MILE 3

Page 1

VYDÁNÍ | 3


Název záhlaví — 4


Mile je vaším průvodcem svatebními i jinými významnými oslavami, jedinečnými životními okamžiky, které si chceme zapamatovat a vzpomínat na ně s úsměvem. Seznamuje vás s originálními počiny v módě, designu, šperkařství, floristice a gastronomii, hledá zajímavá místa k pořádání obřadů či na svatební cestu. Mile vychází čtyřikrát ročně.


Ú V O D

S očima otevřenýma Naše první letošní číslo prostupují zcela zásadně dva fenomény, které milujeme. Prvním z nich je jaro, naše oblíbené roční období, kdy všechno pučí a svět začíná být zase krásnější. Nenechte se ale mýlit, právě na jaře je ten nejvhodnější čas začít plánovat zimní svatbu, i proto na vás v tomto vydání dvě zimní svatby čekají. Naší další velkou láskou je Brno. Určitě znáte ten pocit, kdy chodíte městem, které znáte jako svoje boty, a tak už téměř nevnímáte jeho krásu. Já se občas snažím vnímat Brno očima turisty a je až dojemné, co všechno najednou vidím. Takto jsem spatřila i Janáčkovo divadlo, které se stalo hlavním dějištěm naší fotostory. Mějte taky oči otevřené, nádhera se skýtá v každém detailu!

Ilona Karásková šéfredaktorka

2

Úvodník

2

Fotostory

3

Móda

24

Rozhovor

34

Skutečné svatby

43

Tvoření

94

Představujeme

98

Dekor

111

Móda

119

Adresář

126


úvodník

FOTOSTORY JANÁČKOVO DIVADLO. NA CESTĚ K TÉTO REPREZENTATIVNÍ BUDOVĚ JANA VÍŠKA STÁLO PŮLSTOLETÍ NĚKOLIKA SOUTĚŽÍ, JICHŽ SE ÚČASTNILI ARCHITEKTI ZVUČNÝCH JMEN, ZA VŠECHNY ZMIŇME JOSEFA GOČÁRA ČI JANA KOTĚRU. OPERA LEOŠE JANÁČKA PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY ZAZNĚLA PŘI SLAVNOSTNÍM OTEVŘENÍ V ROCE 1965 I ROKU 2018 PO VELKOLEPÉ REKONSTRUKCI. V NAŠÍ FOTOSTORY VYSTŘÍDALA DÁMY A PÁNY VE VEČERNÍM NEVĚSTA A NETYPICKÁ SVATEBNÍ VÝZDOBA I DRAMATICKÉ KVĚTINOVÉ DEKORACE.

3


JANÁČKOVA MÚZA Jsme hrdí na to, že Mile pro vás z velké části připravujeme v Brně, a proto i volba místa pro fotostory tohoto čísla byla nad slunce jasná: znovuotevřené brněnské Janáčkovo divadlo. Budova divadla, kterou spravuje a provozuje Národní divadlo Brno a která byla znovu otevřena loni v listopadu, byla navržena na začátku šedesátých let 20. století. Náročná rekonstrukce v délce 16 měsíců za 700 milionů korun doplnila interiér o důležité moderní prvky, ale zároveň se při ní podařilo udržet charakter tohoto jedinečného velkolepého prostoru, pro který jsou typické železobetonové konstrukce, ocel, sklo, hliník a dlažby i obložení z drahých materiálů. Ojedinělý interiér Janáčkova divadla je jako ušitý na míru pro nevěstu, která přesně ví, co chce, a nebojí se experimentovat. Elegantní minimalistické svatební šaty od tišnovského studia Momenty souzní s impozantním a čistým prostorem. Příjemným oživujícím kontrastem je poměrně komplikovaná květinová výzdoba a výrazná svatební kytice od brněnského floristy Tamáse Vígha. I francouzské dezerty a dort, které jsme naservírovali na tradiční kostní porcelán Wedgwood, pocházejí z moravské metropole, vyrábí je místní bistro Elsner. Svatební výzdobu nemusí tvořit jen květiny a girlandy, my jsme coby hlavní dekoraci zvolili designová závěsná svítidla Soap od české sklářské značky Bomma. Svítidla inspirovaná mýdlovými bublinami, která jsou volně foukaná bez použití formy, mají lehký perleťový nádech, jenž umocňuje slavnostní náladu a dokáže v interiéru vyčarovat neopakovatelnou atmosféru.

styling a koncept: Ilona Karásková | text: Adéla Lipár Kudrnová | foto: Martin Faltejsek make-up a vlasy: Nikol Turečková | modelka: Anna Kalina / Elite model partner článku: Bomma, TAMASVIGH – floristický ateliér, Elsner bistro a Národní divadlo Brno

4


fotostory

5


68


fotostory

9


10


fotostory

11


12


fotostory

13


14


fotostory

15


16


fotostory

17


18


fotostory

19


20


fotostory

21


svítidla Soap, www.bomma.cz | svatební šaty, www.tymomenty.cz | náušnice, www.terezaotahalikova.com | květiny, www.tamasvigh.cz | make-up a vlasy, ig: @nikolvisage | dezerty a dort, www.elsnerbistro.cz

22


S láskou, Rückl.

wwww.ruckl.com


BOTÁM NA DOSAH BÍLÉ LODIČKY NEBO STŘEVÍČKY NEJSOU PRO NEVĚSTU ROZHODNĚ PODMÍNKOU. INSPIRUJTE SE NAŠÍM STYLINGEM, VE KTERÉM VEDLE VÝRAZNÝCH BOT Z MÓDNÍHO DOMU DIOR DO DĚJE VSTUPUJÍ TYPICKÉ SVATEBNÍ SYMBOLY: BÍLÁ HOLUBICE, RÝŽE ČI KVĚTINY. STEJNĚ JAKO UŽ SI CELÝ SVĚT ZVYKL NA TO, ŽE K VEČERNÍM ŠATŮM LZE BEZ ZDVIŽENÝCH OBOČÍ OBOUT TENISKY, JE NA ČASE POSUNOUT HRANICE SVATEBNÍCH OUTFITŮ. CO TAKHLE VZÍT SI K BÍLÝM ŠATŮM VZOROVANÉ KOTNÍČKOVÉ KOVBOJKY?

