Page 1

motoLUCART MOTORYZACJA

-

SPORT

-

STYL

-

TECHNOLOGIE

-

ROZRYWKA

-

PORADNIKI

Bezpłatny egzemplarz

fot: archiwum Valvoline

numer 1 (1) JESIEŃ 2013

Wojna płci kto lepiej radzi sobie za kółkiem?

Pogromcy

mitów

obalamy samochodowe mity

Samochód elektryczny na każdą kieszeń?

Zamiast benzyny


2

motoLUCART

Pytania do eksperta wszystko, co chcesz wiedzieć o samochodach, ale wstydzisz się zapytać

Diesel kontra benzyna

Na Wasze pytania odpowiada

Pytanie: Czym różni się silnik benzynowy od silnika Diesela? Czy te drugie naprawdę pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy? Odpowiedź: Obydwa typy silników mają ze sobą wiele wspólnego. Ich praca polega na przetworzeniu mieszanki chemicznej w energię mechaniczną za pomocą serii krótkich, kontrolowanych wybuchów. Różnica polega na sposobie ich wywoływania. W silnikach benzynowych tłoki sprężają paliwo oraz powietrze, po czym zapalają je za pomocą fot: pixabay.com iskry ze świec zapłonowych. W rozwiązaniu Diesela sprężane jest tylko powietrze, a paliwo wtryskuje się dopiero po chwili. Wysoka temperatura sprężonego powietrza sama zapala mieszankę, dlatego nie stosuje się tam świec. Badania pokazują, że dzięki większej gęstości oleju napędowego te właśnie silniki cechują się wyższym kilometrażem. Czy oznacza to duże oszczędności? Na samym paliwie na pewno, należy jednak wziąć pod uwagę wyższe ceny samych pojazdów oraz naprawy i utrzymania takiego silnika. Najprościej rzecz ujmując Diesel pozwoli nam na oszczędności, jednak zauważymy je dopiero po kilku latach, a i wtedy nie będą miażdżąco bardziej opłacalne. No i najważniejsze: silniki Diesela nie zadziałają z instalacją gazową. fot: pixabay.com

Pytanie: Jeżdżę na oponach całorocznych. Mój znajomy mówi, że nie jest to dobry wybór. Czy to prawda? Odpowiedź: Niestety muszę tu przyznać rację Pana znajomemu. Najprościej mówiąc, opony całoroczne (błędnie nazywane wielosezonowymi) z powodu swej uniwersalności nie są wyspecjalizowane ani do warunków zimowych, ani letnich. Można to porównać do używania trampek - niby dobre na każde warunki, ale nie zastąpią traperów na lodzie ani klapków na plaży. Opony letnie, które powinny być aktualnie stosowane, zapewniają lepszą przyczepność, mniejszy opór (a tym samym - oszczędność paliwa) i są zdecydowanie bardziej odporne na wakacyjne warunki atmosferyczne. Dzięki zwiększonej odporności na ścieranie i wysokie temperatury zużywają się odczuwalnie wolniej od całorocznych. Jak widać, ich niższa cena stanowi więc pozorną oszczędość.

Bartosz Wójcikiewicz z firmy LucArt Automotive

fot: archiwum Exide

Co z tym akumulatorem?

Opony całoroczne

fot: archiwum LucArt

NASZ EKSPERT

Pytanie: Po rozładowaniu akumulatora odpaliłem samochód z kabli i pojeździłem tak długo, aż się naładuje. Po jakimś czasie znowu nie odpalił. Czy jest zepsuty? Odpowiedź: Możliwe, ale niekoniecznie. Odpalanie samochodu z kabli jest bardzo niebezpieczne dla akumulatora (i całej elektroniki w pojeździe), podobnie zresztą jak całkowite wyładowanie. Przyczyna może być jednak inna - ładowanie za pomocą alternatora w żadnym wypadku nie może być stałym rozwiązaniem. Akumulator należy ładować prostownikiem (najlepiej inteligentnym), by znacznie przedłużyć jego żywotność.

fot: pixabay.com

Egzamin na prawo jazdy Pytanie: Wkrótce mam podejść do egzaminu na prawo jazdy. Macie dla mnie jakieś rady? Odpowiedź: Najbardziej oczywistą wydaje się: zachowaj spokój. W stresie można o tym zapomnieć, ale najważniejsze jest poprawianie błędów, jeśli się je popełni. Gasnący nagle na rondzie silnik nie przekreśli Twoich szans, jeśli natychmiast zareagujesz - zamiast panikować, uruchom ponownie pojazd i opuść rondo. Jeśli egzaminator zobaczy, że zrobiłeś tak na egzaminie, będzie wiedział, że poradzisz sobie w takiej samej sytuacji w życiu.

Jak często należy wymieniać olej? Pytanie: Od znajomych kierowców słyszałem, że olej należy wymieniać co 5 tysięcy kilometrów. Czytałem jednak gdzieś w internecie, że można to robić znacznie rzadziej. Kto ma rację? Odpowiedź: W tym przypadku: internet. Zarówno silniki, jak i same oleje, różnią się ogromną liczbą czynników - nie może więc istnieć dla nich jedna, wspólna liczba kilometrów. Co więcej, dzisiejsze oleje zawierają złożone dodatki, które wyraźnie przedłużają ich przydatność.Zasada jest bardzo prosta: olej należy wymieniać tak często, jak zaleca to producent pojazdu.

Masz pytanie? Wyślij je na adres: ekspert@lucart.pl Autor najciekawszego pytania otrzyma nagrodę - niespodziankę!

fot: pixabay.com


motoLUCART EDYTORIAL NA DOBRY POCZĄTEK

Jednocześnie jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii, dlatego jeśli macie jakiekolwiek sugestie, które pomogłyby nam poprawić jakość niniejszego pisma, wyślijcie je do nas na adres podany poniżej. Życzymy dobrej zabawy! Redakcja motolucart@lucart.pl

02

Zapytaj eksperta

04

Tajemnicze etykiety

06

W razie awarii

07

Samochód elektryczny własnej roboty

10

Sztuka Aikido

11

Wojna płci

12

Z czym to się pije?

13

Wielki drift w małej skali

14

Czas na relaks

TEMAT NUMERU

fot: Grzegorz Glinka

Z dumą prezentujemy pierwszy numer magazynu Moto LucArt. Naszym celem jest dostarczanie Wam informacji, które dotyczą codzinnego życia mężczyzny, od obsługi samochodu, poprzez sport, modę i zdrowie, aż po rozrywkę z prawdziwego zdarzenia. Liczymy, że ten darmowy biuletyn sprawi Wam tyle radości, ile nam przyniosło jego tworzenie.

3

07 ZAMIAST BENZYNY Czy możliwe jest stworzenie samochodu elektrycznym za 1500 zł? Polacy udowadniają, że tak!

Na Wasze pytania odpowiada Bartosz Wójcikiewicz - ekspert z firmy LucArt.

z napędem

fot: flickr.com

fot: LucArt

Rozszyfrowujemy napisy na opakowaniach olejów silnikowych Zestaw przydatnych porad związanych z eksploatacją samochodu

02 EKSPERTA PYTANIA DO

Wywiad z Grzegorzem Glinką - uczniem, który sam buduje samochody elektryczne.

04 ETYKIETY

TAJEMNICZE

fot: flickr.com

fot: Katia Sulei

O tej niezwykłej sztuce walki opowiada Rafał Rzepus. Dlaczego kobieta pyta o drogę, a mężczyźnie nie wypada?

10 AIKIDO

06 AWARII W RAZIE

Na rynku mnóstwo jest dodatków do olejów i paliw. Jak się w tym nie pogubić?

POLICYJNE

fot: flickr.com

fot.: Mateusz Marczykowski - archiwum prywatne

Wyścigi samochodów RC mogą dostarczyć tyle samo emocji, co prawdziwe pojazdy.

Krzyżówka, sudoku, dowcipy - w sam raz na długie, jesienne wieczory.

biuletyn reklamowy

motoLUCART

11

DROGOWA

WOJNA PŁCI

13 DRIFT

STEROWANY

zespół redakcyjny: Bartosz Wójcikiewicz, Michał Skrzypek, Piotr Skrobol

skład: Michał Skrzypek

pod patronatem:

druk:

ul. Katowicka 51; 41-400 Mysłowice

Oddział Poligrafia, Drukarnia w Sosnowcu

LucArt Automotive S.C.

Polskapresse Sp. z o.o.


