Page 1

CITY

ČÍ S LO 1 0 / 20. P R OS I N C E

LEDEN 2012

SPECIÁLNÍ MAGA ZÍ N M F DN E S O PR A Z E A PRO PR A Ž A N Y

Událost desetiletí Po více než dvaceti letech můžete vidět na Pražském hradě expozici pokladu nevyčíslitelné hodnoty.

Rozhovor s operní hvězdou, která vystoupí v únoru v praze

+SERVIS

Svatovítský poklad CITY TÉMA

CITY KNIHY

Slevy míří na Prahu

CITY GOURMET

Lednové novinky a akce

8

Jak koupit a připravit ryby

18

28

CITY ADRESA

Pražský hrad, jak ho neznáte

30


Majitel a šéfkuchař restaurace Aromi a La Finestra

Kenwood Cooking Chef KM 070 je jedinečný kuchyňský robot, který i vaří. Indukční plotna zabudovaná přímo pod mísou zajistí dokonalou kontrolu teploty s přesností na dva stupně. Rozsah teploty 20 - 140°C umožní široké využití při přípravě pokrmů. Vyzkoušejte italské rizoto, masové ragú, omáčky, telecí na víně či šlehané krémy. De’Longhi Praga s.r.o., tel.: +420 222 222 650, e-mail: info@delonghi.cz www.kenwoodworld.cz


LOVCI A SBĚRAČKY

V City magazínu, který právě držíte v ruce, máme jako hlavní téma slevy. Většina lidí se na ně těší. Já ne. Nápis sleva je pro kvartálního shopaholika, jako jsem já, stejné pokušení jako sklenka s whisky pro abstinujícího alkoholika. Jediné, co mě utěšuje, je to, že většina žen má stejnou diagnózu. Nemůžeme si pomoct. Jsme totiž, na rozdíl od mužů-lovců, sběračky. Ony archetypální vlastnosti vzniklé v daleké minulosti se projevují dodnes: žena po obchodě většinou brouzdá jako po internetu. Á, tady mají slevu na kávu, tak koupím rovnou pět balení, to se vypije. Tak uvažují ženy. Muži se v obchodě chovají podle úplně jiného principu: jdou tam s lístkem, na němž mají napsáno, co přesně mají koupit, a nekoupí ani jedinou věc navíc. Vlastně je to pochopitelné, muž, který by při honbě na mamuta ještě sbíral borůvky, by asi žádného mamuta neulovil. Proto si dávám předsevzetí, že se v období slev budu chovat jako muž: racionálně. Krásné Vánoce, šťastný Nový rok a pěkné slevové úlovky! Monika Mudranincová

TIRÁŽ CITY MAGAZÍN MF DNES O PRAZE A PRO PRAŽANY Vedoucí projektu Martin Moravec Vedoucí magazínu Monika Mudranincová Art director Miroslav Pavel Fotoeditorka Bohumila Čiháková Fotograf Lukáš Procházka Grafici Martin Vágner, Lukáš Honzák Úprava fotografí Luděk Kovář Inzerce MAFRA, a. s., odd. inzertních poradců Praha, Karla Engliše 519, Praha 5 tel.: 22506 3412 (3451–60) fax: 22506 3462–4 e-mail: inzerce.poradce@mafra.cz Vydala MAFRA, a. s. Tisk Severotisk, spol. s r.o., Mezní 7, Ústí nad Labem

Nejnavštěvovanější památka Prahy.

4 8 14

28 30

UDÁLOST Svatovítský poklad. Jaké to je, restaurovat národní poklad nesmírné hodnoty? Přečtěte si rozhovor s restaurátorem Norbertem Riegelem.

34

TÉMA Slevy. Po svátcích propuknou povánoční slevy. Co se vyplatí koupit a co nezlevní?

36

SERVIS Program na leden. Doporučíme vám, kam vyrazit za kulturou, sportem, s dětmi nebo do společnosti, ale i to, jaké nové knihy byste si měli přečíst.

GOURMET Jak na ryby. Šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental, vyhlášený odborník na ryby, vysvětluje, jak dobře koupit a připravit ryby.

ADRESA Pražský hrad a okolí. Myslíte, že o Pražském hradě víte všechno? Nejnavštěvovanější česká památka skrývá mnohá tajemství.