foto: Jiří Hloušek / 2foto | styling: Adéla Bosáková / X Production, Ilona Karásková text: Adéla Lipár Kudrnová | všechny boty Dior

24


mรณda

25


26


móda

Nazouvací lodičky z kolekce Cruise 2019, Dior 27


Síťované kozačky z kolekce Summer 2019, Dior 28


mรณda

29


30


móda

Lodičky J’adior z kolekce Autumn 2018, Dior 31


32


mรณda

Kovbojky zโ ฏkolekce Cruise 2019, Dior 33


ROZHOVOR

34


rozhovor

ZUZANA KUBÍČKOVÁ Klasická silueta přetrvá Zuzana Kubíčková vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Absolvovala stáže v Paříži, Reykjavíku a Miláně a získala cenu Módní návrhář roku 2012, kterou uděluje Akademie designu ČR.  V roce 2012 otevřela showroom a od téhož roku vytváří pravidelné sezonní kolekce (jaro/léto, podzim/zima). Od roku 2015 sídlí její ateliér a showroom na pražských Vinohradech v Mánesově ulici. Zuzana se v hojné míře věnuje zakázkové tvorbě – její zákaznice nejčastěji přicházejí pro svatební či společenské šaty. Návrhářka pracuje se siluetami, které lichotí ženským křivkám, propracovává detaily, látky zdobí korálky, perlami, peříčky či výšivkami. V jejím portfoliu lze nalézt také doplňky: psaníčka, peněženky nebo spodní prádlo, k němuž se Zuzana staví jako k nedílné součásti oděvu tvořící společně se všemi vrstvami jeden celek. Ke svým kolekcím proto mimosezonně navrhuje i linii luxusního prádla v limitovaných edicích, které doplňují elegantní pyžámka, župánky a smyslné doplňky, například rukavičky. Svou tvorbu pravidelně prezentuje na týdnech módy, kde jsou její přehlídky mimořádnou dramaturgickou a scénickou událostí. Dlouhodobě také tvoří kostýmy pro burleskní tanečnici Miss Cool Cat a moderní pohybové divadlo Pulsar. V březnu 2018 uvedla vedle své základní značky ZUZANA KUBÍČKOVÁ sesterskou značku POP, která nabízí nadčasový dámský šatník pro tři generace žen.

text: Adéla Lipár Kudrnová | foto: archiv Zuzany Kubíčkové

35


Chtěla jste vždycky navrhovat svatební šaty? Lákalo mě to už vlastně od střední školy. Ale nešlo mi ani tak o svatbu jako takovou, ale hlavně o estetiku klasické krásy, která se ve svatebních šatech zhmotňuje. Žena, ať už se obléká ve svém běžném životě jakkoli, ať má jakýkoli přístup k módě nebo k věcem, tak na své svatbě chce prostě, a to je hlavní kritérium, vypadat hezky. Věděla jste hned od začátku, že se chcete věnovat jak navrhování kolekcí, tak svatebních šatů? Když jsem studovala, zabývala jsem se spíše konceptem oděvu, ani mě moc nezajímala nositelnost, chtěla jsem rozvíjet fantazii bez hranic, protože jsem si uvědomovala, že po škole přijde úplně jiný svět. Po absolutoriu jsem věděla, že zákazník je nejdůležitější, oděvy vytvářím pro konkrétní ženy, které mají své požadavky, ale zároveň není nutné, aby šly proti mým ideálům. Jedna z mých vůbec prvních zakázek byly svatební šaty a mně to připadá krásně symbolické. Mám velmi ráda

36

symboliku svatebního dne – a když už si žena má nechat něco šít na míru třeba poprvé v životě, tak ať se rozhodne právě pro svatební šaty. Pamatujete si svoji první zákaznici, pro kterou jste šila svatební šaty? Byla jsem ve třetím ročníku na vysoké škole, zrovna na stáži v Paříži, a šila jsem je pro kamarádku své kamarádky. Dala mi velkou důvěru a docela volnou ruku. Nevěsta byla nadšená, takže ta zkušenost byla velmi příjemná. Jak si k vám nevěsty nacházely cestu? Hned po škole jsem se začala aktivně účastnit Designbloku, různých událostí a přehlídek, což se pak začalo objevovat v médiích. Již od začátku jsem věděla, že součástí mojí práce je nutně i PR a marketing. Ale to, že navrhuju svatební šaty, jsem začala řešit aktivně před zhruba čtyřmi lety, protože dodneška se často nevěsty ptají, jestli vůbec šijeme svatební šaty, protože můj salon není orientovaný jako čistě svatební.38


rozhovor

Kolik času strávíte výrobou jedněch svatebních šatů, s jakým předstihem by se měly nevěsty ozvat? Záleží samozřejmě na náročnosti, řekněme od dvou měsíců do půl roku a ideální je, když se nevěsta ozve půl roku předem. Rok předem je to skvělé a na vše je dostatek času. Hodně záleží na přístupu nevěsty, na jejích možnostech a na tom, co do šatů chce dát. Můžeme pracovat s materiály, které jsou hotové a dostupné, nebo s materiály, které se vyrábějí speciálně pro ně na míru, například výšivka.

který zkoušíme jednou až dvakrát z plátna, dokud nesedí silueta perfektně. A až potom se stříhá z finálního materiálu. Zkoušek je třeba celkově šest a řešíme kupříkladu i závoj nebo prádlo pod šaty.

