Page 1

Pred odchodom na Cyprus (29. januára) V priestoroch cvičiska Koliňanský vrch neďaleko Nitry sa koná taktické cvičenie príslušníkov marcovej rotácie slovenského kontingentu mierových síl UNFICYP na Cypre. Úlohou cvičenia je preveriť spôsobilosť vojakov na plnenie úloh, vyplývajúcich z mandátu mierovej misie OSN. Preverovaní sú príslušníci štábu z funkčných povinností, príslušníci strážnej roty z riešenia rôznych incidentov, podávaní hlásení, z úloh, ktoré reálne plnia v priestore operácie. Ženisti sú preverovaní z plnenia odborných úloh. Najdôležitejšou časťou taktického cvičenia je jeho druhá fáza, ktorá je praktickým preverením spôsobilostí. Po ukončení cvičenia bude nasledovať výber najlepších. Na cvičení sa zúčastňuje 107 príslušníkov OS SR, z toho 7 žien. Približne polovicu tvoria príslušníci vzdušných síl. Na Cyprus v polovici marca odíde 85 najlepších. ● V pondelok 27. januára sa v priestoroch nitrianskeho 12. mechanizovaného práporu spoločným nástupom začal prípravný výcvik príslušníkov jednotky ISAF do najbližšej rotácie. Po prípravnom výcviku príslušníci SJ KAF ISAF vykonajú odbornú prípravu kľúčového personálu vo Výcvikovej jednotke vojenských misií v Martine, taktické cvičenie so živou simuláciou, sústredený a záverečný udržiavací výcvik vo Výcvikovom priestore Vojenského obvodu Lešť. ● 27. januára absolvovali príslušníci štábu zmiešaného krídla, bojovej a výcvikovej letky špeciálnu prípravu na tému signalizácia miesta dopadu po úspešnom núdzovom opustení lietadla. Výkonní letci precvičovali streľbu z vystreľovača signálnych nábojov VSN-15 mm, používanie špeciálnych prostriedkov signalizácie a činnosť po núdzovom opustení lietadla.

Športovci Dukly v Soči (30. januára) Minister obrany  SR  Mar n  Glváč  zaželal  športovcom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica veľa úspechov na zimnej olympiáde v ruskom Soči. Duklu bude v alpskom lyžovaní, v biatlone a v  jazde na boboch reprezentovať 12 športovcov.  „Som rád, že športovci vojenského športového centra  nepoľavili a na zimné olympijské hry sa podarilo kvalifikovať dvanás m z nich. Verím, že všetci budú v Soči hrdo  reprezentovať  nielen  Slovensko,  ale  aj  Duklu  a  rezort obrany, že nesklamú a prinesú aspoň jednu medailu. Budeme im držať palce,“ povedal minister Glváč.  Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica budú  v  alpskom  lyžovaní  reprezentovať  Petra  Vlhová  a  Adam  Žampa,  v  biatlone  Anastasia  Kuzminová,  Pavol  Hurajt,  čat.  Matej  Kazár,  rtn.  Miroslav  Ma aško,  des.  Mar n Otčenáš a Jana Gereková, Mar na Chrapánová.  V štvorboboch budú Duklu zastupovať nrtm. Mar n Tešovič, Lukáš Kožienka a  Milan Jagnešák.   

Gratulácia českému kolegovi (30. januára) Minister  obrany  SR  Mar n  Glváč  telefonicky  zablahoželal  novému  českému  ministrovi  obrany  Mar novi  Stropnickému  a  pozval  ho  na  oficiálnu  návštevu.  „Vo funkcii vám želám veľa úspechov a správnych rozhodnu .  Verím,  že  nadviažeme  na  doterajšiu  úspešnú  spoluprácu medzi našimi rezortmi a naše spoločné projekty  budú pre obe  krajiny prínosom. V prípade, že  by  ste  potrebovali  čokoľvek  konzultovať,  som  vám  kedykoľvek  k  dispozícii,“  povedal  šéf  slovenského  rezortu  obrany.  Minister Stropnický Mar na Glváča ubezpečil, že rozbehnuté  spoločné  projekty  považuje  za  zmysluplné  a  plánuje v nich pokračovať. 

● Zamestnanci oddelenia kynológie riaditeľstva Vojenskej polície navštívili 28. januára Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru v Bratislave. Rokovali o rozšírení spolupráce v oblasti výcviku služobných psov formou kynologických stáži psovodov PZ na Oddelení kynológie riaditeľstva VP a kynológov Vojenskej polície na Odbore kynológie a hipológie Prezídia PZ. Ošetrovatelia služobných psov oddelenia kynológie riaditeľstva VP vykonali aj kynologickú stáž v chovnej stanici služobných psov Policajného zboru v Moravskom Svätom Jáne.

Príprava sa začala bojovo

(27. januára) Týždňovým intenzívnym výcvikom v boji zblízka bez zbrane a s dlhou zbraňou sa začala v michalovskom mechanizovanom prápore príprava jednotiek predurčených na plnenie úloh NRF 2015. Príspevok 22. mechanizovaného práporu predstavuje 2. mechanizovaná rota a logistická jednotka vo veľkosti čaty. V prvom polroku 2014 vykonajú národnú prípravu so zameraním na rozvíjanie spôsobilostí pre všetky typy vojenských operácií. Zavŕšia ju v júni rotným taktickým cvičením s bojovou streľbou, spojeným s certifikáciou. Do pohotovosti pre NRF budú zaradené od začiatku roka 2015.