4

motoLUCART

TAJEMNICZE ETYKIETY czyli jak czytać oznaczenia na butelce oleju silnikowego

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiednio dobrany chroni silnik i zapewnia jego niezawodne funkcjonowanie. W sklepach znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów olejów przeznaczonych do różnych typów silników. Właściwy wybór ułatwią nam oznaczenia oleju umieszczone na opakowaniu. Olej pełni w samochodzie bardzo ważną rolę - chroni elementy silnika przed zużyciem, aktywnie usuwa szkodliwe zanieczyszczenia powstające w procesie jego eksploatacji, zabezpiecza ważne elementy osprzętu silnika, w tym filtry cząstek stałych (DPF) i katalizatory. Dzięki odpowiedniemu składowi oleju silnik może pracować bezawaryjnie i   zapewnić trwałość sięgającą setek tysięcy kilometrów przebiegu pojazdu. Na rynku istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych, różniących się ceną, jakością, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Wybierając

odpowiedni olej powinniśmy zwrócić uwagę na typ auta, rodzaj paliwa stosowanego w samochodzie, warunki atmosferyczne, a także na styl jazdy kierowcy. Wybór oleju wydaje się więc nie lada wyzwaniem. W celu uniknięcia groźnych dla silnika pomyłek, każdy producent samochodu zapisuje w książce serwisowej zalecaną dla danej marki auta klasę jakości oleju (norma producenta lub norma wg. ACEA lub API). Dzięki temu, aby wybrać właściwy olej, wystarczy dokładnie przeczytać oznaczenia na opakowaniu. Firma Shell produkuje wysokiej jakości oleje do różnych typów silnika. Ze względu na bogaty wybór produktów marki Shell i troskę o klienta, firma przywiązuje dużą wagę do opisów, które umieszcza na butelkach swoich produktów np.: najbardziej uniwersalnego i nowoczesnego oleju Shell Helix Ultra Extra 5W-30. Ze względu na wygodę kierowców poszukujących najlepszej ochrony dla silnika ich samochodu, podobny, czytelny opis posiadają butelki wszystkich innych olejów z oferty Shell Helix.

Mineralny czy syntetyczny?

fot: pixabay.com

Ogromnie istotną informacją, umieszczaną na każdym opakowaniu, jest rodzaj oleju silnikowego. O rodzaju i ostatecznym przeznaczeniu oleju decydują użyte podczas produkcji składniki. Współczesne środki smarne otrzymuje się przez wprowadzenie do płynów bazowych dodatków uszlachetniających. Modyfikują one właściwości użytkowe oraz chronią produkt przed zmianami w trakcie eksploatacji. Oleje bazowe otrzymuje się podczas przeróbki ropy naftowej na dwa sposoby: w procesie destylacji, w wyniku której uzyskujemy oleje mineralne lub też na drodze skomplikowanej syntezy chemicznej, dzięki której uzyskujemy oleje syntetyczne. Przez zmieszanie oleju mineralnego z syntetycznym otrzymuje się tzw. olej półsyntetyczny. Każdy z tych trzech rodzajów oleju posiada inne właściwości fizyczne oraz chemiczne, przeznaczone do różnych typów silników. Korzyści ze stosowania oleju syntetycznego to najdłuższe przebiegi, zmniejszone zużycie silnika i oleju, jest to również jedyne rozwiązanie do silników z filtrem DPF (silnik diesla). Tzw. oleje półsyntetyczne dzięki zastosowaniu domieszki oleju syntetycznego mają poprawiony parametr zimnego rozruchu, ale niestety znacznie krótsze przebiegi w porównaniu do olejów w pełni syntetycznych. Mineralne produkty to oleje o niższej cenie, które nie mogą być stosowane we wszystkich typach silników.

Wymiana oleju Właściwy rodzaj oleju określają wymagania producenta samochodu. Wiele też zależy od stanu silnika. W nowych autach stosuje się zazwyczaj oleje syntetyczne (np. Shell Helix Ultra Extra 5W-30). Jeśli samochód ma już dłuższy przebieg to alternatywą może być olej półsyntetyczny (np. Helix HX7 10W-40). W starszych pojazdach, szczególnie gdy silnik zaczyna zużywać więcej oleju w porównaniu do silnika nowego, można wykorzystać olej mineralny np. Shell Helix HX5 15W-40. Oleje silnikowe zawierają specjalne pakiety dodatków czyszczące silnik od wewnątrz. Najskuteczniej działają oleje syntetyczne, a to dzięki wysokiej odporności na utlenianie wspomagane specjalistycznymi dodatkami myjącymi. Dzięki charakterystyce bazy olejowej dodatkowym efektem jest oszczędność paliwa w porównaniu z olejami półsyntetycznymi i mineralnymi. Jeżeli silnik jest już bardzo wyeksploatowany, stosowano w nim olej mineralny i nie mamy historii wymian oleju w silniku to przejście na olej syntetyczny może być ryzykowne. Dzięki bardzo dobrym własnościom penetracji oleju syntetycznego możemy spowodować wymycie zanieczyszczeń zalegających w silniku, co spowoduje jego rozszczelnienie. Wymyte zanieczyszczenia zaczną krążyć w silniku powodując zapychanie kanalików olejowych, a także obniżenie ciśnienia oleju. Rezultatem tego mogą być niepotrzebne wycieki oleju, a w konsekwencji całkowite zepsucie silnika. Wymieniając lub uzupełniając olej w silniku należy zatem pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie: jeśli nie jesteśmy pewni, na czym jeździł nasz samochód wcześniej, nigdy nie należy wymieniać oleju mineralnego na syntetyczny. Olej syntetyczny można zastąpić półsyntetycznym lub mineralnym, a półsyntetyczny - mineralnym.

SAE - KLASYFIKACJA LEPKOŚCIOWA OLEJÓW SILNIKOWYCH UZALEŻNIA ONA LEPKOŚĆ OLEJU OD TEMPERATURY OTOCZENIA W NISKICH TEMPERATURACH (KLASY ZIMOWE) I ZAPEWNIA ODPOWIEDNIO GRUBY FILM SMARNY W TEMPERATURACH WYSOKICH (KLASY LETNIE). OBECNIE POWSZECHNIE STOSOWANE SĄ OLEJE WIELOSEZONOWE ZAPEWNIAJĄCE ODPOWIEDNIĄ LEPKOŚĆ OLEJU PRZEZ WSZYSTKIE PORY ROKU, ZARÓWNO W WARUNKACH ZIMOWYCH, JAK I LETNICH. W NASZEJ STREFIE KLIMATYCZNEJ ZALECA SIĘ STOSOWANIE OLEJÓW O NASTĘPUJĄCYCH KLASACH LEPKOŚCI SAE SYNTETYCZNE:

5W-30; 5W-40

PÓŁSYNTETYCZNE:

10W-40

MINERALNE:

15W-40

ZIMOWE KLASY LEPKOŚCI SAE MINIMALNA TEMPERATURA SAE, W KTÓREJ OLEJ ZAPEWNIA ŁATWY ROZRUCH SILNIKA

Graniczne temperatury gwarantujące łatwy rozruch silnika dla klas 0W, 5W, 10W i 15W pokazuje tabelka: Liczby poprzedzające „W” ( Winter 0W -40°C – Zima), oznaczają zimową klasę lepkości. 5W -35°C Im niższa liczba, tym wyższa płynność 10W -30°C oleju, czyli niższa może być temperatura 15W -25°C otoczenia, w jakiej dany olej może być stosowany.

LETNIE KLASY LEPKOŚCI SAE

Letnie klasy lepkości SAE określają kolejne, coraz wyższe zakresy lepkości, czyli grubość filmu smarnego chroniącego silnik w wysokiej temperaturze. Liczbom znajdującym się po „-” 20, 30, 40, 50, 60 przypisane są coraz wyższe zakresy lepkości mierzone w wysokiej temperaturze. Im wyższa wartość, tym grubszy film smarny, czyli wyższa może być temperatura pracy silnika, przy której olej nie traci swoich właściwości smarnych. Klasy 20 i 30 zapewniają dodatkowo oszczędność paliwa.


motoLUCART

5

Klasyfikacja jakościowa – API i ACEA Kolejną istotną wytyczną przy wyborze właściwego środka smarnego jest klasyfikacja jakościowa. Określa ona własności użytkowe oleju oraz jego przydatność do smarowania silników danego typu. Producenci ponoszą duże nakłady na badania olejów pod jej kątem, gdyż oprócz testów laboratoryjnych obejmują one także testy w normalnych warunkach pracy silnika. Istnieją dwa rodzaje klasyfikacji: europejska ACEA, opracowana przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników oraz amerykańska

API, Amerykańskiego Instytutu Naftowego. Podstawą do powstania tego podziału były różnice w konstrukcji silników między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Obie klasyfikacje dzielą oleje na dwie grupy: oleje do silników benzynowych oraz oleje do silników o zapłonie samoczynnym (Diesla). Na opakowaniach olejów zazwyczaj podane są obydwie klasyfikacje. Należy też wspomnieć o coraz częściej przywoływanej klasyfikacji ILSAC, która dotyczy pojazdów produkowanych w Stanach Zjednoczonych i Azji.

