Page 1

TT WARSAW Preview ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

W MULTIMEDIALNEJ STREFIE „Odkryj Polskę” nie zabraknie inspiracji do wycieczek po kraju.

KILKUMINUTOWE SPOTKANIA z blogerami będą okazją do nawiązania ciekawej współpracy

W CZASIE SZKOLEŃ

i prezentacji będzie można poszerzyć swoją wiedzę produktową i branżową.

24. MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE TT WARSAW: 24-26 LISTOPADA 2016


2 TT WARSAW PREVIEW TT WARSAW INNOWACYJNIE I Z ROZMACHEM Serdecznie zapraszam na Targi TT Warsaw, których tegorocznym krajem partnerskim jest Rumunia. Zaprezentują się Państwu wystawcy z 50 krajów, a program obejmie wiele ciekawych wydarzeń i prezentacji. Nowością będzie specjalna strefa B2B i system umawiania spotkań. Branżę zaciekawi z pewnością konferencja na temat prognoz na sezon 2017, a także liczne prezentacje państw i seminaria wystawców. Na indywidualnych klientów czeka nie mniej atrakcji. Wspaniała oferta z Polski i zagranicy, konkursy z nagrodami na stoiskach, sportowe zawody i spotkania z podróżnikami to tylko niektóre z nich. Odliczamy dni do inauguracji 24. edycji, przy której pracujemy w powiększonym zespole. Dołączył do nas Robert Kępiński, którego serdecznie witam na pokładzie. Jestem pewna, że dzięki Jego branżowemu doświadczeniu targi będą się jeszcze prężniej rozwijać.

Zapraszamy URSZULA POTĘGA Prezes Zarządu MT Targi Polska

24-26 listopada

Do zobaczenia na TT Warsaw!

TT WARSAW

Z ofertą dla branży i klienta Targi TT Warsaw to najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne w Polsce wydarzenie dla branży turystycznej. Cieszę się, że dołączyłem do firmy MT Targi Polska, w której mogę wykorzystać swoje doświadczenie. Mimo rosnącej roli Internetu nie zmniejsza się znaczenie targów, które dają bezcenną możliwość osobistych rozmów i integracji branży. Dlatego obecność 500 wystawców to ogromny sukces. Dodatkową wartością targów są specjalne ekspozycje, a wśród nich stoisko The World Games 2017 czy

multimedialna strefa turystyczna „Odkryj Polskę!”. To innowacyjny pomysł na pokazanie tego, co już znane i dowód na to, że warto wykorzystywać nowe technologie, aby jeszcze skuteczniej docierać do klientów. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia targów, rozmów i dzielenia się pomysłami, które sprawią, że targi TT Warsaw będą jeszcze lepiej odpowiadały na potrzeby branży. Z turystycznym pozdrowieniem!

Robert Kępiński

Doradca Zarządu MT Targi Polska


TT WARSAW PREVIEW

3

Wystawcy Chorwacka branża zachęca do spotkań

Wirtualnie po Polsce w multimedialnym kinie POT i MT Targi Polska organizują w tym roku multimedialny pokaz turystycznych walorów naszego kraju. W specjalnie na tę okazję zaaranżowanym kinie, na powierzchni 120 mkw. odwiedzający będą mogli odpocząć na wygodnych leżach i odbyć wirtualną podróż po Polsce. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić do weekendowych i dłuż24-26 szych wypadów w różlistopada ne zakątki kraju. W TT WARSAW cyklu AlePOLSKA pre-

zentowane będą najlepsze produkty turystyczne, które otrzymały certyfikaty POT w latach 2014 i 2015, zwycięskie prezentacje z konkursu filmowego POT, szlaki kulinarne, a także produkcje promujące regiony i miasta. Jedną z atrakcji będzie pokaz zdjęć i filmów z kampanii #SharePoland przeprowadzonej podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Odwiedzający zobaczą także efekty konkursu „Polska oczami Polaków”, który POT przeprowadzą w mediach społecznościowych w październiku br.

INDONEZJA SZUKA PARTNERÓW W POLSCE Wśród tegorocznych wystawców z Indonezji znalazło się siedmiu organizatorów i przedstawiciel jednego z hoteli. Jak zapewniają, kraj ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko pobyty na wyspach Bali i Jawa. Czas spędzać można tu zarówno leniwie nad oceanem, jak i aktywnie, uprawiając wędrówki górskie, pływając na kajakach, grając w paint ball czy też jadąc na safari.

24-26 listopada W tegorocznej edycji targów swój udział potwierdziła Chorwacka Wspólnota Turystyczna. Jak mówią jej przedstawiciele, TT Warsaw to doskonała okazja do spotkania z mediami, klientami indywidualnymi i z branżą turystyczną. Wśród wystawców, poza Narodowym Ośrodkiem Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji (NOITRCh), na targach wystawiać się będą hotelarze, przedstawiciele kempingów i biura podróży zainteresowane szerszym zaistnieniem na naszym rynku.

Petersburg bez wizy Wycieczki po krajach skandynawskich i bałtyckich 24 listopada Tallink, wiodąca firma żeglugowa operująca na Bałtyku, przedstawi swoją ofertę rejsów promowych. W czasie spotkania będzie można zapoznać się z pakietami wycieczkowymi dla touroperatorów oraz wycieczkami po Skandynawii i krajach bałtyckich na każdą kieszeń.

