Page 1

Fitness

Sağlık

Bakım

Moda

Monthly

Fitness www.monthlyfitness.com

ocak 2014 SAYI 1

Haluk Saçaklı’dan

Küçük sırlarla zayıflayın

Kırısıklıklara . Karsı . Maske Tarifleri

Yeni Yılda Yeni Sporlar Deneyin

Floating Therapy ile yeniden doğuş!

cinsel

hayatınızı içerden besleyin

Hızlı mı Yavaş mı Yemeliyiz?

Bırak soğuk algınlığıyla bitkiler başetsin Monthly

Fitness


Editör Önümüzde Yepyeni Hedefler, Umutlar ve Maceralar...

Monthly

Fitness Genel Yayın Yönetmeni Nurcan İbrahimoğlu

Dijital Direktör ve Görsel Yönetmen Orçun Arıcan

Yazı İşleri Müdürü Tuğçe Arıcan

Yazarlar

Prof. Dr. Kut Sarpyener, İletişim Reh. Metin Reyna, Fatma Karaca, Nurgül Gündüz, Erol Çevik, Haluk Saçaklı, Sedat Muratlı, Tuba Ersoy

Çevirmen

Merve Özkan

Reklam Ve İletişim Tel: 0537 360 75 67

İ

yi kötü anılarla dolu bir yılı daha geride bıraktık. Önümüzde yepyeni hedefler, umutlar ve maceralarla dolu bir yıl bizi bekliyor. Yeni yıl yeniliklerin, yenilenmenin ve her şeye yeni bir bakış açısı katmanın önemini bize en güzel hatırlatan şeydir. Kendimize, sevdiklerimize ve hayata daha çok zaman ayırmak, mutluluğu daha çok paylaşmak ve her şeyin tadını çıkarmak için koskoca bir yılımız daha oluyor. Bu yıl kendimize yeni hedefler belirleyerek başlasın, düzenli beslenme, düzenli spor, bakımlı bir cilt, daha sağlıklı ve mutlu bir yıl ön planda olsun. Hedefleriniz mutluluğunuz, hayalleriniz gerçek olsun. 2014’ün ilk sayısıyla yeni yıla birlikte adım atalım. Sağlıklı ve mutlu bir yıl dileğiyle.

2 Fitness Ocak 2014 Monthly

Monthly Fitness dergisinde yayımlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

Önemli Not Hastalıkları tedavi etmek, 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Monthly Fitness aracılığıyla elinize ulaşan bu bilgiler, tavsiye hükmündedir. Kürlerde ve metin içerisinde adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirmeniz tavsiye edilir.


Ocak 2014 4

10

Yeni yılda yeni sporlar deneyin

Kısa sürede hızlı etki yaratan maske tarifleri

14

Floating therapy ile yeniden doğuş...

8

10

Seksi ünlülerden ilham aldık

Spor yapıyorsan Bilmelisin

16

Akşam az ye kilo alma

26

Yeni Yılda Yeni Hedef Belirlemenin Yolları

32

Cinsel hayatınızı içerden besleyin

Ocak 2014

Fitness 3 Monthly


Fitness

. Yeni. yılda

yeni sporlar . deneyin

Zayıflamak için %80 diyet %20 egzersiz Yapılan araştırmalar, zayıflamak isteyenlerin %80 diyet %20 egzersiz ağırlıklı bir yaşam sürmeleri gerektirdiğini belirtiyor. Tek başına sporun faydalı olması bu durumda çok düşük bir olasılık haline geliyor. Eğer amacın zayıflamaksa bir an önce sağlıklı beslenmeye başlamalısın.

4 Fitness Ocak 2014 Monthly


KINESIS

PILOXING

Hollywood ünlüleri ve uluslararası yıldızların formunu korumak için yaptığı bu muhteşem spor heyecan verici, disiplin gerektiren zorlu bir programa sahip. PILOXING eğlenceli ve zorlu biçiminde yapılmasının yanında, vücudu şekillendirme garantili, yağ yakılmasını en hızlı şekilde gerçekleştiren içinde pilates ve boks hareketleri bulunduran bir spor türüdür. PILOXING İsveçli dansçı ve ünlü antrenörü Viveca Jensen buluşudur. Misyonu fiziksel ve zihinsel açıdan kadınların güçlenmesidir.Viveca Jensen Pilates esnekliği ile boksun hızlı ve çevikliğini bir arada tutarak kadınların kişiliğini yansıtan eğlenceli ve seksi dans hareketlerini de buna eklemiştir.

SNOWBOARD Kış sporlarının ve özellikle yılbaşı tatilinin gözdesi snowboard yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konulardan biri board’unuzun uzunluğu ve genişliğidir. Daha önce hiç kayak yapmadıysanız özellikle bilmelisiniz ki ideal board uzunluğunuz boyunuzla aynı uzunlukta olmalıdır. Bu orantı dengeyi sağlamanıza yardımcı olacak ve daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır. Genişliği ise direk ayak numaranızla ve ayak genişliği ile alakalıdır. Dar yapılı ayaklara sahipseniz dar, geniş yapılı ayakalara sahipseniz geniş bir borda ihtiyacınız var demektir. Kayma pozisyonunda durduğunuzda botlarınız, snowboard’un kenarlarıyla aynı hizada veya birazcık taşıyor olmalıdır. Eğer ayak parmaklarınız ve topuklarınız, kenarlara yaklaşmamışsa, dönüş sırasında gerekli olan baskıyı uygulayamazsınız. Eğer ayaklarınız board’un dışına taşmışsa, dönüş esnasında ayak parmaklarınız kar’ı tutacak ve fırıldak gibi dönmenize yol açacaktır. Bu olay bazen “toe drag” olarak adlandırılır ve gerçek bir sürüklenmedir. Bu önlemeleri kaymaya başlamadan önce almalı ve kesinlikle bir uzmana başvurmalısınız.

Kinesis, hareket bilimine uygun formda düzenlenmiştir. Doğru duruş, doğru nefes alma teknikleri ve egzersiz programının kişinin özel anatomik yapısına uygun olarak belirlenmesiyle kilo vermeye yardımcı olur. Duvara monte edilen ağırlık plakalarıyla hareket eden bu modül makara sistemiyle çalışıyor.Dört farklı açıda çalışan bir mekanizmadan oluşan bu sistemde alfa, beta, gamma ve delta olarak adlandırılan kablolar aracılığıyla kinesis duvarına bağlı bir şekilde hareketli egzersizler yapılıyor. Kinesiste kaslar ve eklemler en üst seviyede kullanılıyor, bu sayede de zihin ve beden ilişkisi kuruluyor. Kinesis, tüm eklemleri doğal açılarıyla hareket ettirdiğinden, normalde bir saatte yakabileceğiniz kalorinin %30 daha fazlasını yakmanızı sağlıyor.

Ocak 2014

Fitness 5 Monthly


Sifa . BIRAK SOĞUK ALGINLIĞIYLA BİTKİLER BAŞ ETSİN

İ

laçların bir çırpıda ortadan kaldırdığı hastalıkların yanında bir de yan etkisiyle meydana gelen sorunlar var. Yan etkileri, yararından fazla olan ilaçların bulunduğu günümüzde, alternatif tıpta kendinizi bulabilirsiniz. İlaç kullanmak yerine doğal çözümler bulabileceğiniz, basit sorunları ortadan kaldırabileceğiniz bitkilerle kendi doğal ilacınızı yapın. Bitki çayı hazırlar gibi hazırladığınız bu tarifler, zamanla yolculuğa çıkmanıza yardımcı olacak. İlacın keşfedilmediği zamanlarda hastalıklar nasıl baş ediliyordu sorusunu kendiniz cevaplayacaksınız.

Bir Fincan Sağlık

6 Fitness Ocak 2014 Monthly


Adaçayı ve Miskadaçayı

S

indirim sorunları hayatımızı altüst eden bir durum olmaktan çıksın istiyorsan. İlaç kullanmaktan da pek haz etmiyorsan ya da yorgunluk ve gece terlemelerine karşı bir çare arıyorsan bir fincan çayımızı içmen etkili olabilir. Adaçayı ve Miskadaçayı sana bu sorunlarında yardımcı olacak, rahatlatıcı doğal yolu sunmakta.

