Page 1

Pevné väzby s Národnou gardou Indiany (26. august) Po oficiálnom prijatí náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíkom Petrom Vojtekom prijal v Bratislave veliteľa Národnej gardy štátu Indiana generálmajora Martina Umbargera minister obrany SR Martin Glváč. Rokovali o ďalšej vojenskej spolupráci medzi Národnou gardou Indiany a našimi ozbrojenými silami. Minister ocenil zásluhy generálmajora Umbargera Pamätnou medailou. Genmjr. Umbarger sa stretol aj s ministrom zahraničných vecí a  európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom a  prijal ho predseda Výboru NR SR pre obranu a  bezpečnosť Jaroslav Baška. Jeho delegácia spolu s  genpor. Vojtekom navštívila aj vojenské útvary na východe Slovenska, kde je vynikajúca spolupráca vojakov a príslušníkov rezortu ministerstvom vnútra. Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák americkým hosťom o. i. ozrejmil systém ochrany štátnych hraníc. Počas leteckých dní SIAF sa genmjr. Umbarger stretol aj s prezidentom a hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR Ivanom Gašparovičom. „Teším sa, že budúci rok oslávime 20. výročie vynikajúcej spolupráce Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Národnej gardy štátu Indiana,“ povedal na záver návštevy M. Umbarger. l Záložná slovenská jednotka pre operáciu EUFOR ALTHEA vycestovala do Bosny a Hercegoviny, kde absolvuje v dňoch 8. – 12. septembra cvičenie OPREH 2, ktoré preverí jej pripravenosť na nasadenie v  prípade hrozieb na Balkáne. Na tento rok je záloha vyčlenená jednotkou z  12. mechanizovaného práporu z Nitry. Svoju pripravenosť bude prezentovať jej 125 príslušníkov, ktorí sa presunuli do Bosny a Hercegoviny v troch kolónach na päťdesiatich kusoch kolesovej techniky.

Sila SNP (29. august) Minister obrany Martin Glváč si pripomenul v areáli banskobystrického Múzea Slovenského národného povstania 69. výročie SNP. Na spomienkových oslavách sa zúčastnili aj najvyšší štátni predstavitelia Slovenskej republiky, prezident Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady Pavol Paška a predseda vlády Robert Fico. Pozvanie prijali aj rumunský prezident Traian Băsescu a predseda Štátnej dumy Ruskej federácie Sergej Naryškin. Po pietnom akte kladenia vencov pri Pamätníku SNP šéf rezortu obrany ocenil odvahu tých, ktorí sa zapojili do národného boja za oslobodenie  a preukázali svoju statočnosť, pričom stratili zdravie a niektorí z nich aj život. „V čase Slovenského národného povstania sme ukázali silu nášho národa, súdržnosť a odvahu bojovať proti nemeckým okupačným jednotkám. Je dôležité, aby sme tieto udalosti pripomínali mladým generáciám. V rámci Vojenského historického ústavu pripravujeme edukatívne projekty, aby sme  prispeli  k šíreniu osvety medzi mladými,“ povedal Martin Glváč. Náčelník generálneho štábu OS generálporučík Peter Vojtek zdôraznil, že boj slovenských vojakov v  Povstaní proti nacizmu je z hľadiska histórie a tradícií našich ozbrojených síl mimoriadne dôležitý. Minister obrany Martin Glváč vyznamenal v Banskej Bystrici šiestich priamych účastníkov odboja Pamätnou medailou ministra obrany SR III. stupňa, jedného in memoriam. Okrem bývalého srdca Povstania sa minister zúčastnil na spomienkových slávnostiach aj na ďalších miestach.

