Page 1

Wolfenstein Przez SeriÄ™ Przez Wieki

10

1


Wolfenstein 3D—Początek Wolfenstein Apogeum Zła Wolfenstein 3D to jeden z najsłynniejszych FPS-ów w historii komputerowej rozrywki, będący kamieniem milowym w rozwoju trójwymiarowych produkcji. Gracz wcieli się w rolę Williama „B.J.” Blazkowicza, agenta alianckich sił specjalnych, który wykonuje najbardziej niebezpieczne misje na terenie wroga. Głównym zadaniem komandosa w Wolfenstein 3D jest spenetrowanie zamku Hollehammer, w którym naziści pod kierunkiem doktora Schabbsa przygotowują tajny projekt niezwyciężonych super2

Okładka

METRYCZKA GRY Producent: ID software Rok wydania:1992 Ocena:8.1 Typ: FPP Wymagania wiekowe:12 Wymagania Sprzętowe: Procesor 122Mhz 1Mb RAM

ROZGRYWKA ROZGRYWKA Fabuła poziomy Wolfensteina Wszystkie w przenosi nas do roku grze to ogromne labi1943. Podczasłatwo gdy syrynty, w których tuacja na(brak wojnie zdaje się pogubić mapy być opanowywana jest się tu największą boprzezDo wojska alianckie, lączką). niektórych naziści wciążbędzie usiłują drzwi konieczne przechylić szalę zwyznalezienie specjalnego cięstwa na swoją klucza - srebrnego lubstronę i podEtap wodzą Heinricha złotego. kończy Himmlera pracują się po znalezieniu win-nad bronią dy itajemniczą zjechaniu na niż- o naBlack szy zwie poziom. DlaSun. wielbicieli eksploracji przewidziano dużą ilość ukrytych pomieszczeń, które można odkryć „opukując” ściany. Zazwyczaj ukryte są w nich skarby (ich zbieranie dostarcza punktów), duże ilości amunicji, albo najmocniejsza giwera. 9 Zabawimy się?

Jestem Wesoły Kostek! CHARAKTERYSTYKA . Przeciwnicy, wyposażeni w zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, starają się zaskakiwać gracza atakami z flanki. Dysponują także własnym morale, które zmienia się adekwatnie do sytuacji widzianej na ekranie – zabicie oficera dowodzącego grupą żołnierzy sprawia, że jego podkomendni wykazują mniejszą chęć do wymiany ognia i stają się dla Blazkowicza łatwiejszym celem.


Wolfenstein 3D—Początek Wolfenstein Apogeum Zła Wolfenstein to kolejna odsłona serii strzelanin traktujących o losach niejakiego B.J. Blazkowicza, żołnierza aliantów na frontach II Wojny Światowej. Opisywana gra stanowi czwartą, po Wolfenstein 3D, Return to Castle Wolfenstein oraz Wolfenstein: Enemy Territory, odsłonę cyklu, której akcja toczy się w pełnym trójwymiarze. Za produkcję tytułu odpowiada firma Raven Software, doświadczona na FPSowym polu za sprawą dwóch części Soldier of Fortune, Star Wars Jedi Knight oraz 8 Quake’a 4.

Okładka

METRYCZKA GRY Producent: Raven Software Rok wydania:2009 Ocena:7.3 Typ: FPS Wymagania wiekowe:18 Wymagania Sprzętowe: Pentium 4 3.2Ghz 1Gb RAM

ROZGRYWKA ROZGRYWKA Fabuła poziomy Wolfensteina Wszystkie w przenosi nas do roku grze to ogromne labi1943. Podczasłatwo gdy syrynty, w których tuacja na(brak wojnie zdaje się pogubić mapy być opanowywana jest się tu największą boprzezDo wojska alianckie, lączką). niektórych naziści wciążbędzie usiłują drzwi konieczne przechylić szalę zwyznalezienie specjalnego cięstwa na swoją klucza - srebrnego lubstronę i podEtap wodzą Heinricha złotego. kończy Himmlera pracują się po znalezieniu win-nad bronią dy itajemniczą zjechaniu na niż- o naBlack szy zwie poziom. DlaSun. wielbicieli eksploracji przewidziano dużą ilość ukrytych pomieszczeń, które można odkryć „opukując” ściany. Zazwyczaj ukryte są w nich skarby (ich zbieranie dostarcza punktów), duże ilości amunicji, albo najmocniejsza giwera. 3 Zabawimy się?

