__MAIN_TEXT__

Page 1

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı GÖNÜLLÜ REHBERİ


“Hemşerim, memleket nire?” diye soranlara “Bu dünya benim memleket!” diye cevap veriyoruz. “Şehirlerimizde bulunan mülteciler hemşerimizdir, mahallemizdeki tüm komşularımız eşit ve birdir!” diyoruz. Misafirliği değil, hemşeriliği ve komşuluğu odağına alarak farklı etnik ve inanç gruplarının, sonucu ayrımcılığa, nefret söylemine ve şiddete varan karşı karşıya gelmesinden doğan sorunları olabildiğince azaltmak ve birlikte yaşama pratiklerini güçlendirmek adına mahallelerin “eski” göçmenleriyle yeni mültecileri arasında örülmeye çalışılan bir dayanışma girişimidir “Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı. Yeni katılan gönüllülerimize MHDA’yı ve çalışmalarımızı tanıtması ve nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda yardımcı olması için bu rehberi hazırlamaya karar verdik. Sizleri de toplantılarımızda, etkinliklerimizde, mahallelerde görmek üzere!

2


İÇİNDEKİLER 5 8 8 10 12

I. II.

“Mülteciyim Hemşerim” nedir? Mahalleler Bayramtepe Okmeydanı Yarımburgaz

1 4 III. Çocuk Atölyeleri 1 8 IV. Hane Ziyaretleri/ Mahalle Yürüyüşleri

20 V. Bilgi Üretimi ve Yayılması 22 VI. İletişim Ağları 3


4


I.

“ M Ü LT E C İ Y İ M HEMŞERİM”

N E D İ R ?

“Mülteciyim Hemşerim”, 2015 Eylül ayında yaklaşık 3 bin mültecinin İstanbul’dan Edirne’ye yürüyüşü sırasında mültecileri hem yaşamsal hem de hukuki olarak desteklemek amacıyla bir araya gelen küçük bir dayanışma inisiyatifi olarak ortaya çıktı. 1Umut Derneği ve Mahalleler Birliği’nin desteği ile de dayanışmasını İstanbul mahallelerine taşıdı. Dayanışma Ağımız, her dahil olanın Türkiyeli ve mülteci mahalle sakinleri ile derdi tasayı ortaklaştırdığı bir alandır ve mahallelerdeki gündelik yaşamın geniş yelpazesi içinde çok çeşitli faaliyetlerde bulunur. Bir dayanışma biçimi denemesi olarak ortaya çıkan “Mülteciyim Hemşerim”, mahalle dernekleri ve dayanışma grupları ile yan yana durur ve kolektif bir üretim süreciyle faaliyetlerini sürdürür, hak savunuculuğu ile ilişkili olarak tanıklıklarını ve politika önerilerini mahallelerden gönüllüleriyle birlikte çeşitli mecralarda dillendirir ve söz üretir.

5


“ M ü l t e c i y i m H e m ş e r i m ” g ö n ü l l ü s ü olarak neler yapabiliriz? Çevremizi haberdar ederek meseleye kulak kabartan, el veren insan sayısını artırabiliriz, Poster, video vb. görsel malzeme üreterek ağımızın görünürlüğüne katkı sunabiliriz, Sahaya çıkabilir; ağda yer alan mahallelerde, dernekler ile birlikte tespit çalışmalarında ve dayanışma faaliyetlerinde yer alabiliriz, Sahada Arapça veya Kürtçe çeviri yapabilir, hane ziyaretlerinde derneklere ve resmi kurum ziyaretlerinde mültecilere refakat edebiliriz, Çocuk atölyesi düzenleyen ekiplere katılabilir ya da kendi atölyemizi düzenleyebiliriz, Kadınlara yönelik çalışmalar geliştirebiliriz, Çocukların eğitim hayatlarını kolaylaştıracak çeşitli desteklerde bulunabiliriz, Çevremizden gelen destekleri organize edebilir, topladığımız malzemelerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayabiliriz, Ağın yaptığı çeşitli çalışmalarda koordinasyon görevleri üstlenebiliriz (dağıtımlar, çocuk atölyeleri, hane ziyaretleri/mahalle yürüyüşleri vb.)

