Page 1

Fundacja Młodego Kina przedstawia polską edycję festiwalu filmowego Religion Today Dla organizatorów Festiwalu Religion Today (istniejącego we Włoszech od 1997 roku) ważne jest wzajemne przenikanie się kultur, ich dialog i pokojowe współdziałanie. We współczesnym świecie ma to ogromne znaczenie. Każda z 4 wielkich religii, które twórcy filmów z Religion Today pokazują, jest też ogromnym źródłem do poszukiwań artystycznych. Zajrzyjmy więc do magicznego świata Islamu, Judaizmu, Katolicyzmu i Buddyzmu. Znajdźmy w nich coś dla siebie. Zastanówmy się, jakie są przestrzenie współdziałania i czy język filmu może wpływać na dialog międzykulturowy. Niezależnie od tego czy na codzień jesteśmy blisko czy daleko od religii, jest ona ważną częścią naszej tradycji.

6-9 listopada 2010 Warszawa – Kino Luna Częstochowa – Kino OKF Iluzja Lublin – KUL i Kinoteatr Projekt

W programie:

RELIGION TODAY FESTIWAL FILMOWY

projekcje filmowe w trzech blokach „Religia i społeczeństwo” „Krótkie filmy na temat wiary” „Kobiety i religie”

polska edycja – 4 RELIGIE 6-9 listopada 2010

dyskusja „Wpływ języka filmowego na dialog międzykulturowy” wykład dr Daniele Zordana „Religia społeczna w kinie komercyjnym na przykładzie filmu Rolanda Emmericha 2012” spotkania z twórcami, między innymi z reżyserem Krzysztofem Żurowskim i Przemkiem Kaweckim SDB, bohaterem filmu „Chłopak kumpeli”.

www.religionfilm.com OŚRODEK KULTURY FILMOWEJ Kino Studyjne ILUZJA w CZĘSTOCHOWIE

organizacja polskiej edycji: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl


PROGRAM 6-7 listopada CZĘSTOCHOWA, Kino Studyjne OKF ILUZJA 6.11, godz. 16.30 „Religia i społeczeństwo” godz. 18.20 „Krótkie filmy na temat wiary”, 7.11, godz. 18.20 spotkanie z Giacomo Zandoninim, współorganizatorem festiwalu Religion Today we Włoszech oraz projekcja „Kobiety i religie” 8 listopada WARSZAWA, Kino Luna godz. 18.30 Najlepsze filmy z festiwalu. Po projekcji spotkanie z reżyserem Krzysztofem Żurowskim oraz Przemkiem Kaweckim SDB, bohaterem filmu „Chłopak kumpeli”. 8-9 listopada LUBLIN, Katolicki Uniwersytet Lubelski i Kinoteatr Projekt – Centrum Kultury w Lublinie – dyskusja: „Wpływ języka filmowego na dialog międzykulturowy” – wykład dr Davide Zordana „Religia społeczna w kinie komercyjnym na przykładzie filmu Rolanda Emmericha 2012” . – projekcje: „Krótkie filmy na temat wiary”, „Religia i społeczeństwo”, „Kobiety i religie”.

Projekcje festiwalowe otworzy wyróżniony we włoskiej edycji festiwalu Religion Today film dokumentalny Przemka Młyńczyka pt. „Chłopak kumpeli”, opowiadający historię młodego chłopaka, który początkowo był skinheadem a następnie postanowił zostać zakonnikiem. W Polsce, gdzie młodzi ludzie są przyzwyczajeni do klasycznego obrazu księdza, salezjanin Przemek Kawecki proponuje inny obraz duchownego, dla niektórych kontrowersyjny. Film był emitowany w telewizji Planete.

Organizatorzy polskiej edycji

– Fundacja Młodego Kina, e-mail: fmk@fmk.art.pl, tel. 507 014 857 – Kino Luna w Warszawie – Ośrodek Kultury Filmowej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie – Katolicki Uniwersytet Lubelski – Kinoteatr Projekt – Centrum Kultury w Lublinie

www.religionfilm.com organizacja polskiej edycji: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl


Religion Today – filmy z polskiej edycji RELIGIA I SPOŁECZEŃSTWO (107’) CHŁOPAK KUMPELI (Her Mate’s Boyfriend), Polska 2008 dokumentalny, 27’, reż. Przemek Młyńczyk, Katolicyzm W Polsce, gdzie młodzi ludzie są przyzwyczajeni do klasycznego obrazu księdza, Salezjanin Przemek Kawecki (który zanim został zakonnikiem, był skinheadem), proponuje inny obraz duchownego, dla niektórych kontrowersyjny.

NOWY HABIT SIOSTRY (A Nun’s New Habit), Australia 2008 dokumentalny, 28’, reż. Robyn Hughan, Katolicyzm W filmie śledzimy losy Carmel Wauchope, z zakonu Dobrych Samarytanek, mieszkającej w małym mieście na prowincji w Australii. Siostra Carmel pracuje z imigrantami w ośrodku dla uchodźców, dbając o przywrócenie właściwego znaczenia miłości, współczucia i człowieczeństwa w świecie, który jest zbyt często zdominowany przez zło i fanatyzm.

