Page 1

P

Ł

O

Ń

S

K

Ż

U

R

I

N

Wychowankowie w Łebie

str.6

EXTRA G

A

Z

E

T

A

B

Siłacze na stadionie

str.5

E

Z

P

7

Ł

A

T

N

O

M

A

CZYTAJ WIĘCEJ

N a s z e

Pogoda

/

CZYTAJ WIĘCEJ

29

CZERWCA 2012 NR 62

d n i

Z pierwszej ręki

Pewny remont w MCK

Piątek 29.06.2012 +25 w dzień +16 w nocy Sobota 30.06.2012 +30 w dzień +20 w nocy

Płoński dom kultury w końcu się doczekał! Burmistrz miasta Płońska Andrzej Pietrasik potwierdza tę dobrą wiadomość: - Jest decyzja zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie przyznania Płońskowi dotacji unijnej w kwocie 9.417 466,17 zł na remont i modernizację Miejskiego Centrum Kultury, taką informację przekazał mi w poniedziałek, 27 czerwca marszałek województwa Adam Struzik – mówi burmistrz Pietrasik.

Niedziela 01.07.2012 +30 w dzień +19 w nocy Poniedziałek 02.07.2012 +31 w dzień +20 w nocy R

e

k

l

a

m

Sprzedam książki

a

do 5 klasy szkoły podstawowej. W skład kompletu nie wchodzą ćwiczenia. Podręczniki są w dobrym stanie. Cena za komplet 100 zł.

Tel. 791 341 309

Ponad 9,4 mln zł dotacji to 85 proc. dofinansowania całości projektu, w ramach którego będzie modernizowany i rozbudowywany dom kultury i kino „Kalejdoskop”. Płoński dom kultury powstał na początku

lat 50. i bardzo już potrzebował doinwestowania. - Wstrzymywaliśmy się z bieżącymi remontami, wierząc, że nasz wysoko oceniony wniosek dostanie w końcu dofinansowanie

– mówi burmistrz. – I nie zawiedliśmy się. Bardzo się cieszę na tę potrzebną naszej społeczności inwestycję. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa. Najpierw – przed podpisaniem umowy

- MCK musi złożyć w urzędzie marszałkowskim wszystkie wymagane dokumenty. Potem zostanie już tylko przetarg, w wyniku którego wyłoniony zostanie wykonawca. (mł)


2 EXTRA N a s z e

R

7

e

W

d n i

k

l

a

m

I a

A

D

O

M

O

Ś

C

29 CZERWCA 2012

I

Wiadomości w skrócie Festiwal folkloru Od 2 do 8 lipca, jak co roku odbędzie się w Płońsku Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kupalnocka”. Tygodniowy festiwal muzyki i tańca ludowego realizowany jest we współpracy z ośrodkami kultury w Ciechanowie, Serocku i Glinojecku. Podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się 6 lipca o godz. 20.00 na terenie przy Ogródku Jordanowskim, zaprezentują się wszystkie zespoły. W tym roku zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęły zespoły Folklorystyczne z Albanii, Białorusi, Gruzji, Słowacji, Turcji, wystąpi także wraz z kapelą Ludowy Zespół Artystyczny ’’PŁOŃSK’’. Jak zwykle nie zabraknie korowodu ulicznego oraz pokazu sztucznych ogni. (a)

Płońszczanka na Mistrzostwach Świata Monika Wiekiera podczas Mistrzostw Polski Juniorów w finale biegu na 100 metrów uzyskała świetny wynik 12.05. Tym samym wywalczyła brązowy medal i zapewniła sobie udział w sztafecie 4x100 m w Mistrzostwach Świata Juniorów, które na początku lipca odbędą się w Barcelonie.

McDonald’s? Finiszują Wszystko wskazuje na to, że do lipca skończą. U zbiegu ulic Sienkiewicza i obwodnicy Wschodniej kończy się budowa McDonals’a. Planowano, że w lipcu najpopularniejsza na świecie sieciówka tej branży zostanie otwarta i do Płońska będą zjeżdżać turyście wracający znad Bałtyku oraz z Mazur. (we)

Wynik ten jest jej rekordem życiowym i rekordem klubu. W biegach eliminacyjnych na 200 m Monika znów poprawiła „życiówkę” i rekord klubu i z wynikiem 24.55 awansowała do finału z czwartym czasem eliminacji. (um)

Przywrócimy zieleń na Płockiej Wspólna inwestycja miasta i powiatu polegająca na przebudowie ul. Płockiej zbliża się ku końcowi. Niemniej Płocka to wciąż plac budowy. Wykonawca obiecał do końca czerwca położyć asfalt. W lipcu ma wykonywać oznakowanie poziome i pionowe, a w sierpniu powinien być już odbiór prac budowlanych. Wspólne działania samorządu miejskiego i powiatowego Płońska zmierzają do przywrócenia drzewostanu, zagospodarowania roślinnością skwerów zieleni, jak również utworzenia małej architektury, takiej jak np. stojaki na rowery, ławki, czy też kosze. Tam gdzie tylko będzie to ze względów technicznych możliwe drzewostan zostanie przywrócony. Urzędnicy miejscy i powiatowi pracują nad koncepcją przywrócenia zieleni na ulicy Płockiej i w jej najbliższym sąsiedztwie, na ul. Ogrodowej, ul. Kopernika, ul. Kolejowej. W obecnie realizowanej inwestycji na ul. Płockiej zostały uwzględnione nasadzenia zieleni na nowo powstałych rondach, jak również utworzenie trawników na pozostałych skwerach.