Konferencje Destynacje zachęcą do podróży 24 listopada Targi TT Warsaw zawsze są dobrą okazją nie tylko do indywidualnych spotkań z przedstawicielami krajów, organizacji, touroperatorów, przewoźników czy hoteli, ale też do wzięcia udziału w seminariach, szkoleniach i konferencjach. W tym roku wszyscy zainteresowani podróżami do dalekich krajów nie mogą odmówić sobie udziału w prezentacji Japonii przygotowanej przez Japońską Narodową Organizację Turystyczną. Na podobne wydarzenie zaprosi Ambasada Republiki Mołdawii w Polsce.

24-26 listopada, Warszawa www.ttwarsaw.pl


4 TT WARSAW PREVIEW KRAJ PARTNERSKI

POLACY CORAZ BARDZIEJ ZAINTERESOWANI RUMUNIĄ

24-26 listopada TT WARSAW

Polacy coraz liczniej odwiedzają Rumunię, która nadal kojarzy im się przede wszystkim z wypoczynkiem letnim. O planach rozwoju oferty wyjazdowej do tego kraju opowiada Anca Pavel-Nedea, prezes Narodowej Organizacji Turystycznej Rumunii. Polacy zazwyczaj podróżują do Rumunii, by spędzić aktywne wakacje. Trend ten potwierdzają statystyki, przykładowo kurorty górskie odnotowały tylko w tym roku wzrost liczby przyjazdów z Polski o 29.7 proc. Dużą popularnością cieszą się też wycieczki objazdowe, po stronie zakwaterowania obserwujemy rosnące zainteresowanie pobytami w ośrodkach www. agroturystycznych. romania. Zdecydowanie najwięcej gości z Polski odwie dza nasz kraj w okresie letnim. Choć travel przyjazdy notujemy już w czerwcu, to turyści najchętniej podróżują w lipcu i w sierpniu. Nadal jednym z podstawowych celów podróży jest zwiedzanie największych miast, szczególnie tych znajdujących się w Transylwanii. Co ciekawe, Polacy nie lubią zatrzymywać się na dłużej w jednym miejscu, ponieważ w czasie swoich wakacji chcą jak najwięcej zobaczyć i przeżyć. A atrakcji w Rumunii nie brakuje, od tradycyjnych wsi w Maramures, przez wspomniane średniowieczne grody w Transylwanii, aż po krajobrazy majestatycznych Karpat. By zaprezentować branży i mediom piękno naszego kraju, zamierzamy organizować w kolejnych latach wyjazdy studyjne dla dziennikarzy i touroperatorów, ale także nadal pracować nad poszerzeniem oferty turystycznej o nowe produkty, wymieńmy tu chociaż pobyty typu spa&wellness. Dobrą okazją do zapoznania wszystkich zainteresowanych turystyczną stroną Rumunii jest uczestnictwo w targach turystycznych. Dzięki temu nie tylko my dajemy się poznać, ale także przedstawiciele naszej branży mogą z bliska przyjrzeć się rynkowi, z którym chcą współpracować. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się być w tym roku Krajem Partnerskich targów TT Warsaw i zorganizować przy tej okazji

Anca Pavel-Nedea

prezes Narodowej Organizacji Turystycznej Rumunii Wieczór Rumuński. W naszych planach promocyjnych znajduje się także współpraca z innymi instytucjami reprezentującymi nasz kraj w Polsce, jak również z lokalnymi stowarzyszeniami i organizacja wspólnych eventów, które pokażą też kulturę i tradycję Rumunii. Chciałabym w tym miejscu nadmienić, że w ostatnich latach zanotowaliśmy wzrost liczby klientów uprawiających turystykę kulinarną i przemierzających kraj szlakami rumuńskich win. Innym trendem, który nas cieszy, jest rosnące zainteresowanie wypoczynkiem w okresie zimowym, połączonym z uprawianiem sportów. O tych wszystkich możliwościach będziemy opowiadać w czasie targów, na które przyjadą przedstawiciele touroperatorów, hotelarze oraz reprezentanci różnych regionów turystycznych. Do udziału w TT Warsaw zaprosiliśmy także artystów, którzy zaprezentują swoją sztukę, nie zabraknie różnych atrakcji dla zwiedzających, w tym pokazów i warsztatów, także dla najmłodszych gości. Wszyscy będą mogli wziąć udział w kilku konkursach. Miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami polskich wydawnictw specjalizujących się w literaturze turystycznej, oraz tych, które od kilku lat tłumaczą dzieła rumuńskich pisarzy. Atrakcją będzie też możliwość skosztowania lokalnych win.


TT WARSAW PREVIEW

RUMUNIA

4

„Prawdziwy, naturalny i bogaty kulturowo” to słowa oddające charakter Rumunii. Ten dynamicznie rozwijający się kraj może pochwalić się bogatą przeszłością zapisaną w zachowanych po dziś dzień zabytkach, pięknych krajobrazach, tradycji i sposobie życia jego mieszkańców. Zaledwie kilka godzin jazdy samochodem lub pociągiem oddziela Deltę Dunaju od pięknych, średniowiecznych miast Transylwanii, czy stolicę kraju – Bukareszt od kurortów nad Morzem Czarnym, które przyciągają piaszczystymi plażami. Goście, którzy chcieliby cofnąć się o kilkaset lat, powinni za cel swojej wyprawy wybrać Bukowinę z barwnie pomalowanymi monastyrami, a miłośnicy lokalnych tradycji udać się do wioski Maramures. Wakacje w Rumunii to oferta dla szukającego wypoczynku na plaży, amatora sportowych wrażeń oraz miłośnika historii sięgającej wieków średnich.