Popsala byste nám celý proces navrhování? Nevěsty ke mně přijdou se zřetelnější či méně jasnou představou o svých svatebních šatech. Na první schůzce mě zajímají detaily svatby. Jiný přístup je ke svatbě v lese, jiný ke svatbě na zámku. Potřebuji se seznámit s představou snoubenců o jejich dni, protože svatba, to nejsou jen šaty. Potom pro nevěsty vytvořím dva až tři návrhy s materiálovými vzorky a cenovou kalkulací. V počátku jde hlavně o siluetu a střih, doladit detaily lze později. Vezmeme míry a vytváříme střih,

Přicházejí za vámi nevěsty s požadavkem, abyste jim svatební šaty po svatbě upravila pro běžné nošení? Ano, to je také jedno z kritérií, na které se hned na začátku nevěst ptám. Pro mě je samozřejmě ideální šít šaty přímo na svatbu, ale pokud na tom někomu záleží, navrhuji třeba variantu, která vypadá jako šaty, ale je složena z několika dílů – například top, sukně, body. Zkracování taky není problém, ale vlastně jsme to ještě ani jednou nedělali, protože nevěstám je to pak ve finále líto.

Bavíme se o nevěstách, co ženich? Na to se také ptám nevěst, a pokud se mě nevěsty na oděv pro ženicha zeptají, řeknu jim svůj názor. Taky doporučujeme salony, kde šijí pánské obleky.

39


Co doplňky a šperky? Bavíme o všem, od prádla po boty. Důležitý je celek, přičemž jsem schopná nevěstě nabídnout kompletní servis – pomohu jí vybrat boty, šperky… dokonce ji před obřadem můžeme i učesat a nalíčit. Nakolik ve své tvorbě reflektujete svatební trendy? Poslední dobou pozoruju hodně lučních a lesních svateb, což je mi sympatické. Ale moje šaty se určitě hodí do všech prostředí. Vkus se obecně mění, ale podle mě klasická silueta se zvýrazněným pasem zůstane vždy. Loni jste představila svoji druhou značku Pop, která se blíží konfekci… Ano, a z té se mimochodem vygenerovalo pár svatebních šatů, protože jsou i nevěsty, které prostě nemají čas nebo nechtějí řešit šaty na míru, ale chtějí něco výjimečného. Přiznávám, že už když jsem ty šaty do kolekce Pop navrhovala, trochu jsem doufala, že někoho napadne použít je jako svatební. Tyhle civilnější šaty z Popu potom můžu nevěstám různě doplnit, nebo lze upravit délku, výstřih.

40

A myslela jsem na to i v další Pop kolekci, kterou představím v druhé půlce března. Kde si budou zákaznice moci novou kolekci Pop prohlédnout? Jak už název napovídá, Pop se prezentuje formou pop-upů, teď chystáme dva jarní pop-upy od 21. března do 5. dubna v Showroomu Luciela Taschen v Petrské ulici, v Deelive na Smetanově nábřeží, obojí v Praze, pak v Object concept storu v Brně. Nový Pop budeme prezentovat taky na fashion weeku, kde navazuji na první černobílou řadu. Zákaznice se mohou těšit i na barvy, ale držíme se neutrálna. Vnímáte ve svatebním světě nějaké limity? Vlastně ne, mrzí mě jen jediné: půjčovny svatebních šatů. Je to samozřejmě každého věc, ale podle mého názoru můžete mít hezké šaty, třeba i na míru, za cenu půjčovného. Svatební šaty z Popu lze pořídit za cenu 12–24 tisíc a lze je nosit i po svatbě. Šaty na míru u mě začínají na 40 tisících. Velké půjčovny svatebních šatů nenabízejí ani kvalitu, ani osobitost.Nad naším magazínem brambory loupat nebudete

Sledujte nás nejen na papíře 42

soffa_mag

soffamagcz

soffamag.cz


skutečné svatby

SKUTEČNÉ SVATBY

Austrálie

Slovensko

Česko

Dánsko

43


LAURA & CLIFF Písek, šumění tyrkysového moře a slaný vánek. Laura měla o romantické svatbě na pláži jasno už od mala. A řízením osudu se australská pláž Peregian Beach za jednoho teplého červencového dne opravdu stala místem, kde si Laura s Cliffem řekli ano. Svatba česko-australského páru byla nízkonákladová a na místní poměry stála pouhých 5 000 dolarů, což je zhruba sedmina obvyklého rozpočtu. Pozvánky pro sedmdesát hostů se rozesílaly elektronicky. Šaty na Lauru čekaly na místním trhu, k neformálnímu prostředí se skvěle hodily. „Chtěla jsem zelenomodré, ale moje skvělá přítelkyně Roza mě několik dní před svatbou přesvědčila, že nevěsta musí mít bílé, a jsem za to nesmírně ráda!“ vzpomíná Laura. Boty jsou na písku zbytečné a ženich si mohl bezstarostně ohrnout nohavice. Místem hostiny se stala komunitní zahrada nedaleko pláže, kouzelný kout, kde si lidé plní své zahradnické sny. Den předem vyzdobila budoucí nevěsta s kamarádkami prostor ve stylu zahradní slavnosti, nechyběla spousta světel, barevné praporky a květiny. Hosté měli místo svatebních darů za úkol donést na hostinu své oblíbené jídlo. Vedle toho byla na zahradě k dispozici pec na pizzu. Co na oslavě rozhodně chybělo, byly jednorázové plastové talíře a příbory, novomanželé chtěli zůstat pokud možno šetrní k životnímu prostředí. O hudbu se postaral DJ Yax, Cliffův nejlepší kamarád a zároveň svědek. Když zapadlo slunce, nahradila jeho zář roztančená světýlka a svatebčané se mohli bavit až do bílého rána.

