Page 1

Minister blahoželal Martikánovi (31. júla) Minister obrany SR Martin Glváč telefonicky zablahoželal Michalovi Martikánovi k zisku bronzovej medaily. Šéf rezortu obrany mu tlmočil gratuláciu aj od predsedu vlády SR Roberta Fica. Slovenský reprezentant vo vodnom slalome z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica získal na XXX. letných olympijských hrách svoju piatu medailu. „Úspech Michala Martikána je úspechom celého Slovenska. Som hrdý na to, že športovec Dukly Banská Bystrica získal tak cenné víťazstvo, na takej prestížnej športovej súťaži, akým je olympiáda v Londýne,“ povedal minister obrany. Martin Glváč Martikánovi v telefonickom rozhovore povedal, že „by bol rád, keby takí skvelí športovci, akým je Michal Martikán, odovzdávali svoje skúsenosti mladším a vychovávali tak ďalšie talenty, ako je on sám.“ Zároveň dodal, že na Michala čaká na ministerstve obrany prekvapenie.

Budúcnosť VOP Nováky (31. júla) Ministerstvo obrany chce vybrať strategického partnera pre Vojenský opravárenský podnik, a.s. Nováky formou verejného ponukového konania. Po stretnutí s vedením a zamestnancami VOP Nováky o tom informoval minister obrany SR Martin Glváč. „Dnes som presvedčil, že cesta, na ktorú sme nastúpili pred tromi mesiacmi je správna. V prvom rade chceme zachovať vlastnícke vzťahy štátu, v druhom rade chceme, aby nám nájom kryl reštrukturalizačné náklady a zachovala sa zamestnanosť tak, ako sme deklarovali,“ povedal šéf rezortu obrany. Ako ďalej pripomenul, podnik s dobrou akvizičnou činnosťou „sa vie financovať“ aj sám, ako tomu bolo v roku 2010. K nepriaznivej situácii však prispeli zlé politické rozhodnutia z roku 2011, keď ministerstvo obrany neposkytovalo podniku dostatočné krytie výroby a dostal sa do reštrukturalizácie. „Zlými vyhláseniami bývalého ministra a vedenia sa zneistili dodávatelia a spoločnosť musela platiť všetko v hotovosti, na čo nemala finančné prostriedky,“ uviedol. Zdôraznil, že cieľom nového vedenia je pracovať koncepčne, aby bola garantovaná funkčnosť podniku, vlastnícke vzťahy a zamestnanosť.

● Divadelná sála trenčianskeho Posádkového klubu sa 2. augusta stala miestom stretnutia ministra obrany Martina Glváča s profesionálnymi vojakmi útvarov a zariadení posádky Trenčín. Na stretnutí spolu s náčelníkom Generálneho štábu OS SR genpor. Ing. Petrom Vojtekom, oboznámil vojakov o pripravovaných zmenách v zákone č. 346/2005 Z.z. o štátnej službe PrV OS SR a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v zákone č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. ● V dňoch 31.07.-01.08.2012 sa uskutočnila 1. fáza preberania vozidiel Land Rover DEFENDER 110 do OS SR v rámci riešenia projektu „Malý terénny automobil“ príslušníkmi VÚ 9994 Nemšová. K 1. augustu 2012 prevzali 30 ks vozidiel a jednu súpravu náhradných dielov. Vozidlá budú uložené a zabezpečené v priestoroch VÚ 9994 Nemšová do doby ich odovzdania určeným útvarom OS SR. ● V priestoroch Akadémie ozbrojených síl SR v Liptovskom Mikuláši sa uskutočnil medzinárodný seminár Mládež a okinawskí majstri karate a kobudo na Slovensku. Slávnostne ho otvoril predseda SFK a Veľvyslanec dobrej vôle Okinawy Ing. Ladislav Klementis. Za rezort ministerstva obrany sa otvorenia zúčastnil zástupca náčelníka GŠ OS SR generálporučík Jaroslav Vývlek. Podujatie organizuje Slovenská federácia karate a bojových umení (SFK), záštitu nad ním prevzal minister obrany SR Martin Glváč. ● O spôsobe likvidácie výbušných prostriedkov, zbere dôkazov a odhaľovaní činnosti výrobcov nástražných výbušných prostriedkov prednášal vo Výcvikovom centre spojeneckých síl v poľskom Bydgoszczi slovenský špecialista so skúsenosťami z Afganistanu kapitán Gabriel Janovics, náčelník Skupiny zberu a vyhodnocovania informácií Centra výnimočnosti pre oblasť likvidácie výbušných materiálov (CoE EOD), ktoré je prvou oficiálnou inštitúciou NATO na Slovensku, so sídlom v Trenčíne. Počas štvordňového výcviku pôsobil aj ako poradca pre likvidáciu výbušných prostriedkov a pre opatrenia proti nástražným výbušným systémom. ● Na výzvu Krvnej banky kábulskej nemocnice zareagovali aj slovenskí vojaci, ktorí v súčasnosti plnia úlohy vo veliteľstve operácie ISAF v afganskom Kábule. Cennú tekutinu darovali aj príslušníci slovenského kontingentu operácie ISAF – plukovník Svetozár Bohuš, kapitán Dušan Košút a kapitán Rudolf Fides. ● Na internetovej adrese http://forum.mil.sk sa rozbehlo diskusné fórum o sociálnom zabezpečení príslušníkov ozbrojených síl. Za prvé štyri dni ho navštívilo viac než 3 500 čitateľov. Na internete si môžete prečítať aj všetky vydania nášho eBULLETINu (www.mosr.sk/ebulletin/) a tohtoročné vydania mesačníka OBRANA (www.mosr.sk/obrana/).

