Page 1


ANİME İNCELEME SAYI 4 - OCAK

Hazırlayan Rafet Kaan Moral

Kapak Tasarımı Kerim Moral

İçindekiler 2017 Yılından Dikkat Çeken Seriler 2018 Kış Animelerine Kısa Bir Bakış

www.anime-inceleme.com kaanmoral@gmail.com

Ahmet Ziya Sekendiz Olca Karasoy Rafet Kaan Moral


ANİME İNCELEME SAYI 4 - OCAK

Rafet Kaan Moral

Kerim Moral

Böyle bir zamanda başka nasıl bir yazı beklenebilirdi ki? :) Klasikleşmiş konsepte bizler de uyarak tıpkı geçen ayki gibi kısa ama şirin bir sayı ile Anime İnceleme Dergisi yeniden karşınızda. Kapaktan, içerik kısmından da anlaşıldığı üzere 2017 yılında bizlerin beğenisine sunulmuş ve akranlarına nazaran ön plana çıkmış on adet anime seçtik. Ayrıca bugün, yarın veya gelecek hafta başlayacak olan; kısacası 2018 kış animelerinden de on tane seçerek bir nevi tanıtımlarını yapmayı uygun gördük. Yeni yıla çoktan girmiş olsak da, yeniden herkese bol animeli yıllar dilerim! Bu arada, bu sene sitemizin teması kırmızı. Umarım beğenmişsinizdir :) Kaan


İyisiyle kötüsüyle bir seneyi daha ardımızda bırakmayı başardık. Mutlu olduk, hüzünlendik, kırdık, kırıldık, her birimizin başından türlü şeyler geçti. Fakat ne olursa olsun, hangi ruh hali içerisinde olursak olalım, anime izlemeye devam ettik. Sabırsızlandığımız seriler, sürpriz yumurtalar ve hayal kırıklıkları… Herkes anime fanı en az bir tane bile olsa “yılın animesi bu!” dediği, kendine göre bir seri bulmuştur. 2018’in şu ilk günlerinde 2017’de neler izlemişim, neler çıkmış, izlesem de izlemesem de ne çıkmış da beğenilmiş on adet derleyip sizlere sunmak isterim. Liste karışıktır, herhangi bir sıralama yapılmamıştır:)

Berserk 2017 Yapımcı: Gemba, Millepensee, Liden Films Bölüm Sayısı: 12 Çıkış Tarihi: 07.04.2017

Made in Abyss Yapımcı: Kinema Citrus Bölüm Sayısı: 13 Çıkış Tarihi: 07.07.2017

Kimileri yeni bölümleri çok sevdi, kimileriyse nefret etti. Kimileriyse benim gibi çok sevip sevmedi:) Durum ne olursa olsun yıllarca beklediğimiz devam bölümlerinin ikinci sezonu çıktığında çok konuşuldu. Gutts’ın ölüm kokan macerası, Griffith’in geri dönüşü ve yeni karakterlerle hikaye olarak çok az seri Berserk ile yarışabilir. Öte yandan çizimleri için aynı şeyi söylemek mümkün müdür? Tartışılır. Zaten çok konuşulmasının sebebi de bolca 3D barındıran çizimleri. CGI’n bir hantallık kattığını koyu bir Berserk fanı olarak ben bile hayır diyemem. Klasik çizimler kullanılsaydı değil 2017’in, tüm zamanların en iyisi olur diye düşünmeden edemiyorum.

Eminim kimse bu serinin bu denli sevileceğini tahmin etmiyordu. Yılın sessiz kahramanlarından birisi diyebileceğimiz Made in Abyss, farklı karakter çizimleri ve merak uyandırıcı hikayesi ile dikkatleri üzerinde toplamasını başardı. “Abyss’in derinliklerinde ne var?” sorusu bahse girerim benim gibi sizin de en büyük merakı olmuştur seriyi izlerken. Eksileri yok muydu? Elbette vardı ama bütünlüğüne baktığımızda rahatlıkla göz ardı edebileceğimiz şeylerdi. Hikayenin ilerleyişi ve karakterlerin katkıları çok iyiydi. Durum böyle olunca ikinci sezonda anime artık sessiz kahramanlıktan çıkıp merakla beklenilen bir seriye dönüştü.