text: Helena Stiessová | foto: Fiona Harding

44


skutečné svatby

45


46


skutečné svatby

47


48


skutečné svatby

49


50


skutečné svatby

Místo: Peregian Beach na Sunshine Coast, Austrálie | Koordinace: svědkyně a kamarádka Roza Květiny: Rosebud | Fotografka: Fiona Harding | Svatební šaty: místní trh | Tiskoviny: žádné | Šperky: žádné | Make-up: v režii nevěsty | Hudba: DJ Yax | Catering: vlastní Rozpočet: cca 80 000 korun

51


KRISTIANA & OTO Kristiana je profesionální lifestylová fotografka, a protože také stála za objektivem na mnoha svatbách, dobře věděla, jak tu svoji připravit, aby byla krásná po všech stránkách. „Svatba pro mě znamená něco magického, překrásného a při plánování naší svatby pro mě bylo nejdůležitější vytvořit silné emoce a vizuálně krásné a fotogenické prostředí a detaily. Chtěla jsem, abychom si celý den maximálně užívali a aby to byl obrovský zážitek.“ Dopoledne s přípravami pojala jako dívčí dýchánek pro čtyři nejlepší kamarádky a družičky, zakončený brunchem. S ženichem se potkali ještě před obřadem jen ve dvou, protože si chtěli tuhle vzácnou chvíli užít a projevit si svoje emoce bez diváků. Místo klasického portrétního focení se prošli městem, zašli si na drink a teprve potom se přesunuli do zahrady vinařství v Modré na samotný obřad. Kristiana všechna místa volila tak, aby byla jejich oblíbená, fotogenická a s dostatkem přirozeného světla. Výzdoba byla ve velmi minimalistickém stylu s lehkým rebelským nádechem a všech 45 hostů se dostavilo na žádost nevěsty v neutrálních barvách, aby vše na fotografiích vypadalo co nejlépe. Obřad o páté odpolední nádherně doplnil zpěv tříčlenné dívčí kapely, osobní projev oddávající i vlastní sliby snoubenců, které si napsali den předem. Západ slunce jen posílil tyto emotivní okamžiky, na něž manželé i jejich blízcí budou dlouho s láskou vzpomínat.

text: Hana Janišová | foto: Matěj Kmet

52


skutečné svatby

53


54


skutečné svatby

55


56


skutečné svatby

57


58


skutečné svatby

Místo a catering: Neco Estate Winery v Modré | Koordinace: ve vlastní režii | Květiny a tiskoviny: Biely ateliér | Fotograf: Matěj Kmet | Video: Kaco films | Svatební šaty: Hellenski | Ženichův smoking: Maximilián Mucska Tailors | Šperky: Hany Kasičková Make-up a vlasy: Alena Záhorská | Hudba: dívčí kapela Triggers, saxofonista SaxoFrancis a DJ Krto | Dort: Vypecenapekarka | Čepení: zpěvačky ze souboru Sľuk

59


JITKA & MARTIN „Bez dlouhých úvah jsme se rozhodli na přelomu října a listopadu a v prosinci už byla svatba!“ Jitka s Martinem si pro svou svatbu zvolili zasněžený háv. Obřad se konal doslova v závějích na Šumavě ve Filipově Huti, kde je zima nádherně bílá. Místo nebylo vybrané náhodně. „Šumavu jsme chtěli od začátku, protože ji považujeme za druhý domov,“ říká Jitka a s humorem dodává, že i čas svatby měl své zdůvodnění – společné příjmení novomanželů je Zima. Slavnost byla komorní, určená jen pro nejbližší rodinu. Rozhodnutí o svatbě bylo spontánní a stejně se odvíjel i celý slavnostní den. Každý se během příprav chopil toho, co mu bylo nejbližší, třebo o hudbu se postaral přímo Martin, který ve volném čase hraje v kapele. Nebylo třeba využít služeb koordinátora nebo vymýšlet organizovanou zábavu. Pro oba nastávající bylo důležité, aby svatba proběhla v příjemné atmosféře bez stresu, který se jinak snadno do příprav vkrade. Nezbytné propriety v podobě svatebního dortu, koláčků či snubních prstýnků zajistili přátelé novomanželů, stejně jako svatebního fotografa. Hostina proběhla na Kvildě v chatě U Heřmanů, protože přímo ve Filipově Huti tato možnost nebyla. Svatební den v bílém měl harmonický až intimní nádech, ale o večírek s přáteli se novomanželé neochudili, uspořádali ho v Praze hned v lednu. Zimní svatba má své neopakovatelné kouzlo, když se kolem nevěsty s ženichem snáší romantické vločky. Jen nezapomenout na huňatý svetr a teplé rukavice.

text: Helena Stiessová | foto: Everbay

60


skutečné svatby

61


62


skutečné svatby

63


64


skutečné svatby

65


66


skutečné svatby

Místo: Filipova Huť a Kvilda | Koordinace: v režii svatebčanů | Květiny: Svazek | Fotograf: Everbay | Svatební šaty: Petiteé | Svetr: Wild moon | Tiskoviny: žádné | Šperky: 27Jewelry | Make-up: v režii nevěsty | Hudba: DJ Martin Zima | Catering: Sweet Pepper Days a U Heřmanů na Kvildě | Dort a sweet bar: DaFabrique

67


LUCIE & JAN Velkorysé prostory beskydského grandhotelu Tatra na samých hranicích Česka a Slovenska jsou pro svatbu jako stvořené. Zvolili si je i Lucie s Janem, a když na svatbu s odstupem vzpomínají, nezměnili by vůbec nic! Obřad i hostina byly koncipované pro devadesát hostů, což už představuje docela pořádnou svatbu. Nastávající novomanželé proto neponechali nic náhodě a svěřili celou přípravu profesionálnímu studiu. „Díky svatební agentuře jsme si mohli svatbu opravdu užít a nemuseli nic řešit, celý den krásně plynul.“ Výhodou hotelového zázemí je pohodlí, hosté se nemusejí nikam přesouvat a po protančené noci je to jen pár kroků na voňavě ustlané lůžko. Horský hotel Tatra nadto nabízí úchvatné výhledy do krajiny, slavnostní obřad se koná na terase a vůkol se rozprostírá širé nebe. Delikátní pohoštění měl na bedrech hotel, který se specializuje na lokální produkty a umí nabídnout jídelníček na míru. Oběd se podával ve formě servírovaného menu, k večeři se prostřely švédské stoly. Dort a sweet bar si pod křídla vzal Prague City Cake. Design hotelu inspiroval i svatební výzdobu a celkový esprit svatby: elegantní, uvolněná a v jemných pastelových tónech. Zimní období nahrálo výběru květin, plnokvěté pryskyřníky a růže doplnily vzdušné traviny, které dodaly výzdobě lehkost a hravost.

