Darmowe narzędzia cyfrowe przydatne w pracy edukatora cz. 1

Page 1

Darmowe narzędzia cyfrowe przydatne w pracy edukatora cz. 1

Gdzie szukać? Jak korzystać? Monika Schmeichel-Zarzeczna Lublin 2019


2

ten utwór jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.Tekst licencji można znaleźć pod adresem: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/ lub uzyskać drogą korespondencyjną od: Creative Commons, PO Box 1866, Mountain View, CA, 94042, USA.


3

Spis Treści Testy/ Quizy/ Ankiety 1. Mentimeter…………………………………………………………………………………………………………………………………...4 2. Kahoot…………………………………………………………………………………………………………………………………………..7 3. Plickers………………………………………………………………………………………………………………………………………….9 Gry edukacyjne 4. Learning Apps…………………………………………………………………………………………………………………………….12 5. Draw Your Game………………………………………………………………………………………………………………………..14 Mapy Myśli 6. Bubbl…………………………………………………………………………………………………………………………………………...16 QR Kody inaczej 7. Mal-Den-Kode…………………………………………………………………………………………………………………………….18


4

Mentimeter - sposób na zapoczątkowanie dyskusji link do aplkiacji: ​www.mentimeter.com/ Sprzęt: (telefon/ komputer/ tablet) ➤ To narzędzie, które umożliwia tworzenie interaktywnych prezentacji. I udzielania odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym

Kiedy wykorzystać? -

podczas wystąpienia na konferencji (zadanie pytania publiczności, lub zbieranie pytań od słuchaczy)

-

podczas spotkania np ze współpracownikami

-

podczas warsztatu diagnostycznego

-

podczas zajęć tematycznych w różnych grupach wiekowych

-

podczas szkolenia

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE Aby zacząć korzystać z aplikacji wchodzimy na stronę ​www.mentimeter.com i zakładamy konto użytkownika. Można zarejestrować się wykorzystując profil na Facebooku, Google lub użyć adresu e-mail. Następnie tworzymy hasło, podajemy imię i nazwisko po czym klikamy przycisk SIGN UP​. Po zarejestrowaniu przechodzimy do strony głównej. Chcąc przygotować prezentację wchodzimy w zakładkę ​YOUR PRESENTATIONS i klikamy niebieski przycisk ​+NEW PRESENTATION​. Pojawi się okno, w którym możemy wpisać nazwę swojej prezentacji.


5

Po stworzeniu prezentacji układ okna aplikacji przypomina klasycznego Power Pointa. Następnym krokiem jest wybór rodzaju prezentacji spośród czterech rodzajów: -

Popular question Types

-

Quiz Competition

-

Content Slides

-

Advanced

Jeśli chcemy dowiedzieć się na czym dany slajd polega, wystarczy najechać myszką na określony typ i system wyświetli nam jego opcje oraz formę wizualną.


6 Po wybraniu slajdu czas na wpisanie pytania dla uczestników (po prawej stronie pod słowami ​YOUR QUESTION​). Klikając w pole a ​ dd a longer description​ możemy dodać dłuższy opis lub np. film. Następnie decydujemy ile odpowiedzi może udzielić każda osoba (​ENTRIES PER VOTER​). Możemy również pozwolić na więcej niż jedno wejście z danego urządzenia (np. kiedy nie wszyscy mają swoje smartfony lub tablety). Zaznaczamy wtedy pole ​ALLOW AUDIENCE TO SUBMIT MORE THAN ONCE​. Kiedy wszystko zostało już ustawione klikamy niebieski przycisk P ​ RESENT​. W wersji darmowej możemy przygotować ograniczoną ilość slajdów w danej prezentacji.

PREZENTACJA Po uruchomieniu prezentacji każdy z uczestników powinien na swoim urządzeniu wpisać adres www.menti.com​ . W prawym górnym rogu pojawi się kod, który pozwoli udzielić odpowiedzi na pytanie. Po zakończeniu prezentacji slajd z odpowiedziami możemy zapisać jako jpg.