1

2

3

5

Transylwania to najlepiej zachowane miasta średniowieczne. Wymieńmy choćby Braszow z dużym rynkiem, starym ratuszem i tzw. Czarnym Kościołem, gdzie narodziła się rumuńska reformacja, czy Sybin z brukowanymi uliczkami i kolorowymi domami. Warto udać się do Sighişoary, miasta w całości wpisanego na listę UNESCO, z licznymi fortyfikacjami, basztami oraz do Brania z zamkiem Drakuli. Delta Dunaju to trzeci na świecie pod względem bogactwa rezerwat biosfery po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii i Wyspach Galapagos. Obszar zamieszkuje ponad 7 tys. znanych gatunków roślin i zwierząt.

W Bukareszcie zobaczyć trzeba bibliotekę uniwersytecką, ratusz, łuk triumfalny, Operę Narodową, odpocząć w ogrodach Cişmigiu i zatrzymać się na chwilę na ulicy Calea Victoriei. Jedną z atrakcji jest gmach Parlamentu, drugi na świecie największy budynek rządowy. Mamaia Beach przyciąga piaszczystymi plażami rozciągającymi się wzdłuż Morza Czarnego. Kurort mocno się rozwija, a turyści mogą korzystać z nowoczesnej infrastruktury turystycznej. Turda to uzdrowisko w Transylwanii znane z jednej z najstarszych kopalni soli na świecie. Obiekt można zwiedzać, płynąc łódką po podziemnym jeziorze, można też przejechać się na diabelskim młynie.

Rumunia od kuchni Tradycje kulinarne Rumunii kształtowały wpływy tureckie, tatarskie i rosyjskie. Typowymi daniami są te przyrządzane z ryb, ale też kebaby czy bulz na bazie sfermentowanego sera, jak również sarmale z wieprzowiny podawanej w liściach winogron lub kapusty.

Jak dojechać – praktyczne informacje dla turystów

Najszybciej z Polski do Rumunii można dostać się samolotem (bezpośrednio z Warszawy do Bukaresztu lub z przesiadkami z dowolnego lotniska w Polsce na dowolne lotnisko w Rumunii). Z kolei najpopularniejsza trasa samochodem wiedzie przez Słowację i Węgry.

Aktywne wakacje Kraj oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania urlopu od zimowych wypadów na narty w Karpaty, przez piesze wędrówki – 31 proc. kraju pokrywają góry. Adrenalinę podniesie rafting po górskich rzekach, a wiele relaksu dostarczy wędkowanie czy obserwacja ptaków.

5


6 TT WARSAW PREVIEW CO, GDZIE, KIEDY?

CAŁY ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU Jazzowa Bruksela zaprasza na kulturalne doznania. Na stoisku regionu Brukseli będzie można zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną zarówno samej stolicy Belgii, jak również jej okolic. Poza prezentacją głównych atrakcji, o których będzie można porozmawiać z ekspertami z regionu, ze swoimi programami zaprezentują się przedstawiciele branży noclegowej, a wśród nich stowarzyszenie hosteli. Na stoisku emitowany będzie również interesujący film reklamowy, przygotowany specjalnie na polski rynek, zatytułowany „Be.Brussels Postcards”. Przed targami miłośnicy muzyki będą mieli okazję wysłuchać koncertu Brukselskiej Orkiestry Jazzowej, która zagra w Otrębusach. Muzycy zaprezentują jazzową wersję utworów znanego belgijskiego barda, kompozytora, piosenkarza i aktora Jacquesa Brela.

Mołdawia dla miłośników wypoczynku i dobrego wina Targi TT Warsaw będą dobrą okazją do zapoznania się z ofertą turystyczną Mołdawii, która na polskim rynku jest stosunkowo młodym kierunkiem wyjazdowym. Na stoisku przedstawiciele kilku regionów, w tym „Valul lui Traian”, „Codru” i „Stefan Voda” będą przekonywać Polaków do spędzenia u nich najbliższego urlopu, a branżę do nawiązania kontaktów biznesowych. Nie zabraknie też prezentacji kraju jako destynacji idealnej dla miłośników enoturystyki. Wino ma dla Mołdawii ogromne znaczenie zarówno jako element kultury, jak i segment gospodarki.

Egipt powraca do gry Po raz kolejny na TT Warsaw ze swoją ofertą pojawi się Egipt. Przedstawiciele kraju, który w ostatnim czasie ponownie zyskuje na znaczeniu jako atrakcyjny zagraniczny kierunek wyjazdowy, będą przekonywać, że warto spędzić w nim spokojne wakacje, szczególnie gdy w Europie pogoda nie zachęca do wyjazdów.

Malta nie tylko na lato Malta w ofercie polskich touroperatorów pojawia się przez cały rok, nie tylko w ofercie czarterowej, ale także jako pakiety tworzone dynamicznie. Ciekawą opcją wyjazdu są też organizowane na wyspie kursy językowe.