Wielkie asfaltowanie Płockiej Przychodnia już gotowa Aż trudno uwierzyć, że to ta sama przychodnia. Ta sama, lecz nie taka sama. Przychodnia Specjalistyczna przy SP ZZOZ jest już gotowa. Efekt remontu i termomodernizacji jest naprawdę imponujący. Kto nie wierzy niech zajrzy. Modernizacja i termomodernizacji powiatowej części budynku kosztowała ponad 2 mln zł. Szpital wygospodarował środki na nowe meble.

Do końca czerwca na Płockiej ma być położony asfalt. Najbardziej uciążliwa budowa miejsko-powiatowa dobiega końca. Pojawiają się pierwsze pomysły na nazwy dla trzech zlokalizowanych na Płockiej rond. Na środowej sesji rady powiatu szefowa ZNP w powiecie Płońskim Marianna Trębska zgłosiła w imieniu związku pomysł, by rondo na skrzyżowaniu Kopernika, Płockiej i Kolejowej nazwać im. Nauczycieli Tajnego Nauczania. Zarząd powiatu ma się nad tym pomysłem zastanowić i wystąpić z projektem uchwały w tej sprawie do rady miejskiej. (we)

Dobiega końca remont w prywatnej części przychodni, będącej własnością poradni rodzinnej „Zdrowie”. (we)

Zadania związane z zagospodarowaniem zielenią ul. Płockiej i okolic będą realizowane po zakończeniu projektu głównego. (po)

Kronika policyjna 22 czerwiec godz. 17:30,   RACIĄŻ,  ul. BŁONIE

Nn sprawca z pozostawionej, w sklepie samoobsługowym torebki zabrał portfel z zawartością pieniędzy na szkodę mieszkanki Raciąża.

23 czerwiec godz. 20:30, DZIERZĄŻNIA

Nieznany sprawca, po uprzednim przecięciu kłódki zabezpieczającej drzwi wejściowe do pomieszczenia gospodarczego dostał się do jego wnętrza skąd skradł 16 szt. zużytych akumulatorów oraz przewody rozruchowe kombajny zbożowego. Suma strat wynosi 1000 zł na szkodę mieszkańca Dzierzążni.

23 czerwiec godz. 21:00,   SOKOLNIKI NOWE

Nieznani sprawcy, wykorzystując nieobecność właścicieli, po uprzednim zerwaniu kłódek zabezpieczających drzwi wejściowe do pomieszczeń garażowych weszli do ich wnętrza i skradli spawarkę wraz z przewodami, wiertarkę, przewody zasilania od betoniarki, przedłużacze w otulinie kol. białego, metalowy szpadel. Suma strat wynosi około 1800 zł na szkodę mieszkańca Baboszewa.

24 czerwiec CYWILNY WOJSKIE gm. Baboszewo

Funkcjonariusze WRD zatrzymali nietrzeźwego 31-letniego mieszkańca gm Raciąż, który kierował samochodem Opel Astra, / I bad -

1,27mg/l, II bad 1,38mg/l /, i doprowadził do kolizji drogowej.

24 czerwiec MYSTKOWO gm. Baboszewo

Funkcjonariusze WRD zatrzymali nietrzeźwego 52-letniegomieszkańca gm. Baboszewo, który kierował samochodem Ford Fiesta, I bad - 1,27mg/l, II bad 1,38mg/l.


29 CZERWCA 2012

R

E

K

L

A

M

A

EXTRA N a s z e

7

d n i

3


4 EXTRA N a s z e

7

W

d n i

I

A

D

O

M

O

Ś

C

I

29 CZERWCA 2012

Powitanie lata Dzień Raciąża

Do późnych godzin nocnych w sobotę – 23 czerwca, trwała zabawa zorganizowana przez Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu - na powitanie lata.

R

e

k

l

a

m

a

Dzień Raciąża, będący już imprezą cykliczną, odbył się wzorem lat ubiegłych, na targowicy miejskiej przy ulicy 19 stycznia. Pogoda w dniu imprezy dopisała, więc przybyło na nią wielu mieszkańców miasta i okolic. Dzień Raciąża rozpoczął się od występu Orkiestry Dętej OSP Raciąż. Gośćmi specjalnymi i gwiazdami wieczoru był zespół „Gang Marcela” oraz Andrzej Rybiński. Wykonawcy takich ponadczasowych hitów jak „Czas relaksu”, czy „Ojciec żył tak jak chciał” byli magnesem dla raciąskiej publiczności, która na koncercie bawiła się świetnie. Artyści porwali Raciążan do tańca i wspólnej zabawy pod sceną. Chociaż najważniejszym punktem imprezy był koncert ww. gwiazd, na Dniu Raciąża pojawiła się także legenda disco polo – zespół Skaner. Wystąpiła także młodzież z Zespołu Szkół w Raciążu przygotowywana przez Panią Jolantę Grzegorzewską, oraz dzieci z Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu. Program artystyczny dla najmłodszych zaprezentował Paweł Suski, natomiast pokaz tańca towarzyskiego klubu „Akcent” przygotował Krzysztof Langiewicz. Organizatorzy pomyśleli także o dzieciach – poza sceną czekały na nich dmuchane zjeżdżalnie, euro-bungee, oraz symulator rodeo. Imprezę prowadzili Ania Mika oraz Piotr Świtalski. (we)


29 CZERWCA 2012

W

I

A

D

O

M

O

Ś

C

EXTRA

I

N a s z e

7

d n i

Zawody Strongman o Puchar Burmistrza Miasta Płońsk

5

Siłacze na stadionie

W sobotę na stadionie w Płońsku odbyły się zawody Strongmenów. Organizatorem imprezy był zdobywca Pucharu Europy w 2011 roku Adam Zmysłowski. W roli zapowiadającego gościnnie wystąpił Lubomir Libacki znany wszystkim były mistrz Polski Strongmen. Płońska publiczność licznie przybyła na stadion i dopingowała zawodników do walki. Najlepszym okazał się Sławomir Orzeł, który zdobył Puchar Burmistrza Miasta Płońsk. W tegorocznych zawodach udział wzięli

siłacze: Sławomir Orzeł, Józef Tomaszewski, Jarosław Korzeniewski, Paweł Chruścicki, Grzegorz Peksa, Robert Kalinowski. Podczas wykonywania drugiej konkurencji Robert Kalinowski doznał urazu nogi, co wykluczyło go z

dalszej rywalizacji.   

