 nolu 7/24 hizmet veren çağrı hattını arayarak ya da 4445590@canik.bel.tr adresine mail atarak Elektronik Belge Yönetim Sistemi imkanlarından yararlanabilme imkanına da sahiptir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

EBYS’DE HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR? Elektronik Belge Yönetim Sistemi Hizmet Başvurusu, Şikayet/Talep Başvurusu ve Başvuru Takip işlemlerinizi yapabilirsiniz.

EBYS NASIL KULLANILIR? 1- EBYS’yi kullanmak için önce belediyemizin resmi internet adresi www.canik.bel.tr’ye giriş yapılmalıdır. 2- İnternet sitemizin sağ alt köşesindeki E-Belediye Kapısı Sekmesi’ne giriş yapılmalıdır. 3- Karşınıza çıkan “EBYS”, “E-Devlet” ve “E-Belediye” bölümlerinden, EBYS tıklanır. 4- Belediyeye yapılacak hizmet başvurusu ve belge talebi için “Hizmet Başvurusu” sekmesine, talep ve şikayetleriniz için “Şikayet ve Talep Başvurusu”, başvuru takibi için “Başvuru Takip” sekmesine e-Belge sorgulamak için “e-Belge” sorgula sekmesine giriş yapmak gerekmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

HİZMET BAŞVURUSU 1- EBYS Kullanım Taahhütnamesi okunarak, “Kullanım şartlarını ve yasal sorumlulukları kabul ediyorum” bölümü işaretlenmesi zorunludur. 2- İşlem yapılacaksa gerçek veya tüzel kişi olunduğu seçilmelidir. 3- Başvuru yapılacak birim ve konu seçilir. 4- İşaret ile vurgu yapılan yerler doldurulur, başvuruya ait istenen belgeler var ise sisteme yüklenir “Gönder” tuşuna basılarak başvuru tamamlanır. 5- Başvuru sahibi başvurusu alındıktan sonra mesaj ve e-posta şeklinde bilgilendirilmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

ŞİKAYET / TALEP 1- ŞİKAYET / TALEP sekmesi seçilir, 2- İşaret ile vurgu yapılan yerler doldurulur, başvuruya ait istenen belgeler var ise sisteme yüklenir “Gönder” tuşuna basılarak başvuru tamamlanır. 3-Başvuru sahibi, başvurusu alındıktan sonra mesaj ve e-posta şeklinde bilgilendirilmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

BAŞVURU TAKİP 1-Başvuru yapan kişiye verilen belge numarası ve TC. numarası girilerek başvuru sorgulanır. 2- Başvuru sonuçlanmış ise verilen cevap görüntülenir, isteğe göre belge çıktısı alınabilir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

e- BELGE SORGULAMA 1-Kurum tarafından hazırlanan belgelerin alıcısı tarafından doğrılanması için kullanılır. 2- Belge no ve sorgulama kodu ile döküman sorgulanarak belgenin kimler tarafından hazılandığı, paraflandığı ve imzalandığı bilgileri görüntülenir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

Elektronik Belge Yönetim Sistemi

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Arayüzü

Birim

Tarama Merkezi

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

EBYS YÖNETİM MERKEZİ

444 55 90 İnterneti olmayan veya kullanamayan vatandaşlarımız, 7 gün 24 saat hizmet veren 4445590 nolu çağrı hattımızı günün her saati arayarak, belediyemize gelmelerine gerek kalmadan Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin imkanlarından faydalanabiliyor. Ayrıca 444 55 90’a şikayet ve taleplerinizi mesaj atabilir, isteklerinizin çözümü noktasında mesaj yolunu tercih edebilirsiniz.

4445590@canik.bel.tr Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni kullanamayan ve işitme engelli vatandaşlarımız için hizmete sunduğumuz 4445590@ canik.bel.tr e-posta adresine Hizmet ve Şikayet / Talep Başvurularınızı mail atarak gerçekleştirebilirsiniz. Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

E-DEVLET ENTEGRASYONU

Elektronik yapılanma sürecindeki devletimizin oluşturduğu platformda, kurumlarından talep ettiği altyapı ihtiyaçlarını karşılayan, belirlediği standartlara uygun, yakın gelecekteki diğer entegrasyonlara hazır bir sistemdir.

E-IMZA, MOBIL İMZA VE E-YAZIŞMA PAKETI Belediyemizde elektronik belge imza ve onay işlemlerini, dijital arşivi de içine alacak şekilde, güvenli e-imza ile yapmaktayız. Mobil cihazların kullanımı ve kurumumuza dışarıdan gelen mobil imzalı belgelerin sisteme alınabilmesi için altyapımız hazır. E-İmza ya da M-İmza ile imzalanmış belgeleri, e-yazışma paketi formatında hazırlayarak sorgulanabilir hale getiriyoruz. Web üzerinden e-yazışma paketi sorgulaması, paket ve içeriğindeki belgelerin doğrulaması ve gerektiğinde indirilmesi işlemlerinin güvenli şekilde yapılabilmesini sağlıyoruz.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

KEP NEDİR? E-Yazışma Paketi formatındaki belgeler KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) ile KEP hesabı olan başvuru sahiplerine veya ilgili kamu kurumlarına posta veya kargo yerine kontrollü ve korumalı olarak e-mail yolu ile gönderebilen sistemdir. Canik Belediyesi olarak KEP’i (Kayıtlı Elektronik Posta) Karadeniz Bölgesi’nde ilk kullanan belediyeyiz.

e - DEVLET www.turkiye.gov.tr üzerinden sunulan hizmet ile vatandaşlarımız, belediyemizde tc kimilk numaraları ile ilişkilendirilmiş emlak ( bina, arsa, arazi) bilgilerine erişebilir, Belediyemize olan borç bilgilerini sorgulayabilmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

e - BELEDİYE e - Belediye ile vatandaşlarımız belediyemize gelmemelerine gerek kalmadan her türlü (bina, arsa, arazi, ilan- reklam, çtv v.s.) borç bilgilerini sorgulayabilir kredi kartı ile güvenli bir şekilde borçlarını ödeyebilmektedir.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi


canik.bel.tr

444 55 90 4445590@canik.bel.tr www.canik.bel.tr

Elektronik Belge Yรถnetim Sistemi

Ebys brosur  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you