Page 1

Türk Kahvesi ABD’de Görücüye Çıkıyor ABDde yaşayan genç Türkler, Amerikalılara Türk kültürünü daha iyi tanıtmak için “Gezici Türk Kahvesi Evi”yle 6 eyalete seyahat edecek

Turkish American Newspaper Year 9

Issue 147

New York Başkonsolosu Levent Bilgen:

April 10, 2012

Semi monthly

Haber detayı

$ 1.00

40.

sayfada

"Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri" Türkiye'nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Türkiye'nin 75 milyonluk nüfusuyla, Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

Haber detayı

38.

sayfada

ABD'nin New York eyaletindeki Colombiya Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümünde, düzenlenen bir toplantıda konuşan Bilgen, doktora ve master öğrencileriyle öğretim üyelerine Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı ve gelişimi hakkında bilgi verdi.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’ndan Türkiye Çıkarması

Geniş haber

15, 26, 28 ve 43.

sayfalarda


Bursa’da Osmangazi'yi Anma ve Fethi Şenlikleri düzenlendi

BURSA (AA) - Osmangazi'yi Anma ve Bursa'nın Fethi Şenlikleri kapsamında düzenlenen ''Fetih Yürüyüşü'', Bursa Mehter Takımı ve Kılıçkalkan ekibinin eşliğinde, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Tophane'deki Saltanat Kapı'dan başlayan yürüyüşe, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Bu sırada, yürüyüşe katılan bir ekip atlarının kontrolden çıkması sonucu zor anlar yaşadı. Atın altında kalan seyis, hafif yaralandı. Osmangazi Belediye Başkanı Dündar, burada yaptığı konuşmada, Bursa'nın fethinin 686. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi. Yürüyüşün her kesimden vatandaşın katılımıyla yapıldığını belirten Dündar, ''Amacımız kaynaşmaktır. 686 yıl öncesini bugüne taşıyıp yaşamak. Şehirde, kentte bir değerimizi daha bilinir hale getirmektir. Bu coşkunun her yıl kabul görerek büyüdüğünü müşahede ediyoruz'' dedi. Etkinliklerin bir ay süresince devam edeceğine dikkati çeken Dündar, şenliklerin bilimsel boyutuyla sosyal boyutuyla devam ettiğini belirtti.


Yörüklerin yaylaya göçü başladı Kışı Didim'de geçiren yörükler, havaların ısınmasıyla hayvanlarını alarak yaylaya göç etmeye başladı.Göçer Karadağ Ailesi'ndan Ahmet Karadağ, yazı Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde geçirdikten sonra kışla birlikte geldikleri Didim'de 4 ay kaldıklarını söyledi.

Temel geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu ve yeni doğanlarla 1200 keçilerinin bulunduğunu belirten Karadağ, ''Keçilerimizin yavrulamasının ve havaların ısınmasının ardından bu sabah itibarıyla göçümüz başladı. Nereye gideceğimiz tam olarak belli değil. Dinar'a kadar gitmeyi düşünüyoruz'' dedi. Göçerliğin kültürlerinin bir parçası olduğunu, yerleşik hayata geçmeyi düşünmediklerini ifade eden Karadağ, göçerliğin kendileri için bir yaşam biçimi olduğunu ama çocuklarının uzun yolculuklara ayak uydurmakta zorluk çektiğini söyledi.


6

SAĞLIK HABERLERİ

''Alerjik hastalıklar tedavi edilmezse kronikleşebilir'' İstanbul Medipol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Kunter, bahar aylarında sıkça görülen alerjik hastalıkların uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde kronikleşebileceğini belirtti.

İSTANBUL- Kunter, yaptığı yazılı açıklamada, baharda havaların çok değişken olması nedeniyle mikrobik bronşit, nezle ve gribal enfeksiyonlarda artış yaşandığını kaydetti. İlk bakışta bahar mevsiminde görülen bu tip enfeksiyon hastalıklarının alerjik hastalıklarla benzerlik gösterebildiğini ve karıştırılabildiğini bildiren Kunter, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların, alerjik hastalıklardan çok farklı olduğunu aktardı. Prof. Dr. Kunter, yanlış tanı, bir yandan gereksiz antibiyotik ve ağır ilaçların kullanımına yol açarken bir yandan da

şikayetlerin uzamasına ve ağırlaşmasına neden olabildiğini belirterek, şunları kaydetti: ''Bahar aylarında sıkça görülen alerjik hastalıklar uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilir ve tedavisi daha güç hale gelebilir. Bu nedenle özellikle bahar mevsiminde ortaya çıkan inatçı öksürük, tekrarlayan hapşırıklar, burun akması veya tıkanıklığı, göz sulanması gibi şikayetlerin alerjik nedenlere bağlı olabileceği unutulmamalıdır.'' Alerjik reaksiyonların genel olarak dört tip olduğunu belirten Kunter, günlük yaşantıda en sık karşılaşılan ve bahar aylarında yaygın olarak görülen 'tip 1' alerjik reaksiyonun, meydana geldiği organa göre astım, alerjik nezle, alerjik göz nezlesi, ürtiker gibi hastalıkları ortaya çıkardığını kaydetti. AA


ANAYURT HABERLERİ

''Balta ve ateşle tıraş''a Çinli ilgisi

BALIKESİR - Balıkesir'de berber dükkanı işleten Selahattin Aytekin, 39 yıldır müşterilerini balta ve ateşle tıraş ediyor. Aytekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kendini meslektaşlarından farklı kılan konunun, baltayla sakal ve ateşle saç tıraş etmesi olduğunu ifade eden Aytekin, şunları kaydetti: ''Bugüne kadar birçok ödül aldım. Son olarak Çinlileri tıraş ettim. Bana güzel bir anı bıraktılar, teşekkür belgesi takdim ettiler. Belgede 'tarihten bugüne kadar, saç ve sakal tıraşı yapan berber' yazıyor. Yaptığım tıraştan çok hoşnut olduklarını dile getirdiler. Çinliler, Balıkesir'de mermer işleyen fabrika, atölye ve iş yerlerini görmek amacıyla gelmişler. Balıkesir'i gezerken beni öğrenmişler.'' Balıkesir'de ''ateşli berber'' olarak tanındığını belirten Aytekin, bu şekilde tıraş yapan başka biri olmadığını sözlerine ekledi. (A.A)

9


ANAYURT HABERLERİ

11

Türk mühendisler yerli “akıllı tahta” yaptı Tamamen yerli teknolojiyle duvarları bile akıllı tahtaya çevirdiler Türk mühendisler, sabit bir tahtaya ihtiyaç duyulmadan LCD ekranları ve boş duvarları, akıllı tahtaya dönüştürebilen yerli teknoloji geliştirdi. Wall-Marker adı verilen sistemde, tüm düz yüzeyler akıllı tahta olarak kullanılabilirken, ek donanımla sesli video ve ekrandaki notlar da kayıt edilebiliyor.

Türkiye, Medeniyetler İttifakı toplantısına ev sahipliği yapacak Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'nin bu yıl 31 Mayıs'ta İstanbul'da Medeniyetler İttifakı toplantısına ev sahipliği yapacağını bildirdi. New York'ta BM Genel Merkezinde konuşan Atalay, ''İstanbul toplantısı, bizim Medeniyetler İttifakı'na olan güçlü taahhüdümüzün bir başka göstergesidir'' dedi ve BM ülkelerini İstanbul'daki toplantıya davet etti. Başbakan Yardımcısı Atalay New York'ta BM Genel Merkezinde, BM Medeniyetler İttifakı girişimi ve BM Genel Kurulu tarafından düzenlenen ''Barışçıl ve Herkesi İçine Alan Toplumlar Kurulması İçin Kültürlerarası Anlayışı Teşvik Etme'' konulu üst düzey toplantının açılışında konuştu. BM Medeniyetler İttifakı girişiminin de küresel düzeyde bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyleyen Atalay, ''Medeniyetler İttifakı'nın, BM'nin küresel misyonuna mükemmelen uyduğuna inanıyorum. İyi yerleşmiş ilkeleri ve 100'den fazla ülkenin, sayısız kuruluşun ve bireyin küresel desteğiyle Medeniyetler İttifakı, dünyada, somut siyasi etkileriyle daha fazla anlayış ve kültürel yakınlığın ortaya çıkmasında hayati bir rol oynamaktadır'' dedi.

SAMM Teknoloji İştiraki Data Mer Optik Elektronik Sanayi Şirketi yetkilisi Haldun Karetepe, TÜBİTAK desteğiyle 5 yıldır tamamen Türk mühendislerle bilgisayar görüntüsünü etkileşimli şekilde yüzeylere yansıtabilen teknolojiler üzerine ar-ge yürüttüklerini anlattı. Son geliştirdikleri ürün olan ''wall-marker''ın geldiği seviyenin dünyadaki tüm rakiplerinden daha üstün özellikleri olduğunu söyleyen Karatepe, bu modülün kısa süreli bir kalibrasyon sonrasında; özel kalemi ile duvarları, LCD ekranları ve istenen hemen hemen tüm yüzeyleri akıllı tahtaya dönüştürebildiğini belirtti. AKILLI TAHTADA YAPILAN TÜM İŞLEMLER DUVARDA YAPILABİLECEK

Böylece akıllı tahtalarda yapılabilen tüm işlemlerin özel bir zemin veya tahtaya ihtiyaç duyulmadan kullanılabildiğini dile getiren Karatepe, ''Ürünümüzle birlikte her türlü akıllı tahta yazılımı kullanılması mümkün yine de okullar için özel bir yazılım geliştirdik, bu program öğretmenlerin duvardaki görüntüyü bir tahtaya tebeşirle yazması gibi kullanılabiliyor'' dedi. Karatepe, şöyle konuştu: ''Kısıtlı kaynaklarla biz bu kadarını yapabildik, ürünü daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Üretimini şu anda daha ucuz olduğu için Çinli firmalarla yapıyoruz, ancak tamamen yerli bir üretim yapılabilir. Ürün geliştirmekten veya üretmekten değil, sesimizi duyuramamaktan şikayetçiyiz. Bu ürün ülkemiz için de bir fırsattır. Ürünümüzü diğerlerinden öne çıkaran farkı yerli üretim olması nedeniyle maliyetinin düşük olması, kurulumunun kolay olması teçhizatının az olması. Diğer sistemler çok kalabalık teçhizata sahip, kurulumlu zor ve maliyetli sistemler. Daha sonraki bakımları zor. Bizim sistemimiz çok kolay. Ortalama projeksiyon fiyatına akıllı tahtaya sahip oluyorsunuz.'' AA

Atatürk Havalimanı'ndaki cami inşaatında sona gelindi

FORUM GAZETESİ REKLAM & İLAN SERVİSİ İSTANBUL (A.A) - Atatürk Havalimanı Camisi'nin inşaatını yapan müteahhitlik firmasının yetkilisi Orhan Kurt, yaklaşık 8 ay önce temeli atılan caminin, yarıdan fazla kısmının tamamlandığını belirterek caminin Temmuz ayına kadar ibadete açılmasının planlandığını kaydetti. Mimarlığını Abdullah Gürer'in yaptığı caminin, iç ve dış süslemelerinin nakkaş Semih İrteş tarafından yapılacağını belirten Kurt, 550 metrekare tabana oturtulan 3 katlı caminin, dış mekanı ile birlikte 3 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olduğunu söyledi. Kurt, camide aynı anda 2 bin kişinin ibadet edebileceğini ifade etti.

FORUM

Advertising Director

The Turkish-American Newspaper

Mehmet Kachar

Publisher Murat Yeşil, Ph.D. Editor-in-Chief Fatih Yeşil Assistant Editor Sevinç Özbek Marketing Director Necmi Bahçe

862 -262-2497 973 - 573 - 0313 347 - 417 - 0683 mehmetkachar@forumgazetem.com

973 - 445 - 6552

973-445-6552

info@forumgazetem.com ilan@forumgazetem.com 1199 Main Avenue Clifton, NJ 07011

Representatives İsmail Yeşil - New York Yıldız Gündoğmuş - Ankara Oya Eren - Ankara Hayrettin Turan - İstanbul Feramiz Gökdemir - İstanbul

FORUM - The Turkish-American Newspaper is published twice a month (24 issues each year) by FORUM Newspaper LLC at 1199 Main Avenue, Clifton, N.J. 07011. Application to mail at periodicals postage rate at Clifton, N.J., 07015-9998.

mehmetkachar@forumgazetem.com

Forum, The Turkish American Newspaper does not in way, shape or endorse, condone, or is responsible for any opinions, advertisements, misprints, typos and/or publication errors.

POSTMASTER - Please send address changes to FORUM Newspaper LLC, 1199 Main Avenue, Clifton, N.J. 07011 Tel: 862-262-2497 973 - 573 - 0313 & Fax: 973 - 218 - 8440


YORUM

12

ABD Başkanlık Seçimleri ve Türkiye Amerika Başkanlık seçimleri, Fransa’da yapılacak Devlet Başkanlığı seçimleri, yakın komşularımızda ve uzak diyarlarda yapılacak seçimler Türkiye’nin ilgi alanında. Yani bir şekilde bizi ilgilendiriyor. Eskiden olduğu gibi, “Aman canım! Bize ne?” diyemiyoruz artık. Çünkü, yakın komşularımızdan başlayarak dünyanın bütün önemli ülkleriyle bağlarımız var. Kiminde vatandaşlarımız yaşıyor. Kiminde ciddi ekonomik yatırımlarımız var, kiminde de kültür ve turizm alanlarında yoğun işbirliğimiz var. Amerika’dan işe başlarsak neler söyleyebiliriz? Öncelikle Avrupa ülkelerinde olduğu kadar çok sayıda olmasa da bu ülke siyasetinde ağırlığını hissettirmeye aday bir Türk nüfusu var. Hissettirmeye aday dedik, çünkü henüz bu aşamaya gelebilmiş değiliz. 3 tane çatı kuruluşu olan, bir kısmı tabela derneği de olsa çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz var Amerika’da... Ancak yıllarca birbirleriyle itişip kakışan bu kuruluşlar son bir kaç yıldan bu yana her konuda olmasa da bazı konularda birlikte hareket etmeye başladılar. Amerika’da en önemli çatı kuruluşu olan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkan Ali Çınar yönetiminde oldukça başarılı çalışmalara imza atmaya aday bir konuma gelmiş görünüyor. Yakından

tanıdığım Ali Çınar ve yönetim kurulu üyeleri Amerikan siyaset adamları nezdinde itibar gören bir grup. Onlarla yakın bir mesai içinde olan TADF Yönetimi, eskiyle kıyaslanması bile münkün olmayan başarılı çalışmalar yapıyor. başta Geçen ay Türkiye’de Cumhurbaşkanı Gül olmak üzere siyasetin önde gelen isimleriyle görüşmelerde bulunan TADF Yönetim Kurulu üyeleri, faaliyet planlarını anlattıar ve bildiğimiz kadarıyla da Ankara’nın tam desteğini almış durumdalar. Türk Amerikan toplumunu sadece Türk Günü Yürüyüşleriyle Amerikan toplumuna tanıttıklarını sanan ama hiç bir Amerikan medya organında tek satırlık bir haber bile çıkaramayan zihniyetin TADF’ın yeni yönetimiyle birlikte tarihe karışacağına ve artık yapılan her etkinliğin medyada yer alacağına inanmak istiyoruz. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin bugünkü durumu yıllardır olmadığı kadar iyi. Bunda Başkan Obama’nın rolünün ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. Dileğimiz Obama’nın bir dönem daha işbaşında kalması. Cumhuriyetçi Parti’nin hemen bütün Başkan aday adayları Türkiye’ye sıcak bakmadıklarını şu veya bu şekilde belli ediyorlar. Bunlardan birisinin Beyaz Saray’a oturması demek Türk-Amerikan ilişkilerinde geçmiş yıllarda olduğu gibi sıkıntılı dönemlerin başlaması anlamına gelebilir, diye düşünüyoruz. Türkiye’nin Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Avrupa’da siyasi ve ekonomik olarak ağırlığını hissetirmeye başladığı bir sırada Washington’da olacak bir iktidar değişikliği, Ankara’nın ileriye dönük projelerinde köklü değişiklikler yapmasını gerektirebilir.