Sri Lanka czeka na Polaków Sri Lanka to kolejny egzotyczny kraj, który zaprezentuje się w czasie TT Warsaw. Wyspa stała się bardziej dostępna dzięki połączeniom lotniczym ofero24-26 wanym przez przewoźników znad listopada Zatoki Perskiej, dzięki czemu odwieTT WARSAW dza ją coraz więcej Polaków. Targi będą doskonałą okazją do nawiązania biznesowych kontaktów.

VisitSweden powraca do Polski W czasie TT Warsaw odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się głównie z atrakcjami południowej część Szwecji – Skanii, którą VisitSweden będzie prezentować przez świetną kuchnię, możliwości aktywnych wakacji blisko natury (na rowerze, wycieczki piesze, nurkowanie, żeglarstwo i inne), kulturę miejską – wyjazdy weekendowe do Malmo, Ystad, Lund, Karlskrony, Trelleborga, Helsingborga, wzornictwo, unikalne zabytki architektury średniowiecza z listy UNESCO, innowacyjną zabudowę miejską, rezydencje i ogrody, osady Wikingów, ciekawostki takie jak szwedzkie winnice, ręczną produkcję ceramiki, a także wyrób cydru. Południowa część kraju to miejsce na beztroskie wakacje dla rodzin, a połączenie drogowo-mostowe między Danią i Szwecją pozwala w ciągu jednego dnia odwiedzić Kopenhagę, zaś dzięki noclegowi w Malmo, nie tylko zobaczyć dwa miasta, ale i nieco zaoszczędzić na słynną kawę „fika” i pyszną skańską kuchnię opartą na naturalnych składnikach.

Wszystkie kolory Indii Indie to kraj, który stale zachwyca odmienną kulturą, pięknymi krajobrazami i interesującymi zabytkami. To także miejsce idealne na plażowanie i aktywny wypoczynek, choćby połączony z pływaniem na desce. O wszystkich kolorach i zaletach Indii będzie można porozmawiać w czasie targów z przedstawicielami tamtejszej branży turystycznej.

Izrael z szeroką podróżniczą ofertą Reprezentanci branży turystycznej z Izraela pokażą, dlaczego warto włączyć ten kraj do swojego programu. Piękna pogoda, która zapewnia udane wakacje przez cały rok, zabytki i szeroka oferta rozrywkowa to ważne elementy zarówno wyjazdów prywatnych, jak i firmowych. Kraj, dzięki poszerzonej ofercie tanich linii lotniczych, staje się dla polskiej branży jeszcze bardziej atrakcyjny niż przed laty.

Polacy znów podróżują do Tunezji Ponowne włączenie wyjazdów do Tunezji w program czarterowy pokazało, że na rynku brakuje niedrogich ofert do ciepłych destynacji. Na stoisku Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki jak zwykle branża będzie mogła spotkać się z przedstawicielami tamtejszych hoteli i biur, by odnowić lub nawiązać z nimi współpracę.


24-26 listopada

TT WARSAW PREVIEW

TT WARSAW

POLSCY SPECJALIŚCI OD DALEKIEJ AZJI KOLEJKĄ  NOWOCZESNĄ W GÓRY IZERSKIE Na narty do Świeradowa-Zdrój zaprosi ośrodek sportowy SKI&SUN. Przedstawiciele czterech hoteli SPA o standardzie trzech i czterech gwiazdek oraz wspomnianego ośrodka zaprezentują ofertę swoich obiektów, ale także samej miejscowości Świeradów Zdrój i Gór Izerskich. Region rozwija mocno ofertę pod kątem miłośników białego szaleństwa, którzy na trasy zjazdowe wjechać mogą nowoczesną 8-osobową koleją gondolową.

POTOK  CZARNY Z POBYTOWYMI PAKIETAMI Na stoisku hotelu Czarny Potok Resort&Spa z Krynicy-Zdroju będzie okazja do rozmowy z dyrektorami handlowym i ds. marketingu, którzy przedstawią możliwości współpracy zarówno z biurami specjalizującymi się w turystyce wypoczynkowej jak i oferty dla branży eventowo-konferencyjnej. Będzie można też zapoznać się z najnowszymi propozycjami pakietów pobytowych w hotelu.

WYPROMUJE  SPORT MIASTO I REGION World Games Wrocław 2017 to największe wydarzenie multisportowe w Polsce. W czasie 11 dni odbędą się rozgrywki w 31 dyscyplinach, na zwycięzców czeka łącznie 220 kompletów medali. Imprezy odbędą się we Wrocławiu, Trzebnicy, Jelczu-Jaskowicach, Świdnicy i w Szymanowie. Poza stadionami i innymi obiektami przygotowanymi na potrzeby Igrzysk, powstanie też World Games Plaza-Strefa Kibica.

NIM BUSEM NA KOŁO  23-LET PODBIEGUNOWE Podróżnicy Wojciech Grabowski i Katarzyna Kosowska na wyprawy jeżdżą swoim starym, czerwonym busem Volkswagenem T4. Samochód dowiózł ich już do 30 różnych państw. W czasie wystąpienia na TT Warsaw opowiedzą o swojej wyprawie na Koło Podbiegunowe, w czasie której przeżyli wiele przygód i spotkali mnóstwo interesujących osób.