7

Kahoot - szybki quiz dla każdego link do aplikacji: ​www.kahoot.com youtube (oficjalna strona i tutoriale): https://www.youtube.com/user/getkahoot/videos Sprzęt: (telefon/ komputer/ tablet) ➤ To narzędzie, które umożliwia tworzenie interaktywnych quizów. I udzielania odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym.

Kiedy wykorzystać? -

podczas zajęć tematycznych dla różnych grup wiekowych

-

podczas spotkania np ze współpracownikami

-

podczas spotkania integracyjnego

-

podczas prezentacji

-

podczas szkolenia

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE Aby zacząć korzystać z aplikacji wchodzimy na stronę ​www.kahoot.com i zakładamy konto użytkownika. Na początku musimy wybrać w jakim charakterze chcemy korzystać z aplikacji (nauczyciel, uczeń, w pracy, społecznie). Następnie można zarejestrować się wykorzystując konto Google, Microsoft lub użyć adresu e-mail. Po zalogowaniu w lewym górnym rogu widoczne są 4 główne zakładki:


8 Home​ - czyli strona główna, tutaj widzimy stworzone przez siebie quizy, statystyki etc… ​Discover​ - wyszukiwarka quizów ​Kahoots​ - biblioteka quizów ​ Reports​ - wyniki rozgrywek Tworzenie quizu z pomocą aplikacji Kahoot nie jest trudne. Obszar roboczy wygląda podobnie jak w prezentacji Power Point. Z prawej strony mamy aktualny duży slajd, a z lewej miniatury pozostałych.

Aby dowiedzieć się jak przygotować pytania krok po kroku najlepiej obejrzeć oficjalny tutorial, który znajduje się ​tutaj​.

ROZGRYWKA Po uruchomieniu quizu każdy z uczestników powinien na swoim urządzeniu wpisać adres www.kahoot.it​ następnie podać pin do gry, który wyświetli się na ekranie oraz swój pseudonim.


9

Plickers - interaktywny test link do aplikacji: ​www.plickers.com Sprzęt: (telefon/ komputer/ tablet) ➤ To narzędzie, które umożliwia tworzenie interaktywnych testów.

Kiedy wykorzystać? -

do sprawdzenia przyrostu wiedzy np pre-test, post-test

-

podczas zajęć tematycznych

-

podczas szkolenia

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE Zaczynamy od założenia konta użytkownika na stronie ​www.plickers.com​. Można zarejestrować się wykorzystując konto Google lub użyć adresu e-mail. Musimy również pobrać aplikację Plickers​ na urządzenie mobilne (np. telefon lub tablet). Po zalogowaniu z lewej strony pojawi się menu. Klikając przycisk ​NEW SET możemy rozpocząć tworzenie nowego testu. Przygotowanie pytań i slajdów jest bardzo intuicyjne. Na górze slajdu wpisujemy pytanie, poniżej 4 warianty odpowiedzi. Pamiętajmy aby zaznaczyć, która z nich jest poprawna. Aby dodać slajd z kolejnym pytaniem używamy przycisku ​+ w lewym górnym rogu (w darmowej wersji możemy przygotować ograniczoną ilość pytań).


10

Kiedy test jest gotowy tworzymy nową klasę używając przycisku w menu ​+NEW CLASS​. Następnie wpisujemy nazwę klasy i zatwierdzamy przyciskiem ​CREATE CLASS. Teraz pozostaje tylko dodać studentów - ​ADD STUDENTS​. Jedno pod drugim wpisujemy dane uczniów. Mogą to być imiona lub np. numerki.

Do przeprowadzenia testu uczestnikom potrzebne będą wydrukowane karty, które można pobrać ze ​strony aplikacji​. Każda karta ma nieco inny kształt zamknięty w kwadracie. Na bokach znajdują się literki A, B, C, D, które służą do udzielania odpowiedzi. W rogu znajduje się numer karty, który odpowiada kolejnym uczniom w stworzonej przez nas klasie (karta nr 1 to pierwszy uczeń z listy).