Klasa lepkości oleju – SAE Bardzo ważnym parametrem środków smarnych jest klasa lepkości, która określa temperaturę, w jakiej może być używany olej. To od niej zależy, w jakim stopniu olej chroni współpracujące części jednostki napędowej przed zużyciem. Lepkość olejów silnikowych określa się według klasyfikacji lepkościowej SAE, opracowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Olej poddaje się licznym testom, a ich wyniki określają właściwości smarne oleju w niskiej i wysokiej temperaturze. Klasyfikacja lepkości SAE wyróżnia sześć klas olejów letnich i sześć klas olejów zimowych. Najczęściej mamy do czynienia z olejami silnikowymi wielosezonowymi, opisywanymi przez dwie wartości przedzielone myślnikiem, np. „5W-40”. Obecnie wszystkie oleje jednosezonowe (5W, 10W, 15W lub 20, 30, 40, 50) zostały zastąpione olejami wielosezonowymi (5W-40, 10W-40, 15W40), dostosowanymi do wysokich potrzeb współczesnych kierowców. Oleje wielosezonowe dostosowane są zarówno do pracy w wysokich, jak i niskich

temperaturach. Zastosowanie odpowiedniego oleju nie tylko chroni silnik, ale także zwiększa komfort jazdy i pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Olej silnikowy spełnia w samochodzie bardzo ważną rolę: smaruje i uszczelnia silnik, chroni przed korozją, utrzymuje w czystości jednostkę napędową samochodu oraz zmniejsza ilość drgań. Efekty jego działania bardzo wyraźnie widoczne są w codziennej pracy auta, dlatego tak ważne jest właściwe dopasowanie oleju do typu silnika. Aby ułatwić nam dokonanie właściwego wyboru, wszystkie najważniejsze parametry środka smarnego powinny znaleźć się na opakowaniu. Przykładem prawidłowo oznakowanego oleju jest butelka Shell Helix Ultra Extra 5W-30, którego producent z dużą starannością zadbał o czytelność zamieszczonych na niej informacji. Etykieta na produkcie nie tylko zawiera niezbędne informacje, ale także klarowny opis zawartości butelki. Dzięki temu Shell Helix gwarantuje dokonanie prawidłowego wyboru oleju w szybki i pewny sposób.

ACEA - KLASYFIKACJA JAKOŚCIOWA OLEJÓW DO OBSŁUGI SERWISOWEJ OPRACOWANA PRZEZ EUROPEJSKIE STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW.

PODZIAŁ OLEJÓW WEDŁUG KLASYFIKACJI ACEA A/B - OLEJE DO SILNIKÓW BENZYNOWYCH I DIESELA W SAMOCHODACH OSOBOWYCH A1/B1

oleje paliwooszczędne, HTHS ≥ 2,6 mPa.s (xW-20), a 2,9 do 3,5 pozostałe*.

A3/B3

oleje średniej jakości HTHS ≥ 3,5 mPa.s.

A3/B4

oleje najwyższej jakości HTHS ≥ 3,5 mPa.s.

A5/B5

oleje paliwooszczędne, najwyższa jakość, HTHS ≥ 2,9 mPa.s do 3,5 mPa.s*.

C – oleje „Low saps” dla wyposażonych w systemy oczyszczania spalin (trójdrożne katalizatory, filtry DPF) silników benzynowych i diesla w samochodach osobowych. C1, C2

oleje „Low SAPS”, paliwooszczędne; HTHS ≥ 2,9 mPa.s.

C3, C4

oleje „Low SAPS” ; HTHS ≥ 3,5 mPa.s*.

Uwaga: * Oleje mogą być nieodpowiednie do zastosowań w pewnych typach silników. W razie wątpliwości sprawdź w Książce Obsługi.

E4, E6, E7, E9 - OLEJE DO SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH I AUTOBUSÓW Z SILNIKAMI O ZAPŁONIE SAMOCZYNNYM

KLASYFIKACJA OLEJÓW WEDŁUG NORM PRODUCENTÓW SAMOCHODÓW

Poza klasyfikacjami olejów opracowanymi przez międzynarodowe organizacje również producenci samochodów m.in: Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW, Ford, General Motors, Renault, MAN, Volvo, Scania, opracowują własne metody badań i wymagania dla olejów silnikowych w postaci norm fabrycznych.

Tekst został przygotowany przez firmę Shell, producenta oleju Shell Helix Ultra Extra


6

motoLUCART

ZADBAJ O SWÓJ SAMOCHÓD Czy czyszczenie dodatkami działa? Eksploatacja nowoczesnego samochodu to zdecydowanie więcej niż okresowa wymiana oleju, filtrów, czy też rozrządu. Aby silnik mógł bezawaryjnie służyć przez dziesiątki tysięcy kilometrów, warto pamiętać o regularnym czyszczeniu układu wtryskowego - bez względu na to czy eksploatujemy pojazd z silnikiem benzynowym, czy też z silnikiem Diesla. Wtryskiwacze można wyczyścić na kilka sposobów: - w wyspecjalizowanym zakładzie, który zajmuje się czyszczeniem oraz regeneracją wtryskiwaczy - w warsztacie, w którym czyści się układy wtryskowe za pomocą specjalnych urządzeń np. Jet CleanTronic - poprzez wlanie odpowiedniego dodatku do zbiornika z paliwem. Trzecia opcja jest najłatwiejsza do przeprowadzenia i jednocześnie wysoce skuteczna pod warunkiem regularnego korzystania z dodatków czyszczących. Do silników benzynowych polecamy produkt Liqui Moly Oczyszczacz wtryskiwaczy 1971, natomiast do silników Diesla Liqui Moly Oczyszczacz wtryskiwaczy Diesel 2666.

Co zrobić, kiedy w trasie zaświeci mi się kontrolka oleju? Użytkownicy nowych lub prawie nowych samochodów często nie zdają sobie sprawy, że „zapalenie się” kontrolki oleju może dotyczyć również ich pojazdów. Bez względu na wiek samochodu po zaświeceniu się czerwonej kontrolki oleju należy bezwzględnie zatrzymać samochód (oczywiście w bezpiecznym miejscu) i wyłączyć silnik. Następnie trzeba sprawdzić na miarce ilość oleju w silniku. Jeżeli oleju jest zbyt mało, należy kupić olej silnikowy i uzupełnić jego poziom. Najlepiej kupić olej o takich samych właściwościach lepkościowych i spełniający wymagane przez producenta specyfikacje, jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warunkowo (tylko po to, by dojechać do najbliższego warsztatu) możliwe jest wlanie innego dostępnego oleju silnikowego. Sprawa wygląda inaczej, gdy oleju jest zbyt dużo - w takiej sytuacji nie powinno się kontynuować jazdy, samochód powinien być zabrany do warsztatu za pomocą lawety.

Czy można przejść z oleju 10W-40 na 5W-40? Bardzo często osoba, która kupiła używany samochód dostaje wraz z „nowym” autem historię jego eksploatacji w postaci książeczki serwisowej; czasami w komorze silnika znaleźć można naklejkę „przeglądową” z informacją o oleju, na jakim eksploatowany jest silnik. Czasem zdarza się, że poprzedni właściciel zastosował olej o innej lepkości i specyfikacji od tej, którą przewidział producent silnika / samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy możliwa jest ponowna eksploatacja na oleju o klasie lepkości i specyfikacji zalecanej przez producenta? Oczywiście, że tak, jednak przed wymianą oleju dobrze jest przeprowadzić czyszczenie układu olejowego. Do starego oleju należy wlać produkt Liqui Moly Pro Line Engine Flush 2662, uruchomić silnik i pozostawić pracujący na biegu jałowym przez 10 – 15, po czym można wymienić olej na właściwy.

Czy do samochodów z DPF.FAP należy stosować specjalne oleje?

?

Jakie czynności powinniśmy wykonać po zakupie używanego samochodu? Zakup „nowego” używanego samochodu wiąże się zazwyczaj kilkoma poważnymi wydatkami. Dobrym zwyczajem jest zrobienie kilku wymienionych obok czynności po to, by świeżo zakupiony pojazd nie zawiódł nas w najmniej odpowiedniej sytuacji.