W poszczególnych kategoriach wyniki wyglądały następująco: Przeciąganie Tira 20m 1) Robert Kalinowski 25,00s. 2) Grzegorz Peksa 27,87s. 3) Paweł Chruścicki 34,06s. 4) Sławomir Orzeł 34,27s. 5) Józef Tomaszewski 35,62s. 6 )Jarosław Korzeniewski 46,06s. Walizki 130kg 40m 1) Józef Tomaszewski 19,35s. 2) Sławomir Orzeł 19,98s. 3) Jarosław Korzeniewski 22,35s. 4) Paweł Chruścicki 26,07s. 5) Robert Kalinowski 25m kontuzja 6) Grzegorz Peksa 20m

Belka na maxa od 120kg w górę co 10kg 1) Sławomir Orzeł 160kg 2) Jarosław Korzeniewski 150kg 3) Józef Tomaszewski 140kg 4) Paweł Chruścicki 130kg 5) Robert Kalinowski- Kontuzja R

e

k

l

6) Grzegorz Peksa nie zalicztył

2) Sławomir Orzeł 25,82s. 3) Józef Tomaszewski 23,03s. 4) Grzegorz Peksa 10,72s. 5) Paweł Chruścicki 9,05s. 6) Robert Kalinowski-kontuzja

Yok 340kg 20m 1) Sławomir Orzeł 8,46s. 2) Józef Tomaszewski 10,10s. 3) Paweł Chruścicki 10,18s. 4) Jarosław Korzeniewski 10,53s. 5) Grzegorz Peksa 17,84s. 6) Robert Kalinowski-kontuzja Spacer Kaczora 220kg 1) Sławomir Orzeł 14,69s. 2 )Jarosław Korzeniewski 45,43s. 3) Józef Tomaszewski 12.80m 4) Paweł Chruścicki 11,90m 5) Grzegorz Peksa 2,60m Uchwyt Herkulesa 305kg 1) Jarosław Korzeniewski 38,62s. a

Klasyfikacja ogólna: 1) Sławomir Orzeł 31p. 2) Józef Tomaszewski 25p. 3) Jarosław Korzeniewski 24p. 4) Paweł Chruścicki 19p. 5) Grzegorz Peksa 14p. 6) Robert Kalinowski 8p.-kontuzja Swoje pięć minut miały również panie. Mikroskopijna płońszczanka Kasia Zmysłowska udowodniła, że pojęcie kobiety jako tej słabszej powinno już odejść do lamusa. Panowie strzeżcie się. (jj) m

a


6 EXTRA N a s z e

7

d n i

M

A

G

A

Z

Y

29 CZERWCA 2012

N

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna „Na dobry początek”

Wychowankowie w Łebie Na czterodniową wycieczkę dzieci niepełnosprawne z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Na dobry początek” z Płońska wybrały się do Łeby. Dla wielu z nich była to pierwsza, tak długa wyprawa bez rodziców. Podróż była długa i ciężka, ale widok plaży i morza wywołał u dzieci uśmiech i zadowolenie, a dotyk piasku na bosych stopach zdziwienie. Dzieci zwiedziły Słowiński Park Narodowy. Odbyły długi spacer brzegiem morza i wyruszyły na poszukiwanie przeszłości do Parku Dinozaurów. Śmiechom, zdziwieniu i radościom nie było końca. Wiele ciekawych eksponatów dinozaurów, których dzieci mogły dotknąć, stanowisk przedstawiających życie tysiące lat temu oraz żywe zwierzęta w zagrodzie i mini zoo nie pozwoliły się nudzić. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi odkrywcy, odkopując szkielet dinozaura z piasku. Wychowankowie Niepublicznej Szkoły Specjalnej były również w Gdyni. Tam odwiedziły Akwarium Gdyńskie i Żaglowiec „Dar Pomorza”. Widok licznych i różnorodnych ryb, olbrzymich akwariów i roślin był dla dzieci niesamowitym przeżyciem. Choć wszystkie eksponaty były ekscytujące, to sala z „wannami”, w których można było dotknąć piasku, kamieni, drewna i żywych ryb na dzieciach wywołała poruszenie i zaciekawienie.

Wycieczkowicze zwiedzili „Dar Pomorza”, na którym największym zainteresowaniem cieszył się Pan Kapitan w mundurze i koło sterowe. Odwiedziliśmy też Muzeum Motyli, w którym wystawione eksponaty pochodziły z anonimowych zbiorów. Różnobarwne motyle przykuły rozbiegany wzrok dzieci na dłuższą chwilę. Oglądały gabloty z zaciekawieniem próbując dotknąć okazów. W drodze powrotnej do Płońska przez Malbork zatrzymały się obejrzeć tamtejszy zamek. Wycieczka dla dzieci była formą terapii i rehabilitacji. Organizatorzy dziękują osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego wyjazdu i mają nadzieję, że dzieci w przyszłości odwiedzą inny równie urokliwy zakątek Polski. Szkoła otrzymała dofinansowanie w 60 % z PCPR w Płońsku w ramach programu Sport Kultura Rekreacja i Turystyka Osób Niepełnosprawnych. Pozostała kwota pochodziła od lokalnych przedsiębiorców. (ns)

