Page 1

.


Akademi’nin Genetiği & Proje Süreçleri


Industryolog Magazine

Dergi Sahibi Industryolog Akademi Genel Yayın Yönetmeni Murat Bilginer Yayın Kurulu Burak Yıldız Ece Yavaşcan Etik Komisyonu Fatma Duman Buse Nur Karakaya

İçindekiler Şans En Çok Hareket Edenden Yanadır

6

Bir Mevzu Var Düşünmemiz Gereken

10

Konfor Alanından Çıkma Zamanı Gelmedi Mi?

14

Aklınızda Değil Dünyanızda Kalsın

20

Festivaller

28

Harekete Geçme Vakti

32

Bekleme Harekete Geç

40

Zamanı Yakalamak İçin 3 Dakika

46

Gelişim Seperatörü Kitlesel Sessizlik

50

Röportaj Havelsan AR-GE Mühendisi Arif Furkan Mendi

54

Başarı Yolunda En Dayanılmaz Nokta

60

Harekete Geç Çünkü

74

Özlem Karakoç Editörler Mehtap Gök Grafik Tasarım Murat Bilginer Fatma Duman İletişim ik@industryolog.com 0 554 658 72 50 Sosyal Medya @industryolog

Tüm Hakları Saklıdır 2018


INDUSTRYOLOGMAGAZINE MAGAZINE| |Kitlesel Kitlesel Gelişim Gelişim INDUSTRYOLOG

MURAT BİLGİNER Genel Yayın Yönetmeni

4


Bir Düşünce Notu

Sonra Asla Demektir Şimdi Başla İçimizde büyük bir gürültü, büyük bir kaos var. Size sürekli bahaneler üreten, zamanınızın olmadığını söyleyen, şu anda başlamak için henüz erken hazır değilsin diyen ve size içsel bir gürültüden başka hiçbir şey üretmeyen o sesi susturun ve buraya odaklanın. Sizi motive etmeye çalışmayacağım çünkü motivasyon hiçbir şeydir. Motivasyon; sizi sadece bir miktar götürebilir. Ya Sonra? Motivasyonunuz bittiğinde yine en başa mı döneceksiniz? Size bir rüya yada bir hayal anlatmayacağım. Size bir gerçeği anlatmak değil haykırmak istiyorum. Hepimiz yapmak zorundayız. Hepimiz hedeflerimizin, hayallerimizin peşinden koşmak zorundayız. Bu ülkenin daha güçlü yarınları olması için ve gelecek nesillere bırakacağımız daha güzel bir ülke için çalışmak, üretmek zorundayız. Eminim benim de olduğu gibi hepinizin aklında sürekli yapmak istedikleri var. Bir sürü fikir, öğrenilmesi gereken diller, çalışılması gereken işler, yükselmek istediğimiz mertebeler, bir dağa tırmanmak, bir enstrümanı çalabilmek ve daha neler neler. Hepimizin aklında varlar. Ama çok azımız bunlar için harekete geçme olgunluğunu gösterebiliyor. Kendinizi daha iyi hissetmek için kişisel gelişim kitapları okuyor olabilirsiniz, sizi motive edecek videolar, belgeseller izliyor olabilirsiniz. Ama hepsinin etkisinin çabuk geçtiğini de çok defa tecrübe etmiş olmalısınız. Bir şey eksik, ama ne sorusuna yanıt bulamıyoruz çoğu zaman. Nedenimiz eksik. Bizi zorda bırakacak güçlü bir nedenimiz ne yazık ki çoğu zaman olmuyor. Bir işe başlayabilmek ve o işi sürdürebilmek için çok güçlü nedenlere ihtiyacımız var. Çalıştığınız firmada her gün işe sabah 8’de gitmek zorundasınız. Eğer bu kurala uymazsanız bilirsiniz ki işinize son verilecek. Ya da öğrencisiniz ve devam zorunluluğu olan derse sınırı aşarak devamsızlık gösterirseniz o dersten kalacağınızı bilirsiniz. 2 durumda da güçlü nedenleriniz sizi her gün o işe tam 8’de gitmeye zorlar. Dersinizi kaçırmazsınız.

Başlamak konusunda çok sıkıntı çekiyorsanız, ilk önce sizi sürekli zora sokacak tetikte tutacak çok güçlü bir neden bularak işe başlayın. Başkası tarafından zorlanma olmayan işleriniz içinse nedeninizin sizi sürekli diri tutacak ve ilham verecek seviyede olmasını sağlayın.

Industryolog Akademi 3 yıl önce kurulurken bizim bir hedefimiz bir hayalimiz vardı. Kaliteli mühendisler yetiştirmek. Yaptığımız işleri yurtdışına açabilmek yani ihracata bir katkı sağlayabilmekti. Bunu ülkemizin geleceğine bir ışık olmak için istedik. Çünkü daha iyi bir toplum; işini iyi yapan, kaliteli, kültürlü insanlarla var olacak. Zenginleşeceksek bu ihracatla mümkün hale gelecek. Öylesine büyük bir ideal ve ufuktu ki bu bizim için 3 yıldır her sabah aynı heyecan aynı güzel duygular ile kalkmamızı sağlıyor. Herkes bıraksa bir kere daha baştan başlama gücünü sunuyor. Siz hala başlayamadıysanız gerçekten kendinizi o konuda zorunda hissedecek bir durum oluşturmamışsınız demektir. O yüzden o zorundalığı kendi ellerinizle oluşturun. Aklınızı, kalbinizi o işe konsantre edecek şekilde kendinize o nedeni içselleştirin. Başkalarının zorundalıkları iş yapmanızı sağlar. Ama kendi zorundalıklarınız başka hayatlara dokunmanızı. İkinciyi her zaman tercih ettim. Kimse benden bir şey beklemeden yapılması gereken şeyleri hep iyi bir şekilde yapmaya çalışarak. Çünkü benim çok güçlü bir nedenim var. Hepimizin bu ülkeye borcu var. Bu borcu ödemek zorundayız. O yüzden de bir şeyler yapmak zorundayız. Durma zamanı geçti. Yeterince oturduk ve zaman kaybettik. Sizi başlamaktan alıkoyan her ne varsa şimdi bir kenara itin. Şimdi Başlayın. Çünkü Sonra Asla Demektir.

5


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

ŞANS EN ÇO EDENDEN Şansa inanır mısınız? Yoksa siz de “insan kendi şansını kendi yaratır” diyenlerden misiniz? Diyelim ki şansınıza güveniyorsunuz ve başarılı olmak istiyorsunuz peki istemek sizce yeterli mi? Bir adam hayatı boyunca, her gün şu piyango bana bir çıksa diye diye ömrünü tüketir. Son nefesini verir ve eşi Allah’a yakarır; -Ey Allah’ım; eşim bir ömür boyu “ piyango bana çıksa” diye diye öldü gitti. Ne olurdu bir kere olsun piyangoyu ona çıkartsaydın. Yukarıdan ses gelir; -Bir kere bilet alsaydı, çıkartacaktım. Verilmek istenen mesaj oldukça açık. İstemekten daha da önemlisi harekete geçmek.

6


OK HAREKET YANADIR Burak Yıldız Bazı insanlar vardır, hayallerinin peşinden koşan ve belki sizin imkansız olduğunu düşüneceğiniz şeyleri yapabilen. Topluma aykırı çoğu zaman deli damgası vurduğumuz insanlardır. Kimilerine göre çılgınlık kimine göreyse cesarettir bu. Kendilerine asla sınır koymazlar. Çünkü bilirler bir şeyi başarmanın önünde ki en büyük engel yine kendileridir.

O yüzden işe yapamayacağınıza olan inancınızı değiştirerek başlayın. Başarmanın bir yolu olmadığını düşündüğünüz an kendi yolunuzu çizin kendi cevaplarınızı bulun. Unutmayın bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursanız; başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültü ile uyanırsınız.

7


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Hayatınızı bir düşünün ve dönüp geriye bakın. Daha dün gibi hatırladığınız olayların üstünden yıllar geçmedi mi? Ne kadar daha erteleyeceksin hayalini kurduğun hayatı yaşamak için adım atmayı?

Harekete geçmek için doğru zamanın gelmediğini düşünüyor hatta da motivasyonunu kaybedip yarıda bırakmaktan korkuyor da olabilirsin. Ama bunların hiç birini ilk adımı atmadan öğrenemeyeceksin. Hayat amacını, harekete geçmek için sebep ve hedeflerini belirle ve ilk adımı at!

Hayat amacını, harekete geçmek için sebep ve hedeflerini belirle ve ilk adımı at! … güzel bir şeye başla Ama hep güzel olsun.

8

Çünkü her insan ölecek yaşta. Geç kalmayasın.

Şemsi –i Tebrizi


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİZ İZLEDİK SİZ DE İZLEYİN Efsane Adam

Yeni Zelanda’da 25 yıl boyunca motorsikletinin hızını arttırmak üzerinde çalışan Burt Munro 1920’den itibaren bu tutkuyla yaşamış bir Hintlidir.

IMDB PUANI 7.8

İlerleyen yaşına rağmen, meydana getirmiş olduğu 1000 cc’lik 1920 model Indian Scout marka motosikletiyle 68 yaşında hız rekorunu kırmayı başardı. Rekorun üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen, halen daha Munro’nun hızına yaklaşan olmadı.

9


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİR MEVZU VAR DÜŞÜNMEMİZ GEREKEN

10

Çoğu zaman bu hareketler ebeveynler tarafından bir daha görmek üzere kaydedilir. Bunun nedeni nedir? Çünkü bir bebek yürümeye başladığı, o ilk adımı attığı an, bilinir ki artık emekleme evresi bitmiş; basılması gereken ıslak çimler, kabuk bağlaması gereken diz kapakları, koşulması gereken bir yol başlamıştır.

?

Gelin sizinle bir insanın hareket mevzusunu tanımlayalım. İlk nefes… İnsan doğduğunda ilk yaptığı şeydir nefes almak, ardından oksijen dolan akciğerleriyle haykırmaya başlar: “Buradayım!” ve artık yaşam başlamıştır. Sonra bu oturma, emekleme ve yürüme eylemlerine evrilir.