Coraz bardziej wyśrubowane normy emisji spalin wymusiły na producentach zastosowanie w samochodach filtrów cząstek stałych. Pojazdy takie powinny być eksploatowane na olejach spełniających wymagania producenta silnika przez całe swoje “życie”, bez względu na jego przebieg. Najbardziej popularne normy dla pojazdów w DPF-em to VW 507.00 lub MB 229.51. Obie te aprobaty spełnia olej Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30.

- wymiana rozrządu - przegląd stanu zawieszenia - czyszczenie układu wtryskowego - czyszczenie układu dolotowego - wymiana oleju - wymiana filtrów

Dział porad jest sponsorowany i przygotowany przez firmę Liqui Moly


motoLUCART

7

PALIWO Z GNIAZDKA Nieustanny wzrost cen paliwa sprawia, że zarówno producenci, jak i sami kierowcy z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się alternatywnym rozwiązaniom. I o ile do tej pory konwersja samochodu ze spalinowego na elektryczny wiązała się z jednorazowym wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych, przyszłość zdaje się rysować w jasnych barwach. O tym i innych zagadnieniach rozmawiamy z Grzegorzem Glinką, autorem projektu, który na celu ma stworzenie samochodu elektrycznego za mniej niż 4 tysiące złotych (wraz z samym pojazdem). Czy to, co dziś jest wyłącznie luksusem dostępnym dla nielicznych, miało wkrótce stać się standardem? fot.: Grzegorz Glinka - archiwum prywatne

Twój projekt ma za sobą dopiero pierwsze kilometry, a już można nazwać go sukcesem. Skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie taniego samochodu elektrycznego? W dzisiejszych czasach ceny paliw rosną jak szalone. Niestety nie można tego powiedzieć o zarobkach. Energia elektryczna, choć równie nieodporna na kryzys, wydaje się być znacznie pewniejszą inwestycją. Ładowarka do akumulatorów nie wymaga innego prądu od tego, który pobiera choćby nasz telewizor. Oznacza to, że dostawcy energii nie będą w stanie wprowadzić dodatkowych opłat w zależności od urządzenia, które podłączymy do sieci. W ogólnym rozrachunku oznacza to ogromne oszczędności, czyli dokładnie to, czego oczekuje dzisiejsze społeczeństwo.

Jaką przewagę ma samochód elektryczny Zasada działania jest bardzo prosta. W miejsce Twojego projektu nad zwykłymi pojazdami? silnika spalinowego wstawiamy elektryczny A w czym im ustępuje? o odpowiednio dobranej mocy. Specjalny Pierwszą i podstawową zaletą z pewnością sterownik interpretuje sygnał z  pedału gazu, jest ekonomia. Koszt przejażdzki wynosi zmieniając tym samym parametr pracy około 4zł za każde 100 km, co w porównianiu silnika. Podczas jazdy korzystamy z energii z cenami paliwa stanowi śmieszną kwotę. elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach, Niższe są także straty energii - silnik spalinowy które ładujemy za pomocą odpowiedniej wykorzystuje około 30% pobranego paliwa, ładowarki (zamontowanej w pojeździe). podczas gdy wydajność elektrycznego waha Zamiana silnika oznacza oczywiście, że się w przedziale od 70-98%. Do uzupełniania wiele innych elementów - od świec po układ energii nie potrzeba żadnych specjalistycznych wydechowy - staje się zbędne. Jeśli są w stacji, wystarczy zwykłe, domowe gniazdko. dobrym stanie, ich sprzedaż może dodatkowo Jako, że pojazd nie wytwarza spalin, jest znacznie bezpieczniejszy dla środowiska, obniżyć koszt całej konwersji. co przy dzisiejszym postępie cywilizacji nie Jak to możliwe, że Twój samochód działa?

Jak myślisz, dlaczego nikomu dotąd nie udało się tego osiągnąć? Sekret tkwi w zastosowanych częściach, dobranych z myślą o przyszłych klientach. Jak dotąd producenci skupiali się na zastosowaniu nowych (a co za tym idzie drogich) elementów, by zaspokoić najbardziej wymagające potrzeby. Móje rozwiązanie zaprojektowane zostało tak, by stać na nie było przeciętnego Kowalskiego. Oznacza to wykorzystanie używanych części, które nabyć można w niskiej cenie (np. w internecie). Nowe są jedynie przewody, elementy fot.: Grzegorz Glinka - archiwum prywatne elektroniczne potrzebne do budowy układów Jakich osiągów należy oczekiwać? oraz mocowanie silnika, dzięki czemu uda się Projekt jest skierowany do osób, które chcą zachować najwyższą jakość. jeździć tanio do pracy/szkoły, czy też na O Twoim projekcie świat usłyszał za niedalekie wycieczki, dlatego w obecnym pośrednictwem serwisu PolakPotrafi, gdzie kształcie prędkość maksymalna oscyluje spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. w granicach 70-90 km/h w zależności Czy uważasz to za dobry start? Czy może od ukształtowania terenu, typu i stanu dziś zacząłbyś gdzie indziej? naładowania akumulatorów. Zasięg zależny Serwis PolakPotrafi.pl to świetne miejsce jest od pojemności baterii oraz stylu jazdy. na realizację dobrych pomysłów. Cieszę Wynik szczegółowych testów wskazuje na się, że udało się sfinansować projekt w 150 km na jednym ładowaniu przy obecnej takim stopniu (231% wymaganej kwoty do konstrukcji. Osiągi można jednak zwiększać, realizacji projektu). Sponsorzy z portalu nie zakupując nowsze i pojemniejsze akumulatory. tylko pomogli mi spełnić marzenia. Otworzyli Koszt produkcji przekracza jednak wtedy również światu drzwi do przyszłości. zakładane 4 tysiące złotych.

pozostaje bez znaczenia. Główną wadą wydaje się ograniczona prędkość oraz zasięg. Matematyka udowadnia jednak, że ta druga wartość tylko pozornie nie dorównuje standardowym pojazdom. Choć na jednym ładowaniu przejedziemy do 150 km, dystans ten pokonamy ponad 8 razy taniej niż w przypadku zwykłych osobówek. Faktyczną niewygodą jest za to ewentualna naprawa - do niej potrzebny jest bowiem fachowiec znający się na elektronice. Wyklucza to niestety ogromną liczbę mechaników. A jak to wygląda od strony prawnej? Samochód rejestrujemy jako pojazd czterokołowy inny bądź samochód osobowy z adnotacją – napęd elektryczny, pojemność = 0cm3. Potrzebny jest także przegląd, który po dobrej konwersji nie powinien jednak stanowić żadnego problemu - należy pamiętać, że wiele elementów pozostaje bez zmian, zatem należy zadbać o hamulce czy światła. Negocjacje z ubezpieczalnimi przyniosły efekt - w części z nich specjalnie dla mojego projektu opracowano odpowienią polisę, dzięki czemu tanie elektryczne samochody już wkrótce mogą pojawić się na naszych drogach.

Z Grzegorzem Glinką rozmawiał Michał Skrzypek autopromocja

Pełny wywiad znajduje się pod adresem www.lucart.pl/paliwo-z-gniazdka


promocja sezonowa

oleje silnikowe

PLN

12500

9900

PLN

SAE 5W40

SAE 10W40

PLN

11600 SAE 5W30

Castrol Edge Turbo Diesel 5L

Motul 6100 Synergie+ 5L

Uniwersalny, syntetyczny olej silnikowy przeznaczony do silników wysokoprężnych.

Posiada specjalne dodatki redukujące tzw. konsumpcję oleju w silniku.

PLN

9400

PLN

SAE 5W30

6800 SAE 10W40

Elf Evolution SXR 5L

Mobil Super 2000 X1 4L

Castrol Edge FST 4L

Najnowszej generacji, paliwooszczędny, wielosezonowy olej silnikowy.

Najwyższej jakości semisyntetyczny olej silnikowy zapewniający wysoki poziom ochrony i sprawności silnika.

W pełni syntetyczny olej, który został opracowany wspólnie z grupą VW/Audi. Spełnia najnowsze standardy w trosce o zachowanie najwyższej czystości silnika, a tym samym prowadzi do zmniejszenia emisji niebezpiecznych związków chemicznych do atmosfery..

