Page 1

Makro Fotoğraf ve Teknikleri Fotoğraf

Mehmet Ali KILINÇ 20101852001

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Makro Fotoğraf Teknikleri Fotoğrafçılık dünyasının en ilgi çekici dallarından biri olan makro fotoğrafçılık, birçok fotoğrafçının da ilgisini çekmektedir. Peki makro fotoğraflar nasıl çekilir? Teknikleri nelerdir? Bu yazıda hepsini bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi birçok farklı fotoğraf tekniği ile kullanabilirsiniz. Bu teknikler arasında hemen herkesin ilgisini çeken teknikler mevcut. Manzara fotoğrafları çekmenin teknikleri ayrıyken, gece fotoğrafları veya spor fotoğrafları çekmenin tekniği ayrıdır.

Normal bir fotoğraf ile makro fotoğrafların bir karşılaştırması Küçük objelerin dünyasına girmek istiyorsanız da başvurmanız gereken teknikler sizi makro fotoğrafçılığa götürmektedir. Makro fotoğrafçılık çok farklı tekniklerle icra edilebilir. Bunların arasında başlı başına makro lensler varken, çeşitli filtreler aracılığıyla da makro fotoğraflar çekebilirsiniz. Küçük objelerin büyülü dünyasına bir kez girdiniz mi, çıkmak kolay kolay olmayacaktır.

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Makro Lensler Tekniklere makro lensleri anlatarak başlayalım. Piyasada uygun fiyatlaramakro lensler bulunabilir. Bunların odak uzunluğu 50mm'den 180mm'ye kadar genişleyebilir. Farklı markaların farklı modelleri makrofotoğrafçılara hizmet vermektedir. Bu objektifler keskinlikleriyle ünlüdür. Makro objektifleri DSLR kameranıza taktığınızda, odak noktası, objektife çok yakın bir yere odaklanır. Dolayısıyla normal bir manzara fotoğrafı çeker gibi makro fotoğrafçekemezsiniz. Makro fotoğraf çekebilmek için biraz üstünüzün başınızıntoz toprak içinde kalmasına göz yummalısınız. Makine, makrofotoğraflarda objeye çok yakın olacağından makinenin sallanması da bir hayli sizin başınızı ağrıtabilir.

Bunu engelleyebilmek için titreşim engelleyen objektifleri veya titreşim engelleyicisi barındıran bir fotoğraf makinesi tercih etmelisiniz. Objeye yakın olmanızın bir diğer dezavantajı ise, hareketli bir objeyi çekerken, misal bir böceğe yaklaşmışken, makinenin deklanşör sesi veya netlememotorunun sesinden böceğin korkup kaçabilmesidir. Bu da başınızıağrıtabilir. Bunu engellemek için ise, daha uzun odak uzaklıklarına sahip makro objketifler tercih edilmeli.

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Görüntüyü Sabitlemek Hareketli nesnelerde düşük enstantane (düşük perde hızı) kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun sebebi, düşük enstantanenin daha çok hareketialgılayacağından dolayı, titrek bir fotoğraf elde etmeniz olacaktır. Obje bulanık çıkacak ve makro fotoğrafınız büyük ölçüde başarısız olacaktır. Bunun için de iyi bir ışığa ihtiyaç duyulmaktadır. Zaten börtü böcek çekecekseniz dış mekanda olmanız ve toz toprak içine yatmanız gerektiğini söylemiştik. Hareketli objeler demişken, objeyle makine arasındaki alan derinliğinden de bahsedelim. Net alan derinliği, siz objeye yaklaştıkça çok azalacaktır. Dolayısıyla çok açık diyaframla (örneğin F/2.8, F/3.5) çalışmanız pek mümkün olmayacaktır.

