Page 1

JULIAN TUWIM

Historia Tuwima


BIOGRAFIA JULIANA TUWIMA.

13 września 1894 roku to dzień, w którym Julian Tuwim przyszedł na świat. Po swoich rodzicach Tuwim odziedziczył zamiłowanie do przedmiotów humanistycznych, te szły mu świetnie. Nieco gorzej było z przyjmowaniem do wiadomości, wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych.


TWÓRCZOŚĆ TUWIMA Julian Tuwim zasłynął przede wszystkim jako autor tekstów po dziś wykonywanych przez różnych artystów rewiowych i kabaretowych. Teksty te, pomimo upływu lat nie tracą niczego ze swej aktualności. Tuwim pisywał też teksty o treści i charakterze politycznym. Przez całe życie współpracował z wieloma pismami literackimi oraz satyrycznymi.


TUWIM DLA DZIECI Takie postacie jak Murzynek Bambo, Zosia Samosia, perypetie Grzesia z dziurawym workiem czy kłopoty Słonia Trąbalskiego z pamięcią pozostają na długo w sercach każdego kto w dzieciństwie czytał wiersze Juliana Tuwima. Dzięki wielu niesamowitym przygodom opisanym w wierszykach dzieci oraz ich rodzice mogą odbyć cudowną podróż do krainy fantazji i przeżyć niezwykłe przygody. Piękne wiersze, które napisał Julian Tuwim pobudzą wyobraźnię każdego dziecka.


CIEKAWOSTKI O TUWIMIE

Jest wiele ciekawych informacji dotyczących życia i twórczości Juliana Tuwima, np. wyróżnienia i nagrody przyznane poecie.


JULIAN TUWIM

Julian Tuwim to kolejny po Janie Brzechwie poeta, którego wiersze stanowią klasykę polskiej literatury dziecięcej. Julian Tuwim to autor klasycznych wierszyków do poczytania, które są świetną zabawą dla najmłodszych czytelników. Jego poezja jest napisana językiem dowcipnym, utwory przedstawiają jakiś fragment rzeczywistości, wiele z wierszyków ma ukryty morał lub przesłanie.


WIERSZE TUWIMA

Lokomotywa Bambo Pstryk Rzepka Okulary Ptasie radio Abecadło Spóźniony słowik Kotek


JEDEN Z WIERSZY JULIANA TUWIMA TO… Pstryk Sterczy w ścianie taki pstryczek, Mały pstryczek-elektryczek, Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk, To się widno robi w mig.

Bardzo łatwo: Pstryk - i światło! Pstryknąć potem jeszcze raz, Zaraz mrok otoczy nas. A jak pstryknąć trzeci razZnowu dawny świeci blask. Taką siłę ma tajemną Ten ukryty w ścianie smyk! Ciemno - widno Widno - ciemno. Któż to jest ten mały pstryk? Może świetlik? Może ognik? Jak tam dostał się i skąd? To nie ognik. To przewodnik. Taki drut, a w drucie PRĄD. Robisz pstryk i włączasz PRĄD! Elektryczny bystry PRRRRĄD! I skąd światło? Właśnie stąd!


2013 ROKIEM TUWIMA

Rok 2013 ustanowiony został Rokiem Juliana Tuwima. Przypada w nim bowiem 60 rocznica śmierci poety i stulecie jego debiutu. Z tej okazji w naszej szkole podstawowej nr 23 tworzymy prezęntacje na jego temat a następnie prezętujemy je wśród uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości naszej szkoły.


KORZYSTAŁAM Z NASTĘPUJĄCYCH STRON INTERNETOWYCH:

-www.juliantuwim.pl -www.biblioteka.osajkow.pl -www.wierszykidladzieci.pl -www.google.pl\grafika


AUTORKA OPRACOWANIA: NATALIA ŁĄCZKOWSKA IV A

Julian Tuwim  
Julian Tuwim  

Prezentacja o poecie

Advertisement