Page 1

Anadolu Ajansı Washington ofisi açıldı

Anadolu Ajansı Amerika Bölge Direktörlüğü Washington Ofisi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katılımıyla açıldı. Anadolu Ajansı, 100. yıl hedefleri kapsamında yurt dışı operasyonlarını güçlendirme çalışmalarına, Amerika Bölge Direktörlüğü Washington Ofisi ile devam ediyor.

Turkish American Community Newspaper Year 11

Issue 164

April 13, 2014

Semi monthly

$ 1.00

Geniş haber

6

sayfada

“ERMENİ İDDİALARI, ABD’NİN İÇ POLİTİKA MALZEMESİ OLARAK KULANILMAMALI” Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarı konusunda, "99 yıl önce Amerika’dan çok daha uzak bir coğrafyada gerçekleştirildiği iddia edilen ama olup olmadığı konusunda da hiçbir bilimsel çalışmanın henüz yapılmadığı ve bizim de kesinlikle olmadığını iddia ettiğimiz bir konunun, bugün ABD’de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil” dedi. Babacan, tasarının çok hızlı biçimde gündeme geldiğini belirterek "Dolayısıyla oldukça hızlı gelişmiş" ifadesini kullandı. Babacan, tasarının kısa sürede gündeme getirilmesine rağmen Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin bu konuda yoğun çalışmalar yürüttüğünü bildirdi. Detaylı haber

28.

sayfada

Haberin devamı

22.

sayfada

Çınar: Kongre üyelerine sıkı markaj politikamız devam edecek Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Ali Çınar, Ermeni iddialarının Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde destek bulmasının kendilerini yıldırmayacağını, tasarının yasalaşmasını engellemek için Kongre üyeleri nezdinde girişimlerinin devam edeceğini söyledi. FORUM’a özel bir açıklama yapan Çınar, “Kongre üyelerine sıkı markaj uygulama politikamız devam edecek” dedi. Şimdiye kadar yaptıkları görüşmeler ile ilgili bilgi veren Çınar, “Başkan Obamaya yakınlığı ile bilinen New York Kongre üyelerinden Yvette Clarke, Türkiye aleyhine Kongre gündemine gelebilecek tasarılara karşı mücadele edeceğini ifade etti. New York Times tarafından geleceğin Obama’sı olarak nitelendirilen Hakeem Jeffries de yakın zaman içinde Brooklynde Türk Temsilcilerle biraraya gelmek istediğini söyledi”dedi.


Q QL 路 H\ V HU 1HZ 酶L QL L .O XN dRF Q 0RGHU (Q


www.ForumGa zetem.c om 164. BULMACANIN ÇÖZÜMÜ

M Ahmet Kural

İ D İ K E

A H M E T K U R A L

A H A A S T M A

Y

S A E L M E N T İ R A T J A E K D A İ Z A T A R Y A

M U H A N N E T F R E N L E P R A

ŞİFRE: PERFORMANS

Ş Y K A V E H A S T N E T T V A R O K B A Y A Y J A N R Melek Baykal A A A N A F G A E L A T L İ K E Z İ L K D A E C E

K B A L E A İ T M A Y N A V A R T A O N A D A L A R I K K A L N A A N A M A L N A M E A L A K E İ N T E A T A M A K İ E P E İ K İ R N R D A N E İ F E E K S A F K İ K İ K İ R S Ali İhsan Varol


AMERİKA HABERLERİ

6

Anadolu Ajansı Washington Ofisi açıldı Anadolu Ajansı Amerika Bölge Direktörlüğü Washington Ofisi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katılımıyla açıldı. Anadolu Ajansı, 100. yıl hedefleri kapsamında yurt dışı operasyonlarını güçlendirme çalışmalarına, Amerika Bölge Direktörlüğü Washington Ofisi ile devam ediyor. AA'nın, 100. yılında dünyanın ilk beş ajansı arasında yer alma hedefine önemli katkı sağlayacak AA Amerika Bölge Direktörlüğü Washington Ofisi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla açıldı.

WASHINGTON (AA) - Açılışa, Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tugay Tunçer, KKTC’nin Washington Temsilcisi Ahmet Erdengiz, Amerika Türk Koalisyonu'nun (TCA) Başkanı Lincoln McCurdy, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye masası yetkilisinin de aralarında bulunduğu Amerikan siyaseti, düşünce kuruluşları ve Türk-Amerikan toplumundan seçkin davetliler de katıldı. Ofisin açılışı Başbakan Yardımcısı Babacan, Washington Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Tunçer, KKTC Washington Temsilcisi Erdengiz, AA Avrupa ve Amerika Direktörü Ural Yeşil ve AA Amerika Bölge Haber Direktörü Hüseyin Köşger tarafından gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Ali Babacan, AA'nın yeni ofisinin hayırlı olmasını diledi. AA'nın 94. kuruluş yılında Amerika'daki Washington ofisini açmaktan mutluluk duyduğunu belirten Babacan, “Bu ofisin hayırlı olmasını diliyorum. Anadolu Ajansı'nın hem Türkiye'den Amerika'ya haberlerin daha sıhhatli ulaşmasında hem de Amerika'daki gelişmelerin Türkiye'ye ve dünyaya

daha doğru şekilde ulaşmasında önemli bir katkısı olacağını düşünüyorum ve çalışanlarına başarılar diliyorum” diye konuştu.

Haber, görüntü ve fotoğraf servisleri için son teknolojik ürünlerle donatılan ofiste ekipler, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'daki gelişmeleri Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak 3 dilde aktaracak.

Ofis, Beyaz Saray'a birkaç dakikalık uzaklıkta Dünya ve ABD siyasetinin merkezi kabul edilen, her gün devlet başkanları, bakanlar, bürokratlar ve önemli isimleri ağırlayan başkent Washington’da açılan AA ofisi, Beyaz Saray’a yakınlığıyla dikkati çekerken, Kongre’ye yürüme mesafesinde bulunuyor. Washington'daki yabancı medya kuruluşlarının merkezi konumundaki Ulusal Basın Merkezi binasında AA'nın yanı sıra EPA, Getty Images, Alman haber ajansı DPA, Kyodo, EFE, El Arabiya, Notimex gibi önemli medya kurumları ile Amerikan politikasıyla alakalı önemli etkinlik ve brifinglerin düzenlendiği ABD Dışişleri Bakanlığı Yabancı Basın Merkezi, Washington’daki gazetecilerin uğrak yeri, hemen her alanda çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan Ulusal Basın Kulübü gibi merkezler de yer alıyor.

AA Amerika Bölge Direktörlüğü'nün New York'tan sonra ikinci ofisi olan Washington bürosu, muhabirlerce hazırlanan Türkçe ve İngilizce haberleri doğrudan bölgeden yayına vererek, abonelere daha hızlı haber ulaştırmayı hedefliyor. Dünya finans ve ekonomi çevrelerini çok yakından ilgilendiren ABD Merkez Bankası (Fed), IMF ve Dünya Bankası gibi merkezlerle ilgili gelişmeleri de finans çevrelerine sıcağı sıcağına aktaracak AA Washington ofisi, içeriklerini fotoğraf ve görüntülerle de destekleyecek. ABD ve dünyanın finans, sanat ve diplomasi merkezi konumundaki New York'un Manhattan bölgesinde yer alan AA Amerika Bölge Direktörlüğü New York Ofisi de 24 Kasım 2013 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla hizmete açılmıştı.

Son teknolojiyle donatıldı Muhabir: Erkan Avci / Yayınlayan: Şermin Coşkun


KANADA HABERLERİ

7

Toronto'da Bilimin Sultanları Sergisi Buluşları ve eserleri ile dünya bilimine yön vermiş Müslüman bilimadamlarının eserlerinin sergilendiği Sultans of Science (Bilimin Sultanları) Sergisi, Toronto’daki Ontario Science Center’da açıldı.