PEKİ YA SONRA


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Ece Yavaşcan İlk kitap, dinlenen ilk müzik, izlenilen ilk film… Takip eden tüm bu eylemler hepimizin başından geçmiştir. Hepsi aslında bir eyleme başlangıç hikayesidir. Düşünün bir, profesyonel müzisyenin de bir ilk müzik dinleyişi; ilk enstrümanı eline aldığı bir an vardır. İlk hareket ve ardından gelen çalışmaları sonucu doğan onlarca şarkı.

Peki neden bu kadar önemli ilk hareket? Hayatımızın birçok evresinde hayal ettiğimiz şeyler ya da takıldığımız engeller oluyor. Ama düşünün, bir tepkimenin bile aktif hale gelebilmesi için belli bir ilk enerjiye ihtiyacı var. Doğanın dengesi bu iken bizlerin oturur halde, bir şeylerin gerçekleşmesini bekliyor olmamız çok yersiz değil mi?

Harekete geçelim ki, yürüyebilelim. Harekete geçelim ki, kitaplar yazalım, şarkılar besteleyelim, programlar yapalım, makineler üretelim, robotlar yapalım. Harekete geçelim ki, hareketimiz duyulsun ve hareket etmeyenler de etsin.

11


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Küçüklüğünüzden bu yana sizin için yapılan ve sizin yaptığınız harcamaları düşünün ve tüm bu paraların yüzde kaçının bu ülkenin sınırları dışına, okyanusların ötesine gittiğini düşünün. Artık tüm bu harcamaların, tüm borçların geri ödemesi olmalı.

Neden olduğumuz tüm bu fakirliği giderecek fikirler üretmeli, işe koyulmalıyız. Bir çiçeğin nasıl toprağın altında tohum halindeyken azimle, eşeleyerek güneşe yöneliyorsa biz de öyle aydınlığa kavuşturmalıyız birbirimizi. Artık hepimizin önünde açık kaynaklar var. Yeter ki bilgiyi kullanmayı bilelim.

99 yıl önce, 19 Mayıs’ta cesur bir hareket bu güzel ülkemin, cumhuriyetimin kurulmasına vesile oldu ve yüce gönüllü Mustafa Kemal ATATÜRK gençlere armağan etti bu hareket ruhunu.

Çünkü biliyordu ki, eğer bir ülkenin gençleri hareket etmezse, o ülke kalkınamazdı, gelişemezdi. Bizlere düşen görev şu ana kadar bu ülkeden para çıkmasına neden olduğumuz tüm eylemleri amorti edecek üretimi, hizmeti yani ihracatı gerçekleştirmek. Özetle HAREKETE GEÇMEK!

Sizce neden?

12


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Tek bir kıyafet seçmeleri Peki, bu ortak özelliğin onlar için anlamı ne? 13


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Özlem Karakoç

konfor alanından çıkma zamanı gelmedi mi? Başarı, hepimizin istediği ve hedeflediği, ulaşılması için engel olduğunu düşündüğümüz belki de düşünmek istediğimiz veya mutlu sona inandığımız bir şey mi? Başarılı olmak için hedeflerimiz vardır.

Nedir peki? Hedeflerimize ulaşmak için ne yapıyoruz? Hedeflere düşünerek ulaşabileceğimizi düşünüyorsak yanlış anlamanın tam ortasındayız demektir.

14


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Düşüncelerimizin gerçeğe dönüşmesi için en önemli iki olgu var;

Konfor alanından çık ve harekete geç! Hareketlerini zamanında ve planlı yap! Son günlerde popülerliği artan “konfor alanı” konusunun yerine göre farklı anlamlarda kullanılabildiğini görüyoruz ancak konfor alanı bilimsel bir kavram ve aslında şu anlama geliyor:

“İnsanın kendini halihazırda aşina hissettiği bir ortamda, her şeyi kontrol edebildiği yanılgısına düştüğü ve kendini rahat hissettiği psikolojik evre.”

“İnsanlık tarihinde konfor alanı kavramına ilk değinen ve farkındalık yaratan kişinin Platon’dur.” 15


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Büyük düşünür, Devlet adlı eserindeki Mağara Alegorisi’nde doğdukları andan itibaren bir mağarada mahkûm edilen insanlardan bahsediyor. Bu insanlar, yüzleri mağaranın duvarına bakacak şekilde zincirleniyorlar. Öyle bir zincirleniyorlar ki, başlarını hiçbir yöne hareket ettiremiyorlar. Hatta, yanı başlarındaki diğer mahkûmları bile fark edemiyorlar. Görebildikleri şeyler mağara duvarındaki gölgelerden öteye geçemiyor. Sonuç olarak, tüm algıları bunlarla sınırlı kalıyor ve dünyanın bu görüntülerden ibaret olduğuna inanıyorlar. Gün geliyor, mahkûmlardan biri zincirlerini kırmayı başarıyor ve ürkerek mağaranın çıkışına doğru ilerliyor.

Yıllarca karanlığa alışmış gözleri gün ışığında öyle bir kamaşıyor ki, büyük bir acıyla gözlerini kapatıyor. Gözlerini açtığında ise, bu sefer zihnindeki zincirleri kırıyor. Zira, dışarıda bambaşka bir hayat olduğunu deneyimliyor.

16

Konfor alanından çıkmak, zincirleri kırmak bizim elimizde. Zincirleri kırmak imkansız değil sadece zor olduğunu göreceksiniz. Bunu yapmak için sadece cesarete ihtiyacımız var. Cesaret edemediğimiz zaman zincirlere esaret kalırız. Harekete geç ve kır zincirleri!


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Konfor alanından çıktığımızda bizleri neler bekliyor? Konfor alanlarımız alışkanlıklarımızı, kontrol edebildiğimiz bir ortamı ve monotonluğu temsil ediyor. Bu alanın dışında da daha önceden tecrübe etmediğimiz yenilikler bulunuyor. Fakat, konfor alanlarımızın dışına çıkmak tahmin edildiğinden daha meşakkatli bir süreç.

Çünkü , kendimizi güvende ve rahat hissettiğimiz o bölgeden çıktığımızda “stres” ile yüzleşiyoruz. Bu hoş bir durum gibi gelmeyebilir.

Sonuçta bu kelime, günlük kullanım alanları nedeniyle kafalarımızda negatif anlamlar yaratabiliyor ve her insan hayatındaki stres oranını azaltmayı hedefliyor.

Aslında stres, sanıldığı kadar korkutucu değil.

Stres, bizleri psikolojik veya fiziksel olarak zorlayan bir duruma vücudumuzun tepki verme yöntemidir. Diğer bir deyişle, bir kişi veya organizasyon üzerinde stres hissediyorsa bir meydan okumayla ya da problemle karşı karşıya kalmış demek oluyor.

17


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Dünya tarihine baktığımızda, hayatımızda yer eden en önemli buluşların veya yenilikçi çözümlerin bu gibi problemlerin çözülmesi amacıyla ortaya çıktığını görebiliyoruz.

Yani, stres; gelişimi ve değişimi beraberinde getirebiliyor. Kısaca, stres; genel teamülün aksine her zaman kötü sonuçlar doğurmuyor.

Konfor alanından çıktığımızda yaşadığımız stres ile beraber güzel işler yapıyoruz ama bir de zamanın da yapmak var. İşlerimizi öncelik sırasına göre belirleyip doğru hamleyi yaptığımız an başarı da her bir adımda daha çok gelir. Zaman yönetimi aslında bir öz yönetimdir. Hep daha fazlasını istediğimiz zaman doğru ve sıralı bir şekilde planlarsak eğer, her geçen aradaki farkı görürüz. Bu yolda başarı ile ilerlemek için zamanı iyi değerlendirmek ve planlamak gereklidir. Zaman paha biçilmez bir kaynaktır. Belirli bir ritimle amansızca akar gider. Geçen zamanı geri döndüremeyiz. Doğru zamanı beklemeden hemen şimdi başlamak lazım fazla zamanımız kalmadı. “Unutmayalım; konfor alanımızın dışına çıkmazsak değişemeyiz. Değişemezsek, geleceğin parçası olamayız. Bugünü değerlendiremezsek başarıya ulaşmak için her geçen saniye geç kalırız. Platon’un mağara olarak metaforlaştırdığı konfor alanımızdan çıkıp ve geleceğin izleyicisi değilgeleceğe yön veren olalım.”


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİZ İZLEDİK SİZ DE İZLEYİN Tehlikeli Yürüyüş

Biyografi türündeki bu film de hayallerinin peşinde koşan, ve“Hayat çok kısa tek çare heyecan.” diyen Phillippe Petit adlı Fransız ip cambazının gerçek yaşam hikayesini içeriyor.

IMDB PUANI 7.4

Gerçek sahneleri kullanıldığı film de yükseklik korkusu olanlar için ölüm demekken hayallerinin peşinden koşan birisi için hayat demektir.

19


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

AKLINIZDA DEĞİL Bu sürüklenmenin sebebini anlaSenin de aklında benim gibi kendinle malıyız öncelikle. Yapamayacağımızı ilgili yapmak istediklerin, gerçekleştirmek mı düşünüyoruz, hangisinden nasıl istediğin onca plan, yüzlerce fikir başlayacağımızı mı? dönüyor biliyorum. Peki bunları düşünürken senin de benim gibi girdaba sürüklendiğini hissettiğin oluyor Yapamayacağımızı mu hiç ya da üstesinden gelemeyeceğini düşünmek, adı üstünde düşünüp pes etmekistediğin ufak zaman dilimleri? Benim de oluyor evet. sadece bir “düşünce.” Öyleyse biraz cesarete, motivasyona Denemedik ki, yapıp yapamayacağımızı ihtiyacımız var sanırım.

nerden bilelim. Diyelim ki denedik, olmadı. Hemen vaz mı geçelim? Hayır, daha da hareketlenelim! Edison; elektrikli ampulün icadı için kurduğu 40 kişilik ekiple elektriğin kızgın hale getirdiği ancak uzun süre dayanabilen maddeyi bulmak için yaklaşık 2.000 deneme yapmasına rağmen bulamayınca denemeyi bırakmadı.