Bir litre kaynar suya 20g kurutulmuş adaçayı veya misk adaçayı yaprakları koyulur. 10-15 dakika bekletilir ve süzülür. Günde 1-2 fincan içilebilir.

Yararları arasında adaçayı terlemeyi bastırmada etkili olduğundan, bununla beraber gelen gece terlemesine karşı, sıcak basması ve benzeri menopoz belirtilerinin etkilerini de hafifletmekte son derece etkilidir. Adaçayının her iki türü de hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarına karşı etkili olabilir.

Ağız sorunlarına:

Taze adaçayından yapılmış yoğun bir çay, harici olarak kullanıldığında, ağrı dindirici ve antiseptik özelliklere sahip ağız çalkalama suyu ve gargara görevini üstlenir.

Ağrılı diş etleri ve boğaz tedavisinde:

Dikkat

Adaçayı ve miskadaçayı yapraklarının uzun süre kullanılması sakıncalıdır. Adaçayının uçucu yağı ağızdan kullanılmamalıdır. Çocuklardan uzak tutulmalıdır. Hamile veya emziren kadınlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Adaçayı hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) tedavisini ve antikonvülsan (çırpınmaya karşı) tedavileri ters etkileyebilir.

Harici olarak kullanımda sabah ve akşam olacak şekilde, günde iki kere ağızda gargara yapılabilir.

Kan sulandırıcı (antikoagülan) ilaçlar kullanılıyorsa, hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Adet dönemlerinde stres ve karın ağrısına son:

Almanpapatyası

Ay başı sancılarına sorumluluklar ve çevrede eklenince ağrıların iki kat arttığını şu anda bile hissedebiliyorsun. Bunların hepsiyle başa çıkabilmek için bir ağrı kesici yerine seni sakinleştirip, sancılarını yok eden, mide ve bağırsak spazmlarını geçiren, bağırsak gazlarını azaltan, bağırsak tembelliğine iyi gelen, uyku sorununu gidermeye yardımcı olan ve adet sancılarını dindiren, bunların hepsini sadece bir fincan çay ile yapabilen bir bitkiyle tanışma zamanı. Almanpapatyası bunların hepsine çare olabilecek bir bitki. Ocak 2014

Fitness 7 Monthly


Spor SPOR YAPIYORSAN BİLMELİSİN!

S

por yapmak artık hayat tarzınızsa bilmeniz gerekenler var demektir. Spor yaparken nelere önem vermelisiniz ve nelerden vazgeçmelisiniz? Hayatınıza spor ile birlikte sağlıklı ve bilinçli yaşamı da alırsınız. Bilinçli sporcu olursanız hem sağlıklı hem de bilgili olursunuz. Bu konuda ne kadar çok şey bilirseniz o denli gelişir ve ilerlersiniz. İlerleme benim için önemli değil, ben sadece spor yapmak istiyorum diyorsanız; yanlış yoldasınız demektir. Çünkü bilinçsiz spor yapımı sakatlığı ve hastalığı beraberinde getirir.

8 Fitness Ocak 2014 Monthly


BESLENMENİN ANTRENMANA FAYDASI Spor yapan kişilerin yapmayanlara oranla daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları karşılamak için birçok seçeneğimiz var. Ama en önemlisi ve en etkilisi, beslenmedir. Beslenme ile günlük harcayacağın enerjiyi en iyi şekilde karşılayabilirsin. Çünkü spor yaparken kısa süreli antrenmanlarda, yani 30-90 dakika arasındaki sürede gerçekleşecek ve bitecek olan antrenmanlarda, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi o günün besin öğelerinden özellikle de karbonhidratlardan karşılanır. Karbonhidratlar vücuttan ilk çıkan ve enerji ihtiyacını ilk karşılayan besin öğeleridir. Onlar sayesinde hareket eder ve performansımızı sergileriz. Bu besini ne dercede ve sıklıkla alacağımız, yapılan spor dallarıyla da değişiklik göstereceği gibi, kişinin ihtiyacıyla da belirlenebilir. Koşu, aerobik, dans, ağırlık çalışmaları, yüzme gibi performans sporları yapılacaksa karbonhidrat bakımından dereceli olacak şekilde zengin beslenebilirsin. Dengeli beslenme kemik ve kas kütlendeki olumlu artışa yardımcı olacağı gibi, dengesiz ve yetersiz beslenmede kemik ve kas hastalıklarına, sakatlanmalara ön ayak olacaktır.

D

Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler vücutta enerji sağlayan ögelerdir. Proteinler, enerji sağlamalarının yanında hücrelerin esas ögesi olduklarından büyüme, gelişme, yıpranan hücrelerin yenilenmesi içinde gereklidir.

EGZERSİZ SIRASINDA

Kaslar daha güçlü kasılır, Kalp atımı hızlanır, Kalp vücuda kanı daha hızlı pompalar, Akciğerler daha hızlı çalışır. Buna oranla sporcuların sporcu olmayanlara göre enerji gereksinimleri daha yüksektir.

DİNLENMENİN ANTRENMANA FAYDASI

inlenmede beslenme gibi performansın en üst düzeyde yapılmasını isteyen sporcular için çok önemlidir. Hangi sporu yaparsanız yapın dinlenmediğiniz müddetçe performansınızda yükselme ve gelişme olmaz. Dinlenme dediğinizde kalp atışınızın normale döndüğü ve kaslarınızda aşırı yüklenmeden meydana gelebilecek yıpranmalara karşı, alınan önlem aklınıza gelsin. Dinlenmeyle birlikte yenilenme de meydana gelir. Dinlenme süresince vücut kendini yeniler ve enerji depolamış olur. Antrenman aralarında ve evde dinlenirken su ve muz gibi enerji veren ve yenilenmeye yardımcı olan gıdalar tüketilebilir. Dinlenme performansı artırır ve spor sakatlanmalarına karşı sizi korumaya yardımcı olur. Dinlenme antrenman sonrası ve antrenman içinde yapılır. Antrenman sonrasındaki dinlenmede uyku ve vücudu yormayacak derecede hareketlilik yer alır. Ayaklarınızın belinizle aynı hizada ve belinizden yukarıda olacak şekildeki hizada 30 dakika boyunca uzanarak tutmanız, ayaklarınızdaki yoğun kan dolaşımını azaltacaktır. Ocak 2014

Fitness 9 Monthly


Bakım Kısa sürede hızlı etki yaratan

Maske tarifleri

M

askeler ve kremler cildimizin vaz geçemediği ürünlerdendir. Bunlarla desteklenen ve düzenli bakımı yapılan ciltlerde oldukça olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir. Bunların yanında cilt temizliğinin önemi en az nem değeri kadar ön plandadır. Temizlenmemiş bir cilt yıpranmaya, sorunlara ve lekelere elverişli demektir. Cildin günlük bakımı yapılırken ikinci adım, kalan son artıkları arındıran ve gözenekleri sıkıştırmaya yarayan tonik uygulamasıdır. Temizleme kremleri ve losyonlar, sabunlar ve jeller ciltteki yağı ve suda eriyebilen maddeleri çözdükten sonra, kir ve keratin pulları gibi eriyemeyen maddeler tonikle silinerek temizlenir. Tonik, özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkol ile hazırlanır. Bazı toniklerde salisilik asit, portakal çiçeği kolonyası, gül suyu veya daha farklı maddeler de kullanılır. Tonik seçerken alkolsüz olanları tercih edin. Doğal gül suyu ve maden sodası son derecede etkili toniklerdir.

