Page 1

Opracowanie: Monika Czech


Czy nasze zdrowie zależy od stylu życia jaki prowadzimy ? Czy warto zastanowić się jaki tryb życia prowadzić, aby być zdrowszym? OCZYWIŚCIE, ŻE TAK! Pamiętajmy, że właśnie w większości od nas zależy to, jak będziemy się czuć i czy będziemy zdrowi.


Oczywiście możemy prowadzić zdrowy, jak i niezdrowy tryb życia. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas. Należy zastanowić się więc, jaki styl życia my prowadzimy. Czy idziemy w dobrym kierunku, czy też nie zważamy ani na nasze zdrowie, ani na samopoczucie.


Do zdrowego stylu życia możemy zaliczyć m.in.: - zdrowe odżywianie - aktywne spędzanie wolnego czasu - przebywanie na świeżym powietrzu - unikanie tytoniu, używek, alkoholu - odpowiedni wypoczynek np. w postaci snu - ubieranie się stosownie do pogody panującej na zewnątrz


Zdrowe odżywianie Prawidłowo powinno się jeść pięć posiłków dziennie. Bardzo ważne jest to, aby każda potrawa dostarczała organizmowi odpowiednią ilość energii oraz niezbędne składniki pokarmowe w odpowiedniej ilości w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej. Spożywając pięć posiłków dziennie w odpowiednich ilościach oraz odstępach czasu (najlepiej co 3-4 godziny) zapewniamy sobie m.in. dobre samopoczucie, brak gwałtownych skoków poziomu glukozy, co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, właściwy poziom wydzielania insuliny itd.


Śniadanie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia! Dlaczego? Po pierwsze rano konieczne jest uzupełnienie straconej w ciągu poprzedniej doby energii, źródłem której powinno być białko. Po drugie konieczne jest uzupełnienie całego zestawu składników odżywczych, które organizm zużył poprzedniego dnia. Po trzecie w ciągu nocy organizm traci wiele wody podczas oddychania i pocenia się. Po czwarte śniadanie z zawartością białka prowadzi do uniknięcia niekontrolowanego głodu.


•Drugie śniadanie i podwieczorek

Mogą występować np. w postaci jogurtu i owocu (np. banana, brzoskwini). Te posiłki powinny być lekkie.


•Obiad To właśnie on powinien dostarczyć organizmowi najwięcej kalorii. Aby posiłki były zdrowe należy ograniczyć ilość tłuszczu np. zastąpić mięso smażone gotowanym. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o warzywach, które dostarczają dużo witamin i wiele ważnych składników naszemu organizmowi.


•Kolacja

Przede wszystkim powinna być spożywana około 2-3 godziny przed snem. Posiłek ten powinien być lekkostrawny, bo zbyt obfity może spowodować bóle brzucha, wzdęcia i problemy z zasypianiem. Błędem jest również unikanie kolacji, bo może to spowodować m.in. budzenie się w nocy z uczuciem głodu.


Jeśli przyzwyczaimy nasz organizm do stałych godzin spożywania posiłków możemy być pewni, że dostarczana energia będzie w pełni wykorzystana i unikniemy uczucia głodu w ciągu dnia.


Aktywne spędzanie wolnego czasu Ludzie, którzy spędzają swój wolny czas aktywnie czują się dużo lepiej, niż ci którzy spędzają ten czas na oglądaniu telewizji itp. Większość sportów uprawiamy jest na zewnątrz, więc oddychamy wtedy dodatkowo świeżym powietrzem.


Jeżeli chodzi o aktywne spędzanie czasu mamy mnóstwo możliwości wyboru np.


- PĹ‚ywanie


- Jazda na rowerze


- Gra w piłkę nożną


- Gra w siatkówkę


- Gra w koszykówkę


- Bieganie


- Jazda na rolkach


- Jazda na łyżwach


Odpoczynek w pracy i po pracy: Odpoczywać można zarówno po pracy, jak i w pracy. Gdy pracuje się przed komputerem należy co jakiś czas oderwać od niego wzrok i zerknąć przez okno w jakiś daleki punkt. Taka czynność pomaga wzrokowi odpocząć. Takie błahostki bardzo pomagają, a nie wszyscy je wykorzystujemy. Po pracy możemy zastosować zarówno odpoczynek bierny, jak i czynny. Biernym odpoczynkiem może być np. sen. Natomiast czynnym odstresowanie się na różne sposoby.


•Wpływ używek na zdrowie człowieka Bardzo ważne jest również unikanie w miarę możliwości wszelkiego rodzaju tytoniu, używek, czy też alkoholu, ponieważ one wyniszczają powoli nasze organizmy.