PLN

11700

PLN

SAE 5W30

PLN

8900 SAE 10W40

8500 SAE 10W40

Valvoline Maxlife 4L Półsyntetyczny olej silnikowy, opracowany specjalnie dla samochodów z dużym przebiegiem. Dzięki unikalnemu systemowi dodatków uszlachetniających produkty MaxLife regenerują kluczowe części silnika, wydłużając jego żywotność.

Mobil Super 3000 XE 5L

Mobil Super 2000 X1 Diesel 5L

Przyczynia się do utrzymania wydajności systemu redukcji emisji spalin w pojazdach zarówno z silnikami Diesla jak i benzynowymi.

Półsyntetyczny olej silnikowy, który cechuje się wyjątkowo skutecznym utrzymaniem wnętrza silnika w czystości.

PLN

9900

PLN

SAE 5W30

8900 SAE 5W40

Shell Helix Ultra Extra 4L

Total Quartz 9000 5L

Zawiera pakiet specjalnych dodatków czyszczących, które aktywnie usuwają szkodliwe osady z silnika.

Doskonale spełnia swoją rolę w silnikach wielozaworowych, wyposażonych w turbosprężarki czy bezpośredni wtrysk.

zamów telefonicznie pod nr +48 32 222 55 15 lub w jednym z naszych oddziałów! (pełną ich listę znajdziesz na www.lucart.pl/kontakt oraz na ostatniej stronie tego biuletynu)


PLN

34000

PLN

16200

PLN

14300

CB440

CC400

CA770 77Ah / 760A 3 lata gwarancji Centra Plus CB440 - 44Ah / 400A - Dwa lata gwarancji

PLN

Centra Standard CC400 - 40Ah / 320A - Dwa lata gwarancji

29500

PLN

CA640

31900

CA722

Centra Futura CA770 Zastosowanie: - mocne silniki Diesla lub silniki benzynowe

Centra Futura CA640 - 64Ah / 640A - Trzy lata gwarancji

- bogate wyposażenie (fabryczne + dodatkowe) - ekstremalne temperatury - intensywnie użytkowany pojazd

PLN

PLN

23900

Centra Futura CA722 - 72Ah / 720A - Trzy lata gwarancji

17500

PLN

23500 CB620

Varta Silver Dynamic D21 - 61Ah / 600A - Dwa lata gwarancji

PLN

Varta Blue Dynamic B18 - 44Ah / 440A - Dwa lata gwarancji

19300

PLN

31800

akumulatory

w sieci

62Ah / 540A

2 lata gwarancji

Bosch S4 002 - 52Ah / 470A - Dwa lata gwarancji

Bosch S5 008 - 77Ah / 780A - Dwa lata gwarancji

Centra Plus CB620 Zastosowanie: - większość nowoczesnych pojazdów - standardowe wyposażenie - standardowo użytkowany pojazd

kup teraz!

znajdź najbliższy oddział

www.lucart.pl/kontakt

Powyższa lista nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Oferta ważna do wyczerpania zapasów objętych promocją. Podane ceny obowiązują w przypadku sprzedaży telefonicznej lub w dowolnym z oddziałów hurtowni LucArt Automotive. Listę punktów znaleźć można na stronie www.lucart.pl (zakładka kontakt) oraz na końcu niniejszego biuletynu.


10

motoLUCART

Policyjne

Aikido Większości z nas Japonia kojarzy się z samochodami, nowymi technologiami oraz sztukami walki. O ile z tymi pierwszymi stykamy się na co dzień, o tyle sztuki walki znamy przeważnie z filmów. Jeśli już ktoś jest na tyle obeznany z tematem, że odróżnia Aikido od Karate, jego wiedza bazuje w większości na panujących wśród nas stereotypach. Może czas zburzyć nieco nasze wyobrażenie? Aikido powszechnie znane jest jako „miękka”, wręcz „delikatna” sztuka walki. Zwane jest często „sztuką pokoju” czy „sztuką walki bez walki”. Faktycznie, w niektórych szkołach można się z takim podejściem spotkać. Ale ta sztuka walki ma też swoje drugie oblicze. Bardziej… praktyczne. W szkole Aikido Yoshinkan założonej przez Gozo ShiodaSensei odbywa się kurs uważany za jeden z najcięższych kursów sztuk walki na świecie. To Senshusei. Senshusei powstał w 1957 roku w celu szkolenia jednostek specjalnych tokijskiej policji (Kidotai). Później, w roku 1980, został otwarty także dla cywilów. Od początku lat

Aiki nie można wyjaśnić słowem pisanym czy mówionym. Bez zbędnego gadania. Zrozum poprzez praktykę. Morihei Ueshiba

Aikido Yoshinkan i oddziały Kidotai pod wieloma względami są bardzo podobne. W obu przypadkach ogromną wagę przywiązuje się do dyscypliny. Wojskowy porządek panujący w Kidotai wybija się na tle regularnych oddziałów policji, podobnie jak dyscyplina panująca na treningu Yoshinkan przeważnie różni się od tej panującej na treningach innych Kurs odbywa się w kwaterze szkół Aikido. głównej Yoshinkan Aikido treningu opanowania, (Honbudojo). Zaczyna się na W początku kwietnia, a kończy z koncentracji i konsekwencji początkiem marca kolejnego w  działaniu również widać podobieństwo. roku. Intensywne treningi ogromne trwają przez 11 miesięcy, 5 Jeśli w trakcie interwencji dni w tygodniu, od 7.30 do funkcjonariusz nie opanuje 14.00. Ponieważ szkolenie emocji i poniosą go nerwy, rozpoczyna się od nauczania zostaje usunięty z oddziałów Dlatego brutalne podstaw Yoshinkan Aikido od Kidotai. kandydatów nie wymaga się zachowania tych oddziałów dużego doświadczenia w tej policji należą do rzadkości. sztuce walki. Inaczej jednak sprawa wygląda jeśli chodzi Jest jeszcze jeden aspekt o przygotowanie fizyczne stawiający bardzo blisko Aikido kursantów – tutaj poprzeczka i wspomnianą policję. To funkcjonariuszy postawiona jest bardzo wysoko. nastawienie do tłumu, często bardzo Jak wspomniano wcześniej kurs agresywnego. W Aikido z  kolei Senshusei stworzony został to stosunek do partnera na w celu szkolenia oddziałów macie. Z założenia żadne specjalnych policji. Formacja działania podejmowane przez ta powołana została przede Kidotai nie mogą zagrażać życiu wszystkim do szybkiego czy zdrowiu demonstrantów, i   skutecznego reagowania na przy czym mają skutecznie zamieszki w stolicy Japonii. spełnić swoje zadanie. Dlatego dziewięćdziesiątych pośród jego uczestników spotkać można także wielu zagranicznych kandydatów na instruktorów Yoshinkan Aikido. Pierwsze dwa miesiące traktowane są jako okres próbny ponieważ wielu z cywilnych uczestników rezygnuje, nie wytrzymując fizycznie i psychicznie presji treningów.

m.in. podczas pełnienia służby funkcjonariusze ci nie są uzbrojeni w broń palną! Podobnie w Aikido, podczas ćwiczenia różnych rzutów, dźwigni czy kontroli, bezpieczeństwo partnera stawiane jest na pierwszym miejscu. Dlatego Aikido ze swoimi technikami i założeniami idealnie wpisuje się w potrzeby oddziałów specjalnych nie tylko tokijskiej policji. Opisywane powyżej Aikido Yoshinkan z powodu sposobu ćwiczenia i prowadzonych treningów nazywane jest często „twardym” stylem Aikido. Województwo śląskie jest póki co chyba jedynym obszarem w Polsce gdzie można poćwiczyć Yoshinkan. W Katowicach Klub Sportowy Bumeikan, prowadzący swoje sekcje w Ochojcu i na os.  Paderewskiego, zaprasza na treningi wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej sztuce walki. Oprócz poprawy własnego bezpieczeństwa, treningi Aikido niosą ze sobą wiele innych pozytywnych elementów. Przekonajcie się sami!

