Page 1

RE/MAX Aureal

NEWSLETTER

O realitách a práci maklérov Máj 2013

OBSAH VYDANIA:

•,,CHALUPY NA VODE” •JARNÉ OZDRAVENIE ZÁHRADKY •ČO ROBIŤ SO ZDEDENOU HYPOTÉKOU? •BYTY SÚ NAJDOSTUPNEJŠIE ZA 10 ROKOV •NAJLEPŠÍ MAKLÉR ZA MAREC 2O13

aureal@re-max.sk 02/55643716


,,CHALUPY NA VODE” Houseboaty sú v trende. Mať svoju "chalupu na vode" je snom mnohých ľudí a preto dáme prípadným záujemcom zopár rád, na čo by nemali zabudnúť pri premýšľaní o jeho zadovážení. 1. Úroveň vody Skontrolujte si miesto, ktoré ste si vybrali pre houseboat z hľadiska max a miin možnej úrovne hladiny vody. Niektoré toky nie sú regulované, alebo majú extrémne rozdiely medzi max a min. Toto je najlepšie zistiť na povodí konkrétneho toku. 2. Možnosť prístaviska Zistite si, či je v blízkosti miesta kotviska houseboatu aj možnosť prechodne zakotviť houseboat v chránenom prístave. Toto je výhodné v prípade nečakaných udalostí ako povodne, alebo aj v prípade, že chcete houseboat nechať prezimovať v prístave. 3. Dostupnosť služieb Zistite si dostupnosť špecifických služieb ako možnosť vytankovania odpadových vôd, predaja pohonných hmôt, ale aj potravín, pitnej vody, atď. 4. Ubytovacia kapacita Väčšinou sa v zriedkavých inzerátoch na houseboat objaví zmienka o ubytovacej kapacite. Tento údaj však zvyčajne hovorí len o počte postelí na lodi, nie o tom, či má aj ostatné zariadenie prispôsobené na ubytovanie tohto počtu ľudí (kuchyňa, WC, ...).

aureal@re-max.sk 02/55643716


,,CHALUPY NA VODE” 5. Celková výška investície Skúste sa poinformovať, aké sú možnosti financovania takejto investície v bankách (určite nie len v jednej). Rovnako tak sa poinformujte v poisťovniach o možnosti poistenia houseboatu. V tejto chvíli by ste už mali mať presnejšiu predstavu o vašom budúcom houseboate - budú to obe inštitúcie vyžadovať (najmä poisťovňa). 6. Prevádzkové náklady Uistite sa, že viete presne, čo vás bude stáť prevádzka houseboatu. Nezabudnite na poplatok za kotvenie, kotvenie v prístavisku, garážovanie/skladovanie, palivo na prepravu, palivo na kúrenie, stočné odpadovej vody, pitnú vodu, náklady na pravidelné nátery, dopĺňanie plynových bômb, náplne do chemických WC, poistenie, prípadne licencie, poplatky - vodičák na loď, atď. 7. Záruky Ak kupujete nový houseboat, overte si všetky dostupné záruky. Kľúčovou je záruka na pontóny, respektíve na trup houseboatu. Zaujímavé sú však i podmienky záruky (nutnosť náterov, výluky zo záruky, ...)

aureal@re-max.sk 02/55643716


JARNÉ OZDRAVENIE ZÁHRADKY Práce v záhrade sa niektoré roky začínajú už začiatkom marca. No netreba sa dať oklamať, keďže často sa zima opäť vráti behom nasledujúcich pár dní po oteplení, nehovoriac o nekončiacej zime, aká bola tento rok. Avšak aj tak sú tu niektoré práce, s ktorými môžeme začať hneď ako nám slnko trochu ohreje pôdu a roztopí sa sneh. Vtedy je vhodné pripraviť pôdu v úžitkových častiach záhrady, ak sme tak nestihli spraviť na jeseň. Po zime v záhonoch odstránime nástielku, ktorou sme chránili citlivé rastliny pred mrazom a taktiež už môžeme vyčistiť trvalkové záhony od odumretých častí. Ak chceme minimalizovať rast buriny v záhonoch je dobré ich namulčovať ich kôrou. Ďalšou dôležitou prácou je starostlivosť o dreviny a hlavne o tie, ktoré potrebujú každoročne jarný rez. Sú to tie rastliny, ktoré kvitnú na tohtoročných výhonkoch, medzi ktoré patria aj ruže. Tie by sme mali ostrihať ešte predtým ako budú mať veľké púčiky, ktoré sa veľmi ľahko odlamujú. Skorá jar je vhodné obdobie aj pre tvarovanie a rez väčšiny ovocných stromov. A taktiež na preventívne jarné postreky.

