Page 1

Hold vojakom, ktorí zostali slúžiť v Afganistane (17. decembra) Minister obrany Martin Glváč s náčelníkom Generálneho štábu OS SR generálporučíkom Petrom Vojtekom ocenili pamätnými medailami 126 vojakov, ktorí sa vrátili po polročnom pôsobení z operácie ISAF v Afganistane. „Mal som možnosť rozprávať sa s vojakmi priamo po incidente v Afganistane a treba im vzdať hold za to, že prekonali všetky psychické bariéry, zábrany a vydržali plniť svoje úlohy až do konca,“ povedal minister. „Veľmi im za ich prácu ďakujem a verím, že podobné udalosti sa viac v budúcnosti nezopakujú.“ V príhovore vyzval na spomienku na rotného Daniela Kavuliaka, ktorý v Afganistane zahynul pri teroristickom útoku v júli tohto roka. Podľa veliteľa slovenského kontingentu podplukovníka Petra Ondrejku sa vojaci vyrovnali so situáciou po útoku veľmi dobre. „Všetci dobrovoľne zostali ďalej plniť svoje úlohy,“ povedal. Touto rotáciou sa skončilo pôsobenie slovenského EOD tímu v Afganistane. Náčelník GŠ OS SR genpor. Peter Vojtek potvrdil, že ozbrojené sily využijú ich skúsenosti aj na Slovensku.

Druhým zástupcom náčelníka Generálneho štábu OS SR sa stal generálmajor Pavel Macko. Do pozície prišiel z funkcie veliteľa Výcvikového centra spojeneckých síl NATO v poľskej Bydhošti. Slávnostne ho inauguroval náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Peter Vojtek, ktorý ho aj ocenil Zlatým odznakom náčelníka Generálneho štábu za pôsobenie v zahraničí. Ako prvý slovenský generál zastával Macko vysokú funkciu v operácii ISAF v Afganistane, kde v roku 2007 riadil Štáb pre riadenie operácií v Hlavnom veliteľstve operácie ISAF v Kábule. V minulosti pôsobil aj v pozícii veliteľa Veliteľstva logistiky, zástupcu veliteľa Pozemných síl, náčelníka Štábu pre operácie GŠ OS SR a riaditeľa Kancelárie ministra obrany.

Zložením vojenskej prísahy a slávnostným vyradením ukončilo 13. decembra v martinskom Prápore výcviku prípravu na službu v ozbrojených silách 95 nových profesionálnych vojakov. Na slávnosti sa zúčastnili náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Peter Vojtek, hlavný poddôstojník OS SR štábny nadrotmajster Vladimír Beluš, náčelník oddelenia výcviku štábu pre operácie Generálneho štábu OS SR podplukovník Walter Teiml, veliteľ Síl výcviku a podpory OS SR plukovník Martin Stoklasa a veliaci poddôstojníci operačných veliteľstiev OS SR. Najlepším absolventom základného vojenského výcviku sa stal, vojak 1. stupňa Maroš Dopirák.

Návšteva hlavného veliteľa

www.mosr.sk/ebulletin/

(17. decembra) Prezident Slovenskej republiky a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Ivan Gašparovič sa tradične pred Vianocami stretol s predstaviteľmi rezortu obrany. S ministrom obrany Mar#nom Glváčom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR generálporučíkom Petrom Vojtekom a ďalšími diskutoval o plnení úloh ozbrojených síl. Skonštatovali, že prioritou aj naďalej zostáva modernizácia. „Väčšina techniky, ktorú dnes máme k dispozícii, je morálne a v niektorých prípadoch aj technicky zastaraná. Nielenže sa roky nič nenakupovalo, ale technika doslova chátrala tým, že nemala adekvátnu údržbu. Preto je modernizácia prioritou ďalšieho roka,“ uviedol minister. Vysvetlil, že v budúcom roku by malo ísť na tento účel takmer 16 % z rozpočtu rezortu. Akútna je predovšetkým situácia vo vzdušných silách. Prezident republiky vedeniu rezortu obrany aj príslušníkom GŠ OS SR poďakoval za úsilie napĺňať hlavné ciele obrannej poli#ky štátu a konštatoval, že „ozbrojené sily pri sťažených podmienkach dokázali plniť svoje náročné úlohy a spolu s Kanceláriou prezidenta SR patria dlhodobo k najdôveryhodnejším inš#túciám.“ Mar#n Glváč informoval prezidenta aj o slovenských vojakoch v zahraničných operáciách a misiách. „Naďalej pla(, že v zmysle programového vyhlásenia vlády chceme zotrvať v medzinárodných operáciách pod vedením NATO, EÚ aj OSN,“ uviedol. Medzi hlavné priority patrí aj zlepšovanie pripravenos# na riešenie úloh domáceho krízového manažmentu. Minister obrany oboznámil hlavného veliteľa ozbrojených síl aj s konsolidačnými opatreniami v rámci rezortu obrany. „Prehodno#li sme zmluvy uzatvorené v minulos# a na viacerých službách sa nám podarilo výrazne ušetriť,“ uviedol Mar#n Glváč.