3


Shingeki no Kyojin 2 Yapımcı: Wit Studio, Production I.G. Bölüm Sayısı: 12 Çıkış Tarihi: 01.04.2017

Kobayashi-san Chi no Maidragon Yapımcı: Kyoto Animation Bölüm Sayısı: 13 Çıkış Tarihi: 12.01.2017

Leziz bir biftek yedikten sonra yine o leziz bifteği beklerken bifteğin suyuna bandırılmış ekmek bulmak nasıl bir şey bilir misiniz? Shingeki no Kyojin 2’in yıllar yıllar sonra çıkan ikinci sezonunu izledikten sonra bilirsiniz:) Dolu dolu yirmi beş bölümden sonra dört – beş sene bekleyip tez biten 12 bölümcükle karşılaşmak kime yetti ki? Bu sene bir 12 bölüm daha çıkacak ve yine tatmin olmayacağız. Kötü bir şey demiyorum elbette, sadece tadı damağımızda kalıyor:) Eren ve arkadaşlarının Titan macerasını hala izlemediyseniz üçüncü sezon gelmeden elinizi çabuk tutun! Bu arada, mangadan devam etsene diye düşünenleriniz olabilir. Bu sefer de manganın sonuna geliyorum ve yeni sezona kadar ara açılıp soğuyunca ne okuduğumu da unutuyorum :) Çok fazla seri izlemekten herhalde…

Efendim, Quetzalcoatl’un ala arşa ulaşan göğüslerine bakmanız bittiyse fan servisliği ile nam salmış animeler arasına giren Maidragon 2017’nin epey tutan animeleri arasında. Hatta üzerine birçok gif ve caps da yapıldı. Daha ileriye gidecek olursam; eskiden insanlar ejderhaları öldürmek istiyordu şimdi sevişmek diye bir tabir bile çıktı. Kobayashi adındaki sıradan vatandaş insan kılığına girebilen ejderhalardan birisi olan Tooru’nun hayatını kurtarınca Tooru da arkadaşları ile beraber Kobayashi’nin evinde yaşamaya başlar ve tahmin edebileceğiniz üzere bol fan servisli komik bir macera başlar. Bu tarz animeleri pek izlemem lakin insanın aklını da çelmiyor değil:) Birçok kişinin aklını çelmiş olacak ki artık ejderhalar da “sevilecek” kıvama gelmiş.

Food Wars! The Third Plate Yapımcı: J.C. Staff Bölüm Sayısı: 12 Çıkış Tarihi: 04.10.2017

Mahou Tsukai no Yome Yapımcı: Wit Studio Bölüm Sayısı: 24 – Devam Ediyor Çıkış Tarihi: 08.10.2017

Nereden başlasak ki şimdi? Kim yemek yapmanın ve sunmanın Captain Tsubasa tadında sunulabileceğini tahmin edebilirdi ki? İlk sezonu 2015’te yayınlanan Food Wars’ın üçüncü sezonu yine gümbür gümbürdü. Bu arada, dördüncü sezonu da 2018’de geliyor ve bu gidişle gelmeye de devam edecek gibi. Food Wars’ın adını çok fazla duydum ama konunun genel itibariyle “yemek” etrafında dönmesi bir türlü cazip gelmiyor :) Adından da anlaşılacağı üzere türlü türlü yemekler (hatta bir tanesinde döner bile vardı da bir süre sosyal medyada sürekli karşımıza çıkıyordu) efsane ve ölümcül şekilde sunulabileceğini?:) Konsept tutmuş olacak ki seveni bir hayli çok.