R

e

k

l

a

m

a


29 CZERWCA 2012

M

Felieton

A

G

A

Z

Y

kami przez nikogo nie zbieranych poziomek. I wszędzie ptaki, widać je i słychać. I wspomniane już dziki. Tez wszędzie. „Uciekałam” nie tylko od Euro, ale także z rozkopanego i nieprzejezdnego Płońska, od codzienności, która stanowi 99 proc. mojego życia, od pracy, z której trudno wyjść i zamknąć drzwi. Jeździ się z nią w samochodzie, przynosi do domu. Z myślami. Chciałam się zresetować jeszcze przed tradycyjnym sezonem urlopowym, bo bałam się, że sierpnia (wtedy zazwyczaj gdzieś wszyscy wyjeżdżamy na krótko) nie doczekam. W końcu znam się ponad 40 lat… Dawno nie jechałam „siódemką”. Od Niedzicy do Elbląga jeden wielki plac budowy. W zasadzie na ukończeniu. Drugie pasmo już jest, tyle, że jeszcze nieprzejezdne. Jechaliśmy więc wolno, w kolumnie innych pojazdów. Antek krzyczał z zachwytu. Takiej ilości maszyn dro-

Z mojego podwórka

Raj dla chłopca Gdy padła ostatnia bramka, też padłam ze zmęczenia, zupełnie jakbym to ja biegała te 120 minut po boisku w Doniecku razem z Hiszpanami i Portugalczykami. Ronaldo – bramkostrzelny, bożyszcze tłumów damsko-męskich, nie doczekał się karnego. Nie dostał do Hiszpanów szansy, by go strzelić. Portugalczycy fajnie grali, ale przekombinowali. Tak bywa, nie tylko na boisku. Nigdy nie sądziłam, że gdy nasi odpadną z rozgrywek, będę oglądać mecze w wykonaniu innych. Ja i mecze? Uciekłam przed nimi na Mierzeję Wiślaną. Zapakowałam walizkę, Antka, wzięłam urlop i wyjechałam tam, gdzie diabeł mówi w Polsce dobranoc, gdzie się kończy Unia Europejska, zasięg Play się urywa, gdzie po ulicach chodzą dziki zamiast turystów, a rdzennych mieszkańców można dosłownie policzyć na palcach dwóch rąk. Miejscowość nazywa się Piaski, choć tak naprawdę jest tam więcej wody niż piasku. Wszędzie, gdzie się nie obejrzysz woda, po prawej i po lewej stronie wąskiego kawałka jeszcze niedawno niestabilnego lądu porośniętego sosnami, bukami, dzikimi różami i krzacz-

Początek dnia...

EXTRA

N

N a s z e

Koniec dnia, wracamy na mecza.

EXTRA N a s z e

7

d n i

Redaktor Naczelna Anna Łobko, kom: 791 341 309, email:anna@lobko.pl Redakcja ul . Płocka 39/106 Stary budynek urzedu miejskiego 09-100 Płonsk gazeta@plonskonline.pl

29 – 30 VI i 1 VII - g. 17.00 4 – 5 VII - g. 17.00 produkcja: Finlandia gatunek: fantastycznonaukowy/komedia, 93 min. reżyseria: Timo Vuorensola scenariusz: Johanna Sinisalo obsada: Udo Kier, Julia Dietze, Christopher Kirby

e

7

dygresja taka). Mój Antek zaczynał więc swój dzień od przeglądu maszyn. A ja razem z nim. Kończyliśmy dzień, oglądając mecze fazy ćwierćfinałowej. Mały nauczył się liczyć do sześciu, bo tyle goli padło w meczu Grecja-Niemcy. Czas pomiędzy rozruchem maszyn i meczem spędzaliśmy na niemal pustej plaży, niezależnie od pogody, której w zasadzie nie było w potocznym tego słowa znaczeniu. I na dochodzeniu na plażę. Mimo wszystko odsapnęłam, choć czasem nie mogłam złapać tchu, taszcząc pod kolejną górkę mojego dwuipółlatka, który szybko nauczył się wyciągania rąk do góry i postawy proszącej: „weź mnie na swoje ręce mamo”. A potem ciągnął mnie do zimnej wody, żeby pobawić się w berka z falami. Fajnie było, ale się skończyło wróciłam do Płońska. Na mecze półfinałowe.

„Iron Sky”

R

d n i

Środek dnia...

gowych w życiu nie widział. Koparki, spycharki, zagęszczarki, jakieś dźwigi z młotami pneumatycznymi, wywrotki, walce drogowe… Raj dla chłopca, który wybiera w księgarni tylko książki z maszynami. Myliłam się myśląc, że świat maszyn drogowych zostawimy na drodze ekspresowej nr 7. W Piaskach, 10 km za Krynicą Morską, 3 km od granicy Rosyjskiej w środku osady było ich więcej niż u nas na Płockiej. Pracowały od siódmej rano, wydając charakterystyczne odgłosy przy cofaniu i hamowaniu. Antek budził się razem z nimi, bo nasza chata rybacka zlokalizowana była w epicentrum robót. Właściciel domu wyjaśniał, że prace miały być wykonane jesienią, ale okazało się, że projekt, jest do „d…”, a potem jeszcze zmienił się wykonawca, a ten nowy wszedł na budowę dopiero późną wiosną i tak naprawdę zintensyfikował roboty dopiero teraz na przysłowiowe 5 minut przed wysypem turystów. Tak to już z inwestycjami bywa, nie tylko w Płońsku pomyślałam bez satysfakcji i z satysfakcją zarazem. W ogóle na te place budowy, i na to, co się dzieje, patrzyłam z czymś na kształt radości, mimo niedogodności. Niech się dzieje. Niech się zmienia. Niech się mądrze cywilizuje (w Piaskach na środku nowo wybudowanej jezdni stoi dąb, wokół niego wysepka i stylowa latarnia, co by kierowca nie przeoczył drzewa, którego nikt nie ośmielił się wyciąć. Ot,