text: Helena Stiessová | foto: Katka Končal

68


skutečné svatby

69


70


skutečné svatby

71


72


skutečné svatby

73


74


skutečné svatby

Místo: grandhotel Tatra, Velké Karlovice | Koncept, design, koordinace: Eventista Dekorace: Eventista | Květiny: Ponk Rentals | Fotograf: Katka Končal | Video: Dominik Besler | Svatební šaty: boutique Maggie | Tiskoviny: Eventista | Šperky: náušnice Dior Make-up: Martina Jägr | Hudba: Arte per tutti, DJ Schafff | Catering: grandhotel Tatra Dort a sweet bar: Prague City Cake

75


TERKA & ONDRASH Najít to správné místo na svatbu, když chcete pozvat sto dvacet hostů, není tak jednoduché. Zdá se vám to hodně? „Vždycky jsem snila o malé svatbě, ale hodně hostů má něco do sebe! Byla jsem šťastná, že jsem mohla vidět celou rodinu pohromadě a být v tak důležitý den se všemi, na kterých mi záleží,“ shrnuje Terka to, co se honí hlavou mnoha nastávajícím manželům. Místo se Terce s Ondrashem podařilo najít až na poslední chvíli a přizpůsobili mu i datum svatby. Původně zámecká stodola Suška pojme na obřad až sto padesát hostů a ubytování v nedaleké vesnici Kravsko má kapacitu pro sto nocležníků. Stodola má neopakovatelný půvab a skvěle ladila s nekonformním stylem novomanželů. Ostatně Ondrash je tatérem světového formátu a Terka pracuje jako ilustrátorka. Snoubenci zvolili církevní obřad pod širým nebem. Svatební den neměl přesně daný program a plynul v příjemném setkávání. Jídlo bylo k dispozici formou rautu s různými dobrotami, aby si každý dopřál, na co má chuť. Výrazným prvkem byla hudba, přes poledne hrála cimbálovka, večer to rozjela kapela Dirty Rudolph a do noci pak pokračoval dýdžej. Zpětně Terka přemýšlí jen o jednom – že při takovém počtu hostů by se přece jen hodil svatební koordinátor. „Týden před svatbou se mnou nebyla řeč a byl to velký stres. Velkou oporou vedle Ondry mi byla maminka.“ Jednání s provozovateli stodoly také nebylo podle Terčiných představ. Naštěstí svatba v obklopení blízkých všechno vynahradila.

text: Helena Stiessová | foto: Martin Faltejsek

76


skutečné svatby

77


78


skutečné svatby

79


80


skutečné svatby

81


82


skutečné svatby

Místo: stodola Suška | Koordinace: ve vlastní režii | Květiny: My flowers, Klára Jordánová | Fotograf: Martin Faltejsek | Video: Petr Krejčí | Svatební šaty: vlastní s pomocí Sonky Skerik | Tiskoviny: vlastní výroba | Šperky: 27Jewelry | Make-up: Sonka Skerik | Hudba: Dirty Rudolph and his Inglorious Rock’n’Roll Mates | Catering: HogoFogo bistro | Dort a sweet bar: Sandra peče

83


ADA & ONDŘEJ Skalní ostroh dánského ostrova Bornholm se stal dějištěm svatby Ady a Ondřeje. Pár na Bornholm jezdí už několik let. Výběžek ve městečku Allinge u domečku se zmrzlinárnou Kalas s krásným výhledem na moře je jejich oblíbené místo, a jak říká Ada: „Chtěli jsme mít svatbu někde, kde je nám super dobře.“ Obřad se uskutečnil jednoho odpoledne během jejich letní dovolené. Byla to malá civilní svatba, jen oddávající, snoubenci a svědkyně. „Zařídit svatbu na Bornholmu byla otázka doslova čtyř e-mailů, svatba v EU je pro občany Unie naprosto bezproblémová a všem to vřele doporučuji. Obřad byl v angličtině,“ doplňuje novomanželka. Svatba byla pro oba velmi intimním okamžikem, který se jim podařilo utajit a krom rodičů se o ní přátelé a známí dozvěděli až nazítří. K přípravám i k oblečení pár přistupoval stejně neformálně jako k celému obřadu. Vybrat snubní prsteny zabralo dvě hodiny několik dní před odjezdem do Dánska, svatební kytici nevěstě uvázaly svědkyně z vřesu, rakytníku a bylin, které rostly za pronajatým prázdninovým domem. Ondřej šel v letním úboru – v šortkách a saku, Ada si předem koupila lodičky ve výprodeji a šaty sehnala den před svatbou v obchodě na ostrově. Po návratu novomanželé uspořádali oběd pro nejbližší rodinu a večírek pro přátele v pražském vinném baru Bokovka. „Zpětně bychom udělali jinak jen jednu věc: pořídili bychom víc fotek. Naše svatba byla jednoduchá, nenucená a osobitá. Šumělo nám moře a vychutnali jsme si každou minutu.“

text: Hana Janišová | foto: Klára Tománková

84


skutečné svatby

85


86


skutečné svatby

87


88


skutečné svatby

89


90


skutečné svatby

Místo: Allinge na ostrově Bornholm, Dánsko | Koncept, koordinace, dekorace, květiny: ve vlastní režii | Fotograf: svědkyně na mobil | Video: svědkyně na mobil | Svatební šaty: Ganni | Lodičky: Zara | Šperky: prstýnky Bisaku, náušnice půjčené od svědkyně Make-up: v režii nevěsty | Hudba: moře | Rozpočet: 25 000 korun

