Page 24

zdrowie

DIETA NA ZDROWE KOŚCI NAJLEPSZĄ FORMĄ AKTYWNOŚCI DLA NASZEGO UKŁADU RUCHU JEST REKREACYJNE PŁYWANIE.

Skoro już mowa o obuwiu, warto wspomnieć o szpilkach. Wiele kobiet ze względów estetycznych decyduje się zakładać buty na wysokim obcasie, ale trzeba pamiętać, że to niesie ze sobą zdrowotne konsekwencje. - Szpilka powyżej 5 cm w dużym stopniu obciąża organizm, bo nasze ciało musi sobie skompensować niefizjologiczne ustawienie stopy. Przodostopie przejmuje bardzo dużą masę, co przede wszystkim skutkuje skróceniem mięśni łydki. Odbija się to też na stawach i miednicy, która ustawia się w przodopochyleniu i powoduje zmianę krzywizny kręgosłupa. Pogłębia się fizjologiczna lordoza, a co za tym idzie, pojawiają się przeciążenia prowadzące z czasem do bólu kręgosłupa, bioder i kolan. Dlatego radzę, by w miarę możliwości zmieniać wysokość obcasów - dodaje Michał Marchlik. - Jeżeli kobieta, która dość często nosiła wysokie szpilki, zauważy dolegliwości i postanowi skończyć z takim obuwiem, to nie powinna całkiem rezygnować z obcasów. Może to skończyć się stanem zapalnym i powikłaniami związanymi ze ścięgnem Achillesa. Najlepiej stopniowo schodzić z wysokości, nie zapominając o ćwiczeniach rozciągających - mówi specjalista z ACM WSG.

GDY NIE MIJA BÓL Postępujące choroby układu ruchu czy wspomniane dolegliwości związane z noszeniem obcasów potrafią długo nie dawać o sobie znać. W przypadku złamań, skręceń czy innych urazów ból jest nagły, silny i przeważnie łatwo nam ocenić, czy obrażenia odniesione na skutek jakiegoś zdarzenia wymagają interwencji lekarza. Czasem kończy się tylko na stłuczeniach, jednak jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, albo mimo stosowania zimnych okładów nie zmniejsza się opuchlizna, powinniśmy udać się na konsultację. - Kobiety chętniej chodzą do lekarzy czy na rehabilitację. Mężczyźni częściej wyznają zasadę, że nie potrzebują pomocy z zewnątrz. Tymczasem konsekwencje takiego „przeczekanego” urazu też mogą być poważne - zwraca uwagę Michał Marchlik. - Weźmy przykład skręcenia kostki.

24

miasta kobiet.pl

Z czasem ból się zmniejsza, ale jednak go odczuwamy, więc zmienia się nam stereotyp chodu. To z kolei rzutuje na wszystko, co mamy wyżej - kolana, biodra i kręgosłup. Konsekwencje niezaleczonego urazu mogą mieć wpływ na zupełnie inne strefy ciała, dlatego tak ważny jest wywiad z pacjentem, podczas którego należy ustalić, co tak naprawdę jest przyczyną bólu. Osoby z poważniejszymi urazami trafiają do szpitali pełniących dyżur ortopedyczny. Tam przechodzą tzw. triage, czyli ocenę ciężkości stanu chorego, a następnie właściwe badanie lekarskie, po którym mogą zostać skierowani na diagnostykę dodatkową, taką jak badanie RTG. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań wdrażane jest leczenie. - Traumatologia narządu ruchu charakteryzuje się stosowaniem szerokiego spektrum metod leczenia, od najczęściej stosowanego unieruchomienia gipsowego po operacje. Pacjenci z obrażeniami narządu ruchu wymagają często także rehabilitacji. Czas potrzebny na wyleczenie obrażeń i powrót chorego do zdrowia - o ile jest to możliwe - najczęściej liczy się w tygodniach lub miesiącach - mówi ortopeda.

PAMIĘTAJMY O PROFILAKTYCE Za kondycję naszych kości i stawów w dużej mierze odpowiadają wrodzone uwarunkowania i to, jak dbaliśmy o siebie we wczesnej młodości. Nie oznacza to jednak, że w późniejszym wieku nie mamy już na nią żadnego wpływu. Jednym z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać, jest regularny ruch. - Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia całego organizmu, w tym oczywiście i układu ruchu. Ważne jest to szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Taka rekreacyjna aktywność powinna być dobrze zaplanowaną częścią naszego codziennego życia. Musi być też adekwatna do naszych możliwości - mówi dr Jakub Ohla. - Sport wyczynowy zwykle ostatecznie uszkadza narząd ruchu na skutek długotrwałych przeciążeń. Dlatego warto wybierać aktywność ogólnorozwojową, niosącą niskie ryzyko urazu, taką jak pływanie czy gimnastyka.CP

Jeżeli chcemy mieć mocne kości, przede wszystkim starajmy się ograniczyć sól, cukier i mąkę, czyli te produkty, które utrudniają nam przyswajanie wapna. Zwiększajmy też podaż wapnia przez nabiał lub białko roślinne. By nasze chrząstki były silniejsze, dieta powinna być pełna warzyw i owoców, bogatych w antyoksydanty, witaminę C i betakaroten, który opóźnia procesy starzenia się stawów. Natomiast kwasy omega-3, pochodzące z ryb morskich i oleju lnianego, chronią chrząstki i stawy przed wysuszeniem. Warto też jeść samą żelatynę, np. w postaci galaretek. Zawarte w nich aminokwasy wspomagają odbudowę tkanki łącznej, a spożywane regularnie zapobiegają zwyrodnieniom stawów, na które szczególnie narażone są kobiety.

S Y LW I A M A L A K dietetyk Centrum Edukacji Żywieniowej w Bydgoszczy

Miasta Kobiet marzec 2017  
Miasta Kobiet marzec 2017  
Advertisement