Page 12

yöntemlerle beraber gerçekleştirilmektedir. Kaplıcalarda aynı zamanda fizik tedavi rehabilitasyon için bilinen yöntemlerle beraber, diğer terapi biçimleri de uygulanmaktadır. Söz konusu uygulamalarda çoğunluğu kendi tecrübe ve pratiklerine dayalı ve şifalı maddelerin faydalı etkileri üzerine araştırılmış deneysel araştırma sonuçlarına dayanarak gerçekleştirmektedirler. Hangi kaplıcanın hangi rahatsızlığa iyi geldiğini tabeladan görebilirsiniz.

Dâhiliye hastalıklarına etkili olan mineralli sular

Dâhiliye hastalıklarına faydası ispatlanan iki mineral suyunu belirtmemiz gerekmektedir. Bunlar; Rogaşka’dan Donat Mg ve Radenci’den olan şifalı kaynak suyudur. Donat Mg suyu sindirim organlarına iyi gelirken fazla kiloların verilmesini kolaylaştırmasıyla birlikte, mide asidinin aşırı salgılanmasının önlenmesine de yardımcı olmaktadır. İkinci şifalı su ise Radenci’den olup kalp-damar hastalıkları, böbrek-idrar yolları rahatsızlıkları, tiroit ve şeker hastalıklarının tedavilerinde yardımcı olmaktadır.

Doğal kaplıcaları oluşturan birimlerden birisi de, sadece sertifikalı uzmanlar tarafından hizmet verilen şifa merkezleridir (wellness).

Popüler şehir gezileri

Slovenya Turizm Organizasyonu temsilcilerinden Livija Kovaç Konstatinoviç, “Türk turistler arasında - kısa şehir turları yaygındır, aktif tatilleri ve şifa merkezlerini çok severler.” şeklinde belirtmektedir. Sloven kaplıcaları Türk toplumu arasında nispeten tanınmış değildir. Geçen yıl Türkiye’den gelen konuklar sadece 1500 geceleme gerçekleştirmiştir. Çoğunlukla bireysel olan bu konaklama aileler ve çiftlerce de tercih edilmiştir. Stela Mihajloviç 12 Slovenya sizi davet ediyor!

İztok Altbauer, Slovenya Doğal Kaplıcalar Genel Müdürü: Sloven doğal kaplıcalarımızdaki mevcut farklı içerikli imkânlarımız, elimizde olan kullanabileceğimiz kozlardır.

Press

Doğal kaplıcaları oluşturan birimlerin temel esaslarından biri de, sadece sertifikalı uzmanlar tarafından hizmet verilen şifa merkezleridir (wellness). Sauna, wirpool’ler ve farklı banyolar ve masajlar – elle klasik, refleksoloji ayak masajı, lenf drenajı, bazı yerlerde shiatsu, reiki, ayuvredo, sawade, watsu ve diğer çeşitli masajlar da uygulanmaktadır. Tıbbi wellness, normal kaplıca imkânları ile klasik tedavi hizmetlerini birleştirmektedir. Burası ilk önce modern tıp yöntemleriyle muayeneden sonra, sağlığın daha fazla korunması ve güçlendirilmesine yönelik hazırlanmış bir bölümdür. Beslenme ve güzellik merkezlerinde bunlardan başka kozmetik masaj, pedikür ve diğer hizmetler de sunulmaktadır.

Aleş Beno

Şifa Merkezlerinde (wellness) sertifikalı uzmanlar

Radenci’de bulunan şifalı su kalp-damar hastalıkları, böbrek-idrar yolları, tiroit, sindirim ve şeker hastalıklarının tedavilerinde yardımcı olmaktadır.

Profile for Dejan P.

Slovenya sizi davet ediyor!  

http://izvozniki.finance.si/slovenia

Slovenya sizi davet ediyor!  

http://izvozniki.finance.si/slovenia

Profile for multidejo
Advertisement