10 Fitness Ocak 2014 Monthly


KIRIŞIKLIKLARA KARŞI Kaymak ve Elma maske Malzemeler

3 Kaşık Kaymak 1 Yeşil Elma

Malzemeleri mikserde sürülecek kıvama gelene kadar karıştırın. Karışımı cildinize yaydıktan sonra temiz bir bezle yüzünüzü kapatın. 10-15 dakika bekledikten sonra maskeyi silin ve yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Kaymağın cildi yumuşatıcı, nemlendirici ve cilde elastikiyet kazandırıcı özelliği vardır. Bu özellikler kırışıklara karşı oldukça etkilidir. Elma ise cildin diri ve sıkı kalmasını ve cildin doğal gerimini korumasına yardımcı olur, cildi besler. Bu karışımı haftada bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Maske sürerken ve sürdükten sonra dikkat etmeniz gerekenler

Cildinizi güzelleştirirken yanlış adımlarla sarkmasına sebep olabilirsiniz. Maskeyi fırçayla veya elinizle sürerken aşağı doğru değil yukarı doğru sürün ve sürdükten sonra kesinlikle ayakta durmayın. Maske cildinizde tam olarak kuruyana kadar yatarak bekleyin. Yer çekiminden dolayı, maske aşağı doğru sürülüp kurursa ve ayakta beklenerek maskenin aşağıya doğru akmasına izin verilirse cildiniz aşağı doğru sarkar. Kırışıklıkların için ne kadar erken önlem alırsan o kadar etkili sonuca kavuşursun... Kırışıklıklar için doğal çözüm yollarından biri de patatesin doğal özleridir.

SİVİLCELER İÇİN Mevsim sebzesi ile bakım

Karnabahar yapraklarının temizleyici fonksiyonu ve zeytin yağının nemlendirici, besleyici özelliği ile hem cildinizi kirlerden arındırır, hemde cildinizi besleyerek yenilenmesine yardımcı olur. Aşağıdaki maskeyi haftada bir gün uygulamanız yeterli olacaktır. Direk sivilce üzerlerine sürerek haftada 2 günde uygulayabilirsiniz.

KURU VE KIRIŞIK CİLTLER İÇİN Patates Maskesi Malzemeler

1 adet orta boy patates Yıkanıp rendelendiğiniz patatesin suyu çıkarın ve kağıt mendille akşamları cilde kompres yapın. Bu karışımı 15 gün boyunca tekrarlayın. Ve günlük rutin bakımınızla destekleyin farkı muhteşem olacak.

Malzemeler

4 adet Karnabahar yaprağı 1 yemek kaşığı Zeytinyağı Dört adet karnabahar yaprağını bir kaşık zeytinyağı ile beraber mikserden geçirin. Karışımı, sivilcelerin üzerine yoğun olacak şekilde sürün, on dakika bekleyin ve yüzünü ılık suyla temizleyin.

Ocak 2014

Fitness 11 Monthly


Takip

SEKSİ ÜNLÜLERDEN İLHAM ALDIK Göz önünde olan birçok kadının nasıl bu kadar güzel göründüğü hep merak edilmiştir. Onların bunu başarmasına hayret duymana gerek yok. Herkesin küçük sırları vardır. Önemli olan neyi sevdiğini bilmek. Sen de sevdiğin sporla sıkı ve seksi olabilirsin. Bu konuda sana yol gösterecek ünlülerden ilham al. Seksi vücutlarını nasıl sıkılaştırdıklarını, formunu nasıl koruduğunu ve bunları hangi sporlarla yaptığını öğren. Sen de kendi sporunu seç ve çalışmaya başla...

12 Fitness Ocak 2014 Monthly


Hırslı ve Başarılı Emma Watson Sert ve Seksi Adriana Lima Victoria’s Secret meleklerinden biri ve en seksisi olan Adriana Lima formunu zor ve sert sporlarla korumayı seviyor. Kick boks yaparak formunu koruyan seksi melek, bu sporun karın kaslarını, bacak kaslarını ve kol kaslarını çok iyi çalıştırdığını ve sıkılaştırdığını söylüyor. Bunların yanında bu sporu yaparken tamamen rahatladığını ve başka hiçbir şey düşünmediğini, böylece stresten uzak durduğunu belirtiyor.

Harry Potter serisiyle hayatımıza giren güzel oyuncu, artık çocuk olmadığını ve Harry Potter’dan başka projelerde de yer aldığını son zamanlarda sıkça duyuruyor. Güzelliğiyle Burberry markasının yüzü olmayı başaran Emma Watson’ın en çok sevdiği sporlar arasında tenis ve çim hokeyi bulunsa da, formunu korumak için düzenli olarak yürüyüş yapıyor. Çekimlerden kalan zamanını ormanda yürüyüş yaparak geçiren güzel oyuncu formuna çok önem veriyor.

Kuvvetli ve Çekici Rosie Huntington WhiteleyA

Victoria’s Secret’ın ünlü mankeni olan Rosie Huntington Whiteley fiziğini korumak için çok zorlanmasına gerek yok. Sıkı ve Sempatik Annesi fitness eğitmeni olan Cameron Diaz güzel modelin bilinçli bir tüketici olduğu söylenebilir. Hayatındaki Cameron Diaz sıkı ve kaslı vücuduyla Hollywood’da da dikkat disiplini sağlamasında annesinin çekiyor. Formunu, en sevdiği spor büyük bir katkısı olduğunu belirten güzel model, bu konuda olan surf ile koruyan oyuncuağırlık çalışmalarına önem veriyor. model, kış aylarında ise fitness salonlarında uzun saatler geçirerek Fitness’tan sıkça yararlanan model kuvvetli olmanın, sağlıklı olmak formunu koruyor. Vücudunun olduğunu düşünüyor ve bu yüzden aşırı kaslanmasına karşı yapım ağırlıklarla antrenman yapıyor. şirketlerinden olumsuz tepki alan Cameron Diaz vücudunu yine spor yaparak istenilen hale getirdi. Ağırlık hareketlerinden uzak kalan oyuncu, uzun kasları çalıştıran ve esnemeye yardımcı olan yoga, pilates gibi sporlara devam etti.

Candice Swanepoel

Bir modelin en çok ihtiyacı olan şey dengedir. Candice Swanepoel son iki senede yükselen kariyeriyle en çok göz önünde olan modellerden. Bu nedenle denge çalışmalaraına, kicbox’a, ip atlamaya ve ağırlık çalışmalarına çok önem veriyor. Haftada üç gün düzenli spor yapan model sırt, göğüs,bacak ve kalça ağırlıklı çalışıyor. Yorgun olduğu ve ağır antrenman yapmak istemediği zaman yoga yapmayı tercih eden model, yoganın onu esnek tuttuğunu ve zihninin dinlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Ocak 2014

Fitness 13 Monthly


Spa & Wellness Floating Therapy ile yeniden doğuş...

F

loating Therapy, okyanus terapisi olarak bilinen bu terapi sistemi, bir çok fizyolojik ve psikolojik soruna iyi gelmesiyle yaygınlaşmış ve adından sıkça söz ettirmiştir. Bu sistemle yaşam tarzınızı, sağlığınızı, düşüncelerinizi geliştirebilirsiniz.

14 Fitness Ocak 2014 Monthly


Hayata yeniden başlayın... gibi tuz doğal bir antibakteriyeldir. Floating Therapy yani Okyanus Ter-( İngiliz Kristal Tuzu ) içerir. apisi ; bedensel, zihinsel ve ruhsal Epsom tuzunun yüksek kaldırma Buna ilave olarak kullanılan modern havuz teknolojileri sayesinde son dengenin sağlandığı doğal bir rahat- gücü sayesinde vücudunuz hiç derece steril ve hijyenik bir ortam lama yöntemidir. Floating, tüm dış bir çaba sarf etmeden suyun etkenlerden ( ses, koku, sıcak-soğuk, yüzeyinde en rahatlamış ve özgür sağlanmakradır. Birçok Holywood yıldızının yanı görüntü gibi) uzaklaşabilmek için haliyle uzanır. Yerçekimi kuvsıra ; İngiliz Kraliyet Ailesi, İngiltere mühendislik harikası bir havuzda vetinin azalması ile bedeniniz gerçekleşir. Floating Havuzu 33.5 hafifler ve zihninizde özgürce uçma Premier Ligi yıldızı Wayne Rooney, efsane atlet Carl Lewis ve sayısız - 35.5 °C ( vücut ısısı ) sıcaklığında hissi oluşur. Bir süre sonra tüm kaslarınızın rahatladığını hisdünya çapında işadamı Okyanus ve sadece 30 cm derinliğindedir. seder ve yavaşça zihnin “theta” , yani Terapisi’nin düzenli kullanıcıları İngiltere’nin başkenti Londrada uyku öncesindeki gevşeme haline arasında yer almaktadır. özel olarak tasarlanan ve üretilen havuz yoğun miktarda Epsom Tuzu geçtiğini hissedersiniz. Bilindiği