Ve henüz aklımıza gelmemiş birçok şeyi birlikte üretebiliriz. “Mülteciyim Hemşerim” yeni fikirlere her zaman açık! Gönüllüler olarak başka programlar geliştirilmesine destek olup deneyim ve becerilerimize göre çeşitli hizmetler sunabiliriz. 2016 yılı boyunca neler yaptığımızı merak ediyorsanız: “Mülteciyim Hemşerim”in Dolu Dolu Geçen 1 Senesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

6


Gönüllü olma adımları:

1. 2. 3. 4.

Bir (ya da her!) Perşembe haftalık toplantımıza uğrayın (19:00 - 1Umut Derneği, Katip Çelebi Mh. Tel Sk. No: 16, Taksim) Gönüllü formunu doldurun. ‘Gönüllü destekçi’nizle iletişime geçin. Her yeni gönüllü katılmak istediği alanlara göre eski gönüllülerden biriyle eşleşiyor. “Mülteciyim Hemşerim”in bir parçası olarak neler yapmak istediğinizi düşünmeye başlayın!

MHDA’nın mahalleleri ilk ziyareti (Aralık 2015)

7


II. MAHALLELER Bayramtepe’den Başakşehir’e bakış

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı olarak İstanbul’da üç mahallede mahalle dernekleriyle iş birliğiyle dayanışma içindeyiz: Başakşehir’de Bayramtepe, Şişli’de Okmeydanı ve Küçükçekmece’de Yarımburgaz.

Bayramtepe Bayramtepe Koruma ve Dayanışma Derneği (BAKODER) Güvercintepe Mh. 34. Sk. No: 48, Bayramtepe, Başakşehir

Güvercintepe içinde Filistin Mahallesi diye anılan bölgede 2016’nın sonunda kurulan Bayramtepe Koruma ve Dayanışma Derneği hedefini “dayanışma ruhunun ve komşuluk hukukunun mahallemizde, kentimizde yeniden yaygınlaşması” olarak özetlemekte. Dernek, mahalledeki 182 haneye kentsel dönüşüme karşı dayanışma imkanı sunuyor. Genelde tek katlı gecekondulardan oluşan Filistin Mahallesi’nin uğraştığı en temel sorun mülkiyet olsa da mahallede yol, altyapı, eğitim ve sosyal alanların da eksikliği hissedilmektedir.

Fotoğraf: https://beyond.istanbul/filistin-mahallesi-nde-bir-gezinti-3b4ca024a89c 8

Bayramtepe’de şimdiye kadar çocuklarla dernek mekânı için mobilyalar tasarladık, mahalleyi yeniden “planladık”, origami kuşlar yaptık, çeşitli sanat sergileri gezdik. Bir yandan da Mart ayından bugüne 8-13 yaş arası çocuklar Spartakistanbul ile futbol antrenmanları yapmakta. Bunların dışında müzik aleti dersleri başlatma ve spor etkinliklerini çeşitlendirme ve yayma fikirleri var. Pek yakında bir de fotoğraf atölyesi başlayacak. Yaza denk gelirseniz BAKODER’in açıkhava film gösterimlerine bekleriz! Komşu mahalle olan Yarımburgaz’ın çocuk sakinlerinin demesine göre, Bayramtepe’nin dondurması da çok güzelmiş :)


Nasıl gidilir?

Avcılar- Söğütlüçeşme metrobüs Yenibosna-Atatürk Havaalanı metro

Durak: Yenibosna K oç ta ş

Kuleli

Yenibosna metrobüs

Yenibosna metro ardından

Kuleli otobüs durağından mavi şapkalı Bayramtepe

ya da

79G/ 79Y

dolmuşu (2. sırada) dolmuş durağı

otobüs durağı

Harita

34/1. Sok.

34. Sok.

Karadeniz Cad.

1119. Sok.

Hz. Ali Cami Ahmet Yesevi Cad.

Fatih Cad.