SATILIK EV Upstate New York’ta Johnson City’de nezih bir mahallede 1.3 acres arsa üzerinde 2 yatak odalı, 2 garajlı, tamir gerekli 1 ailelik ev satılıktır.   Fiyat: $

30,000

İlgilenenler: 862-262-2497

Fast food gıdalar, depresyon riskini artırıyor

ANKARA - Fast food gıdaların, depresyon riskini artırdığı belirlendi. "Journal of Public Health Nutrition" dergisinde yayımlanan araştırma, hamburger, sosisli sandviç ve pizza gibi fast food gıdaları çok sık tüketenlerin, arada sırada tüketenlere oranla yüzde 51 oranında daha fazla depresyon riski altında olduğunu ortaya çıkardı. İspanya'da yapılan araştırmaya daha önce depresyon teşhisi konmamış 9 bin kişi katıldı. Fast food gıdalarla beslenmeyi tercih edenlerin genellikle bekar olduğu ve haftada 45 saatten fazla çalıştığı belirlendi. Araştırmaya göre diğer hazır gıdalar da benzeri etkilere neden oluyor. (A.A)

Rusya’da Putin’in seçimlerden galip çıkması Ankara’yı rahatlatmıştır. Yıllardır iktidarda olan Putin ile olumlu bir diyalog içinde olan Ankara, ilerisi için yine umutlu. Zaman zaman gerginlikler olsa da Türkiye – Rusya ilişkileri Putin’in gerek Devlet Başkanlığı ve gerekse Başbakanlığı dönemlerinde uyumlu bir süreç yaşamıştır. Bundan sonra da iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin olumlu yönde ilerleyebileceği varsayılabilir. Irak ile ilişkilerde Maliki yönetiminin iki ileri bir geri politikası zaman zaman Ankara’nın canını sıksa da Türkiye ile iyi geçinmekten başka bir seçeneği olmayan Bağdat’ın da olumlu ilişkiler yolunda ilerlemesi bekleniyor. Amerikan askerlerinin ayrılmasından sonra komşularıyla nasıl bir politika izlemesi gerektiği konusunda henüz bir plan program yapamayan Irak yönetimi, bölgede izleyeceği politikada Türkiye faktörünü dikkate alması gerektiğini bilmek zorunda. Bunu bugün anlamasa da zamanla anlayacak. Suriye konusunda sıkıntılı bir dönem yaşandığı malum. Olağanüstü bir gelişme olmadıkça Esad yönetiminin şöyle veya böyle iktidardan uzaklaştırılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Hergün onlarca vatandaşını hunharca katleden bu yönetim kadrosu kendi rızalaryla iktidarı bırakırlarsa, Suriye’de Türkiye ile iyi ilişkiler kuracak bir yönetimin iktidara gelmesi beklenebilir ancak şu anda bu pek mümkün bir ihtimal olarak görünmüyor. Esad yönetimi ancak ya içerden ya da dışarıdan bir zorlama hareketiyle devrilebilir. İçerideki Esad karşıtı gruplar yeterince güçlü değil, dışarıdan bir müdahaleye de Rusya ve Çin onay vermiyor. Bunu fırsat bilen Esad yönetimi de kan dökmeye devam ediyor. Bakalım bu zulüm nerede noktalanacak. Bir sonraki sayıda görüşebilmek dileğiyle.

TurkishSuperPages.com’dan Amerika’da Önemli Telefonlar Listesi T.C. Washington Büyükelçiliği T.C. Birleşmiş Milletler Temsilciliği T.C. New York Başkonsolosluğu T.C. New York Eğitim Ataşeliği T.C. New York Kültür ve Turizm Ataşeliği T.C. New York Ticaret Ataşeliği T.C. New York Ekonomi Ataşeliği T.C. New York Sağlık Ataşeliği T.C. New York Din ve Sosyal Hizmetler Ataşeliği T.C. New York Basın Müşavirliği KKTC - BM Temsilciliği T.C. Washington Büyükelçiliği T.C. Washington Silahlı Kuvvetler Ataşeliği T.C. Washington Basın Müşavirliği T.C. Washington Eğitim Müşavirliği T.C. Washington Ekonomi Müşavirliği T.C. Washington Ticaret Müşavirliği T.C. Washington Gümrük Müşavirliği T.C. Washington Kültür Tanıtma Müşavirliği T.C. Washington Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi T.C. Chicago Başkonsolosluğu T.C. Houston Başkonsolosluğu T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu - TADF Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi - ATAA Türk Hava Yolları New York Ofisi T.C. Ziraat Bankası -New York Şubesi T.C. Vakıflar Bankası -New York Şubesi T.C. Ottawa Büyükelçiliği Kanada Türk Dernekleri Federasyonu New York Fatih Camii Rochester Hamidiye Camii New Jersey Paterson Ulu Camii New Jersey Karaçay Türkleri Camii

(202) 612-6700 (212) 949-0150 (212) 949-0160 (212) 687-8395 (212) 687-2194 (212) 687-1530 (212) 661-7494 (212) 450-9164 (212) 661-1039 (212) 867-9023 (212) 687-2350 (202) 612-6700 (202) 612-6770 (202) 612-6807 (202) 612-6810 (202) 612-6790 (202) 612-6780 (202) 612-6794 (202) 612-6800 (202) 612-6740 (312) 263-0644 (713) 622-5849 (323) 655-8832 (212) 682-7688 (202) 483-9090 (800) 874-8875 (212) 557-5612 (212) 621-9400 (613) 789-4044 (647)-230-9397 (718) 438-6919 (716) 482-4210 (973) 345-6584 (973) 345-1083


AMERİKA HABERLERİ

13

ABD'deki tek günlük Türk gazetesi Hürriyet USA, yayın hayatına son verdi ABD'de 31 yıldır faaliyette olan tek günlük Türk gazetesi Hürriyet USA, yayın hayatına veda etti. Hürriyet USA gazetesinin kurucusu ve Hürriyet gazetesinin ABD Temsilcisi Doğan Uluç, yaptığı açıklamada, Hürriyet'in Amerika baskısını durdurma kararı aldıklarını, ve Hürriyet USA'in yayınlarına son verdiklerini bildirdi.

Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Doğan Uluç’tan veda yazısı Elvada Yeni Dünya Geriye dönüp bakıyorum, 1981’den 2012’ye 31 yıl geçmiş. Bu tarih Türk basınında bir ilki vurguluyor. 1981 yılında New York ve Washington’da Hürriyet’in düzenlediği Cumhuriyet Bayramı balolarında salonlar dolusu kalabalık, özel baskısıyla Yeni Dünya’daki Türklere yılın 365 günü haber hizmeti veren Hürriyet’e alkış tuttu. Hürriyet’in Frankfurt tesislerinde basılan Amerika özel baskısı, her gün uçakla New York’a taşındı. Aradan 23 yıl geçti. Hürriyet, ‘Amerika’da Türk’ün Gözü, Kulağı ve Sesi’ sloganıyla 2004’te New York’ta basılmaya başlandı. Cumhuriyet Bayramı baskısına ‘Merhaba Yeni Dünya’ diye başlık attık. *** 1981’den 2012’ye geçen dönemde yazılı, görüntülü ve elektronik basın benzeri görülmemiş bir değişim sürecine girdi. Daktilo yerini telekse terk etti, ardından telefoto, bilgisayar, anında yazı-resim, telsiz haberleşmesi yapabilen cep telefonları iletişim piyasasına girdi. Dünyada olup bitenleri bir kaç tuşa basarak bilgisayar ekranlarına taşımak mümkün oldu. Bu süreçte koşullar değişti. Habere ulaşma giderek ucuzlaşırken ABD’de yaşayan Türklere gazete servisi masrafları sürekli arttı. Elektronik basın, yazılı basına rakip oldu. İletişim teknolojisi yakalanamaz hıza ulaştı. Gelişimin baş döndürücü temposundan biz de payımızı aldık. Neticede 30 yılın sonunda Hürriyet’in Amerika baskısını durdurma kararını aldık. Bugün itibariyle yayınımıza son veriyoruz. *** Okurlarımızla hep iyi ilişkiler kurduk. Okurlarımız doktor, avukat, seyahat acentesini Hürriyet’te buldu. Çevrelerinde olup bitenleri bize aktararak gönüllü muhabirliğimizi yaptılar. Pek çok haberimizin kaynağı okurlarımız oldu. Amerikalı Türkler için de zor bir ayrılık olacak 30 yıldan sonra. Sekiz yıl önce ‘Merhaba Yeni Dünya’ çağrımızı şimdi ‘Elveda Yeni Dünya’ diye değiştirirken boğazım düğümleniyor. Daha fazla yazmak içimden gelmiyor. Veda mektubu yazmak çok zor. Hoşça kalın.

ATCOM Sektör Kurulları Ateşeliklerle daha yakın çalışacak Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM) yeni kurucu yönetimi Prof. Dr. İhsan Işık başkanlığında New York Ticaret Ateşesi Ahmet Canlı ve New York Sağlık Ateşesi Dr. Adnan Çinal’ı Türkevinde ziyaret etti ve iş birliği konusunda görüş alış verişinde bulundu. Ziyarette ATCOM Prof. Dr. İhsan Işık, ATCOM’un üyelerinin ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandığını ve sektör kurullarını oluşturduğunu dile getirdi.ATCOM başlangıç olarak, Başkan Yardımcısı Ziya Erdemir öncülüğünde Teknoloji, Bilgi Sistemleri, Çevre, Enerji, Sağlık, Gıda, Çevre, İnşaat, Hukuk, Finansal Hizmetler, Savunma ve Eğitim sektörlerini kurduğunu dile getirdi. Her sektörün başına alanında kendini ispatlamış başarılı ATCOM üyelerinin getirildiğini kaydeden ATCOM Başkanı Işık, “Türkiye’de muhatap olduğumuz, TOBB, İTO, MÜSİAD, KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı ve Sanayi, Teknoloji ve Bilgi Bakanlığı gibi kurumlarla daha etkin çalışmak için bu yapılanmayı elzem gördük. Artık ATCOM içerisinde her alanın uzmanı bir sektör kurulu olacak. Bu sektörler kendi alanlarında özel programlar yapacaklar, stratejiler geliştirecekler ve Türkiye ile Amerika arasında kendi alanlarında köprü görevi yapacaklar. Devir uzmanlaşma zamanı. Artık genel programlarımızın yanında özel sektör programlarımız olacak. ATCOM bu konuda ilk testini Mayıs ayında Türkiye’den misafir edeceği sektörlerle verecek.” dedi. New York Ticaret Ateşesi Ahmet Canlı da ATCOM’un çalışmalarını desteklediklerini, her zaman projelerinin yanında olmaya çalıştıklarını ve ortak çalışmaktan mutlu olacaklarını belirtti. Canlı ayrıca Amerika’ya artan ilginin kendileri için de iş yükünü artırdığını, daha verimli hizmet vermek için, üçüncü bir ticaret ateşesinin atandığını bildirdi ve Türk firmalarının yönlendirilmesi için kamu ve özel kurumlar arasında daha fazla paylaşımın ve iş birliğinin elzem olduğunu vurguladı. New York Sağlık Ateşesi (ve eski Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı) Dr. Adnan Çinal da, ATCOM’u yakından tanımaktan mutlu olduğunu, Türkiye ile Amerika arasında sağlık alanında büyük işbirliği fırsatları olduğunu ve bu konuda önemli girişimler de bulunduklarını dile getirdi.

NEW YORK - ''Amerika'da Türk'ün Gözü, Kulağı ve Sesi'' sloganıyla 1981 yılından beri ABD'deki Türk okurlarına ulaşan, 2004 yılından itibaren de New York'ta basılmaya başlanan Hürriyet USA gazetesinin internet sitesinin de bugünden itibaren yayınına son verileceği belirtildi. Hürriyet gazetesinde 40 yılı aşkın süredir çalışan Doğan Uluç emekliye ayrılırken, gazetenin New York Manhattan'da bulunan bürosunun da kapatıldığı bildirildi. Gazeteci Razi Canikligil, Hürriyet'in New York temsilcisi olarak görevine devam edecek. Doğan Uluç, ''Elveda Yeni Dünya'' başlığıyla kaleme aldığı açıklamasında, ''1981 yılından 2012'ye geçen dönemde yazılı, görüntülü ve elektronik basının benzeri görülmemiş bir değişim sürecine girdiğini'' belirterek şunları kaydetti: ''Bu süreçte koşullar değişti. Habere ulaşma giderek ucuzlaşırken ABD'de yaşayan

Türklere gazete servisi masrafları sürekli arttı. Elektronik basın, yazılı basına rakip oldu. İletişim teknolojisi yakalanamaz hıza ulaştı. Gelişimin baş döndürücü temposundan biz de payımızı aldık. Neticede 30 yılın sonunda Hürriyet'in Amerika baskısını durdurma kararını aldık. Bugün itibarıyla yayınımıza son veriyoruz. Okurlarımızla hep iyi ilişkiler kurduk. Okurlarımız doktor, avukat, seyahat acentesini Hürriyet'te buldu. Çevrelerinde olup bitenleri bize aktararak gönüllü muhabirliğimizi yaptı. Pek çok haberimizin kaynağı okurlarımız oldu. Amerikalı Türkler için de zor bir ayrılık olacak 30 yıldan sonra. Sekiz yıl önce 'Merhaba Yeni Dünya' çağrımızı şimdi 'Elveda Yeni Dünya' diye değiştirirken boğazım düğümleniyor. Daha fazla yazmak içimden gelmiyor. Veda mektubu yazmak çok zor.'' AA


14

YORUM

SATILIK EV Upstate New York’ta Johnson City’de nezih bir mahallede 1.3 acres arsa üzerinde 2 yatak odalı, 2 garajlı, tamir gerekli 1 ailelik ev satılıktır.   Fiyat: $ 30,000 28 Nisan’da Türk Boyları Philadelphia’da Buluşuyor!

İlgilenenler: 862-262-2497

14 üyeden oluşan TÜRKSOY, Türkiye ve akraba Türk toplulularının UNESCO tarzı bir araya geldiği bir kuruluştur. TÜRKSOY’a bağlı Gençlik Orkestrası Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM)’nin organizasyonunda 28 Nisan 2012 Cumartesi akşamı saat 6’da Philadelphia’da sanat severlerle bir araya geliyor.

