Page 1

VĚK

Z Á Ř Í 2 01 9

NOVINKA

HAF!

+ 16 STRAN

I

6+

ČTENÍ A HRANÍ

MORČATA V AKCI KLÍČENKA S TAJEMSTVÍM

www.casopistecka.cz

LESNÍ DOMEČKY ÚNIKOVÁ HRA

LUŠTĚNÍ

KOMIKSY

VTIPY

MALOVÁNÍ

TVOŘENÍ

09

9 772571 456005

ZAJÍMAVOSTI

19. 8. 2019

45 Kč

SKLÁDAČKA


LUŠTENÍ DĚTEM SE ZTRATIL PEJSEK.

Pomůžeš jim ho najít v útulku? Hledej pejska z fotografie. 8


SMEJEME SE

„PŘEDSTAV SI, MAMI, MIREK VČERA PŘIŠEL DO ŠKOLY CELÝ ŠPINAVÝ A PANÍ UČITELKA HO ZA TREST POSLALA DOMŮ.“ „A POMOHLO TO?“ „TO SE VÍ, DNESKA PŘIŠLA DO ŠKOLY ŠPINAVÁ CELÁ TŘÍDA.“

llustrace Tomáš Suder

KDO Z VÁS O? SI PŘÁL BRČK

S?“ Ý HLÍDACÍ PE „JE TO DOBR Í OCI HO STAČ „OVŠEM! V N NED ZAČNE VZBUDIT A H ŠTĚKAT!“

V ZOO: NÁS TA „TATI, PROČ NA M GORILA ZA SKLE TAK KOUKÁ?" VE „PSST, JSME TEPR U POKLADNY!"

VE ŠKOLE: „JAK DĚLÁ PEJSEK, HONZÍKU?“ „HAF.“ „MAŘENKO, JAK DĚLÁ KOČIČKA?“ „MŇAU.“ „JIŘÍČKU, JAK DĚLÁ ŽABIČKA?“ „KVÁK.“ „TOMÁŠI, JAK DĚLÁ MYŠ?“ „KLIK, PANÍ UČITELKO.“

7


NEJEN LIDÉ, ALE I ZVÍŘATA NEBO ROSTLINY SE MEZI SEBOU DOROZUMÍVAJÍ. NEVEŘÍŠ? Rostliny

Rostliny nemají uši ani pusu, a přesto spolu dokážou komunikovat. Umí se například navzájem varovat, když jim hrozí nebezpečí. Když se do nějaké rostliny zakousne třeba housenka, rostlina začne do okolí vysílat chemickou látku, která ostatním rostlinám říká: Pozor, něco mě žere! Ostatní rostliny ve svém těle honem vyrobí jinou látku, aby housenkám nechutnaly.

Zvířata

Spousta zvířat používá pro vzájemné dorozumívání různé zvuky, podobně jako lidé. I ve zvířecí říši ale existují další způsoby komunikace.

ŠIMPANZI

VELRYBY

Velryby vydávají různé pískavé a cvakavé tóny. Někdy jejich „řeč“ může znít jako zpívání. Používají ji nejen k dorozumívání, ale i při lovu. Každá velrybí rodina má své zvukové heslo - to aby velryby poznaly, zda mluví někdo z rodiny, nebo nějaký „cizinec“.

Na přivítanou se šimpanzi objímají, podávají si ruce, plácají se po zádech, vyměňují si polibky. Když jsou smutní, navzájem se utěšují. Když se diví, zdvihají obočí a pohybují jím nahoru a dolů. Když se jim něco nelíbí, vycení zuby.

AHOOO O O

O

OJ


MASOŽRAVKA

Rostlině na obrázku se říká mucholapka podivná. Své oběti, většinou mouchy, láká na sladký lepkavý nektar. Ne proto, aby si s nimi u sladké dobroty popovídala, chce je prostě sníst. Hned jak se na ni oběť přilepí, rostlina se zaklapne a těší se na hostinu!

VCELY

Včely místo mluvení tančí. Tanečkem například ukazují kamarádkám z úlu, jak daleko je něco dobrého k jídlu. Když je dobrota někde poblíž, včela se točí dokola. Pokud objevila potravu o něco dál, opisuje při tanci tvar osmičky. Délka tance označuje vzdálenost potravy.