91


TVOŘENÍ AŤ UŽ CHYSTÁTE SVATBU NEBO JINOU OSLAVU, VTISKNĚTE JÍ OSOBNÍ NÁDECH VLASTNORUČNĚ VYROBENÝMI DOPLŇKY! MALÉ BRNĚNSKÉ STUDIO PAPÍREK & VEČÍREK, KTERÉ SE ZAMĚŘUJE NA VÝROBU OZDOB Z PAPÍRU, PRO VÁS PŘIPRAVILO ŠABLONU, PODLE KTERÉ SI SAMI VYTVOŘÍTE ORIGINÁLNÍ KOKTEJLOVÁ MÍCHÁTKA VE TVARU PLAMEŇÁKA. STAČÍ JEN PÁR ZÁKLADNÍCH POTŘEB A TROCHA ČASU!

koncept a styling: Papírek & Večírek / ig: @papirekvecirek text: Adéla Lipár Kudrnová | foto: Tomáš Gál | drink: 4pokoje

92


tvoření

93


KOKTEJLOVÉ MÍCHÁTKO CO POTŘEBUJETE: šablonu plameňáka, barevné papíry, nůžky, lepidlo, izolepu, samolepicí oči, dřevěné nebo plastové míchátko či brčko ČAS VÝROBY: 15 minut na jednoho plameňáka POSTUP: Nejprve si vystřihněte naši šablonu – pokud si nechcete ničit magazín, šablonu obkreslete pomocí průsvitného papíru. Tělo plameňáka, zobák a křídlo vystřihněte z různě barevných papírů. Vyberte papír s co nejvyšší gramáží, aby bylo míchátko stabilní. Poté slepte jednotlivé části – tělo, křídlo a zobák – dohromady lepidlem. Přilepte také samolepicí očko, které seženete v papírnictví nebo v hobby marketu. Celého plameňáka izolepou připevněte k míchátku nebo brčku. Stejným postupem si můžete vyrobit i další zvířata nebo jiné motivy.

94


tvoření

95


PŘEDSTAVUJEME

96


SVATEBNÍ MÍSTA MÍSTO KONÁNÍ SVATBY JE MINIMÁLNĚ STEJNĚ DŮLEŽITÉ JAKO SVATEBNÍ ŠATY NEBO OBČERSTVENÍ. PŘEDSTAVUJEME VÁM DVĚ MÍSTA, KDE SE JEDEN Z VAŠICH NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ŽIVOTNÍCH OKAMŽIKŮ PROMĚNÍ VE SKUTEČNÝ SEN. představujeme

97


98


HORSE PARK KAMENNÝ DVŮR Pár minut od středočeské Dobříše stojí v malebné přírodě uprostřed lesů a luk někdejší statek z roku 1879. Před několika lety prošel citlivou rekonstrukcí a stalo se z něj magické místo, kde se tradice a historie snoubí s novodobým komfortem.

představujeme

Toto výjimečné prostředí s unikátním geniem loci se skvěle hodí pro oslavu jedné z nejvýznamnějších událostí vašeho života. Své „ano“ si můžete říct pod širým nebem buď na Nádvoří jezdeckého areálu, symbolicky u sochy Jezdce sochaře Michala Gabriela, nebo na Svatebním palouku, což je mimořádně romantické zákoutí s nádherným výhledem na okolní krajinu. A pokud zrovna nebude přát počasí, obřad vám uspořádají v prostorách Velkého klubu nebo originálně v Kruhové jízdárně. Svatebčany pak pozvěte na hostinu do rekonstruovaného Špejcharu, kde na ně bude vedle tanečního parketu čekat také pečlivě připravené lahodné menu. Svatební noc prožijete v komfortním apartmá a ubytování pro vaše nejbližší bude zajištěno v moderních pokojích s designem promyšleným do posledního detailu. Na tomto úžasném venkovském sídle si tak užijete vše na jednom místě. Celý prostor, který bude k dispozici pouze vám, lze přizpůsobit a upravit podle vašich představ. Využít můžete i tenisový kurt, fitness nebo saunu. Svatební hosté uvítají i možnost tzv. horsemanshipu neboli přirozeného partnerství koně a člověka. Profesionální tým se o vás perfektně postará a celou svatbu vám zajistí kompletně i na klíč. Pokud tedy hledáte neobyčejný prostor pro nevšední svatební zážitek, Horse Park Kamenný Dvůr bude tím pravým místem. www.horsepark.cz