TÜRKSOY’un varlığına yanılmıyorsam geçen sene Birleşmiş Milletler’deki düzenledikleri bir program vasıtasıyla şahit olmuştum. O zaman isim çok hoşuma gitmişti. “Türk Soyundan” gelen ülke ve topluluklar fazla ayyuka çıkarmadan ilkonce kültür sahasında kendi BM’lerini kurmaları oldukça hoşuma gitmişti. Bugün kültürle başlayan bu birlik, kimbilir yarın ortak pazara, öbürsü gün ekonomik birliğe, daha sonra da Avrupa Birliği gibi siyasi birliğe dönüşür. Avrupa Birliği üç ülke arasında kömür birliği olarak doğmuştu, şimdi 27 ülkeyi içine alan ABD tarzı devasa bir birlik oldu. Hadi AB olamasak da İngiliz muhipleri Common Wealth gibi bir birlik de mi olamayız? Bazen bir kıvılcım yetiyor, tarih yazmak için. ATCOM Eğitim ve Aktivite Komitesi Ceren Kesici başkanlığında Türk Dünyası Konseri ile önemli bir aktiviteye imza atıyor. Amerika’nın en gözde üniversitelerinden biri olan University of Pennsylvania’ya ait Arkeoloji müzesinin 750 kişilik muhteşem gösteri salonunu bu iş için ayarladılar. UPENN öğrenci derneği başta olmak üzere, tüm öğrenci derneklerini, Türk ve akraba topluluklarının resmi ve sivil makamlarını bu işe paydaş yapmak istiyorlar. Zira bu güzel konser, tek bir millet veya derneğe ait değil, hepimize ait. Türk birliği ülküsünün gerçek yansıması bu. TÜRKSOY Gençlik Orkestrası 14 üye ülkeden 21 başarılı sanatçıdan oluşuyor. Her bir Türk boyundan bir temsilci sanki. Gurup ATCOM’un özel ricası ile modern bir tarzda kendi yöresel müziklerini icra edecekler. Onların hoş nameleri ve tınılarıyla Orta Asya bozkırlarında, Ural Dağlarında, Başparmak Dağlarında, Fergana Vadisinde, Tuna Boylarında, Toroslarda hep beraber huşu icinde seyre çıkacağız. Bu vesileyle ne büyük bir coğrafyada akrabalarımızın olduğuna kani olacak, hiç de öyle yanlız olmadığımızı topluca hissedeceğiz. Müziğin birleştiriciliği Amerika’lı misafirleri de cezbedecektir. Onlara da Türkiye’nin veya Azerbaycan’ın yanlız olmadığını, büyük bir “aşiretin” parçaları olduğunu hissettireceğiz. Bunun yanı sıra kültürel zenginliğimizden Amerika’ya esintiler sunacağız. Türk deyince, inceliğin, zerafetin ve sanatın da akla gelmesi için önemli bir fırsat bu. Ayrıca siyaseten bir araya getirmenin zor olduğu Türk boylarını ilkonce kültürel olarak bir arada getirmek de bir başlangıç. Philadlephia’daki Türk Dünyası Konseri sadece bir müzik etkinliği değil, bence aydınlık geleceğimize serpilmiş bir tohum. 28 Nisan’da Türk Boyları Philadelphia’da Buluşuyor!

Türk ve Dünya medyasına linkler...

GlobalMedialLinks.com Türk Amerikan İşyerleri rehberi TurkishSuperPages.com

www.forumgazetem.com

Merkezi Ankara’da bulunan (Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi) TÜRKSOY’un bünyesinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan'ın yanı sıra Altay Cumhuriyeti, Başkır Cumhuriyeti, Hakas Cumhuriyeti, Saha (Yakut) Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Tiva Cumhuriyeti ile Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmaktadır. TÜRKSOY’un en önemli amaçlarından biri, “Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler kurarak, ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, gelenek ve göreneklerini araştırarak ortaya çıkarmak, geliştirmek, korumak, gelecek kuşaklara aktarmak ve kalıcı kılmak.”

Türkiye’nin gezi portalı TurkTurist.com


ANAYURT HABERLERİ

15

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'ndan AA'ya ziyaret Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı'nı uluslararası kamuoyuna açarak, yabancı dilde yayın sayısını 11'e çıkaracaklarını söyledi.Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) temsilcilerini makamında kabul eden Kemal Öztürk, uluslararası medya gücüne ihtiyacı olan Türkiye'nin bölgede ekonomik ve politik olarak etki yarattığını belirtti.

ANKARA - Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa'da okunan bir Türk gazetesi, izlenen bir Türk televizyonu, takip edilen bir Türk internet sitesinin bulunmadığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti: ''Anadolu Ajansı'nı uluslararası kamuoyuna açarak, yabancı dilde yayınlarımızın sayısını 11'e çıkaracağız. Biz de ekip olarak bu alanda çalışacağız. Bu alanda girişimde bulunacak insanlar için bir altyapı

oluşturuyoruz. İngilizce gazete çıkarılacaksa, biz seneye İngilizce yayına başlayacağız. Ortadoğu'da Arapça yayın yapılacaksa, bu sene Arapça yayına başlayacağız. Boşnakça yayına başladık. İtalyanca, Almanca, Çince, Fransızca ve Rusça gibi birçok dilde yayın yapacağız. Bu tür yayınları yapmak isteyenler Türkçe yayınların yanı sıra İngilizce ve diğer dillerden de faydalanabilecek. Amerika'da da bu tür girişimler olursa biz destek vermek istiyoruz.

Olması gerektiğini düşünüyoruz. Sizlerin de bunu teşvik edeceğini düşünüyoruz.'' Türkiye'nin Amerika'da kamuoyunu etkileyecek bir medyasının bulunmasının acil ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Öztürk, bu çerçevede Amerika'da da büyük bir ofis açarak, merkezi New York olmak üzere ülkenin kuzeyinden güneyine haber akışını koordine edeceklerini bildirdi.

TADF Başkanı Ali Çınar da federasyonun birçok derneği de içine alarak Amerika'da faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Çınar, farklı bir yönetim anlayışıyla Amerika'da kamuoyu oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti. Toplantıya Anadolu Ajansı Mali ve İdari İşler Daire Başkanı Ural Yeşil de katıldı.

(A.A) - Murat Demirci

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton: ''Hillary başkan adayı olursa sevinirim'' ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, eşi Hillary Clinton'ın gelecek yıl siyaseti bırakacağını söylemesine rağmen, 2016 yılındaki başkanlık seçiminde aday olmasına sevineceğini belirtti. Telegraph gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre ABC kanalına demeç veren Bill Clinton, ''Bu tamamen onun kararı. Siyasete geri dönmeyi düşünmediğini söylerken kesinlikle dürüst olduğuna inanıyorum. Geri kalan hayatımızda vakıf işleriyle uğraşırsak da mutlu olurum, eğer

fikrini değiştirip başkan adayı olursa da mutlu olurum'' dedi. Bill Clinton, gelecek seçimde, cumhuriyetçilerin başkanlık seçimindeki en güçlü adaylarından Mitt Romney'nin Barack Obama'yı yenebileceği tahmininde bu-

lundu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 2008 yılındaki hezimetin ardından gelecekte kadın başkan olacağı yönündeki beklentilerini dile getir-

mişti. Ancak Clinton, bu yılın başında CNN'e verdiği demeçte tekrar başkanlık için aday olmayacağını açıklamış, dışişleri bakanı olarak zaten ''en iyi işi yaptığını'' söylemişti.


16

AMERİKA HABERLERİ

Washington’da Türkçe olimpiyatları heyecanı

Amerikalı öğrencilerin Türkçe performansları hayran bıraktı WASHINGTON - 4. Türkçe Olimpiyatlarının, ABD'nin başkenti Washington bölgesini kapsayan finalinde, halk oyunları dalında Amerikalı öğrencilerin Silifke yöresini kaşıkla oynaması hayranlık bırakırken, Türk sinemasının unutulmaz serilerinden ''Hababam Sınıfı''nda, ''İnek Şaban'' ve ''Adile anne''nin birlikte ''Ateş Böceği'' şarkısını söylediği sahneyi başarıyla canlandıran gençler izlemeye değerdi.

Yarışmada, Türk ve Amerikalı öğrencilerden oluşan ekipler, halay potporisi sundular, Silifke ve Doğu Anadolu havalarını başkent Washington'a taşıdılar. Özellikle, Silifke yöresini oynayan ekibin, Akdenizlileri aratmayacak şekilde kaşıkla oynaması izlemeye değerdi. Gecenin sonunda da Silifke yöresini oynayan Maryland grubu folklor dalında birinciliği kazandı.

Amerikan-Türk Dostluk Derneği (ATFA) ve Türki-Amerikan Derneği Orta Atlantik Federasyonu (MAFTAA) tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinliğe, Türk ve Amerikalılar yoğun ilgi gösterdi.

Olimpiyatlarda Yeşilçam sinemasına devam...

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ile eşi Fügen Tan'ın da katıldığı olimpiyatlarda başkent Washington ve çevresindeki 6 eyalette elemelerden geçen öğrenciler, şarkı, şiir ve halk oyunları dalında finalde yarıştı. Jüri üyeleri arasında sanatçı Reyhan Karaca da yer aldı. Öğrencilerin açılış dansıyla başlayan yarışmada, tüm bölümler ilgiyle izlendi.

Olimpiyatlardan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Yeşilçam sineması da geçti. İki Amerikalı genç öğrenci, Türk sinemasının unutulmaz serilerinden ''Hababam Sınıfı''nda, Türk sinemasının unutulmaz ustalarından Kemal Sunal ve Adile Naşit'in canlandırdığı ''İnek Şaban'' ve ''Adile anne'' karakterlerini canlandırdı. Filmde, ikilinin birlikte ''Ateş Böceği'' şarkısını söylediği sahneyi başarıyla canlandıran gençler, yoğun alkış aldı. (A.A) - Barışkan Ünal-Mehmet Toroğlu


AMERİKA HABERLERİ

17

''Batı'ya Doğru Akan Nehir'' belgeseli ABD'de ilk kez gösterildi 'Batı'ya Doğru Akan Nehir'' adlı belgesel, ABD'de ilk kez New York'ta Columbia Üniversitesinde gösterildi. Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa başkanlığında hazırlanan, ''Batı'ya Doğru Akan Nehir'' (East to West, A Civilization Documentary) adlı belgeselin Columbia Üniversitesindeki gösterimine Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de katıldı. NEW YORK - 'Columbia Üniversitesi'nde belgeselin gösteriminden önce konuşma yapan üniversitenin Eğitim ve Ekonomi Profesörlerinden Francisco Batiz, Doğu ve Batı medeniyetlerinin birbirine her zaman bağlı olduğunu belirterek, bu ilişkiyi anlatan bu önemli belgeselin ABD'deki prömiyerini Columbia Üniversitesi'nde yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de konuşmasında, bu belgeselin son derece önemli olduğunu belirterek, 11 Eylül terör saldırılarının ardından dünyada bu tür belgesellere çok ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bahçeşehir Üniversitesi'nin genç ve yeni bir üniversite olmasına rağmen Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) kurduklarını anlatan Yücel, dünyada medeniyetler çatışmasına değil, medeniyetler ittifakına ihtiyaç duyulduğunu, bu çerçevede MEDAM'ın bu belgeselin yapılmasına 5 sene önce karar verdiğini ve amaçlarının belgeseli bütün dünya kamuoyuna izlettirmek olduğunu söyledi. Belgesel için 16 ülkede çekim yapıldığını ve 200 civarında düşünür, sanatçı, bilimadamı ve politikacının görüşlerini aldıklarını ifade eden Yücel, belgeselin gösterilmesi için 20 ülkenin televizyon kanallarıyla da görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

www.turkishsuperpages.com Türk Amerikan İş Rehberi

www.TurkTurist.com

''Umuyorum ki bu belgesel dünya okullarında ders kitabı olarak okutulur ve medeniyetlerin barışına katkı sağlar'' diye konuşan Enver Yücel, aralarında bulunmayan MEDAM Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya da teşekkürlerini sundu. New York Üniversitesi öğretim üyelerinden Selçuk Şirin de konuşmasında, 11 Eylül'deki terör saldırılarının ardından ABD'de görev yaptığı üniversitede öğrencilerinin kendisine bir anda ''Müslüman hoca'' olarak bakmaya başladıklarını anlattı. Şirin, 11 Eylül'ün hemen ardından gelen 12 aylık dönemde ABD'de Müslümanlar açısından çok şeyin değiştiğini, Müslümanlara karşı ayrımcılığın bir anda yükseldiğini ve ''nefret suçlarının'' 17 kat arttığına dikkati çekti. Selçuk Şirin bu belgeselin, ''Medeniyetler Çatışması'' kitabını yazan Samuel Huntington'un hocalık yaptığı üniversitelerden biri olan Columbia Üniversitesi'nde gösterilmesinin anlamlı olduğunu belirtti. Bunun üzerine söz alan Columbia Üniversitesi Profesörü Batiz de gülümseyerek, ''Evet Huntington'ın burada hocalık yaptığı doğru ama onun asıl üniversitesi Harvard'dır ve biz burada Huntington'dan çok Edward Said'i (Filistinli ve İsrailli çocuklardan oluşan ünlü Divan Orkestrasını kuran Filistin asıllı ünlü profesör) severiz'' deyince salondan da alkış aldı. AA

www.Travidition.com InternationalTravel Magazine

www.ForumGazetem.com

Türkiye’nin gezi portalı

www.GlobalMediaLinks.com Türk ve dış dünya medyasına linkler

“Önümüzdeki 5 yıl içinde Türkiye'de girişimcilik patlaması yaşanacak” Business Week Yazarı Scott Kirsner, dünyanın farklı yerlerindeki uluslararası yatırımcıların artık Türkiye'yle daha çok ilgilendiğini ve Türkiye'de girişimcilik daha çok gelişeceğini belirterek, ''Türkiye'de önümüzdeki 5 yıl içinde bir girişimcilik patlaması yaşanacak'' dedi. İSTANBUL - Kirsner, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfınca (TEPAV) düzenlenen ''Girişimcilik Haberlerinin Yaygılaştırılması'' toplantısında Türk gazetecilerle bir araya geldi. Küresel Girişimcilik Programı'nın etkinlikleri kapsamında, İstanbul'daki TOBB binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Amerikalı gazeteci, medyanın, küçük girişimcilerin haberlerine yer vermesinin girişimciliğin yaygınlaştırılması ve desteklenmesine önemli katkılar sağladığını söyledi. Kirsner, 12 yıldır girişimcilik haberleri yaptığını ve Boston Globe'da da ''İnovasyon Ekonomisi'' başlıklı yazılar yazdığını anlattı. Okurların büyük şirketlerin birbirine benzer haberlerinden sıkılabildiğini ifade eden Kirsner, ancak küçük girişimcilerin daha önce duyulmamış ilginç haberlerinin yatırımcıların ve okurların daha çok dikkatini çektiğini dile getirdi. Kirsner, ''Okuyucular, aynı şirketlerden benzer haberleri tekrar

tekrar almaktan sıkılabiliyor. Ancak parlak fikirleri olan küçük şirketlerin ilginç haberlerini okurken zevk alıyor. Bu haberler, yeni fikirlere yatırım yapmak isteyen yatırımcıların ve yeni iş alanları arayan nitelikli çalışanların da dikkatini çekebiliyor'' diye konuştu. Bilinen büyük şirketlerin çoğunun bir zamanlar küçük girişimciler tarafından kurulduğuna işaret eden Kirsner, ''Birçok ülke, işsizliği azaltmak, yeni mezun gençlere istihdam sağlamak amacıyla küçük girişimciliğe destek veriyor. Gazetecilik elbette tarafsızlık gerektiren bir meslektir ancak, biz de haberlerimizle bu şirketlerin ayakta kalmalarına, ileride başarıya ulaşmalarına destek veriyoruz'' şeklinde konuştu. Küçük girişimcileri, daha tanınmadıkları dönemde erkenden keşfedip onların haberlerini yapmanın gazetecilik başarısı açısından da önemli avantajlar sağladığını belirten Kirsner, ''Kimsenin ziyaret etmediği dönemde, daha yeni kurulduğunda ben Youtube'un haberini yapmıştım'' dedi. AA


AMERİKA HABERLERİ

18

New York'taki denizcilerimizin Türk Gecesi

NEW YORK - New York Devlet Üniversitesi Denizcilik Fakültesinde (SUNY Maritime College) okuyan Türk öğrencilerin geleneksel hale getirdikleri Türk Gecesi'nin yedincisi, yerli ve yabancı çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Okul bünyesinde kurulan Türk Kulübü tarafından organize edilen geceye, NewYork Başkonsolosu Levent Bilgen, Başkonsolos Yardımcısı Ayten Eler, SUNY Denizcilik Fakültesi Başkanı Tümamiral Wendi Carpenter gibi isimlerin yanı sıra 100'e yakın davetli katıldı. Bayrak merasimi ve milli marşların okunmasıyla başlayan tören konuşmalarla devam etti. Programda ilk olarak söz alan ve konuşmasına Türkçe