TORONTO (AA) – İslami ilimler ve İslam âlim- İslam âlimlerinin tanıtıldığı sergi, Kanada Arab lerinin dünya bilimine kazandırdığı buluş ve Enstitüsü ve Nur Kültür Merkezi tarafından oreserlerin tanıtıldığı Sultans of Science (Bilimin ganize ediliyor. Sultanları) Sergisi, Toronto’da açıldı. Sergide yeralan ve 8.yüzyıldan 18.yüzyıla Ontario Science Center (Ontario Bilim Merkezi) kadarki dönemde yaşamış Müslüman bilisalonlarında açılan sergi, her kesimden insan- madamlarının buluşlarından bazıları, MTE’nin ların yoğun ilgisini çekiyor. 7 Mart’ta açılışı Abu Dabi ve Cape Town stüdyolarında aslına yapılan ve 7 Haziran 2014 tarihine dek açık kala- uygun olarak yeniden hayata geçirildi. Bunlar cak sergiye, en çok ilköğretim çağında çocukları arasında El-Cezeri’nin Robot Adamı, Filli Su Saati olan aileler ilgi gösteriyor. “1000 Years of Knowl- ve Abdest Makinesi gibi en ilgi çekenleri. Özeledge Rediscovered” (Bin yıllık bilgi yeniden likle haftasonları sergide çocukları ile saatlerce keşfedildi) sloganı ile açılan sergide, İbni vakit geçiren aileler ve çocuklar için ilginç gelen Sina’dan Biruni’ye, İbni Haldun’dan Piri Reis’e eserler ise aslına uygun olarak minyatürleştirkadar her alanda bilimsel eserler vermiş ve bu- ilmiş mekanik sistemler. luşları ile dünya bilim tarihine adını yazdırmış Bilimin Sultanları Sergisi’nde, 9.yüzyılda İs-

panya’da icat ettiği sistem ile uçmayı başaran Abbas bin Firnas, El-Zehravi’nin diş ve diğer ameliyatlarda kullandığı aletleri, tıp, astronomi, matematik, sanat, mimari, optik ve su bilimleri alanındaki minyatür mekanizma örnekleri ile tüm bu bilimlerin görsel ve sesli tanıtımının yapıldığı interaktif sunumlar, ziyaretçilerin bilim dağarcığına katkıda bulunuyor. Daha önce 2008'de Kanada halkı ile buluşan sergi, Ontario Science Center tarafından ikinci kez sergilenmesine izin verilen ilk sergi unvanını da kazandı. Yayınlayan: Eyüphan Kılıç


TURİZM HABERLERİ

8

13. Boston Türk Film Festivali Başladı Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Reis Çelik’e, 13. Boston Türk Film Festivali'nde “Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü” verildi.

WASHINGTON (AA) -ABD’nin Boston kentinde düzenlenen 13. Boston Türk Film Festivali devam ediyor. Festival kapsamında, Çelik’in “İnadına Film Çekmek” adlı filminin Kuzey Amerika’daki ilk gösterimi yapıldı. Geçen eylül ayında vefat eden usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in rol aldığı film, aynı zamanda onun anısına gösterildi.

Filmlerine, binlerce yıldır nice medeniyeti barındırmış Anadolu, Mısır, Ortadoğu üçgeninin kadim ve zengin topraklarında yaşayan kültürlerin esin verdiğini belirten Reis Çelik, Kurtiz’in de bu toprakların kültürünü en iyi yansıtanlardan olduğunu vurguladı.

Söyleşiden sonra Çelik’e, Türk sinemasına katkılarından dolayısıyla törenle “Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü” takdim edildi.

Ödül töreninde konuşan Festival Direktörü Erkut Gömülü de Türk yönetmenlerinin başarılarının çağdaş Türkiye’nin ve sinemasının tanıtımına çok önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Gömülü, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Boston Türk Film Festivali ile çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini Amerikalı sinemaseverlere tanıtmaktan ve paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Çelik, törende yaptığı konuşmada, ödüle layık görülmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, İnadına Film Çekmek'in Amerika'daki ilk gösteriminin Boston’da yapılmasından da ayrıca gururlandığını ifade etti.

Boston’da yaşayan film eleştirmeni Matt Hanson da Çelik hakkındaki yazısında, filmin yönetmenin yaratıcılığının ne denli güçlü olduğunu gösterdiğini yazdı. Muhabir: Barışkan Ünal

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde gösterilen film, seyircilerin büyük beğenisini kazanırken, yönetmen Çelik de gösterim sonrası seyircilerle buluşarak, sorularını yanıtladı.


Merhaba

9

sözüyle,”itimat telkin eden”, insanlar arasından seçer. Toplum nezdinde güven duygusu uyandırabilmek hiç de kolay bir iş değildir.

Güven duygusu ve liderlik Aile içi ilişkilerden, okul ve işyerinde çalışanlar arasında geliştirilen ilişkilere kadar insanların karşılarındakilerden bekledikleri en önemli şey güven duygusudur. Karşısındaki insanlara bu duyguyu verebilen kişiler, her düşüncede ve kültür düzeyindeki insanlarla kolaylıkla işbirliği yapabililirler. Bunun aksi durumlar tarafları zora sokar. Güven duygusu vermeyen kişi-lerle arkadaşlık, dostluk ve işbirliği yapılmaz. Yapılsa da uzun ömürlü olmaz. Güven duygusu, insani ilişkilerde olduğu kadar toplumları yönetecek liderlerin seçilmesinde de etkili ölçüm aracıdır. Toplumlar, kendilerini yönetecek liderleri, kendilerine güven duygusu veren, eskilerin

Kişi ve kişilerin günlük yaşam tarzı, alışkanlıkları, zevkleri ve ürünü olduğu kültüre bağlılık derecesi, konuşmalarında dile getirdiği düşüncelerindeki samimiyet derecesi tek tek tahlil edildikten sonra, güven duyulup duyulamayacağı tespit edilir. Bu süzgeçten geçebilen kişiler, toplumların liderleri olma yolunda ilk önemli aşamayı geçmiş olurlar.

artık “doğal lider” olarak insanların hafızasına kazınır. Toplumlar, kendilerini bir noktadan alıp daha ileri bir noktaya taşıyacak olan kişileri tespit etme günü geldiğinde de hiç tereddüt etmeden, doğal lider olarak kabul ettiği bu insanlara açık bir destek verir. Toplumuna verdiği güven duygusu karşılığında aldığı bu destek onu zirveye taşır. Ondan sonra gerek rakibi olan siyasetçilerin ve gerekse muhalefetin aleyhte propogandaları onun toplum nezdindeki itibarını zedeleyemez. Bu statüye ulaşabilmiş bir li-derin artık tek rakibi kendisidir. Lider, kendisine verilen desteği, zafer sarhoşu olmadan yerli yerinde kullanırsa, eskilerin deyimiyle top atılsa yine yıkılmaz.

Ancak iş bununla bitmez. Toplumlar, güven duymaya başladıkları bu kişileri daha uzunca bir süre medya organları aracılığıyla izlemeye devam eder. Zaman içinde ortaya çıkan farklı olaylar karşısında bu kişilerin aldıkları tavır tartışılır. Normal hallerde ve kriz durumundaki duruşları değerlendirilir. Ve toplumun uzun süren bu sınav sürecini başarıyla atlatabilen kişi ya da kişiler artık, bir zamanlar Türk siyasetinde moda olan bir terimdeki ifadesiyle

Ancak, zirvede rüzgarlar sert eser. Zirveye çıkmak kolay değildir.  Ama orada kalabilmek zordur. Toplumlar, hep başarıyı sever. Başarılıları alkışlar, başarısızlıklara ise uzun zaman sabredemez. Lider olan kişi başarıdan başarıya koşmaya mahkumdur. Bu yüzden lider ile onu zirveye taşıyan toplum arasında sık sık güven tazeleme anlaşması yapılması gerekmektedir. Bu anlaşmanın adı da sürekli başarıya and içmektir. Bir sonraki sayıda buluşabilmek ümidiyle.

www .Travid ition. com Rehberlerin kaleminden turizm haberleri, gezi günlükleri.. www.TurkTurist.com Türkiye’nin gezi portalı

FORUM GAZETESİ REKLAM & İLAN SERVİSİ

www.GlobalMediaLinks.com Türk ve dış dünya medyasına linkler

FORUM The Turkish-American Newspaper

Advertising Manager

Mehmet Kachar mehmetkachar@forumgazetem.com

Publisher Murat Yeşil, Ph.D. Editor-in-Chief İsmail Yeşil Editor Fatih Yeşil Assistant Editor Sevinç Özbek Marketing Director Necmi Bahçe

973-445-6552 New York Advertising Director

Sinan Gegre 973-464-8987

mehmetkachar@forumgazetem.com 973 - 445 - 6552

862 -262 -2497 973 - 797 - 9096 info@forumgazetem.com ilan@forumgazetem.com 1199 Main Avenue Clifton, NJ 07011

Representatives

Yıldız Gündoğmuş - Ankara Hayrettin Turan - İstanbul Feramiz Gökdemir - İstanbul Forum, The Turkish American Newspaper does not in way, shape or endorse, condone, or is responsible for any opinions, advertisements, misprints, typos and/or publication errors.