text: Horse Park | foto: archiv Horse Park partner článku : Horse Park

99


ZÁMEK MITROWICZ Přímo v srdci jižních Čech stojí na břehu řeky Lužnice zámek, jehož historie sahá do 16. století. Jeho dnešní podoba ale odpovídá až barokní přestavbě o dvě stě let později. Půvabný je v každém ročním období, na jaře se můžete procházet neformální zahradou s 11 tisíci sazenicemi, v létě si vychutnávat paletu vůní v bylinné zahrádce či posedět u přírodního jezírka a za chladných dnů se kochat interiérem zámku. Pro uspořádání svatby se zámek Mitrowicz hodí nejen v případě, že dáváte přednost individuálnímu přístupu. Způsobů, jak pro vás i svatební hosty zdejší areál využít, je celá řada – a patří mezi ně také možnost zachovat maximální míru soukromí a mít tento jihočeský skvost k dispozici pouze pro váš slavnostní den. Svatební obřad – civilní i církevní – se může odehrát v kapli sv. Anny. Slavnostní atmosféru tu umocní barokní varhany z roku 1806, které mohou posloužit i ke kratšímu koncertu. K dispozici je rovněž nádvoří, případně vznešený hlavní zámecký sál, který zdobí nově zrestaurované fresky a rokoková kamna. Své ano můžete vyslovit i v kvetoucí zahradě s přístavištěm na řece Lužnici. Zázemí pro obřad i oslavu vám poskytne atypicky řešená bývalá hospodářská budova, jejíž střechu tvoří sluneční plachty. Přenocovat může až šestačtyřicet svatebních hostů, na výběr přitom budete mít z ubytování přímo na zámku nebo v budově pivovaru. Novomanžele jistě potěší noc ve svatebním apartmá s ohromujícím výhledem na nasvícenou stropní fresku v kapli sv. Anny. Krom toho je zde samostatně stojící vana pro dva, původní kachlová kamna a nechybí moderní vymoženosti zajišťující naprosté pohodlí. www.zamekmitrowicz.cz

text: Ondřej Lipár | foto: archiv zámku Mitrowicz, Katka Koncal | styling: Svatby podle Adély partner článku: zámek Mitrowicz

100


představujeme

101


JE NÁM MILÉ foto: archiv firem

Parfém Bloom Nettare Di Fiori

Lak na nehty Cayenne

Boty Olivia

Sametová ledvinka Matelassé

Gucci

Sienna Byron Bay

Vagabond

Miu Miu

www.gucci.com

www.biosophy.cz

www.freshlabels.cz

www.mytheresa.com

131 €

540 Kč

2 590 Kč

890 €

102


KREATIVNÍ LIDÉ V KAŽDÉM ČÍSLE MILE VÁM S RADOSTÍ PŘEDSTAVUJEME ŠIKOVNÉ A TALENTOVANÉ TVŮRCE, JEJICHŽ PRÁCE BY VÁM NEMĚLA ZŮSTAT UTAJENA. TENTOKRÁT SE SEZNÁMÍTE SE ŠPERKAŘEM JANEM VLASÁKEM. představujeme

103


JAN VLASÁK Přemýšlíte, jak by měly vypadat vaše snubní prsteny? Kroužky, které chcete nosit na prsteníčku do konce života, symbolizují partnerský vztah a jsou něčím mnohem víc než jen hezkým šperkem. Rádi byste, aby právě ty vaše byly jedinečné a zosobňovaly to, co k sobě navzájem cítíte? Šperkař Jan Vlasák nabízí snoubencům skvělou příležitost, jak vložit do snubních prstýnků doslova své srdce. Na dvoudenním individuálním workshopu v Janově zlatnické dílně na pražské Letné si můžete podle svého návrhu prstýnky vlastnoručně vyrobit! Pod Janovým vedením a se všemi potřebnými nástroji to není tak těžké, jak by se možná někdo bál. Během dvou nezapomenutelných dnů tak vytvoříte prsteny jeden pro druhého. Více informací a termíny na www.janvlasak.com

text: Helena Stiessová | foto: Zuzana Dittrichová partner článku: Jan Vlasák

104


představujeme

105


soutěž

106

Nadchla vás představa, že si společně vyrobíte snubní prstýnky? Napište nám, jak mají vypadat prstýnky vašich snů, a vyhrajte dvoudenní workshop s Janem Vlasákem v hodnotě 12 000 Kč. Cenu máme pro dva páry!


představujeme

107


108


PROSTŘENÉ STOLY OKŘÍDLENÉ RČENÍ „LÁSKA PROCHÁZÍ ŽALUDKEM“ PLATÍ PO LETECH MANŽELSTVÍ SILNĚJI, NEŽ KDYŽ ZAMILOVANÝ PÁR SNÍDÁ ROSU Z  KVĚTŮ A OPÁJÍ SE VŮNÍ ROZKVETLÝCH TŘEŠNÍ. DEJTE SI PROTO NA PROSTŘENÍ TABULE ZÁLEŽET, AŤ UŽ CHYSTÁTE JEN NEDĚLNÍ OBĚD, NEBO NAROZENINOVOU OSLAVU, VELIKONOCE, ČI DOKONCE SVATBU. VAŠI HOSTÉ TO OCENÍ! PŘI PŘÍPRAVĚ NAVÍC NEMUSÍTE NAKUPOVAT DRAHÉ VYBAVENÍ, INSPIRUJTE SE NAŠIMI TŘEMI KOMPOZICEMI VYTVOŘENÝMI Z LEVNÝCH A SNADNO DOSTUPNÝCH DEKORACÍ.

dekor

foto: Tereza Melicharová | styling: Ilona Karásková text: Adéla Lipár Kudrnová

109


110


ubrus, www.ikea.cz | nádobí, www.butlers.cz

dekor

111


112


nádobí, stylistčino vlastní | květiny, www.millionbells.cz | příbory, Iittala, www.arki.cz

dekor

113


114


ubrus a nádobí, www.butlers.cz | příbory, Iittala, www.arki.cz | květiny, www.millionbells.cz

dekor

115


JE NÁM MILÉ foto: archiv firem

Rtěnka Chinese New Year

Kovová podložka pod hrnec

Šaty Wash & Go

Sluneční brýle George Large

M·A·C

H&M Home

Alexander Wang

Acne Studios

www.maccosmetics.cz

www2.hm.com

www.alexanderwang.com

www.acnestudios.com

650 Kč

399 Kč

345 €

280 €


SYMBIÓZY POKUD PŘED SVATBOU NEBO JINOU VÝZNAMNOU SPOLEČENSKOU UDÁLOSTÍ STOJÍTE BEZRADNĚ U OTEVŘENÉ SKŘÍNĚ, URČITĚ VÁM POMŮŽE, KDYŽ BUDETE VĚDĚT, V JAKÉM DUCHU SE OSLAVA PONESE. MÍRA FORMÁLNOSTI, BAREVNÉ LADĚNÍ, DRUHY DEKORACÍ I LOKACE VÁM NAPOVÍ, JAK SE NEJLÉPE OBLÉKNOUT. I JAKO HOSTÉ TOTIŽ MŮŽETE DOKONALE LADIT S TÉMATEM OSLAVY ČI SVATBY. INSPIRUJTE SE NAŠÍM VÝBĚREM!