11 ROZGRYWKA Rozpoczynając przeprowadzenie testu musimy uruchomić narzędzie na komputerze i wyświetlać pytania na ekranie. Jednocześnie uruchamiamy aplikację Plickers na urządzeniu mobilnym i wybieramy odpowiednia klasę, która ma wziąć udział w teście. Kiedy na ekranie wyświetli się pytanie uczniowie unoszą karty ustawiając literę A, B, C, lub D na górze (w zależności od tego która odpowiedź jest wg nich poprawna). W tym czasie prowadzący uruchamia opcję skanowania w smartfonie lub tablecie i skanuje karty z odpowiedziami. Możemy mieć podgląd na to, jak zagłosował każdy z uczestników albo ile poszczególnych odpowiedzi zostało przez uczniów wybranych. Na monitorze prowadzącego aktualizuje się liczba zeskanowanych odpowiedzi. Gdy zarejestrujemy odpowiedź każdego uczestnika, wybieramy ​PAUSE i możemy przejść do analizy wyników. Następnie na urządzeniu mobilnym przełączamy kolejne pytanie, które wyświetli się na ekranie. Po zakończeniu testu przechodzimy do wyników. Każdy z uczestników może zobaczyć ile udzielił poprawnych odpowiedzi i jaki procentowy wynik uzyskał.


12

Learning Apps - proste gry na sprawdzenie wiedzy link do aplikacji: ​www.learningapps.org Sprzęt: (telefon/ komputer/ tablet) ➤ To narzędzie które umożliwia tworzenie gier edukacyjnych. Dzięki niemu możemy zmienić w formę interaktywną znane wszystkim, tradycyjne gry i zabawy takie jak: quizy wielokrotnego wyboru, milionerzy, znaczenie w tekście, wykreślanka słowna, puzzle, tabele, mapy, obrazki, memory w różnych wersjach, oś czasu, ustalanie kolejności, wisielec, krzyżówka, tekst z lukami, uzupełnienie tabeli, głosowanie, matrix, czat, wspólne pisanie, kalendarz, mapa myśli, notatnik, tablica korkowa online; Stworzone przez siebie gry mogą być przechowywane jako prywatne lub publiczne.

Kiedy wykorzystać? -

do sprawdzenia wiedzy

-

podczas zajęć tematycznych

-

podczas szkolenia

-

podczas spotkania integracyjnego

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE Platforma funkcjonuje w wielu językach, również po Polsku. Przeglądanie i wykorzystanie gier przygotowanych przez innych użytkowników, a także przygotowanie swojej własnej nie wymaga logowania.


13

Na stronie głównej Learning Apps dostępny jest tutorial, który krok po kroku wyjaśnia jak korzystać z narzędzi i tworzyć gry edukacyjne oraz filmik prezentujący możliwości platformy.


14

Draw Your Game - narysuj swoją grę link do aplikacji: ​Draw Your Game w Google Play Sprzęt: (telefon/ tablet) ➤ To narzędzie które umożliwia stworzenie własnej gry w kilku prostych krokach.

Kiedy wykorzystać? -

podczas zajęć tematycznych

-

podczas szkolenia np z pracy zespołowej

-

podczas spotkania integracyjnego

-

podczas zajęć plastycznych

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE Rozpoczynając przygodę z Draw your Game musimy pobrać i zainstalować ​aplikację na urządzenie mobilne. Następnie zakładamy konto i wybieramy sobie pseudonim. Tworzenie gry zaczynamy od narysowania jej na kartce papieru. W tym celu używamy czterech kolorów z których każdy ma swoje znaczenie: -

czarny: służy do rysowania świata np. domu, drogi, schodów lub gór;

-

czerwony: pozwala narysować przeszkody, których nie wolno dotknąć podczas rozgrywki

-

zielony: służy do rysowania skoczni i trampolin

-

niebieski: służy do rysowania ruchomych obiektów, które postać może zbierać


15 Gra może mieć jeden lub kilka poziomów (pasów) na kartce, można również łączyć ze sobą kolejne kartki, aby wydłużyć trasę.

