Page 1

Od teoretyka do praktyka

Podwodny świat Nurkowanie

Nasz zestaw na congera

Nr 01 Lipiec 2011 £2.95 www.morskilowca.co.uk

Zielona Wyspa Irlandzkie szczęki

Słodko -gorzki jak smakują

Norwegia dla całej rodziny Ian Peacock

Zacząłem pracę jako górnik

CONGERY BEACHCASTING połowy z plaży

No. 01 Lipiec/July 2011 UK £2.95

0 1> 9 772046 940008

www.morskilowca.co.uk

Pierwszy polski magazyn poświęcony tylko wędkarstwu morskiemu!


2

Temat numeru

Morski Ĺ owca

Lipiec 2011


Od wydawcy

morskilowca.co.uk

Morski Łowca? Kto, bądź co kryje się pod nazwą naszego pisma? Czy jest nim człowiek z wędką u boku, stojący dumnie na brzegu morza lub na pokładzie łodzi? Czy jest nim może ryba, na którą to my, ludzie, polujemy? Kto tu kogo naprawdę łowi, kto jest łowcą, a kto zdobyczą? Drogi Czytelniku! Oddajemy w Twoje ręce pierwszy numer „Morskiego Łowcy” – magazynu całkowicie poświęconego wędkarstwu morskiemu. Do chwili obecnej rynek polski, a także my polscy wędkarze morscy, byliśmy niedostrzegani, i to był błąd wielu ludzi i firm. „To err is human" jak mawiają tutaj na Wyspach.

Tak, błądzić jest rzeczą ludzką, ale my nie będziemy się na nikogo oglądać, dlatego też bierzemy sprawy w swoje ręce! Od chwili kiedy zacząłem poważnie myśleć o stworzeniu tego typu magazynu, do chwili jego ukazania minął prawie rok. Wiele osób wyraziło zdziwienie tym pomysłem, być może uważali mnie za „rozważnego inaczej”. Tak czy siak, Morski Łowca jest w Waszych rękach! Oferujemy Wam wysokiej jakości, 52-stronnicowy magazyn i wierzymy, że dzięki Wam, drodzy Czytelnicy, szybko podwoimy jego objętość! Jesteśmy gotowi zwiększyć ilość stron w naszym magazynie, co z pewnością uczynimy w niedalekiej przyszłości. Staramy się przede wszystkim pracować nad jakością, a nie ilością materiałów. Oczywiście, można było „wrzucić” kilka reklam i po sprawie, ale chyba nie oto nam wszystkim chodzi. Zaczynamy jako kwartalnik, ale cel mamy tylko jeden – miesięcznik! Będziemy dostępni nie tylko w polskich sklepach na terenie Wielkiej Brytanii, lecz poprzez naszą stronę internetową,

w każdym miejscu na ziemi. Wysyłamy pod wskazany adres nawet pojedynczy egzemplarz Morskiego Łowcy. Nasze czasopismo kierujemy do wszystkich wędkarzy, nawet tych, którzy jeszcze nie spróbowali morskiej przygody. Jesteśmy przekonani, że to tylko kwestia czasu, kiedy wybiorą się nad nasz rodzimy Bałtyk, wyruszą do Norwegii czy wypłyną na połowy z któregoś angielskiego portu. „Morski Łowca” jest do Waszej dyspozycji. Tworzą go wędkarze z krwi i kości, znający swój fach, niemniej jednak otwarci na wszelkie sugestie, rady i wskazówki. Jestem przekonany, że razem możemy zbudować coś, co do tej pory było nie do zbudowania. Dlatego Wy również możecie wziąć udział w tym niezwykłym projekcie poprzez współpracę z naszą redakcją, do czego gorąco zachęcamy. Tymczasem życzę Wam miłej lektury. Tomasz Skwarczyński