20

Bulduğunda 2001. denemesi değildi evet ama ekip çalışmayı bırakmayı teklif ettiğinde; “Haklısınız, boş verelim ekip” demedi.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

DÜNYANIZDA KALSIN Buse Nur Kaya

Kemal Sunal; Türk sinemasının en unutulmaz, en başarılı isimlerinden biri…1991 yılında verdiği bir röportajda “Yıllarım günde ekmek arası zeytin peynirle geçerdi. Çoğu gün Beyoğlu’ndan Vefa’ya yürüyerek giderdim, aç ve susuz. Bayılacak gibi olduğum anlar oluyordu.O günleri unutmam mümkün değil, acı dolu yıllardı. Çünkü benim ailem yoksuldu… Cebimden 25 kuruş düşse eve yürüyerek gidiyordum veya öğlen bir şey yiyemiyordum.

Tiyatro yaparken, yıllarca ekmek arasına peynir zeytin koyup yedim. Yani çile dediğin bunlar. Yürüyerek ta Bebek’ den Saraçhane’ye giderdim, param olmadığı için. Hiçbir zaman da şikâyet etmedim, kimseye de bunları söylemedim. Şimdi gençlere bunun faydası vardır diye söylüyorum.” demiştir.

21


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Soichiro Honda; büyük araba firmalarından Honda’nın kurucusu. Soichiro, araba firması olan Toyota’ya iş görüşmesine gider ve iş için uygun olmadığı söylenerek geri çevrilir. Soichiro ise Toyota ile rekabet edecek olan Honda’yı kendi soyadını vermiş olarak kurar.

Bir de hangisinden başlayacağımızı bilemiyoruz demiştik değil mi? Akıl bir havuz ve yapmak istenenler içinde yüzen farklı türlerde yüzen yüzlerce balık… Şimdi o balıkları tutabilme zamanı! Önemli olan hangi balıktan başlayacağını bilmek. Önceliklerimizi belirleyip bu sıraya göre gerçekleştirmeliyiz ve sen sevgili çok fikir sahibi; seçici bir avcısın,bunu biliyoruz. Artık aklındakileri Dünya’na katma zamanı.

22

Örnekler çoğaltılabilir fakat bu konuya ilişkin verilecek her örnekte alınacak ana fikir aynıdır. Bu kişiler başarısız olduğu ilk anda bile fikirleri hala onlar için Dünya’ya kazandırılabilir nitelikteydi. İnandılar çünkü, inanıp hareketlerini daha da kamçıladılar.

Şunu da unutmayalım ki; “Her balığın tutulma önceliği aynı değildir ve her balık tutulmaya değer değildir.”


HER AY KiTAPLAŞIYORUZ

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Konuşmayı Kes Harekete Geç Hayat hızla akıp gidiyor ve yapmak istediğiniz şeyleri yapmaya başlamak için en iyi vakit ‘tam şu an.’ Tabii ki korkularınız olabilir ve olması da çok doğal ama onları anlamak sizin duruma hâkim olmanızı sağlayacak. Bu kitapta size gaz verecek pratik araçlar ve egzersizler bulacaksınız ve sonra başlamanın durumları hemen değiştirebildiğini göreceksiniz. Sadece bir yerden başlayın. Neresi olursa ama bunu şimdi yapın. Başkaları için çalışanlar ya da kendi patronu olanlar, âşık olanlar ya da aşksız olanlar, sanatçılar, bilim insanları, meşguller ve gözünü saatten ayırmayanlar ama en çok da tutkulu olanlar... Beklemenin faydası yok. Başlamak ilerlemektir...

Shaa Wasmund

Beklemenin faydası yok. Başlamak ilerlemektir...

23


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

GEÇEN

Ece Yavaşcan

BİR AYIN ARDINDAN Geçen ay neler olmuş gelin hep beraber inceleyelim. Bu sayfada ekonomiden teknolojiye her ay size bazı gelişmeleri aktarmaya çalışacağız.

1

24

NASA süpernova patlamalarını incelerken uzayın derinliklerinde bugüne dek görüntülenen en uzak yıldızı gözlemlediler. İsmi İkarus koyulan yıldızın isminin ilham kayağı ise Yunan mitolojisinde balmumundan yapılmış kanatlara sahip olan ve Güneş’e yaklaştıkça eriyen kanatları ile biline bir kahramandır.


2 3

4

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu’nun kuracağı Türkiye’nin ilk Nükleer Güç Santrali için temel atıldı.

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

NASA, Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri ve varsa farklı yaşam formları bulmak amacıyla Florida Uzay Üssü’nden TESS Uydusunu fırlattı.

7 – 12 Nisan 2018 tarihlerinde Las Vegas Kongre Merkezinde gerçekleşen medya,eğlence ve teknolojinin nabzının tutulduğu büyük organizasyonlardan biri olan NABSHOW’da Edelkrone şirketi Türkiye’yi temsil etti. İnovatif ürünleri ve standıyla kongre ziyaretçilerinden tam puan aldı.

25


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

5

6

7

26

Bilim kurgu filmlerinden rastladığımız elektronik gazeteler gerçek olma yolunda. Çin ve Hong Kong’taki mühendisler hafif,esnek, katlanabilir LCD ürettiler. Kağıttan biraz daha kalın olan bu ürün esnek plastikten yapıldığı için maliyeti de oldukça düşüktür

Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu olan Sophia Türkiye’ye geldi. Marketing Meetup etkinliğinde merak edilen soruları yanıtladı.

İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden olan aynı zamanda gazeteci ve oyuncu olan Ülkü Tamer aramızdan ayrıldı.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

27


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Sizler için bu yazımda dünyada her yıl düzenlenen festivallerden bazılarına değindim. Bu yazımda bahsedemediğim festivallerle bir sonraki ay tanışacağız. Mehtap Gök

King’s Day, Amsterdam

27 Nisan 2018

31 Ağustos 1985’te Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın doğum gününün kutlandığı ülkenin en büyük açık hava festivali “Queen’s Day” geleneği başladı. Kraliçe Wilhelmina’nın, tahtını kızı Juliana’ya devretmesiyle festivalin tarihi, Kraliçe Juliana’nın doğum günü olan 30 Nisan olarak değiştirildi.

28

Juliana’nın ardından tahta gelen Kraliçe Beatrix,annesinin anısına kutlama tarihini değiştirmedi ve Kraliçe Günü’nü 30 Nisan’da kutlamaya devam etti.Kraliçe Beatrix’ten sonra oğlu Willem-Alexander’ın tahta geçmesiyle “Queen’s Day” olarak kutlanan gün,o günden sonra “King’s Day” adını aldı ve kralın doğum günü olan 27 Nisan’da kutlanmaya devam etti.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Harbin International Ice&Snow Festival,Harbin 5 Ocak-25 Şubat

Dünya’nın en büyük Buz ve Kar festivali her yıl 5 Ocak-25 Şubat tarihleri arasında Harbin, Çin’de gerçekleşiyor. Eskiden Harbin’ de yaşayan balıkçılar, yaktıkları mumların sönmemesi için buzların içini oyarak mumları oraya yerleştirirlermiş. Buz ve mum ışığının yarattığı görsel şölen 19. yüzyıla gelindiğinde buz ve kardan farklı eserler ortaya koyulmasıyla gelişmiş.

Bu etkinliğin festival halini alması ilk kez 1963 yılında olmuş.1985’ten itibaren ise her yıl yapılmaya başlanmış.Festivalde kayaklar,buz ve heykel yarışmaları ve hatta buz tutmuş Songhu Nehri’nde yüzme yarışmaları yapılmaktadır.

29


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Mardi Gras, New Orleans

13 Şubat 2018

Mardi Gras Fransızcada “Yağlı Salı” anlamına geliyor. Orijinali “Lent” olarak adlandırılan ve Hristiyan 40 gün boyunca alkol,tatlı ve hayvansal gıdalar tüketmeyerek geçirdikleri büyük perhizden önce son bir defa bu tipleri ve zevkleri tatmak için yiyip içtikleri bir bayramdır.Ancak günümüzde Fransızlar tarafından getirildiği New Orleans’ta dünya çapında bir tür coşma bayramı Çok yemek,içki,yürüyüşler,geçit törenleri ve bazı bölgelerinde çıplaklık barındırmakta. Festivali organize eden topluluklara “krewe” deniliyor.Bunların da kendi partileri,baloları,geçitleri oluyor.En bilinen krewelar Zulu ve Rex. Mardi Gras renkleri ise mor,sarı ve yeşilden oluşuyor.Avrupa’da doğup sınırların ötesine geçebilmiş Mardi Gras’ın görkemlisi New Orleans’ta gerçekleşiyor ve dünyanın en büyük partisi olarak da anılıyor.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Sky Lantern Festival, Taiwan

2 Mart 2018

Uzak Doğu’da insanlar tarafından gökyüzüne dilek feneri göndermenin hem şans ve bereket getirdiğine hem de endişe ve problemlerden arındırdığına inanılır.Bu yüzden her yıl binlerce feneri gökyüzüne gönderdikleri geleneksel bir festivalleri vardır.Dünyanın en büyük feneri festivali olan “Pingxi Dilek Feneri Festivali”nin geçmişine baktığımızda köy gözetmenlerinin mültecilere evlerinin güvenli olduğunu ateş yakarak haber verdiğini ve bunu duyan mültecilerin evlerine döndüklerini görüyoruz. Tayvan’da gerçekleşen Dilek Feneri Festivali’nde insanlar dileklerini balonların üzerine yazıp gökyüzüne gönderirler.Hep birlikte gökyüzüne gönderilen 100.000 ve 200.000 arasındaki fenerler gökyüzünü süsleyerek muhteşem görüntülere sahne olur.Tangles(Karmakarışık) isimli animasyon filmine de konu olmuştur.

31


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

? HAREKETE

GEÇME VAKTİ

Her insanın kendine özgü fikirleri, yaşayış biçimleri, kültürü, hayalleri ve umutları vardır. Her insan kendisi için bir şeyler yapmak ister. Bu isteği harekete geçirmek ise oldukça zordur. Dışarıdan bir etki olmasını bekler. İnsanoğlunun oluşturduğu sistemde çoğunlukla başkasının çalışmasını bekliyor. Başkasının çalıştığını gördükçe, çalışmayan insanlar çalışanlardan yararlanmak için elinden geleni yapıyor. Buradaki çabası yerine bir şeyler yapmak için çabalasa belki de daha iyi sonuçlar elde edecek. Bunun farkında bile değil.