"Merhaba" diye başlayan Tümamiral Carpenter, Ankara ve İstanbul'da görev yaptığı sırada yakından tanıma fırsatı bulduğu Türk kültür ve medeniyetine olan hayranlığını dile getirdi. Türkiye görevi sırasında edindiği bilgileri hiçbir tarih kitabında bulmanın mümkün olmadığının altını çizen Carpenter, ABD'de eğitim alan Türk öğrencilerin kendisine Türk kültürünü daha da yakından tanıma fırsatı sunduklarını bildirdi. Törende konuşan Başkonsolos Bilgen de SUNY Denizcilik Fakültesi'nin öğrencilerine disiplinli bir eğitimi, maceracı bir ruhla sunduğunu kaydetti. Konuşmasında Türkiye-ABD ilişkilerine de temas

eden Bilgen, söz konusu iki ülkenin yakın müttefikler olduğunu anımsattı. Bilgen, Türkiye ve ABD'nin dünyanın birçok bölgesinde omuz omuza savaştığını belirtti. Tümamiral Carpenter'in konuşması sırasında Türk öğrencileri onurlandığını sözlerine ekleyen Başkonsolos Bilgen, "Onları (Türk öğrencileri) onurlandırmak aynı zamanda bizleri de onurlandırmaktır" diye konuştu. Programda SUNY Denizcilik Fakültesi Türk Öğrencilerden Sorumlu Akademik Danışmanı Kathy Olszewski de söz aldı. Türk öğrencilerden bahsederken Türkçe "Hayatımsınız" ifadesini kullanan Olszewski, 8 yıldır görev yaptığı Türk öğrencilerin hayatının bir parçası olduğunu anlattı. (A.A)


ANAYURT HABERLERİ

19

Lufthansa'nın Türkiye pazarından beklentisi büyük Lufthansa Havayolları şirketinin Türkiye Genel Müdürü Gregor Wende, Türkiye'den Almanya aktarmalı ABD uçuşlarını çok önemsediklerini belirterek, ''Türkiye'den daha çok ABD'ye yolcu almak istiyoruz'' dedi. Wende, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin genç nüfusu ve sürekli büyüyen ekonomisi nedeniyle her havayolu şirketi için çok önemli bir pazar olduğunu belirtti. Lufthansa olarak bu yıl çok şanslı olduklarını ifade eden Wende, ''Çünkü Frankfurt'ta yeni bir pist açıldı. Ayrıca bu yıl çok önemli bir yatırım var. Bu yıl 32 yeni uçak, filomuza katılacak. Bu yüzden Türkiye'deki yolcu sayısında çok önemli bir artış yaşanabilir'' diye konuştu. 15 yılın ardından Frankfurt-Ankara uçuşlarına dün yeniden başladıklarını hatırlatan Wende, ''Ankara'dan Almanya'ya her gün 3 uçuş var. Ankara için bu uçuşların başlaması yüzde 50 artış demek'' ifadesini kullandı. Türkiye'de 55 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir firma olduklarını dile getiren Wende, Almanya'da 3 milyon civarında Türk yaşadığını bunun yanı sıra Ankara'dan ABD'ye giden çok sayıda yolcu olduğunu söyledi. Türkiye'de havacılık sektöründe yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Wende, özellikle Türk Hava Yolları'nın son 5 yılda çok büyüdüğünü kaydetti. (A.A) - Erdal Çelikel

TurkTurist.com Türkiye’nin gezi portalı.


20

AMERİKA HABERLERİ

''Türk Pasaportu'' belgeselinin New York prömiyeri New York Üniversitesi'nde yapıldı ''Türk Pasaportu'' Belgeselinin, New York prömiyeri New York Üniversitesi'nde yapıldı. New York Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinin işbirliğiyle düzenlenen filmin gösterimine New York Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri dışında diplomatlar, akademisyenler, gazeteciler, Türk ve Yahudi toplumu temsilcileri katıldı. Belgeselin New York Üniversitesi'nin Kimmel Center-Eisner&Lubin Salonu'nda gösteriminden önce konuşma yapan New York Üniversitesi Dekanı Mary Brabeck, Türk diplomatları tarafından Nazi soykırımından kurtulan Yahudiler'in hikayesinin daha önce beyaz perdede anlatılmadığını söyledi. Bu hikayeyi anlatan ''Türk Pasaportu'' filminin geçen yıl gösterime girdiğini ve pek çok ödül aldığını belirten Brabeck, filmin öğrencilere ve insanlara umut aşıladığını da ifade etti. Brabeck New York Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi arasındaki işbirliği ve ortaklığın da devam ettiğini belirtti. NEW YORK (A.A) - Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel de konuşmasında, filmin ortaya çıkmasında büyük emeği olan Bahçeşehir Üniversitesi öğrencisi ve filmin yapımcısı Güneş Çelikcan ve New York Üniversitesi öğrencisi projenin direktörü Yael Habif'i tebrik ettiğini söyledi. Filmde İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatlarının, Avrupa'da yaşayan Yahudiler'i kurtarmak için neler yaptıklarının anlatıldığını belirten Yücel, ''Özellikle Holokost inkarcılığının yükseldiği son yıllarda bu filmin herkesin ibretle izleyeceği bir belge niteliğinde olduğunu düşündüğünü'' vurguladı. ''Üniversite liderleri olarak, gençlerimize ırkçılığın, antisemitizmin ve İslamofobinin olmadığı bir gelecek bırakabilmek için bu tür projelerin yanında olmalıyız'' diyen Yücel, filmin projesine katkıda bulunmaktan da büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan da konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı sırasında Paris Konsolosu olan ve Yahudiler'i kurtaran diplomatlardan Cevdet Dülger'in kızı Lale Dülger'in aralarında olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Filmin yapımcılarını tebrik eden Apakan, Türkler ve Yahudiler arasında tarihi bir dostluk bulunduğunu söyledi. Filmin yapımcılarından Güneş Çelikcan da film için ekip olarak 7 yıl çalıştıklarını, yeni belgelere ulaştıklarını söyledi. Çelikcan geleceği yönlendirmede geçmişin hatalarından ders alınması gerektiğini de ifade etti. Filmin gösteriminden önce düzenlenen resepsiyonda Türk gazetecilere konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi'nin hem bütün olarak hem de İletişim Fakültesi ve akademisyenleri olarak bu filmin projesine destek verdiklerini anlattı. Bu filmin sadece Türkiye'de değil tüm dünyada izlenmesi gerektiğini söyleyen Yücel, ''Çünkü geçmişteki o korkunç olaylara tanıklık eden ve o yılları yaşayan insanların ağzından Türklerin yapmış olduğu fedakarlığı anlatıyor, Yahudilerin kurtarılmasında önayak olan Türk diplomatlarının hikayesi bu'' diye konuştu.


YEMEK ZEVKİ

Hasselbacken Patatesi

21

Malzemeler

•3 adet patates

Sosu için: •1 çay bardağı zeytinyağı •1 diş sarımsak •1 tatlı kaşığı biberiye •1 tatlı kaşığı Kekik •tuz

Hazırlanışı 1.Sos malzemelerini karıştırıp, demlenmesi için beklemeye alın. 2.Fırını 200 derecede ısıtmaya başlarken içine patatesleri pişireceğiniz tepsiyi ısınması için koyun. 3.Patateslerin kabuklarını fırçalayarak yıkayın. 4.Mümkün olduğunca ince şekilde, birbirlerinden

kopmayacak şekilde dilimleyin. 5.Sosu patatesin içine fırça yardımı ile sürün. 6.Kalan sosu üzerlerine gezdirin. 7.200 dereceye ısıtılmış fırındaki tepsiye patatesleri koyup, 1 saat pişirin. . Kaynak: Devletsah.com

SEVİNÇ ÖZBEK Merhaba Hanımlar, Bu sayımızda size “Hasselbacken Patatesi ” tarifini veriyoruz. Sizler de yemek tariflerinizi bizimle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Yeni sayımızda, yeni tariflerimizle buluşmak üzere ...


22

ANAYURT HABERLERİ

Çanakkale Şehitleri törenlerle anıldı başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve saygı atışı yapmasının ardından, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi.

ÇANAKKALE - 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferhat Özgen, ''Çanakkale Zaferi, Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin makus talihini yendiği, tükendi denilen bir devletin şaha kalkarak dünyaya meydan okuduğu, düşman zırhlılarına karşı göğsünü siper eden Mehmetçiğin kahramanlık ve fedakarlığın eşsiz örneklerini vererek anıtlaştığı, cesaret ve ruh güzelliklerinin sergilendiği bir kahramanlık destanı ve nadir bir harp tarihi örneğidir'' dedi. Tören, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orgeneral Necdet Özel ile Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna'nın Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Tuğgeneral Ferhat Özgen, tarihe altın harflerle yazılan 20. yüzyılın dehası ve ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün tarih sahnesine çıktığı, Türk milletine sonsuz güç ve güven veren Çanakkale Zaferi'nin 97. yıl dönümünü kutlamak, vatan ve bağımsızlık uğruna hayatlarını feda ederek şahadet mertebesine ulaşan aziz şehitleri, onları simgeleyen abidenin önünde şükranla anmak üzere bulunduklarını söyledi. Özgen, vatan, millet ve bayrak uğruna canlarını vermekten çekinmeyen aziz şehitlere seslendiği konuşmasında, ''Hiç endişe etmeyiniz, dökülen asil kanınız, şanlı bayrağımıza renk katmaya devam edecektir. Ne mutlu ki sizlere, hepimizin özlem duyduğu şehitlik mertebesine ulaştınız. Sizler canınızı feda ederek bu topraklar üzerinde Türk'ün sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşama iradesini tüm dünyaya gösterdiniz'' ifadesini kullandı.


ANAYURT HABERLERİ

İstanbul’da Pakistan rüzgârı esti

Pakistan Kültür Gecesi'nde ülkenin ünlü modacısı Nilüfer Şahit yerel kıyafetlerle bezeli, rengarenk "Rumi ve İkbal temeli" adlı bir mahalli gösteri sundu. Pakistan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Türkiye'de Pakistan Kültür Haftası çerçevesinde Ankara'dan sonra İstanbul'da "Pakistan Kültür Gecesi" düzenlendi. Ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen bu görkemli kültürel etkinlik de Pakistan'ın dünyaca ünlü modacısı Nilüfer Şahit'in Rumi ve İkbal" temalı Pakistan yerel kıyafetlerinin de sunulduğu İslam ve Babür sanatından ilham alarak tasarladığı seçkin,karmaşık ve renkli elbiselerle gerçekleşen defilesi, davetliler tarafından büyük ilgi gördü.Etkinliğe Başkonsoloslar, iş kültür dünyasının önemli şahsiyetleri , medya temsilcileri katıldı. Pakistan'ın İstanbul Başkonsolosu Dr. Yousaf Junaid'in evsahipliğinde gerçekleşen "Pakistan Kültür Gecesi"ne katılan Pakistan`ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Harun Şevket gazetemize açıklamalarda bulundu. " Türkiye'de ilk defa Pakistan Kültür Haftası'nı kutladıklarını söyleyen Büyükelçi Şevket, İki ülkenin siyasi ilişkileri mükemmel Kültürel ve ticari ilişkilerimizi de güçlendirmek istiyoruz. Biz aslında “Tek bir milletiz. Kültürlerimiz birbirine yakın fakat farklı bölgelerde yaşamamızdan dolayı kültürel farklılıklarımız var. İki ülkenin siyasi ilişkileri mükemmel seviyede, kültürel ve ticari ilişkilerimizi de aynı şekilde güçlendirmek istiyoruz. Hedefimiz, kardeş olan Türk milleti ile kucaklaşmak" dedi. Kalbimizde büyük bir Türkiye sevgisi var Türk halkının da, Pakistan'a karşı büyük bir sevgi ve bağlılığını biliyorum. Bu hafta vesilesiyle Pakistan'ın güzelliğini ve kültürel çeşitliliğini paylaşmak, Pakistan ve Türkiye halkları arasındaki mevcut kardeşlik ve dostluk bağlarını pekiştirmek istiyoruz. Ancak bu dostluğumuzun yanısıra ticaretimizin de artması gerekiyor. Özellikle inşaat ve enerji gibi büyük alanlarda Türk iş adamları Pakistan’da yatırım yapabilir" şeklinde konuştu. FORUM Özel Haber- Hayrettin Turan-İSTANBUL

23


24

ANAYURT HABERLERİ

İlk Emeklilik Maaşıyla Etli Pilav Dağıttı Demirciler Çarşısı'nda esnaflık yapan İsmail Atlı, SGK'dan emekli olduğunu öğrenince ilk maaşıyla 500 kişilik etli pilav yaptırdı. Atlı, ilçede geleneksel olarak 705 yıldır devam eden esnaf duası sırasında vatandaşlara etli pilav ikram etti.

Mudurnu'da görev yapan tüm daire amirlerini de duaya çağıran Atlı, AA muhabirine, yıllardır Demirciler Çarşısı'nda çalıştığını belirterek, "Düzenli olarak primlerimi yatırdım. Yasaya göre emekliliğimin geldiğini söylediler. İlk maaşı almamla herkesi yıllardır esnaf duasına çağırdım, dua yapıldı" dedi.

www.turkishsuperpages.com


AMERİKA HABERLERİ

Boston Türk Film Festivali -2012 Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü, Tayfun Pirselimoğlu'na verildi

25

Enver Yücel: ATCOM ve Türkiye’nin Vizyonları Örtüşüyor

WASHINGTON/BOSTON (AA) - Boston Türk Film Festivali ''Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü'', yönetmen Tayfun Pirselimoğlu'na verildi. Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde düzenlenen ödül töreninden sonra, Pirselimoğlu'nun geçen yıl İstanbul Film Festivali'nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu (Nazan Kesal) ödüllerini de alan ''Saç'' filmi gösterildi. Büyük alkış alan filmden sonra, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu seyircilerle söyleşi yaptı. Boston Türk Film Festivali'nde her yıl bir yönetmene Türk sinemasına katkılarından dolayı verilen ödülün geçmiş yıllardaki sahipleri Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu ve Derviş Zaim'di. Törende konuşan festival direktörü Erkut Gömülü, Türk yönetmenlerin başarılarının Türk sinemasına yeni bir soluk getirdiğini, Türk sinemasının küresel görünürlülüğünün artmasına önemli katkı sağladığını söyledi. Gömülü, 2001'de başlayarak her yıl biraz daha büyüyen, bu yıl 11'incisi düzenlenen Boston Türk Film Festivali'yle çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini ABD'li sinemaseverlerle buluşturmaktan gurur duyduklarını belirtti. Festivalin ana sponsorluğunu Turkish Cultural Foundation (Türk Kültür Vakfı), New York Kültür ve Turizm Ataşeliği ve Türk Hava Yolları (THY) yapıyor

Bahçeşehir Üniversitesi ve Uğur Dersaneleri sahibi Enver Yücel Amerikan Türk Ticaret Odası (ATCOM)’nın Cherry Hill, New Jersey’deki genel merkezinde özel konuğu oldu. Misafirler önce ATCOM Başkan Yardımcısı Şaban Özdemir’in özgün ev sahipliğinde Delran 130 Diner’da öğlen yemeğinde buluştular. Daha sonra genel merkeze geçen Enver Yücel’i ATCOM Başkanı Prof. Dr. İhsan Işık, ATCOM Başkan Yardımcıları Ramazan Küçük, İbrahim Yıldız, Şaban Özdemir, Üzeyir Şahin, Ziya

Erdemir, Hacı Köse, Hasan Özkan ve ATCOM Komisyon Başkanları Bülent Özkan, Dr. Ahmet Güler ve Lokman Çakır karşıladılar. Türk Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER)’nin yanı sıra TÜSİAD Eğitim Çalışma Grubu Başkanlığı ve Dünya Eğitim Girişimcileri Birliğinin Kurucu Başkanlığı görevlerini ifa ettiğini ve cemiyetçilikten iyi anladığını” belirtti ve “tecrübesine binaen ATCOM’un önünün çok açık olduğunu ve büyük başarılara imza atacağına gönülden inandığını” ifade etti.