2017’nin saklı cevherlerinden birisi sayılabilecek bu anime daha çok romantik içeriği sevenlerin dikkatini çekmeyi başardı. Hatori Chise ailesini kaybedince önce akrabadan akrabaya dolanır ve en sonunda talihsiz bir şekilde kendisini köle pazarı gibisinden bir açış arttırmada bulur. Chise’yi satın alan Elias Ainsworth adındaki kemik kafalı garip vatandaş olur ve üstelik geldiği yerde ejderhaların ve perilerin kol gezdiği fantastik bir diyardır. Chise, büyücü olan bu adamın hem çırağı olur hem de dediğine göre gelecekteki gelinidir. Dediğim gibi anime romantik – komedi yönü ile ağır basıyor ve kuru aksiyondan veya fan servisliğinden bıkanlar için ideal.

4


Jigoku Shoujo: Yoi no Togi Yapımcı: Studio Deen Bölüm Sayısı: 12 Çıkış Tarihi: 15.07.2017 Dokuz sene önce çıkmıştı en son. Dokuz sene sonra yeni bölümlerinin geleceği duyurusu benim gibi birçok Emma Ai fanını sevindirdi. Zaten gündemde olmasının sebebi de buydu; eski popülerliği. Akabinde yayınlanmaya başladı ve yarısına kadar iyi de gitti. Ta ki tekrar bölümleri önümüze sürülene kadar. Neden böyle bir hamle yapılmış bilemeyiz lakin eski popülerliğinin üzerine bu saçma uygulama eklenince Jigoku Shoujo epey konuşuldu ve maalesef yuhalandı da. Bu saatten sonra bir yeni sezon daha gelir mi? Bence çok zor. Inuyashiki Yapımcı: MAPPA Bölüm Sayısı: 11 Çıkış Tarihi: 13.10.2017 Gantz’ın mangakasının elinden çıkma bir eser olunca ister istemez dikkatleri üzerine çekti Inuyashiki. Yaşlı ve öleceği söylenen bir adamın hayatının kör edici bir ışıkla aniden değişmesini konu alan seriyi benim gibi birçok kişi sıradan bir anime sansa da az detaylı incelendiğinde hiç de öyle olmadığı ortaya çıkıyor. İzlememe sebebim sadece henüz sırasının gelmeyişi:) Animede tıpkı Gantz’da olduğu gibi bir insanın sınırlarını zorladığınızda göstereceği potansiyel söz konusu ve gerek karakterlerin gelişimi, hikayenin akışı ve çizimleri ile de büyük beğeniler topladı. Little Witch Academia Yapımcı: Trigger Bölüm Sayısı: 25 Çıkış Tarihi: 09.01.2017

My Hero Academia Sezon 2 Yapımcı: Bones Bölüm Sayısı: 25 Çıkış Tarihi: 01.04.2017

Aslında ilk olarak 2013 yılındaki filmiyle görmüştük Little Witch Academia’yı. Tavkimler 2017’yi gösterdiğinde ise film seriye dönüştü ve tıpkı filmi gibi çok sevildi. Atsuko Kageri’nin cadı olma hayallerinin peşinden koşmasını izlediğimiz seride Kill la Kill havasını da görüyoruz. Öyle ahım şahım bir senaryo veya içerik sunmasa da seri içtenliği ile izleyicilerin kalbine değdiriyor. Üstelik sadece Kill la Kill değil, biraz Miyazaki biraz da Disney havalarının sezildiği Little Witch Academia, hayatın içinden ve fantastik temalarını çok iyi harmanlamış.

13 bölümle 2016’da başladı, 2017’de 25’ye çıktı, 2018’de de yeni bölümleri ile geri gelecek. Anime ülkemizde de o kadar çok sevildi ki Türkçe mangaları bile peş peşe yayınlanmaya başladı. Dünya üzerindeki nüfusun büyük çoğunluğunun süper güçlere sahip olduğu bir dünyada süper güçleri olmadan dünyaya gelen ama pes etmeyip Kahraman Akademisi’ne giden Midoriya Izuku’nun hikayesini anlatan anime adeta kült seviyeye yerleşti. Üstelik birçok animenin yapmayı başaramadığı şeyi yaptı, ilk sezonun üstüne katarak yoluna devam etti.

