Page 1

1


l á i r o t i d E Milí čitatelia!

Posledné obdobie nebolo ľahké pre nikoho z nás. Ešte nie sme úplne uvoľnení, ani slobodní v našich rozhodnutiach a v tom, čo môžeme robiť. Tí z nás, ktorí okrem obmedzení trpia aj rôznymi alergiami, ktoré teraz na jar nie sú ničím výnimočným, mi dajú za pravdu ak neskromne skonštatujem, že jar by už mohla skončiť. A vrúcne sa modlím, nech príde leto. Vízia vody, slnečníka, sálajúceho Slnka a sem-tam nejaký ten zaslúžený drink v ruke, ma preberá k životu a upokojuje. Tento obraz sa mi spája aj s časopismi, ktoré na dovolenke čítam. A potom mi napadne skvostná myšlienka. Urobme si leto už dnes. Uvoľnime sa, posaďme sa hoci na lavičku v parku, či na terase alebo aj na stoličku v kuchyni a pozrime si tento časopis ako jedinečný špeciál. Navoďme si atmosféru dovolenky. Dočítame sa tu, ako a kam si môžeme so svojou rodinkou alebo priateľmi zájsť na turistiku do našich prekrásnych hôr a spoznať tým krásy nášho Slovenska. Ako doma nesedieť len pred televízorom a vyvetrať si trochu nie len hlavu, ale aj športové oblečenie, ktoré predpokladám, u viacerých z nás napadli v skrini mole. Nájdime si teda zopár minút času, uvarme si kávu alebo čaj, nakrájajme si ovocíčko a ponorme sa do čítania, priatelia.

2


AJ VY STE MUSELI KVÔLI KARANTÉNE OSTAŤ DOMA? Niektorí museli pracovať z domu, iní dostali výpovede. Deti sa museli učiť z domu, maturity sú zrušené. Rodičia sú na nervy, partneri na nože.

Sme DOMA 4


A tak sme sa vás pýtali, ako prežili alebo ešte stále prežívajú obdobie koronavíruasu a čo radia, ako sa doma nezblázniť. „Karanténu zvládam výborne, lebo som introvert, takže mi vyhovuje byť vnútri a v izolácii. Treba pritom bojovať proti nude aktivitou – tvoriť. Napíšte blog o tom, čo máte radi a čas vám prejde omnoho príjemnejšie.“ – Mark E. Pocha, spisovateľ „Koronavírus zatiaľ zvládam celkom dobre, keď chodím do práce. A čo by som odporučila? Nájsť si určite aktivitu, ktorá vás baví, aby vám ušiel čas.“ – Andrea S., štátna zamestnankyňa „Mne tá karanténa nevadila, o chvíľu som si na ňu zvykla a bola som s tým ok. Skôr bude zaujímavé vrátiť sa naspäť do reality.“ – Melika A., študentka VŠ „Som na chalupe v prírode. Treba si nájsť nejakú činnosť, upratovať po troške. Hlavne nesledujem správy každý deň, iba raz do týždňa.“ – Karin B., nechtová dizajnérka „Mňa sa dotkla karanténa ako každého človeka po pracovnej aj osobnej stránke. Pracovná stránka bola zvládnutá podľa mňa efektívne a dobré rozdelenie na malé izolované teamy. Dokonca aj možnosť práce z domu bola úspešne spustená bez väčších problémov, o čo bola snaha už dlhú dobu. Takže táto krízová situácia ukázala, že je to možné.

Čiže to bola pozitívna skúsenosť. Z osobnej stránky človek zrazu zistil, že má čas na veci, ktoré doteraz prehliadal. Venovať sa samému sebe a svojmu rozvoju, napr. ja som začala behať, pokúšala som sa o kvások a venovala som sa viac vareniu, na ktoré bolo zrazu viac času. Malo to však aj negatíva, napr. obmedzenia v obchode, ktoré mňa najviac obmedzilo v zmysle, že bývam na dedine a obchod tu zatvárali o 17:00 a druhý o 17:30, čo som nestíhala, nakoľko pracujem do pol piatej, takže som musela chodiť do veľkého obchodu v Bratislave. Cez víkend taktiež bol problém, nakoľko obchod otvorený do 12:00 a medzi 9tou a 12tou boli obchody pre seniorov, musela som stihnúť nakúpiť v sobotu do 9tej alebo ísť do Bratislavy. Doprava ma zasiahla najviac, lebo bola obmedzená na raz za hodinu ako počas sviatkov, a to celé dva mesiace. Taktiež odlúčenie od najbližších (rodina, priatelia a zvyšok kolegov), ktorých som nevidela vyše dva mesiace. Samozrejme, ani členom našej rodiny sa nevyhlo skracovanie úväzku, čo viedlo k nižšej mzde.“ – Katarína K., administratívna pracovníčka „Pre mňa sa nič nezmenilo. Urobiť si dieťa a potom sa ľudia nudiť nebudú. Haha. Ale mrzí ma to, že nemôžem s mužom a synom