AMERİKA HABERLERİ

26

Federasyon’da “Tük Günü Yürüyüşü” öncesinde hızlı temas trafiği TADF Heyeti Brooklyn Belediye Başkanı Markowitz, Kongre Üyesi Ed Towns ve Azerbaycan’nin BM Daimi Temsilcisi Mehdiyev ile biraraya geldi. gelen tüm çabayı gösterdiğini belirten Markowitz, Türk yatırımcılardan Brooklyn’de yatırım yapmasını istedi. TADF Başkanı Çınar da Belediye Başkanına desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Brooklyn Belediyesi ile ortak projelere hazır olduğunu belirtti. NEW YORK KONGRE ÜYESi TÜRK GÜNÜ FESTİVALİNE KATILIYOR

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun TürkAmerikan toplumunu temsilen yaptığı çalışmalar ve ziyaretler aralıksız olarak devam ediyor. Halk ile buluşma toplantıları dışında, 16 Mart Cuma günü, TADF Başkanı Ali Çınar,İcra Kurulu Üyelerinden Hicri Ataş ve Başkan Danışmanlarından Erhan Yıldırım, Brooklyn’de bazı resmi ziyaretlerde bulundu. Türklerin en yakın dostlarından biri olan Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz’İ ziyaret eden TADF Heyeti, hem TADF’ın yaptığı çalışmaları anlattı hem de Mayıs ayında gerceklestirilecek Türk Günü yürüyüşüne Belediye Başkanını davet etti. Belediye Başkanı Markowitz, Türklerin Başkenti Brooklyn’dir diyerek, Türk Gününe katılacağını söyledi. Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesi için elinden

30 yılı aşkındır Amerikan Kongresi’nde görev yapan Ed Towns da Türk Günü Balosu ve Yürüyüşüne katılacağı müjdesini verdi. Kongre Üyesi Towns, diğer Kongre üyeleri arkadaşlarıyla yapacağı görüşmelerinde katılımın artması için çalışacağını ve Türk dostlarına her türlü yardıma hazır olduğu mesajını verdi. TADF Başkanı Çınar da Ed Townsu çok uzun süredir tanıdığını belirterek, Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durumu anlatarak ve yeni TADF yönetimi olarak yaptıkları çalışmaları aktardı.

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Çınar daha sonra, Brooklyn’de bazı Türk esnafları gezerek, sorunlarını dinledi. Çınar, TADFnin Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı konusunda yaptıkları resim yarışmasına Brooklyn ve çevresindeki çocuklarımızın katılmasını istiyoruz diyerek bu programile ilgili açıklamalarda bulundu.

BROOKLYN’DE TÜRK DÜNYASıNIN NEVRUZ KUTLAMASI Bu arada New York Azerbaycan Derneğinin Bakü Palace’da düzenlediği Nevruz Kutlamasına katılan Çınar, ANA Başkanı Ali Nasibov’a yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik etti. Türk Dünyası için Nevruzun çok önemli olduğunu belirten Çınar, kardeş ülke Azerbaycan ile her türlü konuda Amerika’da el ele birlik içinde olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Programa Azerbaycan’nin BM Daimi Temsilcisi Agshin Mehdiyev, eski TADF Başkanı Atilla Bak, TASFO Derneği Başkanı Fatih Özünur olmak üzere birçok özel misafir katıldı.

TurkishSuperPages.com

Türk Amerikan İsyerleri Rehberi

TADF Başkanı Çınar, CNN Türk ve TRT Türk TV’nin konuğu oldu Çınar, Türk Amerikan toplumunun gittikçe güçlendiğini belirterek, Amerika’nın en eski çatı kuruluşu olan Federasyon’nun aralıksız çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun partilerüstü bir kuruluş olduğunu belirterek, Amerikan Başkanlık seçimlerinde kimseyi tutmadıklarını, Türkiye'yi ilgilendiren milli konularda Türk-Amerikan işbirliğine inanan ve destekleyen tüm liderler ile görüştüklerini belirtti. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Türkiye’de devam eden resmi ziyaretleri sırasında Türk yazılı ve görsel basınla biraraya geldi.

Ayrıca, TRT Türk’ün de konuğu olan Çınar, Amerika’da 12 bin Türk öğrencinin bulunduğunu belirterek, genç Türk nüfusun da arttığını dile getirdi.

CNN Türk’ün “Sabah Sohbeti” programına konuk olan Çınar, Türk Amerikan ilişkileri, 1915 Olayları ve Mayıs ayında yapılacak Türk Günü Yürüyüşleri ve Festivalleri hakkında bilgi verdi.

Work & Travel konusunda sorunları hem Amerikan hem Türk resmi yetkililerine aktardıklarını belirterek, acenta denetiminin Türkiye’den

başlaması gerektiğini söyledi. Çınar, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak Ermeni meselesi konusunda sadece Nisan odaklı olarak çalışmadıklarını belirterek, bu alanda yapılan faaliyetlerin 12 ay boyunca devam ettiğini belirtti. Yeni yönetim olarak sosyal, kültürel ve akademik alanlarda 2015’e kadar yapılması gereken faaliyetleri içeren bazı somut önerileri Ankara ziyaretleri sırasında yetkililere sunduklarını anlatan Çınar, Amerikan Kongresi’nde 134 tane Türk dostluk grubu üyesinin olmasının büyük başarı olduğunu sözlerine ekledi. 13-14 Nisanda Washington DC’de ATAA,TACC ile ortak Liderlik Konferansı yapacaklarını da dile getiren Başkan Çınar, bu konferansla gençlerin milli konularda bilinclenmesini hedef aldıklarını söyledi. ANA- American News Agency


AMERİKA HABERLERİ

27

Washington Post yazarı Al Kamen’den ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu raporuna “alaylı eleştiri” The Washington Post yazarı Al Kamen, komisyondaki 9 üyeden 5'inin karşı oyuna rağmen raporda Türkiye'nin ''özel kaygı uyandıran ülkeler'' listesine alınmasını alaylı bir dille eleştirdi -''Matematik dersinde öğrendiklerinizi unutun. Washington'da dört beşten daha büyük olabiliyor'' ifadesini kullandı. Yazısında Kamen, komisyonun NATO müttefiki Türkiye'yi dini özgürlüklerde ''özel kaygı uyandıran ülkeler'' listesine alarak, bu alanda ''ciddi düzeyde kötü'' bir karneye sahip Burma, Çin, Kuzey Kore, Sudan ve Özbekistan gibi ülkelerle aynı kefeye koyduğuna dikkati çekti. WASHINGTON - ABD'nin saygın gazetelerinden The Washington Post'un köşe yazarı Al Kamen, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu'nun (USCIRF) raporunda, 9 üyeden 5'inin karşı oyuna rağmen Türkiye'nin ''özel kaygı uyandıran ülkeler'' listesine alınmasını alaylı bir dille eleştirdi. Kamen, ''Komisyonun Türkiye ve dini özgürlüklerle ilgili oylamasında dört beşe üstün geldi'' başlığıyla kaleme aldığı yazısında, ''Matematik dersinde öğrendiklerinizi unutun. Washington'da dört beşten daha büyük olabiliyor''

Komisyonun 9 üyesinden 5'inin, Türkiye'nin bu listeye dahil edilmesine başta onay verdiğine, ancak daha sonra üyelerden Don Argue'nin kararını değiştirdiğine işaret eden Kamen, buna rağmen, artık geç kaldığı gerekçesiyle Argue'nun bu karar değişikliğinin rapora yansıtılmadığını vurguladı. Kamen, 3 milyon dolar bütçesi ve 20 civarında çalışanı bulunan komisyonun uzun süredir ''ideoloji ve hizipçilikle dolu olduğunu'' ve sıklıkla İslam karşıtı tavır sergilemekle eleştirildiğini belirtti.

ABD'de "e-diplomasi" devrimi

Komisyonun yıllık raporunun genelde Nisan sonlarında yayımlandığını, ancak 5 üyenin görev süresinin 21 Mart'ta sona ereceği gerekçesiyle bu yılki yayın tarihinin 20 Mart'a çekildiğini kaydeden Kamen, Türkiye'nin ''özel kaygı uyandıran ülkeler'' listesine karşı çıkan çoğunluk 5 üyenin, Argue'nun karar değişikliğinin rapora yansıtılması ve Türkiye'ye raporun ''izleme listesinde'' yer verilmeye devam edilmesi için yeterli zaman bulunduğu açıklamasını hatırlattı. USCIRF'nin yıllık raporlarında 2009 yılından bu yana ''izleme listesi''ne dahil edilen Türkiye, komisyonun bu yılki raporunda ise kategorisi düşürülerek ilk kez ''özel kaygı uyandıran ülkeler'' arasında gösterilmişti. ABD Kongresi tarafından 1998'de çıkan dini özgürlükler yasası kapsamında kurulan USCIRF, dünyada dini özgürlük koşullarını izliyor ve bu çerçevede ABD Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Amerikan Kongresi'ne tavsiyelerde bulunuyor. (A.A)

ABD Hafıza Şampiyonası'nı rekor kırarak peş peşe ikinci kez kazandı

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, diplomasi alanında interneti yoğun olarak kullandığı ve bu amaçla oluşturulan "e-diplomasi" adlı birimde, 1050 kişinin çalıştığı bildirildi.

Verilen 303 rastgele seçilmiş rakamı 5 dakika içinde okuyarak rekor kıran yarışmacı, ABD'nin New York kentinde düzenlenen ABD Hafıza Şampiyonası'nın peşpeşe ikinci kez galibi oldu.

İSTANBUL (A.A) Merkezi Avustralya'da bulunan düşünce kuruluşu "Lowy Instute"ın hazırladığı raporda, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, internetin diplomatik amaçlarla kullanımını öngören bir birim oluşturduğu ve bu birimde 150'si tam zamanlı, 900'ü yarı zamanlı olmak üzere 1050 "e-diplomat"ın çalıştığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'nın, e-diplomasi alanında dünya lideri olduğunun ifade edildiği raporda, bu uygulamanın dış politikada devrim anlamına geldiği kaydedildi. E-diplomasinin bazı alanlarda devletin işleyiş biçimini değiştirdiğine işaret edilen raporda, Dışişleri Bakanlığı'nın, internet üzerinden küresel bir medya imparatorluğunu yönettiği tespitine yer verildi. Raporda, "e-diplomasi" ile ABD'nin, en yüksek tirajlı 10 gazetesinin ulaştığından daha geniş bir kitle ile temas kurulabildiği bildirildi. Raporda, kullanılan yeni teknolojinin, büyükelçilikler arasındaki iletişim, afet durumlarında koordinasyon, internet özgürlüğünün desteklenmesi, hatta siyasi planlama alanlarında kullanıldığı belirtildi.

Yarışmada, 248 rastgele seçilmiş rakamı 5 dakika içinde hatırlayarak geçen yıl kırdığı kendisine ait rekoru daha da geliştirmeyi başaran ABD'nin Florida eyaletine bağlı Miami kentinden Nelson Dellis, 50 yarışmacı arasında birinciliği elde etti. Katılımcılardan 99 isim ve yüzün yanı sıra 50 dizelik daha önce yayımlanmamış bir şiir ile 200 adet rastgele seçilmiş kelimeleri hatırlamalarının istendiği hafıza yarışmasını kazanan Dellis, Alzheimer hastalığına dikkati çekmek amacıyla yaptığı dağ tırmanışlarıyla da

tanınıyordu. Yarışmada takımlar kategorisindeyse Pennsylvania eyaletindeki Hershey Lisesi'nden bir grup öğrenci, Pennsylvania eyaletindeki liseler ve üniversitelerden yarışmaya katılan diğer takımları geride bırakarak birinci geldi. İnsan beyninin yeteneklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 15'ncisi yapılan ABD Hafıza Şampiyonası, IBM elektronik şirketinin eski bir yöneticisi olan Tonny Dottino tarafından her yıl düzenleniyor.


AMERİKA HABERLERİ

28

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, Başkan Yardımcıları Cemil Özyurt, Cavit Öncül ve Genel Sekreter Turan Ayaz ve Genel Sekreter Yardımcısı Engin İkiz, Bergen Camii ve Kültür Merkezine ziyarette bulundu. Türk-Amerikan Diyanet Vakfı’nın mülkiyeti altında bir şube olarak, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığınca hizmetleri yürüttüklerini belirten Dernek Başkanı İsmail Uslu, Bergen County’de yaşayan 10.000 vatandaşımız ve 5.000 civarında da soydaş ve akraba topluluklarınindan oluşan bir gücün bölgelerinde olduğunu dile getirdi.

TADF’den Azerbaycan Büyükelçisi Ziyareti NEW YORK - Büyükelçi Mehdiyev, Türkiye ve Azerbaycan’nin iki kardeş ülke olarak ortak çalıştığını belirterek Ermenilerin. ,Azerbaycan diasporasından çekinmeye başladığını dile getirdi. Büyükelçi,Azerbaycan’nin eski Sovyetler Birliği ülkeleri arasında ,Azerbaycan'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine giren ilk ülke olduğunu belirterek,Azerbaycan’nin bölgede çok ciddi atılımlar yaptığını söyledi. Hocalı Katliamı ile ilgili New Yorkta billboard ve gazetelerde çık-

masının,Amerikan kamuoyunu bilgilendirme açısından önemli olduğunu dile getirdi. TADF Başkanı Ali Cinar’da Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu olarak,Azerbaycan derneklerimiz ile yakinen çalıştıklarını ve milli davalarda ortak hareketin önemine değinerek,Büyükelçiyi Türk Günü yürüyüşüne davet etti. TADF Başkan Yardımcısı ve ASA Başkanı Tomris Azeri, derneğinin yaptığı son çalışmaları anlatırken, Mayıs ayında

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in New York gelmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Amerikan Kongresinde Türk ve Azerbaycan Dostluk Grublarinda yer alan eski Kongre Üyesi Michael McMahon, Türk ve Azeri diasporaları ile daha yakın çalışmak istediğini belirterek, sözde Ermeni soykırımının politize edilmesinin yanlış olduğunu ve Azerbaycan’nin eski Amerikan Büyükelçisine yapılmaya çalışan haksızlığının yanlış olduğunu dile getirdi.

Travidition. com Bağış: "TADF ile gurur duyuyoruz, artık Amerika'da güçlü bir lobimiz var"

Dünya medyasına link sayfanız..

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Türklerin yoğun olarak yaşadığı New Jersey’nin Bergen ve Burlington Bölgeleri ile Pennsylvania Levittown bölgesinde dernek temsilcileri ve vatandaşlar ile buluştu.

GlobalMediaLinks. com

TADF Başkanı Çınar, “Türk toplumunun sorunlarını dinlemek ve çözmek borcumuzdur”

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar, TADF Başkan Yardımcısı ve Amerika Azerbaycan Cemiyeti Başkanı Tomris Azeri ve eski New York Kongre Üyelerinden Michael McMahon, Azerbaycan’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Dr.Agshin Mehdiyev’İ ziyaret etti.

Travel News Magazine

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar ile Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Seçilmiş, New Yorkta biraraya geldi.