ROK CUDÓW (The Miracle Year), Izrael 2010 dokumentalny, 52’, reż. Simcha Lev, Judaizm Cztery kobiety podróżują do grobu świętego, wierząc w to, że w ciągu następnego roku zdarzy się w ich życiu cud.

www.religionfilm.com organizacja polskiej edycji: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl


Religion Today – filmy z polskiej edycji KRÓTKIE FILMY NA TEMAT WIARY (130’) OPOWIEŚĆ MAŁEGO JEZUSA (Jesusito de mi vida), Hiszpania 2009 9’, reż. Jesús Perez-Miranda, Katolicyzm Sześcioletni chłopiec o imieniu Jesus budzi się w nocy. Boi się przejść do łazienki przez ciemny korytarz. Za radą mamy prosi Boga o pomoc, z nadzieją, że zdarzy się coś niezwykłego.

SPOKOJNIE, WSZYSCY ŚPIĄ (Come On, Everybody Is Asleep), Iran 2007, 16’, reż. Zohreh Zamani, Islam Mała muzułmanka i chłopiec – chrześcijanin, których na codzień dzieli ogrodowe ogrodzenie, postanawiają uciec aby razem, ale każde na swój sposób szukać Boga.

PERSKA KOŁYSANKA (Persian Lullaby), Israel 2010 23’, reż. Keren Hakak, Judaizm 40-letnia samotna matka Dafna przyjeżdża do domu rodziców na kilka dni przed obrzezaniem jej dziecka. Jej ojciec, stary Perski żyd, traktuje córkę z lekceważeniem, zauważając chłodno, że “dziecko potrzebuje ojca.” Czy mimo istniejących między nimi napięć ojciec Dafny zgodzi się być sandakiem swego wnuka?

www.religionfilm.com organizacja polskiej edycji: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl


Religion Today – filmy z polskiej edycji KAIN, Belgia 2009, 17’, reż. Kristof Hoornaert Kontemplacyjna opowieść o człowieku, winie, okrucieństwie i cierpieniu w jego życiu, a także o znaczeniu sumienia. Dwaj młodzi mężczyźni idą przez las. Nagle, bez żadnej wyczuwalnej przyczyny, jeden z nich brutalnie zabija drugiego, po czym ucieka w panice z miejsca zbrodni. Dopiero następnego dnia uświadamia sobie, że zrobił coś przerażającego.

MESJASZ (Messiah), Izrael 2009, 35’, reż. Lavi Vanounou, Judaizm Elian odziedziczył po ojcu antykwariat pogrążony w długach. Aby je spłacić, wiedzie samotne życie. Pewnego ranka do antykwariatu wchodzi mężczyzna, przedstawia się jako Mesjasz i prosi o starą księgę, po to by rozpocząć wiek Mesjaniczny. Walcząc z władzami o utrzymanie sklepu Elian jednocześnie coraz głębiej poznaje świat tajemniczego człowieka. Dzięki temu otrząsa się ze swoistego letargu i widzi społeczeństwo izraelskie w nieco innym świetle niż wcześniej.

BÓG WIDZI WSZYSTKO (God Sees), Iran 2009 15’, reż. Reza Jamali, Islam Po 16 latach nieobecności mężczyzna wraca do swojej wioski aby uzyskać przebaczenie za czyn, który kiedyś popełnił. Realizacja tego filmu trwała 2 lata. Oczyma trzech kobiet mieszkających w Libanie, Syrii i Egipcie widzimy świat islamskich przywódczyń religijnych. Historie zawarte w filmie pokazują, że kobiety muzułmańskie coraz bardziej chcą zmienić swój status quo w ramach religii. Islam jest dla nich ważną siłą, która może służyć pozytywnym przemianom na świecie.

www.religionfilm.com organizacja polskiej edycji: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl


Religion Today – filmy z polskiej edycji dodatek specjalny: MAŁY BRAT (Little Brother), Poland, dokumentalny, 22’, reż. Krzysztof Żurowski, Katolicyzm / Islam Karol de Foucauld, francuski arystokrata i oficer zwolniony z wojska za niemoralne prowadzenie się, nawrócił się pod wpływem gorliwej wiary muzułmanów i jako chrześcijanin oddał życie za muzułmanów w Algierii.

KOBIETY I RELIGIE (106’) W CIENIU BUDDY (In The Shadow Of Buddah), Indie/USA 2010 documentalny, 46’, reż. Heather Kessinger, Buddyzm Przenieśmy się do rzadko oglądanego świata Tybetańskich Sióstr Buddyjskich w północnych Indiach. Wielu buddystów wierzy, że nie można osiągnąć oświecenia będąc kobietą. Dlaczego więc te kobiety poświęcają swoje życie i zostaja zakonnicami? Słuchając ich wypowiedzi, bez komentarza, odkrywamy, co to naprawdę znaczy być kobietą w Buddyzmie Tybetańskim. Pogląd, że kobieta może dziś zdobyć wykształcenie i że urodzić się kobietą to nie jest kara za złe uczynki przodków, może wiele zmienić w tysiącletniej tradycji.

GŁOSY ZZA CHUSTY (Veiled Voices), USA 2009 dokumentalny, 60’, reż. Brigid Maher, Islam Realizacja tego filmu trwała 2 lata. Oczyma trzech kobiet mieszkających w Libanie, Syrii i Egipcie widzimy świat islamskich przywódczyń religijnych. Historie zawarte w filmie pokazują, że kobiety muzułmańskie coraz bardziej chcą zmienić swój status quo w ramach religii. Islam jest dla nich ważną siłą, która może służyć pozytywnym przemianom na świecie.

www.religionfilm.com organizacja polskiej edycji: Fundacja Młodego Kina www.fmk.art.pl

Religion Today press info  

Informacja o programie polskiej edycji festiwalu Religion Today - Warszawa, Lublin, Częstochowa 6-9.11.2010