FORUM - The Turkish-American Newspaper is published twice a month (24 issues each year) by FORUM Newspaper LLC at 1199 Main Avenue, Clifton, N.J. 07011. Application to mail at periodicals postage rate at Clifton, N.J., 07015-9998. POSTMASTER - Please send address changes to FORUM Newspaper LLC, 1199 Main Avenue, Clifton, N.J. 07011 Tel: 862-262-2497 & Fax: 973 - 218 - 8440


AMERİKA HABERLERİ

10

Ermeni Soykırım Yalanına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma Mitingi 26 Nisan’da New York’ta yapılacak Türk Amerikan Dernekleri Federasyon -TADF üyesi Genç Türkler (Young Turks) derneği tarafından " Ermeni Soykırım Yalanına Son ve Şehit Diplomatlarımızı Anma " mitingi düzenleniyor. New York'ta bu yıl 10'üncüsü düzenlenecek olan miting 26 Nisan 2014, Cumartesi günü 13:00 - 16:00 saatleri arasında New York şehrinin dünyaca ünlü meydanı Times Square'de, 42'nci sokak ve 7'nci cadde arasındaki alanda gerçekleştirilecek. Mitinge, TADF'e bağlı derneklerden TASFO, NY Azerbaycan Derneği, Amerika Azerbaycan Derneği, ayrıca Amerika Şehit ve Gazi Yakınları Derneği, TAUDA ve Türk-Azerbaycan Kardeşlik Grubu da destek vereceği bildirildi.

YER : Times Square, 42'nci sokak ve 7'nci cadde arası, New York, NY TARİH : 26 Nisan 2014, Cumartesi SAAT : 13:00 - 16:00


AMERİKA HABERLERİ

11

Amerikan yapımcılara Türkiye tanıtımı Dünyanın en büyük film şirketlerinin bulunduğu Los Angeles'ta Hollywood yapımcılarına çekecekleri yüksek gişeli filmlerde plato olarak kullanmaları için Türkiye'nin cazibe mekanları yapıldı. Bu yıl 29'uncusu düzenlenen Uluslararası Film Komisyonları Birliği Lokasyon Fuarı'nda Hollywood filmlerinin yapımcılarını çekmek için ülkeler birbiriyle yarışırken, Türkiye de fuarda bir stantla yer aldı.

LOS ANGELES (AA) - Türkiye Film Komisyonu Derneği Başkan Yardımcısı ve Los Angeles Temsilcisi Erdal Aktan, AA'ya yaptığı açıklamada, film sektöründe yer pazarlamasının önemine değinerek, Türkiye'nin bu alanda biraz geri kaldığını ancak tanıtımını daha etkili yaparak bu açığı kapatmaya çalışacaklarını söyledi.

onu’nu kurduk'' diye konuştu.

2011 yılında ofis açtıklarını kaydetti:

Lokasyon için sadece doğal güzellik yeterli değil''

Lokasyon fuarı

Komisyona birçok proje için başvuru geldiğini ve Türkiye'deki lokasyonlar ile maliyetlerine ilişkin yapımcılar tarafından bilgi talep edildiğini anlatan Aktan, şöyle konuştu:

6 kıtadan 300’ün üzerinde film komisyonunu temsil eden AFCI Uluslararası Film Komisyonları Birliği, kurulduğu 1975 yılından bu yana sektörü buluşturan önemli etkinliklere imza atıyor. Tamamen film sektörü profesyonellerine yönelik

Aktan, ''Amerika'da her eyaletin bir film ''Bildiğiniz gibi bir proje için film lokasyonu olan AFCI Lokasyon Fuarı, film sektöründeki komisyonu var. Bu alanda ülkemiz maalesef ararken sadece tarihi ya da doğal güzellik değil gelişmeler ve teknik konular hakkında bir dizi şimdiye kadar yetersiz kalmış. finansal olanaklara, çekim kolaylıklarına, kon- seminer ve workshop organize etmenin yanı sıra aklama ve yan hizmet imkanlarına da fuara farklı ülkelerden katılan film komisyonlarını,

Dünyanın çeşitli ülkelerinden film yapım- bakılıyor. Varsa teşvikler, indirimler ülkeyi film yapımcılarıyla buluşturarak, komisyonlara cıları hizmet almak istediklerinde, ilk cazip hale getiriyor. ." temsil ettikleri lokasyonlar hakkında bilgi verme olarak bu komisyonları arıyor. Türkiye'de imkanı sunuyor. muhatap bulamamaları bir eksiklikti, biz Türkiye'ye ilgi artıyor Muhabir: Mintaha Neslihan Eroğlu de bundan yola çıkarak Türk Film KomisyBazı sahneleri Türkiye'de çekilen ve gişede büyük başarı sağlayan ''Argo'' ve

''Skyfall'' gibi filmlerin ardından yabancı yapım şirketlerinin ilgisinin Türkiye üzerinde yoğunlaştığını kaydeden yapımcılar, Türkiye'nin Orta Doğu ve Avrupa'yı birarada yansıtabilen mekanlarıyla, sektörde farklı bir iddiaya sahip olduğunun altını çiziyor. Fuarda, Hollywood'tan ve uluslararası şirketlerden gelen yapımcılara Türkiye'yi anlatan, yapım şirketi FPS'nin sahibi Alihan Karagül, AA muhabirine, yurt dışından Türkiye'ye iş getirmeye çalışan şirket sayısının artması gerektiğini belirtti. Karagül, New York'ta


12

AMERİKA HABERLERİ

New York’ta dünyanın en büyük optik fuarı açıldı

"Karlar Ülkesi" en çok kazandıran film oldu - Oscar ödüllü film, 1 milyar 72 bin dolar gişe hasılatı elde etti ANKARA (AA) - Türkiye'de "Karlar Ülkesi" adıyla gösterilen "Fro", tüm zamanların en büyük gişe başarısına sahip animasyon filmi oldu. "Boxofficemojo.com" sitesi verilerine göre, biri doğaüstü yeteneklere sahip iki kız kardeşin öyküsünü anlatan film, gösterime girdiği 27 Kasım'dan bu yana 1 milyar 72 bin dolar gişe hasılatı elde etti. Hans Christian Andersen'in "Karlar Kraliçesi" masalından esinlenilen film, Kuzey Amerika'da 398 milyon dolar, dünyanın diğer ülkelerinde de 674 milyon dolar gelire ulaştı.

