Page 1

BAĞIMSIZ SÜSPANSİYON SİSTEMLERİ Bağımsız süspansiyon sistemi, bir tekerleğin hareketinin diğer tekerleği etkilemediği askı sistemidir. Double Wishbone ve Mc Pherson olmak üzere iki tipi vardır. Günümüz binek araçlarının büyük bölümünde Mc Pherson kullanılmaktadır. 1. Double Wishbone Süspansiyon Sistemi (Çift A Kollu Süspansiyon Sistemi) Bu askı sisteminde, iki adet A kolu ve bu kollardan birine ve şasiye bağlanan süspansiyon mevcuttur. Herbir A kolu şasiye iki noktadan bağlıdır. Bu iki nokta arasındaki mesafe arttıkça fren ve tahrik kuvvetleri yere daha iyi aktarılmaktadır fakat bu durumda daha fazla yer kaplanmaktadır. Bu mesafenin kısa olmak zorunda olduğu durumda kontrol çubuğu kullanılır. Bu çubuk A kollarından herhangi birinin tekerlek modülüne bağlandığı rotilllerden birine ve şasiye bağlanır.

Avantajları : - Fazla yük taşıma kapasitesi - Daha fazla konfor - Daha iyi yol tutuş Dezavantajları : - Yüksek maliyet - Fazla yer kaplaması - Ağırlık merkezinin konumuna göre stabilizatör çubuğu (viraj denge çubuğu, torsion bar) kullanılması gerekliliği


2. Mc Pherson Süspansiyon Sistemi Bu süspansiyon sisteminde Double Wishbone'dan farklı olarak üst A kolu bulunmaz, süspansiyon tekerlek modülündeki üst rotile ve şasiye bağlıdır.

Avantajları : (- Daha az yer kaplar - Düşük maliyet ) Dezavantajları :


- Genellikle kontrol çubuğu kullanılma zorunluluğu meydana gelir - Kamber açısının ayarlanması zordur.

bağımsız süspansiyon sistemleri  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you