32

Buse Uslu


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Bulunduğu ortamda sadece fikirler sunması da fayda sağlamıyor. Bunlar için çaba gerekli, bir yerden başlanması gerekli. Öncelikle bu fikri benimsemeliyiz.

Artık harekete geçmemiz gerekliğini benimsemediğimiz sürece, ortaya çıkan ürünlere karşı; “Ben bunu daha önce düşünmüştüm.” klişesini söylemeye devam edeceğiz.

Dünya da çalışan birileri var. Bir şeyler yapmak için orada çabalıyorlar. Bizler burada oturup sadece yargılayacaksak olduğumuz yerde sayar, hatta gerileriz.

Çevremizdeki yargılardan kurtulmalı, kendimizi ve çevremizi gelişime açmalıyız. “Sen kadınsın, ne yapabilirsin.” “Daha yaşın kaç, nereden bileceksin.” Sözlerini artık bir kenara bırak! Kulak ardı et!

“Çevremizdeki yargılardan kurtulmalı, kendimizi ve çevremizi gelişime açmalıyız.” 33


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Sadece “bu ülke için, bu insanlık için ne yapabilir” düşüncesine odaklan. Artık harekete geçmek için birçok şansın ve yolun var. Kimse başarısız oldun diye seni yargılayamaz. O yola önce başla. Unutma ki seçtiğin yol ve yöntem yanlışsa, diğer seçtiğin yolda daha tecrübeli olacaksın.

Bu ülke sana M. Kemal ATATÜRK tarafından 23 Nisan1920 ‘den beri emanet. 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet bizler için kuruldu. Atalarımız bizler için savaşmışken biz niye bir şeyler yapmıyoruz? Artık sıra bizde! vakit harekete geçme vakti!

Büyük yollardan başlamayı bekleme. Burak Yıldız Ekranlarda gördüğün ve imrendiğin ünlülerin hayatlarını hiç düşündün mü? O güne kolay geldiklerini mi düşünüyorsun? Hayat başarısızlıktan başarıya uzanan umut hikayeleriyle dolu. Her başarısızlık aslında başarılı olma yolunda ufak bir tümsek. Hayat bizi biraz sarssa biz başlamaktan korkuyoruz. Aslında tam tersi bizi güçlü kılıyor, yolumuzu tamamlamamızı sağlıyor. Sarah Jessica Parker, Stephen King, J.K. Rowling, Emily Blunt, Oprah Winfrey ve Jim Carrey. Onlar için zengin, güzel, yetenekli, yakışıklı, en çok da şanslı sıfatını kullanmadan önce ünlü olmadan önceki hayatlarına bakmakta fayda var.

34

Karşılaştığı zorluklara karşı asla pes etmeyen ve harekete geçmemiz gerektiğini vurgulayan birçok insan var. Kariyer yolunda onlarca defa reddedilen ama asla pes etmeyen bu ünlü isimlerin hayat hikayeleri çok çarpıcı.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

J.K. Rowling; Ünlü yazar ilk Harry Potter kitabından sadece üç yıl önce büyük sıkıntılar yaşadığını biliyor muydunuz? Devlet yardımı alan, boşandıktan sonra bebeğine bakmakta zorlanan J.K. Rowling, 90 bin kelimeden oluşan ilk kitabı “Harry Potter and The Philosopher’s Stone”u bir bilgisayarı olmadığı için elle yazmak zorunda kalıyor. Onlarca defa reddedildikten sonra kitabı küçük bir yayınevi basmaya karar veriyor. Bunun da nedeni ise yayınevi sahibinin sekiz yaşındaki kızının kitabı çok sevmesi.

J.Stephen King; Stephen King uzun bir süre çok yoksul bir hayat sürdürüyor. Evlenmek için kıyafet ödünç alıyor ve karısıyla bir karavanda yaşamaya başlıyor. Yazmaktan ise asla vazgeçmiyor. İlk yayınlanan ve sadece 35 dolar kazandığı hikayesi The Glass Floor’dan önce tam olarak 60 tane ret mektubu almış. Şimdi ise kitapları milyonlarca satan ünlü bir yazar.

“HAREKETE GEÇ ÇÜNKÜ BEKLEDİĞİN HER SANİYE TÜKENİYORSUN, BEKLERKEN BİZİ BAŞKALARINA BAĞIMLI HALE GETİRMEYE DEVAM EDİYORSUN. ADIM AT, ÇABALA. HAREKET HALİNDE OLAN SEN ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ OLACAK.” 35


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Jim Carrey; Jim Carrey 14 yaşındayken zor günleri başlıyor. Babası işini kaybediyor ve bir karavana taşınmak zorunda kalıyorlar. 15 yaşında annesinin hazırladığı kostümle ilk kez sahne alan Carrey aradığı ilgiyi bulamıyor. 16 yaşında okulu bırakıyor ve komedyen olmak için Los Angeles’a taşınıyor. Uzun süre arabasında yaşayan ve hayallerine kavuşmak için çabalayan Carrey, 1995 yılında kendisine bir gün 10 milyon dolar dolar kazanacağını bildiren bir not yazıyor. Hayali Salak ile Avanak filmiyle gerçeğe dönüşüyor. Hala o notu sakladığını söyleyen Carrey, hayalinin peşinden koşmayı hiç bı-

Emily Blunt; Bugün Golden Globe başta olmak üzere pek çok ödüle aday gösterilen ünlü oyuncu Emily Blunt’ın çocukken ağır derecede kekeme olduğunu biliyor muydunuz? Ünlü oyuncu asla pes etmiyor, ailesi ve öğretmenlerinin de desteğiyle konuşma güçlüğünü rol aldığı ufak piyeslerde yenmeye başlıyor. Oprah Winfrey; Ünlü sunucu Oprah Winfrey hayatı boyunca pek çok zorlukla karşılaşıyor. Irkçılık, aile sorunları bunlardan sadece birkaç tanesi. Tüm bu zorluklar onu asla yıldırmıyor. Önce okulda onur listesine giriyor. Ardından üniversiteyi tam bursla tamamlıyor ve televizyon dünyasına atılıyor. Oprah, bugün programları milyonlar tarafından izlenen bir televizyoncu ve dünyanın en güçlü kadınları arasında yer alıyor.

36


Hayranı olduğumuz ünlüler bu kadar zorluk içerisinde pes etmemişken, ne olursa olsun harekete geçmişken! biz neden hemen pes ediyoruz? Ne de sadece düşünce de kalıyoruz?

Toparlan ve bir an önce harekete geç!

“HAREKETE GEÇ ÇÜNKÜ BU ÜLKE OTURDUĞUMUZ HER GÜN BİZİM YÜZÜMÜZDEN FAKİRLEŞİYOR. SAVAŞ CEPHEDE DEĞİL ÜRETİM SAHASINDA! KALK VE YAP ÜLKEN İÇİN..”


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BİZ İZLEDİK SİZ DE İZLEYİN

UMUDUNU KAYBETME I

IMDB PUANI 8.1

Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntılı dönemden geçmektedir ve süreçte karısı da onu terk etmiştir. Oğluyla birlikte sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. 2006 yılında vizyona giren bu film sizleri göz yaşlarına boğacağına eminiz.

38


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

39


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BEKLEME! HAREKETE

GEÇ!

Her insanın kendine özgü yaşayış şekli, kültürü, düşünce tarzı, hayalleri, umutları ve beklentileri vardır. Hayaller, umutlar ve beklentiler adından da anlaşılacağı üzere hep bir yerlerden, öylesine, kendiliğinden gelişen, ilahi ya da bir başkasının yapmasıyla olacağını istediğimiz şeyler olur. Aslında bizim bunlar için gerçekleştirmeye yönelik mücadelemiz ne kadar az ise gerçekleşme ihtimali de o kadar azalmakta. Sistem çoğunlukla başkalarının çalışmasını bekleyip ondan yararlanmayı bekleyen insanlarla dolu. Bunun yanında isyan, memnuniyetsizlik, bıkmışlık, yıpranmışlık hat safhaya çıkmış durumda. Sürekli dışa bağımlı fikirler olduk. Oysa başkalarından beklediğimiz sürece daha çok bekleriz. Ayağa kalkma, adım atma ve mücadele etme zamanı çoktan kapıya gelip çatmış durumda. Ayağa kalkın, düşüncelerinizi açın ve uygulamaya başlayın.

40


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Melis Yarşı

Fikirlerimizin olması bizi kurtarmaya malesef yetmiyor. Onu uygulamaya koymadığımız sürece fikrin çöpten ve halen zaman kaybından başka bir şekilde adlandırılmayacağını açık açık yazmak isterim. Gerçeğe gerçek demekten korkmayın, neyse onu görün ve ona göre önleminizi alın ardından harekete geçin. Milyon kere işe yaramayan işle uğraşabilir, çok kez yanlış yapabilir hatta bir sürü zaman kayıpları yaşayabiliriz ama bunlar tekrardan başlayamayacağımız anlamına gelmez. Her başarısızlığımızda, her hatamızda edindiğimiz tecrübeleri cebinize koyup üstüne başkalarının tecrübelerini de ekleyip rotamızı tekrar düzenlemeli aynı hataları tekrar yapmamak için sağlam adımlar atmalıyız.

“HAREKETE GEÇ ÇÜNKÜ SANA

İHTİYACIM VAR.” 41


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Çalışmak, doğru yönde çalışmak şartıyla vazgeçilmezimiz olmalı. Hep çok çalışmalıyız, bir şeylere artık el atmalıyız, toplumumuzu refah seviyeye taşımak için mücadele etmeliyiz diyip kendimizce bir şeylerle uğraşıyoruz. Burada kaçırdığımız bir nokta var ki çalışmayı stratejik ve doğru yönde yapmıyoruz. Kendimizi doğru işi yaptığımızı, akşama kadar yoruldum daha ne yapayım gibi cümlelerde mücadelemizi yeterince yaptığımıza inandırıyoruz. Çalışmak, toplumumuzu yükseltmek, standartlarımızı yükseltmek en önemlisi doğru işi yapmak ihracatla gerçekleşmekte. Bunun başka çözüm yolu malesef yok. Biz akşama kadar taş da taşısak, direksiyon da sallasak kendi içimize yaptığımız hizmet ve üretim hiçbir işimize yaramaz, kendi kendimizi tüketip dururuz.