DĚTI

32 Děti jedí (ne)zdravě.

Coca-Cola a hranolky, nebo cereálie? Dohlédněte na to, jak se vaše děti stravují.

ANKETA

38

VÝLET Pozvánka na Šumavu. Stačí dvě hodiny jízdy autem a můžete lyžovat. Ať už patříte mezi zkušené lyžaře, nebo letos vyrazíte na svahy po dlouhých letech poprvé, zamiřte na Šumavu – nabízí ideální lyžařské podmínky.

SLUŽBY Půjčovny a servis lyží. Je pro vás lepší vybavení na hory si koupit, nebo vypůjčit? A kde se vám o ně nejlépe postarají? V Praze najdete velké množství obchodů i půjčoven.

DOPRAVA Novinky, uzavírky akce. Informace o dopravě během vánočních svátků, Silvestra a na Nový rok.

CITY A VY Staňte se spolutvůrci City. Budeme rádi, když budete sledovat naše stránky a psát nám své nápady. e-mail: city@mfdnes.cz web: praha.idnes.cz/city facebook: facebook.com/ prahanikdynespi twitter: @citydnes

FOTO NA TITULNÍ STRANĚ: LUKÁŠ PROCHÁZKA, MF DNES

EDITORIAL

PRAŽSKÝ HRAD.

PROČ MÁM RÁD/A PRAHU?

ALEXANDRE KATSAPOV první sólista baletu ND Praha má magickou atmosféru. Když se vracím z hostování v zahraničí, těším se na Prahu jako na svůj domov. A Národní divadlo znám tak dobře, že bych v něm mohl tančit i poslepu.

AŇA GEISLEROVÁ herečka Prahu miluji, ale někdy bych si přála být na chvíli cizinec a pozorovat ji očima někoho, kdo ji vidí poprvé. Vadí mi ale její konzervativnost vůči moderní architektuře.

PŘÍŠTÍ ČÍSLO VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 31. LEDNA

3


UDÁLOST

Rád beru věci hrobníkovi z lopaty TEXT

FOTO

MONIKA MUDRANINCOVÁ LUKÁŠ PROCHÁZKA, MF DNES

Restaurátor a zlatník Norbert Riegel zažil to co nikdo jiný. Jeho rukama prošlo všech 139 předmětů Svatovítského pokladu, národního bohatství nevyčíslitelné ceny.

V

únoru 2011 jste se dozvěděl, že jste byl vybrán zástupci Metropolitní kapituly u sv. Víta, abyste restauroval poklad sv. Víta. Co se vám tehdy honilo hlavou? Samozřejmě, že mi srdce zaplesalo! Co se týče prestiže, dosáhl jsem tím asi konečné mety, nic víc už není. Na druhou stranu jsem k tomu musel přistoupit jako ke každé jiné zakázce, uvědomoval jsem si, že nesmíme nic pokazit.

4

hem víc na výši, než jsme teď my. Měli znalosti, které my už nemáme. I přesto, že máme moderní technologie, které dříve nebyly? Ty sice máme, ale jsou nám houby platné, protože to, co měli tehdejší řemeslníci oproti nám, byl čas. Všechno byla poctivá ruční práce. Zlatník si mohl dovolit dělat na jednom předmětu klidně půldruhého roku, protože mu stačilo, že vydělal na bydlení, uživení rodiny a možná na koníka. Nic víc nepotřeboval, nic ho nehonilo.

V expozici je vystaveno 139 předmětů. Musela vaše firma opravit každý z nich? Poklad byl v minulosti restaurován již několikrát. My jsme všechny předměty museli rozebrat na jednotlivé díly a zjistit, jaký typ údržby nebo opravy potřebují. Asi u třiceti jsme prováděli kompletní restaurování, to znamená, že jsme je opravili a doplnili nějaké chybějící věci, například kameny, křišťály apod. U některých předmětů šlo o rekonzervaci, tj. odstranění starých laků, vyčištění a nanesení nové vrstvy. Všechny kovové předměty jsme pak museli ošetřit prostředkem proti korozi.

