Page 1

Märts I have made it a rule to give every tooth of mine a chance, and when I eat, to chew every bite thirty-two times. To this rule I owe much of my success in life. -William Gladstone

Mälumine Selleks, et oma tervist ja heaolu parandada, ei piisa ainult tähelepanu pööramisest sellele, mida me sööme, vaid oluline on ka, kuidas me sööme. Seedimine algab tegelikult juba suus. Toit peenestatakse hammastega ning niisutatakse süljega, milles leiduvate ensüümide toimel hakkab toidus leiduv tärklis lagunema. Tänapäeva kiire elutempo juures kiirustame me ka söömisega, vaevu märgates või aru saades, mida me endale suhu pistame. Me sööme rahutus keskkonnas – töötades, lugedes, jutustades, televiisorit vaadates ning tihti neelame toidu kiiresti ja läbi närimata alla. Pole siis ime, et nii paljudel inimestel on seedimisprobleemid. Aja maha võtmiseks ja oma toidu korralikuks mälumiseks on palju häid põhjuseid:

Sülg lagundab toidu lihtsuhkruteks, muutes selle magusaks. Mida rohkem me mälume, seda magusamaks toit muutub ning me ihaldame peale söömist vähem midagi magusat. Mälumine vähendab seedimise koormust ja parandab toitainete imendumist, lubades meie kehal igast suutäiest omastada maksimaalselt toitaineid. Mida rohkem mälud, seda rohkem toodab Sinu keha endorfiine (aju poolt toodetav ühend, mis loob heaolutunde). Mälumine aitab kontrollida kaalu. Korralikult mäludes mõistame me paremini, millal meil kõht täis saab. Mälumine parandab verevarustust, tugevdab immuunsust, suurendab energiat ning vastupidavust. Samuti parandab ta ka naha tervist ja välja nägemist. Söömiseks aega võttes ja sellele pühendudes, alustades mälumisest, muudame kogu oma söömisprotsessi nauditavamaks: tunnetades lõhnu, nautides maitseid ning avastades tekstuuri. Samuti aitab see meil väärtustada seda, mis meile on antud ning arendab kannatlikkust ja enesekontrolli

Mälumise jõud on nii suur, et see on isegi päästnud elusid. Koonduslaagrites jäid vähese toiduga ellu need, kes mälusid oma iga väikest suutäit kuni 300 korda. Praegu tundub meile 300 korda üht suutäit mäluda ebarealistlik ning võimatu. Selleks, et kogeda mälumise kasutegurit, proovi mäluda ühte suutäit vähemalt 30 korda. Proovi ja vaata kuidas tundub.

www.amronlifestyle.eu

1

Be Healthy, Be Happy

© 2011 Amron Group


Proovi süüa ilma televiisorita, arvutita, ajalehe või kärarikka keskkonnata. Selle asemel ole tähelepanelik ja keskendu toidule, keskendu hingamisele ning mälumisele.

Selline vaikus võib algul tunduda kummaline, kuna me oleme harjunud pideva reklaami, uudiste, meedia, e-kirjade ning teiste nõudmistega. Aga kui Sa suudad luua omale uue harjumuse, hakkad Sa hindama söömist kiirustamata. Me sööme iga päev – miks mitte seda nautima õppida?

Toit Fookuses: Kinoa Kinoa on üks inimkonna vanimaid kultuurtaimi. Kinoad kasvatasid Inkad juba üle 5000 aasta tagasi ning nad omastasid kinoale “kõigi terade ema” staatuse. Kinoa sisaldab kõiki üheksat aminohapet, muutes selle suurepäraseks valguallikaks ning sobides seetõttu eriti taimetoitlastele. Kinoa sisaldab kiudaineid, magneesiumi, kaltsiumi, fosforit, rauda, vaske, mangaani, riboflaviine ja vaske. Kinoad peetakse teraviljaks, aga tegelikult on kinoa terad Hanemaltsa seemned ning kuuluvad spinati ja peediga ühte perekonda. Kinoa on gluteenivaba ning tal on sarnased omadused täisteraviljadega, aidates stabiliseerida veresuhkurt.