Rafał Rzepus

REKLAMA

Po więcej informacji zainteresowanych odsyłamy na stronę

www.bumeikan.pl bądź telefonicznie pod numerem

605033244

fot: Daniel Wencel

fot: Katia Sulei


motoLUCART 11 y.com

ixaba

fot: p

A N J WO ŁCI P

go

e Dlacz

yt

gę, o r d ao

ap t e i b ko

nie ź y z c ęż

?

da a p y ie w

n

am

> KOBIETY JEŻDŻĄ BEZPIECZNIEJ Statystyczna kobieta na świecie powoduje wypadek co 6,7 mln kilometrów, a mężczyzna co 4,3 mln km. Statystyki Komendy Głównej Policji mówią, że około 75 proc. wypadków, powodowanych jest przez płeć brzydszą. Mężczyźni powodują nie tylko więcej wypadków, ale ich skutki są też bardziej kosztowne, co potwierdzają statystyki firm ubezpieczeniowych. Kobiety – poza nielicznymi wyjątkami – za kierownicą nie rywalizują, y.com

ixaba

a po prostu jadą do celu. To męski testosteron powoduje, że kierowcy

fot: p

są agresywni i skłonni do nadmiernego ryzyka. Wiele kobiet – często ze względu na mniejszą praktykę – czuje się mniej pewnie za kierownicą, dlatego nie decyduje się na brawurową jazdę.

> MÓZG A STANIE W KORKU Kobiety zapytane przez NaviExpert o to, co jest dla nich najważniejsze w nawigacji, zadeklarowały, że w równym stopniu aktualne mapy oraz funkcja omijania korków. Mężczyźni docenili przede wszystkim mapy – aż 75 proc. badanej grupy wskazało je jako podstawową wartość w nawigacji. Z tego wynika, że kobiety pewniej czują się, mając wsparcie nie tylko przy dalekich podróżach, ale również podróżując po mieście. Są bardziej skłonne od mężczyzn zaufać technologii, by zaoszczędzić

y.com

ixaba

fot: p

czas, choć udowodniono, że to one spokojniej reagują na stanie w korku.

> WALKA Z PRZYZWYCZAJENIAMI

> W NIEZNANYM TERENIE

Funkcja omijania korków wymaga natomiast od kierowcy, by zaufał

Naukowcy z Uniwersytetu w Ulm przeprowadzili eksperyment na temat

technologii, zmienił swoje przyzwyczajenia i podróżował trasami

orientacji w przestrzeni. Jego uczestnicy – kobiety i mężczyźni – musieli

proponowanymi przez nawigację ze względu na optymalny czas dotarcia

znaleźć wyjście z labiryntu w jak najkrótszym czasie. Zadanie to lepiej

do celu. W takiej sytuacji mężczyzna jest bardziej skłonny powiedzieć,

wykonali mężczyźni. Rezonans magnetyczny pokazał, że u mężczyzn

że to on najlepiej wie, w jaki sposób jeździć po swoim mieście. Kobieta

podczas wykonywania tego zadania hipokamp – struktura, która

w tej samej sytuacji jest bardziej skłonna ufać zewnętrznym autorytetom

umożliwia określenie pozycji ciała w stosunku do otoczenia – był bardziej

– chociażby technologii nawigacyjnej. Dlaczego? Przekazywanie

aktywny. U kobiet natomiast aktywny był fragment kory mózgowej,

informacji między półkulą prawą – odpowiedzialną za kontrolę reakcji

która zarządza pamięcią wzrokową. Kobiety lepiej orientują się w

emocjonalnej, a półkulą lewą - odpowiedzialną za procesy logicznego

terenie, w którym już były, ponieważ kierują się charakterystycznymi

i racjonalnego myślenia, jest u kobiet sprawniejsze niż u mężczyzn.

punktami, które tam się znajdują. Mężczyźni natomiast orientują się głównie na podstawie kierunków i stosunków odległości, dzięki czemu

tekst: akumulator.pl

łatwiej im się odnaleźć w zupełnie nieznanym terenie.


12

motoLUCART

C

zyści silnik ze wszystkich szkodliwych osadów i resztek oleju. Poprawia sprawność mechaniczną silnika poprzez rozpuszczanie osadów, m.in. osadu blokującego pierścienie tłokowe. Producent: LIQUI MOLY.

01

Engine Flush

N

awet niewielki osad węglowy (niespalone paliwo) może zaszkodzić silnikowi, obniżając jego osiągi i zwiększając zużycie paliwa. Środki czyszczące do układów paliwowych VPS Synpower szybko usuwają osady obniżające moc. Producent: Valvoline.

02

Samochód

N

owoczesny dodatek do silników Diesla zapewniający lepsze przyspieszenie samochodu. Mieszalny ze wszystkimi paliwami Diesel i bioDiesel. Posiada właściwości czyszczące układ wtryskowy. Producent: LIQUI MOLY.

04

Speed Tec Diesel

P

oprzez usuwanie osadów z komory spalania i dokładne oczyszczanie najważniejszych części układu paliwowego dodatki te pomagają przywrócić moc silnika, zmniejszyć zużycie paliwa i emisje spalin, wydłużając żywotność silnika. Producent: Valvoline.

07

Maxlife System Cleaner

szlachetniacz do paliwa, który skutecznie zwiększa liczbę oktanową (w zależności od już istniejącej) o wielkość od 2 do 4 jednostek. Nie zawiera ołowiu ani innych metali dlatego jest bezpieczny dla samochodów z katalizatorem. Producent: LIQUI MOLY.

03

Octane Plus

Do sprawnej obsługi samochodu wystarczy podstawowy zakres płynów: paliwo, olej silnikowy, płyn hamulcowy itp. Dlaczego więc rynek roi się od specjalistycznych dodatków? I w które z nich warto w ogóle zainwestować? Odpowiedź na to pytanie jest w pełni uzależniona od naszych potrzeb. Osoby, które lubią wyciskać ze swojego pojazdu pełną moc, powinny przyjrzeć się środkom zwiększającym liczbę oktanów. Jeśli komuś zależy na przedłużaniu żywotności

na sterydach Na rynku znaleźć można mnóstwo wszelkiego rodzaju dodatków do olejów i paliw. Jak się w tym nie pogubić?

Synpower System Cleaner

U

silnika, warto zwrócić uwagę na szeroką gamę tzw. “płukanek”. Istnieją również preparaty, które poprzez zmniejszenie emisji spalin dbają o nasze środowisko. Niech przedstawiona na tej stronie lista posłuży nam jako punkt wyjścia przy wyborze produktu dostosowanego do naszych potrzeb.

Ś

rodek zapobiegający utracie oleju. Powstrzymuje utratę oleju przy nieszczelnościach silnika. Przywraca elastyczność uszczelkom. Preparat minimalizuje zużycie oleju. Producent: LIQUI MOLY.

05

Verlust Stop

C

zyści zanieczyszczone układy wtryskowe w silnikach benzynowych, usuwa koks i  osad z części układu paliwowego, wtryskiwaczy i  zaworów dolotowych, zapewniając równiejszą pracę, lepsze osiągi i mniejszą szkodliwość spalin. Producent: LIQUI MOLY.

08

Injection Reiniger

D

odatek do ochrony filtra DPF zapobiega powstawaniu sadzy, wydłuża żywotność filtra cząstek stałych. Zwiększa niezawodność oraz obniża koszty eksploatacji. Producent: LIQUI MOLY.

06

Dieselpartikelfilter Schutz

Ś

rodek do ochrony układu zasilania. Przeznaczony do wszystkich systemów wtrysku paliwa silników benzynowych. Chroni przed korozją , szkodliwymi osadami i szkodliwymi substancjami znajdującymi się w paliwie.. Producent: LIQUI MOLY.

09 Benzin System Pflege

autopromocja

Te oraz inne dodatki znajdą Państwo w ofercie sieci


motoLUCART 13

WIELKI DRIFT w małej skali

fot.: Mateusz Marczykowski - archiwum prywatne

Choć przeciętnemu Polakowi kojarzą się głównie z zabawkami, pojazdy RC cieszą się sporą popularnością sportowców, a ich właściciele traktują je na równi z pełnowymiarowymi samochodami. Historia Driftingu, czyli techniki jazdy polegającej na celowym zerwaniu przyczepności kół, jednocześnie zachowując wysoką prędkość podczas pokonywania zakrętów, rozpoczęła się około 1970 roku w Japonii. Od tego czasu prawdziwi zapaleńcy stale ulepszali zarówno swoje pojazdy, jak i techniki mające na celu dominację nad innymi zawodnikami. Jako, że potrzebne modyfikacje wiązały się z olbrzymimi kosztami, hobbyści wpadli na pomysł odwzorowania swoich zainteresowań w znacznie mniejszej skali. Jako, że realistyczne modele samochodów od dawna dostępne były na rynku, wystarczyło kilka usprawnień,

