Page 52

MODNY ŚLUB

Nr 1 (33) Wiosna 2014

FQUMQPCđ[

0KGOWUKU\D[è

Każdy pragnie doskonałego życia: pracy z pasją i z satysfakcją oraz kochającej rodziny. Nie każdy jednak jest i chce być perfekcjonistą. Perfekcjonizm bywa wadą i nie zawsze opłaca się być wzorem. Poza tym nie musisz być idealny – nie ma przymusu.

D Przeanalizuj priorytety – hierarchia wartości to budu-

lec osobowości. Jest również tym, co Cię motywuje i dopinguje w codziennej walce z przeszkodami. Przeładowana zaczyna szybko się psuć, ponieważ wszystko nie może być najważniejsze i najlepsze. To poza Twoim zasięgiem. Wykreśl z codziennej listy czynności, które udoskonalasz z przymusu, bo tak trzeba lub tylko rodzice tego od Ciebie wymagają. Rozwijaj to, co sprawia Ci maksymalną przyjemność i beztroską radość.

DWyznacz twarde granice – wszystkiego nie ogarniesz od razu i błyskawicznie – bądź realistą, a złapiesz zdrowy i konieczny dystans. Nie jesteś ekspresem i nie musisz być o czasie wszędzie. Unikaj przeładowania i przeciążania psychicznego. Zadbaj o siebie i o swój wewnętrzny komfort. Idealizm NON STOP Ciągle mówi się, że warto się kształcić, doskonalić umiejętności i rozwijać potencjał. Warto być lepszym, szybszym, sprawniejszym i perfekcyjnym. Jednak zdeterminowane dążenie do ideału może czasem utrudniać egzystencję. Od zawsze czujesz obowiązek i konieczność do pokonywania słabości i przyzwyczajeń oraz odnoszenia sukcesów, stawiania sobie wyzwań i ambitnych celów. Sukces stał się wyznacznikiem udanego życia. Dlatego życie bez osiągnięć nie ma sensu i wartości. Tak zachowuje się perfekcjonista – myśli ambitnie, jest wymagający i surowy wobec siebie. Dążenie do perfekcji we wszystkich dziedzinach tworzy ograniczenia i blokady. Nie masz ścisłej specjalizacji i pasji. Tracisz czas na perfekcję w codziennym życiu, a zapominasz o tym, żeby rozwijać prawdziwy potencjał z zyskiem. Nie warto robić czegoś doskonale, gdy nie przynosi to zadowolenia, satysfakcji i przyjemności. Bycie perfekcyjnym we wszystkim sprawia, że wpadasz w samouwielbienie i samozachwyt nad sobą. Dlatego boleśnie odczuwasz życiowe niepowodzenia, które są nieuniknione. Błędy i porażki są nieodłączną częścią koła życia. Są też cenniejsze niż wszystkie sukcesy i idealne rozwiązania. Doświadczając porażek, uczysz się pokory i nabierasz odporności. Porażki uczą, a perfekcjonizm przyzwyczaja do sukcesu. Idealista może mieć niską samoocenę i obniżone poczucie własnej wartości. To typ, który nie znosi krytyki. Każdą uwagę mocno przeżywa i potrafi się zdołować każdą negatywną opinią. Poza tym czuje się zobowiązany, aby być wzorem i zrealizować wszystko, czego się podjął. Często bierze na siebie wiele obowiązków, czasem poza swoimi możliwościami, ponieważ chce udowodnić sobie i innym, że doskonale sobie z tym poradzi. A gdy mu jednak nie wyjdzie, ostro się krytykuje i czuje się beznadziejnie. Walka o NATURALNOŚĆ Jeśli nie chcesz przesadzać i być zawsze, wszędzie i jak najlepszym, zapanuj nad idealizmem. Perfekcjonizm się przydaje, ale z rozsądnym umiarem. Dlatego gdy kolejny raz pomyślisz, że musisz to zrobić i musisz taki być: 52

www.modnyslub.com.pl

DPokochaj błądzenie – to dzięki porażkom jesteś tym, kim

jesteś. Nie uciekaj od wad i ułomności. Wyciągaj z nich wnioski i ucz się na błędach. Przekraczaj porażki i czerp z nich energię do doskonalenia i akceptowania siebie. Porażka tworzy oryginalny styl i niebanalność. Zmusza do konstruktywnego myślenia – nie bój się błądzić.

DNie porównuj się – gdy porównujesz siebie do innych, to

zawsze znajdziesz wady charakteru, wyglądu i umiejętności. Wtedy poczujesz potrzebę doskonałości, a więc zmiany wizerunku. Będziesz chciał im dorównać lub przekroczyć ich możliwości i parametry osobowości, czyli potencjał. Porównywać można w nieskończoność, więc się to nie opłaca. A ciągła chęć bycia lepszym od innych to obsesja.

DNie spełniaj wymagań – wygórowane oczekiwania in-

nych zmuszają do perfekcyjnych wyników i osiągnięć. Gdy chcesz być najlepszym we wszystkim na siłę, nie masz nic. Realizuj własne cele, pragnienia i ambicje, a nie obce. Wtedy poczujesz prawdziwe spełnienie.

DPielęgnuj wyjątkowość – nie zmierzaj do doskonałości,

ale do oryginalności. Własny styl jest cenniejszy niż powtórzona doskonałość. Niebanalność i kreatywność mogą Cię wyróżnić i wyeksponować zalety. Do doskonałości dąży wielu, ale wyjątkowość to dar, który się ma, bo jest się sobą. Nie zamieniaj jej na perfekcję – nie WARTO być jednym z wielu. Lepiej być jednym na milion.

DNie udowadniaj – „Nie musisz udowadniać światu, że je-

steś najlepsza, bo świat i tak będzie cię wciąż lubił. Nie za to, co robisz i nie za to, że jesteś bezbłędna, tylko za to, że jesteś. Po prostu jesteś. Jesteś fajną osobą ze wszystkimi potencjalnymi usterkami, pomyłkami i obciachem.” – Beata Pawlikowska. Dlatego udowadnianie wszystkim jest bez sensu, a doskonałość jest przereklamowana. Wioleta Nowicka fot:© Serg Nvns - Fotolia.com

Modny Ślub nr 33  

Pierwsze wydanie kwartalnika w roku 2014!

Advertisement