navštíviť rodičov na Slovensku, keďže žijem v Česku.“ – Zuzana F., mamička na materskej dovolenke „Ja aj môj manžel sme spolu pracovali v jednom hoteli. Keďže turisti kvôli vírusu nechodili, hotel zatvorili a my sme prišli o prácu. Ale našli sme si čas na seba, vo veľkom staviame puzzle, hráme karty, chodíme do záhrady a upratujeme to tam.“ – Marína B., čerstvo nezamestnaná „Karanténu zvládam v pohode, stýkam sa len s najbližšou rodinou. Ako filológ sa nemôžem nudiť, vždy je čo prekladať. Tiež cvičím na čelo, a to zaberá dosť času. Samozrejme sa mi vôbec nepáči, že sa nemôžem stretávať s kamarátmi, ale dúfam, že sa to čoskoro vylepší. Čo sa týka zábavy, snažím sa pozrieť si denne jeden film. Nie vždy sa mi to darí, ale nesťažujem sa. Ako radu by som dodal, že sa treba snažiť nestratiť pohyb a fyzicky nezlenivieť.“ – Alex N., klasický filológ „Korona karanténu som nemala, chodila som do práce a čerpala asi 10 dní dovolenku. Ale psychicky v pohode, bez paniky a strachu.“ – Dalma B., právnička

5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


MARTIN Katuninec Pedagóg a úspešný tréner crossfitu a jeho tipy počas karantény

„Dobrý tréner by mal obsahovať malý balíček všetkého: vytrvalosť, rozhodnosť a disciplínu.“ prezrádza osobný tréner.

16


Martin Katuninec

má 35 rokov a pôsobí ako pedagóg a hlavne osobný tréner. Venuje sa najmä crossfitu a insanity, ktoré sú pre neho už viac ako len záľuba. K precvičovaniu tohto športu sa dostal ako mladý, kde sa jeho záľuba premenila aj na prácu, ktorej sa venuje dodnes. Martin pôsobí v gyme na ulici B.S. Timravy A1 v Trnave. Trošku sme ho vyspovedali a opýtali sa na pár otázok ohľadom cvičenia počas pandémie.

Tak Maťo, trochu nám popíš, čo presne znamená crossfit a insaity ktorému sa venuješ? Crossfit je funkčný tréning, ktorý sa dá označiť ako cvičenie , ktoré je zamerané na kompletné posilňovanie celého tela. Obsahuje v sebe prvky z gymnastiky, rýchlosti a silového tréningu. Tréningy sú samozrejme prispôsobené jedincovi. Väčšinou sa mi stáva, že ľudia, ktorí sa prídu pozrieť na prvú hodinu, sú vystrašení a myslia si, že nikdy takýto tréning nezvládnu. Ku každému pristupujem individuálne a podľa jeho možností a schopností tak určujem tréning. Insanity je niečo obdobné, ale povedal by som aj trochu jednoduchšie. Je to prevažne cvičenie s vlastnou váhou a hlavne to budete cítiť na vašej kondičke! Suchý z môjho tréningu veru neodídete. (smiech) Ako ťa ovplyvnila súčasná situácia poprípade obmedzila ako športovca ? Čo sa týka športu tak len z časti, makám v domácich

podmienkach. Pracovne som teraz veľmi vyťažený, hlavne tréningy s klientelou či už skupinové alebo individuálne. Čo by si odporučil ľudom, ako zvládať karanténu a neprestať športovať aj počas tohto obdobia? Samozrejme netreba sa opúšťať, čo sa cvičenia týka, na internete je veľké množstvo videí ako a s čím cvičiť doma, aj ja som pár pre svojich klientov natočil, takže treba si len vybrať, trošku sa zakusnúť do jazyka a zamakať si aj doma. Všetko je to o tom, ako sa nastavíte. Skúste pomaly každý deň alebo každý druhý deň v malých intervaloch a po menej minút. Vaše telo si zvykne na záťaž a bude cítiť, že zvláda stále viac a viac. Máš nejaké tajné typy ako to zvládnuť nie len fyzicky, ale aj psychicky ? Podľa mňa je dôležité, aby človek doma nezostal nečinný, ale vždy si našiel nejakú aktivitu či už cvičenie, varenie, upratovanie, čítanie, práca na

