Page 1

KUSURSUZ MAKYAJ İÇİN İPUÇLARI Kusursuz makyaja başlamadan önce, cildinizi makyaja hazırlamalısınız. 1.Adım: Cildinizi Temizleyin Cildinizi, cilt tipine uygun bir makyaj temizleyicisi ile temizleyin ve bir tonik ile canlandırın. 2.Adım: Cildinizi Nemlendirin Cildinize uygun cilt bakın kreminizi ve gözaltı kreminizi dikkatlice uyguladıktan sonra artık cildiniz makyaj yapmaya hazırdır. Kalıcı ve etkileyici sonuçlar için, makyajı aşağıdaki sıralamayla yapmak uygun olur. 1.Yüz • • • •

Makyajı : kapatıcı fondöten pudra allık

2.Göz • • •

Makyajı : far göz kalemi / eyeliner maskara

3.Dudak Makyajı: • dudak kalemi • dudak renklendiricileri (ruj, parlatıcı) • dudak cilası (glos) 1-YÜZ MAKYAJI Yüzünüzü şekillendirin! Küçük dokunuşlar olmadan, hiç kimse kusursuz cilde sahip değildir. İşte bu noktada fondöten, kapatıcı ve pudra devreye girer. Bu üç anahtar yüz makyaj ürünü, makyajınızın geri kalanı için harika bir zemin oluşturur. Yüz makyajınız o kadar güzel harmanlanmış olmalıdır ki, çevrenizdekiler sadece sizin mükemmel teninizi fark etmelidir. Herkesin iltifatlarını toplayabilmek için son dokunuşunuzu yanaklarınıza uyguladığınız hafif bir allıkla tamamlamalısınız. FONDÖTEN cildinize pürüzsüz bir görünüm sağlarken yüzünüzü makyaja hazırlar. Başarılı bir sonuç için fondöten seçimi oldukça önemlidir. Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi, cilt tipiniz ve ten renginizle uyumlu olmalıdır. Uygulama Yöntemleri: -Dairesel hareketler ile fondöteni alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize uygulayın. Çok küçük bir miktar uygulayarak işe başlayın. Ne kadar kapatıcılık istediğinize kendiniz karar verin. Eğer ihtiyacınız olursa uygulama miktarınızı kademeli olarak arttırın. -Yüzünüzün ortasından başlayıp, yanlara doğru parmaklarınızla hafifçe bastırarak tüm fondötenin eşit miktarda yayılmasını sağlayın. Boynunuza ve kulak arkalarına uygulamayı ihmal etmeyin. -Diğer uygulamalara geçmeden önce, uyguladığımız fondötenin cildinizde sabitlenmesi için bir süre bekleyin.

Fondöten uygulaması için ipuçları; Eğer yüzünüzde hatalar ve lekeler var ise, kapatıcılık özelliği sayesinde mükemmel bir görünüm için fondötene güvenebilirsiniz. Herkes fondöteni tüm yüzüne uygulamak istemeyebilir. Sağlıklı ve lekesiz cilt tamamen kapatılmak zorunda değildir. Kusurlarınızı gizlemek için, kapatıcı özelliği olan yüz makyaj ürünlerini problemli bölgelere ten rengini gözeterek uygulayın. Bu uygulama esnasında burnunuzu ve yanaklarınızı renklendirmeyi


atlamayın. Doğal bir görünüm için fondöten yerine, küçük kusurları gizlemek için kapatıcı kullanın. PUDRA makyajın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Cildinizin parlamasını önler, makyajda bütünlük sağlar ve fondöteni yüzünüze sabitler. Uygulama Teknikleri : -Fırça kullanmak pudra için en uygun yöntemdir. Fırçanıza aldığınız uygun miktardaki pudrayı, sağdan sola, yukarıdan aşağıya yaptığınız çabuk hareketlerle yüzünüze dağıtın. Böylece pudra yüzünüzde eşit miktarda dağılacak, doğal ve homojen bir görüntü verecektir. ALLIK cildinize ışıltı ve enerji katar. Allık renginizi seçerken dudak makyajınıza uygun renkte olmasına dikkat edin. Çünkü allığınız gözlerinizin ve dudaklarınızın rengi ile bütünleşerek makyajınızın dengesini korur. Uygulama Teknikleri : Allık kullanırken yüz şekliniz ve ten renginiz önem taşır. -Eğer yuvarlak yüz biçimine sahipseniz, allığı şakaklara doğru uygulamalısınız. -Eğer uzun bir yüz biçiminiz varsa, allığın başlangıç noktasını kulak hizasında tutmalısınız. -Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa, ten renginizden daha açık bir pudra ile yoğunluğu azaltın. 2-GÖZ MAKYAJI Mükemmel Bakışlar Gözlerin ne kadar etkileyici olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha da anlamlı ve çekici olabilmeleri için özel bir uygulamayı hak ediyorlar! Üstün bir tarz için, makyajın olmazsa olmaz üçlüsü ile özel bakışlar yaratın: far, göz kalemi ve maskara. FAR kullanımında değişik renk tonları uygulanarak derin bakışlara geçiş imkanı sağlanır. Uygulama Teknikleri : -Kemik rengi farı kaş altınıza uygulayın. -Kaş altı renginizi açtıktan sonra hareketli bölgeye bağlanan kısma sıcak bir ton seçip uygulayın. -Hareketli bölgeyi dıştan içe doğru fırça ucu ile V şeklinde doldurun. - Pudra fırçası ile gözaltındaki fazlalıkları alarak göz makyajınızı bitirin. MASKARA bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz maskaranın özelliğine göre, kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Uygulama Teknikleri : -Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın. Aşağıdan yukarı yani köklerden uçlara doğru fırçayı sürekli döndürerek ilk katı sürün. -Kirpiklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın. -Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak gezdirin. Eğer uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın. -Kirpik fırçası ile fazlalıkları alın ve kirpikleri birbirinden ayırın.