03

Na okładce: Janusz Sikorski z 35-kilogramowym Conger'em Morski Łowca 26 Queens Avenue London, Middlesex Stanmore HA7 2LF Telefon: 077 2504 3906, e-mail: info@morskilowca.co.uk Redaktor naczelny: Tomasz Skwarczyński (tomasz@morskilowca.co.uk), Mob: 07725043906 Dziennikarze i współpracownicy: Artur Brzozowski, Jacek Górny, Igor Nicolaos, Ian Peacock, firma Belonka Opracowanie graficzne, skład, okładka: Adam Markiewicz www.adammus.com Rysunki: Natan Bednarek Korekta: Mirosław Łapot Wydawca: Wydawnictwo „Morski Łowca”, 26 Queens Avenue London, Middlesex Stanmore HA7 2LF Druk: Stones The Printers Kopiowanie i rozpowszechnianie magazynu lub jego części w jakiejkolwiek formie bez pozwolenia wydawcy jest zabronione. Redakcja nie zwraca nie zamówionych materiałów. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i redagowania tekstów. Za treść reklam gazeta nie odpowiada. Wszystkie nazwy handlowe i towarów występujące w piśmie są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub nazwami odpowiednich firm i zostały zamieszczone wyłącznie w celach informacyjnych.


04

Co w 1 numerze Morskiego Łowcy?

22

06

18

Morski Łowca

Lipiec 2011


05

morskilowca.co.uk

Spis treści Morski Łowca nr 01, Lipiec 2011

06

Temat numeru Słodko-gorzki – Czyli jak smakują congery Czy „król wraków” jest bez żadnych szans w starciu z człowiekiem?

10

NASZ CEL CONGER EEL – król wraków Czasami warto wiedzieć coś więcej o rybie, niż tylko jak ona smakuje

14

OD TEORETYKA DO PRAKTYKA NASZ ZESTAW. Zrobić samemu czy iść na łatwiznę i wypożyczyć?

18

BEACHCASTING – POŁOWY Z BRZEGU Morska „zasiadka” Jak się do niej dobrać?

22

NORWEGIA DLA CAŁEJ RODZINY Sposób na spokój w rodzinie podczas wakacji

28

Fotogaleria – LOfoty, Norwegia

32

NIE TYLKO Chłopaki łapią

34

Zielona Wyspa – Irlandzkie szczęki

39

wywiad numeru Ian Peacock

43

Jarmark „morskiego łowcy”

45

Podwodny świat

45

49

raport Międzynarodowa Wystawa Łodzi – Londyn 2011


14

Zestaw Od teoretyka do praktyka - zestaw

Morski Łowca

Lipiec 2011

Tekst i zdjęcia: tomasz skwarczyński, adam markiewicz, rys: natan bednarek

W pierwszych dwóch artykułach opisaliśmy atmosferę towarzyszącą połowie congerów oraz poznaliśmy bliżej tę waleczną rybę. Tym razem skupimy się na aspektach technicznych, związanych z przygotowaniem odpowiedniego sprzętu do jej połowu, bez których o sukcesie możemy tylko pomarzyć. Pierwsza i najważniejsza zasada: każdy element naszego zestawu musi być wykonany z dobrej jakości materiałów oraz musi być dokładnie przez nas sprawdzony!

1. Wędzisko Biorąc pod uwagę, że łowimy w pobliżu wraków, pierwsza część holu musi się odbyć w sposób siłowy, aby odciągnąć węgorza od miejsca jego stałego pobytu. Dlatego stosujemy wędziska o wytrzymałości 30lb-50lb i długości 2.10 m. Oferta na rynku wędzisk jest tak bogata, że wybór zależy tylko od grubości naszego portfela. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie wędziska o wytrzymałości 20lb-40lb i długości 2.54 m, np. MTI Braid Boat Rod Shakespeare. Jest ono uniwersalne i można je z powodzeniem stosować również w innych metodach przy połowie z łodzi. Cena jest dość wysoka (ok. £140), lecz jego jakość i lekkość zdecydowanie zrekompensuje ten wydatek.