OKYANUS TERAPİSİ NELERE İYİ GELİR

1. Bir saat’lik Floating seansı 4 saat’lik gece uykusu etkisi gösterir. Sağlıklı bir gece uykusu için Okyanus Terapisi çok etkili bir yöntemdir. 2.Okyanus Terapisi sayesinde tüm duyularınız güçlenir! a.Okuduğunuzu daha iyi anlar ve anlatılanları daha iyi algılarsınız. b.Yaratıcı düşünce kabiliyetiniz gelişir; daha etkili fikirlere ve çözümlere ulaştığınızı görebilirsiniz. c.Çevrenize karşı daha pozitif ve duyarlı olduğunuzu fark edersiniz. 3.Tıpta bilindiği gibi Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde psikiyatrik bozukluklar ve depresyon görülebilmektedir. Epsom Tuzu doğada bulunabilecek en zengin Magnezyum kaynağıdır. Stress, Anksiyete, Bağımlılık, Fobiler ve Depresyon gibi günümüzün yaygın sıkıntılarından Okyanus Terapisi ile rahatça arınabilirsiniz. 4.Bedeniniz yer çekiminden kurtulduğu anda kan dolaşımı hızlanır; böylece tüm adele ve iskelet yapınızın belirgin bir ölçüde rahatlamasını ve iyileşmesini deneyimlersiniz. 5.Floating esnasında vücudunuz endorfin hormonu salgılar. Bunun etkilerini yoğun bir rahatlama, yüksek mutluluk hissi veya ana rahmine dönme etkisi olarak deneyimleyebilirsiniz. 6.Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından

yapılan araştırmalarda, Epsom tuzları ile yapılan düzenli kürler cilt bakımında önemli etkiler göstermiştir. Epsom tuzu cildi sıkılaştırarak daha genç ve diri bir cilde kavuşmanızı sağlar. 7.Okyanus Terapisi Bedensel, Zihinsel ve Ruhsal dengenin sağlanabildiği nadir yöntemlerden biridir. Hiç bir teknik bilmeden veya deneyim sahibi olmadan meditasyon yapabilmenizi sağlar. 8.”Hamile bayanlar için Floating Therapy doğumdan önce ve doğumdan sonra hem anne hem de bebek üzerinde olumlu etkileri göz önünde bulundurarak, yapılabilecek en faydalı terapi yöntemidir”. Pregnancy And Birth Magazine, UK (Hamilelik ve Doğum Dergisi, İngiltere) 9.Kas ve iskelet yapımzda meydana gelen sakatlık ve zorlanmalarda Floating Therapy fizik tedavi etkisi gösterir. Bu yüzden deneyimlenebilecek en derin bedensel rahatlama yöntemi olarak bilinir. Birçok uluslararası sporcunun başarı hikayesinin arkasında Okyanus Terapisini görmek mümkündür. İngiltere Premier Ligi futbolcularından Olimpiyat şampiyonlarına kadar sayısız sporcu Floating Therapy’den düzenli olarak faydalanmaktadır. 10.Floating Therapy odaklanma gücünü arttırır ve dikkat dağınıklığı gibi durumlarda zihnimizi güçlendirir. Avukatlar kritik duruşmalardan önce ve öğrenciler sınavlara hazırlanırken Okyanus Terapisinin faydasını en net şekilde görebilirler. Ocak 2014

Fitness 15 Monthly


Beslenme AKŞAM AZ YE

KİLO ALMA Şişmanlık için birçok neden gösterilmektedir; kişilere göre az ya da çok rolü olan birden çok etkenin üzerinde durulmaktadır.

16 Fitness Ocak 2014 Monthly


HAREKETSİZLİK BESİN ALIMI • Şişman ve şişman olmayanların aralarında günlük enerji alımı bakımından bazen hiçbir fark bulunmayabilir. • Ancak uyanık geçirilen saatler içinde besin alımının dağılımı farklıdır. • Şişmanların sabah kahvaltılarında daha az akşam yemeklerinde ise daha fazla yedikleri gözlenmiştir. • Kahvaltı ve akşamüzeri çayla yenen besinlerin enerji değerleri düşük olduğundan pek tercih etmezler. • Akşamları fazla yeme, sabahları iştahsızlığa neden olmaktadır. • 2000 k.cal bir öğün sabah yenmesi halinde kilo verilirken, akşamüzeri yenmesi halinde kilo almaya neden olabilmektedir. KISACA: Şişmanlık, geceleyin başlayan dinlenme dönemlerinde yenen yemek programlarından kaynaklanmaktadır.

AZ SU İÇİMİ • Günlük su tüketimi azalırsa vücutta depolanan yağ miktarı artar. • Sonuçta böbrekler fonksiyonlarını tam yerine getiremediği için yağları enerjiye çeviren karaciğer, böbreklerin işini üstlenince yağlar bedende toplanır. Çözüm: • Yaktığınız her 1000 kalori için 1 litre su içiniz. • Su tüketimi yaptığınız egzersizlerin niteliğine ve iklim şartlarına bağlı olarak artabilir.

YAŞ

• Şişmanlık, genellikle orta yaş rahatsızlığı olarak kabul edilmektedir. • Yaşla beraber bazal metabolizma yavaşlar, enerji harcaması azalır, enerji alımı bunu dengelemezse yaş arttıkça vücut ağırlığı artar.

• Endüstrinin makineleşmesi, evlerde mekanik araçların çoğalması, araba kullanımının yaygınlaşması ve az hareket getiren işlerin artması enerji harcamasının azalmasına yol açmaktadır. • Sosyal yaşamdaki bu değişmelere paralel olarak birey beslenme alışkanlıklarını değiştirmezse, pozitif enerji dengesinin bir sonucu olarak şişmanlık ortaya çıkmaktadır. • Şişman kadınlardaki hareketsizliğin erkeklere oranla daha fazla olduğu saptanmıştır.

PSİKOLOJİK FAKTÖRLER

• Annenin ya da babanın ölmesi, stres durumlarında şahısların büyük ölçüde kilo almalarına sık rastlanır. • Burada yemek yeme bir çeşit gerilimden kurtulma çaresi olarak görülmektedir.

MENOPOZ

• Menopoza giren kadının vücudunda değişen hormon dengesine bağlı olarak yağ yüzdesi çoğalır. “Bunun Nedeni; beslenme biçimi aynı kalsa da enerji tüketimi günde 400-500 kalori kadar azalmasıdır.” • Bununla birlikte toplumun sosyo-ekonomik yapısına paralel olarak yaşamın her döneminde görülebilir.

Ocak 2014

Fitness 17 Monthly


Beslenme GENLERİN ETKİLEME DERECELERİ

• Etkileme derecesi fazla ise 0-1 yaş arası • Ortaysa çocukluk ve gelişme çağında • Hafifse 20 yaşından sonra, en fazla gebelik, pasif yaşantı ve menopoz gibi kolaylaştırıcı sebeplerin katkısı ile şişmanlık başlar.

HORMONAL BOZUKLUKLAR

• Tiroit, pankreas, hipofiz, böbrek üstü ve cinsel bezleri; hormon yapımında ve salınmasındaki bozukluk şişmanlığa neden olur.

HAMİLELİK DÖNEMİ

• 9 aylık hamilelik boyunca hem kendisi, hem de bebeği için beslenen anne; doğum sonrası kilolarını vermekte oldukça zorlanır. • Ekstra kaloriye ihtiyaç duyulan dönem, yalnızca hamileliğin son 3 ayıdır.

Haluk Saçaklı Bilim Doktoru ve Kaliteli Yaşam Rehberi

18 Fitness Ocak 2014 Monthly


. Aylik Diyet ..

.