Biuro podróży Polviet zaprezentuje na targach ofertę do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Tajlandii i Birmy. Firma zaprasza do stoiska przedstawicieli branży zainteresowanych organizacją wyjazdów w te rejony świata, zarówno z tych mniejszych, jak i z dużych biur touroperatorskich. Nie zabraknie też propozycji dla klientów indywidualnych, szukających pomysłów na ciekawy, egzotyczny wyjazd.

PODKARPACIE NAJLEPIEJ ODKRYWAĆ NA SZLAKU Szlaki to motyw przewodni tegorocznej prezentacji regionu podkarpackiego. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z powstającym właśnie Szlakiem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Centralny Okręg Przemysłowy utworzony został w latach 30. XX w., dziś jest wspaniałą pamiątką dla miłośników techniki, historii, sztuki i architektury. Kolejną atrakcją prezentowaną przez region będzie Szlak Architektury Drewnianej, który w województwie podkarpackim liczy 128 obiektów. Trzecim ważnym szlakiem i jednocześnie tegoroczną nowością jest Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych.

RAJSKA, NIEODKRYTA GRECJA Biuro RajskaGrecja.pl zaprezentuje ofertę do Grecji. Na stoisku będzie można zapoznać się z propozycjami wycieczek objazdowych po całym kraju i z pobytami głównie w regionach południowych, na Peloponezie i Attyce. Programy są przygotowywane zgodnie z wytycznymi klienta, na życzenie biuro może zorganizować też wyjazd do innego kraju. Jedną z atrakcji na stoisku będzie wystawa fotograficzna, na której uwieczniono wiele pięknych miejsc w Helladzie, częściowo jeszcze nieopisanych w przewodnikach.

7


8 TT WARSAW PREVIEW PROGRAM

SPOTKANIA Z PODRÓŻNIKAMI TT Warsaw to świetna okazja, by czerpać wiedzę i inspirację od doświadczonych podróżników. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku goście będą mogli posłuchać opowieści o wyprawach na drugi koniec świata, a także do miejsc, które po dziś dzień budzą grozę. W tym ostatnim przypadku mowa o Czarnobylu, mieście, które nadal kojarzy się z tragedią, ucieczką i chorobą. Tymczasem stało się znaczącą atrakcją turystyczną. O zaletach wyjazdu do miejsca, w którym przed laty doszło do radioaktywnego skażenia, opowiedzą przedstawiciele firmy Zone86.pl. Tym, którzy chcieliby podążyć nieco dalej na

Wschód, z pewnością przypadnie do gustu prelekcja Mateusza Kotlarskiego, który wrócił z wyprawy po Rosji i Mongolii. Opowieść Kotleta to historia powstała z połączenia odrobiny fantazji, ogromnego samozaparcia i dostatku wolnego czasu. Azja jest również „siedzibą” najwyższej góry świata. O trudach i przyjemnościach związanych z pokonywaniem własnych słabości w drodze na Mount Everest opowie Monika Witkowska. Wszyscy, którzy chcą posłuchać o przygodach innej podróżniczki, powinni wybrać się na prezentację wędrówki przez Amerykę Środkową, zatytułowaną „Kobieta i wulkan” autorstwa Anity Demianowicz.

24-26 listopada TT WARSAW

 PRZYGODA W CZARNOBYLU

 AUTOSTOPEM PRZEZ EURAZJĘ

 MOUNT EVEREST – FAKTY I MITY

 KOBIETA WŚRÓD MACHO

Do Czarnobyla nie każdy może wjechać, a na wejście do Strefy Czarnobylskiej trzeba uzyskać specjalne pozwolenie. Przedstawiciele Zone86.pl przybliżą praktyczne kwestie związane z wizytą w miejscu, w którym niegdyś funkcjonowała elektrownia atomowa. Nie zabraknie całego mnóstwa ciekawostek, między innymi o nielegalnych turystach łapanych przez ukraińską policję, hotelach z kratami w oknach, które zamykane są na czas trwania godziny policyjnej i o piciu alkoholu. Autorzy opowiedzą też o słynnym radarze Duga zwanym Okiem Moskwy lub Rosyjskim Dzięciołem, który według plotek miał sterować ludzkimi umysłami. 26 listopada 2016, godz. 11.00.

Nałogowa podróżniczka Monika Witkowska, z zawodu dziennikarka, autorka książek i pilotka wycieczek, w czasie targów TT Warsaw opowie o swojej wyprawie na najwyższy szczyt świata. Z prelekcji będzie można się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda zdobywanie tej fascynującej góry i jak wygląda życie kobiety w czasie dwumiesięcznej wyprawy na szczyt Mount Everest. Podróżniczka odpowie też na pytania o swoją dwukrotną wyprawę wokół Przylądka Horn, pokonywaniu Przejścia Północno-Zachodniego. 26 listopada 2016, godz. 12.15.