by stworzyć zupełnie nowy sport. Nazwa RC Drifting nasunęła się już automatycznie (RC to skrót od Radio Controlled, czyli “sterowane radiowo”). W krókim czasie hobby zaczęło zdobywać coraz więcej zwolenników, co zaowocowało stworzeniem profesjonalych drużyn oraz organizację zawodów na całym świecie. Czym cechuje się taki samochód? W przypadku Driftingu (który stanowi jedną z wielu kategorii związanych z miniaturowymi modelami, obok wyścigów czy pokazów helikopterów, a nawet dronów wojskowych), najczęściej spotyka się pojazdy odwzorowane w skali 1:10 wyposażone w napęd

elektryczny lub spalinowy. W tym drugim przypadku silnik wykorzystuje paliwo Nitro, które przekłada się na wysokie osiągi, jednocześnie narażając jednak model na szybsze zużycie i uszkodzeania mechaniczne. Z tego powodu początkującym kierowcom poleca się silniki elektryczne, które są znacznie lżejsze oraz cichsze. Zapewniają również bardziej precyzyjne sterowanie oraz ułatwione zerwanie przyczepności, co pozwala na uzyskanie znacznie efektowniejszych ślizgów. Jedną z najważniejszych różnić między modelami driftingowymi a wyścigowymi jest konstrukcja opon. Zawodnicy zdecydowali się na rezygnację

z tworzyw opartych na gumie, która zapewnia zwiększone tarcie, przez co mogłaby uniemożliwić wejście w zakręt pod dużym kątem w sosunku do osi jazdy. Zamiast tego zdecydowano się na zmodyfikowane opony z PCV, charakteryzujące się twardością oraz niskim współczynnikiem tarcia. Pozwoliło to najlepszym zawodnikom na wykonywanie nawet kilkumetrowych driftów. Sport stał się na tyle popularny, że zwrócił uwagę gigantów branży motoryzacyjnej. Wielu z nich postanowiło zainwestować we własne drużyny, na co najlepszym przykładem jest polski Valvoline RC Drift Team.

Pod skrzydłami

fot.: Mateusz Marczykowski - archiwum prywatne

VALVOLINE

Z Mateuszem Marczykowskim z Valvoline RC Drift Team o walce na torach driftingowych oraz współpracy z jednym z największych producentów olejów silnikowych rozmawia Michał Skrzypek.

Skąd wzięło się u Ciebie zainteresowanie RC Driftingiem? Po wypadku, któremu uległem w 2008 roku, zacząłem szukać ciekawego hobby. Jako, że niemal od zawsze interesował mnie tuning i drifting (zawody i imprezy tuningowe odwiedzałem od dawna), postanowiłem spróbować swoich sił w modelarstwie. Stąd do RC Driftingu już prosta droga, gdyż wiąże się on ze sporymi możliwościami tuningu zarówno podwozia, jak i karoserii modelu.

Jak zaczęła się Wasza współpraca z firmą Valvoline? W 2011 roku wziąłem udział w zawodach organizowanych w Debrznie - jest to najszybsza runda driftingowa w Europie, gdzie Paweł Trela pobił rekord prędkości w kontrolowanym poślizgu. Tam, podczas pokazów RC Driftingu, na którym sterowałem modelem czerwonego BMW

E30 wyposażonym w replikę silnika s62b50, zauważył mnie Krzysztof Jędrzejewski. Bardzo podobnym pojazdem dysponował wówczas jeden z zawodników PUZ Drift Team. Wtedy zaproponowano mi współpracę. Tym samym od 2011 roku jesteśmy oficjalnie sponsorwani przez Valvoline.

Ile oficjalnych zawodów macie już na koncie? Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ bierzemy udział w ogromnej ich liczbie. Sądzę, że przez 4,5 roku działalności udało nam się odwiedzić około 70 wystaw, zawodów oraz imprez marketingowych.

Czy RC Drifting to drogi sport? Koszt nowego, nadającego się do rywalizacji podwozia to około 1500zł. Do tego należy doliczyć karoserię, koła i akumulatory. By rozpocząć przygodę z RC Driftingiem należy

liczyć się z początkowym wydatkiem w wysokości około 2,5 tys. zł. Później jest już znacznie taniej, pod warunkiem, że kierowca pozostanie przy swoim pierwszym modelu.W Valvoline RC Drift Team cały czas sporo inwestujemy - tworzymy nowe modele, karoserie, elementy dekoracyjne. Wszystko trzeba zrobić samemu, ponieważ skala 1:10 jest bardzo mało popularna pod względem detali.

Jakie są główne wymagania turniejowe dotyczące pojazdów? Model musi mieć napęd 4x4 lub tak zwany CS, czyli zróżnicowaną prędkość na osiach (tył kręci się szybciej, co powoduje łatwiejsza inicjację driftu). Karoseria modelu musi być odpowiednikiem auta z tylnim napędem.

Czy planujesz kiedyś “przesiąść się” na pełnowymiarowe samochody? Chęci są spore, jednak osobiście nie lubię robić czegoś dla samej zabawy. Nie mógłbym jeździć autem, które nie mogłoby konkurować

z innymi. Wiem, że dobry samochód to duże pieniądze, którymi obecnie nie dysponuję. Jednak w tym roku Valvoline sponsoruje Akademię Driftingu STW i mam obiecany jeden dzień szkolenia i jazdy.

Jak oceniasz sytuację RC Driftingu w Polsce? Jest coraz lepiej. Dzięki zaangażowaniu Valvoline w tym roku zorganizowałem serię zawodów Valvoline RC Drift Cup 2013, co pozwoliło na dodatkowe rozsławienie sportu. Pierwsza runda odbyła się w kwietniu w Szczecinie, druga miała miejsce w czerwcu w Warszawie. Aktualnie przygotowujemy się na trzecią rundę trwającą w dniach od 31.08 do 01.09 w toruńskim centrum Plaza Cała seria zakończy się wielkim finałem w Poznaniu podczas targów Hobby 2013. Jeśli chodzi o polskich kierowców RC, mamy kilku naprawdę zdolnych chłopaków, którzy spokojnie mogliby rywalizować z europejskimi zawodnikami.


14

motoLUCART

KRZYŻÓWKA - SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ! POZIOMO: 4. Producent samochodów z koniem w logo 6. Typ silnika 10. Struktura umożliwiająca określenie pozycji ciała w stosunku do otoczenia (odpowiedź w tym numerze) 11. Samochód, który lubi imprezy 12. Słynna seria filmów z Jasonem Stathamem, znana z widowiskowych pościgów 13. ...Moly, niemiecki producent dodatków do olejów i paliw 14. Stosuje się w niej filtr kabinowy

2

1 3

4

5 6

7 8

10

9

11

PIONOWO: 1. Technika prowadzenia samochodu, zwana również “ślizgiem” 2. Producent akumulatorów, właściciel marki Centra 3. Magazynuje prąd w samochodzie 5. Dawna nazwa samochodu 7. Model Forda produkowany do 1993 roku (zastąpiony przez Mondeo) 8. Robert, słynny polski kierowca 9. Popularna nazwa Fiata 126p

13

12

14

SUDOKU ŁATWE

ŚREDNIE

3 1 8 9 5 7

6 4

3 2 6 5 3

5 3 1 8

2 1 9 9 8 7 6 2 7 8 4 3 5 1 9 8

6

1 5 4 6 9 3 4 9 7

TRUDNE

8 4 6 5 2 1 3 7 3 4

5 7

6 2 8 6 8 9

8 9 2 6 8 7 1 2

5 3 2 1 8 4

1 9 3 6 7 6 2

5 7

1 8 2 4

7 5 1

DOWCIPY Siedmioletni chłopczyk spaceruje sobie chodnikiem w drodze do szkoły. Podjeżdża samochód. Kierowca odsuwa szybkę i mówi: - Wsiadaj do środka to dam Ci 20 złotych, lizaka i chipsy! Chłopczyk nie reaguje i przyspiesza kroku. Samochód powoli toczy się za nim. - No nie bądź taki... wsiadaj! Moja ostatnia oferta 50 złotych, chipsy, cola i pudełko chupa-chups! - Oj odczep się, tato! Kupiłeś Multiplę to musisz z tym żyć.

***

Zdarzył sie wypadek - Polak (fiat 126p) z Niemcem (VW passat) się zderzyli, samochody do kasacji, totalna masakra. Z samochodu wychodzi Niemiec, machnął ręką: - E, tam.. 3 miesiące pracy.. a co tam, kupie sobie nowy. Polak wyłazi cały zapłakany: - Eh.. całe życie pracowałem, co ja teraz zrobię? Niemiec na to: - To po co sobie taki drogi kupowałeś?

***

Kolega do kolegi: - Jadę za tydzień autem do Angli! - Ale wiesz, że tam jest ruch lewostronny? Spotykają się następnego dnia: - Dobrze, że mi powiedziałeś o tym ruchu lewostronnym. Wypróbowałem z Bytomia do Katowic. To jest koszmar!