)

Aradiginiz Tum Diyet Programlari

)

Aylık, haftalık hatta günlük size özel diyet programlarının ilk ve tek adresi sizlerle bulusuyor. Diyetlerinizi yemek alıskanlıgınıza . . göre seçebilir, saglıklı ve kolayca diyet yapabilirsiniz. Diyet ve beslenme hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, düsük kalorili . yemek tariflerimizden yararlanabilirsiniz... )

www.aylikdiyet.com

Ocak 2014

Fitness 19 Monthly


Beslenme “

Genellikle tüm işlerinde dakik, hızlı ve hareketli olan kişiler daha hızlı yemek yerken; daha rahat ağır kişiler ise daha yavaş sindirerek yemek yerler.

HIZLI MI YAVAŞ MI YEMELİYİZ? 20 Fitness Ocak 2014 Monthly


YEMEKLERİN SİNDİRİMİ Bu sorunun yanıtına geçmeden önce, yenilen yiyeceklerin nasıl sindirildiğini açıklamakta yarar vardır. Sindirim olayı yediğimiz tüm yiyeceklerin kana karışabilecek hale gelmesidir. Sindirim ilk ağızda başlar, en etkili mekanik sindirim; çene, çene kasları ve dil yardımı ile yapılan çiğneme işlemi ile ağızda olur. Dil, tükürük salgısının da yardımı ile parçalanan besinlerin lokma halinde toplanmasına ve dişler arasına getirilmesine yardımcı olur. Yeterince parçalanan ve tükürükle yoğrulup lokma haline gelen besin, yutkunma ile yemek borusuna oradan da mideye gönderilir. Mide sindirim kanalının en geniş bölümüdür. Mide salgılarıyla adeta boza haline gelen sindirilmiş besinlerin dolaşım sistemine aktarılması ince bağırsakta meydana gelir. Sıvı maddeler mideden çok çabuk ayrılır, fakat katı maddeler çok daha uzun kalır. Midenin, içindeki katı maddelerin yarısını boşaltması için harcadığı zaman 30 ve 60 dakika arasındadır. Küçük parçalar , büyük bir düzen içinde , büyük parçalardan önce çıkarlar. Mideden en son çıkan maddeler lifler ya da bazı yapraklı sebzelerdir. İyi çiğnemenin sindirime yararı çok fazladır. Yüksek oranda yağ içeren bir yiyecek mideden çok daha geç çıkar. Mide karışımı yavaş yavaş ince bağırsağa aktarılırken, yiyeceklerin bedenimiz tarafından sindirimi de başlamış olur. Sindirim sisteminden, dolaşım sistemine katılan, buradan da hücrelere geçen besin molekülleri oksijen ile yanarak enerji açığa çıkar.

PSİKOLOJİK BESLENME

Birde işin psikolojik yanına bakalım. İnsanoğlu dünyaya geldiğinden itibaren yemek en temel içgüdülerimizden biridir. · Bebeklikte içgüdü boyutunda olan beslenme ileriki yaşlarda, çocuğun yetiştiği ailenin yeme adetlerini benimsemesi ile bir alışkanlığa dönüşür. Tabi ki kendi karakterimizden de bir şeyler katıyoruz. · Genellikle tüm işlerinde dakik, hızlı ve hareketli olan kişiler daha hızlı yemek yerken; daha rahat ağır kişiler ise daha yavaş sindirerek yemek yerler.

HIZLI YEMEK YEMENİN SAKINCALARI · Çok kısa sürede önümüze konulan yiyeceklerin tümünü tüketebiliriz. · Ama bu şekilde sadece yemek yemiş oluruz. · Çiğnemeden yuttuğumuz tüm besinler sindirim sisteminde problemler yaratır. · Hazımsızlık olur, ihtiyaçtan fazla alınan yiyecekler sindirilip emilmeye başladığı andan itibaren vücutta yerini yağ olarak alırlar. · Yeme zamanını en az 20 dakika üzerine çıkarmalıyız. · Çünkü beyinden mideye giden doyma uyarıları 12 – 18 dakikadır. · Bundan önce tüketilen yiyeceklerde doyma sinyalleri yerine gidemediğinden, gereğinden fazla yememize neden olur. Ocak 2014

Fitness 21 Monthly


Bakım Kendini şımartabileceğin 15 dakikada hazırlanan sütlü bakım tarifleri Bakım yapmak için bahane aramana gerek yok. Kendine zaman ayır ve keyifli anlarını vücudunla paylaş. Ona hak ettiği değeri ver, o da sana istediğin görünümü sunsun. Bunlar içinde çok zahmet etmene ya da çok para harcamana gerek yok. Kendine ve vücuduna 15 dakikanı ayır ve elindeki malzemelerle bakım kürlerini hazırla. Doğanın sana sunduğu bitkiler, maddeler, gıdalar en iyi bakım ürünlerin olsun. Sütlü bakım tarifleri ile bu ay cildimizi kışın yıpratıcı ve kurutucu etkisinden koruyoruz.

15 DAKİKADA SÜTLE GÜZELLEŞİN 22 Fitness Ocak 2014 Monthly


EDİTÖR TARİFİ 1 adet salatalık 1 su bardağı süt

KURU CİLT İÇİN NEMLENDİRİCİ SÜT BANYOSU

Salatalığı yıkayın temizleyin ve rendeleyin, 1 su bardağı sütü tencereye alın ve salatalıkla karıştırarak kaynatın. Kaynayan karışımı süzün ve ayrı bir kapa alın. Bu karışımı her gün rahatlıkla sabah ve akşam olmak üzere cildinize uygulayabilirsiniz. İçerisinde süt olduğu için karışımın ömrü 1 haftadan azdır.

Süt banyosu derinlemesine temizler ve epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmaz. Deniz tuzu ölü derinin atılmasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu karışımı haftada bir kez duşta yapmanız yeterli olacaktır.

Not: Bu karışımı yüzünüze kesinlikle uygulamayın. Sadece vücudunuza ve ayaklarınıza uygulayın.

Malzemeler ve Hazırlanışı

1lt süt, 1 kahve fincanı deniz tuzu, ½ fincan bal, Boş su şişesi veya çalkalama, karıştırma kabı Dilerseniz bebeyağı kullanabilirsiniz.

Boş çalkalama kabının içine bütün malzemeleri koyun ve iyice çalkalayın. Çalkalama sonucu ortaya köpüklü bir karışım çıkacaktır. Banyoda duş aldıktan sonra bu köpüklü karışımla vücudunuzu ovun ve durulanın. Cildinizdeki bebeksi yumuşaklık hemen ortaya çıkacaktır. İşlemin sonunda dilerseniz bebeyağı ile vücudunuzu yağlayın ve tekrar durulandıktan sonra kurulanın. Cildiniz daha da güzel olacaktır.

SÜTLÜ NEMLENDİRİCİ YÜZ MASKESİ

Malzemeler ve Hazırlanışı

1 adet yumurtanın sarısı 1 yemek kaşığı süt. Temiz ince bez (yüzü örtmek için)

Kuru ve nemsiz bir cilde sahipseniz, bu maske sizin için ideal. İçerisinde bulunan yumurta sarısı cildinizi besler ve cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Süt ise nemlendirerek yumuşaklık verecek ve sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Temiz bir kapta yumurta sarısını ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı göz çevreniz ve dudaklarınız haricinde tüm cildinize yayın. Sırtüstü düz bir şekilde uzanın ve cildinizin üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika gözlerinizi dinlendirerek bekleyin. Nemli bir bez ile yavaş hareketlerle maskeyi cildinizden silerek çıkartın. Daha sonra, sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüze şok yapın. Dilerseniz ev yapımı tonik ile veya gül suyu ile cildinizi pamuk yardımıyla silerek rahatlatın. Ocak 2014

Fitness 23 Monthly


Bakım DİKKAT BAKIM ZAMANI!

24 Fitness Ocak 2014 Monthly

Kış aylarıyla birlikte kişisel bakım için kollar sıvandı. Güneş ışınları nedeniyle yaz aylarında yapılamayan birçok bakım türü kış aylarıyla hayatımıza giriyor. Solaryum, epilasyon ve daha bir çoğu yaz aylarından yapılması ön görülmeyen yöntemler. Güneş ışınları nedeniyle istenmeyen bir sonuç ve kalıcı bir iz bırakmamak için en doğru ayların sonbahardan sonra olduğu düşünülüyor. Peki bu aylarda ne kadar güvendesiniz? Bakım sonucunda ne kadar memnun olacaksınız? Bakım yaptırmak için cildiniz hazır mı? Bu soruların cevaplarını arayın.