M. Şevket İÖO

otobüsü

33. Sok.

BAKODER

Güvercintepe Mahallesi

Faydalı linkler: BAKODER blog BAKODER facebook Filistin Mahallesi’nde Bir Gezinti 9


Okmeydanı Okmeydanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (OK-DER) Mahmut Şevket Paşa Mh. İmranlı Sk. No: 8, Okmeydanı, Şişli

OK-DER, Okmeydanı semtinin Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’ndeki ihtiyaçlara dayanışarak birlikte çözümler bulma isteğiyle muhtarlık seçimlerine girip kaybeden bir grup mahalleli tarafından kuruldu. İç savaştan kaçan Suriyeli mültecilerin de mahalleye gelişi, yeni çözümlerin bulunmasını gerektirdi. Bu girişimlerden biri olarak OK-DER geçen sene 17 Suriyeli kadınla Kadın Kadına Mülteci Mutfağı‘nı başlattı. Her kadın, kendi mutfağından çıkan reçellerin satışıyla hanesine maddi destek sağlamanın yanında dayanışmayı da öğreniyor. Kadınlar artık kendi sokaklarının temsilcileri olarak, hane ziyareti ve acil ihtiyaçların belirlenmesi gibi işler de yapıyor.

Kadın Kadına Mülteci Mutfağı’nın reçelleri 10

Spartakistanbul yaklaşık 2 yıldır hafta sonları Okmeydanı’nda çocuk atölyeleri düzenlemekte. Hafta sonu çocuk atölyelerine destek olabileceğiniz gibi Kadın Kadına Mülteci Mutfağı da kadın sayısını artırmak istediği ve yeni bir mutfak ve çocuk mekânı kuracağı için yeni gönüllüler aramakta. Mutfağa mimari ve grafik tasarım, reçelleri satmak için yeni aracılar bulmak, reçelleri buralara ulaştırmak, yeni ürün fikirleri geliştirmek ve gıda kontrolü gibi birçok değişik konuda katkıda bulunabilirsiniz.


Nasıl gidilir? Avcılar- Söğütlüçeşme metrobüs

Durak: Okmeydanı (Okmeydanı hastane değil!)

a ağ em Ad

Fev z Ca i Ç. d.

OK-DER

ı nl . ra ok S İm

Kuruçay Cad.

k. So

Dar üla ceze Cad .

Okmeydanı metrobüs

Harita

Faydalı linkler: OK-DER Kadın Kadına Mülteci Mutfağı Kadın Kadına Mülteci Mutfağı instagram “Mecbur Kalıp Geldik, Sizi de Rahatsız Ettik” 11


Ya r ı m b u r g a z

Yarımburgaz Mahallesi Koruma ve Dayanışma Derneği Yarımburgaz Mh. 2. Bayır Sk. No: 3, Yarımburgaz, Küçükçekmece

Yarımburgaz, Küçükçekmece Gölü’nün hemen kıyısında, kentsel dönüşümün ortasında kalmış bir mahalle. Mahallenin alt kısmına Yarımburgaz üst kısmına da Orta Mahalle deniyor, son beş yılda bu bölgeye taşınan Suriyeli mülteciler de mahalleyi aynı şekilde isimlendiriyor. Değişen idari sınırlara ve mahalleyi bölen büyük otoyollara rağmen akrabalık, hemşerilik ve komşuluk ilişkilerini devam ettirmeleri dillerine de yansıyor. Göl kıyısında olması sebebiyle verimli topraklara ve muazzam bir bitki örtüsüne sahip. Yarımburgaz’daki çalışmalarımızı, BAKODER gibi (bkz. “Bayramtepe” s. 8) kentsel dönüşüme karşı dayanışmak için kurulan Yarımburgaz Mahallesi

Faydalı linkler: Yarımburgaz Mahalle Derneği Altınşehir Çocuk Atölyesi Gazozuna Turnuva 12

Koruma ve Dayanışma Derneği ile iş birliği içinde yürütüyoruz. 21 Mayıs’ta (2017) bir şenlikle taşınmasını kutladığımız yeni dernek mekânında çocuk atölyelerini devam ettiriyoruz ve cumartesileri özellikle Suriyeli kadınlarla bir araya gelme denemeleri yapıyoruz. Çocukların iletişim ve kendini ifade etme becerilerini geliştirmede de destek verdik ve kıştan beri yaptığımız bu çalışma meyvelerini yeni yeni vermeye başladı! Ayrıca, çocuklarla bir atölye olarak yaptığımız mahalle turlarının diğer mahallelilerle tanışmak için iyi bir aracı olduğunu görünce bunu daha sistematik bir şekilde yapmaya karar verdik ve turlara yakında başlayacağız. (bkz. “IV.” s. 18)


Yarımburgaz’dan Atakent’e bakış

Nasıl gidilir? (bkz. “Yenibosna” haritası s.9)

