Page 1

DİZEL MOTOR ÜNİTELERİ YAKIT SU AYIRICI FİLTRELER Dizel yakıtı, hem serbest formda (örneğin sıcaklık değişiminden dolayı suyun yoğuşması) veya hem de bağımlı formda (emülsiyon) su içerir. Bu su, püskürme sistemine girerse korozyon şeklinde hasar meydana gelebilir. Distribütör tip pompaların hat filtreleri korozyonu önlemek için su ayırıcı ile donatılırlar. Dizel yakıtında su varsa bu su, gerektiği gibi boşaltılması gereken su ayırıcı tarafından alınacaktır. Bazı sistemlere, su seviyesi maksimum seviyeye ulaştığı zaman bir ikaz lambasını devreye sokan elektrikli bir sensor kullanılır. Bazı sistemlerde bir lamba ile uyaran otomatik su uyarı tertibatı özellikle yakıt kalitesi düşük olduğu durumlarda çok önemli bir işlev görür. Bu lamba yandığında su tahliye edilmelidir.

Yukarıda distribütör pompaya sahip yakıt püskürme sisteminde kullanılan spiral elemanlı ve su ayırıcılı kırılmaz hat filtresi görülmektedir.

Sıra tipi enjeksiyon pompası bulunan yakıt sisteminde kullanılan değiştirilebilir spiral elemanlı box-tip filtre (Sol üst resim) Sıra tipi enjeksiyon pompası kullanılan yakıt sisteminde ve ünite enjektör sistemlerinde (UIS) kullanılan radyal elemanlı box tip filtre (sağ üst resim) 52

YAKIT SU AYIRICI FİLTRELER  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you