Alkohol Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu wpływa często na zachowanie człowieka. Dodatkowo alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy. Praktycznie każda jego dawka powoduje obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Przeprowadzono na ten temat wiele doświadczeń. Ich wyniki świadczą o obniżonej wraz z ilością wypitych kieliszków zdolnością osądu, zanikaniu krytycyzmu, zanikaniu precyzyjnego myślenia. Nawet niewielkie dawki alkoholu, które nie wywołują widocznych zmian w zachowaniu się człowieka powodują zaburzenia reakcji wzrokowej, słuchowej, pogarszają też precyzję ruchów.


Tytoń Istnieją dwie zasadnicze grupy przyczyn palenia tytoniu: • Pierwsza grupa obejmuje przyczyny psychosocjologiczne, gdzie palenie tytoniu jest postrzegane jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązywanie kontaktu z innymi osobami i pomagającej w przezwyciężeniu dystansu oraz uznawane jako wspólna towarzyska rozrywka.


• Druga grupa to przyczyny farmakologiczne. Tytoń bowiem, w zależności od okoliczności predyspozycji osobniczych może oddziaływać na nasz układ nerwowy w sposób uspokajający. Zdaniem wielu osób palenie np. papierosa pozwala im bardziej się skoncentrować. Inni zaś uważają, że nałóg ten wyzwala w nich uczucie relaksu i odprężenia.


Narkotyki: Każdy kontakt z narkotykami jest niebezpieczny, każdy może prowadzić do uzależnienia. W Polsce z dnia na dzień przybywa narkomanów szacuje się, że jest ich obecnie około 100 tys., także wiek sięgających po narkotyki stale się obniża. Wszystkie środki narkotyczne uszkadzają komórki centralnego układu nerwowego. Neurony, w odróżnieniu od innych komórek naszego organizmu nie posiadają zdolności regeneracyjnych i dlatego neurony uszkodzone przez narkotyki giną nieodwracalnie. Wstrzykiwanie narkotyku, może powodować niebezpieczeństwo zapalenia żył, wszczepienia żółtaczki zakaźnej, zapalenia mięśnia sercowego, chorób wenerycznych, AIDS, zakażenia gronkowcem oraz inne.


Palenie tytoniu ma jednak również te złe strony. Jedną z nich jest choroba: rak płuc, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuc ma długoterminowe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dymu tytoniowego. Oprócz tego istnieje jeszcze bierne palenie, na które narażamy osoby przebywające z nami w jednym środowisku. Bierne wdychanie dymu tytoniowego jest bardziej niebezpieczne niż samo palenie. Jest przyczyną choroby nowotworowej płuc i chorób krążenia, czy układu oddechowego takich jak zapalenie oskrzeli czy astma.


W dzisiejszym świecie młodzież coraz częściej uzależnia się od: alkoholu, papierosów, narkotyków. Młodzi ludzie uczą się w szkole od najmłodszych lat, że palenie papierosów powoduje raka płuc, alkohol niszczy wątrobę, trzustkę, wywołuje zawały serca i inne choroby układu krążenia. Natomiast narkotyki wyniszczają organizm i prowadzą do nieuchronnej śmierci. Na każdej paczce papierosów widnieje napis, który informuje o szkodliwości palenia, jednak duża ilość młodych ludzi sięga po te trucizny ze świadomością następstw jakie one powodują.


Młodzież, a uzależnienia


•Odpowiedni wypoczynek W naszym życiu bardzo ważną rolę odgrywa również wypoczynek. Bez niego nie jesteśmy w stanie w pełni prawidłowo funkcjonować. Naszemu organizmowi potrzebny jest m. in. sen, aby zregenerować siły. Jednak zwiększa się liczba pracoholików, którzy nie potrafią oderwać się od wiru pracy, nie sypiają po nocach. Jest to bardzo duży błąd.


Nocny wypoczynek ma duże znaczenie nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także zdrowia fizycznego i zachowania dobrej kondycji. Nie należy jednak spać za długo. Zarówno nie wysypianie się, jak i zbyt długie spanie wpływają niekorzystnie na pracę układu krwionośnego, podnosząc ryzyko wystąpienia takich powikłań, jak zawał serca. Szczególnie szkodliwe jest spanie: - poniżej 5 godzin na dobę - powyżej 9 godzin na dobę


Życie w ciągłym stresie: Żyjąc w ciągłym stresie ludzie niszczą sobie psychikę, a w konsekwencji muszą zażywać różne leki, a często nawet korzystać z pomocy psychologa. Przewlekle działający na nasz organizm stres powoduje nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, ale również zaburzenia charakterologiczne i emocjonalne. Konsekwencją mogą być następujące stany emocjonalne:


-

Lęk Niepokój Nerwica Flustracja Sięganie po leki Kłopoty ze snem Złe samopoczucie Depresja Uczucie przygnębienia Rozdrażnienie


•Nieprawidłowe odżywianie się: Ludzie coraz częściej odżywiają się nieprawidłowo. Pochłonięci wirem pracy nie mają czasu nawet zjeść porządnego posiłku. Zastępują go więc fastfoodami, co jest bardzo dużym błędem. Odżywianie się takim pożywieniem przez dłuższy czas sprawia m.in. otyłość.