Orta Mahalle dolmuşu

Fırın durağı

Bayır Sok.

dernek

s City

Harita

Yarımburgaz Cami

B

Küçükçekmece Gölü

Yonca Sok.

p os

ru ho

Hayriye Gök İÖO

Cumhuriyet Cad.

dernek

79Y otobüsü

ya da

otobüs/ dolmuş binme durağı

Garip Sok.

otobüs/ dolmuş inme durağı Cumhuriyet Cad. durağı

ad. eC m ş uçe Kur

Halkalı Atınşehir İstanbul Cad.

mavi şapkalı

Kuleli otobüs durağından

Yarımburgaz Mahallesi (Orta Mahalle) 13


III. ÇOCUK AT Ö LY E L E R İ

Mahallelerdeki mülteci çocukların kimliklerinin olmaması, çalışmak zorunda olmaları ya da Türkçe dil eksikliği gibi nedenlerle eğitim haklarına erişemedikleri bir gerçek. Hem her yaştan mülteci çocuğun hafta sonları keyifle vakit geçirebilmeleri hem de Türkiyeli komşu çocuklarıyla kaynaşabilmeleri için çocuk atölyeleri fikrini geliştirdik. Bayramtepe, Okmeydanı ve Yarımburgaz’da her hafta sonu düzenlediğimiz bu atölyelerde Suriyeli ve Türkiyeli çocukların, yani mahalle sakini tüm çocukların, var olan resmi eğitim kurumlarında aldıkları formel eğitime ek olarak kendilerini özgürce ve malzeme çeşitliliği ile ifade edebilecekleri sanatsal alanlarla ilişkili oyun ve etkinlikler tasarlamaya çalışıyoruz.

14


Atölye yapmak üstüne Bir atölye fikri geliştirirken öncelikle çocuklardan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Örneğin çocukların isteğiyle Yarımburgaz’da zanaata yönelik atölyeler ve Bayramtepe’de futbol antrenmanları yapılıyor. “Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı, var olan bir projeye bir çocuk grubunu atayan bir mecra değil. Tam tersine çocukların yönelimlerine uyum sağlayacak fikirler üretme kaygısını taşıyor. Malzemelerimizi mümkün olduğunca kendimiz yapmaya çalışıyoruz (örn. oyun hamuru, yüz boyası). Kil gibi doğal malzemelerle çalışıyoruz, plastiği minimumda, doğadan toplanmış doğal ve atık malzemeleri maksimumda kullanmaya özen gösteriyoruz. Bir atölye için gereken bir malzemeyi kendimiz karşılayamıyorsak birlikte nasıl temin edeceğimizi konuşuyoruz. Yapılandırılmış oyuncaklardan uzak duruyoruz, daha çok yap-boz, birbirine geçmeli veya ahşap küpler gibi inşa oyuncaklarını tercih ediyoruz. Bez bebek ve kukla atölyesi gibi kendi oyuncağımızı üretmeye yönelik atölyeleri de çok değerli oluyor.

Bayramtepeli çocuklar İKSV’nin yardımıyla düzenlediğimiz Pera Müzesi gezisinde 15


Atölyelerin işleyiş şekilleri Aynı grubun ya da kişinin sürekli olarak destek vermesi (Haftalık Spartakistanbul Okmeydanı sanat atölyeleri gibi) Belirli periyotlarda düzenli atölye yapan gönüllüler (örn. Yaratıcı Drama, Haklar Atölyesi gibi) Değişik sürelerde (tek günlük ya da aylık) tek seferlik atölyeler yapan gönüllüler (Kent ve Çocuk mahalle tasarım ve Bayramtepe fotoğraf atölyesi gibi) Atölyecilere destek veren gönüllüler Bu seçeneklerin hepsi mümkün olsa da çocuklarla ilişkinin sürekliliğinin daha sağlıklı sonuçlarını gördüğümüzden ve aylık takvimlerimize dair daha uzun vadeli plan yapma imkanı sağladığından ayda bir de olsa düzenli aralıklarla katılım tercih ediyoruz. Çocukların tanışıklık ihtiyacı için atölyecilerimize çocukların tanıdığı başka bir gönüllümüz mahalleyi ilk ziyaretlerinde eşlik eder. Kendi atölyenizi yapmak istiyorsanız o mahallede bir süre geçirdikten sonra geliştirmenizi tavsiye ederiz.

