Page 1

Elementy składowe komputera


Te skróTy powiniene ś zna ć : 

CPU (ang. Central Processing Unit) –urządzenie, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.

HDD (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.

RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej.

MB – Megabajt jednostka używana w informatyce oznaczająca 1024kB

TB - Terabajt, jednostka używana w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych

WLAN – (ang. Wireless Local Area Networ)sieć lokalna, w której połączenia między urządzeniami sieciowymi zrealizowano bez użycia przewodów (np. tzw. skrętek, czy światłowodów).

PCI (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

USB (ang. Universal Serial Bus) - rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów.


Procesory jedno- i dwurdzeniowe Procesory jednordzeniowe nie posiadają dopisku(są to głównie starsze procesory) Na przykład: *Pentium

Procesory dwurdzeniowe rozpoznajemy po: 

- po dopisku "dual core" lub "Core 2 duo"(w intelach),

- po dopisku 2X (w amd),

Na przykład: *Intel pentium dual core


Typy procesorów montowanych współcześnie do pc *

FX (Zambezi, Bulldozer)

* Opteron (Sandtiger, Bulldozer)

* Opteron (Valencia, Bulldozer)

* Opteron (Interlagos, Bulldozer)

* Fusion (Trinity, Piledriver)

* FX (Vishera, Piledriver)

 Seria

od 2011 roku, produkowana w procesie 32 nm.Procesor IntelObecnie rodziny jej procesorów to: Pentium - wersje M [do laptopów], wersje podstawowe 2,3,4, wersja D dwurdzeniowa, Celeron - wersje M [do laptopów] i D, Xeon procesor do serwerów, Itanium, Core oraz Core 2 najnowszy procesor dwurdzeniowy (i czterordzeniowy). Konkurencją są produkty firm AMD, VIA, IBM i Motorola.


Płyta Główna i jej funkcje Płyta główna- jest jednym z najważniejszych elementów komputera.  To

na niej znajduje się gniazdo procesora, układy sterujące, sloty i porty.

 Bezpośrednio

na płycie instalowane są również karty rozszerzeń oraz niektóre urządzenia peryferyjne.

 Służy

do umieszczania na niej układów elektronicznych , niezbędnych do działania komputera.


Chipset Chipset- grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy.  Mają

zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.

W

komputerach, termin chipset jest powszechnie używany w odniesieniu do specjalistycznego układu scalonego lub zestawu układów płyty głównej.


Socket i jego znaczenie Socket jest to gniazdo w którym osadzony jest procesor.  Gniazdo

procesora jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej, pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej. Typ gniazda dla procesora musi być zgodny z określonym procesorem. Dla danego typu gniazda charakterystyczny jest kształt, napięcie rdzenia, prędkość magistrali systemowej oraz inne cechy. Na przykład Slot 1 – Celeron, Pentium II, Pentium III.


 W

pierwszych płytach głównych procesory były wlutowane, ale z powodu coraz większej oferty procesorów i ich nieustannie zmieniającej się budowy pojawiły się gniazda, które umożliwiły dopasowanie budowy płyty oraz jej możliwości do potrzeb danego użytkownika. W efekcie użytkownik chcąc wymienić procesor na procesor innej firmy, musi wymieniać całą płytę główną.


 Najczęściej

obecnie spotykanym gniazdem montowanym na płytach głównych jest gniazdo typu ZIF. Gniazda te umożliwiają łatwą instalację procesora bez użycia siły, wyposażone są bowiem w małą dźwigienkę, służącą do zaciskania lub poluzowania znajdującego się w gnieździe procesora. Mikroprocesory posiadają piny, dzięki którym mogą zostać zamontowywane w gnieździe. Należy bardzo uważać przy umieszczaniu mikroprocesora w podstawce, gdyż zgięcie wyprowadzeń może trwale uszkodzić mikroprocesor.


Bios i jego funkcje 

Skrót BIOS pochodzi od Basic Input/Output Sytem. Jest to zbiór instrukcji, które mówią procesorowi w naszym komputerze co ma robić.

BIOS jest nieodłączną częścią komputera. Nie jest on ładowany z dysku ale jest przechowywany w specjalnych kościach pamięci tylko do odczytu(ROM).

Bios przechowuje w sobie tylko trywialną część danych wymaganych przez swój kod – kilka bajtów identyfikujących firmę, która napisała BIOS, jego wersję i datę.

Poza przechowywaniem swoich własnych informacji BIOS używa niewielkiej przestrzeni, w której zapisuje informacje konfiguracyjne naszego komputera, takie jak np. zainstalowane typy dysków.

zbiera informacje o wyposażeniu i zapisuje wyniki w przeznaczonych do tego miejscach w pamięci operacyjnej naszego komputera.

Sprawdza on liczbę i typy zainstalowanych portów, typ karty graficznej (kolorowa czy monochromatyczna) i inne opcje.


Cache  Cache

(pamięć podręczna)- mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu i niższej przepustowości jest dodatkowo przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.


Urządzenia peryferyjne  Urządzenia

peryferyjne to urządzenia zewnętrzne które możemy podłączyć do komputera zwiększając jego funkcjonalność czy przesyłając dane.

 Nie

wchodzą w skład podstawowej jednostki centralnej, lecz są przez nią sterowane i uaktualniane.

 Do

podstawowych urządzeń peryferyjnych zalicza się na przykład klawiatura, skaner, mysz, kamera, mikrofon jak i wewnętrzne część komputera procesor (CPU) i pamięć operacyjna.


 Karta

sieciowa- zamieniane są w niej pakiety danych na sygnały i przesyłane one są do sieci komputerowej np. Realtek, Intel, tp-link

 Karta

graficzna- renderowanie grafiki np. Asus radeon, Geforce, AMD radeon

 Karta

dźwiękowa- jest to karta odpowiedzialna za działanie i funkcjonowanie dźwięku. np.Asus xonar, creative x-fi gamer

Elementy składowe komputera