Kino Kalejdoskop

Gdy w 1945 roku III Rzesza chyli się ku upadkowi, z tajnej bazy na Antarktydzie naziści wysyłają na Księżyc misję ostatniej szansy. Wkrótce po ciemnej stronie srebrnego globu powstanie tajna baza,

7

w której hitlerowcy rozpoczną realizację diabelskiego planu zemsty. W 2018 roku Ziemia stanie się celem kontrataku imperium führera. k

Zastrzegamy możliwość zmian w repertuarze. W poniedziałki i wtorki kino jest nieczynne. l

a

Dyżur: od poniedziałku do piatku w; godz. 10–12 tel . 792 013 257 Reklama Piotr Szpila tel . 792 013 257 Justyna Jeziorska tel . 798 334 503 Wydawca Marcin Łobko RE:Media ul . 11 l istopada 69, 16-120 Krynki marcin@lobko.pl tel . 535 259 952, Nakład 8000 egz. Druk Edytor Sp. z; o.o. , ul . Tracka 5, 10-364 Olsztyn Redakcja nie odpowiada za treść zamieszczanych reklam i ogłoszen. Wydawca odpowiada wyłącznie za treść materiałów redakcyjnych. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych.

m

a


8 EXTRA N a s z e

7

R

d n i

1

2

3

4

5

O

6

7

Z 8

R

9

Y

10

W

11 4

19

9

15 26

16

19

20

21 5

25 11

18 8

31

2

29

23 30

6

42

43

3

45 50

53

54

57

31

41

49

52

14

35 21

25

40 44

56

34 37

48

29

30

1

33

28

47

15

24 27

39

46

13

18

23

26

28 32

22

36 38

17

17

51

55

58

59

24

22

60 27

62 10

64

65

16

61

63

20

12

7

POZIOMO: 1) Ten, kto torturuje kogoś; zbir, morderca. 7) Geogr.: państwo ze stolicą w Bukareszcie. 13) Uszkodzenie skóry na skutek odparzenie, przegrzania lub starcia. 14) Fiz.: jednostka główna oporu elektrycznego. 16) Muz.: starogrecki instrument strunowy; atrybut Terpsychory. 17) Mit. ind.: bogini śmierci; Mahadewi. 18) Chem.: symbol astatu, l.a. 85. 19) Mat.: matematyczna granica. 21) Skrót od: magister. 23) Geogr.: stolica Grecji. 25) Imię męskie; imię Przegrodzkiego, aktora. 26) Biol.: najmniejszy drobnoustrój chorobotwórczy. 27) Lit.: jeden z muszkieterów, kompan Portosa i Aramisa. 29) Sport: partia gry w tenisie lub siatkówce. 31) Mit. gr.: kochanek Afrodyty, rozszarpany przez dzika. 34) Przestarzale, dziś książkowo: odwet za doznaną krzywdę, pomszczenie się, odwet, zemsta. 36) Żegl.: długi drąg zakończony stalowym hakiem i szpicem, używ. na łodziach a także jako sprzęt pożarniczy; bosak 37) Środek represyjny lub wychowawczy (k. dotkliwa, zasłużona; grzywny, więzienia). 38) Głośny hałas wielu zmieszanych głosów;

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

wrzawa, harmider. 41) Niewielki przedmiot o stożkowatym kształcie. 44) Potocznie: dowcip, żart, kawał. 46) Fiz.: potocznie: dziesięć gramów. 49) Wygórowane pojęcie o sobie; zarozumiałość, próżność, wyniosłość. 50) Karc.: gra w karty; gra dwiema pełnymo taliami kart z dżokerami. 52) Niechęć, pretensja; ansa 54) Druk.: pewna liczba wierszy tekstu dostos. do wys.kolumny;pionowe pole tekstu dzielące kolumnę na części; szpalta 55) Asceta indyjski praktykujący jogę (jog). 56) Muz.: sylabowa nazwa dźwięku f. 57) Fiz.: powtórzenie dźwięku spowodowane odbiciem fali dźwiękowej; odgłos. 59) Lit., mit. gr.: bohater "Iliady" Homera; uchodził za najmężniejszego po Achillesie wojownika; Ajaks. 61) Jęz.: litera alfabetu greckiego, odpowiednik litery M w alfabecie łacińskim. 62) Rozpoczęcie, otwarcie, zapoczątkowanie, uruchomienie, zainaugurowanie. 64) Odzież: futro z kałanek. 65) Archit.: mała arkada. PIONOWO: 1) Ludzie zamieszkali na pewnym obszarze (w zwrotach: na wesele zaprosili prawie całą okolicę).