TADF- TACCI EL ELE

ANKARA - AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nu (TADF) kabulünde, Amerika'da güçlü bir Türk lobisi bulunduğunu belirterek, "Bundan sonraki süreçte sizlerle çok önemli işler yapmamız lazım" dedi. Bakan Bağış, TADF heyetiyle TBMM'de öğle yemeğinde bir araya geldi. Bağış, burada yaptığı konuşmada, kendisinin iki dönem TADF Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, bugün sadece TADF yönetimini değil, birçok dostunu ağırladığını söyledi. TADF'de 17 yılının geçtiğini ve en yakın dostlukları ve arkadaşlıkları orada yaşadığını ifade eden Bağış, 1991'deki 10. Türk Günü Yürüyüşünü beraber yaptıkları ve ter döktükleri o zamanki başkonsolos olan Volkan Bozkır'ın da halihazırda TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı olduğunu belirtti. Bakan Bağış, "Gerçekten bugün sizlerle gurur duyuyoruz, Amerika'da güçlü bir lobimiz var. Ama eminim ki sizler de bizlerle Türkiyenizle gurur duyuyorsunuz. Çünkü Türkiye artık dünyada farklı bir konuma geçti. Dünyanın 16, Avrupa'nın altıncı en büyük ekonomisiyiz. Dünyaya 'one minute' diyen bir liderimiz var. Dünyanın vicdanının sesi haline gelen bir Başbakanımız var" diye konuştu. Türk ekonomisinin her geçen gün daha da büyüdüğüne işaret eden Bağış, Türkiye'nin sadece yurt içindeki değil, yurt dışındaki vatandaşlarının, soydaşlarının da göğsünü kabartan bir ülke haline geldiğini söyledi. , "Bundan sonraki süreçte sizlerle çok önemli işler yapmamız lazım. Dünyanın kalbinin attığı Amerika Birleşik Devletleri'nde, New York'ta, BM'nin merkezinde, sizlerin, Türkiye'nin hissiyatlarını daha iyi değerlendirmeniz için bugün sizlerle biraz dertleşeceğiz. Yeni başkanımıza, kardeşime hayırlı, uğurlu olsun diyorum, tebrik ediyorum" dedi. (A.A)

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çınar ile Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Seçilmiş, New Yorkta biraraya geldi. Türk-Amerikan ticaretinin gelişmesi ve yeni yatırımcıların Amerika’ya gelmesi konusunda birçok çalışma yaptıklarını belirten TACCI Başkanı Celal Seçilmiş, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı seçilen Ali Çınar’ı yeni görevinden dolayı tebrik etti. Seçilmiş, Türk-Amerikan toplumunun güçlenmesi için her türlü yardıma hazır olduklarını belirterek, TADF’nin yaptığı başarılı calışmaları da takip ettiklerini belirtti. TACCI Başkanı Seçilmiş, Türk festivaline destekleme konusunda Türkiye’deki Belediyeler ve Sanayi Odalarının ve kendilerinin de yardımcı olacağını belirtti.

TACCI Başkan Yardımcılarından Tahir Erimli de Türk yatırımcıların Amerika’ya ilgisinin arttığını ve TACCI’nin yatırımcılara servis desteği verdiğini anlattı. TADF Başkanı Ali Çınar da Türk Günü yürüyüşünün yaklaşması nedeni ile TACCI’ye üye olan firmaların bu önemli etkinliğine destek olmasını arzuladığını belirterek, bu gurur verici çalışma hepimizin ortak çalışması olacaktır dedi. Bu arada TADF ile TACCI arasında bu yıl içinde ortak yapılabilecek programlar konusunda fikir alışverişi yapıldı. Çınar, Başkan Yardımcılarından Cemil Özyurt önderliğinde Harvard Club’ta Girişimciler Zirvesi adlı bir program yapma niyetinde olduklarını belirtti.


SATILIK EV

Asistan Ofis Menejeri Aranıyor

BAKICI ELEMAN ARANIYOR

Upstate New York’ta Johnson City’de nezih bir mahallede 1.3 acres arsa üzerinde 2 yatak odalı, 2 garajlı, tamir gerekli 1 ailelik ev satılıktır.  

Kadın-Doğum ofisinde çalışacak asistan ofis menejeri aranmaktadır. İstenen özellikler: En az iki yıllık tecrübe, insanlarla iyi iletişim kurabilmek, akıcı İngilizce konuşabilmek İlgilenen kişilerin CV'lerini e-mail veya fax ile göndermeleri rica olunur.

New Jersey'deki evimizde cocuk bakacak ve ev islerine yardimci olacak yatili eleman araniyor. Ilgilenenler icin tel:

Fax: 201-525-1717 E-mail: obgyn@gmail.com

856-340-3984

Fiyat: $

30,000

İlgilenenler: 862-262-2497

EMPIRE HEATING & COOLING

Royal Unisex Salon

Her türlü ısıtma ve soğutma tesisatlarınızın yenilenmesi ve bakım servisi itina ile yapılır. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri kurulur.

Türk berberi Halil yeni adreste hizmetinizdedir.

Özkan Karaçay 973 - 703 - 7332

1075 Main St. Paterson NJ 07503

Tel: (973) 510-9069

ULUDAĞ RESTAURANT

TERZİLER ARANIYOR

Emlak Alım & Satım

Paterson’da 2 ailelik evin 1. katı ( 2 yatak odalı) kiralıktır. Kira: $ 1,100

Konfeksiyonda çalışacak terziler aranıyor. Yemek + sigorta mevcuttur. İlgilenenler

Bütün gayrimenkul alım satım ve kiralama işleriniz için uzman isim.

Detaylı bilgi için:

862-262-6305

973 - 742 - 4677

no'lu telefondan Mehmet Bey'e ulaşabilirler.

Salih Okdemir 973 - 703 - 4721

BAKICI ARANIYOR

Kiralık Ofis ve Depolar

AVUKAT TİMUR AKPINAR

Güney New Jersey’de evimizde çocuk bakacak yatılı bayan aranıyor. Özel oda, banyo, yemek artı maaş. İlgilenenler:

Paterson’da Main Street ve Pazar yerine yürüme mesafesinde kiralık ofis ve depolar

Trafik kazaları, iş kazaları, Veraset ve vasiyet, Kayıp düşme kazaları, Yanlış Tıbbi Müdahale ve bir çok konuda New York ve New Jersey'de hizmetinizdeyiz.

973 - 517 -0918

718 - 224 - 9824

856 - 340 - 3984 KİRALIK SALON

Her türlü düğün, nişan, doğum günü partileriniz ile iş ve özel toplantılarınız için 200 kişilik salonumuzla Paterson, New Jersey’de hizmetinizdeyiz.

www.TurkTurist.com Türkiya’nin gezi portalı Tıkla, yeni bir güne yerel haberlerle başla...

www.ForumGazetem.com

Paterson, Clifton ve New Milford’daki 3 ayrı lezzet durağımızla sizlere Türk mutfağının eşsiz tadlarını sunuyoruz.

Toros Restaurant 973 - 772 - 8032 & 201 - 265 - 0004

KİRALIK EV

973 - 569 - 9200

3 ayrı mekan, aynı lezzet

İnegöl Köftecisi Cevdet Usta, artık 391 Crooks Avenue, Paterson,New Jersey ’deki adresinde hizmetinizde... (Ulu Cami karşısında) Piyaz, İnegöl Köfte, Döner,İskender ve Izgara çeşitleriyle sizlere ser vis vermekten gurur duyarız...

Pişirilmeye hazır, paketlenmiş köfte siparişi alınır Dışarıya paket ser visimiz vardır. 391 Crooks Avenue, Paterson, NJ  07503

862 - 262 - 0672

TOP DISCOUNT LIMOUSINE & CAR SERVICE

En güzel araçlarımızla ve uygun fiyatlarımızla sizleri evinizden New York ve diğer eyaletlerdeki havaalanlarına veya gitmek istediğiniz her yere ulaştırıyoruz. Güleryüzlü Türk şöförlerimiz ve geniş filomuzla hizmetinizdeyiz. Reservasyonlarınız için

1-866-890-1215 / 973-830-9636 570-242-5284


30

NEWS IN ENGLISH

Chinese press: “Erdogan's visit is a milestone in Turkey-China relations” SHANGHAI (AA) - Chinese press defined Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan's visit to China as a "milestone" in the relations of the two countries.

A Resource for Helping Citizenship Test Candidates If someone enjoys history and geography, those interests would definitely help them excel on the test for becoming an American citizen. An interactive feature on the website for the U.S. Citizenship and Immigration Services enables citizenship exam candidates to assess their strengths in these areas. The questions are presented in multiple choice format and deal with many of the subjects covered in junior high and high school history classes. Here are some examples: (1.) Who was President during the Great Depression and World War II? (a.) Herbert Hoover (b.) Calvin Coolidge (c.) Franklin Roosevelt (d.) Harry Truman (2.) Name one state that borders Mexico. (a.) Arkansas (b.) Alabama (c.) California (d.) Florida (3.) Name one state that borders Canada. (a.) Maine (b.) Rhode Island (c.) South Dakota (d.) Oregon (4.) Under our Constitution, some powers belong to the states. What is one power of the states? (a.) make treaties (b.) create an army (c.) provide schooling and education (d.) coin or print money It’s funny that people can sometimes strengthen their skills for this test by watching some of the history-based programs on television today. There are a host of newly developed shows that deal with the history of the U.S. Presidents and U.S. States. If you want to talk about painless learning, these programs are often presented in a format that’s humorous and interesting. Some deal with the interesting story behind some of the unusual features of the shapes of states. Others deal with trivia and biographical details many people didn’t know about the presidents. Couple this format with a good host, and a viewer might not even realize the educational value of television for this exam. It’s definitely a case of how watching TV can be as valuable as studying from a textbook. If someone couples that with some good study materials, they could be pleased to see how that helps their performance in answering these types of questions. Here are the answers to the questions above: (1.) c (2.) c (3.) a (4.) c Source: U.S. Citizenship and Immigration Services

Timur handles lawsuits for car accidents, slip & fall accidents, work accidents, cruise ship accidents, serious personal injury, hospital errors, medical malpractice, dangerous product, pharmaceutical drugs, workplace discrimination, sexual harassment and other areas of law. *www.benimavukatim.com *t.akpinar@verizon.net *718 224-9824

Commenting on three-day visit of Erdogan to China, the Chinese press wrote that it was very important to develop relations with Turkey which was a model country for the Middle East with its rising economy and political stability. The flirting period ended between the two countries, which were determined to be constructive and active in solution of problems, and both countries were aware of their responsibilities, wrote the press. Chinese press defines Erdogan's visit under four main topics as; economy, politics, culture and international cooperation agreements. The press stated that the biggest problem of Turkey, which is the 16th biggest economy of the world, is trade deficit. As a sign of having a more transparent and realistic perspective in Uighur problem --which has a political importance-- Turkish premier began his trip from Urumchi, said the Chinese press. The press recalled that this year would be celebrated as Chinese Year in Turkey, and China would celebrate 2013 as Turkish Year.

Military firms to be eliminated, TAI to go public Military companies which are a burden on the shoulder of the defense industry, one of the sectors to benefit from the incentive package announced by the government last week, will be eliminated over time despite resistance from the Turkish Armed Forces (TSK) and there are plans to make Turkish Aerospace Industries' (TAI) go public to professionalize the institution.

Military companies will either be abolished or they will continue to serve as private companies. Undersecretariat for the Defense Industry (SSM) Undersecretary Murad Bayar has explained the plans for downsizing military firms to Today's Zaman. SSM makes 90 percent of the arms procurement in Turkey. “There will be competition in the defense industry. The important thing for us is efficiency. In some sectors, there cannot be several companies which makes production. TAI will only be active in aeronautics. Otakar will be our only firm which produces tanks. In the EU, companies get united and establish a consortium. The EU, which has 27 members, has only three aeronautics companies,” Bayar said. The Foundation to Strengthen the Turkish Armed Forces (TSKGV) has shares in 18 military firms. It is not know how much TSKGV transfers to military projects. The supervision of the TSKGV and its spending cannot be made because there is no such request from the Parliament. Countries, which have advanced arms technology, develop economically through the exports of the arms. Turkey is one of the countries which purchases arms most and makes a high amount of military spending. Over the past years, Turkey has given weight to the production of the arms at home, which helped it to import less arms. The total value of the contracts for around 300 military projects that SSM signed last year was about $27.3 billion. Turkey spends $4 billion per year for arms acquisition projects half of which remains in the country as the indigenous production ratio reached to 52 per cent. The new defense industrial strategic plan features a target of national military exports of $2 billion per year by 2016. Source: Today’s Zaman


NEWS IN ENGLISH

31

ATCOM invites you to the TURKSOY Youth Chamber Orchestra's concert

Exchange of Insults "Romney is a pin-headed pea-brain tactless simpleton with no grasp of diplomatic intricacies! He is an ignoramus!" Vladimir Putin gasped on his Pravda Website in response to Romney's insults and Cold War-like assertions. "Vladimir Putin is a KGB gangster and thief who stole the Russian Presidential election!" Romney asserted on Fox Radio. "Russia is America's Number One geopolitical foe!" he further asserted in response to Obama being caught during international nuclear talks on an open microphone making "private" comments. "After I'm re-elected I'll be more flexible on the nuclear defense shield NATO is installing on your borders close to Moscow!" Obama told nowRussian President Medvedev who promised to relays this message to incoming President Vladimir Putin. ATCOM invites you to the TURKSOY Youth Chamber Orchestra's concert where multinational musicians will perform various songs from the Turkic world of which they are from. This is truly a celebration of Turkic music and culture through a symphony orchestra and choral performance. The orchestra is composed of 21 international award-winning performers from several Turkic nations. TURKSOY's performance affords audience members a special opportunity to view multinational musicians on stage together. There will be a reception prior to the concert where the communities of these various Turkic nations will have an opportunity to meet each other. Students of these nations are encouraged to attend and represent their beautiful countries. Tickets are $10 each. There will be a formal dress code for this event and children are not allowed. Thank you for your understanding. **Please contact Ceren Kesici, ATCOM Social Events Coordinator, for tickets for this extravagant event. Can call (610)513-5284 or email cerenkesici@yahoo.com. **Or you can call ATCOM, Tel: (856) 433-8429 for tickets. **We have a surprise for those attendees who sell the most tickets for this event. Tell your friends and family!

"Stupidity has become commonplace among our senior politicians! Like schoolboys they are unaware of the complex wheels and deals needed in making world policy. Such types should be nowhere near the Red Button!" uttered former Secretary of State Condolezza Rice. Previously Chevron had named a super-tanker "Condolezza Rice" when she was on the Board of Directors of that giant oil corporation. "Romney should 'mind his manners' and 'backoff' so as not to appear as a 'foul-mouthed guttersnipe' whose arrogance makes him look out-of-touch, out-of-date, and unelectable!" Putin concluded on his Pravda Website. "I did not say I'll shake my Etch-a-Sketch and be more flexible after I'm elected President of the United States! My assistant said that. But I can be just as flexible as anyone else!" he told me on the phone. He would not respond immediately to the exchange of insults. "NATO is meeting in Chicago this coming May to discuss this issue plus the threat Iran poses to the Nuclear Non-Proliferation Treaty(NPT) Let's wait until then!" He then dismissed me. "This water tastes good!" I told a Singapore engineer. "It's bottled NEWATER, completely clean, and recycled from sewage. We can't get enough of it!" he told me. I told him I'm investing in a water tanker to be named CLEARWATER. "Water will be more expensive than oil some day!"


