Page 1


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET ve HUKUK Av. Erdem Eren MHE Yönetim Kurulu Başkanı

21 Ekim 2015, Çarşamba


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Dünyada her 10 internet kullanıcısından 7’si online olarak kıyafet ve ayakkabı alışverişi yapmaktadır.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Internet alışverişlerinde en çok satılan ürünler kıyafet ve ayakkabıdır.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Online satışların %70’ni bu ürünler oluşturmaktadır.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  25-34 arası yaş grubunun %80’i moda alışverişlerinde online platformu tercih ederken,

 16-24 yaş aralığındaki gençlerin %76’sı internetten kıyafet ve ayakkabı satın almaktadırlar.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Kadınların %73’ü bir “tık” ile gardıroplarını oluştururken,


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Kıyafet alışverişlerinde online ortamı tercih eden erkeklerin oranı  2013 yılına göre %13 artarak 2014 yılında %65 olmuştur.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  İnternetten kıyafet alışverişi yapanların %30’u, artık mağazalara gidip alışveriş yapmamaktadırlar.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Türkiye’de ise günümüzde online alışveriş yapan kişi sayısı 10 milyon.  Bu rakam internet kullanıcılarının % 28’ini oluşturuyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Söz konusu kişilerin % 75’i, 18-35 yaş aralığında yer alıyor.  Bu kişilerin % 45’inin kadın olması dikkat çekiyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  E-ticaret sitelerinin sayısı 5000’i aşmış durumda.

 2016 yılında online alışveriş yapan kişi sayısı oranının % 36 ile 16 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Kullanıcı başına online harcama Türkiye’de yılda ortalama 210 $ tutarında.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Türkiye’de online mağazası olan markaların oranı %49 olarak ölçülüyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET

Türkiye dünyadaki diğer devletler arasında,

online pazar çekiciliği, online altyapı yeterliliği, dijital kanunlar ve yönetmelikler ve perakende sektör gelişmişliği kriterleri baz alınarak yapılan araştırmada, Türkiye en cazip ilk 10 pazar arasında gösteriliyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET Türkiye; 100 üzerinden  online pazar çekiciliği kriterinde 25 puan,  online alt yapı yeterliliği 76 puan,  dijital kanunlar ve yönetmelikler kriterinde 65 puan,  perakende sektörü gelişmişliği kriteri üzerinden 33 puan olarak,

toplamda 100 üzerinden 43 puan alarak raporda 9. sırada yer alıyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Türkiye’de lüks ürünleri tercih eden online tüketiciler % 40;  Modadaki trendlere göre kıyafet satın alanlar ise %31 oranında.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Mutlu olmak için alışveriş yapan kadınların oranı % 64 iken,  Pazarlık ederek alışveriş yapanların oranının %50 olduğu görülüyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET ve HUKUK


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Böylesine hızlı büyüme gösteren e-ticaret, bir yandan taklitçiliğin de artmasına yol açıyor.

 Uluslararası Ticaret Odası’nın verilerine göre taklit ürünlerin 2015 yılı değeri neredeyse 1.7 trilyon $’ı aşıyor.  Dünya ekonomisinin %2’si taklit ürünlerin gelirlerinden oluşuyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Sosyal medya da dolaylı olarak taklitçiliğe yardım ediyor.  Örneğin Facebook’ta yayınlanan her 4 reklamdan 1’i indirimli Louis Vuitton çanta ve Ray-Ban gözlük sattığını iddia eden taklitçi sitelere yönlendirme yapmaktadır.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  E-Ticaret taklitçiliğiyle savaşmak üzere dünyaca ünlü markalardan Gucci, Balenciaga, Yves Saint Laurent, Alibaba Group Holding hakkında e-ticaret platformunda taklit ürün satışına göz yumduğu ve yeteri kadar önlem almadığı gerekçesiyle dava açtı.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Bunun dışında, tasarımı desteklemek ve marka değerini korumak için tüketicilerin dijital ortamdaki deneyimlerini destekleyici yeni çözümler bulabilmek amacıyla LVMH ve Google işbirliği anlaşmasına imza attı.

 İki şirket, daha önce kullandıkları kaynakları da birleştirerek internetten taklit ürünlerin reklamını ve satışını yapanlara karşı işbirliğine başladı.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Tasarladığı deri motorcu ceketlerini Hollywood ünlülerine giydirmesiyle bilinen, özellikle Leonardo Dicaprio’nun "Göklerin Hakimi" filminde giydiği deri ceketle ünlenen İngiliz kült lüks markası Belstaff online taklit ürünleri satanlara açtığı davayı kazandı.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Markaların online ortamda korunmasına önderlik eden Mark Monitor ve fikri ve sınai mülkiyet ve bilim çalışmaları alanında çalışan şirket Thomson Reuters, en yüksek mevkili müvekkillerinden olan Belstaff’ın açtığı taklit ürünler davasında 42 Milyon $ tazminat kazandığını duyurdu.

 Yapılan basın açıklamasında Belstaff’ın 676 internet sitesini kapattırdığı bilgisi kamuoyuna sunuldu.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET Dünya çapındaki değeri 3 milyar doları aşan taklit ürün endüstrisinde en çok Nike, Apple, Rolex, Samsung ve Louis Vuitton taklit ediliyor.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Louis Vuitton (LVMH), taklitçiliğe karşı nasıl bir politika benimsediklerini ve bu çerçevede neler yaptıklarını sosyal medya üzerinden kamuoyuna duyurmaktadır.  LVMH’te taklitçiliğe karşı çeşitli pozisyonlarda mücadele eden ve yaklaşık 60 kişiden oluşan bir ekip bulunmaktadır.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  Dünya çapında da aralarında Coach, Hermès, Tory Burch, Burberry'nin de bulunduğu birçok lüks marka, milyonlarca dolarlık zarara sebep olan internet üzerinden korsan ürünlerin tespit edilmesi ve engellenmesi için ciddi eylem planları ve bütçeler ayırmaktadırlar.


MODA SEKTÖRÜNDE E-TİCARET  İnternet taklitçiliğine örnek olarak gösterilebilecek davaların başında ise Amerikan lüks markası Coach bulunmaktadır.  Coach, 500’ü aşkın sahte alan adları üzerinden ürünlerinin taklitlerinin satışını yapan korsanlar hakkında 257 milyon $ tazminat kazanmıştır.


Moda Sektöründe E- Ticaret ve Hukuk 21 Ekim 2015  
Moda Sektöründe E- Ticaret ve Hukuk 21 Ekim 2015  

Uluslararası Ticaret Odası’nın verilerine göre taklit ürünlerin 2015 yılı değeri neredeyse 1.7 trilyon $’ı aşıyor. www.modahukukuenstitusu....

Advertisement