30 tysięcy kilometrów przemierzonych autostopem przez Rosję, Mongolię, Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę, Birmę, Malezję, Singapur i Indonezję – tak w skrócie można opisać wyprawę Mateusza Kotlarskiego po Eurazji. Przedzieranie się przez tajgę i odpoczynek na biwaku nad Bajkałem, praca przy wypasaniu kóz i przyjaźń nawiązania z mongolską rodziną, z którą podróżnik mieszkał w jurcie na krańcu kraju, komunikacyjna „walka” z Chińczykami, która miała doprowadzić do wycieczki aż pod Tybet, żniwa ryżu w Laosie, budowanie domów na wodzie w Kambodży i samotne wędrówki po górskiej Birmie to główne wątki opowieści, na którą podróżnik zaprasza 26 listopada 2016, godz. 13.45.

Kobieta i wulkan to opowieść o podróży przez Amerykę Środkową i o miłości do wulkanów. Podróżniczka, która świat przemierza zazwyczaj w pojedynkę, w czasie swoich wypraw stawia też na kontakty międzyludzkie. Szczególnie interesujące są spotkania z kobietami, które nie realizują sposobu bycia kojarzonego z kulturą macho, w jakiej przyszło im żyć. Goście odwiedzający targi będą mieli okazję zobaczyć zdjęcia z wyprawy przez ten odległy kontynent i posłuchać opowieści Anity Demianowicz, podróżniczki, reporterki i fotografki, która na pokaz zaprasza 26 listopada o godz. 12.15


TT WARSAW PREVIEW

9

OPÓŹNIONY SAMOLOT. JAKIE PRAWA MASZ TY I TWÓJ KLIENT O problemie opóźnień i odwołań lotów w trakcie targów TT Warsaw opowie mecenas Marcin Maciejewski, dyrektor zarządzający Passenger Rights, (www.opoznionysamolot.pl). Na seminarium będzie można dowiedzieć się, jakie są najważniejsze prawa pasażerów linii lotniczych wynikające z regulacji prawnych Unii Europejskiej. Prowadzący podpowie, w jaki sposób rozmawiać z klientami niewłaściwie obsłużonymi przez przewoźników. 24 listopada 2016 r. godz. 13.00-14.00

Wypłyń z firmą na szerokie wody SITE Poland, polski oddział międzynarodowego stowarzyszenia branży incentive travel SITE Global, zaprezentuje zalety organizacji imprez firmowych na statkach wycieczkowych. Wycieczki po morzach i oceanach to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów turystyki. Mowa tu nie tylko o kolejnych kierunkach, ale też o charakterze samych wycieczek, których program dostosowywany 24-26 jest do wymagań tak spelistopada cyficznych grup jak miłoTT WARSAW śnicy muzyki metalowej,

osoby starsze czy rodziny z dziećmi. Seminarium SITE Poland poświęcone będzie tworzeniu skutecznych programów incentive na statkach wycieczkowych. Szkolenie „Cruising & Incentive” skierowane jest do organizatorów incentive travel, meeting plannerów, pracowników biur podróży oraz korporacji zajmujących się wydarzeniami firmowymi. Warsztaty łączą teorię z praktyką i obejmują cztery sesje wraz z panelem dyskusyjnym. Zakończone zostaną egzaminem oraz wręczeniem certyfikatów. 25 listopada, godz. 13.00-17.30

TURYSTYKA WYJAZDOWA – KOLEJNY UDANY ROK? W czasie dyskusji organizowanej przez serwis informacji Turystyka.rp.pl, redakcję dziennika „Rzeczpospolita” i MT Targi Polska, poruszone zostaną takie wątki jak zmiana zachowań polskich klientów, wpływ linii lotniczych na decyzje wyjazdowe, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Wstępem do dyskusji będzie podsumowanie tegorocznego sezonu letniego zaprezentowane przez prezesa TravelData, Andrzeja Betleja. 25 listopada, godzina 15.00-18.00

DOMINIKAŃSKIE KLIMATY NA TARGACH Karaibska wyspa po raz kolejny zaprezentuje się na TT Warsaw na stoisku oraz w czasie workshopu. To jedno z tych miejsc, które zachwycają pięknymi krajobrazami i gościnnością mieszkańców. W czasie pokazu będzie można obejrzeć krótki film o Dominikanie i zobaczyć najpiękniejsze hotele położone w kurortach turystycznych. Nie zabraknie okazji do rozmów, odpowiedzi na pytania, ale także losowania nagród i małego, typowo dominikańskiego poczęstunku. 24 listopada, godz. 15.00

MAROKO PRZEKONA DO PODRÓŻY TT Warsaw to dobra okazja do podsumowań minionego sezonu i zaprezentowania planów na nadchodzące miesiące. Jednym z krajów, które opowiedzą, jak minęło Lato 2016 i na co branża i turyści mogą liczyć w kolejnych sezonach, będzie Maroko. Marokańska Organizacja Turystyczna zaprasza media i wszystkich zainteresowanych na konferencję prasową, w czasie której będzie okazja do porozmawiania z dyrektorem polskiego oddziału urzędu i posłuchania o powodach, dla których warto odwiedzić ten północnoafrykański kraj. 24 listopada, godz. 14.00-15.30 24-26 listopada, Warszawa www.ttwarsaw.pl


10 TT WARSAW PREVIEW

KUR FAIR PLAY  KON O „KRYSZTAŁOWY

SPOTKANIA BRANŻOWE

GLOBUS”