5


Takvim yaprakları artık 2018’i gösterdiğinde yeni anime serileri de ufaktan gelmeye, gelmeyenler ise geleceklerinin haberini vermeye başladı bile. Örneğin One Punch Man 2 veya Shingeki no Kyojin 3 bu yıl içerisinde bizlerle olacak. Lakin onlara daha var, ben daha çok 2018’in kış animelerine yönelerek şu sıralar çıkmış veya çıkmak üzere olanlara değineceğim. Devilman Crybaby Yapımcı: Science Saru Bölüm Sayısı: 10 Çıkış Tarihi: 05.01.2018 Devilman serisi aslında 1990’lı yıllardan beri anime dünyasının bir parçası. Amon Devilman, Devilman Lady olsun çeşitli serilere sahip. Devilman Crybaby ise meşhur Netlix’e hazırlanan bir seri. İblisler uykularından uyanmıştır ve insanlık zor durumdadır. Hassas ve iblis soyundan gelen genç bir oğlan ise kötülüğe karşı amansız bir savaşa sürüklenecektir. Bizi sürükleyebilecek mi peşinden? Göreceğiz. Citrus Yapımcı: Passione Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 06.01.2018 Bölüm sayısı hakkında bu satırlar yazıldığında net bir bilgi yoktu. Citrus adındaki anime romantik – komedi, dram ve “kızlar arası yakınlaşmayı” seven kesime hitap edecek cinsten bir seri. Yuzu adındaki genç kızımızın annesi yeniden evlenip taşındıklarında doğal olarak yeni bir okula (nakil öğrenci, tanıdık geldi mi?) başlar fakat hayalindeki gibi romantik anılar edinebileceği bir yer değildir burası. Çünkü Yuzu’nun yeni okulu oldukça disiplinli ve sadece kızların okuduğu bir okuldur. Böylelikle Yuzu kendisini hiç ummadığı suların içinde yüzüyor bulacaktır. Violet Evergarden Yapımcı: Kyoto Animation Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 11.01.2018

Light novel adındaki kısa romanlardan uyarlama olacak olan bu seri fantastik öğeleri ve bilimkurguyu bir araya getirmeyi hedefliyor. İnsanlara bir hayli benzeyen ve Auto Memory Dolls adı verilen makineler etrafında geçen hikayede, animeye de ismini veren Violet bir AMD’dir ve seride başından geçenlere tanıklık edeceğiz.

7


Darling in the Franxx Yapımcı: A-1 Pictures, Trigger Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 13.01.2018

Fate/Extra Last Encore Yapımcı: Shaft Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 28.01.2018

Uzak geleceğe gittiğimiz Darling in the Franxx’ta yeryüzü oldukça berbat durumdadır ve insanlık da havada süzülebilen bir şehir inşa etmiştir. Tabi bu şehrin içinde askeriye için dış dünyadan bir haber gençler yetiştirilmektedir. Bu gençler Franxx adı verilen mecha’ları kontrol ederek Kyoryu adındaki devasa canlılara karşı mücadele etmektedirler. Öyle ki, Franxx denilen bu robotlar bu gençlerin adeta yaşama amacıdır. Hikaye bir yerden tanıdık geldi mi? Mecha sevenler takip etsin derim.

Sevilen Fate serisinin bir parçası olan Last Encore, Hakuna Kishinami adındaki gencin başından geçenleri konu alıyor. Hafızasını kaybeden (çok yaratıcı!) Kishinami kendisini sanal bir dünyada, büyük bir savaşın içinde bulur. Doğal olarak hem hayatta kalmak, hem savaşın ganimetini toplamak hem de hafızasını geri kazanabilmek için Kishinami de elinden geleni ardına koymayacaktır. Fate serisinin müdavimleri kaçırmasın!