YA SOLARYUM LEKE YAPARSA?

S

olaryum bütün cazip haliyle karşımızda. Bronz bir ten, lekeleri kapatıcı bir etki, seksi bir görünüm, sivilcelerden kurtulma ve daha birçoğu. İçinde o kadar cazip hale gelmiş etkiler var ki hayır demek imkansız. Sonuçta kim seksi bacaklara sahip olmak istemez ki? Tabi bunun yanında kısa vadede olmasa da uzun vadede olumsuz etkileri yeterince fazla.

Solaryum için dikkat bronzlaşmak istediğine karar ver. etmen gerekenler: Cilt tipini öğren: Solaryum merkezi adı altında en ucuzundan en pahalısına yüzlerce yer bulabilirsin. Peki senin için doğru olanı nasıl seçeceksin? Solaryumun zararları malum, bunun yanında yararlarını da ne kadar saysak, zararları ağır basıyor. Sen yine de kararını verdin ve solaryum merkezi arayışındaysan daha dikkatli olmalısın.

Bu konuda bilgi edin: Merkezlerle sık

sık görüş, ilk bulduğun güzellik merkezine kayıt yaptırma bu konuda daha çok bilgi edinmek için sabret. İnternet bu konuda sana yardımcı olacaktır. Solaryum cihazlarının adını ve etkilerini öğren. Ne kadar zamanda ne kadar

Bunların hepsinden önce cilt tipini öğrenmek için ve cilt sorununun olup olmadığından emin olmak için doktor kontrolünden geç. Cildiyeler bu konuda sana yardımcı olacaktır. Yüzünde güneş yanığı, sivilce lekesi veya ben gibi koyu renkli noktalar varsa doktoruna solaryuma gireceğini söyle. Solaryumun cildinde ve yüzünde bir problem yaratıp yaratmayacağını sor. Gerekirse test yaptırmak istediğini söyle. Böylelikle tenin rengine ve cildinin hassasiyetine göre solaryuma gireceğin uygun süre ve seansları kendin belirleyebilirsin.

Seanslara başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

Solaryuma girmeden önce cildini temizle. Makyaj veya herhangi bir ürünün olmamasına dikkat et. Solaryum için üretilen özel ürünleri tercih et, solaryum seansları esnasında kontrol altında olmadan güneş ürünlerini kullanma. Seanslarda gözlerini kapalı tut ve koruyucu gözlük takmayı unutma. Eğer lens kullanıyorsan solaryuma girmeden önce lenslerini çıkarmayı unutma. Düzenli ilaç kullanıyorsan UV ışınlarına karşı yan etkisi var mı kontrol et ve doktoruna danış. Eğlenceli bir gecenin ardından özellikle alkol alındıktan sonra solaryuma girmemeye özen göster. Lazer epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girme, leke oluşmasına davetiye çıkarabilirsin. Kalıcı makyaj, dövme ve lazer uygulamalarından sonra solaryuma girmek konusunda bir daha düşün. Ve cevabın hayır olsun.

YA EPİLASYON SONUÇ DEĞİLSE?

Her kadının baş düşmanı gibi gördüğü, en büyük sorunu olan kıllardan kurtulma isteği her zaman çekici gelmiştir. Bir daha uğraşmamak, ağda, jilet, tüy dökücü gibi zaman kaybettirici sıkıcı işlemlerden kurtulmak muhteşem olurdu. Tabi tam olarak kurtulabiliyorsan.

Epilasyonda nelere dikkat etmelisin?

Öncelikle bronzlaşmamış olman ve cildinin kendi renginde olması gerekiyor. Yanık ve ciltte renk değişimlerine sebep olabilir. Herkese %100 sonuç yok: Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanı sağlasa da bu tam olarak çözüm değil. Yapılan araştırmalar lazer epilasyonun tüyleri herkeste %100 yok etmediğini ortaya koydu. Buna çözüm olarak yeni makineler piyasaya çıksa da bu epilasyonu yaptırdığınız merkez, uzman, makine ve kişinin tüy kökleriyle yakından alakalı bir durumdur. Genel olarak da tüyleri inceltir ve görünümünü azaltır. Yine de ince ve az az tüyler uzamaya devam eder. Seanslar da kişinin tüy kökleri ve makinenin türüne göre değişir.

Lazer epilasyon merkezlerinde dikkat edilmesi gerekenler: Merkezde hekim bulunması ger-

ekmektedir. Olası durumlarda hem yardımcı olmalı hem de sağlık sorunlarınızın epilasyona elverişliliği veya zararlılığını gözetim altında tutmalıdır. Merkez oluşabilecek yanıklara karşı sorumluluk sahibi olmalı. Ve böyle bir durumda tedaviyi üstlenmelidir. Ocak 2014

Fitness 25 Monthly


Kariyer

Yeni Yılda Yeni Hedef Belirlemenin Yolları

Y

eni yıl ile birlikte gelen yeni hedefler, hayaller ve bunların uğruna nasıl bir yol izlenilmesi gerektiği sorusuna bu bölümde cevap veriyoruz. Çok çalışmak, istemek ve tabi ki inanmak çok önemli. Hedefin ne doğrultuda olursa olsun, eğer istiyorsan bir sebebi olmalıdır. İlk önce o sebebin seni ne kadar çok mutlu edeceğine inan. Hedefe giden yolda tattığın mutluluğun ne denli önemli olduğunu unutma. Kendine güven, kendini tanı ve kendinle barışık ol bu üçü olduktan sonra hayat sana istediklerini çıkaracaktır. 26 Fitness Ocak 2014 Monthly


Tablo Yapın

İlk olarak, hedeflerini beyninden kağıda dökme işlemini gerçekleştir. Hedeflerinin olumlu, olumsuz yanlarını kalemle ortadan ikiye böldüğün temiz bir kağıdın üzerine yaz. Senin için doğru hedef olup olmadığını belirle. Eğer her şeye rağmen olumsuz yanları çoksa kendine yeni bir hedef belirleme zamanı gelmiştir. Asıl hedefin kulağına çok uçarı geliyor, fakat sen bu hedefe ulaşmayı kafana taktıysan, öncelikle kendine küçük hedefler belirle. Amacına ulaşmada sana yardımcı olma nitelikleri olan, fakat ulaşması daha kolay olan ve seni kısa süreli tatmin edecek hedefler. Bu hedeflerle hem ulaşmak istediğine yaklaşmış olacaksın, hemde bu yolda edindiğin küçük zaferlerle kendini tatmin etmiş olacaksın.

Doğru Hedef Doğru hedeften eminsin ve artık yola koyulma zamanı bu durumda yapabileceğin iki seçenek var. 1. Adım: Hedef ve hayallerini sırasıyla ve düzenli bir şekilde numaralandırarak temiz bir kağıda yaz. Ve buz dolabının yada her an görebileceğin bir panonun üstüne yapıştır. Etrafına istediğin hedefi sana anımsatacak resimlerle doldur. Bu panoya her baktığında hedefini ne kadar istediğini düşün ve gün içinde attığın her adımın bir sebebi olduğunu bilerek at. 2. Adım: Hedef ve hayallerini sırasıyla ve düzenli bir şekilde numaralandırarak temiz bir kağıda yaz. Bu kağıdı kimseye okutmadan bir zarfın içine koy, unutabileceğin ve çok zor bulabileceğin bir yerde sakla. Hayat hayallerini karşına getirecektir ona inan ve aylar belki de yıllar sonra gerçekleşen hedefinle yüzleşme zamanı geldiğinde zarfı aç ve artık yeni bir hedef belirlemen gerektiğini bil. Sıra aynı işlemi tekrarlamaya geldi.