11

12

13

14

15

16

17

18

19

29 CZERWCA 2012

A

12

13 14

K

20

2) Jęz.: litera alfabetu greckiego, odpowiednik litery R w alfabecie łacińskim. 3) Alfred (1870-1937), austr. lekarz, psycholog; twórca psychologii indywidualnej. 4) Wciągnięcie do rejestru. 5) Hist.: tytuł dawnych władców Rosji, Bułgarii i Serbii. 6) Lit.: jeden z czterech gł. boh. trylogii powieściowej A. Dumasa ojca. 7) Wojsk.: żołnierz nowo wcielony do wojska, przed złożeniem przysięgi. 8) Imię żeńskie; zdrobniale od Urszula. 9) Angloamer. jednostka długości (lądowa = 1609 m, morska = 1852,5 m). 10) Rel.: grekokatolik. 11) Chem.: symbol sodu, l.a. 11. 12) Szt.: twórca lub odtwórca dzieła sztuki. 15) Techn.: rosyjski myśliwiec. 18) Czeskie tak. 20) Żegl.: nabrzeże w porcie, przy którym cumuje się statki. 22) Obywatel Grecji; mieszkaniec Aten. 24) Socjol.: obyczaje, normy, wartości; styl życia danej społeczności. 28) Geogr.: najdłuższa rzeka w Polsce, dł. 1047 km (przepływa m.in. przez Kraków, Warszawę, Płock, Toruń). 30) Fiz.: zjawisko świetlne występujące w okolicach polarnych. 32) Bibl.: zbudował arkę; protoplasta nowej ludzkości; syn Lamecha, ojciec Sema, Chama i Jafeta. 33) Ślad po odciętych gałęziach lub chropawa pozostałość po nich na powierzchni deski, kija itp. 34) W zwrotach: w przysłowiu polskim: "Wart Pac pałaca, a pałac Paca". 35) Tse-tung (1893-1876), chiński przywódca komunistyczny. 38) Ironicznie o kimś zadufanym w sobie, zarozumiałym. 39) Spoż.: kawa zbożowa. 40) Anat.: policzki. 42) Cętka, plamka, ciapka, punkcik, kropeczka, kropka. 43) Med.: oddz.szpitalny, gdzie dodatkowo prowadzi się działaln. naukowo-badawczą, szkolenie np. studentów, lekarzy. 44) Odzież: klapy u żakietu, marynarki, u munduru, wywinięte i obszyte innym materiałem dla ozdoby. 45) Wielka ilość, mnóstwo, tłum, rój, ćma, ciżma. 47) Okres dziejów zapoczątk. jakimś doniosłym wydarzeniem, od którego niekiedy liczono lata (e.atomowa; e.kosmiczna) 48) Med.: przewlekły nieżyt nosa z ropnymi, cuchnącymi strupami w jamie nosa. 50) Geogr.: państwo ze stolicą w Moskwie. 51) Szt.: aktor występujący w pantomimie. 53) Waćpan. 55) Angielskie imię męskie; imię Londona, pisarza; imię Nicholsona, aktora. 58) Bardzo silny odgłos o niskim tonie (przy upadku, uderzeniu, wystrzale, wybuchu); łomot, łoskot, rumor, hałas. 60) Geol.: wąska, głęboka dolina o stromych zboczach, powst. wskutek żłobienia wód rzeczn.; dolina,wąwóz,parów,wądół 62) Geol.: drobnoziarnista skała osadowa. 63) Skrót dat średniowiecznych - Anno Domini.

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31


29 CZERWCA 2012 R

M e

k

A

G

A

Z

Y

l

EXTRA

N

N a s z e

a

7

d n i

m

9 a

Powitanie lata w Baboszewie

Wybory najpiękniejszej baboszewianki 23 czerwca w Baboszewie odbył się Festyn połączony z wyborami Miss Baboszewa, występami wokalno – muzycznymi i innymi atrakcjami. Organizatorami imprezy był Urząd Gminy Baboszewo i Stowarzyszenie Sportowo – Ekologiczno – Turystyczne SET. W wyborach Miss Baboszewa pierwsze miejsce zajęła Sylwia Kuligowska, która w nagrodę wyjedzie na trzydniową wycieczkę do Poczdamu, Berlina i na Tropical Island. Miano I wicemiss otrzymała Iza Gwiazda, II wicemiss została Paulina Goszczycka. Miss Publiczności wybrano Darię Sałkowską. W programie wokalno – muzycznym wystąpili miedzy innymi uczniowie Szkoły Podstawowej w Baboszewie i Ogniska Artystycznego ‘ Gama”, uczniowie SP z Sarbiewa i ZS w Polesiu. Ponadto pokaz tańca ludowego i pokaz mody przedstawiły dzieci z przedszkola w Baboszewie. Gimnazjaliści z Baboszewa zaprezentowali pokaz taneczny. Gościnnie wystąpili: Sportowy Klub Tańca „Start” z Płońska, R

e

młodzieżowy zespół „DoorForest” i Kryspin Dawidko w występie wokalnym. W sportowej części popisów można było obejrzeć pokaz walki ju-jitsu. k

Gościem specjalnym w tegorocznym festynie była Alicja Majewska i zespół „Boys”. Po części oficjalnej imprezy odbyła się zabawa dla wszystkich uczestników festynu. (jj) l

a

m

a


10 EXTRA N a s z e

7

M

d n i

R

e

k

A

G

A

Z

Y

l

29 CZERWCA 2012

N a

m

a

Okiem wydawcy

Z drugiej ręki Ci którzy mają już jedną książkę w domu i nie rozumieją tego dowcipu niech nie czytają dalej ;).