Šetriť sa bude!

Bulharsko má záujem o spoluprácu (31. júla) Bulharsko má záujem o intenzívnejšiu spoluprácu so Slovenskom v oblasti obrany. Štátneho tajomníka MO SR Miloša Koterca o tom informovala veľvyslankyňa Bulharskej republiky Margarita Ganeva na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo na pôde rezortu obrany. „Možnosti spolupráce vidíme vo viacerých oblastiach. Naše krajiny sú si blízke nielen historicky, ale aj v rámci členstva v NATO a v Európskej únii. Spoluprácu si vieme predstaviť aj v rámci zoskupenia V4, ktorého je vaša krajina členom,“ uviedla veľvyslankyňa. Štátny tajomník deklaroval záujem o užšiu spoluprácu s Bulharskom: „V rámci výcviku vám vieme ponúknuť napríklad špičkové výcvikové zariadenie na Lešti, strelnicu v Kuchyni, alebo medzinárodné centrum EoD v Trenčíne, špecializované na likvidáciu nevybuchnutej munície.“

Nová krv ozbrojených síl (1. augusta) Už po tretíkrát vo výcvikovom roku 2012 sa otvorila brána Práporu výcviku v Martine pre 101 mladých ľudí odhodlaných vstúpiť do Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Novo regrutovaní profesionálni vojaci a vojačky, ktorých je 14, nastúpili na vykonanie základného vojenského výcviku. Všetci budú pod vedením skúsených inštruktorov pokračovať v náročnom 9 týždňovom základnom vojenskom výcviku. Druhého augusta sa k nim pripojilo aj 55 príslušníkov AOS M. R. Štefánika Liptovský Mikuláš, ktorí tiež vykonajú základný vojenský výcvik. Úspešní čakatelia, kadeti a príslušníci AOS budú slávnostne vyradení 28. septembra.

V Uruzgane pod novým austrálskym velením

(30. júla) Plánované šetrenie v rezorte obrany sa určite nebude vzťahovať na zahraničné misie ani s hačky MiG-29. „Tohto sa to určite nemôže dotknúť, to sú naše záväzky a e budú určite splnené,“ vyhlásil minister obrany Mar n Glváč. Na viazanie prostriedkov je pripravený aj rezort. „Som členom tejto vlády, vláda je zodpovedná, takže aj v rámci toho už priškrteného rozpočtu musíme nájsť prostriedky, aby sme naplnili to, na čom sme sa dohodli na vláde,“ povedal Glváč. Kabinet v pondelok na mimoriadnom rokovaní rozhodol, že výpadky v tohtoročnom rozpočte bude riešiť okrem už navrhnutých legisla vnych zmien aj viazaním výdavkov rozpočtových kapitol vo výške 120 miliónov eur. „Určite budeme musieť niektoré položky a priority posunúť na iné obdobie, iná šanca nie je,“ skonštatoval šéf rezortu obrany. Pripus l, že šetrenia sa bojí, lebo armáda je finančne poddimenzovaná, ale iná šanca nie je. „Šetrí sa na každom kroku, tak sa bude aj tu,“ vyhlásil.

eBULLETIN MO SR

(30. júla) Na vojenskej základni Tarin Kowt v kempe Holland, ktorého komplexnú Force Protection zabezpečujú slovenskí vojaci, sa koncom mesiaca júl uskutočnil slávnostný ceremoniál Transfer of Authority celého velenia vojenskej základne Tarin Kowt. Velenie, riadenie a zodpovednosť za koaličných vojakov v celej MNB (Multinational Base) Tarin Kowt je nateraz v rukách kolegov z austrálskych ozbrojených síl. Príjemnou zaujímavosťou pre našich vojakov bola skutočnosť, že doteraz mnohonárodnému zoskupeniu vojakov velila žena, wingcommander (podplukovníčka) Catherine WILLIAMS. Vo svojom rozlúčkovom príhovore sa poďakovala za obetavú, vysoko profesionálnu prácu a predovšetkým ľudský prístup našich vojakov ku všetkým, ktorí prechádzajú cez dôkladnú kontrolu slovenských vojakov. Podplukovníčka vyjadrila obdiv nad umením Slovákov, ako si vedia svojou úprimnosťou, obetavosťou a trpezlivosťou získať rešpekt a priateľstvo miestnych obyvateľov i koaličných vojakov, ktorí pôsobia na tejto vojenskej základni. V provincii Uruzgan pôsobí 53 slovenských príslušníkov strážnej čaty, 15 príslušníkov MAT (Military Advisory Team) a 2 príslušníci PRT (Provincial Reconstruction Team).

30. júla - 5. augusta 2012

eBulletin 32/2012  

eBulletin 32/2012

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you