Page 76

ź r ó d ł o : w w w . p i x a b ay . c o m

nach internetowych, bieżnie są dosyć dokładne (w przeciwieństwie do orbitreków, wioślarzy, schodów, bądź rowerków). Dlaczego? Ponieważ MET - zwłaszcza w drogim sprzęcie - bierze pod uwagę nie tylko szybkość biegu, ale również nachylenie blatu biegowego, płeć czy prawdziwą wagę. Co więcej, ruchy, które wykonujemy podczas biegania są bardzo naturalne i łatwo obliczyć, jaką energię na nie zużywamy. W przypadku innych urządzeń, np. orbitreków jest to kwestia o wiele bardziej skomplikowana, więc nie ma dokładniejszych wyliczeń ile spalamy podczas ćwiczeń na tym urządzeniu.

dawane przez maszyny nie są do końca zgodne z prawdą, o ile nie łapiesz się w widełki „przeciętności”. Zamieszczam te czynniki w jednej z tabel.

wyłącznie twoich ćwiczeń. Musisz pamiętać, że niezależnie od tego, co aktualnie robisz, twój organizm cały czas pracuje i zużywa energię - także w trakcie trwania wysiłku. Z tego powodu, gdy na ekranie pojawi się informacja o 200 spalonych kaloriach, to tylko część z tego jest wynikiem ćwiczeń - reszta poszła na krążenie krwi, termoregulację, oddychanie itp., więc i tak byś je zużył, nawet gdybyś zamiast trenować w tym czasie spał. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kalorii spaliłeś z racji wysiłku fizycznego, musisz odjąć od wartości na liczniku wartość wyliczoną z powyższego wzoru z MET = 1 (czyli tak naprawdę: masa ciała w kg × czas trwania czynności w godzinach).

Warto pamiętać o powyższych czynnikach, chociaż jeżeli biegasz z prędkością poniżej 10km/h, to wynik i tak powinien być w miarę dokładny. Wynika to z tego, że są to średnie osiągane prędkości, a tak jak już wspominałem - optymalizacja bieżni jest nastawiona na przeciętnego użytkownika. Gdy przekraczasz 10km/h, to twój bieg nie jest już tak stabilny, bo np. długość poszczególnych kroków jest różna. Błąd pomiaru powyżej tej prędkości może osiągać 15-25% poOczywiście lista czynników wyżej twojego faktycznego wywpływających na ilość spalanych datku energetycznego. kalorii jest znacznie dłuższa, a Jeśli chodzi o inne maszyny Teraz muszę cię zasmucić bieżnie nie ich nie uwzględnianiż bieżnia, to ich pomiar jest spalone kalorie, które pojawiają ją. Powoduje to, że wartości poprawie zawsze niedokładny, posię na liczniku, nie są efektem

[ 76 ]

Może coś Więcej nr 8 / 2016 (60)  

Może coś Więcej... O PRACY

Może coś Więcej nr 8 / 2016 (60)  

Może coś Więcej... O PRACY

Advertisement