FORUM Bulmaca - 147

32

Gereksiz, boş söz Üstteki resim

Destansı Boks maçının bölümleri

Altın kökü İsim

Sözleşme

Mütareke Bir renk

Bayındırlık Donuk renkli Mantığa uygun

2

Bir tarafa yatırma, eğme Bir hayvan

6

Kural Üst yanı açık boru

Taşıt dizisi Çocuk yuvası Belirsizlik (mecaz) Ayırt edici nitelik

Orta kaldırım

Kısa zaman Saf, sersem, alık

Suçu bağışlamak

Adale Doğum yardımcısı kadın

Bir renk Verme, ödeme

5 Yetersiz Şaka Hayret sözü

Yakışır, uygun Bir portakal türü

....... Öztürk (alttaki resim) Şehir

1

Soluk borusu

Edirne’nin bir ilçesi Kuru buhar banyosu

Apartman dairesi Çorum’un bir ilçesi Bir renk İklimi mutedil

7

..... Birsel (Ortadaki resim)

Sesli duyuru Radyumun sembolü Oğul otu

8

Zihin Yerli halk Sarıya çalan açık kahverengi Bildirme

İçel’in bir ilçesi Tekrarlamak

4

Yapı

Yankı Eğik yazı

Çabucak

Genelge, sirküler

Direnme, ayak direme Yönetici

Gölge oyununda Karagöz’ün arkadaşı

Hükümet üyesi

Gelecek Beddua

Valide, anne

Her türlü kara taşıtı Dinî tören, ritüel

Baston İşlenerek yapılan üretim

Sürme, sürüp gitme Branş

Hayat arkadaşı

3 Cahilce Bir nota Derebeyi konağı

9

Kayıp Tepkili uçak Perhiz Orta Doğu’da bir ülke

Yemek (eski dil)

Yırtıcı bir hayvan Sayıların ilki Bayağı, sıradan Helyumun sembolü

Ata, dede Dökme demir, font

Hayret sözü

10 Liste başı

At yuvrusu

Güç, kuvvet

1

Muhtıra

2

3

4

5

6

7

8

ŞİFRE: Hazırlayan: Güven Söztutan guvensoztutan@forumgazetem.com

9

10


ANAYURT HABERLERİ

33

Samanyolu'nda milyarlarca ''süper Dünya'' olduğunu tahmin ediliyor Evrende yaşamın mümkün olabileceği doğru sıcaklığa sahip kayaç gezegenleri arayan Avrupalı astronomlar, sadece Samanyolu galaksisinde bunlardan on milyarlarca olabileceğini tahmin ediyor. Astronomi sitelerinde yer alan habere göre, İsviçre'nin Grenoble kentindeki Gezegenbilim ve Astrofizik Enstitüsü'nden bilim adamları, Samanyolu'nda sıklıkla görülen kızıl cüce yıldızlarının yaklaşık yüzde 40'ının yörüngesinde, yüzeyinde suyun var olmasına olanak tanıyabilen yaşanabilir bir bölgeye sahip olabilecek ''süper Dünya'' adı verilen bir gezegenin bulunduğunu belirttiler. Güneş Sistemi'nin de içinde yer aldığı Samanyolu'nda 160 milyar civarında kızıl cüce belirten gökbilimciler, dolayısıyla yaşama olanak tanıyacak yeterince sıcak ve suya sahip gezegen sayısının da epeyce çok olduğunun altını çizdiler. Araştırma ekibinin başında yer alan Xavier Bonfils, sadece Samanyolu'nda yer alan 160 milyar civarındaki kızıl cücenin yüzde 40'ında küçük kayalık gezegen bulunması olasılığının, süper Dünya sayısını ne kadar çok arttırdığına işaret ederek, kütlesi Dünya ve 10 katı kadar kayaç gezegen sayısını ilk kez kendilerinin tahmin etmeye çalıştığını kaydetti. Kızıl cücelerin Güneş'le kıyaslandığında daha zayıf ve soğuk ve Samanyolu'ndaki yıldızların yaklaşık yüzde 80'inin kızıl cüce olduğuna işaret eden Bonfils ve ekibi, Şili'deki Avrupa Güney Gözlem Teleskobu'nu kullanarak, bu yıldızların 102'sini inceledi. Astronomlar, bu kızıl cücelerin, Güneş Sistemi'ndeki Jüpiter ve Satürn gibi gaz devi gezegenden çok kayaç gezegene sahip olduğunu gördüler.

ABD'de terörle mücadelede yeni yönetmelik Obama yönetimi yetkilileri, yeni düzenlemede kişilerin mahremiyetinin güvence altına alındığını belirtse de sivil özgürlükler savunucuları durumdan kaygılı . ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, istihbarat ve terörle mücadele yetkililerine, terörizmle bilinen bir bağlantıları olmasa dahi Amerikalılar hakkındaki bilgilerin daha uzun süreyle depolamalarına imkan veren bir yönetmeliği onayladığı bildirildi. The Washington Post gazetesi ve The Associated Press ajansında yer alan haberlere göre, yeni yönetmelikle birlikte, 11 Eylül saldırılarından sonra kurulan ve terörizmle alakalı verilerin toplandığı ve analiz edildiği Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin, terörle bağlantıları tespit edilmeyen Amerikalılar hakkındaki bilgilerin bile 5 yıla kadar muhafaza etmesine olanak sağlanacak.

Yönetmeliğin bir önceki versiyonunda, merkezin, terörizmle bağlantıları aşikar olmadığı durumlarda Amerikan vatandaşları veya ABD'de ikamet edenler hakkında, diğer hükümet birimlerinin veri tabanlarında zaten saklı tutulan her türlü bilgi ve belgeyi 180 gün içerisinde yok etmesi gerekiyordu. Yetkililer, yeni yönetmeliğin, ABD Adalet Bakanı Eric Holder tarafından onaylandığını ve üzerinde bir yıldan fazla süredir çalışıldığını belirtti. Habere göre, bazı sivil özgürlük savunucuları gelişmeyi kaygıyla karşılasa da Obama yönetimi yetkilileri, yeni düzenlemenin bireylerin özel hayatı ve sivil özgürlükleri koruma altına alan güçlü tedbirler içerdiğini söyledi. -180 günden 5 yıla çıkarıldıUlusal İstihbarat Direktörlüğü yetkililerinden Robert Litt, yeni yönetmelik hazırlanırken, ülkenin korunması için gereken enformasyon paylaşımı ile insanların özel hayatı ve sivil özgürlüklerinin koruma altına alınması arasında doğru dengenin kurulmasına çalışıldığını ifade ederek, "Eski düzenleme çok sınırlayıcıydı. Birinci günde, bir vakaya bakıp, terörizmle hiçbir bağlantısı olmadığını düşünebiliyordunuz. Ama 6 ay sonra birdenbire bir bağlantı ortaya çıkıyordu" dedi. Güvenlik uzmanları da, yeni yönetmeliğin, bireylerin mahremiyetinden taviz vermeden yetkililere daha fazla esneklik sağladığı görüşünde. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın eski üst düzey yetkililerinden Paul Rosenzweig, "5 yıl makul bir zaman dilimi. Bence 180 gün çok kısaydı" diye konuştu.


AMERİKA HABERLERİ

34

Türk girişimci dünyaya New York’tan açılacak New York-un önde gelen Türk kamu görevlileri, is- adamları, girişimcileri, akademisyenleri ve yatırımcıları tarafından kurulan TürkTechNet adlı oluşum, Türkiye-de belirleyeceği 10 teknoloji şirketini dünyaya açılabilmeleri için global yatırımcılarla buluşturacak. New York merkezli olarak çalışmalarını yürüten ve herhangi bir kar amacı gütmeyen TürkTechNet, Mayıs ayında global vizyonlu Türk teknoloji firmalarına dünyanın ileri gelen şirketleriyle işbirliği imkanı sağlamaya hazırlanıyor. NEW YORK - Türkiye'nin New York Bas-konsolosu Levent Bilgen-in de desteklediği oluşumun kuruluşunda New York Ticaret Ataşesi- Serhan Kara, Ekonomi Ataşesi Ayşe Akkiraz Dag-dur, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Seçilmiş, girişimciler Murat Aktıhanoğlu, Fatih Özlütürk, Kıvanç Anar ile sosyal medya uzmanı Elmas Güvel gibi isimler yer alıyor. TürkTechNet-in çalışmaları hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan Fatih Özlütürk, amaçlarının, Türkiye'deki başarılı, büyümeye elverişli çekirdek şirketleri yabancı yatırımcılarla bir araya getirmek olduğunu söyledi. Özlütürk, "TürkTechNet, New York-ta yaşayan Türk yatırımcı ve girişimcilerin oluşturduğu bir grup. Tamamıyla kar amacı gütmeyen bir girişim. Amacımız, Türkiye-deki başarılı, büyümeye elverişli şirketleri yabancı yatırımcılarla bir araya getirmek. Türk yatırımcılara global dünyanın kapılarını açmak, Türkiye-de gelişmekte olan -startup- denen bu tür oluşumlara destek cesaret vermek, onların ne kadar gelişebileceğini göstermek"

diye konuştu. Türkiye-de yaratıcılık adına büyük bir potansiyel varTürkiye-de yaratıcılık adına çok büyük bir potansiyelin bulunduğunu kaydeden Özlütürk, "Bu akıllı girişimci, yaratıcı ve cesur insanları bir Microsoft, bir Facebook gibi büyük şirketler haline getirmek istiyoruz" dedi. Çalışmalarının sonuçlarını vermeye başladığında, Türk teknoloji şirketlerinin ileriye bakışlarının da global hale geleceğini ifade eden Özlütürk, "Aradığımız şirketler genellikle teknoloji üzerine çalışan şirketler olacak. Çünkü biz bunları dünyaya daha kolay açılabilecek servis ve ürünler olarak görüyoruz. Çalışmalarımız da bu konuda ağırlık kazanacak" diye konuştu.

lirten Özlütürk, Türk teknoloji şirketlerinin yanı sıra, TürkTechNet-e katkı sağlamak isteyenlerin de kendileriyle -turktechnet.org- sitesi aracılığıyla irtibata geçebileceklerini söyledi. Özlütürk, "İsteğimiz bu potansiyele sahip şirketlerin bize başvurmaları. Ayrıca bize katkı sağlamak isteyenler de bizimle irtibata geçebilirler. Bu katkı 'mentorluk' ve 'sponsorluk' şeklinde olabileceği gibi, çalışmamızın duyurulması noktasında da olabilir. Neticede bu kendi zaman ve paramızı ayırarak yaptığımız bir çalışma, bu girişime ne kadar katkı gelirse o kadar iyi olur" açıklamasında bulundu.

Projelerinin geldiği noktada iki unsurun önem kazandığını be-

(A.A) - Bilgin Şaşmaz

THY'nin yaz tarifesi başladı

www.TurkTurist.com Türkiye’nin gezi portalı

Türk Havayolları (THY), 25 Mart'ta yaz tarifesini uygulamaya başladı. THY'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yaz döneminde Bremen, Leipzig, Bilbao ve Edinburg'a sefer başlatacak THY, kış tarifesindeki Londra Gatwick seferlerini de haftada 14'e çıkaracak. THY, birlikte uygulanan Nairobi-Darüsselam, KaraçiDakka, Lagos-Akra seferlerini de yaz tarifesinde ayrı ayrı düzenleyecek. Buna göre bu hatlarda haftalık sefer sayıları Nairobi'ye 7, Darüsselam'a 4, Lagos'a 7, Akra'ya 4, Karaçi'ye 4 ve Dakka'ya 4 olarak gerçekleşecek. THY'nin dış hatlarda haftalık uygulayacağı sefer artışları ise şu şekilde: ''Kuzey Amerika'da Los Angeles 4'ten 7 sefere, New York 14'ten 21 sefere, Toronto 3'ten 4 sefere, Washington 5'ten 7 sefere,Asya'da Guangzhou 3'ten 4 sefere, Osaka 5'ten 7 sefere, Tokyo 6'dan 7 sefere, Orta Doğu ve Orta Asya'da Ku-

veyt 11'den 21 sefere, Riyad 7'den 14 sefere, Taşkent 5'ten 7 sefere, Tahran 14'ten 21 sefere, Avrupa'da Amsterdam 23'ten 28 sefere, Barcelona 18'den 21 sefere, Belgrad 7'den 14 sefere,Berlin 21'den 28 sefere, Birmingham 5'ten 7 sefere, Bologna 7'den 14 sefere, Brüksel 24'ten 28 sefere, Köln 14'ten 16 sefere, Kopenhag 18'den 21 sefere, Donetsk 2'den 8 sefere, Genova 14'ten 18 sefere, Göteburg 7'den 10 sefere, Hamburg 21'den 25 sefere, Manchester 7'den 10 sefere, Moskova 24'ten 28 sefere, Münih 21'den 26 sefere, Oslo 10'dan 14 sefere, Piriştina 9'dan 14 sefere, Stockholm 18'den 21 sefere, Selanik 4'ten 6 sefere, Torino 3'ten 7 sefere, Viyana 21'den 28 sefere çıkarıldı.''

www.forumgazetem.com

147. BULMACANIN ÇÖZÜMÜ

S Sarp Apak

K Y B B

V A R A G E L E

B İ D D A R Y E C P İ

R E F Ü J Y İ N E L E M E K

O

L A K L A K A

A V A L S A M U A N N A A V A Y J İ E N T F

ŞİFRE: YALAN DÜNYA

E İ R P A P A A İ D E U K K A N K A S T E R L B E Y A K E Ş A N E N I T Gülse Birsel A T H A R A B A M C A H İ T İ K M V A Ş B A N A H İ T T E R N O

A İ A K M A T İ M A L E T A R Ş N A K A T İ F E Z I T S K A T A L R A L I M A N A E K O C İ L E N A T İ S A S A İ L A N E M İ A Ş A K L A Y T A Beyazıt Öztürk


ANAYURT HABERLERİ

35

Fazla egzersiz, vücutta yağ yakım işlemini durduruyor Egzersiz sırasında gereğinden fazla efor sarf edildiğinde savunmaya geçen vücudun yağ yakımını bırakarak, karbonhidrat yaktığı, bunun sonucunda hedeflenin altında kilo kaybedildiği bildirildi. ANKARA - Birçok ülkede ''demir adam'' olarak tanınan, power lifting, rugby, doğal vücut geliştirme, triatlon gibi branşlarda dereceler alan ve hareket bilimleri, fonksiyonel kuvvetle kardiyovasküler egzersizler konusunda uzmanlığı bulunan Avustralyalı fitness eğitmeni Gavin Aquilina, Türkiye'ye yaptığı ziyarette, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Aquilina, egzersiz doğru yapılmadığında vücudun gereksiz yorulduğuna, sakatlanma riskinin arttığına, hareketlerin faydasının beklenenin çok altında kaldığına işaret etti. ''Ne kadar efor sarf edilirse o kadar yağ yakılır'' düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulayan Aquilina, şöyle devam etti: ''Genellikle kilo vermek, yani yağ yakmak isteyen kişilerde bu görüş hakimdir. Aksine gereğinden fazla efor sarf edildiğinde vücut savunmaya geçerek, yağ yakımını bırakır ve karbonhidrat yakımına başlar. Bu, doğal olarak çok daha fazla eforla daha az kilo kaybı anlamına gelir. Eğitmenlerin yapacağı doğru yönlendirme ya da eğitmenin olmadığı yerlerde koşu bantlarındaki ''Fat Burn'' pro-

gramı, kullanıcıyı kilo-yaş gibi değerlerine göre en doğru şekilde yönlendirir.'' -''Ne kadar ağırlık kaldırıldığı değil, hareketin nasıl yapıldığı önemli''Ağırlık çalışmalarında, ''ne kadar yüksek ağırlık kaldırılırsa, kaslar o kadar çok çalışır' görüşünden de uzaklaşılması gerektiğini vurgulayan Aquilina, ''Ne kadar ağırlık kaldırıldığı değil hareketin nasıl yapıldığı önemlidir'' dedi. Yüksek ağırlıkta zorlanan kişilerin, hareketi doğru yapamadığına işaret eden Aquilina, ''Ağırlık egzersizi yapmak, ağırlığı hareket ettirmek değil hareketi doğru yaparak istenilen kas grubuna istenilen gücün binmesini sağlamaktır'' diye konuştu. -''1 kilogram kas artışı, günde 120 kalori ekstra harcama yaratır''''Ağırlık çalışmaları zayıflatmaz, vücudu

şekillendirir'' yargısının da doğru olmadığına dikkati çeken Aquilina, kalori yakımıyla kas kütlesi arasında doğru orantı bulunduğunu söyledi. Bu nedenle ne kadar kas kütlesine sahip olunursa o kadar kalori harcanacağına işaret eden Aquilina, ağırlık egzersizlerinin, kas kütlesini güçlendirecek en doğru seçim olduğunu dile getirdi. Egzersiz yapılan sürede daha fit, dinç ve sıkı görüntü elde edildiğini belirten Aquilina, ağırlık çalışmaları bırakıldığında da vücudun çökmediğini ve sarkmadığını vurguladı.