móda

foto: Anna Édes a Antonín Tino Kratochvil styling: Natálie Karásková | text: Adéla Lipár Kudrnová

117


118


SLADKÁ ROMANTIKA

móda

Šaty COS | www.cosstores.com | 2 750 Kč Kabelka Galax Curve Royal Republiq | www.nila.cz | 4 890 Kč Pásek Lorena | www.nila.cz |1 760 Kč

119


120


ZAHRADNÍ DÝCHÁNEK

móda

Overal Venus Rujuta Sheth | www.nila.cz | 5 690 Kč Kabelka COS | www.cosstores.com | 3 200 Kč Boty COS | www.cosstores.com | 3 700 Kč

121


122


HRAVÉ NAROZENINY

móda

Manšestrová bunda Beda Armedangels | www.nila.cz | 3 390 Kč Sluneční brýle Hayes Mr. Boho | www.nila.cz | 1 890 Kč Šaty COS | www.cosstores.com | info o ceně v prodejně Kabelka Midas, Lorena | www.nila.cz | 1 790 Kč

123


ELSNER BISTRO „Pečeme z bio surovin, které dobře známe. Z našeho jídla vám bude dobře.“ www.elsnerbistro.cz

Tereza Ikon „Focení je pro mě cesta k vám. Naslouchám, nechám se vést intuicí.“ facebook.com/tereza.ikon

Martin Faltejsek „Zavři svoje tělesné oči.“ www.martinfaltejsek.cz

MOMENTY Jedinečný svatební butik. Elegantní, jednoduché, romantické a sexy svatební šaty. www.tymomenty.cz

124


2foto „Jsme duo svatebních fotografů, které uloví vaše vzpomínky a uchová je pro vás navždycky.“ www.2foto.cz

Nikol Visage „Hlavní atributy mé práce: Jednoduchost. Čistota. Preciznost. Nápad.“ ig: @nikolvisage

TAMASVIGH – floristický ateliér „V osmi letech jsem se rozhodl stát květinářem.“ www.tamasvigh.cz

Zámek Mitrowicz Jedinečný, romantický a citlivě zrestaurovaný zámek s neopakovatelným geniem loci. www.zamekmitrowicz.cz

adresář

125


K D E

PRAHA Oui Boutique Spálená 5 Praha 1

N Á S

GREEN DECOR Žižkov Husitská 677/15 Praha 3 GREEN DECOR Dejvice Dejvická 209/3 Praha 6 INSPIRITO Kostelní 4/1470 Praha 7 Sweet & Pepper DAYS Anglická 390/19 Praha 2 Kaš-mi-daš Pod Nuselskými schody 1721/3 Praha 2 Petiteé Přístavní 1221/15 Praha 7 Bibloo Kotva, nám. Republiky 656/8 Praha 1 Deelive Smetanovo nábřeží 334/4 Praha 1 Book Therapy Římská 35 Praha 2

126

BRNO Rosebud Gorkého 4 Brno Salon č. 4 Čápkova 12/4 Brno Verchia Cejl 858/7 Brno Marináda Store Jiráskova třída 15 Brno Barbora Rous Květová Vachova 8 Brno


N A J D E T E

PLZEŇ Original Design Shop Bezručova 176/24 Plzeň 3

OLOMOUC Long Story Short Koželužská 945/31 Olomouc

BRATISLAVA Ateliér Jarabina Dunajská 2321/40 Bratislava

TIŠNOV MOMENTY Klášterská 1914 Tišnov

OSTRAVA TY IDENTITY Poštovní 39/2 Ostrava

LIBEREC Kafe Kytka Kostelní 10/5 Liberec

ZLÍN kde nás najdete

Kytku do bytku Kvítková 686 Zlín

127


Vydavatel MILE Magazin cz s.r.o Blatného 1808/10 616 00 Brno IČ: 079 12 200 Registrace: MK ČR E 23371 ISSN: 2571-1784 Vychází čtyřikrát ročně Toto číslo Mile vychází 15. 3. 2019 Foto na obálce Martin Faltejsek Kontakt www.milemag.cz info@milemag.cz Cena 290 Kč / 12 € Redakce Ilona Karásková | šéfredaktorka ilona@milemag.cz Klára Šťastná | produkce produkce@milemag.cz na.ma.tky design | grafická úprava namatky.design@gmail.com Spolupracovníci Martin Faltejsek | fotograf Jiří Hloušek | fotograf Tereza Melicharová | fotografka Adéla Bosáková | stylistka Ondřej Lipár | texty Supervize výroby Soffa, s. r. o., www.soffamag.cz Adéla Kudrnová | supervize konceptu Helena Stiessová | texty Hana Janišová | redakce a korektury Róbert Kováč | grafická supervize Tisk H.R.G., s. r. o. Svitavská 1203 570 01 Litomyšl Distribuce Chcete se stát prodejcem Mile? Napište nám na info@mile.cz Předplatné Předplatné magazínu o svatbách Mile objednávejte na www.milemag.cz nebo zašlete e-mail na chcimile@milemag.cz


Název záhlaví — 6

Za pomoc při přípravě tohoto vydání Mile děkujeme svým partnerům:


SKUTEČNÉ SVATBY ŠEST PŘÍBĚHŮ

SNUBNÍ PRSTENY SOUTĚŽ

ROZHOVOR ZUZANA KUBÍČKOVÁ

JANÁČKOVA MÚZA FOTOSTORY

9 772571

2 9 0 Kč | 1 2

178006

91