Kiedy świat jest już narysowany włączamy aplikację i naciskamy przycisk ​CREATE ​a następnie PICTURE​. Teraz możemy zrobić zdjęcie planszy i odpowiednio je wykadrować. Kiedy zdjęcie jest gotowe czekamy aż aplikacja je zeskanuje i odczyta kolory. Po zakończeniu skanowania klikamy zielony przycisk ​OK​ i możemy rozpocząć grę.

ROZGRYWKA Grę rozpoczynamy od ustawienia postaci w wybranym przez nas miejscu i klikamy play. Podczas gry używamy czerwonych strzałek aby poruszać się wprzód i w tył oraz podskoczyć. Możemy zagrać w jeden z dwóch trybów: -

DESTROY BLUE ELEMENTS - ten tryb polega na zniszczeniu niebieskich ruchomych obiektów poprzez wrzucenie ich w czerwone przeszkody

ESCAPE​ - polega na przejściu całej planszy.


16

Bubbl - mapa myśli link do aplikacji: ​www.bubbl.us Sprzęt: (telefon/ tablet) ➤ Proste narzędzie, które pozwala stworzyć mapę myśli.

Kiedy wykorzystać? -

podczas zajęć tematycznych

-

burzy mózgów

-

podczas planowania projektu

-

podczas prezentacji wyników diagnozy

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE W darmowej wersji możemy stworzyć 3 mapy myśli jednocześnie. Zaczynamy od założenia konta na stronie www.bubbl.us (można połączyć z kontem na Facebooku, Google lub użyć adresu e-mail). Po zalogowaniu pojawi się nam menu z zielonym przyciskiem + ​ NEW MIND MAP​. Tworzenie mapy jest bardzo intuicyjne i przyjemne. W kolorowe pola wpisujemy hasła. Używając niebieskich znaków ​+ możemy dodawać kolejne ramki. Pola da się swobodnie przesuwać i układać na stronie.


17 Narzędzie umożliwia podzielenie się mapą (​SHARE​), zapisanie jej (​SAVE AS​), prezentację (​PRESENT​) i wydrukowanie (​PRINT​).


18

Mal-den-code - QR kod do kolorowania link do aplikacji: ​www.mal-den-code.de Sprzęt: (komputer/telefon/ tablet) ➤ To narzędzie, pozwala stworzyć QR kod z pustymi polami do wydrukowania. Aby odczytać kod należy zamalować odpowiednie obszary według instrukcji.

Kiedy wykorzystać? -

podczas gry terenowej

-

podczas zajęć tematycznych

-

podczas szkolenia

-

podczas spotkania integracyjnego

-

podczas zajęć plastycznych

Jak to działa? PRZYGOTOWANIE Narzędzie jest dostępne w języku niemieckim. Aby przygotować kod należy wykonać kilka prostych kroków. 1. Stworzyć własny QR kod używając przycisku ​CODE ERSTELLEN​. ​Możemy stworzyć QR kod wklejając link np. do filmiku, strony www, dokumentu z zadaniem do wykonania, lub po prostu wpisać tekst w ramkę (ale nie dłuższy niż 25 znaków). 2. Po wklejeniu adresu klikamy przycisk ​CODE ZUM AUSMALEN ERSTELLEN​. Dzięki temu program wygeneruje nam


19 dwa obrazki do pobrania. Jeden

pusty

wypełniony

cyferkami i drugi z instrukcją jakie pola zamalować. 3. Możemy wybrać jaka część kodu ma pozostać pusta (100%

ausmalen,

70%

ausmalen), a także czy do zamalowania mają być pola z literkami czy cyframi. 4. Jeśli użyjemy przycisku FERTIGEN CODE ERSTELLEN​ otrzymamy gotowy QR kod (bez pól do zamalowania). Do zamalowania kodu najlepiej używać ciemnych kolorów.


20