Hedef belirlerken bilmen gereken ilk şey kendini, özelliklerini bilmek ve neler yapabileceğini, neler yapamayacağını tam olarak saptamaktır. Hedeflerini belirlemeden önce ne kadar çok istediğini düşün. Ve bu işi ne kadar sürede yapabileceğini en mantıklı şekilde hesapla. Bu hedefi tam olarak kabul etmeden önce, hedefe giden yolda nelerle karşılaşabileceğini ve bunlarla nasıl başa çıkacağını saptamalısın. Hedef belirlerken hayalci davranmak, yapabileceğinden daha uçarı noktaları istemek seni hedefe giden yolda yüz üstü bırakabilir. Hedefini belirlerken yaş, cins, o an bulunduğun mevki, zevk aldığın ve yapmaktan hoşlandığın şeyler, ellinde olanlar ve ekleyebileceklerini doğru hesaplamalısın ki hayalperestlikten gerçekliğe geçişi olsun. En başından bunların bilincinde hareket etki hayal kırıklığı yaşamak, üzülmek ve hevesinin kırılması gibi problemlerle karşı karşıya kalma.

Ocak 2014

Fitness 27 Monthly


)

Doga Doğadan Bağışıklık Sisteminize Uzanan Yardım:

NATUROPATİ Naturopati, aynı zamanda natural tıp, naturopatik tıp olarak da bilinen ve diğer alternatif tıp yöntemlerinde de olduğu gibi vücudun kendi kendini iyileştirebilme yeteneğini dışarı çıkarmasına yardımcı olan ve bu doğrultuda hareket eden bir yöntemdir. Bu yöntemde danışılacak olan naturapatlar başta, beslenme kontrolü ve bitkisel ilaçlar olmak üzere çok çeşitli doğal tedavi yöntemleri belirlemektedir. Bunlardan bazılarında kişisel ihtiyaçlarına göre ve tercihen hidroterapi, suda yapılan fiziksel egzersiz ve tedaviler yer alıyor.

28 Fitness Ocak 2014 Monthly


Bu işlemler evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz türden işlemlerdir. Her ne kadar kolaylıkla uygulayabilseniz de, önceden uzmana danışmanızda fayda var.

B

u tedavi yöntemi ilk uygarlıklardan beri şifacılar tarafından incelenmiş ve denenmiş yöntemler sonucu ortaya çıkmıştır. Bu yöntemlerdeki en önemli nokta, doğal olanaklardan yararlanarak elde edilen sonuçlardır. Bitkilerden ilaç yapımından başlayan, beslenme düzenini etkileyen ve doğadaki, suyu, oksijeni, doğal ortamı içine kapsayan bir yöntemdir.

BESLENMEDE NATUROPATİ

Naturapatlar ve uzmanlar bu yöntemde beslenme şeklinin çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Taze meyve, sebze ve tahıl tüketimine ağırlık verilmesi, detoksifikasyon ve boşaltım sistemlerini zorlayan sağlıksız yiyecekler yerine öğütümü kolay olan ve bağışıklık sistemine güç kazandıran yiyeceklerin yenilmesini öngörmüşlerdir.

Not: Naturopati uzmanlarının çoğu soğuk ve sıcak banyo, kompres ve sprey tedavileri biçiminde kullanılan suyun şifa sağlayıcı gücüne inanmaktadır.

SAĞLIKTA NATUROPATİ Günümüzde naturopatlar, organların vücut fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmesi ve belirli sorunlardan kurtulabilmesi için genellikle su ve fizik tedavi yöntemlerini kullanmaktadırlar. Bu yöntemler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olarak, kendi kendisini yenilemesine,güçlendirmesine ve hastalığı yenmesine yardımcı olacaktır.

NATUROPAT KONTROLÜNDEN GEÇİN

Naturopati uzmanlarına başvurduğunuz zaman sizi tam teşekküllü bir muayene bekliyor olmalı. Sorununuzun neden ve nereden kaynaklandığını anlamak için belirli laboratuvar testleri istemelidir. Bunun yanında bazı organlarınızda problem olup olmadığını ve bağırsakların geçirgenliğini ölçen testlerde yapabilir. Bu testler sindirim bozuklukları, alerji, kronik yorgunluk, baş ağrısı,deri hastalıkları ve hormonal dengesizlik gibi sorunların ana kaynağını bulmaya yardımcı olur.

Ocak 2014

Fitness 29 Monthly


)

Doga NATUROPAT TAVSİYELER

Naturapatlar bağışıklık sisteminize yardımcı olacak beslenme şekilleriyle ilgili değişiklikler, destekleyici ve yardımcı besinler,bitkisel tedaviler veya pankreatin gibi sindirim sistemi enzimlerini destekleyen preparatlar hakkında tavsiyelerde bulunur. Homeopati eğitimi olan bir naturapat bu konuda size ilaç tavsiye edebilir. Bazı naturopatlar ise osteopati (kemikleri düzeltme) gibi konuyla ilişkili alanlarda da eğitim almış olabilirler. Bu sayede tedavide size daha geniş çaplı yardımcı olurlar. Bunlarla birlikte evde rahatça uygulayabileceğiniz bir tedavi yöntemi olan Hidroterapi, soğuk su kompresleri, küvette oturarak tedavi, duş veya sprey gibi tekniklerle de tedavi amaçlı kullanılan yöntemlerdir. Eklem ağrıları ve adet sorunlarından, boğaz ağrısı, ateşli hastalıklar, soğuk algınlığı gibi birçok sorunun tedavisinde kullanılır.

EVDE UYGULANABİLECEK BİRKAÇ TEDAVİ BİÇİMİ Küvette oturarak tedavi

Soğuk kompres uygulaması

Vücut Sargılama

Bu hidroterapi tedavi yönteminde; İki adet kişinin kalça ve ayak bölgesini rahatça sığabileceği boyutta leğen. Leğenin yarısına kadar dolu olacak şekilde eşit miktarda soğuk ve sıcak su. Leğenlerin birini sıcak su, diğerini ise soğuk su ile doldurun. Sıcak su olan leğenin içine oturun. Soğuk su olan leğenin içine ise ayaklarınızı koyun. 3 dakika bekledikten sonra 1 dakika dinlendirin ve işlemin tam tersini, yani soğuk su olan tarafa oturup, sıcak su olan tarafa ayaklarınızı koyacağınız şekilde 3 dakika bekleyin. Bu işlemi iki-üç defa tekrarlayabilirsiniz.

Eklem ağrı ve incinmelerinden, baş ağrıları ve bronşite dek çok çeşitli rahtsızlıkların tedavilerinde kullanılır. Soğuk kompres genellikle doğrudan, ağrının hissedildiği bölgeye uygulanır. Bazı durumlarda bir sıcak, bir soğuk kompres yapılması önerilebilir bu durumlarda uzmana danışın. Uygun boyutta bir kompres bezi alın; boyun, diz, el ve ayak bilekleri için mendil; karın ve gövde için çarşaf kullanın. Bezi soğuk suya batırın, iyice kurulayın ve silkeleyin. Kompres yapacağınız bölgenin üzerine koyun. Kompresi 10 dakika boyunca tutun. 10 dakika içinde ısınması gerekmektedir, eğer ısınmıyorsa, fazla ıslatılmış ve suyu iyi sıkılmamış olabilir. Tekrar deneyin yine ıslaksa çıkartın ve kurulanın. Kompresi çıkarınca, o bölgede oluşmuş terleri temizlemek için serin veya ılık su ile silin. Aynı tekniği bel veya gövdenize kompres yapmak için de uygulayabilirsiniz.

Bu tedavi yöntemi sadece soğuk algınlığı ve ateşli durumlarda uygulanır. Hatırlarsanız eski zamanlarda annelerin en gözde ateş düşürme yöntemidir. Islak bezle vücudu sararak ateşi almaktı. Bu yönteme yakın olan bir başka metot ile daha dikkatli ve bilinçli olarak uygulayabilirsiniz. Bu tür kompresin 10 dakika içinde ısınmaya başlaması gerekir. Zaman zaman elinizle ıslak havluyu kontrol edin ve eğer ıslak kompres hala ısınmamışsa, çıkarın ve vücudunuzu kuru bir havlu ile kurutun. Yatağınızın üzerine uzanacağınız şekilde havlu serin. İyice ıslanmış ve suyu sıkılmış olan bir başka havluyu veya bezi, göğsünüzün üzerinden kalçanızın altına kadar gelecek şekilde sarın ve üzerine tekrar kuru bir havlu sararak yatağın üzerine uzanın. 10 dakika boyunca bekleyin, ısınmış olması gerekiyor, ısınmışsa aynı işlemi tekrarlayın. Islatıp tekrar vücudunuza sarın. Eğer ısınmamışsa, kompresi çıkartın ve kuru bir havlu yardımıyla kurulanın.