NATO Charity Bazaar 2013

(27. januára) V pondelok 27. januára odovzdal vojenský predstaviteľ SR pri Vojenskom výbore NATO a EÚ generálmajor Miroslav Kocian symbolické šeky s finančnou pomocou od charitatívnej organizácie NATO Charity Bazaar dvom neziskovým organizáciám zo Slovenskej republiky — Stredisku integračných aktivít SINA Nitra a Liečebni sv. Františka Bratislava. Na svoje aktivity získali dovedna viac než 15 000 eur.

● Príslušníci Vojenskej polície, ktorí participujú na projekte Mnohonárodného práporu vojenskej polície, sa v dňoch 27. – 31. januára zúčastnili na úvodnej plánovacej konferencii a štábnom nácviku v Poľsku, s cieľom pripraviť podklady a dokumentáciu pre cvičenie SHARP LYNX 2014, ktoré sa uskutoční vo výcvikovom priestore Březina v Českej republike na prelome septembra a októbra tohto roka. ● Za nového veliteľa martinského 11. mechanizovaného práporu bol 30. januára vymenovaný podplukovník Milan Cvik, ktorý funkciu veliteľa prevzal po podplukovníkovi Róbertovi Funtáľovi. Podplukovník Funtáľ túto funkciu zastával od júna roku 2012. Podplukovník Cvik, v poradí ako ôsmy veliteľ v histórií martinského práporu, symbolicky prevzal bojovú zástavu práporu z rúk veliteľa 1. mechanizovanej brigády Topoľčany plukovníka generálneho štábu Ján Bujňáka. ● Predseda Vojenského výboru Európskej únie (CEUMC) generál Patrick de Rousiers a veliteľ EUFOR generál major Dieter Heidecker navštívili dňa 28.1. slovenský LOT House NOVO SARAJEVO v operácii EUFOR ALTHEA v Bosne a Hercegovine. Zoznámil sa s organizačnou štruktúrou, hlavnými úlohami LCC a aktuálnou situáciou. Na záver návštevy ocenil prácu príslušníkov OS SR v prospech operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine a zaželal im veľa úspechov do ďalšieho obdobia.

Zo šteniatka bude vojak

Vlčiačik Cézar bude robiť kariéru. Psovodizáchranári z K-7, ktorí dodávajú OS SR psy, ho vybrali na základe rodokmeňa. „Jeho otec je policajný pes z Oravy. Má ostrú povahu, mama zas výborný čuch a schopnosť vyhľadávať,“ opísal Cézara šéf K7 Peter Bátory. Dvanásťtýždňové šteniatko sa nebojí. Po nohách začalo skákať aj ministrovi obrany. „Je to veľmi milý psík, a aj rozumný, pretože nízkokalorická kosť, ktorú som mu priniesol, mu nevoňala, ale po piškóte chňapol hneď," povedal Martin Glváč.

Výmena riaditeľa Medzinárodného centra výnimočnosti pre oblasť EOD

www.mosr.sk/ebulletin/

(30. januára) V trenčianskom Medzinárodnom centre výnimočnosti pre oblasť EOD (NATO

EOD CoE) sa 30. januára uskutočnila zmena. Novým riaditeľom sa stal doterajší veliteľ seredského ženijného práporu podplukovník Ľubomír Mrváň, ktorého náčelník Generálneho štábu OS SR generálporučík Peter Vojtek povýšil do hodnosti plukovníka. Genpor. Vojtek ocenil význam Centra i prácu jeho doterajšieho riaditeľa plukovníka Jaroslava Bieleného. Zdôraznil, že prispel k dobudovaniu inštitúcie a zvýšeniu jej prestíže doma i v zahraničí. Príslušníci trenčianskeho Medzinárodného centra výnimočnosti pre oblasť EOD sa od akreditácie v apríli 2011 podieľali na odbornej príprave a školení štábnych dôstojníkov EOD a odborníkov v tejto oblasti nielen z členských krajín NATO, ale napríklad aj z Iraku.

eBULLETIN MO SR

Poslaním Centra EOD CoE, ktoré je jedinou inštitúciou NATO na území Slovenska, je okrem iného podporovať transformáciu a operačné úsilie NATO v oblasti EOD, poskytovať odborné znalosti a podporu pri vypracovávaní taktiky, metód a postupov na likvidáciu výbušnín. Špecializujú sa na výcvik špecialistov Aliancie a partnerských krajín v odstraňovaní nevybuchnutej munície a výbušných systémov. Od certifikácie Centra vyškolili už takmer štyri stovky odborníkov z 24 krajín NATO a Partnerstva za mier. V súčasnosti v centre pôsobia okrem príslušníkov slovenských ozbrojených síl aj ich kolegovia z Poľska, Maďarska, Rumunska a Českej republiky.

27. januára - 2. februára 2014

eBulletin 5/2014  

eBulletin 5/2014

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you