İhracat, ihracat, ihracat!

“HAREKETE GEÇ ÇÜNKÜ ÜLKENİN BUNA İHTİYACI VAR.” 42


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Artık sürece başladığımızı varsayarak bu yolda karşılacabileceğimiz muhtemel durumlardan bahsetmek ve nasıl davranacağımıza dair öneri de bulunmak istiyorum. Sayısız kez başarısızlık, sayısız kez “bırakıyorum bu işi” gibi cümleler, çevremizde ki bizi aşağıya çekmeye çalışan insanlar, başaramayacağımızı sürekli dile getirip başarısız olmamızı isteyen insanlar, çalışmamızın karşılığını uzun vadede alacağımız projeler için sabırsızlıkla yapılan acele işlerin getirdiği dikkatsiz, özensiz, üstünkörü çalışma vb. gibi bir çok olumsuzluklar peşimizde olacak. Bunlara kapılmamalı ve her zaman gözümüzün açık olması gerekmekte. Bunun yanında yaptığımız çalışmayı öven, konuya dair pek bilgisi olmayan insanların dışardan bakıp “olmuş bu iş, tamamdır artık başardın, mükemmel olmuş” gibi cümlelerine de kapılmamamız ve çalışmalarımızı titizlikle sürdürmemiz gerekmektedir.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse bizim artık elimizi taşın altına koyma, adım atma vaktimiz geldi geçiyor. Bir an önce doğru yönde karar verip bu zamana kadar borçlu olduğumuz, tükettiğimiz her zaman, her emek için karşılığını ödemeye yönelik yöntemler aramalı, refah düzeyine ulaşmak için mücadele etmeliyiz.

Biz borçluyuz ki şuan ki imkanlardan yararlanıyoruz. Bu imkanlar bize binbir cefa binbir emekle, yorgunluklarla iletildi. Bunun karşılığını ileri seviyeye taşıyarak ödememiz gerekiyor.

43


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

HER AY KiTAPLAŞIYORUZ Gelişmek İçin Değişim Psikoterapist A. Kadir Özer, kişilerde değişim ve gelişim sürecinin önünü tıkayan düşünce alışkanlıkları- nın neler olduğuna ışık tutuyor. Okura, bireysel varoluşta değişim ve gelişiminin hangi küçük kıvılcımlarla tetiklenebileceğine ilişkin öneriler getiriyor. Yaşamın temel mottolarından değişimi kaleme alan Özer, “Efesli Heraklitos’un dediği gibi ‘Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.’

44

Bu temel yaşam gerçeğini başkalarını değiştirme konusunda iştahlı bir hevesle kovalarız ancak kendimizi değiştirme konusunda isteksiz ve hatta oldukça dirençli oluruz. Sahip olduğumuz gücü ve cesareti kendi değişimimiz ve gelişimimiz için değil de, başkalarını değiştirme gibi bir imkânsızlık uğruna harcatan zihinsel tuzaklar nelerdir? ” yorumu ile bu süreçteki sancılara ve sorulara ışık tutuyor.

Kadir Özer


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

45


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

ZAMANI YAKALAMAK İÇİN 3 DAKİKA

Ayşenur Şengül

Zamanı yakalamak için bu yazıyı okumanızı, üç dakika ayırmanızı istiyorum. Başarınızı, huzurunuzu ve hatta insan ilişkilerinizin toparlanması için sadece 3 dakika… Düşünelim. Hem kendim için hem sizin için sadece şunu istiyorum: Şu an aklınızdan hangi düşünceleri geçiriyorsunuz? Bir iş yaparken mesela kitap okurken sayfayı bitirip yeniden okuduğumuz, yemek yaparken hızımızı alamayıp bir şeyleri fazla eklediğimiz, hatta bir şeye bakarken onu görmediğimiz zamanlar… Hepimizin yaşadığı olağan durumlar değil mi? Eğer bu durumları veya benzerlerini sıkça yaşıyorsak duralım. Çünkü aklımızda olan şey asıl yapmamız gereken şeydir. Önce ondan kurtulalım. Uzun soluklu bir mevzuysa en azından bir adım atalım. Durup düşünelim.

46


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Karar verebilmeliyiz. Okuyabiliyorsak, yazabiliyorsak bu yeteneğe kesinlikle sahibiz demektir. Kararımızın bizce doğruluğuna inanıp “tamamdır” diyebilelim. Düşünüp karar verebilelim. En kritik eşiğe ulaşmış oluyoruz . Aslında hepimizin ulaşabildiği ama birçoğumuzun uygulayamadığı aşama… Tam da burada harekete geçmek gerekir. Kararlarımızın arkasında sapasağlam durabilmemiz gerekir. Eğer başarabilirsek tam burada birçok şey düzene girmiş olacaktır.

En büyük hatamız ise ertelemek.

47


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Erteledikçe en büyük kaybımız en değerlimiz olan zamandır. Şu an içinde yaşadığımız zaman diliminde bir daha asla bulunmayacağız. O yüzden öyle bir ertelemeyelim ki o anın farkında olalım gerçekten yaşayabilelim. Zamanla bütünleşelim. En küçük zerremize kadar zamanı hissedebilelim. Anı sevebilelim.

Harekete geçmemiz ve başarabilmemiz için en büyük engel kendimiziz. Zamanımızı öldüren ve sevdiklerimizden çalan biziz. Bu bize huzuru, sorumluluk bilincini ve başarıyı getirecektir. Sosyal ilişkilerimiz daha iyi hale gelecek, istediklerimize daha kolay ulaşabilecek ve belki de daha rahat düşünebileceğiz. Her şeyden önce yaptığımız işleri en iyi performansımızla yapmış olacağız. Çünkü sadece o an, o işi yapmış olacağız. Yaptığımız işe kendimizi tam anlamıyla verebileceğiz.

Duralım, düşünelim, karar verip harekete geçelim. 48


49


INDUSTRYOLOG INDUSTRYOLOG MAGAZINE MAGAZINE | Kitlesel | KitleselGelişim Gelişim

GELİŞİM SEPERATÖRÜ

Bugüne dek var olan tüm toplumların birleştirici silahları iletişimdir ve bu iletişim hangi yönde olursa olsun hangi neticeyi verirse versin iletişimin niceliği değil niteliği önemli olmuştur.

50

Bulunduğunuz toplum ya da örgütün temel dinamiklerini sorgulayan ve sorgulamaya itecek nitelikte bir etkileşiminiz, diyaloğunuz varsa yapacağınız işler kendiliğinden üstüne koyarak ilerleyecektir. Ancak tüm bunların arasında kaybolan bir ayrıntı vardır yıkıcı sessizlik.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Mustafa Rahmet Erdoğan

KİTLESEL SESSİZLİK Daha sağlam devam etmek için kısaca sessizliğe ve türlerine bir göz atalım. Sessizlik ve örgütsel sessizlik aynı yere çıkıyor gibi gözükse de arada çok ince bir çizgi vardır. Sessizlik, karşımızdaki kişinin dedikleri karşısında bir fikrimizin olmayışı anlamına gelirken

örgütsel sessizlik, bireyin belli bir bilgiye sahip olması fakat çeşitli nedenlerden dolayı bilinçli olarak konuşmamayı tercih etmesidir.

51


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Peki Nedir Bu Sessizliğin SebeÖrgütlerin sessizliği 3’e ayrılmaktadır; “Kabullenici Sessizlik”, “Korunma Amaçlı Sessizlik”, “Koruma Amaçlı Sessizlik”.

Örgütler karmaşık ve öğrenen yapıları ile birçok sorun ile karşılaşır ve bu sorunlarını kısa-ortauzun vadede elbette ki çözüme ulaştırır. Ancak bu çözümün gelmeme ya da haddinden geç gelme olasılığı da muhakkak ki vardır. Tüm bu gecikmeye sebep olan eylem de sessizliktir.

Nurdilek Kasar

Örgütte sessizliğe bürünen kesim temelde ikiye ayrılır; yönetici ve diğer örgüt üyeleri. Yönetici kimseler genellikle koruyucu sessizliğe bürünmektedir. Koruyucu sessizliğin temeli, örgüt adına en iyi kararı vermek için kullanılan zaman ya da bir bekleyiş için sarf edilen sessizliktir. Ama nadiren yönetici kimselerin korunma amaçlı sessizliğe de büründüğü görülmektedir.

Bu sessizliğe bürünme sebeplerinin en başında geleni bulunduğu konum itibariyle yanlış bir şey söylemekten korkması ikinci sebebi ise bulunduğu konumu kaybetmeme isteğidir. Her ikisi de örgütün tamamını toparlanması çok zor bir duruma doğru sürükler ve bunun bedeli ağır olur.

“Yönetici konumundaki kimseler korkak değil korkuyu ortadan kaldıracak kadar cesaretli olmalıdır.” 52


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Yönetici kimselerin sessizliğinden sonra örgütün toplamını etkileyen sessizlik, diğer üyelerin sarf ettiği sessizliktir. Örgüt üyelerinin büründüğü sessizlik absürt durumlar dışında kabullenici sessizliktir.

“Örgüt üyeleri sessizliğini haykırmaya devam ettikçe yıkım kaçınılmazdır.” Ülkelerin, toplumların, insanlığın ve dünyanın gelişimi nitelikli iletişimden ve ardından gelecek olan nitelikli işlerden geçmektedir. Eğer bunu yakalayamazsak sadece kendi yerinde sayan ve romantik cümleler ile kahve sohbetlerinde; gelişimden, ilerlemeden, üretimden bahseden reel olarak değil nominal olarak yaşayan insanlar olmaktan bir adım öte gidemeyiz.

Bu ama korkudan ama yeterince bilgi birikimine sahip olmamaktan kaynaklanan sessizliktir fakat en nihayetinde yıkıcıdır. Yönetici kimselerin ya da diğer üyelerin söylediklerinin karşıtı düşünce barındıran üyeler sessizliğini korumaya devam ettikçe gelişim söz konusu bile olamaz.