ACI SOSLAR FUARINA YOĞUN İLGİ NEW YORK (AA) - Dünyanın en büyük optik fuarlarından International Vision Expo, ABD'nin New York kentinde düzenlendi. Manhattan'daki Javits Center'da 3 gün süren fuara, 7 gruba ayrılan yüzlerce firma katıldı. Gözlük modasının yanı sıra optik alanındaki teknolojik gelişmelerin paylaşıldığı fuarda, yeni tasarım gözlük çerçeveleri, kontak lensler ve tıbbi cihaz ve donanımlar tanıtıldı. Fuar kapsamında sektörde faaliyet gösteren yaklaşık 20 bin uzmana 300 saati aşkın eğitim de verildi. Fuara katılan firmalar, binlerce dolar değerindeki son moda ve teknoloji ürünlerini birbirinden ilginç yöntemlerle ziyaretçilerin beğenisine sundu. Son dönemde kullanımı yaygınlaşan ahşap çerçevelerin ilgi gördüğü fuarda, ağırlığı 6,8 gram olan çerçeveler de tanıtıldı. Fuar, ABD'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden katılımcı ve ziyaretçi çekti. Muhabir: Bilgin S. Şaşmaz

NEW YORK (AA) - ABD'de bu yıl ikincisi düzenlenen New York Acı Sos Fuarı yoğun ilgi gördü. Manhattan'daki Penn Plaza Pavilion, ABD'nin en ilginç fuarlarından birisine ev sahipliği yaptı. Ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 50 markanın katılımıyla gerçekleşen fuar çok sayıda meraklı tarafından ziyaret edildi. Ödüllü acı sosları tatmak ve düzenlenen yarışmalara katılmak isteyen Amerikalılar, yoğun ilgi nedeniyle giremedikleri fuar alanı dışında, sağanak yağmur altında uzun süre sıra beklemek zorunda kaldı. Fuara katılan sos firmaları stantlarında soslarının yanı sıra yarışmalarda kazandıkları madalyaları sergiledi. Fuarda soslar kadar sos şişeleri ve bunların sunumları dikkati çekti. Renkli kostümlerle markalarını tanıtan firmalar fuar kapsamında düzenlenen şovlarla ziyaretçilere keyifli saatler yaşattı. Muhabir: Bilgin S. Şaşmaz

New York Antika Fuarı kapılarını açtı NEW YORK (AA) New York Antika Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. ABD'nin en büyük antika fuarı olan ''New York Antika Fuarı'', Hudson Nehri üzerindeki Pier 94 Sanat Merkezi'nde açıldı. Fuar alanında oluşturulan 400 standda, 18. yüzyıl ile 1980'li yıllar arasında kullanılmış mutfak ve ev dekorasyonundan yağlı boya tablolara, antika mücevherlerden kullanılmış kıyafetlere kadar binlerce parça eşya sergilendi. Koleksiyoncular tarafından elde edilen ABD Başkanlarının kullandığı kol düğmeleri ile Hollywood yıldızlarının aksesuarları da fuarın en ilgi çeken standları oldu. Muhabir: Cem Özdel


+HO DO YL W DPñ Q YH L O DoO DU +L ] PH W O H U L PL ]

h&5(76ā = 7DQVL\RQ|OoP .DQýHNHUL|OoP āODoODULOHLOJLOLELOJLOHQGLUPH

&RU U DGRV ª XQ NDU ý ñ V ñ QGD 9DO O H\ 1DW L RQDO %DQNª ñ Q \ DQñ QGD

%Dý DU ñ O DU ñ Pñ ] (F ]DF ñ Pñ ] $PHU L NDª Qñ Q HQ L \L RNXO O DU ñ QGDQ EL U L V L RO DQ (U QHV W 0DU L R &RO O HJH RI 3KDU PDF \ª GHQ HF ]DF ñ GHU HF HV L \O H PH]XQ RO PXý W XU

  %XO XQGXĀX E|O JHQL Q HQ N|W  GXU XPGDNL HF ] DQHV L QL KHP E|O JHV L QGH KHP GH    1HZ HU V H\ ª GH HQ L \ L HF ] DQH KDO L QH JHW L U GL ĀL L o L Q NHQGL V L QHQH |GO Y HU L O GL  <ñ O ñ Q HQ V HY L O HQ HF ] DF ñ V ñ V Ho L O GL

 0H V D L V D D W O H U L 0R Q ) U L   D P S P 6D W  D P S P 6X Q   D P  S P

'D K D I D ] O D E L O J L L o L Q O  W I H Q 1R X U 3K D U PD F \ ª \ L D U D \ ñ Q

  

%X L O DQñ Pñ ]O D JHO L S ª GDQ I D]O D DO ñ ýYHUL ý \DSDQO DUD  L QGL UL P


Türkiye’de lale zamanı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Lale Festivali'nin açılışı yapıldı. Emirgan Korusu'ndaki açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, lalenin evine döndüğünü belirterek, "Bugün 2014 yılında, 9. Uluslararası Lale Festivali'nde, 20 milyon lale İstanbulluları selamladı. İstanbulluların yüzüne güldü" dedi. Türkiye'nin artık lale soğanı ithal etmek yerine ihraç eden bir ülke haline geldiğini ifade eden Topbaş, İstanbul'da festival kapsamında yapılan lale dikiminin maliyetinin yaklaşık 5 milyon lira olduğunu anlattı. Kocaeli Geleneksel 7. Lale Festivali

Diğer taraftan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel 7'inci Lale Festivali sona erdi. Festivalin son günü kapsamında, 415 yarışmacının katıldığı "Kocaeli en güzel lalesini seçiyor" yarışması düzenlendi. Yarımada dereceye giren yetiştiricilere ödülleri Sekapark'ta düzenlenen törenle verildi. Törende konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, lalenin bir Türk çiçeği olduğunu ifade ederek lalenin baharı müjdelediğini belirtti. Lalenin Hollanda'da yetişmesinin önemli olmadığına işaret eden Karaosmanoğlu "Lale bizim benliğimizi temsil eden bir çiçektir. Dağlarda zor şartlar altında yetişen bu çiçeği Osmanlı döneminde biz

ehlileştirdik" ifadesini kullandı. Festivalin bir medeniyet yarışı olduğunu kaydeden Karaosmanoğlu, güzel olan her şeyde yarışacaklarını, şehri nakış nakış öreceklerini dile getirdi. Yarışmada birinci seçilen lalenin sahibi Fatih Karakoç, ocak ayında lale soğanlarını diktiğini daha sonra saksının doğal olması için ağaç kütüğünü oyduğunu belirtti. Festivale katılmanın bile mutluluk verici olduğunu kaydeden Karakoç, "Amacıma ulaştım, başarılı oldum herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu. Yarışmanın ardından Karakoç'a 2 bin lira para ödülü verildi. Muhabir: Hatice Şenses, KurukızBilgin ÖZGÜN, Halil İbrahim Taşel


SAĞLIK HABERLERİ

21

“Hafızasını güçlendirmek isteyen yeşil çay içsin”

Araştırmaya katılanlardan bazılarına yeşil çay özünün bulunduğu bir içecek verildi ve daha sonra bu kişiler

Yeşil çay içenlerin beynindeki parietal ve ön prefrontal korteks bölümleri arasındaki bağlantının arttığı ve bu kişilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlendi. Araştırmanın sonuçları ''Psychopharmacology'' dergisinde yayımlandı. Daha önce kanserle mücadelede etkili olduğu ve kalp-damar hastalıklarına iyi geldiği ortaya çıkan yeşil çayın ilk kez, başta hafıza olmak üzere bilişsel faaliyetleri de güçlendirdiği kanıtlanmış oldu. Muhabir: Şeyma Tahan

