Page 1


ANİME İNCELEME SAYI 8 - MAYIS

Hazırlayan Rafet Kaan Moral

Kapak Tasarımı Kerim Moral

İçindekiler Anime Serilerinde Karşınıza Çıkabilecek En Tehlikeli Kadın Karakterler

www.anime-inceleme.com kaanmoral@gmail.com

Ahmet Ziya Sekendiz Olca Karasoy Rafet Kaan Moral


ANİME İNCELEME SAYI 8 – MAYIS

Rafet Kaan Moral

Kerim Moral

Dergimizin mayıs sayısında erkek hegemonyasını yıkıp kadınların da karizmatik ve oldukça tehlikeli olabileceğini kanıtlayan serilerin kadın kahramanlarına yöneldik. İster fiziksel güç olsun, ister zihinsel, anime dünyasında bulaşılmaması gereken bir sürü kadın karakter mevcut. Dergimiz için de bazılarını seçip yakından tanıtmak istedik. Neticede bu güzel ve sevimli sayı çıkıverdi ortaya. İyi okumalar! Kaan


Anime evreni şüphesiz çok geniş. Lakin her mecrada olduğu gibi erkek egemenliğinin burada da hakim olduğu ortada. Güçlü erkek ana karaktere destek olan kırılgan dişi veya güçsüz erkek ana karaktere destek olan, dışarıdan sert , adeta kurşun geçirmez ama içten bir hayli duygusal olan dişi klişeleri genelde animelerde çok fazla kullanılır. Tabi bir de fan servisliği denilen olay vardır ki evlere şenlik. Her tarafı “kocaman” olan kızlar, izleyiciye göz banyosu sunmanın peşindedirler. Tüm bunların en büyük nedeni şüphesiz izleyici kitlesinin büyük çoğunluğunun erkek olması. Erkek ne ister? Çoğunlukla gücünü dişisinden alan karizmatik bir karakter görmek ister. Seride erkek zayıf olabilir ama o seri bitmeden son sözü muhakkak o söyleyecektir. Tabiiiii, bir de konu başlığımız olan dişi karakterler – kahramanlar var. Bazen ana karakter, bazen de gerçekten seriyi ayakta tutan insan. Anime dünyasının “badass” veya “cool” olarak nitelendirebileceğimiz hanımları. Dergimizin bu güzide sayısında bu hanımlardan birkaç tanesine değinmek istedik. Dikkat edin de bu karakterlerin damarına basmayın, fena olur :D

Misa Ackerman SHINGEKI NO KYOJIN

Kusanagi Motoko GHOST IN THE SHELL

Şunu iddia ediyorum: Mikasa olmasaydı Shingeki no Kyojin diye bir seri de olmazdı. Animenin gizli kahramanı, Eren’i bin bir kere beladan kurtarmış olan koruyucu melek Mikasa, sessiz ve havalı kişiliği ile dikkat çekiyor. Sadece bunlar mı? Levi’ye yaklaşan dövüş becerileri de Mikasa’yı rakipleri için öldürücü bir unsur konumuna getiriyor. Mikasa’nın bu sert kişiliğinin oluşmasında elbette çocukluğunda başından geçen trajik olayın da etkisi bulunuyor. Tüm bunlara rağmen Mikasa her daim ümitlidir. Kendi sözüyle “Dünya çok zalim ama aynı zamanda güzel bir yer” deyişi sanırsam her şeyi özetler nitelikte.

Ghost in the Shell’İn binbaşısı Kusanagi, görüp görebileceğiniz en sert hanımlardan. Halkın güvenliğinden sorumlu Bölüm 9’un komutanı, cyborg vücudu sayesinde çok güçlü ve aynı zamanda usta bir hacker. Küçükken geçirdiği uçak kazası sonucu vücudu onarılamaz bir hal alınca beyni tamamen sentetik bir bedene aktarılmıştır. Bu da akıllara şu soruyu getiriyor: Bizi insan yapan nedir? Her ne olursa olsun; duygularını saklayan ve acımasız karakterine karşın sorgusuz sualsiz Motko Kusanagi insandır ve anime dünyasındaki erkek karakterlerin yarısından çoğuna kök söktürecek niteliktedir.