53


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Arif Furkan MENDİ kimdir? Okurlarımız içinkendinizden kısaca bahsedebilir misiniz? 2011 Bilkent Üniversitesi Elektik-Elektronik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra HAVELSAN’da Yazılım Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Burada çeşitli yazılım projelerinde çalışırken diğer bir taraftan da Hacettepe Üniversitesi Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans eğitimimi 2015 yılında tamamladım. Daha sonrasında, mühendislik bakışının yanında yönetim becerilerimi geliştirmek ve sosyal alandaki yeteneklerimi arttırmaya karar 2016 yılının sonunda MBA derecemi aldım. İş hayatımda, 5 senelik yazılım mühendisliği tecrübemin ardından, HAVELSAN Üniversite-Sanayii işbirliğinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında birçok üniversitede seminerler verip birçok genç mühendis adayı ile buluşma fırsatı yakaladım. Şu anda HAVELSAN Teknoloji Yönetimi alanında çalışıp şirketin teknolojik kaynaklarının etkili kullanımı ve teknoloji ile alakalı gelecek dönem planlamalarının yapılması konusunda çalışıyorum. Bunların yanında, Ar-Ge mühendisi olarak yeni nesil teknolojilerin araştırılması ve çalışılması konusunda da çalışmalarıma devam ediyorum.

54

HAVELSA Mühe

Arif Furka


AN AR-GE endisi

an MENDİ

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Üniversite hayatınızda nasıl bir öğrenciydiniz? Aktif olarak yaptığınız veya katıldığınız işler nelerdi? Bu anlamda üniversiteyi en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için öğrenci arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz neler olur? Üniversite hayatım boyunca ilgi alanlarıma yönelik çalışmalar yapıp, derslerden arta kalan vakitlerimi bireysel gelişimime yönelik faaliyetlere ayırdım. Fakat tüm çalışmaların yanında sosyal aktivitelere de vakit ayırmayı ihmal etmemeye çalıştım.

Funda Balkış & Özlem Karakoç

İnsanın gelişiminin yalnızca bir disiplin üzerine yapmasının yeterli olmayacağını düşünüyorum. Özellikle mühendislik eğitimi alanların, sosyal yönlerini de geliştirmesinin hayata komple bir bakış açısına sahip olmaları konusunda büyük faydası olacağını, böylelikle daha iyi birer mühendis olabileceklerini söyleyebilirim. Burada önemli olan nokta, çalışma ve sosyal aktiviteleri belirli bir plan ve program çerçevesinde yapabilmek.

55


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Yazılımla ilk ne zaman tanıştınız? Kendinizi yazılım yolculuğunda geliştirmek için hangi yolları denediniz? Karşılaştığınızı zorluklar karşısında nasıl bir yol ve tutum izlediniz? Yazılım ile ilk tanışmam lise yıllarında oldu. Web sayfası geliştirme ile başladığım bu yolda; gelişen teknolojileri takip ederek kendimi sürekli geliştirmeye çalıştım. Her gün farklı bir teknoloji ön plana çıkıyor ve eğer siz bu gelişmeleri yakından takip edip kendinizi bu doğrultuda geliştiremezseniz çağın gerisinde kalıp, mevcut özelliğinizi de kaybedersiniz. Yazılım dünyasında düne takılıp kalamazsınız, hep yeniliklere açık olmak zorundasınız.

Türkiye’nin savunma sanayii ve yazılım alanında önde gelen şirketlerinden biri olan HAVELSAN’ın Ar-Ge Mühendisi olarak Türkiye’deki Siber Güvenlik Sektöründeki gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Siber güvenliğin ülkemiz için milli kritikliğe sahip konuların başında geldiğini söyleyebiliriz. Siber güvenlikte milli çözümler olmadığı müddetçe güvenli ve güvende olmamız mümkün değil. HAVELSAN olarak bu alanda yazılımlar üretiyoruz.Bu alanı ne kadar kendi yazılımlarımızla var edebiliriz, onun üzerine çalışıyoruz.

56

Güvenlik duvarı, log analizi, veri sızıntısı önleme, siber tatbikat gibi milli ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle “Nesnelerin Interneti” kavramının daha da yaygınlaşması ile birlikte gelecek dönemde tehditlerin şeklinin ve boyutunun değiştiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda Siber Güvenlik büyük önem taşımaktadır. Savunmadan sağlığa, enerjiden ulaşıma her alanda nesnelerin interneti ve bu alanın güvenliğinin çok önem kazanacağını söyleyebiliriz.


Endüstri 4.0 yeni bir devrim yarattı. Pek çok bakışa göre 5 ya da 10 yıl içinde ismini hiç duymadığımız pek çok meslek yaşantımıza girecek. Şu anda var olan pek çok meslek de kaybolacak. Gelecek adına hangi mesleklerin oluşabileceğine ya da şu anda var olan hangi dalların daha çok kıymetleneceğini düşünüyorsunuz? Siber Güvenlik alanında kendisine yeni bir rota çizmek isteyen birine neler tavsiye edersiniz? Ürün geliştirme, üretim ve servis süreçlerinin tüm yazılımlar ve networklerle iletişiminin sağlanması, makinelerin ve ürünlerin gerçek zamanlı olarak birbiriyle iletişim kurması ve bütün bunların çıktısı olarak da otonom kontrol ve optimizasyon sağlanması Endüstri 4.0’ı meydana getirmiş ve beraberinde robotiğin gelişmesini de sağlamıştır. Şu anda iş ilanlarından da görebileceğimiz gibi Otomasyon Mühendisliği, içinde Makine, Bilgisayar ve Elektrik Elektronik disiplinlerini bulunduran Mekatronik Mühendisliği ve Bilişim Sistemleri büyük önem kazanmıştır.

Endüstri 4.0 çağında kurumların verilerini koruyabilmesi ve siber risklerin yeterli derecede önlenebilmesi için siber güvenlik stratejilerinin güvenli, tetikte, sağlam olması ve kurumların bilgi teknolojileri stratejilerine en başından itibaren entegre edilmesi gerekiyor.

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Artık herkesin kod bilmesinin gerektiği bir dünyada yaşıyoruz. Eğer hızla ilerleyen teknolojinin içinde yer almak ve bu alanda çalışmak istiyorsak kodlamayı öğrenmeli, en az bir kodlama dilinde kendimizi ileri derecede geliştirmeliyiz. Siber güvenlik, Endüstri 4.0 alanında çok önemli bir konu. Çünkü bu konseptte sanal ortamlardan, uzaktan erişim imkânlarından, bulut üzerinde saklanan verilerden bahsediyoruz.

EN AZ 1 KODLAMA DİLİNDE KENDİNİZİ İLERLETİN!

Son olarak Endüstri 4.0 teknolojinin her alanıyla iç içe olan çok geniş bir kavram. Her alanıyla uğraşmaya çalışmak zaman ve emek kaybına neden olabilir. O yüzden en başta detaylı araştırılmalı ve hangi alanda ilerlenmek isteniyorsa o alana yönelmek daha hızlı ve bilgili ilerleyebilmek için büyük önem taşıyor.

57


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Yeni nesil teknolojiler arasından öne çıkması muhtemel Ar-Ge teknolojilerinden olan Arttırılmış Gerçeklik hangi aşamadadır? İçeriğinden kısaca bahsedebilir misiniz? Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin bilgisayar tarafından üretilen görüntü, grafik, ses verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Zenginleştirme gerçek zamanlı gerçekleşir ve sanal nesneler gerçek çevre ve diğer sanal nesneler ile etkileşim içindedir. Kullanıcılar, gerçek çevre üzerinde bilgi artırımını, mobil cihazlar, bilgisayarlar ya da giyilebilir teknolojilerle yapabilir.

Artan rekabet koşullarına ayak uydurmak için, yeni ürün ve teknolojik gelişmeler Ar-Ge yapılan yatırımları arttırdı. HAVELSAN’ın Ar-Ge merkezinin rakiplerden farkı nedir? Yeni nesil teknolojiler arasından öne çıkması muhtemel Ar-Ge teknolojilerinden olan Arttırılmış Gerçeklik hangi aşamadadır? İçeriğinden kısaca bahsedebilir misiniz?

58

Artırılmış Gerçeklik, bir teknoloji uygulamasından daha öte kendi içerisinde farklı teknolojileri bir çatı altında toplayan bir mühendislik alanı olarak karşımıza çıkıyor. Artırılmış gerçeklik uygulamaları, düşen donanım maliyetleri sayesinde yaygınlaşmaya başladı. Reklam, tanıtım, oyun sektörü başta olmak üzere sağlık ve savunma alanlarında farklı uygulamalar da doğal olarak bu alanda geliştiriliyor. Bu teknoloji alanında geliştirilen uygulamalar, donanım ve işletim sistemi İle direk ilintilidir. Bu uygulamaların geliştirilmesi, uçtan uça değerlendirildiği zaman yoğun bir yazılım geliştirme ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.

HAVELSAN Ar-Ge olarak, Teknolojinin gelişimini yakından takip etmekte, Ar-Ge yatırımlarımızı ağırlıklı olarak gelecek dönem teknolojilerinin üzerine yapmaktayız. Ar-Ge projelerini kurgularken kendi personelimizin fikirlerine oldukça kıymet veriyoruz. “Şirket İçi İnovasyon” kavramı üzerine kurmuş olduğumuz sistem ile yenilikçi fikirleri değerlendiriyor, ilgili kurullar tarafından uygun bulunanları projelendirip yol haritamıza ekliyoruz.


Yalnızca kendi personelimizin fikirlerini değerlendirmekle yetinmeyip 2017 yılında açmış olduğumuz “HAVELSAN Yıldız Açık İnovasyon Merkezi” ile Savunma Sanayii Şirketleri arasında bir ilki gerçekleştirerek “Açık İnovasyon” konseptini uyguluyoruz. HAVELSAN İnovasyon web adresi üzerinden tüm dünyaya açık olan sistemimiz ile yenilikçi fikirleri toplayıp değerlendiriyor, uygun bulunan fikirlerin “HAVELSAN Yıldız Açık İnovasyon Merkezi”nde hayata geçirilmesi için fikir sahiplerine imkânlar sağlıyoruz.

HAVELSAN’ın projelerinde çoğunlukla kullanılan yazılım dilleri nelerdir? Sizin bu konuda uzmanlık alanınız nedir? Neden bu yazılım dillerini tercih ettiğinizden bahsedebilir misiniz?

