Page 4

Ticari İşbirlikleri

Slovenya, Türkiye’yi öncelikli pazarlar arasına yerleştirmiş bulunmaktadır

T

ürkiye, Slovenya’nın önemli ticari ortaklarından biridir. Geçen yılın en önemli dış ticaret ortakları arasında 22. sırada yer almaktadır. İki ülke arasındaki ticari hacim ilk defa geçen yıl yarım milyar avro’nun üzerine çıkmıştır. SPIRIT Kamu Acentesi Küreselleşme Teşviki ve Doğrudan Yabancı Yatırım Sektörü Yöneticisi Matej Skoçir; “Son yıllarda ihracatla birlikte ithalatın da artış gösterdiğini belirtmektedir. Bu durum ilerleyen yıllarda iki ülkenin şirketleri arasındaki ortak çalışmalar için tüketilmemiş olan sayısız fırsatların olduğunu göstermektedir.” şekinde ifade etmektedir. Ayrıca Slovenya’nın hâlihazırdaki kendi milli şirketlerini, küreselleşme aktif planında Japonya ve ABD’den başka Türkiye’yi de öncelikli pazarlar listesine yerleştirdiğini de belirtmektedir. Matej Skoçir’in ifadesine göre bu durum, Slovenya’nın ortak çalışma konusunda işbirliğinin artmasına yönelik yeni alanlarla beraber iki ülke arasındaki ortak çalışma biçimlerinin de tanımlanmasına yönelik büyük ilgi gösterildiğini kanıtlamaktadır. Bunun yanında, farklı alanlardaki ortak çalışma fırsatları özellikle inşaat, enerji, turizm, yenilenebilir enerji kaynakları, trafik ve lojistik, enformasyon ve iletişim teknolojisi, çevre koruma, ormancılık, tarım ve gıda sanayisi, tıbbi donanım sektörlerinde büyüme fırsatları sunduklarını ifade etmektedir.

Türkiye ve Slovenya arasındaki stratejik ortaklık

Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin ifadelerine göre, 2011 yılında Slovenya ve Türkiye arasında gelişim ve ortak çalışma platformunu kapsayan stratejik ortaklık bildirisi im4 Slovenya sizi davet ediyor!

zalanmış bulunmaktadır. En üst siyasi düzeyde ikili ziyaretlere örnek olarak bu yıl Mart ayında, güçlü bir girişimci heyetiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu Slovenya ve Türkiye arasında ticari ilişkilerin güçlendirilmesi, özellikle de yatırım alanında iki ülke arasındaki ticari hacmin büyümesi için sağlam bir zemin oluşturmaktadır.

Ticari hacım büyümektedir

Slovenya Devlet İstatistik Kurumu verilerine göre bu yılın ilk yarısında Türkiye ve Slovenya arasındaki ticaret hacmi %14,5 artış göstererek 306 milyon avro’ya yükselmiştir. Türkiye ve Slovenya arasında ticari hacim ilk defa geçen yıl yarım milyar avro üzerine çıkmıştır. Başka bir ifade ile iki ülke arasında ki ticari hacim 511 milyon avronun üzerine çıkmıştır. Bu rakam önceki yılla kıyaslandığında %6,5 oranında bir artış olduğu görülmektedir. İstatistiki verilere göre Sloven şirketleri Türkiye’ye 203 milyon avroluk bir ihracat gerçekleştirirken Türkiye’den 308,5 milyon avroluk bir ithalat gerçekleştirilmiştir.

Hâlihazırdaki iş bağlantıları ve işler güçlendirilmektedir

Slovenya’nın Türkiye’ye ihracatı üç yıldır durağan seyrederken son zamanlarda gelişme olduğu kaydedilmektedir. Ürün yapısı değişmediğine göre hâlihazırdaki iş bağlantıları ve işlerin güçlendirilmesi söz konusudur. Slovenya Ticaret Odası Uluslararası Çalışma Merkezi Yöneticisi Matej Rogelj, Sloven girişimcilerin Türkiye’ye karşı ilgilerinin artığını ifade ederken aynı zamanda iki saat uçuş mesafesinde olan Türkiye’nin büyük ve gelecek vaat eden bir pazar

En üst siyasi düzeyde İkili ziyaretlerSlovenya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un davetiyle (sağda fotoğrafta), bu yıl Mart ayında Slovenya’ya, güçlü bir girişimci heyeti ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ziyaret her iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için sağlam bir zemin oluşturmaktadır.

Profile for Dejan P.

Slovenya sizi davet ediyor!  

http://izvozniki.finance.si/slovenia

Slovenya sizi davet ediyor!  

http://izvozniki.finance.si/slovenia

Profile for multidejo
Advertisement