Idzie mężczyzna po lesie, deszcz zacina, wiatr dmie, noc czarna... Nagle patrzy - na ścieżce stoi samochód. Podszedł, zagląda do środka - nikogo. Otworzył drzwi, wsiadł na tylne siedzenie chroniąc się przed deszczem. Nagle samochód ruszył. Mężczyzna zgłupiał... samochód jedzie, on siedzi sam, za kierownicą nikogo... Nagle pojawia się owłosiona ręka, kręci kierownicą i znika... Mężczyzna w coraz większym szoku, ale strach nie pozwala mu nic zrobić. Patrzy wystraszony, pojawiają się pierwsze zabudowania. W końcu samochód zatrzymuje się przed zapuszczonym domem na skraju wsi. Drzwi się otwierają, zarośnięty mężczyzna zagląda do środka i widząc wkulonego ze strachu w najdalszy kąt pasażera pyta: - Co ty tu robisz!?! - Eeee... nic... jadę... - duka przestraszony mężczyzna. - Nie no, oszaleć można!!! Ja pcham a ten sobie jedzie...

***

Dwóch facetów wnosi trzeciego zupełnie nawalonego - tak, że nie może się utrzymać na nogach - do pubu. Siadają przy barze i jeden mówi do barmana: - Dwa piwa! - A ten w środku nie pije? Pyta barman. - Nie, to kierowca.

***

- Marian, mam dla ciebie dwie wiadomości. - To zacznij od dobrej. - Dostaniemy 20 % zniżki u mechanika samochodowego...

- Halo, taxi? - Tak. - Czy zawieziecie mnie do stolicy Niemiec? - Oszalał pan? Wie pan, jak daleko leży Berlin? - Berlin... Sześć liter... pasuje!

*** Kobieta wraca do domu po zakupach. W fotelu siedzi rozleniwiony mąż. - Czy widziałeś kochanie kiedyś pogięty banknot 100-złotowy? - Nie - odpowiada anemiczny mąż. - To patrz. Kobieta gniecie banknot, po chwili pyta: - A czy widziałeś pognieciony banknot 200-złotowy? - Nie - odpowiada znudzony. - No to patrz. Kobieta po raz kolejny gniecie banknot. Po chwili namysłu pyta: - A widziałeś pogięte 100 tysięcy? - Nie - Ożywia się mąż. - To idź i zobacz, stoi w garażu!

*** Była niezła burza i facetowi zerwało blachę z dachu. Trochę ją pogięło, przy okazji więc zabrał ją do mechanika żeby wyprostował. Po dwóch dniach mechanik dzwoni do niego: - Panie, nie wiem co pan z tym samochodem zrobił, ale będzie do odebrania dopiero za tydzień...


niezawodność PLN

12900

SAE 10W40

PLN

5600

PLN

SAE 10W40

10500

PLN

SAE 5W30

11900 SAE 5W50

Opel GM 5L

Ford Formula F 5L

Mobil Peak Life 4L

Szczególnie polecany do silników samochodów marki: OPEL, CHEVROLET oraz SAAB.

Zalecany do silników benzynowych i wysokoprężnych z ekologicznymi filtrami cząstek stałych DPF.

W pełni syntetyczny olej silnikowy, zapewniający doskonałą ochronę przeciwzużyciową elementów silnika.

kondycja

MoS2 Leichtlauf 5L Olej półsyntetyczny MoS2 Leichtlauf zawiera formułę powodującą osadzanie się warstwy dwusiarczku molibdenu na wszystkich powierzchniach podlegających procesowi tarcia. Zmniejsza zużycie paliwa oraz oleju.

PLN

39

PLN

8900 SAE 5W40

6500 LM 3721

LM 2666

Cera Tec 300 ml

PLN

2100 LM 2640

Oczyszczacz wtryskiwaczy Diesel 500 ml

Engine Flush 300 ml

Usuwa osady jakie gromadzą się we wtryskiwaczach, pompie wtryskowej, w komorze spalania. Rozwiązuje problemy związane z nierównomierną pracą silnika.

Czyści silnik ze wszystkich szkodliwych osadów i resztek oleju.

PLN

Shell Helix Ultra 4L

W pełni syntetyczny olej silnikowy, zawierający zmiejszoną zawartość popiołów siarczanowych, fosforu i siarki (tzw. Mid Saps).

W pełni syntetyczny olej silnikowy, wyprodukowany we współpracy z Ferrari.

PLN

Centra Futura CA602

15900 LM 2686

Motul Specific 505.01 5L

moc

Redukuje tarcie i zużycie dzięki ekstremalnie stabilnym chemicznie i termicznie wiązaniom ceramicznym.

PLN

PLN

SAE 5W40

00

PLN

13400

36

00

LM 7629

Zaawansowane procesy produkcyjne oraz znakomite materiały pozwoliły skonstruować akumulator z: 1. wydłużonym czasem użytkowania w porwaniu do standardowego akumulatora 2. wysoką moc rozruchową i niezawodny w każdym warunkach pogodowych rozruch silnika

27600

60Ah / 600A 3 lata gwarancji

TOP TEC 4100 5W40 5L Nowoczesny olej silnikowy typu lekki bieg do całorocznego zastosowania.

PLN

3800

PLN

LM 8342

Dodatek MoS2 300 ml

Klima Fresh

Dodatek do oleju z dwusiarczkiem molibdenu (MoS2) zapewnia stabilną pracę i niezawodność silnika.

Szybko i higienicznie oczyszcza układ klimatyzacji ponadto odświeża całe wnętrze pojazdu, pozostawiając w nim miły zapach.

kup teraz!

29900

Varta E38 - 74Ah / 750A - Dwa lata gwarancji

znajdź najbliższy oddział

www.lucart.pl/kontakt

Powyższa lista nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Oferta ważna do wyczerpania zapasów objętych promocją. Podane ceny obowiązują w przypadku sprzedaży telefonicznej lub w dowolnym z oddziałów hurtowni LucArt Automotive. Listę punktów znaleźć można na stronie www.lucart.pl (zakładka kontakt) oraz na końcu niniejszego biuletynu.

PLN

15700

Bosch S3 002 - 45Ah / 400A - Dwa lata gwarancji


Śląska hurtownia olejów, filtrów i akumulatorów LucArt Automotive.

Jesteśmy blisko Ciebie.

Znajdź nas w swoim mieście! oddział Bytom

ul. Łagiewnicka 11B (tutaj możesz zakupić olej wraz z wymianą) Tel. 32 283 10 68 Kom. 534 300 030 E-mail: bytom@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 09.00-17.00 Sobota: 09.00-13.00

oddział Dąbrowa Górnicza oddział Gliwice

ul. Królowej Jadwigi 34 (przy drodze do dzielnicy Gołonóg) Tel. 32 442 00 54 Kom. 731 400 731 E-mail: dabrowa@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 09.00-17.00 Sobota: 09.00-13.00

ul. Pszczyńska 113 (Budynek Hotel przy stacji Shell) Tel. 32 445 37 44 Kom. 500 800 817 E-mail: gliwice@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 09.00-17.00 Sobota: 09.00-13.00

oddział Katowice

oddział Mysłowice

oddział Oświęcim

oddział Rybnik

oddział Tychy

ul. Katowicka 51 (Budynek PREF-BUD przy stacji SHELL) Tel. 32 222 55 15 Kom. 793 146 402 E-mail: myslowice@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 08.00-18.00 Sobota: 09.00-13.00

Bieruń 43-155 ul. Warszawska 319 (obok budynku firmy Hadex) Tel. 33 488 00 32 Kom. 539 969 555 E-mail: oswiecim@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 09.00-18.00 Sobota: 09.00-13.00

ul. Prosta 137 (za hurtownią Makro) Tel. +48 32 445 04 35 E-mail: rybnik@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 09.00-17.00 Sobota: 09.00-13.00

ul. Graniczna 61 (w pobliżu CH Trzy Stawy) Tel. 32 442 06 96 E-mail: katowice@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Piątek: 09.00-18.00 Sobota: 09.00-13.00

Al. Bielska 135B (Przy osiedlu Cztery Pory Roku) Tel. 32 494 73 94 Kom. 534 225 252 E-mail: tychy@lucart.pl Godziny otwarcia: Poniedziałek-Wtorek: 08.00-18.00 Środa-Piątek: 09.00-17.00 Sobota: 09.00-13.00

MotoLucart  

Biuletyn firmy Lucart Automotive