aureal@re-max.sk 02/55643716


JARNÉ OZDRAVENIE ZÁHRADKY V neposlednom rade nesmieme zabúdať na starostlivosť o trávnik. S tou by sme mali začať zhruba koncom marca, keď trávnik začína rásť, výnimkou môže byť marec, aký bol tento rok. Trávnik je po zime vysilený a potrebuje každoročnú jarnú údržbu. Hlavnými úkonmi sú v tomto prípade vertikutácia a následné prihnojenie. Vertikutáciou sa rozumie prerezanie trávnika, ktorým sa zbavíme po zime odumretých častí čím vytvoríme priestor pre lepší rast, ktorý môžeme ešte podporiť prihnojením. Jar je najdôležitejším obdobím vegetačného obdobia, preto ak si dáme záležať na údržbe záhrady hneď na jar, následne sa nám za to odvďačí nielen svojou funkčnou ale aj svojou estetickou stránkou.

aureal@re-max.sk 02/55643716


ČO ROBIŤ SO ZDEDENOU HYPOTÉKOU? Dlh na bývanie môžete prijať aj odmietnuť. Obe rozhodnutia majú svoje pre aj proti. Ako prvé si treba zistiť, či bol úver poistený pre prípad smrti, či mal dlžník aj spoludlžníka. Ak existuje spoludlžník situácia je pre banku ľahká. Úročí úver naďalej pretože spoludlžník má povinnosť úver splácať. V tomto prípade zvyčajne banka účtuje úroky a aj úroky z omeškania aj počas dedičského konania. Ak na úvere je iba jeden dlžník, po jeho úmrtí banka úročenie úveru pozastaví až do ukončenia dedičského konania. Ten kto vyjde z toho konania ako dedič, zdedí aj dlh a musí ho splácať. Príbuzní môžu ešte pred začatím dedičského konania podpísaním dohody s bankou o pristúpení k záväzku prevziať úver na seba. Poistenie sa oplatí, keď nie je spoludlžník Poistenie úveru pre prípad smrti sa oplatí mať jednému dlžníkovi. Ak je na úvere spoludlžník, ten bude musieť platiť úver aj počas dedičského konania. Až po jeho vyriešení úver zatiahne poisťovňa. Ak máte úver poistený pre prípad smrti poisťovňa zvyčajne splatí váš záväzok voči banke v plnej výške teda istinu aj úroky a aj poplatky spojené s bežnou správou účtu za obdobie od dátumu splatnosti poslednej splátky úveru. Peniaze pôjdu priamo banke nie vám ako dedičovi. Odmietnuť dlh sa dá Pokiaľ nemáte záujem splácať hypotéku po príbuznom môžete dedičstvo a teda aj dlh odmietnuť. Problém môže byť v tom, že odmietnutím dedičstva nemôžete zdediť ani prípadné aktíva zosnulého ako napríklad úspory v banke či zbierku známok.