Latające seminarium

konferencji i kongresów Stowarzyszenie SKKP „Konferencje i Kongresy w Polsce” zaprezentuje pięć innowacyjnych pomysłów przydatnych przy organizacji wyjazdów firmowych i grupowych. Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi nowych kierunków na 2017 rok i spotkać się z przedstawicielami branży eventowo-kongresowej. 24-26 W trakcie seminalistopada rium prelegenci TT WARSAW podpowiedzą, jak najkorzystniej zrealizo-

wać wyjazd narciarski typu incentive dla niewielkiej grupy uczestników, jakie pojawiły się innowacyjne rozwiązania w instruktażu narciarskim dla wypadów firmowych, dlaczego warto rozważyć opcję organizacji spotkania firmowego jako rejsu wycieczkowego i czemu Malediwy są kierunkiem idealnym dla wyjazdów motywacyjnych. Nie zabraknie rozmowy na temat innowacji w przemyśle spotkań i wykorzystania nowych technologii, na koniec organizatorzy przedstawią kapitalne rozwiązanie od Pad Travel, czyli mobilną teczkę pilota grup. 25 listopada, godz. 10.00-11.00.

Speed Dating,

czyli randka z blogerem Spotkania z blogerami sam na sam cieszyły się ogromnym zainteresowaniem już w zeszłym roku, dlatego także w czasie tegorocznej edycji TT Warsaw nie mogło zabraknąć tego wydarzenia. W czasie parominutowych rozmów z blogującymi internautami przedsiębiorcy mogą porozmawiać o współpracy, szczególnie, że dziś wielu z autorów może pochwalić się większą liczbą czytelników niż wszystkie podróżnicze magazyny wydawane w Polsce razem wzięte. Z punktu widzenia turystycznych przedsiębiorców

taka współpraca może przynieść daleko idące korzyści w postaci łatwego dotarcia do większej grupy osób zainteresowanych konkretnym obszarem tematycznym. Na spotkaniu organizowanym w ramach TT Warsaw z zainteresowanymi współpracą firmami spotka się 20 blogerów podróżniczych, którzy gwarantują różny zasięg dotarcia z informacjami, zarówno tymi o charakterze ogólnowyjazdowym, jak i nastawionym na konkretne formy podróżowania. 25 listopada, godz. 10.00-13.00, multimedialna strefa turystyczna „Odkryj Polskę”.

Konkurs przeznaczony jest dla organizatorów imprez turystycznych, prowadzących działalność gospodarczą w turystyce przez minimum trzy lata, będących członkiem jednego z samorządów gospodarczych. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie polskich organizatorów do stałego podnoszenia jakości swoich usług i prowadzenia biznesu według zasad „fair play”. Najlepsi zostają nagrodzeni nie tylko pamiątkową statuetką, dyplomem, ale też powierzchnią wystawienniczą o wielkości 6 mkw. wraz z zabudową standardową na kolejnej, 25. edycji Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw.

 NOWE TRENDY W TURYSTYCE

Ministerstwo Sportu i Turystyki zaprasza na seminarium organizowane dla branży turystycznej, w czasie którego przedstawiciele resortu zaprezentują bieżące prace prowadzone w zakresie rozwoju turystyki krajowej. Pobudzenie ruchu wyjazdowego po Polsce jest bowiem, jednym z priorytetów MSiT. W trakcie seminarium podsumowana zostanie akcja przeprowadzona przez resort w dniach 23-25 września bieżącego roku pod tytułem „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny”.

 NECKERMANN

PROMUJE POLSKĘ Jednym z touroperatorów, którzy zaprezentują się w czasie targów TT Warsaw, będzie Neckermann Polska. Organizator chce skupić się na przedstawieniu swoich informacji produktowych, wśród których znajdą się między innymi wyjazdy do Chorwacji czy wycieczki do Legolandu. Jednym z głównych produktów, które Neckermann chce zaprezentować na targach jest katalog „Piękna Polska”. Oferta została poszerzona w porównaniu do pierwszej edycji, a o jej szczegółach agenci będą mogli porozmawiać na stoisku touroperatora.


TT WARSAW PREVIEW

11

DESTYNACJE Miłośnicy śródziemnomorskich klimatów będą mogli zapoznać się z urokami Sardynii

TURECKA BRANŻA ZAWITA DO WARSZAWY Na targach TT Warsaw nie może zabraknąć Turcji, która nadal jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych Polaków. Podobnie jak w latach poprzednich, również w trakcie tej edycji targów polska branża turystyczna będzie mogła spotkać się z przedstawicielami tureckich regionów, hoteli i touroperatorów, którzy przyjadą zaprezentować się w Polsce. A ponieważ zainteresowanie z ich strony jest wysokie, na pewno każdy zainteresowany Turcją znajdzie w stoisku coś odpowiedniego dla siebie.

SZMARAGDOWE WYBRZEŻE I UROKLIWE OSADY Sardynia to włoska wyspa, o której mówi się, że jest jakby zagubiona między Afryką a Europą, kusi szmaragdowym wybrzeżem idealnym zarówno do leniwego wypoczynku, jak i uprawiania sportów wodnych. W głębi wyspy znaleźć można typowo śródziemnomorskie osady, w których czas jakby się zatrzymał. Goście targów będą mogli zapoznać się z ofertą wyjazdową, którą zaprezentują przedstawiciele tamtejszej branży hotelarskiej, touroperatorzy oraz lokalne firmy transportowe.