2. Kołowrotek Nie polecamy tanich kołowrotków, nie z powodu ich ceny, lecz słabej wytrzymałości, jak na potężne ataki congerów. Przykro byłoby nam stracić 40kg rybę tylko dlatego, że kołowrotek dosłownie rozsypał się w rękach! A tak czasem bywało! Polecamy multiplikatory znanych firm, takich jak Okuma, Penn czy Shimano, o dużej pojemności szpuli i najlepiej dwubiegowych. Przykładem niech będzie Shimano TLD-2speed 50A o przełożeniu 3.5:1/1.4:1.


15

morskilowca.co.uk

3. Żyłka

Bardzo ważnym elementem, nad którym musimy skupić naszą uwagę, jest przypon. Zobaczmy na zdjęciach, jak możemy go wykonać:

główna

Bardzo mocna, o przekroju 0.80 mm. Polecamy Bionix 80 o wytrzymałości 41.5kg/91.3lb w szpulach 1000 m w przystępnej cenie. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie plecionki o mocy 100lb.

6.

1.

Przekładamy żyłkę przez jedno oczko zacisku.

4. Przypon

2.

Odcinamy pozostałą część żyłki w odległości 1 cm od haczyka.

7.

Długość ok. 100 cm, średnica 1.8 mm o wytrzymałości 113 kg/250lb, np. „Big Fish” smart mono leader.

5. Hak

6. Ciężarek Masa ok. 400 gram

8.

Zaciski

Double Crimps For Mono, rozmiar 200-250lbs.

Do zaciskania używamy specjalnych kleszczy do zacisków (heavy duty Crimping Pliers).

Mustad 3406 O’Shaqghnessy Hook – rozmiar: 8/0 lub 10/0

Następnie przekładamy żyłkę przez oczko haczyka

3.

Tak wygląda gotowy przypon od strony haka.

8.

7. Krętlik

Gerrys Extra Strong, rozmiar 2 o wytrzymałości 700lb.

9.

Mocowanie

i umieszczamy w drugim oczku zacisku.

4.

Tę samą czynność powtarzamy z drugiej strony przyponu (dł. 100 cm) mocując krętlik.

9.

Przelotowy „boom” do mocowania ciężarka.

Przyciągamy zacisk jak najbliżej haczyka

5.

Mając wszystkie te elementy, nasuwa się pytanie, jak wykonać taki zestaw? Oto główny jego schemat:

Druga część przyponu gotowa.

10.

i używając kleszczy zaciskamy Całość po sprawdzeniu nadaje się do zamocowania środkową część zacisku do żyłki głównej. na całej jego długości.


Beachc


asting Połowy z plaży

Tekst: Artur Brzozowski, zdjęcia: autor, tomasz skwarczyński

Wędkarstwo morskie od lat ma na Wyspach Brytyjskich liczną rzeszę entuzjastów. Morscy wędkarze to w zasadzie inny gatunek wędkarza. Z pewnością ogromna większość z nich to ludzie mieszkający niezbyt daleko od wybrzeża, ale nie tylko... Część z nich często pokonuje znaczny dystans, aby kolejny raz poczuć zapach morskiej wody i powiew morskiej bryzy. Niektórym może wydać się to dziwne, ale spora część z nich nie łowiła nigdy w życiu w słodkiej wodzie!

W

Polsce w ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania wyprawami morskimi - i to nie tylko tymi zagranicznymi do Norwegii czy Szwecji, ale również nad nasz rodzimy Bałtyk. Oczywiście na ryby nad Bałtyk (mam na myśli połów dorszy z kutra) jeździło się w naszym kraju od zawsze, ale obecnie obserwujemy większe zainteresowanie niż kilka czy kilkanaście lat temu. W niniejszym artykule chcielibyśmy zainteresować Czytelników zupełnie nową odmianą wędkarskiej pasji. Jest nią niewątpliwie wędkarstwo plażowe,