"Karanlıkta uyu, kanserden, diyabetten korun" İZMİR (AA) - Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, kanser ve diyabete karşı koruyucu etkiye sahip olan melatonin hormonunun ancak karanlıkta salgılanabileceğine dikkati çekerek, "Gece çalışıp gündüz uyuyanlarda kanser oranları daha yüksek. Sabahları dinç uyanmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız karanlıkta uyuyun" dedi. Bahçeci, vücudun uyku sırasında kendisi için yararlı çalışmalar yapmaya devam ettiğini, güneş batıp hava kararınca beyin ortasında bulunan bezelye bükülüğündeki pineal bezinin melatonin hormonunu salgılamaya başladığını anlattı. Uyku sırasında beynin hipotalamus bölgesinden gece salgılandığı için "Drakula hormonu" denilen melatoninin yeterli salgılanmasının karanlıkta uyumayla mümkün olduğunu, bunun parlak ışık altındaki uyku sırasında yeterli salgılanmadığını belirten Bahçeci, şunları kaydetti: "Uyku sırasında beynin beynin hipotalamus bölgesinden salgılanan melatonin hormonu ancak karanlıkta salgılanabiliyor. Bu hormon, kanser ve diyabete karşı koruyucu etkiye sahip. Gece çalışıp gündüz uyuyanlarda kanser oranları daha yüksek. Sabahları dinç uyunmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız karanlıkta uyuyun. Melatoninin salgılanmasını sadece gün ışığı değil, yapay ev içi aydınlatma ve özellikle mavi ışık da engelliyor. Bu hormon kişinin dinç kalmasını sağlıyor. Diyabet ve kanser dahil pek çok hastalığa karşı olumlu etkileri olduğu gösterilmiş. Gece mesaisinde çalışan insanlar incelendiğinde gündüz çalışanlara göre kanser görülme oranı daha yüksek olduğu saptanmış. Kişi devamlı gece çalışıyorsa ve gündüz de loş ya da karanlık ortamda uyumuyorsa melatonin düşük salgılandığı için koruyucu etkisi de ortadan kalkmış oluyor. Bu birçok hastalığa ve olumsuz sonuçlara yol açıyor." Bahçeci, üzüm, zeytinyağı ve muzun melatonin açısından zengin yiyecekler olduğunu sözlerine ekledi. Muhabir: Ramazan Ercan Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Turkish Super Pages’den Önemli Telefonlar Listesi T.C. Washington Büyükelçiliği T.C. Birleşmiş Milletler Temsilciliği T.C. New York Başkonsolosluğu T.C. New York Eğitim Ataşeliği T.C. New York Kültür ve Turizm Ataşeliği T.C. New York Ticaret Ataşeliği T.C. New York Ekonomi Ataşeliği T.C. New York Sağlık Ataşeliği T.C. New York Din ve Sosyal Hizmetler Ataşeliği T.C. New York Basın Müşavirliği KKTC - BM Temsilciliği T.C. Washington Büyükelçiliği T.C. Washington Silahlı Kuvvetler Ataşeliği T.C. Washington Basın Müşavirliği T.C. Washington Eğitim Müşavirliği T.C. Washington Ekonomi Müşavirliği T.C. Washington Ticaret Müşavirliği T.C. Washington Gümrük Müşavirliği T.C. Washington Kültür Tanıtma Müşavirliği T.C. Washington Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi T.C. Chicago Başkonsolosluğu T.C. Houston Başkonsolosluğu T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu - TADF Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi - ATAA Türk Hava Yolları New York Ofisi T.C. Ziraat Bankası -New York Şubesi T.C. Vakıflar Bankası -New York Şubesi T.C. Ottawa Büyükelçiliği Kanada Türk Dernekleri Federasyonu New York Fatih Camii Rochester Hamidiye Camii New Jersey Paterson Ulu Camii New Jersey Karaçay Türkleri Camii

(202) 612-6700 (212) 949-0150 (212) 949-0160 (212) 687-8395 (212) 687-2194 (212) 687-1530 (212) 661-7494 (212) 450-9164 (212) 661-1039 (212) 867-9023 (212) 687-2350 (202) 612-6700 (202) 612-6770 (202) 612-6807 (202) 612-6810 (202) 612-6790 (202) 612-6780 (202) 612-6794 (202) 612-6800 (202) 612-6740 (312) 263-0644 (713) 622-5849 (323) 655-8832 (212) 682-7688 (202) 483-9090 (800) 874-8875 (212) 557-5612 (212) 621-9400 (613) 789-4044 (647)-230-9397 (718) 438-6919 (716) 482-4210 (973) 345-6584 (973) 345-1083

Dünya medyasına link sayfanız..

Bilim adamları ayrıca, yeşil çayın psikiyatrik bozukluk nedeniyle hafıza kaybına uğrayanların tedavisinde de kullanılabileceğini belirtti.

hafıza testine tabii tutuldu, beyin görüntüleri incelendi.

GlobalMediaLinks. com

İsviçre'deki Basel Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, yeşil çay özünün beyin faaliyetlerini güçlendirdiğini gösterdi.


22

AMERİKA HABERLERİ

Çınar: Kongre üyelerine sıkı markaj politikamız devam edecek Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Ali Çınar, Ermeni iddialarının Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde destek bulmasının kendilerini yıldırmayacağını, tasarının yasalaşmasını engellemek için Kongre üyeleri nezdinde girişimlerinin devam edeceğini söyledi. FORUM’a özel bir açıklama yapan Çınar, “Kongre üyelerine sıkı markaj uygulama politikamız devam edecek” dedi. Şimdiye kadar yaptıkları görüşmeler ile ilgili bilgi veren Çınar, “Başkan Obamaya yakınlığı ile bilinen New York Kongre üyelerinden Yvette Clarke, Türkiye aleyhine Kongre gündemine gelebilecek tasarılara karşı mücadele edeceğini ifade etti. New York Times tarafından geleceğin Obama’sı olarak nitelendirilen Hakeem Jeffries de yakın zaman içinde Brooklynde Türk Temsilcilerle biraraya gelmek istediğini söyledi”dedi.

New York- FORUM - Özel Haber- Çınar, geçen hafta, Türk-Amerikan Hars Birliği Üyesi İbrahim Kurtuluş, Türk Amerikan Tabibler Derneği Üyesi Dr. Hakan Karalok ile birlikte, New York Kongre Üyeleri Charles Rangel ,Yvette Clarke ve Hakeem Jeffriesle görüştüklerini söyledi. Çınar açıklamasında şunları söyledi: “Geçmişte Amerikan Başkan Adayları arasında olan ünlü Kongre üyelerinden Charles Rangel, Türk toplumunun güçlendiğini gördüğünü ve her konuda yardıma hazır olduğunu ifade etti. Amerikan Kongresi’nde başkanlığını yaptığı Afrika-Amerika Dostluk Grubunu toplayarak onlara Türkiye’yi anlatalım diyen Rangel, Türk toplumunun etkinliklerine katılma sözü verdi. Aynı zamanda Kore Gazisi olan Rangel,Türk askerinin kahramanlıklarına bizzat şahit olduğunu

belirtti. Bu arada Başkan Obamaya yakınlığı ile bilinen New York Kongre üyelerinden Yvette Clarke, Türkiye aleyhine Kongre gündemine gelebilecek tasarılara karşı mücadele edeceğini belirtirken, New York Times tarafından geleceğin Obaması olarak nitelendirilen Hakeem Jeffrieste yakın zamanda Brooklynde Türk Temsilcilerle biraraya gelmek istediğini ifade etti.” Çınar, Türk toplumu temsilcilerinin bu dönemde çok dikkatli olmaları gerektiğini belirterek, son zamanlarda Ermeniler ve Rumların, Türkiye aleyhine gündeme gelen tasarılara destek sağlamak üzere Kongre üyelerine baskı yapmaya başladıklarını bu nedenle Türk toplumu üyelerinin kendi bölgelerinin Kongre üyelerini mutlaka ziyaret ederek haklılığımızı anlatmaları gerektiğine işaret etti.


TÜRKİYE HABERLERİ

Mücevherde sınırları zorlayan tasarımlar İSTANBUL (AA) - "37. Uluslararası Mücevherat Fuarı", İstanbul Fuar Merkezi'nde açıldı. CNR Expo'da düzenlenen ve 4 gün açık kalacak fuarda, 1 milyon lira ile "fuarın en pahalı tasarımı" unvanını alan 22 ayar altın kullanılarak yapılan ve taşlarla süslenen 10,5 kilogram ağırlığındaki minyatür Boğaziçi Köprüsü'nün tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtıma katılan model Tülin Şahin'e de daha önce ünlü yıldız Jessica Chastain'a hediye edilen "Boğaziçi Köprüsü" figürlü yüzük hediye edildi. Tekin Seyrekoğlu Mücevherat'ın sabihi Tekin Seyrekoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce bir dergiye verdiği röportajda, Boğaziçi Köprüsü'nü mücevheratla donatmak istediğini söylediğini anımsattı. Seyrekoğlu, "Oradan esinlendim. Boğaziçi Köprüsü'nü süslemek zor. O nedenle Boğaziçi Köprüsü'nü altından yapma fikri aklıma geldi. Bir de Jessica Chastain'e hediye ettiğim 'Boğaziçi Köprüsü' tasarımlı yüzüğün çok daha güzelini pembe altından Tülin Şahin'e hediye ettim" dedi. Minyatür köprüyü, 3 kişiyle 10,5 kilogram altın kullanarak 20 günde hazırladıklarını ifade eden Seyrekoğlu, minyatür köprünün şov amaçlı olduğunu sözlerine ekledi. Muhabir: Fikriye Susam Uyar