CHARAKTERYSTYKA Trójwymiarowy silnik może dzisiaj wydawać się archaiczny, ale w czasach gdy Wolfenstein 3D rządził na niemal każdym PeCecie, była to absolutna rewolucja. Największym mankamentem programu jest jego monotonność, wynikająca głównie z braku bardziej wyrafinowanej architektury. Wszystkie ściany składają się z takich samych, kwadratowych bloków a jedne od drugich wyróżniają tylko tekstury.


Wolfenstein: Return To Castle Enemy Wolfenstein Territory Sequel legendarnej gry akcji, praktycznie pierwszego przedstawiciela gatunku FPS Wolfenstein 3D. Akcja przenosi nas w czasy II Wojny Światowej, gdzie wcielamy się w postać agenta B.J. Blazkowicza. Już od samego początku wszystko wygląda źle nasz bohater jest zamknięty w jednej z cel nazistowskiego zamku Wolfenstein. Wokoło panoszy się zbuntowany owoc niemieckich naukowców - super żołnierze, tajna broń która miała przechylić szalę wojny na ich stronę, a obróciła się przeciwko własnym stwórcom. 4

Okładka

METRYCZKA GRY Producent: ID software Rok wydania:2001 Ocena: 7.7 Typ: FPS Wymagania wiekowe:16 Wymagania Sprzętowe: Procesor 500Mhz 128 Mb RAM

ROZGRYWKA Poruszamy Gracze mogą sięrozgrypo trzech wać samodzielne wielkich poziomemach. cze lubWteżnich całenapotykampakamy nie składające wielu wymagająsię z cych przeciwników. trzech rozbudowanych, Każdy z nich odznacza następujących po sobie się dobrą meczy. Dostępne sztucznąsąinteligencją, dwie kampanie dzięki umiejktórej na porządku scowione w Afryce dziennym są sytuacjei gdy Północnej Europie wróg– odrzucawchodzące mecze nasz granat, w chowakampanii skład się za przeszkoafrydami, itp.rozgrywają się kańskiej kolejno: w Libii, Egipcie i Tunezji, zaś mecze wchodzące w skład kampanii europejskiej toczą się w Niemczech, Szwecji oraz w okolicach Morza Czarnego.

To ja już lecę... 7

CHARAKTERYSTYKA Użytkownicy otrzymują możliwość wyboru jednej z pięciu klas postaci: inżyniera, specjalisty od tajnych operacji, lekarza, zwykłego żołnierza i dowódcy. Każda z nich posiada właściwe tylko sobie umiejętności i rodzaje broni, bardzo pomocne podczas różnorodnych misji – począwszy od niszczenia wrogiego składu paliw, a skończywszy na eskortowaniu czołgu lub atakowaniu niemieckiego garnizonu.


Wolfenstein: Return To Castle Enemy Wolfenstein Territory Wolfenstein: Enemy Territory to samodzielna, darmowa gra akcji/FPS, osadzona w realiach II Wojny Światowej, dedykowana wyłącznie rozgrywce wieloosobowej w sieci Internet i w sieci lokalnej. Stworzył ją zespół Splash Damage w kooperacji z firmami id Software i Activision, z myślą o rozgrywkach drużynowych. Gra pozwala uczestniczyć w rozgrywce do 64 graczy.

6

Okładka

METRYCZKA GRY Producent: Splash Damage Rok wydania:2003 Ocena: 8.3 Typ: FPS Multiplayer Wymagania wiekowe:16 Wymagania Sprzętowe: Procesor 600Mhz 128 Mb RAM

ROZGRYWKA Gracze mogą Poruszamy sięrozgrypo wać samodzielne trzech wielkich poziomecze lubWteżnich mach. całenapotykampanie składające kamy wielu wymagająsię z trzechprzeciwników. cych rozbudowanych, następujących Każdy z nich odznacza po sobie meczy. się dobrą Dostępne sztucznąsąintedwie kampanie ligencją, dzięki umiejktórej scowione na porządku w Afryce dziennym Północnej są sytuacjei gdy Europie wróg– mecze wchodzące odrzuca nasz granat, w skład kampanii chowa się za przeszkoafrykańskiej dami, itp.rozgrywają się kolejno: w Libii, Egipcie i Tunezji, zaś mecze wchodzące w skład kampanii europejskiej toczą się w Niemczech, Szwecji oraz w okolicach Morza Czarnego.

To ja już lecę... 5

CHARAKTERYSTYKA Do naszej dyspozycji oddano cały arsenał broni, między innymi karabin maszynowy M40, granaty, miotacz płomieni, itp. Czeka nas więc nie lada wyzwanie, wiele walki, eksploracje licznych tuneli i komnat, w sumie wszystko to co niegdyś stanowiło o sukcesie Wolfensteina oprawione w nowoczesną grafikę i pełne bajerów.

ger  

gergre rae grae

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you