Dobraa radże bardzo

czyli z angielskiego adaptując nawet ten używany , am beachcasting (o tej na śródlądziu - co sprawdzi st ż Uwa zsądne je łek y właśnie dyscyplinie się bardziej w płytkim Bałtyku, ż ro e wani , będziemy pisać ale i w Morzu Północnym, stosolorowych ją ko ułatwia i można łowić np. ciężką także w kilku k e któr rwację lin kolejnych artykułach). karpiówką. Ponieważ prawie bse o Popularność każdy rozpoczynający przygodę beachcastingu świadczy z wędkarstwem plażowym rozpoczyna o tym, że sztuka wędkarska wciąż sprzętowo zwykle od tego, co już posiada, prężnie się rozwija, obejmuje nie tylko nie ma sensu rozwodzić się tutaj nad wyczynowców, ale i  początkujących bogatą ofertą specjalistycznych wędzisk wędkarzy. i kołowrotków przeznaczonych do tej Zaletą beachcastingu jest niewątpliwie metody. Skupmy się na razie na rzeczach dostępność tego rodzaju połowów. Nie ogólnych i uniwersalnych, takich jak trzeba posiadać ani wypożyczać łodzi, chociażby zasady budowy zestawów można stosować niewyszukany sprzęt, plażowych. >


36

Zielona wyspa - Irlandzkie szczęki

Łowienie makreli na przynętę i zanętę

S

am połów rekina rozpoczyna się od nałapania ryb na przynętę i zanętę, w Irlandii są to najczęściej makrele. Na ogół zajmuje ono niewiele czasu - jeśli znajdziemy odpowiednie miejsce, kilku wędkarzom zejdzie nie więcej niż godzina. Łowiąc naszą przynętę, dodatkowo możemy liczyć na przyłowy; będą przede wszystkim rdzawce, czasami dorsze.

Następnie przemieszczamy się na właściwe miejsce połowu rekina, po drodze przygotowując zanętę (zmielone makrele z dodatkiem otrąb pszennych). Na łowisku umieszczamy

Nasza zdobycz

Morski Łowca

Lipiec 2011

Przyłowy podczas połowu makreli tę „miksturę” na kotwicy, która ma nas utrzymać na miejscówce (najlepiej do tego nadaje się jakaś siatka). Teraz pozostaje nam już tylko zarzucić wędki. Sprzęt składa się z wędziska około 30 lb oraz mocnego multiplikatora ze sporym zapasem żyłki 0.60 mm. Sam zestaw jest bardzo prosty: przelotowy ciężarek dobrany do głębokości, przypon z żyłki mono o wytrzymałości 200 lb. Do połowu rekinów szarych lepsza od przyponów stalowych jest żyłka. Wynika to z interesującego sposobu, w jaki rekin poszukuje pokarmu. Otóż żerując, wykorzystuje on receptory wychwytujące

impulsy elektryczne. Jego główny i naturalny pokarm to flatfish, czyli flądra, a ona w chwili zagrożenia – jak wiadomo - zakopuje się pod piachem. Rekiny krążą wokół takiego miejsca i namierzają ofiarę dzięki temu, że ona wytwarza impulsy elektryczne (poprzez bicie serca, oddychanie, skurcze mięśni). Dlatego lepiej używać żyłki niż stalowej linki, którą rekiny z łatwością wyczuwają swoimi receptorami. Samo łowienie ogranicza się do zarzucenia zestawu w pobliżu łodzi, rekiny same podpłyną zwabione zanętą. W kołowrotku włączamy wolny bieg i czekamy na

branie, które oznajmi nam terkotanie kołowrotka. Po pochwyceniu przynęty czekamy chwilkę i zacinamy. Rekin szary to silna ryba - da nam popalić, nim ją wyholujemy. Choć wymaga od wędkarza dużo wysiłku, zapewnia mnóstwo satysfakcji, gdy uda się ją wyciagnąć. Rybę najlepiej lądować za pomocą wielkiego podbieraka. Potem już czas tryumfu i obowiązkowa sesja zdjęciowa. Następnie ponowne zarzucenie zestawu i oczekiwanie na kolejne branie. <


Temat numeru

morskilowca.co.uk

Robimy zanętę

37

Wszystko idzie do siatki Mielenie makreli

> Rekin szary (Galeorhinus galeus)