Fotoğrafın alt kısmındaki bulanıklığa dikkatinizi çekerim. Alan derinliği küçüldüğü için objenin her yeri net kalmıyor Zira objenin her tarafı aynı netlikte olmayacaktır. Küçük bir objeyifotoğraflarken, tüm objenin net olmasını isteyebilirsiniz. Bu en doğalhakkınız. Bu yüzden de nesnenin her tarafını netleyebilmek, yani daha geniş bir alan derinliği kazanabilmek için daha kısık diyaframlar (örneğin F/8, F/11, F/16) kullanmanız gerekecektir. F/22 gibi değerlere objektif çıkabiliyor olsa bile pek tavsiye etmeyiz zira optik difraksiyon denilen olayla karşılaşabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz düşük diyaframlarda çalışmak için de ya çok iyi bir ışığa ya da üçayak ile makro flaşa ihtiyacınız olacaktır.

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Ekipman İyiyse, Fotoğraf da İyidir Piyasada pek çok üçayak bulunsa da makro fotoğrafçılık için daha çok,özelleştirilmiş üçayaklar bulunmakta. Bunların orta boruları yatay konuma getirtilebilir. Böylece minimum alçaklığa sahip olunabilir. Bu da bizim objeye daha çok yaklaşmamızı sağlayacaktır. Bu yüzden bu tarz bir üçayak tercih edilmesi daha faydalı olacaktır. İşinizi çok daha kolaylaştıracak bir diğer aparat da flaş ekipmanlarıdır. Özellikleobjektiflerin ön kısımlarına monte edilebilen özel flaşlar, işinizi oldukçakolaylaştıracaktır. Bu flaşlar ihtiyacınız olan ışığı size kazandıracaktır.

Objektif tercih ederken büyütme faktörlerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Makro objektif seçerken odak uzunluğundan sonraki en önemli etken, objektifin büyütme faktörüdür. Kimi objektifler 1:2 (0.5x) büyütmeoranına sahipken, kimi objektifler ise 5:1 (5x) yani görüntüyü beş kat büyütebiliyor. Bu yüzden objektif seçerken, ihtiyacınız olan büyütmeoranını da mutlaka göz önünde bulundurun.

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Filtreler Makro fotoğraf çekmek için illa ki de makro objektif satın almak zorunda değilsiniz. Daha uygun fiyatlı çözüm olarak sizlere standart bir telefoto(100/135-200mm) objektif ve bunların yanında görüntüyü büyütecek olanclose-up denilen filtreleri önerebiliriz.

Üçlü set olarak bulunabilen filtreler de oldukça tatmin edici sonuçlar verecektir. Her ne kadar size makro objektifin sunacağı büyütme katsayılarını vermese de sahip olduğunuz standart objektifin daha büyükoranlarda büyütme yapmasını sağlayacaktır. Bu close-up filtrelere makro filtreler de deniliyor. Bu filtrelerin çalışma mantığını büyüteçlere benzetebilirsiniz. Objektifin minimum netlememesafesini düşürerek çekeceğiniz objeye daha çok yaklaşmanızı sağlayacak, dolayısıyla avantajlı konuma geçeceksinizdir. Sahip olduğunuz standart objektif çok daha işlevsel hale gelecektir.

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Deneysel Makro Makro fotoğrafçılığın belki de en ilgi çekici yöntemlerinden biri de, ters objektif kullanmaktır. Bu, sizi hem maliyetten kurtarır hem de tatmin edici ve enterasan sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu teknik kısaca, sahip olduğunuz 50mm'lik objektifi makinenize takılı olan standart zoom lensin önüne ters bir şekilde tutarak, objenin çok yakınına gidebilmenizi sağlar.

Objektifinizi ters kullanarak oldukça tatmin edici fotoğraflar elde etmek mümkün Yapması oldukça basittir. Masrafsız olması da büyük bir avantajdır. Bu tür fotoğraflar size oldukça tatmin edici sonuçlar verecektir. Kendievinizde bile enterasan fotoğraflar elde edebilirsiniz. Örneğin bir LCD ekrana bu yöntemi uygularsanız, LCD ekranın aslında ne kadar farklıolduğunu görebilirsiniz.

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


LCD ekranların makro fotoğraflarını çekmek bir hayli eğlencelidir. Bu fotoğrafta LCD ekranların iç dünyasını görebilirsiniz.

4-5 mm büyüklüğünde bir böcek

Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001


Mehmet Ali KILINÇ - 20101852001

Makro fotoğraf ve teknikleri  

Makro fotoğraf ve teknikleri

Advertisement