NETOPÝRI

Netopýři používají ke vzájemné komunikaci i k orientaci v prostoru pro nás neslyšitelné zvuky (echolokaci). Podle druhu zvuku poznají kamarády ze své jeskyně.

ZUBŘI

Zubři vymysleli skvělý způsob hlasování. Používají ho třeba v případě, kdy se nemohou dohodnout, kam se stádo vydá. Každý člen stáda se postaví směrem, kterým by chtěl vyrazit. Potom do jednoho z těchto směrů vyrazí první zubr. Pokud většina stáda uzná, že je to dobrý nápad, přidá se. Pokud ne, stádo se na chvíli rozdělí do skupin. Vyhraje skupina, kde je nejvíce členů.

0 M F H F F 1 A 0 B H 11 B 1 A A M10 H


DUBÁNCI

1. DUBÁNEK HNED PO SNÍDANI JEL SE PROJET LESNÍ STRÁNÍ. SVIŽNĚ ŠLAPAL DO PEDÁLŮ, MINUL POSED, POTOK, SKÁLU…

Utajený svět dubových lidiček 2. V ZATÁČCE SE OBJEVILA MOTORKÁŘKA KRÁSNÁ, MILÁ: „HALÓ, PANE, ZASTAVTE, BABETU MI OPRAVTE!“

3. „CO JE TOMU MOPEDU?“ SLEČNA ZAMRKALA VÍČKY: „ŠPATNÝ STARTÉR? NEBO SVÍČKY?“ „HM, S TÍM JÁ NIC NESVEDU…“

4. DUBÁNEK SE ZADUMAL: „KDO ROZUMÍ MOTORKÁM? UŽ VÍM, LIŠÁK, TOHO ZNÁM! BYDLÍ VEDLE PAŘEZU. NASKOČTE SI, MILÁ DÁMO! JÁ VÁS TAM RÁD DOVEZU!“

18

5. „PAK VÁS POZVU NA SVAČINKU. BRUSINKU A HOLUBINKU.“


DO LESA S DUBÁNKY NEJ STAVITELSKÉ TIPY

STŘECHA Nejjednodu šší je vyhloubit jam ku pod paře zem a přes ni pak poskládat na lámané klacíky vedle sebe. Na ně pak můžete polo žit kůru, mec h nebo listy. Z klacík ů či kůry mů žete postavit i stě ny.

LESNÍ DOMEČEK Stavíte si rádi domečky? Můžete si představovat, kdo v domečku bydlí. Lesní skřítci? Možná se tam na noc nastěhují i nějaká zvířátka.

Dubanci.cz ; foto Petr Václavek, Andrea Popprová

ZAHRADNÍ STOLEK Stolek vyrobíte z kůry. Jako nožičky poslouží klacíky nebo šišky. Na stůl prostřete skořápky naplněné lesními plody nebo květinami. Hostina může začít! SCHODIŠTĚ Ke vchodu by ody. měly vést sch ět Vyrobíte je op z klacíků.

Dubánci mají u svého domečk u dokonce i ohniš tě a kadibudku!

ZAHRÁDKA Kolem domku ne smí chybět zahrá dka. Ohraničit ji může te kamínky nebo vytvořte plot pomocí klac íků zapíchaných vedle sebe. Na zahrád ku „zasázejte“ kv ětiny nebo houbičky, kt eré najdete okolo v lese.

19


NEŽ ZACNE ŠKOLA

V íš , ja k s e jm e n u je tento hrad? a) Ka rlí k b ) K a rl š t e jn

c ) P e p a š t e jn

Vyrob si pizzu plnou vitamínů! Popros někoho dospělého, ať ti nakrájí meloun na velká kola a pak na menší díly. Další ovoce pěkně vyskládej na připravené plátky. Nakonec je můžeš ozdobit smetanou nebo jogurtem. Z melounu si můžeš vyrobit i veselé nanuky. Pomocí lžičky vyndej z melounu jadérka a na jejich místo zastrkej borůvky. MŇAM!

1

Užij si co nejvíc po sle dny práz dnin! Mrk dní ni našeho s eznamu a do zk ještě něc o pěknéh us o zažít!

tkem Týden před začá stávej školního roku v ež během o něco dříve n . Vstávání celých prázdnin ro tebe do školy pak p ročné. nebude tak ná

3 22

2

Udělej si pořádek ve svém po koji. Až p ůjdeš do školy, nebudeš se zdržovat hledáním věcí.