NARTY, WELLNESS I WINO TO HASŁA, KTÓRYMI PROMUJE SIĘ W TYM ROKU SŁOWACJA Na stoisku Słowacji na odwiedzających czeka całe mnóstwo atrakcji. Goście będą mogli spróbować słowackich win, od wytrawnych po słodkie, nie zabraknie też poczęstunku w postaci typowych dla tego kraju przekąsek. W przyjaznej atmosferze przedstawiciele polskiej branży będą mogli porozmawiać z reprezentantami słowackich regionów i miast, które pokażą się na warszawskich

targach. Wśród nich znajdą się między innymi uzdrowiska z kąpieliskami termalnymi oraz ośrodki narciarskie. Goście odwiedzający stoisko Słowacji będą mogli odbyć wirtualną podróż przez ten mały, piękny kraj – wystarczy założyć okulary do wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym w zaledwie kilka sekund będzie można się przenieść z Warszawy prosto na Słowację.

TT WARSAW PREVIEW Wydanie specjalne Wiadomości Turystycznych listopad 2016 ISSN 1731-7452 Wydawca: Jarosław Śleszyński, Eurosystem, 02-034 Warszawa, ul. Wawelska 78, lok. 30, tel. (22) 822 20 16, faks (22) 823 78 83, e-mail: wt@wiadomosciturystyczne.pl, www.wiadomosciturystyczne.pl, Reklama: Jagoda Walczak (dyrektor), Redaktor prowadząca: Ewa Kubaczyk, Autor tekstów: Marzena German, Skład: Studio4you Jerzy Wójcik, Okładka: iStock

24-26 listopada TT WARSAW


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA ODWIEDZAJĄCYCH

JAK DOJECHAĆ Targi odbywają się w dniach 24-26 listopada w godzinach 10:00-17:00. Pierwszy dzień targów (24 listopada) przeznaczony jest wyłącznie dla branży. W drugim i trzecim dniu organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką turystyczną, w tym klientów indywidualnych, grupy zorganizowane oraz szkoły. W tym roku rejestracja na targi TT Warsaw trwa do 22 listopada i została otwarta także dla osób prywatnych (wówczas na targi wchodzą nieodpłatnie). Grupy zorganizowane, w tym szkoły wcześniej zgłoszone, mają również wstęp bezpłatny.

 Organizator: www.mttargi.pl Najważniejsze kontakty dla zwiedzających oraz wystawców:

 Recepcja – tel.: +48 22 529 39 00, +48 22 529 39 50  Renata Frydrykiewicz, koordynator zespołów projektowych – tel. +48 668 041 054  Ewelina Świtaj, specjalista ds. sprzedaży, kom.: +48 539 912 056  Małgorzata Targańska, specjalista ds. sprzedaży, tel.: +48 22 529 39 65  Ewa Prochowicz, kierownik działu promocji i komunikacji – tel. +48 22 529 39 26  Agnieszka Kuźma-Filipek, PR – tel. +48 601 99 10 89

24-26 listopada

Ceny biletów na TT WARSAW:

24 listopada (dzień tylko dla branży) Klienci branżowi rejestrujący się na targach: bilet jednodniowy – 40 zł, karnet trzydniowy – 50 zł wstęp bezpłatny dla osób zarejestrowanych online lub posiadających zaproszenie 25 listopada (dzień dla wszystkich zwiedzających) klienci branżowi rejestrujący się na targach – 10 zł, bilet indywidualny – 10 zł, bilety ze zniżką uczniowską i studencką

TT WARSAW

TARGI TT WARSAW ODBYWAJĄ SIĘ W CENTRUM TARGOWO–KONGRESOWYM MT POLSKA PRZY ul. MARSA 56C W WARSZAWIE

 Organizatorzy targów TT Warsaw przygoto-

wali bezpłatny transport dla osób, które nie podróżują samochodami. Autokary firmy POLONUS będą kursowały co godzinę od 9.00 do 17.00 na trasie Dworzec Warszawa Zachodnia – Dworzec Warszawa Centrum – Dworzec Warszawa Wschodnia – Centrum MT Polska. Gościom zapewniony zostanie także transport powrotny. Więcej informacji na temat przejazdów na stronie www.ttwarsaw.pl

 Samochodem można dojechać

w ok. 20 minut z centrum Warszawy.

 Dojazd autobusem z centrum Warszawy

linie: 520, z Ronda Wiatraczna: 145, 183, 315, z Dworca Warszawa Wschodnia PKP: 173, 315.

(dotyczy grup zorganizowanych) – bezpłatnie (szkoły muszą zgłosić przyjazd pod adresem e-mail: rejestracja@mtpolska.com.pl) wstęp bezpłatny dla osób zarejestrowanych online, posiadających zaproszenie lub ulotkę-bilet. 26 listopada (dzień dla wszystkich zwiedzających) klienci branżowi rejestrujący się na targach – 10 zł, bilet indywidualny – 10 zł, wstęp bezpłatny dla uczniów i studentów (dotyczy grup zorganizowanych; szkoły muszą zgłosić przyjazd pod adresem e-mail: rejestracja@mtpolska.com.pl) wstęp bezpłatny dla osób zarejestrowanych online, posiadających zaproszenie lub ulotkę-bilet.

TTWarsaw2016_WT Preview  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you