Moratorium

Page 11

UTRATA ZYSKÓW ZWIĄZANYCH Z TURYSTYKĄ W niektórych zakątkach naszego kraju wciąż można podziwiać nieźle zachowaną dziką przyrodę. W dzisiejszych czasach jest to dobro coraz rzadsze, a przez to coraz bardziej doceniane na świecie. W skali globalnej turystyka przyrodnicza rozwija się sześć razy szybciej niż inne gałęzie turystyki. Mądre zarządzanie dziką przyrodą może przynieść ogromne zyski wszystkim obywatelom, nie tylko myśliwym, stanowiącym zaledwie 0,3% Polaków. Gdyby w Polsce wprowadzono moratorium na polowania na ptaki, miałaby szansę rozwinąć się turystyka ptasia. Tzw. birdwatching to hobby łącznie ponad 10 milionów Niemców, Anglików, Włochów i Francuzów. Kraj, w którym ptaki są bezpieczne, stałby się dla nich niezwykle atrakcyjny z punktu widzenia tej bardzo popularnej formy turystyki.

PIĘKNO DZIKICH PTAKÓW Ptaki są kolorowe, pełne życia i wdzięku, mają przeciekawe zwyczaje. Cieszą nasze oczy i sycą zmysły. Ich obecność kojąco wpływa na jakość życia każdego człowieka. Nie ma żadnych racjonalnych przyrodniczych, ekonomicznych czy środowiskowych powodów, aby zabijać w Polsce dzikie ptaki. W środowisku naturalnym poluje na nie bardzo dużo drapieżników – zatem odpada argument o kontroli populacji. Czy w ogóle musimy zabijać ptaki? Myśliwi mówią, że to tradycja. Zastanówmy się, czy jest to tradycja warta pielęgnowania i wnosząca do życia społecznego dobre wartości. Wprowadzenie moratorium pomogłoby odpowiedzieć na to palące pytanie.

Z tych przyczyn postulujemy wprowadzenie pięcioletniego moratorium na zabijanie dzikich ptaków. Apel kierujemy do całej klasy politycznej i do wszystkich mediów. Wprowadzenie moratorium pozwoliłoby przeprowadzić konieczne badania naukowe, dzięki którym można by dostosować anachroniczne w tym aspekcie prawo łowieckie do zmieniających się okoliczności i warunków przyrodniczych. Moratorium wprowadzić może minister środowiska, wydając stosowne rozporządzenie.

Preambuła

11