Můžete uvést nějaký konkrétní příklad toho, jak se dříve pracovalo? Jistě. Například jsme měli rozebraný plenář Hanuše z Kolovrat (plenář je deska s kovovými aplikacemi, v nichž jsou ostatky svatých – pozn. red.), což je práce, která byla zhotovena v roce 1465. Napadlo mě, že se podívám, kolikrát musel řemeslník ten předmět napájet. Zjistil jsem, že tam je 980 napájených míst! To znamená, že musel 980krát rozdmýchat oheň na dřevěném uhlí, celé to ohřát a pak pospojovat. Tahle jedna věc mu musela trvat několik měsíců.

Překvapilo vás něco během práce? Co se týče řemesla, tak ano. Potvrdilo se, že v období gotiky byli lidé řemeslně mno-

Svatovítský poklad je mimo jiné z drahých kovů. Víte, kolik celý váží? Hodně. Ale celkově vám to nikdo neřek-

CITY UDÁLOST CO Výstava části Svatovítského

pokladu, kterou s podporou Správy Pražského hradu připravily Kancelář prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta. Celý Svatovítský poklad čítá více než 400 předmětů. V expozici uvidíte 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny, které byly pro účel výstavy restaurovány.

KDY 16. 12. 2011–16. 11. 2021, 10.00–18.00 (zavřeno pouze 24. 12.) KDE Kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu ZA KOLIK Vstupné je samostatné, tj. mimo návštěvnické okruhy: základní: 300™Kč snížené: 150™Kč rodinné: 600™Kč Vstupné pro školní skupiny: 150™Kč (5™Kč na žáka) Kapacita výstavy je omezená: do expozice se vejde maximálně 40 návštěvníků.

| LEDEN 2012


SV. VÁCLAV A SV. VOJTĚCH.

Relikviářové busty daroval do Svatovítského pokladu král Vladislav Jagellonský. Jsou vyrobeny z částečně zlaceného stříbra a zdobeny drahými kameny a barevnými skleněnými imitacemi.

RESTAURÁTOR.

POHLED DO EXPOZICE.

Výzdoba interiéru kaple sv. Kříže byla kompletně restaurována a kaple stavebně renovována.

Norbert Riegel drží relikviář, který vznikl spojením dvou různých klenotů: pozdně gotického monile a nohy z renesančního ciboria.


TÉMA

TEXT FOTO

KATEŘINA NOVOTNÁ LUKÁŠ BÍBA, MARTIN ADAMEC, MICHAL ŠULA A LUKÁŠ PROCHÁZKA, MF DNES

STÁLE VÍCE LIDÍ NÁKUPY DRAŽŠÍCH VĚCÍ NECHÁVÁ AŽ NA DOBU PO VÁNOCÍCH. PODLE VÝZKUMŮ SPOTŘEBITELSKÉHO CHOVÁNÍ NAKUPUJE „VÁNOČNÍ“ DÁRKY VE VÝPRODEJÍCH CELÁ TŘETINA Z NÁS.

SLEVY PROPUKNOU

PO SVÁTCÍCH


K

aždý rok je to stejné. V mnoha rodinách se ještě dojídá bramborový salát ze štědrovečerní večeře, děti si ještě nestačily užít všechny vánoční dárky – a už udeří povánoční výprodeje. Třetina Čechů nechá dokonce nákup některých vánočních dárků až na

dobu po Vánocích. Vyplývá to z výzkumu spotřebitelského chování společnosti Unilever. Povánoční nákupy probíhají ve větším klidu než ty předvánoční, a navíc si dárek může obdarovaný vybrat sám. A hlavně, ceny jsou mnohem nižší, u některého zboží mohou klesnout i o více než polovinu.

Potřebuji, nebo chci? Podle odborníků platí pár pravidel, jimiž bychom se měli při nákupu ve slevách řídit: „Přemýšlejte, zda je pro vás věc skutečně užitečná. Špatný důvod k nákupu je jen to, že je zboží ve slevě a nákup vypadá výhodně,“ upozorňuje psycholožka a psychoterapeutka Jana Březinová.


20. prosince

magazín CITY DNES leden 2012  
magazín CITY DNES leden 2012  

Čím žije Praha? Jaké události a novinky čekají Pražany a návštěvníky hlavního města? Kam za kulturou, dobrým jídlem, či s dětmi? Měsíc co mě...

Advertisement