30 Fitness Ocak 2014 Monthly


NATUROPATİ ARINMA DİYETİ

B

u diyet türleri naturopatlar tarafından hastaların ihtiyaçlarına göre ayarlanır. Her diyeti herkes uygulayamaz. Çocuklar, sağlık problemi olanlar ve yaşlılar bu konuda çok daha dikkat etmelidirler. Bu diyetin amacı vücudu işlenmiş gıdaların zararlarından arındırmak ve çiğ besinlerle sindirim sistemini, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Naturopatlar soğuk algınlığı, grip, bronşit, gastroenterit (bu durumlarda çiğ sebze yerine haşlanmış sebze ve çorba yemek gerekebilir.)

3 Günlük Naturopati Arınma Diyeti Programı 1.GÜN

Sadece çiğ meyve veya sebze suyu tüketin. Taze sıkılmış, veya içerisinde tatlandırıcı yer almayan konserve veya cam şişede olan armut, elma, ananas veya üzüm (yarı yarıya su ile seyrelterek) suyu içiniz. Bundan günde dört-beş bardak için. Geri kalan zamanlarda su veya içerisinde bir çay kaşığı limon suyu olan veya elma sirkesi katılmış kaynatılmış su içebilirsiniz.

2.GÜN

Sabah kalkınca veya akşam yatmadan önce ve yemek aralarında meyve suyu veya bitki çayı için. Ana öğünlerde taze meyve yiyin. meyvelerden oluşan bir meyve salatası yapabilirsiniz. Dilediğiniz kadar su tüketebilirsiniz.

3.GÜN

Kahvaltıda taze meyve ile koyun veya keçi sütünden yapılmış yoğurdu birlikte yiyin. Öğle yemeğinde yapraklı ve rendelenmiş kök sebzelerden bir salata hazırlayın. Salataya kuru üzüm ve ay çekirdeği katın. tatlı olarak taze meyve yiyin. Akşam yemeğinde sebze çorbası veya miso ya da soya sosu ile tatlandırılmış, buharda pişmiş sebze yiyin. Bol bol su içebilirsiniz.

Sağlığı yerinde olan bir kişi bu diyeti yaşı ne olursa olsun uygulayabilir; fakat öncelikle bir uzmana danışması gereklidir.

Ocak 2014

Fitness 31 Monthly


Mutfak Bu menüde cinsel

hayatınızı içerden besleyeceksiniz

Kış aylarında içinizi kıpır kıpır yapacak bu lezzetli tariflerle kendinizden geçeceksiniz. Partnerinize hazırlayacağınız akşam yemeğinde bulunması gereken en önemli özellik, afrodizyak etkili olmasıdır. Bu menüde bulanan yemeklerin birçoğu afrodizyak etkili besinlerle yapılmıştır. Afiyet olsun. AFRODİZYAK SALATA 150 gr. kabuklu deniz ürünleri (karides veya kalamar) 1 avuç kabak çekirdeği 5 adet kurutulmuş domates 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 1 avuç antep fıstığı 1 ufak parça zencefil 2 adet sivri biber 1 adet olgun avokado 1 adet limon 2 adet göbek yeşillik 1 adet roka 1 diş sarımsak 1 tutam taze tarhun Nar ekşisi Karidesleri zencefil, sarımsak ve kırmızı pul biberle marine ederek tavada pişirin. Avokadoyu irice dilimleyerek limon suyu ve taze tarhun ile lezzetlendirin. Yeşillikleri salata için hazırlayın, sivri biberi doğrayın, kurutulmuş domatesleri sıcak suda yumuşatarak hazırlayın. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra sosunu ilave edip servis edin.

32 Fitness Ocak 2014 Monthly

İSTİRİDYE Afrodizyak etkisi en yoğun görülen besinlerden biri de istiridyedir. Bu lezzetli deniz ürününün içeriğinde bulunan çinko, fosfor ve iyot birlikteliği sayesinde hem kadınların hem de erkeklerin libidosunu yükseltir


SEBZELİ KARİDES 250 gram karides 5 adet domates 4 adet çarliston biber Yarım su bardağı üzüm sirkesi 2 su bardağı su 2 yemek kaşığı tere yağ 2 yemek kaşığı ayçiçeği yağı Tuz Orta boy tencerede su ve sirkeyi kaynatın. Karidesleri yıkayıp suyunu süzün. Kaynayan suya karidesleri ekleyip yumuşayıncaya kadar haşlayın. Biberleri incecik doğrayın. Domatesin kabuklarını soyup doğrayın. Tavaya ayçiçeği yağını alıp kızdırın. Biberleri tavaya ilave edip kavurun. Üzerine doğranmış domatesleri ekleyip kavurmaya devam edin. Domatesler yumuşayınca tuzunu ilave edip ocağın altını kısın. Haşlanan karideslerin suyunu süzün. Tavaya tereyağını alıp yakmadan eritin. Üzerine karidesleri ekleyip 5 dakika pişirin. Karidesleri domateslere ilave edip 5 dakika daha kısık ateşte pişirin.

AFRODİZYAK TATLI

120 gr. beyaz çikolata rendesi (kuvertür) 100 ml. Hindistan cevizi sütü Yarım paket vanilya 1 yemek kaşığı köri karışımı 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi 60 gr. şeker 40 gr. tereyağı 30 gr. un 3 yumurta sarısı 5 yumurta beyazı Bir tutam tuz 75gr. şeker 8-10 adet çilek

AVOKADO -A,C ve E vitamini bakımından zengindir. -Lutein ve glutathion gibi antioksidanlar içerir. -100 gr avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir. -Afrodizyak etkilidir.

Hindistan cevizi sütünü ve Hindistan cevizlerini bir tavaya koyun ve birlikte kaynatın. Daha sonra bu karışımı ince bir süzgeçten geçirin. Süzdüğünüz Hindistan cevizi sütünü, çikolatayı, vanilyayı ve köriyi bir tavaya koyarak tekrar kaynatın. Bir kapta altmış gram şeker ile tereyağını elinizle ezin. Üzerine unu eleyerek ekleyin ve elinizle yoğurun. Tavadaki sıcak karışımı yoğurduğunuz kaptaki karışıma ekleyerek tahta bir spatula ile karıştırın. Yumurta sarılarını da ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra başka bir kapta yumurta beyazları ve tuz ile çırptığınız kar beyazı karışımın içine yavaş yavaş dökün. Tahta spatula ile alttan yukarı doğru nazikçe yumurta beyazı köpüklerini patlatmadan karıştırın. Dört tane sufle kabına elinizle tereyağını iyice kaplayacak şekilde sürün. Sonra sırası ile birer kaşık un ve şekeri tereyağına yapışacak şekilde kaplayın. Üzerinde biraz yer kalacak şekilde kaplara dökün ve 175 derece fırında on beş dakika pişirin. Bu sırada ince ince kestiğiniz çilekleri bir tavaya koyup üzerine yetmiş beş gram şekeri ekleyerek bir tavada ısıtın. Çilekler suyunu salarak eridiğinde sosu süzün. Sufleyi bu sos ile servis yapın. İsterseniz tabağı Hindistan cevizi rendesi ve köri tozu ile de süsleyebilirsiniz. Ocak 2014

Fitness 33 Monthly


. Aylik Diyet ..

.

)

Aradiginiz Tum Diyet Programlari

)

Aylık, haftalık hatta günlük size özel diyet programlarının ilk ve tek adresi sizlerle bulusuyor. Diyetlerinizi yemek alıskanlıgınıza . . göre seçebilir, saglıklı ve kolayca diyet yapabilirsiniz. Diyet ve beslenme hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, düsük kalorili . yemek tariflerimizden yararlanabilirsiniz... )

www.aylikdiyet.com

34 Fitness Ocak 2014 Monthly

Monthly Fitness Ocak 2014  

Fitness, spor, sağlık, diyet, beslenme ve daha fazlasına herkesin her an her yerden ulaşabileceği www.monthlyfitness.com online dergi olarak...