záhrade, hranie sa s deťmi a podobne. Aby využil ten čas aktívne a nemal čas rozmýšľať nad obmedzeniami, karanténou a psychicky sa opúšťal. Karanténne opatrenia obmedzili aj tvoje športové aktivity s klientami, aké možnosti im ponúkaš v tejto situácií ? Ako som už spomenul, natočil som asi dvadsať setíkov cvičení na doma s podrobným popisom tréningu a názornými ukážkami, tiež trénujem pár ľudí na diaľku, či už im robím mesačné alebo týždenné tréningové plány, po zrušení časti obmedzení máme zopár tréningov aj vo vonkajšom prostredí, takže sa v rámci možností snažíme pre ľudí aspoň niečo spáchať . Na záver, ak by si mal dať jednu osobnú radu, ako toto celé zvládnuť, aká by to bola ? Z každého negatívneho treba vypichnúť aj to pozitívne, oddych od práce, prechádzky v prírode a hlavne čas strávený s rodinou a deťmi a viac sa vyspinkáme. 17


Cvičte s nami ! Podľa tipov Martina Katuninca

Spolu aj s Martinom vám prinášame zopár základných cvikov zamerané na celé telo. Jediné, čo k tomu budete potrebovať, je váš čas a mäkkú podložku na cvičenie (karimatku). Samozrejme, pred každým cvičením je potrebná aspoň základná rozcvička, aby sme sa vyhli zbytočným zraneniam. Takže, ak ste správne rozcvičení, poďme na to !

18


Prvý cvik, ktorý si predstavíme, je drep. Každý z nás si povie, že je to jednoduchý cvik a zvládne ho každý, ale nie je tomu tak. Mnoho ľudí robí pri tomto cviku chybu. Poďme si teda povedať ako ho správne vykonať. Základ je správny postoj, musíte držať vyrovnaný chrbát a hlava je v predĺžení chrbtice.

Pohlaď vám smeruje priamo pred seba. Postavíte sa na šírku vašich bokov a ruky si môžete prekrížiť a položiť na ramená. Pri drepe smerom dole je nádych a hore naopak výdych. Špičky vám nepresahujú kolená.

Ak by ste chceli viac zapojiť vnútorné stehná, hamstringy a svaly zadku treba postupovať tak isto, len s menšou zmenou v postoji. Postavíte sa širšie než sú vaše boky a špičky sú jemne vytočené viac do strán. Päty samozrejme držíme celý čas opreté o podložku.

19


Klik. Ako správne odcvičiť základnú formu kliku ? Ľahnite si na brucho na podložku hrudníkom s vystretými nohami a špičkami nôh vedľa seba. Vystreté ruky dajte s dlaňami pod seba tak, aby prsty smerovali dopredu (ruky by mali byť o niečo širšie, ako je šírka ramien).

Potom celé telo zdvihnite pomocou rúk hore (celé telo musí byť v jednej línií), ruky v hornej polohe neprepínajte. Následne sa vráťte do východiskovej polohy (až do hĺbky, kým sa nedotknete hrudníkom o zem) a pohyb opakujte. Zaberák hlavne na ruky ale aj chrbát a brucho.

Ak je vám táto forma ťažká, vyskúšajte ľahšiu formu, a to sú babské kliky. Pokrčíte sa v kolenách a zdvíhate tak menšiu váhu.

20


Na brucho sme našli cvik kde zapájate aj ruky a nohy. Ľahnite si na chrbát tak isto s vystretými nohami a rukami, ktoré sú za hlavou. Zdvíhajte zároveň pravú ruku a ľavú nohu a dotknite sa rukou špičky nohy. Nádych pri dvíhaní a výdych pri klesaní. Položte aj ruku aj nohu na zem a vymeňte ich.

Plank je posledný z našich cvikov. Patrí medzi statické izometrické cviky s vlastnou váhou. Je výborný na výdrž a posilnenie hlavne brucha. Ľahnite si na karimatku na hrudník, lakte majte pokrčené a nohy vystareté na špičkách. Ramená a lakte sú v jednej rovine. Lakte sú zohnuté v 90° uhle. Ramená sú zatiahnuté, tlačíme ich smerom dole. Hlava je v predĺžení trupu. Počas cviku nezabúdajte dýchať prirodzene bránicou. Nezadržiavajte dych!