Bardzo często ludzie nie mają nawet pojęcia jak niezdrowo się odżywiają i co spożywanie takiego pożywienia może spowodować. Fast foody-to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu, na ogół taniego. Zwykle posiada ono wysoką wartość kaloryczną – zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, przy równoczesnym niedoborze cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów.


Wynik nieprawidłowego odżywiania się


Choroby zwiÄ…zane z zaburzeniami odĹźywiania:

-Anoreksja - Bulimia


•Anoreksja: Anoreksja- jest to zaburzenie psychiczne, które powoduje wyniszczenie organizmu. Jest ono spowodowane problemami w rodzinie, środowisku chorego- szkole, pracy. Dziewczyny częściej niż chłopcy popadają w tego typu zaburzenia. W skrajnych przypadkach ta choroba może doprowadzić nawet do śmierci.


Osoba chora na anoreksjÄ™ tak widzi siebie w lustrze:


Bulimia- to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie środków przeczyszczających, nadmierne ćwiczenia fizyczne itd.


Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. (…) Jan Kochanowski


Źródła, z których korzystałam: grafika: http://www.google.pl/imgres?q=bulimia&um=1&hl=pl&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=3OOoXBp7W0Y0gM:&imgrefurl=http://wspodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Zdrowie/526529,1,Zaburzenia-odzywiania-bulimia---objawy--bulimii.html&docid=BguV1rWzNjQRWM&imgurl=http://wspodnicy.ofeminin.pl/g/Kobieta.obiekt3.aspx/0/460/Kobieta/70793c73-9e0c-4915-ae92-fb8743093384_20090604084049_Bulimiczka43.jpg&w=400&h=300&ei=SoR1UOmzOMXYtAbavYCAAg&zoom=1&iact=hc&vpx=634&vpy=329&dur=1682&hovh=194&hovw=259&tx=127&ty=165&sig=11096954781 2198163066&page=1&tbnh=119&tbnw=159&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:16,s:0,i:131 http://www.google.pl/imgres?q=bulimia&um=1&hl=pl&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=0A7YLXnZpLXGM:&imgrefurl=http://www.chorobycywilizacyjne.pl/bulimia/&docid=3zZSin_nxzE0aM&imgurl=http://www.chorobycywilizacyjne.pl/wpcontent/uploads/2010/02/bulimia.jpg&w=179&h=201&ei=SoR1UOmzOMXYtAbavYCAAg&zoom=1&iact=hc&vpx=242&vpy=200&dur=576&hovh=160&hovw=143&tx= 84&ty=106&sig=110969547812198163066&page=1&tbnh=129&tbnw=124&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:1,s:0,i:84 http://www.google.pl/imgres?q=u%C5%9Bmiech+na+r%C4%99ce&um=1&hl=pl&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=ivxD7yOFfeiWfM:&imgrefurl=http://niezakoch ujsiex3.pinger.pl/&docid=k4R4YjG8KOHzuM&imgurl=http://i.pinger.pl/pgr281/ada0eef1002763014e59459e/u%2525C5%25259Bmiech-na-d%2525C5%252582oniflickrdotbenjamin.jpg&w=500&h=331&ei=NoV1UKSECc_Kswb4xIDoBg&zoom=1&iact=hc&vpx=278&vpy=154&dur=993&hovh=183&hovw=276&tx=156&ty=111&sig=11096 9547812198163066&page=1&tbnh=132&tbnw=176&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:1,s:0,i:70 http://www.google.pl/imgres?q=p%C5%82ywanie&um=1&hl=pl&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=DLWlFovSza3u3M:&imgrefurl=http://www.nurkomania.pl/nur kowanie_nauka_plywania.htm&docid=w_Opbdndhvc0tM&imgurl=http://www.nurkomania.pl/plywanie/nurkowanie_basen_04x.jpg&w=450&h=300&ei=ZIV1UK7mO4 XltQaN5YGABw&zoom=1&iact=rc&dur=110&sig=110969547812198163066&page=1&tbnh=123&tbnw=157&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:7,s:0,i:155&tx=116&ty=39 http://www.google.pl/imgres?q=anorekcja&um=1&hl=pl&biw=1024&bih=634&tbm=isch&tbnid=SSDZuEvTx3cdPM:&imgrefurl=http://kwejk.pl/report/746127&docid= PsCj865vQPRyqM&itg=1&imgurl=http://i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2011/12/73faf24a11dec9c9757212ff74b71a7b.jpg

materiały własne wiersz: ,, Na zdrowie” Jana Kochanowskiego

Styl życia, a zdrowie człowieka  

Prezentacja

Advertisement