Manisa'da Kazakistan-Türkiye Dostluk Gecesi MANİSA (AA) - Manisa'da, Kazakistan-Türkiye Dostluk Gecesi düzenlendi. Mesir Festivali Düzenleme Komitesi tarafından Manisa Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte, Kazakistan'dan Dina Nurpeyisova Halk Çalgıları Orkestrası konser verdi. Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, etkinlikteki konuşmasında, Nevruz'un Türk dünyasının en önemli bayramlarından olduğunu belirterek, bayramların bire bir kutlanmak ve kardeşçe paylaşımda bulunmak için olduğunu söyledi. Etkinlikle, Manisa ile Kazakistan arasındaki kardeşlik bağlarının daha da güçleneceğine inandığını ifade eden Tüymebayev, gecede sahne alan orkestranın, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde de konser vereceğini kaydetti. Manisa Valisi Abdurrahman Savaş da etkinliğe çok daha geniş kitlenin ilgi göstermesini beklediğini dile getirerek, "Manisa'da her alanda olduğu gibi sanat alanında da fakir bir toplum değiliz ama inşallah halkımız da bu etkinlikleri daha ince bir ruha sahip olmak için büyük bir iştahla dinler, izler hale gelirler. Hepinizin Nevruz Bayramı'nı kutluyorum" diye konuştu. Muhabir: Salih Eren , Emre Umurbilir

23


FORUM Bulmaca - 164

24

Alçak, korkak, namert Sözleşme

İngilizcede evet Bir ilimiz

İran veya Afgan hükümdarı

Yaylı bir çalgı

Cet, dede Terslik olsun diye

Veteriner hekim İlgilendiren, ilişkin Utanma

Özgü Hoş duygu, haz

Bir mevsim

Tehlikeli durum Acemi, çaylak

Tütün rengi Üstteki resim Ali ... ..... (alt resim)

8

Yelken indirme Yanardağ

İyi duyulan ses Zehir, ağı Açıktan açığa

Bir pamuk cinsi

Bin kiloluk ağırlık birimi Demiryolu

Etrafı su ile çevrili kara Bir tür büyük kayık

5

Zayıf, cılız, kuru, sıska Çözümlemeli

9

Ortadaki resim Çiçek destesi

Sodyumun embolü Bir mastar eki

7

Dünyanın uydusu Tarz Yetinme (eski)

Sermaye

Taşıtları durduran mekanizm a

Facia

Aşama (spor)

4

Mektup Lak ile cilalanmış

Radonun sembolü Azarlama, başa kakma

Tümör Yanardağ ağzı

Mezra

Mağara Tayin etmek

Tellürün sembolü Otlak

3

Casus Eleme aracı

Tahlil Gümüşün sembolü

Eskrimde bir kılıç Sabit düşünce, saplantı

Gözün renkli bölümü

Tabii felaket

1

Bir yazıda ana düşünce Cüzzam

Neonun sembolü

Telefonda Denizin hareketi seslerin iletildiği Sağlığı bölüm bozuk olan

Rütbesiz asker İnanç

2

Kuş yemi Yoksul

Şaka Kir izi

İlave

Duvar şamdanı At yavrusu

Rütbece küçük asker

10

Katışıksız Bir nota Alçak, aşağılık Radyumun sembolü

İlgi eki Bir bağlaç

Saç düzeltme aracı Yaradılış, öz nitelik

Düzenli işleyen, aksamaya n

6 Kraliçe

1

Kalıtım

2

3

4

5

6

7

8

9

ŞİFRE: Hazırlayan: Güven Söztutan guvensoztutan@forumgazetem.com

10


TÜRK DÜNYASI HABERLERİ

25

Kazan, Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerine hazırlanıyor 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını Eskişehir'den devralan Tataristan'ın başkenti Kazan'da geniş çaplı etkinliklere hazırlanmaya başladı. Bu etkinliklere Türk Dünyası ülkeleri temsilcileri ile birlikte Kırım Tatar Türkleri de katılacak.

KAZAN (AA) - 21 Mart'ta Eskişehir'de düzenlenen Nevruz etkinlikleri sırasında görkemli şekilde Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını bu kentten devralan başkent Kazan çeşitli etkinlikler düzenlemeye hazırlanıyor. Kazan Büyükşehir Belediye Başkanı İlsur Metşin, yaptığı açıklamada 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerinin resmi açılışının 26 Nisan 2014'te yapılacağın duyurdu. Tatar Türklerinin büyük şairi

Gabdulla Tukay'ın doğum günü de olan ve Tataristan'da Anadil Bayramı olarak ta kutlanan 26 Nisan'da yapılacak etkinliklere çeşitli Türk Cumhuriyeti ülkelerinden konuklar katılacak. İlsur Metşin bu açılışta Kırım Tatar Türklerini de davet edeceklerini belirtti. "Kırım Tatarlarını davet etmeye özellikle dikkat edeceğiz. Onlar bizim en yakın kardeşlermiz. Kırım Tatar Türkleri Tataristan topraklarında kendilerini evlerinde gibi hissetmelidirler" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı İlsur Metşin konuşmasında Kazan'ın Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını alması dolayısıyla bu sene başkentte yapılacak etkinliklere de değindi.

Metşin'in sözlerine göre, bu sene Kazan'da TÜRKSOY Uluslararası Heykeltıraş Sempozyumu, 7. Bolgar Forumu, "Tanınmış aydınlar Mehmet Akif Ersoy ve Gabdulla Tukay" Uluslararası Sempozyumu, "Türk Dünyasında Dericilik" 2. Festivali, Türk Dünyası Müzik Festivali ve diğer etkinlikler yapılacak. Kazan Kazakistan'ın başkenti Astana ve Türkiye'nin Eskişehrinden sonra Türk Dünyası Kültür Başkenti görevini yürütecek üçüncü Türk dünyası kenti oldu. Tataristan başkenti Kazan'a 2014'te Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanını verme kararı, TÜRKSOY'un Rusya'nın Ufa kentinde Eylül 2012'de gerçekleşen 30. toplantısında alınmıştı.

Avustralyalılar Türk Pazar Festivali ile coştu Avustralya’nın Melbourne kentinde bu sene yedincisi düzenlenen Victoria Market Türk Pazar Festivali'ne binlerce kişi katıldı. Melbourne’un turistik mekanlarından Victoria Market'te gerçekleştirilen festivalde Türk kültüründen, müziğinden, el sanatlarından, mutfağından, danslarından örnekler sunuldu. Festivale yabancılar da yoğun ilgi gösterdi.

MELBOURNE (AA) - Yiyecek çadırlarının önünde uzun kuyruklar oluşturan ziyaretçiler, gözleme, lokma tatlılısı, közde mısır, Adana kebap, döner, lahmacun ve Türk kahvesini tatma imkanı buldu. - "Türk kahvesi enerji veriyor" Daha önce Türkiye'ye gittiğini, bu yaz tekrar gideceğini söyleyen Avustralyalı Georgina, "Bugün festivale keyif almak için geldik. Türk kahvesini daha önce içmiştim, enerji veriyor" dedi. Avustralya'da öğrenci olarak bulunan Filipinli Anisha, Osmanlıları daha önce sadece kitaplardan okuduğunu belirterek, "Ama şimdi onlarla yüz yüze olmak, kültürlerini görmek çok çok inanılmaz" diye konuştu. Festivalde Türk halılarını ve seramik ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunan Adem Babuç, festivale ilginin oldukça fazla olduğunu ifade ederek, ziyaretçilerin genellikle lamba, seramik ve el dokuması halılara ilgi gösterdiğini söyledi. - Avustralya Türk mehter takımı gösteri sundu

Yurt dışındaki Türkler tarafından kurulan ilk mehter takımı olma özelliğini taşıyan Avustralya Türk mehter takımı da her yıl olduğu gibi, bu sene de Türk Pazar Festivali’ne gelenlere mehter ziyafeti sundu. Festival alanını bir baştan bir başa yürüyerek geçen mehteranlar, başarılı bir konserin ardından alkışlarla festival alanından ayrıldı. - "Toplumumuzun Avustralya’ya kültürel katkıları devam edecek" Festivalin açılışında konuşan Türkiye'nin Melbourne Başkonsolosu Seyit Apak, yedi yıldır başarıyla organize edilen festivale desteklerinin devam edeceğini kaydederek, ‘‘Toplumumuzun Avustralya’ya kültürel katkıları bu şekilde daha da artarak devam edecek. Bizler de Türkiye Cumhuriyeti'nin temsilciliği olarak bu gayretlere ayrıca destek vermeye devam edeceğiz. Bu konuda hiçbir şüpheniz olmasın" dedi. - Kahramanlık türküleri coşturdu Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Halk Müziği Korosu sanatçıları her yıl olduğu gibi bu sene de festivale renk kattı.