21


Kakaová torta s malinami SUROVINY: 165 g hladkej múky 1/2 balíčka prášku do pečiva 1 balíček vanilkového cukru 180 g práškového cukru 180 g kyslej smotany 50 ml mlieka 30 g kakaa 125 ml vody štipka soli

Plnka: 350 g čerstvých malín 2 PL kryštálového cukru nastrúhaná kôra z 1/2 pomaranča čokoládová poleva na ozdobenie

POSTUP: Do misy preosejeme múku s práškom do pečiva, cukor, kakao a soľ. V inej mise rozmixujeme kyslú smotanu s mliekom, vodou a vanilkovým cukrom. K múke potom pridáme zmes kyslej smotany a všetko dobre premiešame. Vzniknuté cesto rovnomerne navrstvíme do tortovej formy, vyloženej papierom na pečenie. Na plnku zmiešame opatrne maliny s cukrom a pomarančovou kôrou. Niekoľko malín si odložíme na ozdobenie. Na pripravené cesto v tortovej forme rozložíme malinovú plnku tak, aby ostal nepokrytý asi 1 cm okraj. Tortu pečieme vo vyhriatej rúre (180°C) približne 30 až 35 minút. Tortu po upečení necháme vychladnúť, zabalíme ju do fólie a vložíme aspoň na hodinu do chladničky. Pred podávaním ozdobíme celými malinami a čokoládovou polevou. 22


CHAČAPURI je jedno z najznámejších gruzínskych národných jedál, v doslovnom preklade ide o tvarohový chlieb. Druhov chačapuri je toľko, koľko má Gruzínsko ako krajina regiónov. Tento recept je jednoduchší, trošičku poslovenčený, keďže sme leniví a nechce sa nám prácne zarábať cesto.

Chačapuri

• 2 lístkové cestá (môžu byť aj rozvaľkané, ktoré sa dajú bežne kúpiť – pre nás, ktorým sa nechce vaľkať) • 200 gramov FETA syru • 100 gramov strúhaného Eidamu • 1 balenie hrudkového tvarohu • 3 vajíčka

Predhrejeme si rúru. Na veľký plech dáme papier na pečenie, naň prvé cesto pekne roztiahneme do strán. Do misky si pripravíme zmes, kde zmiešame fetu, ktorú buď nastrúhame, alebo prstami rozdrvíme, strúhaný eidam, tvaroh, 2 celé vajcia. Pekne to vymiešame, vylejeme rovnomerne na cesto a prikryjeme druhým plátom cesta. Celé to potrieme vajíčkom alebo len žĺtkom, ako zvyknete potierať doma. Celé to dáme piecť na 180-200 stupňov podľa výkonu rúry pekne do zlatista cca 30 minút, ale treba to chodiť kontrolovať. Vôbec nevadí, ak sa to počas pečenia bude nafukovať, nič sa tomu nestane, po vybratí to krásne spľasne. Najlepšie je to jesť teplé, ale nie úplne horúce. Hodí sa k tomu vínko. Na farbe nezáleží. 23


Viete všetko o kvasniciach? Najlepšiu schopnosť kvasiť má čerstvé droždie. To poznáte tak, že je svetlohnedé a nemá trhlinky. Keď droždie zabalíte do dvojitej vrstvy alobalu, bude v chladničke aj tri-štyri dni ako čerstvé. Čím viac kvasníc pridáte do cesta, tým bude jemnejšie a ľahšie. Nezabudnite na zásadu, že do koláča z pol kilogramu múky ide asi 30 až 40 g droždia.

Bez hrudiek Zahusťujete polievky alebo omáčky zátrepkou? A múku ešte pred pridaním do jedla zmiešate so štipkou soli, zabránite vytváraniu hrudiek v pokrmoch. Ak vaše deti neobľubujú v krupicovej kaši stvrdnuté hrudky krupice, zmiešajte všetky prísady – mlieko, krupicu i cukor ešte pred varením a až potom postavte hrniec na sporák. Mlieko vám pri zohrievaní alebo varení neprihorí, ak v ňom pred uvedením do varu rozpustíte kocku cukru. 24


Viete kupovať chlieb? Čerstvý a dobre prepečený chlieb sa pozná podľa toho, že po stlačení sa striedka ihneď vracia na pôvodné miesto. Keď kupujete balený chlieb a vidíte, že je pod obalom orosený, pravdepodobne ho výrobca zabalil, kým bol ešte teplý. Takýto chlieb oveľa rýchlejšie skysne alebo splesnivie.