K R Á T K O

l Do zdokonaľovacieho kurzu v Poddôstojníckej akadémii v Martine nastúpilo 26. augusta 55 vojakov ašpirujúcich na hodnosť rotný. Zlepšia sa v oblastiach vodcovstva, metodiky vedenia a vyhodnocovania výcviku či základov psychológie. Stanú sa lídrami, ktorí so svojimi jednotkami zvládnu nielen odborné úlohy, ale budú pre podriadených príkladom l Pod patronátom prezidenta a hlavného veliteľa OS SR Ivana Gašparoviča sa koncom augusta konalo vo Vojenskom obvode Záhorie najväčšie stretnutie vojenských historických vozidiel na Slovensku Sahara 2013. Súčasťou 11. ročníka podujatia boli rekonštrukcie historických bojov v  Slovenskom národnom povstaní, v severnej Afrike, v Normandii či pod Kyjevom, ako aj ukážka činností a  techniky Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie. V defilé techniky sa predstavilo vyše 150 vozidiel od zberateľov z 15 krajín.

Deti zaujíma (aj) obrana (27. august) Minister obrany SR Martin Glváč sa v Národnej rade SR zúčastnil na netradičnej „hodine otázok“. Namiesto poslancov ho v rokovacej sále čakalo asi 60 detí z letnej Detskej univerzity Komenského. Spolu s ostatnými kolegami z vládneho kabinetu bol pripravený zodpovedať ich zvedavé otázky. Cez prázdniny sa školáci počas 11. ročníka Detskej univerzity o. i. oboznámili v Dopravnom prápore Hlohovec s topografickou a zdravotníckou prípravou, zakladaním ohňa v prírode, čistením vody na pitie ako aj so základmi vojenského výcviku. Približne 80 chlapcov a dievčat  navštívilo aj Vojenské historické múzeum Piešťany. „Vojenské workshopy patria v  rámci Detskej univerzity k najžiadanejším a preto chcem poďakovať Ministerstvu obrany SR za skvelú prípravu a výbornú spoluprácu,“  povedal vedúci produkcie Detskej univerzity Komenského Kamil Pončák.

l Minister obrany Martin Glváč prijal 27. augusta pri príležitosti 20. výročia Ozbrojených síl SR plukovníka vo výslužbe Imricha Gablecha. Vojnový veterán už v roku 1939 unikol s ďalšími siedmimi letcami zo Slovenského štátu do Poľska s cieľom bojovať proti fašizmu. Pri ústupe do Rumunska ho zajala sovietska armáda a dva roky bol v gulagu. Po presune do Veľkej Británie pôsobil v rámci pozemného personálu letectva. M. Glváč vyznamenal I. Gablecha za boj proti nacizmu a za šírenie bojových tradícií čs. letcov v druhej svetovej vojne.

SIAF: Vojenské letectvo je o obrane aj o pomoci (31. august) Vzdušné sily ozbrojených síl nie sú iba o stíhačkách, ale aj o zručnosti pilotov vrtuľníkov, ktorí pomáhajú v domácom krízovom manažmente. Uviedol to minister obrany SR Martin Glváč po otvorení 3. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 na letisku Sliač, ktoré sa konali 31. augusta a 1. septembra. „Verím, že aj takéto podujatie prispeje k tomu,  aby si verejnosť uvedomila, že letecká technika je potrebná aj pre bežný život a nielen v prípade nejakého vojnového konfliktu, “ povedal šéf rezortu obrany. Tiež pripomenul, že Ozbrojené sily SR si aj touto formou pripomínajú 20. výročie svojho vzniku, ktorého oslavy vyvrcholia 14. septembra 2013 v Bratislave. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíka Petra Vojteka ozbrojené sily urobili všetko preto, aby sa mohli pred slovenskou verejnosťou prezentovať čo najlepšie. „Okrem stíhacích lietadiel tu máme vrtuľníky, dopravné lietadlá, ale prezentujeme aj pozemné sily a  výzbroj a  výstroj vojakov,“ povedal. Aj podľa neho je potrebné, aby ľudia vedeli, že ozbrojené sily sú tu pre nich. Medzi najzaujímavejšie ukážky na leteckých dňoch patrilo vystúpenie španielskeho národného tímu Patrulla Águila, zaujalo izraelské špionážne lietadlo Hermes 450, ukrajinské Su-27, no aj historické lietadlá z obdobia druhej svetovej vojny.

eBULLETIN MO SR

26. august - 1. september 2013

eBulletin 36/2013  
eBulletin 36/2013  

eBulletin 36/2013

Advertisement