OK-DER’de origami atölyesi 16


Atölyeci gönüllülerden beklenenler Mümkün olduğu oranda 3 aylık takvimde gidilebilecek günleri işaretlemeleri Yapılacak atölyeyle ilgili birkaç cümlelik ön bilgilendirme yapmaları ve bunu diğer atölyecilerle paylaşmaları Atölye esnasında fotoğraf ve video aracılığıyla belgeleme yapmaları: Atölyeler sırasında olabildiğince belgeleme yapmaya ve paylaşmaya çalışıyoruz. Fakat, sosyal medyada çocukların yüzlerinin göründüğü medyaları ve özel bilgilerini hiçbir şekilde paylaşmıyoruz. Eğer paylaşılacak videoda ya da fotoğraflarda yüzlerin görünmesi gerekirse yüzleri maskeliyoruz. Tanıklık yazmaları: Atölyelerin çocuklardaki etkilerini ve deneyimlerimizi tüm diğer atölyecilerle paylaşıp sonraki atölyeleri geliştirebilmek için en fazla bir sayfa uzunluğunda bir tanıklık/günlük yazıyoruz. Örnek bir yazı: “Mahallede Ne Görüyoruz, Ne Duyuyoruz?” Aynı zamanda bu günlük çocukların da yapılan atölyeye tepkilerini ve davranışlarını içereceğinden çocukların özel durumlarını görmemizi ve bu konuda bir adım atabilmemizi sağlayabilir. Bu metinlerin, “Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı’nın sitesinde yayımlayabilmek için bir isimlere yer verilmeyen bir de kendi aramızda paylaşmak için özel isimlerin de yer aldığı versiyonları olacak. Çocukların mekanın ve etkinliğin gerekliliklerine uymasını sağlamaları Örneğin: Derneği etkinlikten sonra birlikte temizlemek Açık alanda yapılmışsa geride çöp bırakmamak Kütüphaneden alınan kitapları alınan yere bırakmak Oyuncakların ve derneğe ait diğer şeylerin herkesin kullanımına açık olması için eve götürmemek 17


IV. H A N E Z İ YA R E T L E R İ / MAHALLE YÜRÜYÜŞLERİ Çocuklarla Yarımburgaz turu

“Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı’nın ilk yılında mahallelerde yaptığımız hane ziyaretlerini gözden geçirirken, tüm mahalle sakinleriyle kurduğumuz, kurma gayreti içinde olduğumuz ilişkileri güçlendirmek, mahallenin dernekler ve etkinliklerle ilgili görüşlerini duymak ve taleplerin mahalleden gelmesini önemsediğimiz için süreci daha “açık” ve “etkileşimli” hale getirebilmek amacıyla bu tanışmaları; mahalle yürüyüşleri olarak kurgulamak istedik. Bu yürüyüşler esnasındaki karşılaşmaların sohbetlerin ve eğer ev sahipleri davet ederse misafir olmanın “Mülteciyim Hemşerim” ruhuna daha uygun olacağını düşündük. Yürüyüşlerde doğrudan kişinin kendine yönelik değil, ama örneğin “Komşunuzun ne ihtiyacı var?” benzeri sorularla Dayanışma Ağımızın hemşehri hukukunu destekleyici yaklaşımını öne çıkarmak istiyoruz. Diğer olası sorular biz bu tanışma anlarını çoğalttıkça yol alırken ortaya çıkabilir. Bu karşılaşmalar ayrıca mahalle derneğini ve çocuk atölyeleri gibi faaliyetlerimizi de anlatmamızı sağlayacak.

18


Günlük/ tanıklıklar Komşuların gözünde “ihtiyaç karşılayıcı” olarak görülmemek için ziyaretler sırasında karşılaştığımız kişilerle ilgili, eskiden yaptığımız gibi form doldurmuyoruz. Ama fark ettiğimiz acil ihtiyaçları ve kişi bilgilerini görüşme sonrasında not alacağız. Bu bilgiler daha sonraki takipler için gerekli olacağından bu tanıklıklar, hane ziyaretleri başlığı altında çalışma yapan gönüllü grubuyla ve mahalle derneğiyle paylaşılacak.