Veľmi kyslá, ale zdravá rebarbora

Z našich jedálnych lístkov sa takmer vytratila rebarbora. Táto zelenina je veľmi zdravá a pre veľký obsah kyseliny šťaveľovej by ju mali konzumovať najmä ľudia trpiaci dnou a artritídou. Rebarbora má jeden nedostatok – je veľmi kyslá. Na jej dochutenie pri varení potrebujete veľa cukru, na liter vody minimálne pol, prípadne až trištvrte kila cukru. Jej chuť ešte zlepšíte, ak do vody pridáte zopár klinčekov.

Ako olúpať mandle Mandle najlepšie olúpete tak, že ich najprv obaríte horúcou vodou a ihneď necháte odkvapkať. Zmäknutú hnedú šupku z nich potom ľahko stiahnete. Mandle ostanú pekné biele, ak ich po olúpaní dáte do studenej vody a o chvíľu osušíte.

Skyslo vám mlieko? Nezúfajte! Skyslo vám mlieko? Nezúfajte! Aby vám mlieko neskyslo, pridajte na jeden liter jednu kocku cukru. Rovnaký účinok dosiahnete, ak v ňom rozmiešate štipku jedlej sódy. Nezúfajte, keď vám mlieko skyslo. Je to výborný recept na krásnu pleť. Stačí naliať trochu kyslého mlieka do horúceho kúpeľa a vaša pokožka bude jemná a hladká. Kyslé mlieko využijete aj pri varení. Môžete ho použiť namiesto kyslej smotany a jedlo bude mať navyše nižšiu energetickú hodnotu.

25


ROZŠÍRTE SVOJE

ZÍSKAJTE NOVÉ ZAMESTNANIE

Čo bolo predtým nedostupné, stalo sa dostupným. Otvorené možnosti pre vzdelávanie boli v poslednej dobe vo výkvete a rady od profesionálov pre vás sú na dosah jedného kliknutia! Pozývame vás stráviť čas s elitou v odboroch, ktoré už nemusia byť len vaším snom, ale aj skutočnosťou. 26


FANÚŠIKOVIA, ZAČIATOČNÍCI Pokiaľ by ste sa konečne chceli vnoriť do tajomstiev najrozšírenejšieho a najpoužívanejšieho programovacieho jazyka Java, máte možnosť. Je pre vás dostupných takmer 40 tutoriálov, ktoré vám môžu dopomôcť pri nájdení vašej novej práce. CHYSTÁTE SA NA PRACOVNÝ POHOVOR? Požaduje sa od vás Office na istej úrovni a neviete, ako na tom naozaj ste? Vyskúšajte sa! Excel a Word s úlohami na preskúšanie sú na dosah vašej ruky. Test z Excelu obsahuje 7 úloh a 10 video riešení, Word má 13 videotutoriálov. Nepochybujte a preskúšajte sa, na pracovnom pohovore budete omnoho sebaistejší. PROGRAMOVANIE JE LEN PRE DOSPELÝCH Dokážeme vám, že nie! Pokiaľ sú vaše deti na tabletoch, mobiloch, notebookoch a iných elektronických zaradeniach, skúste im ponúknuť možnosť kreatívneho využitia času. Touto cestou ponúkame niekoľko online kurzov programovania pre deti.

27


Creative Academy Kľúčoví predstavitelia slovenského marketingu, ktorých prednášky štandardne stoja nemalé peniaze, ponúkajú v tomto období sériu online výukových prednášok s cieľom pomôcť pri revitalizácií businessu.

28

Jazykový mentoring

Pokiaľ sa chcete naučiť, ako sa správne učiť jazyk, odborníčka a polyglotka vám na svojej stránke ponúka rady a spôsoby efektívnej výučby cudzieho jazyka.

www.webinar.jazykovymentoring.sk

VaV akademy Pokiaľ ste na úrade práce, aj pre vás máme možnosti rekvalifikácie. Prostredníctvom REPASu viete získať certifikát z rozličných odborov. Od jazykových, krajčírskych, fotografických, či opatrovateľských a mnohých ďalších. Výber je len na vás.

Profile for Dominika Šušková

Čas pre seba  

Chiara Reháková - Šéfredaktor, Veronika Hamráková - Redaktor - Editor, Silvia Beláková, - Korektor, Redaktor, Dominika Šušková: Grafika a s...

Čas pre seba  

Chiara Reháková - Šéfredaktor, Veronika Hamráková - Redaktor - Editor, Silvia Beláková, - Korektor, Redaktor, Dominika Šušková: Grafika a s...

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded