Page 22

temat zdrowie

ZEJDŹ Z WYSOKOŚCI Kobiety są bardziej narażone na choroby stawów i kości, jednak to panowie częściej doznają urazów układu ruchu. Sytuacja diametralnie zmienia się po 50. roku życia. Paniom nie pomagają też wysokie obcasy. TEKST: Tomasz Skory - Najwięcej pacjentów z urazami odnotowuje się w wakacje i dotyczy to głównie dzieci. Latem obserwujemy też dużo ciężkich uszkodzeń narządu ruchu związanych z wypadkami komunikacyjnymi i urazami sportowymi. Zimą natomiast urazy najczęściej dotyczą nadgarstków oraz stawów biodrowych i skokowych, po upadkach na śliskim podłożu - mówi dr Jakub Ohla, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza. Wydawać by się mogło, że kobiety, ze względu na drobniejszą budowę ciała, są bardziej narażone na takie obrażenia i to one częściej trafiają na oddziały ortopedyczne. Jeżeli jednak przyjrzymy się statystykom, to okaże się, że wśród dorosłych tę większość stanowią mężczyźni. - Dzieje się tak dlatego, że to oni częściej podejmują się prac fizycznych i decydują się na większe ryzyko w pewnych aktywnościach, takich jak choćby sport. Ale mówimy tu jedynie o przedziale wiekowym od 20 do 60 lat. Powyżej tej granicy wiele osób zwalnia tempo życia i uwidaczniają się u nich różnice biologiczne. W grupie powyżej pięćdziesiątki więcej urazów dotyczy kobiet - tłumaczy Michał Marchlik, mgr fizjoterapeuta z Akademickiego Centrum Medycznego WSG. Jednym z powszechniejszych schorzeń układu ruchu, wpływającym na możliwość powstania jego obrażeń, jest osteoporoza - choroba

22

miasta kobiet.pl

prowadząca do zmniejszania się masy kostnej. Częściej ten problem dotyczy kobiet, co związane jest ze zmianą aktywności hormonalnej po ostatniej miesiączce. To jednak niejedyne schorzenie ortopedyczne w większym stopniu dotykające pań niż panów. - Choroba zwyrodnieniowa kolan, podobnie jak osteoporoza, też przede wszystkim dotyczy kobiet. Przyczyna tej nierówności nie została do końca wyjaśniona. Innymi takimi dolegliwościami są choroby zwyrodnienia stawów i cała gama schorzeń narządu ruchu, które zmniejszają wytrzymałość szkieletu lub obniżają jego biologiczny potencjał gojenia i regeneracji - mówi dr Jakub Ohla.

NIEBEZPIECZNE SZPILKI Urazom układu ruchu sprzyja podeszły wiek, nie tylko ze względu na postępującą osteoporozę. Odpowiada za to wiele innych chorób, wpływających np. na częstotliwość upadków. - To duży problem wieku podeszłego, związany z zaburzeniami koordynacji ruchowej i równowagi, problemami ze wzrokiem, ograniczeniem wydolności układu krążenia i oddechowego oraz wielu innych. Bardzo ważne są działania profilaktyczne, tj. leczenie chorób wieku starczego, zabezpieczenie otoczenia pacjenta, odpowiednie oświetlenie i adekwatne obuwie - radzi ortopeda.

Miasta Kobiet marzec 2017  
Miasta Kobiet marzec 2017  
Advertisement