aureal@re-max.sk 02/55643716


BYTY SÚ NAJDOSTUPNEJŠIE ZA 10 ROKOV Kto má prácu a zvažuje na úver kúpiť byt, má na to momentálne najlepšie podmienky za posledných desať rokov. Aj keď ceny bytov od leta minulého roka v priemere mierne rastú, úvery v bankách zlacňujú výraznejšie. Podľa bánk bude dostupnosť bývania rásť aj v najbližších mesiacoch, lebo finančné domy sa už tradične pripravujú na jarné akcie, spojené so znižovaním úrokov pri hypotékach a úveroch na bývanie. Pre ľudí hľadajúcich bývanie môže byť obdobie s nadpriemernou dostupnosťou bývania vhodným časom na kúpu nehnuteľnosti,“ povedal analytik Tatra banky Boris Fojtík. Podľa prepočtov finančného domu boli práve posledné tri mesiace roku 2012 zatiaľ najvýhodnejším obdobím na kúpu nehnuteľnosti za posledných desať rokov. Neustále tlačenie lacných peňazí na podporu ekonomiky zo strany Európskej centrálnej banky sa bude dostupnosť bývania ešte zlepšovať. „Najväčšiu zásluhu na tom budú mať sadzby úverov na bývanie, ktoré pod vplyvom nízkych sadzieb na finančných trhoch a čoraz silnejšieho konkurenčného boja pravdepodobne klesnú v porovnaní s posledným kvartálom ešte nižšie a mohli by na takejto úrovni zotrvať v ďalších mesiacoch,“ dodal Fojtík. Žiadna z veľkých bánk však momentálne nepočíta so zvyšovaním úrokov pri pôžičkách. „Výraznejší rast úrokových sadzieb hypoték neočakávame. Konkurencia na trhu je totiž pomerne silná a rast úrokových sadzieb na medzibankovom trhu sa neočakáva,“ uviedol Peter Kišidaj, analytik finančných trhov VÚB banky. Na Slovensku je aktuálne bez práce viac ako 425-tisíc ľudí. Z pohľadu cien nehnuteľnosti ide paradoxne o dobrú správu. „Čím viac vzrastie nezamestnanosť, tým viac sa to odrazí na poklese cien nehnuteľností a naopak,“ vysvetlil Fojtík. Analytici tak v najbližších mesiacoch nepočítajú s prudkým rastom cien nehnuteľnosti.

aureal@re-max.sk 02/55643716


NAJLEPŠÍ MAKLÉR ZA MAREC 2O13 Predstavujeme vám nového RE/MAX makléra mesiaca za Marec 2013. Pánovi Šafránkovi z RE/MAX Aureal zagratuloval regionálny riaditeľ RE/MAX Slovakia Richard Churý a odovzdal mu cenu pre RE/MAX makléra mesiaca – značkové hodinky Tissot v hodnote 640,- EUR. Cenu venovala predajňa Cielo Venezia 1270 z OC Eurovea (www.cielovenezia1270.sk), v ktorej si môžu všetci klienti RE/MAX uplatniť zľavu na značkový sortiment hodiniek a šperkov.

aureal@re-max.sk 02/55643716


RE/MAX Aureal Miroslav PINTE

TY a TVOJE MENO

majiteľ kancelárie

Realitný maklér

0911 390 050

Pošli životopis na : aureal@re-max.sk

miroslav.pinte@re-max.sk

Ing. Andrea CYPRICHOVÁ 0918 633 137 andrea.cyprichova@re-max.sk

Ing. Peter DOBIAS 0948 975 800 peter.dobias@re-max.sk

Peter SVOBODA 0918 507 995 peter.svoboda@re-max.sk

VOĽNÉ MIESTO PRE TEBA

Martin PÁLENÍK 0948 114 115 martin.palenik@re-max.sk

Anna KOČIŠOVÁ 0948 226 506 anna.kocisova@re-max.sk

Andrea SMOLINSKÁ 0905 623 968 andrea.smolinska@re-max.sk

aureal@re-max.sk 02/55643716


RE/MAX Aureal Jozef ŠAFRÁNEK 0905 427 962 jozef.safranek@re-max.sk

Ing. Mário FLIEGA 0949 828 231 Mario.fliega@re-max.sk

Ing. Nina KOŘÍNKOVÁ 0903 764 408 nina.korinkova@re-max.sk

JUDr. Lucia KULIŠEKOVÁ 0905 758 785 lucia.kulisekova@re-max.sk

Andrej MIKO 0911 390 113 andrej.miko@re-max.sk

Martina RANOSTAJOVÁ 0903754452 martina.ranostajova@re-max.sk

Ing. Zuzana BŘEČKOVÁ 0944 169 090 zuzana.breckova@re-max.sk

Ing. Oľga PAUČOVÁ 00421 2 55643716 olga.paucova@re-max.sk

Ing. Marek STUPKA 0903 479 749 Martek.stupka@re-max.sk

aureal@re-max.sk 02/55643716

News 5  

reality a realitné kancelárie.

News 5  

reality a realitné kancelárie.