“Bu dünya öyle acımasız ki sadece kazananların yaşamaya hakkı var”

“Sadece bir fısıltı. Hayaletimde duyuyorum” Binbaşı Kusanagi Motoko

Misa Ackerman

3


San PRINCESS MONONOKE

Faye Valentine COWBOY BEBOP

Kas gücü, dövüş kabiliyeti ve zekadan ziyade San’ın varlığı aslında çok daha derin şeyler sunuyor. Studio Ghibli’nin eserlerinden Prenses Mononoke’nin karakteri San, bastırılmış bir halkın öfkesinin vücuda bürünmüş şekli gibidir ve sizi ya zafere götürebilir ya da tamamen yok edebilir. San, insanlıktan nefret etmektedir. Neden etmesin ki? Ailesi ormanı talan edince gelen Kurt Moro’dan kurtulmak için küçük kızlarını adeta kurtlara atmışlardır. Ormanda büyüyen San’ın gücü de buradan gelmektedir. Daima tetikte, insanlara karşı sert ve acımasız, yaşadığı ormana karşı şefkatli.

Femme Fatle kelimelerini hiç duymuş muydunuz? Fransızca kökenli bu kelimelerin anlamı erkeğini önce baştan çıkarıp sonra ölmekten beter eden kadın:) İşte Popüler Cowboy Bebop’un Faye’si de tam olarak böyle bir kadın. Güzelliğini kullanmasını bilen Faye’nin “erkeğine muhtaç kadın” rolü sizi kandırmasın. Gerektiğinde silah kullanmasındaki becerisi de takdire şayandır. Daha çok kendini düşünüyormuş gibi görünse de aslında kendisine yakın bulduğu kişilere çok fazla değer vermektedir. Kısacası kime bulaşırsanız bulaşın, Faye’yi dolandırmaya kalkmayın sakın. Bedelini ödersiniz :)

Nana Osaki NANA

Kagura GINTAMA

Biraz da fiziksel becerilere değil de duygusal becerilere yönelelim. Sıkıntılı bir çocukluk geçiren Nana, hiçbir zaman hayallerinden vazgeçmemiştir ve bunun için de hiçbir zaman kendisini bir erkeğe muhtaç hissetmemiştir. İsyankar kişiliği, gençken iftira yüzünden okuldan atılmasına neden olmuştur ama Nana öfke duyduğu hayata karşı gelmeyi asla bırakmamıştır. Black Stones adlı müzik grubunu kuran ve ilişki sorunlarına rağmen hedeflerinden vazgeçmeyen Nana, aslında sıcak ve sevecen bir kalbe sahiptir.

Japon pop kültüründe eline ne geçerse parodi yapan Gintama’nın kadın karakterlerinden birisi olan Kagura için ilk bakışta yardıma muhtaç – hanım hanımcık bir kız sanabilirsiniz. Lakin gerçek hiç de öyle değildir. Gintoki’nin samimi arkadaşlarından birisi olan Kagura aslında çok güçlüdür. İnsanüstü güçleri sayesinde rakiplerine körlemesine dalmaktan çekinmez ve ağzına geleni de rahatlıkla söyler. Kısacası güçlü, korkusuz ve cesurdur. Dolayısıyla dişleriniz yerinde kalsın istiyorsanız iki kere düşünün :D

4


Saya Kisaragi BLOOD - C

Shiro DEADMAN WONDERLAND

Blood C adlı anime benim için harabedir ama ana karakteri Saya’nın güçlü oluşunu inkar edemem. İlk bakışta masum bir liseli gibi görünse de Saya’nın gizli bir sırrı vardır. Kendisi iblis avcısıdır ve güneş battıktan sonra kılıcı ile her tarafı kan rengine bürümektedir. Elinde çubuk tutuyormuş gibi ustalıkla kullandığı katanası ile saliseler içinde rakibini ikiye bölebilen Saya’nın en büyük özelliği sadece dövüş kabiliyeti değildir. Bu vahşet dolu dünyada aklına mukayyet olabilmek ve liseli şapşal kız rolünü devam ettirebilmek herkesin harcı değildir. Uzun lafın kısası, Saya her ne kadar şirin gözükse de öldürücüdür.

Giriş paragrafında bahsettim hani. Zayıf ve ezik erkek ana karakter – yanında da güçlü ama muhtaç kız diye. Evet, Deadman Wonderland’ta erkek ana karakter zayıf olarak karşımıza çıkıyor ve yan roldeki Shiro güçlü ama tek bir fark var: Kesinlikle muhtaç değil! İlk bakışta neşeli, vurdumduymaz kişiliği ile etrafa neşe saçan Shiro’dan sineğe bile zarar gelmez diye düşünebilirsiniz fakat maskesini taktı mı ölüm makinesine dönüşebilir. Shiro dövüşme yanlısı değildir ama sınırlarını zorladınız mı dost – düşman demeden herkesi paramparça eder, bilginiz olsun.

