Page 1

Vojaci vypálili z Tyršovho nábrežia 20 novoročných sálv (1. januára) Pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky vojaci z Tyršovho nábrežia vypálili v prvý deň nového roka 20 delostreleckých sálv zo šiestich 122 mm delostreleckých húfnic HD-30A. „Ozbrojené sily SR majú za sebou ďalší veľmi náročný rok, ktorý bol poznačený aj tragickými udalosťami. Verím preto, že ten ďalší bude mať pre nás v každom smere viac pozitív. V roku 2014 nás čaká veľa práce, som však presvedčený, že občania Slovenskej republiky sa budú môcť v rámci domáceho krízového manažmentu na ozbrojené sily naďalej spoľahnúť. Rovnako verím, že v zahraničných operáciách a misiách nám budú vojaci robiť iba dobré meno tak, ako doteraz,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč. Rozkaz na vypálenie sálv vydal hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR, prezident SR Ivan Gašparovič.

Posledná rozlúčka s rotmajstrom Patrikom Fraštiom

Rok 2013 bol náročný (28. decembra) Terorizmus si  vyžiadal  ďalšie  obete  z radov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Pri plnení povinnos  prišli počas teroris ckého útoku v piatok  27.  decembra  o  život  dvaja  slovenskí  vojaci.  Potvrdil  to  minister  obrany  SR  Mar n  Glváč,  ktorý  vyjadril  úprimnú sústrasť všetkým pozostalým.  „Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť a verím, že ministerstvo  aj  ozbrojené  sily  budú  čo  najviac  nápomocné  rodinám  zosnulých  vojakov,  aby  prekonali  toto  ťažké  obdobie,“  povedal.  Práve  pri  takýchto  udalos ach  si  podľa neho vojaci viac ako inokedy uvedomujú, že pri  plnení  úloh  v  zahraničných  operáciách  stoja  denne  v  tvárou  v  tvár  smr :  „Musím  veľmi  vysoko  oceniť  ich  prácu, pretože nasadzujú svoje životy. Je preto našou  povinnosťou vytvárať im čo najlepšie podmienky.“  Tragická  udalosť  sa  stala  mimo  vojenskej  základne  spojeneckých  síl  v  Kábule  pri  bežnom  konvoji  vojenských  vozidiel.  „Vojaci  plnili  ru nnú  úlohu  pod  vedením líderskej krajiny, ktorou sú v tomto prípade Spojené štáty americké. Išlo o teroris cký útok, pri ktorom  bolo civilné auto naložené trhavinami a pravdepodobne  odpálené  na  diaľku.  Vyšetrovanie  prebieha,“  zdôraznil minister. Vojaci boli súčasťou  mu, ktorý pripravoval podmienky pre nasadenie špeciálnych jedno ek  SOAG v zmysle platného mandátu NR SR. 

(2. januára) Minister obrany Slovenskej republiky Martin Glváč spolu s hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom sa zúčastnili v Žiline na poslednej rozlúčke s Patrikom Fraštiom, ktorý zomrel v piatok 27. decembra 2013 v Afganistane. „Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová, ktorými by som vyjadril to, čo sa stalo a tak veľmi nás to všetkých zasiahlo. Všetci dobre vieme, aké náročné je byť na misii v zahraničí. Zvlášť nebezpečnou je práve operácia v Afganistane, kde riziko striehne na každom kroku. Nedá sa celkom potlačiť, iba eliminovať,“ uviedol minister Glváč. Šéf re-