Dokončili sme MOKYS

(17. decembra) Vedeniu rezortu obrany sa podarilo ukončiť projekt MOKYS. Bude plne funkčný, mobilný, nasaditeľný v zahraničných operáciách a rezort bude stáť podstatne menej peňazí. „Za posledný rok sme dokázali to, čo sa nepodarilo za osem rokov žiadnemu z mojich predchodcov,“ vyhlásil minister obrany Slovenskej republiky Martin Glváč na tlačovej konferencii. „Minulý týždeň sme so spoločnosťou BAE Systems podpísali dohodu o ukončení základnej zmluvy MOKYS z roku 2005. MOKYS bude funkčný a za podstatne menej prostriedkov,“ zdôraznil a dodal: „Dohoda s BAE Systems hovorí, že už nič ďalšie sa nebude vyrábať a za nič ďalšie nebudeme platiť. Už nebudú žiadne arbitráže ani medzinárodné súdy.“ Finalizáciu systému ocenil aj americký veľvyslanec Theodore Sedgwick, ktorý sa na tlačovej konferencii zúčastnil spolu s nemeckým veľvyslancom Michaelom Schmunkom a Chargé d'Affairs Veľkej Británie Gill Fraser.

V predvianočných dňoch príslušníci Sektora 4 v misii UNFICYP darovali krv na transfúznom oddelení nemocnice v Derynii, ktorá sa nachádza v gréckej časti Cypru. Na akcii, ktorú spoločne s cyperskými zdravotníkmi zabezpečovali príslušníci obväziska Sektora 4, sa zúčastnilo celkom 39 vojakov mierových síl, z toho 28 príslušníkov SLOVCONU. Medzi nimi bolo viacero pravidelných darcov. Náčelník štábu jednotky kapitán Tomáš Kurpaš krv daroval už po päťdesiaty prvý raz.

● Za účasti príslušníkov Veliteľstva Vzdušných síl OS SR sa 18. decembra vo Zvolene uskutočnilo slávnostné odovzdanie a prevzatie funkcie zástupcu veliteľa Vzdušných síl OS SR. Novým zástupcom veliteľa Vzdušných síl OS SR sa od 1. januára 2014 stane plukovník Vladimír Kováč, terajší zástupca náčelníka štábu veliteľstva vzdušných síl. Veliteľ vzdušných síl brigádny generál Miroslav Korba poďakoval doterajšiemu zástupcovi plukovníkovi Ivanovi Hůlekovi, ktorý koncom roka skončí svoju vojenskú kariéru a odovzdal mu pamätnú medailu náčelníka Generálneho štábu OS SR II. stupňa. ● Pamätné medaily k 20. výročiu vzniku ozbrojených síl SR odovzdal 19. decembra náčelník GŠ OS SR generálporučík Peter Vojtek predstaviteľom stavovských organizácií spolupracujúcich s ozbrojenými silami. Medzi ocenenými boli zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Združenia vojenskej obrody Slovenska Pavol Sečkár, podplukovník v.v. Jozef Havel, podplukovník v.v. Jozef Schulz, plukovník v.v. Tomáš Švec, plukovník v.v. Svätopluk Kusala, plukovník v.v. Ivan Kvačkaj a podplukovník v.v. Bernard Roštecký. Ako prejav vďaky za trvalú podporu predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár odovzdal generálporučíkovi Vojtekovi Medailu generála Milana Rastislava Štefánika.

eBULLETIN MO SR

Najúspešnejší športovci

(17. decembra) Najúspešnejších športovcov Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica za rok 2013 slávnostne vyhlásili v Banskej Bystrici. Stali sa nimi Alexander Slafkovský, nrtm. Klaudio Farmadín, Jakub Grigar a Patrik Gajarský. Vodný slalomár Slafkovský triumfoval v olympijských športoch, karatista Farmadín bol najúspešnejší medzi športovcami v neolympijských športoch a disciplínach. Mladí vodní slalomári Grigar a Gajarský ovládli kategórie juniorov, resp. mužov do 23 rokov. Celkovo športovci zo slovenského rezortu obrany priniesli v roku 2013 z vrcholných svetových a európskych podujatí 28 medailí, z toho 11 zlatých, 8 strieborných a 9 bronzových. Chodec VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth zvíťazil v ankete Atlét roka 2013. Na treťom mieste skončila trojskokanka Dana Velďáková a v prvej desiatke aj športovci VŠC Dukla Banská Bystrica Anton Kučmín, Martina Hrašnová, Jana Velďáková a Dušan Majdán. Trénerom roka 2013 sa stal Tóthov dlhoročný kouč Juraj Benčík.

16. - 22. decembra 2013

eBulletin 52/2013  

eBulletin 52/2013

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you