(A.A) - Yeşim Sert Karasalan


36

DÜNYA HABERLERİ

Erdoğan, ''Terör örgütü mücadelede ABD'yi yanımızda görmek bizi memnun etmiştir” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD'yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir. Ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur'' dedi. Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ''Irak'taki gelişmeler gözardı edilemezdi. Irak'taki gelişmeleri de masaya yatıralım istedik. Irak'taki gelişmeleri aramızda konuşma fırsatımız oldu'' dedi. Irak'taki gelişmelere barışa yönelik olarak nasıl bir ivme kazandırılabileceği konusunun ele alındığını bildiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: ''Ben inanıyorum ki gayretler Irak'taki barışın da bir an önce tesisine fırsat verecektir. Tabii bölücü terör örgütü ile verilen mücadelede ABD'yi yanımızda görmek bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bölücü terör örgütü ile mücadelemiz zaten devam edecektir. Ama siyasi uzantılarıyla da müzakere etme şansımız mevcuttur. Kıbrıs'la ilgili gelişmeleri de değerlendirme fırsatımız oldu. Temennimiz odur ki Kıbrıs'ta beklenen geleceği yakına çekeriz. Tabii çok çok önem verdiğimiz konu, değerli dostum Barack Obama göreve geldiği andan itibaren aramızdaki stratejik ortaklığa yeni bir ivme kazandırmak üzere model ortaklık adını vermiş olduk. Aramızda yeni attığımız adımlarla model ortaklık sayesinde ticaret hacmimiz 20 milyar dolara ulaştı. Haziran ayında, Washington'dan sonra ikinci toplantı ülkemizde yapılacak. İnanıyorum ki bu yeni bir sıçramaya da fırsat verecektir. Üç tane de torunumun müjdesini verdim.''


38

AMERİKA HABERLERİ

New York Başkonsolosu Bilgen: "Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri" NEW YORK - Türkiye'nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Türkiye'nin 75 milyonluk nüfusuyla, Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip, dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyledi. ABD'nin New York eyaletindeki Colombiya Üniversitesi'nin Uluslararası İlişkiler Bölümünde, Ortadoğu Enstitüsü ile Columbia Üniversitesi'nde SİPA Türk İnisiyatifi tarafından organize edilen oturumun davetlisi olarak konuşan Bilgen, aynı bölümün doktora ve mastır öğrencileriyle öğretim üyelerine Türkiye'nin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı ve gelişimi hakkında bilgi verdi. Katılımcılara Türk usulü ıspanaklı, çökelekli gözleme ve sigara böreğinin ikram edildiği toplantıda konuşan Bilgen, ''30 milyon internet kullanıcısı, 62 milyon GSM

kullanıcısı ve 44 milyon kredi kartı kullanıcısına sahip Türkiye, ABD'nin Ortadoğu'daki güçlü bir müttefikidir'' dedi. Türkiye'nin coğrafi konumu dolayısıyla içinde bulunduğu durum hakkında da bilgi veren Bilgen, Suriye ile en uzun sınırları olan ülkenin Türkiye olduğunu ifade ederek, ''Suriye'de yaşanan sorunların barışçıl yollarla çözülmesinden yanayız. Annan planını da destekliyoruz'' şeklinde konuştu. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Ali Çınar ve çok sayıda Türk öğrencinin de katıldığı toplantıda Bilgen, Amerikalı öğrencilerin, Kıbrıs, Irak ve İran ile Türkiye'nin ABD ile olan ticari ve sosyo kültürel ilişkileri hakkındaki soruları da cevaplandırdı. (AA)


AİLE VE KADIN DÜNYASI

39

Kafein, ağrı kesicilerin etkisini artırıyor ANKARA - Kafeinin, ağrı kesicilerin etkisini güçlendirdiği bildirildi. Bilim adamları, sonuçları The Cochrane Library'de yayımlanan araştırmalarında, standart dozda bir analjeziğe 100 mg kafein eklenmesinin, akut ağrıyı gidermede yardımcı olduğunu gördü.

Bilim adamları, 7238 kişi üzerinde yapılan araştırmada, akut ağrısı olan hastaların bir bölümüne tek doz bir ağrı kesici, diğer gruba aynı ağrı kesiciden aynı doz ve ek olarak 100200 mg arasında kafein verdi. Hastalar genel olarak baş, boğaz, müdahale

sonrası diş ve doğum sonrası ağrı çekiyordu. Kafeinle birlikte alınan ağrı kesicinin ağrıyı gidermede daha başarılı sonuç verdiği tespit edildi. Bilim adamları, yaklaşık bir fincan kahvede bulunan 100 mg kafeinin hastalarda istenmeyen yan etkilere neden olmadığını belirtti. (AA)


40

AMERİKA HABERLERİ

Türk Kahvesi ABD’de Görücüye Çıkıyor ABDde yaşayan genç Türkler, Amerikalılara Türk kültürünü daha iyi tanıtmak için “Gezici Türk Kahvesi Evi”yle 6 eyalete seyahat edecek.

ABDde yaşayan genç Türkler, Amerikalılara Türk kültürünü daha iyi tanıtmak için Gezici Türk Kahvesi Eviyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. Gizem Şalcıgil White ve Türk Amerikan toplumunda aktif görev alan 10 arkadaşı, yaşadıkları ABD'de, Amerikalılara Türkiyeyi daha iyi tanıtmak için gönüllü olarak yıllardır çabalayan gençlerden.. Onların, iki toplumu birbirine yakınlaştırma ve aradaki anlayışı artırmak için seçtikleri yol ise kahve... Neden mi? Çünkü Amerikalıların sabah güne başlamak ve işte günün sonunu getirebilmek için ellerinden düşürmedikleri, Türklerin de keyif yapmak ve sohbetin

belini kırmak için vazgeçilmezi olan bir şey varsa o da kahve. Buna bir de "Bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır" sözünü ekleyince, önce uluslararası dijital bir kahve evi olan Turkayfe.org isimli sosyal iletişim ağını kuran bu gençler, şimdi de Amerikalılar ile Türkler arasındaki bu ortak ögeden yola çıkarak, Türkiyenin tanıtımını toplumlar arasında sıcak iletişim kurarak daha da artırmak için yollara düşecek. Gençler, Gezici Kahve Evi projesiyle, üzeri Türk kahvesi ile Türkiyenin turistik yerlerinin resimleriyle giydirilmiş kahve tırıyla yola çıkıp, ABDnin Washington, Baltimore, Pittsburgh, New York, New Haven, Boston olmak üzere 6 büyük şehrine seyahat edecek.

Uçan otomobiller artık hayal olmaktan çıktı ABD şirketi test uçuşunu tamamladığı uçan otomobili gelecek yıl içinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada, uçağın prototipinin geçen ay yaptığı ilk uçuşu sırasında yerden 426 metre yüksekte 8 dakika kadar uçtuğu belirtildi. WASHINGTON (A.A) - Filmlere ve romanlara konu olan uçan otomobil artık hayalleri süsleyen bir bilim kurgu ögesi olmaktan çıktı. ABD'nin Massachussets eyaletine bağlı Woburn kentindeki ''Terrafuguia Inc'' şirketinin ürettiği uçan otomobilin ilk uçuşunu başarıyla tamamladığı bildirildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, uçağın prototipinin geçen ay yaptığı ilk uçuşu sırasında yerden 426 metre yüksekte 8 dakika kadar uçtuğu belirtilerek bu başarılı uçuşun şirketi, gelecek yıl içinde uçan otomobillerin satışına başlanması hedefine bir adım daha yaklaştırdığı vurgulandı. Şirket yetkilileri gelecek yıl içinde ''Transition'' adıyla satışa sunulması planlanan uçan otomobil için şimdiden 100 kadar kişinin kapora bedeli olarak 10

bin dolar ödemeyi kabul ettiğini kaydetti. Uçmak için bir piste ihtiyaç duyan, 2 koltuk, 4 tekerlek ve otomobil gibi sürülebilmesine olanak vermesi için açılıp kapanabilen kanatlardan oluşan Transition, yerdeyken saate 112 kilometre, havada ise saatte 185 kilometre hız yapabiliyor. Her 15 kilometrede 1 litre benzin yakan Transition, federal güvenlik standartlarına uygun olduğunu göstermek için halen bir dizi çarpışma testinden geçiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Amerikan Federal Havacılık Dairesi'nden (FAA) gerekli izinlerin alındığı belirtilerek, uçan otomobil sahiplerinin ehliyet alabilmek için bir testten geçmelerinin ve araçla 20 saatlik uçuş süresini tamamlamalarının yeterli olacağı belirtildi.

Terrafugia şirketinin bu hafta içinde New York Otomobil Fuarında kamuoyuna tanıtacağı uçan otomobilin 279 bin dolardan satışa sunulması bekleniyor. Şirket sözcüsü Steven Moscaritolo, şirketin Tranisition'ın New York'taki otomobil fuarında görülmesiyle müşterilerin yanı sıra yatırımcıları da çekeceğini ümit ettiklerini söyledi. Moscaritolo, ''Kendimizi otomotiv dünyasına büyümeye el verişli bir şirket olarak takdim ediyoruz'' diye konuştu. ABD'nin New York eyaletine bağlı Port Washington'daki ''R.W. Mann&Co.'' adlı şirketin sahibi ve uçak analisti Robert Mann, Terrafugia şirketinin ABD'de 1930'larda başlayan uçan otomobil yapma hayalini hakikate dönüştürmeye en çok yaklaşan şirket olduğunun altını çizdi.


CLIFTON’da SATILIK 2 EV

Aynı arsa üstünde 2 ailelik ev “2 Ailelik evim olsun, birinde kendim oturayım diğerini kiraya vereyim.” diyorsanız işte size aradığınız fırsat... Kiracıyla altlı üstlü değil, yan yana bir komşu gibi yaşayın... Hem siz hem de kiracınız müstakil evde oturmanın keyfini sürsün... Clifton’ın en güzel caddelerinden birisinin üstünde.. Okulllara yakın, toplu ulaşım araçları güzergahı üzerinde... Fiyatı de çok uygun.. Öyleyse ne duruyorsunuz? Hemen arayın size evleri gezdirelim... TAYLAN REALTY   201-220-6609

CLIFTON’DA SATILIK 2 MÜSTAKİL EV NEW JERSEY

1 ev fiyatına

2

müstakil ev

$ 349,000

Öndeki Ev:

Arkadaki Ev:

* 2. katta halı kaplı 3 Yatak odası * 1. katta Salon / Yemek Odası, Mutfak - Yeni dolaplar- Ocak/Fırın- Microwave, Washdisher * 2 Banyo (Cakuzi)/ Tuvalet, Washer &/ Drier * Attic ve Basement var, yeni boiler, water heater, baseboard * 3 arabalık driveway, Dışarıda 1 Malzeme deposu. Ev 6 yıl önce restore edildi.

* Bu ev 5 yıl önce baştan aşağı yenilendi. * 2. katta 2 Yatak odası, Salon, laminate parke, geniş deck * 1. katta Yeni Mutfak - Yeni dolaplar, salon, laminate parke, Ocak/Fırın- Microwave * 2 Banyo & Tuvalet, yeni boiler, water heater, baseboard. * Basement yok, street parking * 3. kat ( attic) oturulabilir yükseklikte * Dışarıda 1 Malzeme deposu


Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete, ' tekvando''lu tepki

Tokat'ta, Sağlık-Sen tarafından sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla hastane bahçesinde düzenlenen basın açıklamasında, iki hemşire tekvando gösterisi yaptı. Tokat'ta, Sağlık-Sen tarafından sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla hastane bahçesinde düzenlenen basın açıklamasında, iki hemşire tekvando gösterisi yaptı. Tokat Devlet Hastanesi acil servis girişi önünde ellerinde pankartlarla toplanan Sağlık-Sen Tokat Şubesi üyesi grup adına açıklama yapan sendikanın şube başkanı Suat Mantar, sağlık çalışanlarına yönelik her geçen gün artan şiddet ve hakaretin, personelin mesleki onurunun ayaklar altına alınmasının son bulması için bir araya geldiklerini söyledi. Tokat Devlet Hastanesi'nde hemşirelerin hasta yakınlarının şiddetine maruz

Türkiye’nin gezi portalı

kaldığını öne süren Mantar, şöyle konuştu: "Bir hemşire arkadaşımız serviste hasta çocuğa serum takma esnasında hasta yakını tarafından fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Yine acil serviste bir hemşire arkadaşımız, gittikleri yerin yanlış olduğunu ifade ettiğinden dolayı hasta yakınları tarafından darbedildi. Canını kurtarmak için bir odaya kaçıp kapıyı kilitlemek suretiyle canını zor kurtarmıştır. Yine hastaya kendi servisine gitmesini istediğinden dolayı iki hemşire arkadaşımız fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Bir bayan hekim arkadaşımız hasta yakınlarının saldırısına uğramıştır. Son haftalarda 4 farklı olay fiziksel şiddettin ölçüsünü böyle gösterirken, sözel ve psikolojik şiddet her gün yaşanmaktadır. Her geçen gün bu tür olayların artarak devem etmesi bir an önce tedbir alınmasını zorunluluk haline getirmiştir. Bizler şiddetin toplumsal sorunlarda olduğu gibi sağlık sorunlarının çözümünde de yerinin olmadığına inanıyor ve bu duruma karşı çıkıyoruz." AA

www.turkturist.com


İstanbul Üniversitesi Rektörü’nden TADF’a tam destek sözü Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Ali Çınar ve heyeti, Türk Kültür Vakfı Direktörü ve Amerika Türk Koalisyonu Başkan Yardımcısı Güler Köknar ile görüştü. TADF Heyeti bu yıl içinde yapılacak faaliyetlerini kısaca anlattı. Toplantıda Köknar, TADF’nin çok önemli bir kuruluş olduğunu belirterek, kültür programları ve etnik gruplara burs dahil olmak üzere birçok konuda ortak çalışma yapabileceklerini söyledi. Daha sonra TADF Heyeti, Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham ) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu ile Türk Amerikan İlişkilerinin geliştirilmesi konusunda bir gürüşme yaptı. Başkan Uğur Terzioğlu, TADF Genel Başkanı Ali Çınar’a başarılı çalışmalarından dolayı bir plaket verdi. Terzioğlu, TADF’a her konuda destek olacaklarını söyledi. Toplantı sonrasında, TADF Heyeti, Büyük Kulüp’te akşam yemeğinde ağırlandılar. Diğer taraftan Türk Amerikan Ticaret Forumu Dernegi de TADF Heyetini ağırlayarak, ortaklaşa yapılabilecek çalışmalar konusunda fikir alışverişinde bulundu. TABF Yönetim Kurulu Başkanı Rahşan Cebe, Federasyonun çalışmalarını yakından izlediklerini belirterek, ABD’de Türkiye’ye yönelik iş yapmak isteyen firmaları kendilerine yönlendirmelerini

istedi. Ertesi gün YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ile görüşen TADF Başkanı Çınar ve beraberindeki heyet, Türk Günü Yürüyüşleri ve Festivalleri hakkında bilgi verdi. İstanbul Üniversitesi’nin bayrak ve rozet konusunda TADF’ye destek olacağını ifade eden Söylet, ayrıca Yürüyüşüne İstanbul Üniversitesi’ne bağlı 4 kişilik bir Trio Müzik Grubunun kendi masraflarını kendileri karşılayarak ile Türk Günü Yürüyüşüne katılacağını belirtti. TADF Başkanı Çınar da İstanbul Üniversitesi’nin Amerika’daki Türk toplumuna her zaman destek olduğunu belirterek, Rektör Söylet’I Türk Günü Yürüyüşü ve Festivaline davet etti. TADF Başkan Yardımcılarından Cahit Oktay, İUMEZUSA derneğinin yaptığı çalışmaları anlattı. Bu arada TADF Heyeti, 1915 olayları ve work&travel konusunda İstanbul Üniversitesi ile daha yakın çalışma isteklerini belirtti. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Heyeti İstanbul’da belli başlı büyük firmalar ile görüşmesinin dışında, İstanbul’daki bazı ilçe Belediye Başkanları ile de görüşmeler yaparak, Türk Günü Yürüyüşleri ve Festivalleri için destek istediler.


Not: * Kanada ve Amerika’da tüm restaurantlardan ve marketlerden sipariş alınır. * Shipping servisimiz vardır.

Forum Gazetesi  

forum gazetesi 147. sayi

Forum Gazetesi  

forum gazetesi 147. sayi

Advertisement