Seemneid katab valge vahajas looduslik saponiinikiht, mis võib jätta kibeda maitse, kuigi tihti on tootjad vaha juba eemaldanud. Olemaks kindel, loputa seemneid enne keetmist voolava vee all korralikult või jäta mõneks tunniks vette seisma.

Keedetult on kinoa kohev ja kergelt krõmpsuva tekstuuriga. Ta sobib suurepäraselt riisi, kuskussi ja pasta asendamiseks. Kinoast saab keeta putru, kinoaseemneid võib lisada suppidesse, salatitesse, pajaroogadesse ja köögiviljatoitudesse. Teda võib serveerida hommikupudruna koos pähklite, puuviljade ja meega. Jahvatatud kinoad (kinoajahu) võib kasutada muffinite, saiade ja pannkookide retseptides maitse ning tekstuuri elavdamiseks. Nagu teistegi teraviljade puhul, algab ka kinoa seedimine juba suus, mälumisel ja süljega segunemisel. Maksimaalseks toitainete imendumiseks on oluline mäluda terasid hästi ja teadlikult. Leia oma söögiajaks vaikne ja rahulik paik, ilma väliste häirivate teguriteta ning naudi söögikorda. Muuda endale harjumuseks mäluda ühte suutäit üle 20ne korra. Vaata kuidas see väike harjutus parandab Su seedimist ning üldist tähelepanuvõimet kogu ülejäänud päevaks.

www.amronlifestyle.eu

2

Be Healthy, Be Happy

© 2011 Amron Group


Kuu retsept: Kinoa pilaff

Ettevalmistuse aeg: 3 minutit Valmistamise aeg: 20-30 minutit Kogus: 4 portsjonit Koostisained: 1 klaasi kinoad 2 1/4 klaasi vett või puljongit 1/2 klaas kuivatatud jõhvikaid 1/2 klaasi hakitud mandleid või kreeka pähkleid 1/4 klaasi hakitud värsket peterselli Meresoola Juhised: 1. Loputa kinoad voolava vee all põhjalikult, kuniks vesi on selge. 2. Aja vesi või puljong potis keema, lisa kinoa ja sool, kaaneta pott ja keera kuumus maha. 3. 15 minuti pärast lisa kinoa peale jõhvikad ja pähklid, ära sega. 4. Hauta veel 5 minutit kuni vesi on ära keenud. 5. Võta pott tulelt, lisa petersell ning aja kinoa kahvliga kohevaks. Pane kaas peale ja lase veel 3-5 minutit haududa. Serveri. Head isu ☺

Saada Sõbrale On suur rõõm aidata oma lähedasi olema tervemad ja õnnelikumad. Saada see uudiskiri edasi neile kes võiksid sellest olla huvitatud ja inspireeritud, sõpradele, pereliikmetele või kolleegidele. Kui soovid AmronLifestyle Uudiskirju kirjuta kiri aadressile info@amrongroup.eu märksõnaga: Soovin uudiskirja. Kui Sa ei soovi enam AmronLifestyle Uudiskirju kirjuta kiri märksõnaga Ei soovi uudiskirja. Päikest ja tervist soovides, Monika Poomann ---------------------------------------Tervise ja elustiili treener - Amron Lifestyle GSM: (+372) 51 58687 www.amronlifestyle.eu

www.amronlifestyle.eu

3

Be Healthy, Be Happy

© 2011 Amron Group

Mis me korralikust mälumisest kasu saame? Fookuses kinoa. AmronLifestyle UUDISKIRI märts  

Elustiili uudiskiri inimestele, kes hoolivad enda tervisest ja heaolust. Mis me korralikust mälumisest kasu saame? Fookuses kinoa.

Advertisement