Prezentowany rodzaj rekina nie należy do największych. Samce są mniejsze od samic, osiągają maksymalnie długość 1.8 m i ważą 35 kg, natomiast samice mogą mieć nawet 2.3 m przy wadze dochodzącej do 70 kg. Rekin ten odżywia się przeważnie w strefie przydennej, jego główny pokarm to niewielkie płastugi lub skorupiaki, mięczaki i stawonogi. Przebywa w strefie przybrzeżnej najczęściej na głębokości od 35 do 400 m. Strefa występowania tego drapieżnika to wschodnia część Atlantyku, rozciagająca się od południowej Norwegii Aż do południowej Afryki, lokalnie występuje w Morzu Północnym (Helgoland, cieśniny Skagerrak i Kattegat).

Gotowa zanęta


Temat numeru

Morski Ĺ owca

Lipiec 2011


Jarmark Morskiego Łowcy

43

Tu możesz się dowiedzieć o sprzętowych nowinkach i uzyskać wskazówki co do możliwości ich zakupu. Co więcej, jeśli znasz sprzęt niezawodny, a i polecenia godny, Ty także możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi pasjonatami morskiego wędkowania. Napisz do nas, jeno hyżo, gdzie go dostać można, a my podzielim się tą wieścią, z kim tylko można.

Jarmark

Morskiego Łowcy

morskilowca.co.uk

Multiplikator Penn GRAPH-LITE GLD 20

Dostępny na www.belonka.pl, Cena ok: £360.00 Jeden z najmocniejszych i najmniej zawodnych na rynku. Sprawdzony podczas wypraw na congery, rekiny i płaszczki. Charakterystyka: 4 łożyska ze stali Stainless Level Drag System Anodowana na czarno aluminiowa szpula System szybkiej zmiany

przełożenia Pojemność szpuli: 730m/0.45mm Przełożenie: High 3.8-1 Low 2.1-1 Waga: 1142gr

Shakespeare Contender Beach Caster Dostępny na : www.tackleworld.co.uk, Cena ok: £32.00

Przyzwoite wędzisko do połowów z plaży. Jego dużą zaletą jest zarówno niska cena i łatwa dostępność w wędkarskich sklepach na wybrzeżu Wielkiej Brytanii, jak i zadowalająca jakość. Charakterystyka: Długość: 3.90m Ciężar wyrzutu: 100-200gr


50

Raport - Międzynarodowa Wystawa Łodzi – Londyn 2011

Morski Łowca

Lipiec 2011

Tego właśnie szukałem! Sea Champion 18 – doskonała łódź dla morskich wędkarzy.

A to będzie raczej potrzebne, gdy przeholujemy z prędkością!

O takim wyposażeniu powinni pomyśleć wszyscy „skipperzy”. Czekamy...

Super sprawa! Basen, gdzie odbywały się różnego typu pokazy.

Ale tak naprawdę od tego wszyscy powinniśmy zacząć: akademia morska dla początkujących i zaawansowanych.


Drogi wędkarzu! W naszym sklepie internetowym przygotowaliśmy ofertę, która jest w stanie zaspokoić praktycznie wszystkie Twoje potrzeby, bez względu na to czy zamierzasz wędkować w Bałtyku czy Atlantyku. Każdy, zarówno poczatkujący jak i profesjonalista znajdzie tu coś dla siebie. l wszystkie produkty oferowane

przez nas są dostępne od ręki, l czas realizacji zamówienia wynosi do 24h, l zapewniamy fachowe doradztwo i niskie ceny, l zamówiony towar wysyłamy za pośrednictwem firmy kurierskiej UPS, l możliwa jest również wysyłka za granicę.


Morski Łowca 01  

Pierwsz Polski Magazyn o Wędkarstwie Morskim. To jest próbka magazynu. Zamów pełną wersję. www.morskilowca.pl

Morski Łowca 01  

Pierwsz Polski Magazyn o Wędkarstwie Morskim. To jest próbka magazynu. Zamów pełną wersję. www.morskilowca.pl

Advertisement