Broşür Bu tanışmaların birincil hedefi mahalle derneğinin çalışmaları hakkında bilgi vermek olduğu için hem dağıtabileceğimiz hem de derneğe gelenlere verebileceğimiz çift dilli bir broşür hazırlıyoruz.

19


V. BİLGİ ÜRETİMİ V E YAY I L M AS I “Mülteciyim Hemşerim” Dayanışma Ağı, özellikle sahadan öğrendiği bilgileri ve deneyimlerini kamu kurum ve kuruluşlarıyla, alanda çalışan diğer oluşumlarla, konuya alaka gösteren kesimlerle paylaşarak ürettiği bilginin görünür olması ve varsa hak ihlallerine ilişkin sorunların çözümü için sözünün duyulmasına emek eder. Bu paylaşımları; bazen hazırlanan bir rapor çalışması, bazen çıkartılan bir bilgilendirme broşürü, bazen televizyon/radyo/ gazetelere verilen bir röportaj, çoğunlukla da sempozyum/kongre/toplantılarda yapılan sunuşlar üzerinden gerçekleştirir ve böylelikle meseleyi tartışmaya açmayı hedefler. Örneğin, Adalet Arayana Destek Grubu’nun 2012’den bu yana her yıl çıkarttığı İş Cinayetleri Almanağı’nın 5’incisi için Dayanışma Ağı olarak bizler de Suriyeli Mülteci İşçiler Anlatıyor - Güvencesizliğin Yeniden İnşası: Mülteci İşçiler başlıklı bir dosya hazırladık. Farklı sektörlerde çalışan yetişkin kadın-erkek ve çocuk mültecilerle gerçekleştirdiğimiz röportajların da yer aldığı çalışmamızı Melis Alphan gazetedeki köşesine taşıdı. Gönüllülerin kolektif emeğiyle üretilen bu bilgilerin çoğalmasını ve yaygınlaştırılmasını ümit ediyoruz. Biz ne kadar büyürsek sözümüz de o denli büyük olur...

20


21


VI. İLETİŞİM A Ğ L A R I

22


Slack Değişik projeleri aynı anda yürüttüğümüz için Whatsapp’ta onca konuşma arasında kaybolan bilgileri daha iyi tutabilmek adına bir ortak çalışma platformu olan Slack’te bir takım başlattık. Buraya katılmak için tek yapmanız gereken e-posta adresinizi multeciyimhemserim@gmail.com’a iletmek- ya da zaten Gönüllü Formu’nu doldurmuş olmanız gerekiyor! Slack’te çocuk atölyeleri gibi süregelen etkinliklerin yanı sıra dönemlik çalışmalar için de ayrı kanallar açıyoruz. Ayrıca Perşembe toplantı notlarını toplantı sırasında oraya yazıyoruz ve böylece katılamayan gönüllülerimizi de hızlıca süreçlerden, gündem ve kararlardan haberdar ediyor, katkı sunabilmelerine alan açıyoruz. Slack’i etkili kullanabilmek için: Slack rehberi

WhatsApp Slack’te paylaşılan bilgilere göre daha acil cevap gereken, küçük sorular için iki Whatsapp grubumuz var: Genel “Mülteciyim Hemşerim” grubu, bir de Çocuk Atölyeleri grubu. Örneğin, o gün mahalleye kimler gidiyor, paylaşılacak bir yardıma hangi mahallede ihtiyaç var vb. konuları Whatsapp gruplarımız üzerinden konuşuyoruz. Gönüllü Formu’nu doldurarak hangi gruplara katılmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

E-posta grubu Çoğu konuşma Slack’te ya da Whatsapp’ta paylaşılsa da toplantı ya da gönüllü buluşmaları çağrısı, haftalık toplantı notları gibi konuların özellikle Dayanışma Ağımızda aktif rol almayan ama olan bitenden haberdar olmak ve uzaktan katkı vermek isteyen ağ üyelerimize de ulaşabilmesi için bir e-posta grubumuz var. Gruba üye olmak isterseniz multeciyimhemserim@gmail.com adresine e-posta atmanız yeterli. 23


multeciyimhemserim.org fa ce b o o k . co m / M u l te c i y i m H e m s e r i m Te m m u z 2 0 1 7

Profile for "Mülteciyim Hemşerim" Dayanışma Ağı

MHDA Gönüllü Rehberi  

MHDA Gönüllü Rehberi  

Advertisement