Göz makyajı için ipuçları; Yumuşak bakışlar için, nötr bir far seçin, üzerine göz kalemi uygulayın ve hacim veren maskarayı tek kat uygulayarak göz makyajınızı tamamlayın. Daha havalı bakışlar için, yüksek etkili, ışıltılı farlar kullanın, likit eyeliner ile gözlerinizi belirginleştirin ve harika bir şekilde hacim kazanmış kirpikler için yoğun bir maskara deneyin. Göz makyajınız için çeşitli formlarda ürün bulmanız mümkün: toz, kalem, likit eyeliner ve krem farlar. Eğer renkleri seviyorsanız ve etki yaratmak istiyorsanız, göz makyajınızda birden fazla renk kullanın. Göz belirleyici seçeneklerimiz; harmanlanmış, yumuşak bakışlar için göz kalemi, dramatik, kalıcı bir stil için fırçalı yada keçeli uçlu likit eyeliner olarak düşünülebilir. Maskaralar, formüllerindeki özelliklerine ve gelişmiş özel fırçalarına göre sınıflandırılabilirler.


Dolgunluk, uzunluk, hacim ve kıvırma özelliklerine sahip olabilirler. Fırça şekilleri de, geleneksel dolgunluk veren kıllardan yapılan fırçalardan, etkileyici kirpikler ortaya çıkaran özel taraklara kadar geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterir. 3- DUDAK MAKYAJI Dudaklarınız büyülesin! Dudaklar, makyaj yaparken macera yaşayabileceğiniz en uygun bölgedir. Beğenmediğinizde, sürdüğünüz kadar hızlı bir şekilde silip çıkarabilirsiniz. Renkler ile kendinize canlılık katın. Işıltınızı ruj ile açığa çıkarın. Dudaklarınızın kenarına uyguladığınız kontürler ile güven verin. Şimdi dudaklarınız, onlardan dökülen kelimeler kadar taze ve canlı… DUDAK MAKYAJI, makyajdaki son ve tamamlayıcı adımdır. Bu nedenle hafif renk vermek için bile dudak makyajı yapılmalıdır. Dudak makyajında öncelikle seçilen dudak kaleminin ruj rengine çok yakın veya en fazla bir ton koyu olmasına dikkat edilmelidir. Arzu ettiğiniz şeyi biliyorsanız, mükemmel görünüm elde edebilirsiniz. Dudaklarınız dolgunsa, yumuşak tonlarda mat rujları tercih edin. İnce ise, koyu renkli parlak rujlar kullanın. Uygulama Teknikleri : -Rujunuza uygun bir dudak kalemi ile ortadan uçlara doğru dudaklarınızı çevreleyin. -Dudağınızın her tarafını kalemle doldurun. Böylece hem rujunuzun ömrü uzayacak, hem de silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir. -Gün boyu kalıcı ruju özel ruj fırçası ile dudağınıza uygulayın. -Kağıt mendil ile rujun fazlasını alın. -Dilerseniz pudra ile sabitleyin.

Dudaklarınız için ipuçları; Hangi ürünü ve neden tercih ettiğinizi biliyorsanız, dudaklarınızı çok geniş bir yelpazede renklendirebilirsiniz. Lipglos da dediğimiz parlatıcılar, etkileyici parlaklığa, dolgun renge ve ışıltılı sonuca ulaşabileceğiniz bir makyaj malzemesidir. Rujlar lipgloslara göre daha az parlaklık vermesine karşın daha yoğun bir renklendirme sağlar. Uyguladıktan sonra farklı görünümler elde edebilirsiniz. Sedefler ve ışıltılar gece makyajı için daha uygundur. Parlak dudaklar dudaklarınızı olduğundan büyük gösterirken, daha az parlak olan dudak renklendiricileri size sofistike bir görünüm kazandırabilir. Dudak kalemi ile yapacağınız çerçeve, dudakların belirlenmesine yardımcı olur. Ve makyajınızı tamamladınız!

Kusursuz Makyaj İçin  

1.Yüz Makyajı : • kapatıcı • fondöten • pudra • allık 1-YÜZ MAKYAJI KUSURSUZ MAKYAJ İÇİN İPUÇLARI FONDÖTEN cildinize pürüzsüz bir görünüm sa...