Foto Profimedia, Shutterstock

LETNÍ PIZZA

Co dělat, aby byl vstup do nového školního roku co nejpříjemnější?


MOJE TRICKO

INZERCE A191003553

Navrhni si originální tričko, které o tobě ostatním něco napoví. Zjisti, jestli se vám s kamarády líbí podobné věci.


IL

U

JE

Š

SE

6

M

T VY I Č PA T Y DN Ř I Z OU BY U

4

5

A

PÍ RO SA N KŘ ZK KU E OU T Č EK ŠE I

3

ÍŠ Y T A R TR KO Z Č BA

Z

V PĚ YH R SO VEC AJ U KO EŠ TĚ U Ž

7 N A J KA NO DE M VÉ Š S A H I RÁ O DA

D Š OR LÁ EK YB DĚ R H U VÝ U C TU O T Á ĚT OČ IKT SV V P  D V

EŠ U N KO A S U ST EL AL DO IT HV ED C Ř PO

8 1 2

27

Vystřihni celý čtverec. Než začneš skládat, můžeš si vybarvit obrázek z druhé strany.


VYRÁBÍME

KLÍCENKA S TAJEMSTVÍM

Vyrob si veselou klíčenku! Uvnitř přívěsku si můžeš schovat drobné peníze, talismánek nebo jiné své malé tajnosti.

POTŘEBUJEŠ : · otevírací vajíčko · kroužky na klíč · stužku nebo provázek · nůžky · lihový fix

Připravila Lucie Bernardová

Využít můžeš také karabinku a pro ozdobení pak knoflíky nebo korálky, umělá očka, třpytky.

4

2 1 Stužku přelož a provlékni kroužkem podle návodu.

3 Někdo dospělý ti pomůže udělat nůžkami dírky v horní i spodní části vajíčka. Stužku provlékni nejprve víčkem vajíčka.

Poté stužku provlékni dnem vajíčka.

Nakonec udělej pod vajíčkem uzel, aby na stužce drželo.

29


30

KOMIKS KOMIKS


Pokračování příště…

31


ÚNIKOVKA

JAK NA ÚNIKOVKU? ∙ Připrav si tužku. ∙ Pokud chceš hrát na čas, nachystej si i hodinky nebo stopky. Aby byl tvůj únik úspěšný, musíš ho zvládnout do 33 minut. ∙ Úkoly v únikovce procházej postupně (jsou očíslované). ∙ Když nějaký úkol vyřešíš, ověř si v tabulce na straně 36, zda je tvé řešení správné (je označeno smajlíkem). Pokud ano, pokračuj dál, pokud je špatné, musíš řešit znovu.

1

2 5


V trezoru je ukrytá tajná schránka s kódem, zamčená, jak jinak. Pod schránkou leží arch s fotografiemi a jmény členů učitelského robotího sboru. Pod fotografiemi je napsaná abeceda. To nebude jen tak! Zkus si pohrát se jmény robotích učitelů. Písmeno z jejich jména posuň v abecedě o tolik míst, kolik udává číslice v jejich jméně (např. robot H3 dá písmenko K).

3

K

Máš heslo? Zjisti v tabulce, jestli je správné. Pokud ano, otevři schránku. Ve schránce je návod na odblokování dveří! Na dveřích je totiž několik kabelů a páček, ale jen pomocí jedné se dají dveře odblokovat, aby fungovalo heslo, které se na ně napíše.

4

Návod na otevření dveří: Správný kabel je dvoubarevný a vede z vypínače s číslem větším než 10. Běž honem ke dveřím. Zjisti, který kabel je ten správný. Sleduj ho od vypínače až ke správné páčce – pod páčkou najdeš heslo. Ověř si v tabulce, jestli je správné, a pak ho zapiš do zelených okýnek na dveřích. Zvedni správnou páčku.

HOP HUP BAF HAF PAF

Cvak! Dveře se otevřely, hurá! Neuplynul časový limit? Ne? Skvělé! Malí robotíci ti moc děkují a spěchají k nabíjecí stanici. Snad se tam dostanou včas.

35

Profile for mladafronta

Časopis Tečka! 9/2019  

Časopis pro malé školáky.

Časopis Tečka! 9/2019  

Časopis pro malé školáky.