Son olarak okuyucularımıza tavsiye niteliğinde neler söylemek istersiniz? Üniversite hayatında birçok farklı alanda dersler almak zorunda olsalar da, ilgi alanlarını doğru belirlemelerini, hangi konuda çalışmaktan mutlu olacaklarını düşünüyorlar ise o alanlara yönelmelerini ve kendi kariyer yollarını bu doğrultuda belirlemelerini öneririm.

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Yıllardır Java programa dilini kullanmayı tercih etsem de proje ihtiyaçlarına göre farklı yazılım dillerini de kullanıyorum. HAVELSAN’da çeşitli programlama dilleri kullanılmakla beraber, proje kurgusunda müşterilerin isteklerini yerine getirebilecek en uygun programa dili hangisi ise karar o yönde veriliyor. Bu sebeple, bir yazılım dilini ön plana çıkartmak çok doğru olmaz.

Çünkü ancak ilgi alanınızı ve iş hayatınızı bir araya getirebilirseniz mutlu olacağınız bir kariyer sahibi olacaksınız…

59


OFiSTE BUGÜN

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

BAŞARI YOLUNDA EN DAYANILMAZ Fikir NOKTA

Murat Bilginer

Bugün sizlere çok defa tecrübe ettiğim ve artık nasıl aşılabileceğini çok iyi anladığım, bir işte başarıya doğru giderken %90’nımızı yoldan döndüren, vazgeçiren başarı yolculuğunun en dayanılmaz noktasından bahsedeceğim.

Hepimizin çok güzel fikirleri var. Yaklaşık 4 yıldır sadece ekip arkadaşlarımdan değil dışarıdan pek çok arkadaşımdan duyduğum “Abiiii Varyaaa bir fikrim var bir uygularsak köşeyi döndük” cümleleriyle yoğurulmuş bir serüven benimki. Baktığımda hala köşeyi dönebilen yok.

Kendime ilk notum bu evrede oluştu.

60

Hiçbir Şeydir.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Gerçekten çevrenizde gördüğünüz insanların hepsinin kafasında o kadar fazla köşeyi dönme senaryoları var ki sizin senaryolarınız onlarınkinin yanında ucuz komedi kalır. Ama sonuca baktığımızda harekete geçilmeyen hiç bir fikir kafada iken para etmez. Bizim zorlandığımız en büyük mevzuda burası, harekete geçmek. Çünkü çoğumuz da çok çabalamayayım, çok koşmayayım, ter akıtmayayım, acı çekmeyeyim ama lütfen olacaksa her şey hemen olsun hastalığı var. Böyle bir düşünceniz varsa ilk bu düşünceden kurtulmalısınız. Hatta kolay aşkı iliklerinize kadar işlediyse lütfen bir psikolojik danışmandan destek alınız. Ben tüm bu süreçleri aşabilen ama yolda iken takıldığımız bir noktaya doğru yol almak istiyorum. Ve bunu gerçek bir örnek ile anlatacağım sizlere.

61


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Industryolog Akademi’de normal geçen bir günün sonunda yeni ekip arkadaşımız Betül geldi ve dedi ki Murat Abi niçin mesleki terimlerimizi yazıp site de yayınlamıyoruz? Daha ekibe gireli 2 hafta bile olmamıştı. Daha önceden de alıp cebime koyduğum bir tecrübe, bana bir şey diyordu “fikir hiçbir şeydir”. Betül bir örnek yapıp gösterir misin? diye bir geri bildirim verdim. Açıkçası hemen geri dönüş yapmasını da beklemiyordum. Ama 1 saat sonra bana bir örnekle gelmişti. Şaşırmıştım. Emek verenin emeği her zaman ödüllendirilmeli diye düşünürüm. Ben de hemen yapmış olduğu çalışmayı Web sayfamıza koydum. Tabi bunu görmek Betül’ü de heyecanlandırmıştı. Sadece saatler içinde, tek düze bir yazı olarak kalacağına birde buna bir tasarım yapalım dedim ve bir tasarım yaptım. Tasarıma aktarıp öyle koyduğumuzda kocaman bir proje doğuyordu ama tabi bunu ilk anlarda sezmemiz çok olası değildi. Her şey adım adım olur. Başarı yolunda acele etmeyi bırakarak işe başlarsanız çok mesafe katedebilirsiniz. Küçük işleri yapmaktan imtina etmeyiniz tüm küçük işler birleştiğinde harika sonuçlar ortaya çıkar. Israrla, tekrar ve tekrar o küçük işleri yapın. Bir araba bir sürü küçük parçanın birleşiminden ortaya çıkar, her ürün böyledir bunu unutmamalıyız.

62


Burada Steve Jobs’un

INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

“Büyük Düşün Küçük Başla!“ sözünü sizlere bırakıyorum. Bir projenin doğuşunun heyecanı kaplamıştı hepimizi. Daha 2 haftadır bizimle olan arkadaşımızla biz bunu günlük çıkarabilir miyiz? Bir terim takımı kursak nasıl olur konuşmaları yaptığımızda, bunu yapabileceğimizin de farkına vardık ve hemen bu fikri de hayata geçirdik. Önce bir ekip kurduk. Şimdi yavaş yavaş işin analiz kısmına gelebiliriz. Her iş başlangıcında herkeste büyük heyecan, büyük hevesler yaratır. Her şeyin çok iyi olacağına ve hemen olacağına dair düşüncelere kapılınır. Hatta fikrimize büyük bir aşk bile besleriz. Bunların olmasında hiç bir problem yok aslında. Bir noktaya kadar motivasyon iyi bir şeydir. Ama motivasyon yanılgısını çabuk aşmak gerekir. Harekete geçirebilir ama yol aldırması imkansızdır.

Bir işe başlarken neyi hedeflediğiniz gideceğiniz yolda ne kadar acıya dayanabileceğinize de karar vermenizle eş değerdir aslında. Her şey Karar Vermekle Alakalıdır. Karar verebiliyorsanız ve bu kararı uygulayabilme gücünüz, sabrınız var iseGeçit Selim muhteşem işler başarabilme yolunda mindmomentumtr.com büyük bir adım atmışsınız demektir. Bizde ekibi kurma kararı verdik hedefimizi belirledik. Bir kişiye bile olsa bu bilgiyi ulaştırmaktı amacımız.

63


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Ekip büyük bir heyecanla kurulmuştu. Herkes gerçekten çok heyecanlıydı. Zaman ilerlerken işte o büyük, aşılması gerçekten zor noktaya gelmiştik.

Her şey Rutinleşmişti. Her gün her şey aynı. İnanılmaz bir girdap. Sizi içine aldığında doğru hamlelerden haberiniz yoksa savurarak dışarı atar. Tekrar başladığınız noktaya gelmeniz çok zaman alır. Hatta bazen savrulma büyük olursa tekrardan başlama gücünü bile elde edemeyiz çoğumuz.

64

Yaptığınız işlerde bunu çok defa yaşıyorsunuz değil mi? Büyük heyecanlarla başlayıp bir süre sonra o işten sıkılmalar. Yaptığınız işi küçük görmeler. Doğru bir hedef belirleyemediyseniz işin istediğiniz tatmini sağlayamadığını görmeler. Sonunda da büyük final, yarım kalan tonlarca iş, bir sürü proje. Terim takımındaki heyecanı diri tutmak için ilk başlarda sürekli yeni fikirlerle gidiyordum. Tasarım değişiklikleri bile heyecanlandırıyordu.

Her Yenilik Heyecanlandırır.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

Kısa süreli tekrardan motive eder. Ama o inanılmaz kısır döngüye tekrardan dönmeniz sadece 1 haftanızı alacaktır. Her ekibin başının belası, her kaptanın yönetmek zorunda olduğu ama çoğu zaman zorlandığı süreci, işlerin rutin süreci. İş yaşamında firmalarda bu sürece dayandırabilmek için çalışanlarına maaşlar veriyorlar. Yani bu kısım benim tezim, firmalar çalışanlarına yaptıkları iş için değil, o dayanması zor rutine dayanabilmeleri yeniden ve her gün tekrar işe gelebilmeleri için çalışanlarına maaşlar veriyorlar. Bu gerçeği kimseye anlatmayıp birde çalışanlarına çaktırmadan bu süreci nasıl atlatabileceklerini göstermek için yalancı eğitim süreçleri koyuyorlar.

“Gerçek bozulması imkansız en güçlü sihirdir.”

Gerçeği anlatarak başlayabilirler aslında. O zaman her şey herkesin katılımıyla çok daha dayanılabilir bir seviyeye getirilebilir. Zaten bir süre sonra başka bir firma bir çalışana dayanılması zor bu döngü için daha fazla maaş verdiğinde o çalışan o firmayı kolaylıkla tercih edebiliyor. Ne zaman daha fazla maaş iş değişikliğini sağlamaz sorumuzun cevabı, aslında bu başarı yolundaki rutini aşmanın ve başarmanın da yolunu bize gösteriyor olacak.

65


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Daha fazla para vermek bir çözüm olabilir. Ancak kendi yaptığımız işlerde nasıl sağlayacağız? Gönüllü çalıştığımız bir ekip içinde nasıl aşacağız bu durumu? Para olmadan bu sürece nasıl dayanılır? Bizi hep o işe bağlı tutacak nasıl bir güç olmalı ki rutin belasından kurtulup başarı yolundaki en büyük engeli aşmış olalım. Şimdi sıra reçetemizi vermeye geldi.

1 Farkında Olun Öncelikle bu durumun olacağının farkında olmalısınız.

LIFS ekibi kurulduğunda yukarıda da yazdığım gibi kaptanı dahil tüm ekip heyecanlıydı. Ama benim geçmiş yıllardan edindiğim bir tecrübe vardı ki bu ivme düşecek. İnsanlar sıkılacak.

66

O yüzden bu konudan ilk Betül’ü haberdar ederek başlamıştım işe. Betül ekibin şu anki durumu çok güzel, çok iyi. Ama bu ivme böyle devam etmeyecek. Ekibin morali de bitecek motivasyonu da tükenecek. Her gün aynı işi yapmaktan sıkılacaklar.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

Hatta bir süre sonra sadece bazı arkadaşlarımız sorumluluk bilinci ile hareket edip sadece o günün terimini zorla çıkaracaklar bu duruma hazırlıklı olmalısın. Bu durum normal bir süreç ve kaçınılmaz.