Beş kişilik saz ekibiyle gelen sanatçılar Sıtkı Akın ve Mihriban Türkmen Güzel, festival alanında bulunanlara birer konser verdi. Mihriban Türkmen Güzel, hareketli parçalarla ziyaretçileri coşturdu. Güzel'den sonra sahneye gelen Sıtkı Akın, "Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, yad ediyoruz" diyerek, konsere Çanakkale Türküsü ile başladı. Konser alanını Türk bayrakları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları ile dolduranlar da sanatçıya eşlik etti. - "Kültürümüzü Avustralya toplumuna tanıtalım" Victoria Market Türk Pazar Festivali'ni yedi yıldır başarıyla organize eden Morelan Türk Derneği Başkanı Cemal Akdeniz AA'ya yaptığı açıklamada, yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Akdeniz, "Biz kültürümüzü ne kadar iyi tanıtırsak, diğer kültürlerle o kadar kaynaşmış oluruz. Biz 'Avustralya’da, çok kültürlü Avustralya’da yaşıyoruz' diyoruz. Hem Avustralya kültürünü tanıyalım hem de kendi ana kültürümüzü Avustralya toplumuna tanıtalım" dedi. Muhabir: Recep Şakar


AMERİKA HABERLERİ

26

Liseli mucitler tasarladıkları robotları yarıştırdı NEW YORK (AA) - ABD'nin farklı eyaletlerinden New York'a gelen liseli mucitler, Bölgesel Robot Şampiyonası'nda yarıştı. ABD'nin New York kentinde düzenlenen yarışma Manhattan'daki Javits Fuar Merkezi'nde başladı. Ülke genelindeki çeşitli eyaletlerdeki lise öğrencilerinden oluşan 200 robot tasarım takımı, fuar merkezindeki özel alanda, tasarladıkları robotları yarıştırdı. Mühendis öğretmenlerden oluşan ekip liderleri eşliğinde yarışmaya katılan takımlar, belirlenen 3 dakikalık süre içerisinde rakip kalelere gol atmaya çalıştı. IBM, Intel gibi dünyanın önde gelen bilgisayar ve yazılım şirketlerinin sponsorluğunda gerçekleşen yarışmada, eleme maçlarının ardından 6 Nisan Pazar günü final yarışları yapılacak. Yaklaşık bin lise öğrencisinin katıldığı yarışmada takımların oluşturduğu pit-stop alanları da ilgi çekti. Robotların bakım ve onarımını pit alanlarında gerçekleştiren öğrenciler, yarışma öncesi son kontrollerini de bu alanda yaptı. Muhabir: Cem Özdel / Yayınlayan: Hüseyin Doğru

“Gravity” as Metaphor “The movie “Gravity” perhaps is a metaphor for humanity lost in space with the need to return to earth!” peace negotiator Dr. Pierre Chardin told me at the United Nations. “We can put a man on the moon yet have difficulties resolving prob-

lems here on earth!” ‘When the Titanic sunk on its maiden voyage in 1912 perhaps it was a sign of the coming tragedy of the 1914 world war! Or in hindsight the destruction by lightning of the Zeppelin Hindenburg a forecast of the destruction of hitler’s Germany!” He further said, to which I added: “I also saw ‘Gravity” which reminded me of Captain Laurel Clark USN who died a fiery death when the Space Shuttle Columbia disintegrated over Texas!’ to which Dr. Chaardin remarked: “Recall the storm which swept away President Bush’s furniture from his Kennebunkport vacation home in Maine this followed by his defeat by Bill Clinton!’ To best him I said: “When two Ukrainian girls

released twp peace doves from the balcony of the pope’s residence the two doves were immediately attacked by a crow and a sea gull. As a peace negotiator would you think this is a sign peace is not possible in the Mideast and Ukraine and conflict certain?” I gasped. “Nothing is certain and our destinies are not predetermined!’ Chardin retorted in this aftermath of a UN Mideast Conference. “Peace must be created and invented. It must keep pace with unfolding events. It is difficult, but not impossible!” “But some people want a piece of Jordan, a piece of Lebanon, and a piece of Syria, as well as a piece of Ukraine!” I joked, he responding: “Don’t make me laugh! That is not funny!”


ÇOCUK BAKIMI VE EV İŞLERİNE YARDIM EDECEK BAYAN ARANIYOR Ana lisani Türkçe olan, çocuk bakımında ve ev işlerinde yardımcı olacak bayan aranıyor. Wayne NJ'ye yakın oturmak, kendi vasıtası olmak, daha önce küçük çocuklu aileye yardım etmiş olmak, iyi yemek yapabiliyor olmak, refreans verebilmek, temiz, titiz ve tertipli olmak tercih sebebidir.

AMERİKA İÇİ VE TÜRKİYE KARGO TAŞIMACILIĞI

Amerika içi yada Türkiye kargolarınız için en uygun fiyat.

Arayın görüşelim: Pınar, Kadir Gold Cup Logistics

Eylül itibarı ile haftada 3 gün, oğleden sonraları 2:00 - 7:00 arası.

İlgilenenlerin 973 437 4594 no'lu telefonu aramaları ve not bırakmaları rica olunur.

Tel: 908-418-5865 www.goldcuplogistics.com

Salih Okdemir 973 - 703 - 4721

EMPIRE COOLING / HEATING

NATIONAL THRIFT STORE 400 metrekare mağazamız ile ikinci el giyside New Jersey’deki adresiniz. 50 Cent’ten başlayan fiyatlarla! Tüm tanınmış markalar ve designer clothing! Kaliteyi ucuza alın! 7 gün açığız. Toptan ve parekende satışlarımızla hizmetinizdeyiz.

Bütün gayrimenkul alım satım ve kiralama işleriniz için uzman isim.

Her türlü ısıtma ve soğutma tesisatlarınızın yenilenmesi ve bakım servisi itina ile yapılır. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri kurulur.

TEL: 973 - 510- 4943

Özkan Karaçay 973 - 703 - 7332

ŞİP ŞAK TURKISH RESTAURANT Adam gibi yemek... 212-583-1900 UNIQUE GALAXY TRAVEL

Kiralık Ofis ve Depolar

Türkiye ve Dünya’nın her yerine, her türlü tatil ve iş gezisi organizasyonlarınız için profesyonel kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Paterson’da Main Street ve Pazar yerine yürüme mesafesinde kiralık ofis ve depolar

201 - 854 - 3990

973 - 517 -0918

SADETTİN ŞEN, DDS

Broadway Dental Arts Aile Dişhekimliği, Implants, Diş Beyazlatma, Invisaling, Orthodontics, Kanal Tedavisi, Takma Diş

201- 797- 8600 www.TurkTurist.com Türkiya’nin gezi portalı www.ForumGazetem.com

TOP DISCOUNT LIMOUSINE & CAR SERVICE

En güzel araçlarımızla ve uygun fiyatlarımızla sizleri evinizden New York ve diğer eyaletlerdeki havaalanlarına veya gitmek istediğiniz her yere ulaştırıyoruz. Güleryüzlü Türk şöförlerimiz ve geniş filomuzla hizmetinizdeyiz. Reservasyonlarınız için

1-866-890-1215 / 973-830-9636 570-242-5284


28

AMERİKA HABERLERİ

“ERMENİ İDDİALARI, ABD’NİN İÇ POLİTİKA MALZEMESİ OLARAK KULANILMAMALI”