Overlord 2 Yapımcı: Madhouse Bölüm Sayısı: 13 Çıkış Tarihi: 30.12.2017

Basilisk: Ouka Ninpouchou Yapımcı: Seven Arcs Pictures Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 09.01.2018

Yeni yıla ramak kala başlayan Overlord’u listeye almazsak olmazdı. İlk sezonun popülaritesinden sonra Aainz’ın merakla beklenen macerası kaldığı yerden devam ediyor. Yggdrasil adlı sanal dünyada son durumlar ne olacak bilemem de Overlord’un iki sezonla kalacağını hiç sanmam:)

MtvTürkiye zamanında televizyondan izlediğimiz Basilisk’in 10 yıl sonrasını konu alacak. İlk olarak yaklaşık on üç yıl önce yayınlanan animede iki ölümcül klanın çarpışmasına tanıklık etmiştik. Herkes ölmüşken kimleri izleyeceğiz, merak konusu :)

8


Hakata Tonkotsu Ramens Yapımcı: Satelight Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 12.01.2018 Radarıma giren bir seri daha:) Anladığımız kadarıyla olaylar Fukuoka adında, ilk başta kendi halinde bir şehre benzese de aslında suçun alıp başını yürüdüğü bir şehirde cereyan edecek. Üstelik öyle basit suçlar da değil. Katillerden azılı psikopatlara kadar ne ararsanız varmış. Tüm bunlar yetmezmiş gibi şehre yeni birisi, profesyonel katil katili gelir. Grancrest Senki Yapımcı: A-1 Pictures Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 06.01.2018 Anime isimlerinin sonuna eklenen Senki (Destan/Efsane) kelimesi nedense hoşuma gidiyor. İşte diyorum, büyük bir maceraya yelken açıyoruz:) Grancrest Senki de bizleri crest adındaki insanüstü güçler veren nesneleri kullanan soylular ile iblislerin savaşını sunmaya hazırlanıyor. Fakat bu savaş, alışılmış standart savaşlardan değildir. Çünkü soylular bencildir ve iblis tehdidinden ziyade birbirlerinin ellerindeki gücü istemektedirler. Siluca Meletes adındaki bir büyücü de soyluların çekişmesini sonlandırıp onları bir araya getirmenin peşindedir. Nanatsu no Taizai: Imashime no Fukkatsu Yapımcı: A-1 Pictures Bölüm Sayısı: Çıkış Tarihi: 13.01.2018 2014 yılında çıkan ilk sezondan sonra 2016 yılında hayranlarının önüne atılan dört bölümcük yetmemiş olacak ki Nanatsu no Taizai, 2018 yılında adamakıllı bir ikinci sezona kavuşuyor. Monarşiye karşı gelmekle suçlanan ve yedi ölümcül günah lakabını alan yedi savaşçının hikayesini konu alan animenin yeni bölümleri başlamadan ilk sezona göz atmakta fayda var.

9


Yakuza’nın Yapımcılarından Hokuto no Ken Oyunu Geliyor! 2018 yılında beklentilerimiz sadece animelerle sınırlı değil elbette. Örneğin anime dünyasında bir şaheser olan ve bende de yeri apayrı olan Hokuto no Ken animesinin “Hokuto ga Gotoku” adında bir oyunu geliyor. Bu oyunu yapansa yapımcıların yine benim çok sevdiğim bir oyun serisi olan Yakuza’nın yapımcıları ile aynı olması. İşin üzücü tarafı ise 2018’de Japon sürümü şimdilik piyasada olacak. İngilizce altyazılara ne zaman mı kavuşur? Umarız tez zamanda 


Anime İnceleme Dergisi Sayı 4  
Anime İnceleme Dergisi Sayı 4  

Yeni yılın ilk sayısında 2017'de öne çıkan animelere ve 2018'de çıkacak kış animelerine göz attık.

Advertisement