Sprzedam działkę budowlaną w Cwiklinie -6 - km od Płońska. 8 arów cena 40 tys. do negocjacji

tel. 510 353 783 R

e

To miejsce czeka na twoją reklamę k

Lubię kupować z drugiej ręki. Lubię wydawać mniej pieniędzy chociaż wydawanie ich nie leży w mojej naturze. Nie będę pisał o oszczędzaniu bo wydawanie mniejszej ilości pieniędzy to nie oszczędzanie! Czy państwo też łapiecie się na tym, że stajemy się ofiarami bezwzględnego władztwa reklamy? Czy zadawali Państwo kiedyś pytanie: „ile masz darmowych minut w abonamencie”? Albo „Zaoszczędziłem. Wydałem wszystkie swoje pieniądze, ale warto było, bo za tę samą wersję zapłaciłbym więcej.” Podczas gdy oszczędzanie to zbieranie pieniędzy na określony wydatek lub ograniczanie się w korzystaniu z czegoś; żyć, nie trwoniąc pieniędzy. A jeśli chodzi o darmowość w płatnym abonamencie nie będę się rozpisywał. Wracając do tematu „drugiej ręki” w poprzednim roku odkryłem książki z drugiej ręki. Przy średniej cenie za nową książkę 39 zł te l

używane to darmocha. Ponieważ znalezienie w Płońsku antykwariatu graniczy z cudem trzeba sobie radzić inaczej. Oczywiście można korzystać z biblioteki, ale co jeśli lubicie Państwo mieć swoje własne książki? I tu uważam swoje ubiegłoroczne odkrycie za rewolucyjne. Otóż odkryłem Allegro z książkami. Pan Tadeusz kosztuje 2 zł, najtańszy Sapkowski 6 zł, Harry Potter 5 zł, a mój ulubiony Bułyczow a

1,60 zł plus koszty przesyłki. Zdarzyło mi się kupić sześćdziesięcioletnią książkę za 2 złote i było to „W oparach Absurdu” Słonimskiego i Tuwima. Rewelacja. Prawda? Jest niestety też wada takiego kupowania, ale tylko jedna – niestety do przesyłek nie dodają półek, a to jest największy problem! Marcin Łobko m

a


29 CZERWCA 2012

R

E

K

L

A

M

A

EXTRA N a s z e

7

d n i

11


12 EXTRA N a s z e

7

R

d n i

Horoskop Miłosny

O

Z

R

Tłum, gromada.

BARAN „A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój...” Co było złe, już się skończyło, już to masz za sobą. Teraz powolutku odbudowuj swoje marzenia, zobacz radość w wydarzeniach tego tygodnia, odzyskaj nadzieję, energia Gwiazdy napełni Cię pomyślnością.

11

Pręt żelazny

O

WAGA Nadchodzi czas rozliczenia się z przeszłością, podsumowania. Nie będzie to dla Ciebie niemiłe, nawet jeśli pożegnasz się z jakąś osobą, dotychczasowym zajęciem lun nawykiem, od samego początku będziesz wiedzieć że to jest dla Twojego dobra i że w dalszej perspektywie sytuacja wyprostuje się i będzie lepiej.

20

Reguluje czasu naświetlenia

E

E

Anagr PLAY Rosyjskie tak

Hinduski asceta Rwący ból (np. w nodze).

Y 1

22 14

3

26

Y

A

Do zalewania 28 potraw Na razie Polski samochód

E

A

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

27

O

A

O

23

A

16

I

Polska Norma

A

Głęboka na zupę Odwzajemnienie

A

E

21

O

E

10

12

Plecionka

13

24

14

I

Platyna Imię Dziedzic.

I Anagram RA Symbol glinu

A Element do łączenia blach

I

25

O 2

11

7

A

Anagr. KOS Np. gigant

Na kaca Składnik powietrza

O

Wzywały na wojnę.

A

"Pan" dla Zagłoby

I

13

A 15

A 8

A 16

17

18

Na wesoło Trzech gości umówiło się w knajpie na flaszkę. Przy stoliku robią składkę - każdy dał po 10 zł. Po chwili kelner przynosi flaszkę i mówi: wódka kosztowała 25 zł, zostało 5 zł reszty, żeby było sprawiedliwie ja biorę 2 zł a panom oddaje po 1 zł reszty. Po paru minutach goście liczą: daliśmy 3 banknoty po 10 zł, kelner wydał nam po 1 zł reszty więc wydaliśmy po 9 zł, trzy razy 9 daje nam 27 zł, 2 zł wziął kelner... a gdzie jeszcze 1 zł?

KOZIOROŻEC Otworzy się jakaś możliwość na znaczne poprawienie Twojego stanu finansowego. Czy to podwyżka, czy dodatkowe zlecenie, coś sprawi, że do Twojej kieszeni spłyną niespodziewane pieniądze i to grubsze. Wydaj je na coś trwałego albo włóż do oszczędności na wielki cel.

Wchodzi pijak do autobusu i ustawia się obok kobity. Ta ponieważ upalny dzień, koszulkę na ramiączkach ma na sobie, a że baba nie zadbana, mega włos pod pachą. Drzwi się zamykają, autobus rusza. Jadą tak jadą, w pewnym momencie kierowca autobusu gwałtownie hamuje tak, że pijak wpada centralnie nosem w gąszcz pod pachą i zbulwersowany krzyczy: - Te baletnica! Nie za wysoko ta noga? -

WODNIK Chciałabyś mieć przed sobą sytuacje przewidywalne i bezpieczeństwo, a tak nie jest. Możesz wściekać się i próbować kontrolować, a możesz również ćwiczyć elastyczność, uwierzyć w to, że jak tyle żyjesz na świecie i poradziłaś sobie, to dalej przetrwasz i jeszcze wiele pięknych chwil przed Tobą. RYBY Jeżeli spotkasz kogoś z kim pozornie wszystko jest w porządku, ale źle czujesz się w jego towarzystwie, to może być ostrzeżenie intuicji. Zaufaj podświadomym przeczuciom i omijaj szerokim łukiem potencjalnie nieciekawe sytuacje.

k

18

Symbol osmu

STRZELEC Ten tydzień będzie pod tytułem partnerstwa i koleżeństwa. Będziesz się dobrze bawić, wychodzić z domu, na przykład do kina lub na spotkanie towarzyskie. W ogóle będziesz miała poczucie, że Twoje życie nieźle się układa.

e

A

Symbol radu

2

Germ.demon wojny Edgar A.