Esdeath AKAME GA KILL

Akane Tsunemori PSYCHO PASS

Hep iyi veya iyi tarafa yakın karakterler olmayacak ya. Buz gibi kalbi ile dikkat çeken Esdeath (adında ölüm var yahu!) adeta bir nazi subayı gibi ortada geziniyor. İmparatorluk için çalışan ve Jaegers (almanca Avcılar…) adlı birimin başında olan Esdeath’ten rakiplerine herhangi bir şefkat beklemeyin. İşini gördüğü ve amacına ulaştığı sürece şiddet, işkence gibi unsurlardan çekinmez. Kısacası sadist bir kişiliğe sahip olan Esdeath doğma büyüme bir liderdir. Bu yüzden ayağınızı denk alın.

Akane’nin bu listeye son anda girdiğini belirterek başlayayım. Neden mi? Çünkü serinin başındaki Akane ve sonundaki Akane bir değil. Kamu Güvenliği Büro’sunda çaylak olarak işe başlayan Akane o dönemde sönük ve tecrübesiz bir tip. Fakat azmi, zekası ve cesareti sayesinde o sanki boş bakıyormuş gibi görünen gözlerinden aslında ateş çıkmaktadır. Özellikle Psycho Pass’ın ikinci sezonda tam bir lider ve bulaşılmaması gereken kişi olarak çıkıyor karşımıza. Akane’nin analiz yetenğini hafife almak büyük hata.

5


Re-l Mayer ERGO PROXY

Teresa CLAYMORE

Distopik bir gelecekte, istihbarat bürosu için çalışan Re-l (kimi yerde Reel veya Real) oldukça yetenekli bir dedektiftir. Yetiştirilme tarzının getirdiği ciddi kişiliği, zekası ve merakı ile birleşince ortaya hafife almamanız gereken birisi çıkıveriyor. Üstün çıkacaksa kendi kurallarını da esnetmeye hazır. Ayrıca yeri geldiğinde eğer ki çözüm gelecekse sürünün kara koyunu olmaktan da çekinmeyen Re-l’den bana kalırsa çekinin derim.

Claymore’dan Clare’yi de bu listeye alabilirdik ama açıkçası Teresa bambaşka bir seviye. Çünkü türünün en güçlüsü olarak lanse ediliyor. İnanılmaz dövüş yeteneklerinin yanında duyusal yeteneklerini de kusursuz kullanan Teresa, belki de saf güç bakımından anime dünyasının gelmiş geçmiş en güçlü kadın karakteri. Soğuk ve planlı davranışlarının yanında saygı ve korku duyulan bir isim. Dolayısıyla Claymore serisinde Clare ana karakter ise Teresa komple Claymore’dur.

Sir Integra Fairbook Wingates Hellsing HELLSING / HELLSING ULTIMATE

Revy BLACK LAGOON

Çocukluğunda yaşadığı onca şeyden sonra ya ölmüş olması gerekirdi ya da çoktan pes etmiş. Bunun yerine yaşadığı zorlukları avantaja çeviren Integra, Hellsing Organizasyon’unun başı konumuna gelip boyun eğdirmeyi adalete dönüştürmüştür. Kısacası azim arkadaşlar. Genç yaşta ipleri eline alan ve etrafına saygı ile korku yayan Integra’nın kitabında size yer yoksa bilin ki yandınız :) Dünyanın en güçlü varlığını düşünün ve bunun size hizmet ettiğini farz edin. İşte Integra böyle bir güce sahip. Dolayısıyla listemizde olmazsa olmazdı.

Lagoon Şirketi’ne bağlı bir paralı asker olan Rebecca Lee veya Revy, aklına geleni pat diye söylemekten çekinmez; hatta hiçbir şeyden çekinmez! Karizma, küfürlü bir ağız, inat, kararlılık ve silah kullanımda uzmanlık bir araya gelince Revy gibi karşısında durmakta çok zorlanılacak bir güç çıkıyor ortaya. Geçmişi hakkında pek bir şey bilinmiyor ve aynısı geleceği için de söyleyebiliriz. Çünkü Revy gibi kurşunların ortasına körlemesine ve yüzündeki kocaman sırıtış ile atlayacak bırakın dişi karakteri, iki eli iki ayağı olan kimse yoktur.

6


Anime İnceleme Dergisi Sayı 8  

Dergimizin sekizinci sayısında tehlikeli kadın karakterlere değindik.

Anime İnceleme Dergisi Sayı 8  

Dergimizin sekizinci sayısında tehlikeli kadın karakterlere değindik.

Advertisement