Posledná rozlúčka s kapitánom Edmundom Makovníkom

Boj proti terorizmu sa nekončí

www.mosr.sk/ebulletin/

(29. decembra) Slovenská republika  bude  aj  naďalej  zodpovedným  a  spoľahlivým  partnerom  v  boji  pro   terorizmu. Bude pokračovať v akciách medzinárodného krízového manažmentu. Potvrdil to minister obrany SR Mar n Glváč po tom, ako vládny špeciál priviezol  do  Bra slavy  pozostatky  dvoch  profesionálnych  vojakov, ktorí zomreli počas teroris ckého útoku v Afganistane.  Šéf  rezortu  obrany  touto  cestou  zároveň  odsúdil všetky formy terorizmu.  Ako  minister  Glváč  zdôraznil,  rezort  obrany  zabezpečil prevoz telesných pozostatkov zosnulých vojakov  v najskoršom možnom termíne. „Museli sme však vyriešiť všetky administra vne, technické a poveternostné podmienky,“ vysvetlil. Poďakoval americkým partnerom  za  to,  že  telá  zosnulých  vojakov  previezli  na  svoju základňu v Ramsteine, odkiaľ ich už prevzal vládny špeciál.  „Chcem  ubezpečiť  rodiny  zosnulých  vojakov,  že  myšlienkami  sme  všetci  s  nimi  a  ich  mená  z  pamäte  ozbrojených síl nikdy nezmiznú,“ povedal náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Vojtek.  Obe am  útoku  prišli  na  le sko  v  Bra slave  vzdať  hold aj ich kolegovia z 5. pluku špeciálneho určenia.  

zortu verí, že ministerstvo obrany aj ozbrojené sily pomôžu zvládnuť pozostalým ťažkú situáciu. Smútočnému zhromaždeniu sa prihovoril aj brat zosnul ého Ľu b or Fraštia a kolega z 5. pluku špeciálneho určenia. Patrika si pripomenuli ako brata, kolegu a kamaráta. Náčelník GŠ OS SR genpor. Peter Vojtek prečítal rozkaz ministra obrany o povýšení Patrika Fraštiu in memoriam do hodnosti rotmajster. Omšu za zosnulého celebroval ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky František Rábek. Posledná rozlúčka sa konala s plnými vojenskými poctami.

(2. januára) Smútočným obradom s plnými vojenskými poctami sa 2. januára popoludní v Košiciach rozlúčila rodina, rezort obrany a verejnosť s Edmundom Makovníkom, ktorý zomrel 27. decembra 2013

počas teroristického útoku v Afganistane. „Druhý polrok roku 2013 nebol pre Ozbrojené sily SR šťastný. Obeťami teroristických útokov sa v Afganistane stali traja skvelí vojaci,“ uviedol počas poslednej rozlúčky minister obrany SR Martin Glváč. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Peter Vojtek prečítal rozkaz ministra obrany o povýšení Edmunda Makovníka in memoriam do hodnosti kapitán. S kapitánom Edmundom Makovníkom sa za rodinu rozlúčil plukovník v.v. Miroslav Grega a za kolegov príslušník 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. Po smútočných obradoch nad miestom poslednej rozlúčky preletel vrtuľník Mi-17. Na poslednej rozlúčke sa zúčastnil aj hlavný veliteľ OS SR, prezident Ivan Gašparovič.

Smutný let vládneho špeciálu (29. decembra) Lietadlo americkej armády priviezlo v nedeľu 29. decembra na vojenskú základňu v Ramsteine telá dvoch slovenských vojakov, ktorí zomreli počas teroristického útoku v Afganistane. Z Nemecka ich na Slovensko v popoludňajších hodinách toho istého dňa priviezol vládny špeciál. Príslušníkom 5. pluku špeciálneho určenia Edmundovi Makovníkovi a Patrikovi Fraštiovi prišli vzdať do Ramsteinu hold minister obrany SR Martin Glváč spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom. Vojenský ordinár mons. František Rábek odprevadil zosnulých na poslednej ceste domov krátkou modlitbou. Za Ozbrojené sily SR sa s vojakmi prišli rozlúčiť náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Peter Vojtek a veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia plk. Ľubomír Šebo. Na letisku v Bratislave čakalo na vládny špeciál s pozostatkami ďalších 150 príslušníkov žilinského pluku.

eBULLETIN MO SR

23. decembra 2013 - 3. januára 2014

eBulletin 1/2014  

eBulletin 1/2014

eBulletin 1/2014  

eBulletin 1/2014

Advertisement