SKORPION Albo ktoś Cię oszukuje albo masz silny strach przed oszukaniem i wykorzystaniem. Na wszelki wypadek, jeśli masz wątpliwości co do intencji jakiejś osoby, sprawdź to. Popytaj ludzi, opowiedz komuś życzliwemu o sobie. Jeśli czujesz, że jesteś w niesprawiedliwym układzie nie myśl jak to zmienić całkowicie, ale jak to zmienić krok po kroku.

R

E

I

Oprawca, siepacz

Wielkie drzwi

12

I

I

A

A

Anagram JILIN

I

Symbol indu

Członkini rady miejskiej

Rodz. pseudonimu Rygor

A

A

Chodzi wspak Barwa sierści

Symbol krzemu

O

Do przytrzym. spodni

U

6

Mała Jolanta Do 4 szycia

A

A

Największy kontynent.

9

19

Wartości, byczaje

O

LEW Zaopiekujesz się jakąś osobą lub przedsięwzięciem troskliwie jak matka i zaczniesz widzieć pierwsze rezultaty swojego wkładu uczuć i czasu. Poza tym tydzień upłynie w biegu, niewiele będzie czasu dla siebie, ale za to poczucie dobrze spełnionego obowiązku.

Sekr. Ludwika XII. Zasady

I

Żółw

PANNA Coś ciekawego czeka na Ciebie dosłownie za rogiem. Nie czekaj, samo przyjdzie bez Twojego udziału i zadziwi Cię. Już myślałaś, że ciągle będzie tak samo, a tu miła niespodzianka i odmiana, która Cię ucieszy.

U

5

Sari, śpiewaczka

A A

Japoński gat. literacki

RAK Wybrałaś nieodpowiednią drogę i teraz czas na zmianę dotychczasowych planów, albo podejścia. Nie składaj winy na karb okoliczności zewnętrznych, zwróć uwagę że sama się przyczyniłaś do obecnej sytuacji i wyciągnij wnioski. Jeśli Twój związek chwieje się w posadach, albo coś z tym w końcu zrób, albo w ogóle daj sobie spokój.

29 CZERWCA 2012

A

U

15

Waluta Rosji.

K

Znany biskup z RPA AnagrImię BAER Picassa.

17

A

BLIŹNIĘTA Chyba za bardzo się krytykujesz i za wiele sobie odmawiasz w życiu i przekładasz na potem. A może by tak pomyśleć o czymś, co sprawiłoby Ci radość natychmiast. Zawsze jest coś takiego co można zrobić, żeby poczuć się lepiej. Nie musisz uprawiać ascezy i cierpieć, szkoda Twojego życia.

W

Plan pracy

Anagram ABAT

BYK Na horyzoncie coś zupełnie nowego, czeka Cię odmiana już teraz, a z nowym rokiem pewna sprawa się rozwinie jeszcze bardziej. Zielone światło dla nowych inicjatyw, zmiany pracy lub poprawy warunków, nie tylko finansowych.

Y

Jem teraz o połowę mniej. - Dieta? - Drożyzna.

l

a

m

a


29 CZERWCA 2012

R

E

K

L

A

M

A

EXTRA N a s z e

7

d n i

13


14 EXTRA N a s z e

7

d n i

M

A

G

A

Z

Y

N

29 CZERWCA 2012

Płyta na weekend

Tabasko – Ostatnia szansa tego rapu „Choć mam proste rymy, prosty flow, prosty przekaz, To wiem że po tych słowach możesz poznać człowieka” . Ostatnia szansa tego rapu − pierwszy album studyjny polskiego zespołu hip-hopowego Tabasko. Został wydany 3 kwietnia 2012 roku nakładem wytwórni Asfalt Records. Projekt Tabasko został zawiązany 10 lat temu przez OSTR, Kochana i DJ Haema. Zżytą przez 10 lat koncertowania ekipę zasilił w zeszłym roku beatboxer Zorak oraz wsparli Holendrzy Chris i Jaap tworzący kolektyw producencki Killing Skills. Dla Zoraka i Haema sesje nagraniowe Tabasko to ich pierwsze zawodowe starcie z rapem i wyszli z tej konfrontacji zwycięsko. Bardzo tradycyjny sposób produkcji płyty jest okraszany dubstepowymi smaczkami,

industrialnymi dźwiękami, brzmiącymi jakby zarejestrowano je w jakiejś fabryce maszyn czy wyspiarsko powyginaną elektroniką. Dla mnie na tej płycie najlepszy jest kawałek „Wychowani w Polsce” zbudowany na samplu COCO ROSIE - West Side (mógłbym go słuchać cały czas). Nie mniej dobre są „Zachłanność” i „Brak zaufania” Tabasko to spójny przekaz nagrany z autentyczną pasją. No i na tej płycie (to moje czysto

subiektywne odczucie) pierwszy raz od bardzo dawna da się słuchać OSTRego. W otwartym liście do słuchaczy OSTR pisał: „Jeśli nie nagralibyśmy tej płyty teraz, obawiam się, że nie nagralibyśmy tej płyty nigdy”. Dobrze, że płyta powstała, uważam, że to najlepsza hip-hopowa produkcja tego roku . Polecam Marcin Łobko


29 CZERWCA 2012

R

E

K

L

A

M

A

EXTRA N a s z e

7

d n i

15


16 EXTRA N a s z e

7

d n i

R

E

K

L

A

M

29 CZERWCA 2012

A

31813888

18062012

ODJPL

Extra Tygodnik Płońsk nr 62  

Płońska bezpłatna gazeta lokalna. Extra Tygodnik Płońsk nr 62

Advertisement