2

Ne oldu bu ekibe gibi düşüncelere kapılma, senin motivasyonun düşemez. Sen kararlı duruşundan taviz veremezsin. Çünkü tüm ekip kaptanından güç alır ve beslenir diye telkinlerde bulunup olacak olan olaya hazırlamaya çalışıyordum.

Eşik Değerine Kadar Sabırla Devam

“Her başarı bir tepkime gibidir. Hepsinin başlaması için aşılması gereken bir eşik değeri vardır. “

Başarı tepkimelerinin gerçekleşmesi için çeşitli sıcaklık ve basınç değerleri vardır. Eğer o seviye bir sıcaklık ve basınç başarıyı getirmediyse, artacak olan sıcaklık ve basınca dayanmalı ve sabretmelisiniz. Mutlaka sizi eşik değerine yaklaştıracak ve bir yerden sonra oluşturduğunuz tepkimeye dışarıdan güzel tepkilerin geldiğini göreceksiniz. Bu manevi bir tepki olabileceği gibi maddi olarak bir kazanç olarak da size dönebilecektir. O yüzden artan bu sıcaklık ve basınçtan sakın kaçmayın.

Yaklaşık 7 yıldır yazılım işleri ile uğraşıyorum. Çok az miktarda kazançlarla bu işin sıcaklık ve basıncına tam 5 yıl sabrettikten sonra artık bana maddi olarak kazanç sağlayabileceği, yani başarı noktasına gelmiştim. Ama ben yaklaşık 5 yıl bu iş çok sıkıcı demedim, bu iş tekrar ediyor demedim bu işten para kazanmıyorum demedim. Sadece yaptım ve ısrarla yapmaya devam ettim.

67


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Israrla sıcaklığı ve basıncı artırarak yapmaya devam etmelisiniz. Mutlaka kazanacaksınız.

“Hiç kimse zirvede başlamıyor.”

3 Doğru Katalizörü Bulun İşte en önemli noktaya geldik. Her tepkimenin doğru katalizörü vardır. O katalizörü bulursanız çok daha kısa sürede ve dayanılabilir bir eşikte tepkime gerçekleşir ve sonuca yürürsünüz.

LIFS ekibi dediğimiz noktaya gelmişti. Herkes sıkılmıştı. Her gün bir terim bul bunu 4 adımda açıklamaya çalış ve bu durum her gün devam etsin. Ekip yeni olduğu için tam olarak takım olabildiklerini de söylemek çok zordu.

Bu noktada Betül dahil tüm ekibe haftalarca doğru katalizörü anlatmaya çalıştım.

İletişim ve eğlence.

68

“Siz de sizi başarıya götürecek doğru katalizörü mutlaka bulmak zorundasınız.”


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

Eğer birbirinizle iletişime geçerseniz ve bu iletişim anında eğlenirseniz o zaman o ekipte olma amacınız değişir ve asıl rutininiz bir birinizle iletişim kurmak, gülüp eğlenmek, bazen derdine derman olmak, bazen hüzünlenmek, bazen dinlemek, bazen anlatmak olur ki bunlar çok insani ihtiyaçlar ve davranışlardır ve bu rutin kimseyi sıkmaz. Asıl işin bu olduğunu diğer işin ise biz bunları yaparken gülüp eğlenirken rahatça ortaya konabileceğini anlatmaya çalışmıştım. Tüm ekibin bunu anlaması tabi ki zaman aldı. Hiç bir şey bir anda olmaz. Başarıların bir eşik seviyesi olduğu gibi tüm takımın, takım olarak bir birine karışmasının da bir seviyesi vardır. Tüm bu süreçlerin çok doğru yönetilmesi gerekir. Bunu aşmak için kural 1’e geri dönebilirsiniz. Bunların böyle olacağını bilmelisiniz.

Neden olmuyor, neden yapamıyoruz diyerek bir süreç yönetilemez. Olabilecek yolları bulmak herkese düşüyor aslında ama en çokta takım kaptanına. LIFS ekibi o doğru katalizörü bulup tekrardan yola çıktı ve bugün her gün herkesin orada istekle bulunduğu, tatil verdiğimizde 3. günde abi grubu açalım artık biz çok sıkıldık biraz iş yapalım diyen ama aslında takım içindeki o iletişimi özleyen tam bir takım olan ve bugün gerçekten başaran bir ekip var.

69


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Sürekli konuştuk gülüp eğlendik. Çalışmaları kim yapacak. Aslında bahsettiğim şey sürekli konuşmak ve boş boş muhabbet etmek değil. Öyle bir ortam sağlamalısınız ki gerçek bir iletişim ortamı olmalı.

Sürekli muhabbet etmenize vaktinizi konuşarak geçirmenize gerek yok ama istediğinizde bunu rahatlıkla yapabileceğiniz gerçek bir iletişim, bir takımdaşlık ortamı yaratabilirsiniz. Siz söylemeden sizi anlayacak insanların olduğu bir ortamdan bahsediyorum.

“Birbirini iyi tanımış bir ekip kolay kolay yıkılamaz.” Böyle bir ekip oluştuğunda bir birlerini geliştirmek için her şeyi açıkça konuşabilir ve ortaya koyabilirler.

Üretimden ve işten kaçmadan hatta daha fazlasını tüm ekip kendileri talep ederek bu seviyeye geldiler.

Nitekim bugün LIFS ekibi oluşturdukları bu ortam sayesinde üretim seviyelerini her gün biraz daha yukarı çekmiş.

Onlar artık bu rutini nasıl aşabileceklerini çok iyi biliyorlar.

Sadece yazarak 4 adımda anlattıkları terimleri artık video ile 4 adımda anlatma fikrini gerçekleştiriyorlar.

70

Şimdi 4. adımda anlatacağım mevzuya çok hakimler.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

4

Sıkıntıdan Sıkılmayı Bırakıp Onu Yaşamayı Seçin

Sıkıntıda bir nimet ve aslında başarmaya doğru gittiğinizi gösteren en büyük belirteç. O yüzden sıkıntıdan sıkıntı duymak yerine onun keyfini çıkarın çünkü bir adım sonrası büyük ihtimal büyük hazzı yaşamanızla sonuçlanacak.

Bir annenin doğum süreci gibi düşünün. Hamilelik denen o sıkıntılı sürece katlanıp sonrasında doğum sancısına da göğüs gerebildiğinde dünyanın en güzel ve mucizevi şeyi dünyaya gelir.

71


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

Başarılarınız da büyük ihtimal doğan o bebekler gibi. Sıkıntısını çekersiniz doğar ve sonra elinizde büyür ama başka sıkıntıları da beraberinde getirir. Ama getirsin ne olacak ki. Sıkıntıdan sıkılmayı bırakmıştık öyle değil mi? Onun da keyfini çıkarıyoruz artık. Sonuç olarak;

Farkında Oldular Sıcaklık ve Basıncı Kendi Kendilerine Arttırdılar Doğru Katalizörü Buldular Sıkılmayı Bıraktılar

Başardılar Sizlerde başarı yolunda aşmanız gereken en büyük sıkıntın bu rutin derdi olduğunun ve dayanabilirseniz sizi gerçekten başarıya götüreceğinin farkında olmalısınız.

72

Sıkıntıdan zevk almaya bakın. Bir rutininiz varsa bir işte yapıyorsunuz demektir ve elbet o iş başarıya ulaşacaktır. Siz yapmaya devam edin.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

73


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim

HAREKETE 3 kırık kaburga 1 delik akciğer ile kurtarılan günde 4-5 saat uyku ile yüceltilen bu ülke bize emanet edildi ve bizim tek çaremiz bu emaneti yüceltmek yok etmek değil.

ZİNCİRLERİNİ KIRMAN GEREK!

Değişimin her saniye hayatımızda olduğu bu zamanda duran değil ilerleyen kazanır.

Zamanı yakalayabilesin.

74

Uyuşukluk bulaşıcıdır. Sen üzerinde ki ataleti atarsan çevrendekiler de uyanmaya başlar. Ancak uyanık kaldığın sürece çalışıp gelişebilirsin.


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | KitleselGelişim Gelişim INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel

GEÇ ÇÜNKÜ Tek bir geleceğimiz var. Onu şekillendirirken elimizden tut.

Beklemek senin hiçbir işine yaramaz aksine zaman kaybettirir.

Kaybedilen zamanı telafi etmek için bir şansın olsun. Harekete geç çünkü başlarsan devam edersin, sen yaparsın.

Hayat istediklerini yapman için çok kısa.

Başkasının yapmasını beklediğin sürece yerinde saymıyorsun geriye doğru gidiyorsun. Belki de sen başkasından daha iyi şekilde yapacaksın. Bunu gerçekleştirmeden bilemezsin. Durma.

75


Dergi Satışı Ve Başvurusu Hakkında Industryolog Magazine Online Dergidir. Aylık 2,65 $ 3 Aylık 6,65 $ 6 Aylık 13,65 $ 12 Aylık 26,65 $ Olarak Ücretlendirilmektedir. Üyelik Başvurularınızda Ödemelerinizi EFT ya da Kredi Kartı Yoluyla Yapabilirsiniz. Başvurularınızı www.industryolog.com üzerindeki satış sayfamızdan gerçekleştirebilirsiniz. Dergi İle İlgili Tüm Soru Ve Görüşlerinizi Bize Yazabilirsiniz dergi@industryolog.com Sosyal Medyada Bizleri Takip Etmeyi Unutmayın @industryolog


INDUSTRYOLOG MAGAZINE | Kitlesel Gelişim

77

Industryolog Magazine Mayıs Sayısı  

Şans En Çok Hareket Edenden Yanadır Bir Mevzu Var Düşünmemiz Gereken Konfor Alanından Çıkma Zamanı Gelmedi Mi? Aklınızda Değil Dünyanızda...

Industryolog Magazine Mayıs Sayısı  

Şans En Çok Hareket Edenden Yanadır Bir Mevzu Var Düşünmemiz Gereken Konfor Alanından Çıkma Zamanı Gelmedi Mi? Aklınızda Değil Dünyanızda...

Advertisement