WASHINGTON (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarı konusunda, "99 yıl önce Amerika’dan çok daha uzak bir coğrafyada gerçekleştirildiği iddia edilen ama olup olmadığı konusunda da hiçbir bilimsel çalışmanın henüz yapılmadığı ve bizim de kesinlikle olmadığını iddia ettiğimiz bir konunun, bugün ABD’de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil” dedi. Babacan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi' IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Babacan, Türk gazetecilerle bir araya geldi. Babacan, gazetecilerin, ABD Kongre’sinin Senato kanadındaki Dış İlişkiler Komitesi’nde 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarısının kabul edilmesine yönelik soruları üzerine, bu gelişmenin şu anda Ankara’da değerlendirmesinin yapıldığını ve hükümet tarafından resmi bir açıklamanın olacağını kaydetti. Babacan, "Ama, 99 yıl önce Amerika’dan çok daha uzak bir coğrafyada gerçekleştirildiği iddia edilen ama olup olmadığı konusunda da hiçbir bilimsel çalışmanın

henüz yapılmadığı ve bizim de kesinlikle olmadığını iddia ettiğimiz bir konunun, bugün ABD’de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil" değerlendirmesini yaptı. Daha önce 2010 yılında benzer bir tasarının Temsilciler Meclisi’nin ilgili komitesinde geçtiğinde dönemin Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın Türkiye’ye çağrıldığının sorulması üzerine Babacan, "şu anda Ankara’da her türlü değerlendirmenin yapıldığı" cevabını yineledi. Türk-Amerikan ilişkilerine yönelik soru üzerine Babacan, "Bugünkü gelişmeden sonra ilişkilerin nasıl olduğunu tanımlamak, belki bugün bu saatte tanımlamak çok doğru olmaz" yanıtını verdi. Babacan, tasarının çok hızlı biçimde gündeme geldiğini belirterek "Dolayısıyla oldukça hızlı gelişmiş" ifadesini kullandı. Babacan, tasarının kısa sürede gündeme getirilmesine rağmen Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinin bu konuda yoğun çalışmalar yürüttüğünü bildirdi. Muhabir: Barışkan Ünal / Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Washington'da Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği konferansı WASHINGTON (AA) - Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği’nin (TASSA) iki gün sürecek 6’ncı yıllık konferansı ABD’nin başkenti Washington’da geniş bir katılımla düzenlendi. Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İş Okulu’nda “Türkiye ile ABD arasında sürdürülebilir bilim köprüsü inşa etmek” vizyonuyla bu yıl 6’ncısı düzenlenen konferansın temasını “Küresel Fırsatlar” oluşturuyor. Konferansa gerek ABD’de yaşayan gerekse Türkiye’den gelen 300 civarında Türk, Türk Amerikalı ve ABD’li akademisyen, bilim insanı ve öğrenci topluluğu temsilcilerinin yanı sıra TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ile Türkiye’deki birçok üniversitenin rektörü de katıldı. TASSA Başkanı Haluk Ünal, derneğin ABD’de sağlık, tabii bilimler, sosyal bilimler ve mühendislik dallarında çalışan Türk bilim insanlarını bir araya getirmek istemesinin yanında, bu kişileri Türkiye’de çalışanlarla buluşturma amacına sahip olduğunu anlattı. Ünal, bu yılki konferansa Türkiye’den gelen 50 civarındaki misafirle birlikte yaklaşık 300 kişinin katıldığı bilgisini paylaştı. ABD’nin farklı 35 eyaletinden katılımın gerçekleştiğini belirten Ünal, konferansta küresel fırsatlara odaklanacaklarını kaydetti. Ünal, “Konferansta genç araştırmacılarımızı öne çıkaracağız. Yaşları 35’in altında bulunan 8 araştırmacımıza ödüller takdim edeceğiz. Bu arkadaşlarımız 130 kişi içerisinden seçildi. Bunun yanı sıra Türk kadın bilimcileri ele alacağız, onların Türkiye’ye ne gibi katkıları olabileceğini görüşeceğiz. Ayrıca ekonomik ve global konulara gireceğiz. Diğer gün de Türkiye-Amerika bilim anlaşmasının getireceği fırsatlar, Türkiye’deki tekno-parkların gelişimi ve akıllı şehirler konularına değineceğiz. Son olarak da üniversitelerimizi nasıl uluslararasılaştırabileceğimiz üzerine konuşacağız” dedi. TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da ABD’de bulunan Türk bilim adamlarının kat ettiği aşa-

madan övgüyle söz etti. Yaklaşık 20 yıl önce ABD’de bulunduğu sırada, buradaki Türk akademisyenlerin sayısının oldukça az olduğuna vurgu yapan Altunbaşak, şunları söyledi: “O dönem herkes birbirini neredeyse tanıyordu. Ama şimdiki Türk Amerikan bilim toplumuna baktığımda burada yaşayan Türklerin sayısının binlerce olduğunu görüyorum. Bu nedenle bizim jenerasyonumuza baktığımda, gelecek neslin çok çok daha iyi konumda olacağını düşünüyorum. Bu toplumun çok daha ilerlemeler kat edeceğine inanıyorum. Bugün bazı genç bilim adamlarına ödüller vereceğiz ama bu yeteneklerin gelecekte Türk toplumuna Nobel Barış Ödülü kazandıracağını ümit ediyorum. Bu gerçekleşebilecek birşey. Bu, 10 yıl önce hayalden daha öteydi. Ümit ediyorduk ama gerçek olabileceğine pek inanmıyorduk. Ama bugün bazı bilim adamlarımızın ABD’deki bilim insanları arasında onların en iyileri olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle bu genç beyinlerin Türk toplumuna gelecekte çok güzel haberler ileteceklerine inanıyoruz.” Konferansta, ABD’de, alanlarında yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan 8 Türk bilim adamına başarı ödülü verildi. Aralarında ABD Başkanı Barack Obama tarafından Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü’yle onurlandırılan California Üniversitesi’nde Fizik ve Moleküler Hücre Biyolojisi Bölümünde çalışmalar yapan Ahmet Yıldız’ın da bulunduğu başarılı genç beyinlere ödülleri TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak tarafından takdim edildi. Muhabir: Erkan Avci Yayınlayan: Murat Taydaş


Los Angeles'da bisiklet festivali LOS ANGELES (AA) - ABD'nin Los Angeles şehrinde bir günlüğüne trafiğe kapatılan meşhur Wilshire Bulvarı binlerce bisikletli ve yayanın geçişine sahne oldu. ''CicLAvia'' adı altında bu yıl 9'uncu kez gerçekleştirilen festival, şehrin belli caddelerinin trafiğe kapatılarak insanların alternatif ulaşıma teşvik edilmesini amaçlıyor. Aile başına birden fazla otomobilin düştüğü Amerika’da vatandaşların araçlarını bir süreliğine garaja çekip şehrin sokaklarını keşfetmesini sağlayan ve yılın farklı zamanlarında farklı şehirlerde gerçekleştirilen festival, bisikletli patenli ve yaya binlerce insana yaşadığı şehri yeniden keşfetme imkanı sunuyor. Köken olarak İspanyolca bir kelime olan ''ciclovias''dan adını alan festival ''halka açık sokak organizasyonu'' anlamına geliyor. İlk olarak Kolombiya’nın Bogota şehrinde her pazar günü caddelerin trafiğe kapatılmasıyla bundan 40 yıl önce başlayan ve o zamandan beri dünyanın birçok şehrinde gelenekselleşen festival, özellikle ABD’de ve Latin Amerika ülkelerinde yoğun ilgi görüyor. Muhabir: Mintaha Neslihan Eroğlu


Baharda cirit coşkusu

Uşak'ta baharın gelmesiyle ata sporu cirit tutkunları boş arazilerde cirit müsabakaları için antrenman yapıyor. Dağ köylerinde uzun yıllardır oynanan ve kuralsız cirit olarak da adlandırılan kara cirit, gençlerin en büyük eğlenceleri arasında yer alırken, cirit müsabakalarını izlemek için yüzlerce kişi toplanıyor. At üzerinde elindeki değneği rakip takımın oyuncusuna isabet ettirmek ve daha sonra hedef olmadan kendi sahasına gitmek üzerine kurulu oyunda heyecanlı dakikalar yaşanıyor. Foto Muhabiri: Soner Kılınç


Forum gazetesi 164 layout 1  
Forum gazetesi 164 layout 1  
Advertisement