Page 1

CITY

ČÍ S LO 1 / 3 1 . L E D N A

ÚNOR 2012

SPECIÁLNÍ MAGA ZÍN M F DN E S O PR A Z E A PRO PR A Ž A N Y

Ve víru plesové sezony

Rozhovor s operní hvězdou, která vystoupí v únoru v praze

+SERVIS

Událost měsíce CITY TÉMA

CITY KNIHY

Praha 2012 – co nás čeká

CITY GOURMET

Kde se najíst na Valentýna

Únorové novinky a akce

8

Do rudolfínské doby se 25. února přenesete na Plese v Opeře. Plesová sezona však probíhá po celé Praze. Běžte si zatančit!

18

28

CITY SLUŽBY

Taneční školy a tančírny

32


INZERCE

Nový územní plán je prvním hmatatelným krokem k omezení korupce První náměstek primátora a radní pro územní rozvoj RNDr. Tomáš Hudeček, PhD. představil novou koncepci územního plánu hlavního města Prahy.

V čem bude zásadní změna? Současný územní plán platný do roku 2015 vychází z direktivního způsobu plánování minulého století. Za minulé volební období bylo navrženo 3000 změn územního plánu, což otevírá obrovský prostor pro korupční jednání. Jak tedy chcete možnou korupci omezit? Nový územní plán bude výrazně jednodušší. Zatímco stávající plán striktně definuje, k čemu se smí dané území využít, nový plán to bude definovat volněji. Místo direktivního způsobu bude jen udávat, jaké smí být maximální zatížení. To znamená, že tam, kde má být obytná zástavba, může být třeba park nebo dětské hřiště, ale nesmí tam být továrna. Dnes to funguje tak, že tam, kde se smí postavit obytné

domy, třeba park být nesmí. Pak musíte žádat o změnu územního plánu a to právě otevírá prostor pro korupci. Mnoho Pražanů má pocit, že politici jim nenaslouchají. Vaší ambicí je tento přístup změnit. Jak toho chcete dosáhnout? Novinkou, která startuje novou éru magistrátu hl.m. Prahy v otevřenosti vůči občanům, je projekt Ozvučná deska. Jde o skupinu lidí, která bude poradním a nepolitickým orgánem, bude to v podstatě obdoba vládního NERVu. Nebudou to však jen odborníci, účastnit se budou také občanská sdružení nebo lidé, kteří systematicky projevovali a projevují aktivní zájem o podobu hlavního města. Nebojíte se, že tato skupina bude vše jen komplikovat? Na to se právě těším, proto ji budeme mít. Tato skupina bude obráncem veřejného zájmu. Politika se lidem stále více vzdaluje a toto je první krok zpět k lidem. Tito lidé vnímají i detaily, jejichž realizace je často velmi levná a tudíž ze zorného pole politiků utíká, ale pro kvalitu života v Praze může mít zásadní význam

Obor IT na pražském magistrátu čeká generální úklid Od konce prosince vládne IT na pražském magistrátu Ing. Eva Vorlíčková. Podle svých slov se od té doby ještě nezastavila.

Jak byste zhodnotila Vaše působení jako radní pro IT za první dva měsíce? Nejdřív to byl šok. Je jasné, že IT bylo a stále je ukázkou toho, jak se s veřejnými prostředky hospodařit nemá. Efektivita a rozumné vynakládání peněz daňových poplatníků se IT na pražském magistrátu vyhnulo obloukem. Stále se ještě seznamuji s tím, jak co funguje nebo spíš nefunguje a kde jsou vypsaná jaké výběrová řízení. Pokud to jde, tak je rušíme a hledáme alternativní řešení, které bude levnější a hospodárnější.

Týká se to i Opencard? Opencard je typickou ukázkou. V tuto chvíli jednáme intenzivně s protistranou a hledáme možnosti, kde můžeme ušetřit. To znamená, že u veškerých služeb, které magistrát ve spojení s Opencard využívá, se snažíme dojednat výhodnější podmínky a nižší cenu. Přiznávám ale, že to je běh na dlouhou trať. Na druhou stranu se objevují první náznaky toho, že můžeme být ve vyjednávání úspěšní. Znamená to, že se blýská na lepší časy? Věřím, že ano. Nejde jen o Opencard, ale i o další IT služby, které magistrát využívá a platí. Chce to používat zdravý selský rozum, mít pevnou vůli a stát si za svým přesvědčením, že i magistrát hlavního města Prahy se může chovat jako rozumně hospodařící subjekt.

HLAVNí město prAHA, www.praha.eu


ÚSTŘICE.

Oslavte svátek zamilovaných s ústřicemi. Připisuje se jim afrodiziakální účinek.

EDITORIAL

Je pár věcí, které mě dokáží znervóznit, například to, když má někdo potřebu komentovat všechno, co zrovna běží v televizi. V naší rodině jsou na to specialistky obě babičky, dámy, které pamatují „lepší časy“. Když se u nás někdy večer sejdou, vypadá to takto: „Podívej se na toho kluka, co to má na hlavě?“ glosují záběry z publika koncertu hard-rockové kapely, jejíž jméno se nedovím, protože zanikne v hlasitém dialogu. Když se objeví zprávy z politiky, ještě se to zhorší. Všechno je hrozné, strašné nebo skandální. A pak přijde navrch ještě nějaká katastrofa: potopená loď, výbuch sopky nebo zdražení chleba. „Strašná doba, já nepamatuju, že by se tohle za nás dělo,“ shodují se dámy unisono. Musím se ovládat, abych neřekla: Tak se na to nedívejte. Řešení? Dvě televize nebo ignorování špatných zpráv. Věřím, že články v City magazínu vás nerozčílí. Přinášíme vám totiž jen samé dobré zprávy. V hlavním tématu Praha 2012 se jich dozvíte rovný tucet. Pražané, v roce 2012 se máte na co těšit! Monika Mudranincová

TIRÁŽ CITY MAGAZÍN MF DNES O PRAZE A PRO PRAŽANY Šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský Vedoucí projektu Martin Moravec Vedoucí magazínu Monika Mudranincová Art director Miroslav Pavel Fotoeditorka Bohumila Čiháková Fotograf Lukáš Procházka Grafici Martin Vágner, Lukáš Honzák Úprava fotografí Eva Maršálková, Jakub Stárek Inzerce MAFRA, a. s., odd. inzertních poradců Praha, Karla Engliše 519, Praha 5 tel.: 22506 3412 (3451–60) fax: 22506 3462–4 e-mail: inzerce.poradce@mafra.cz Vydala MAFRA, a. s. Tisk Severotisk, spol. s r.o., Mezní 7, Ústí nad Labem

4

8

14

28

30

UDÁLOST Ples v Opeře. Největší únorová společenská událost v Praze Ples v Opeře bude letos na téma rudolfinská doba. Vstupenky se rychle prodávají, tak už moc neotálejte.

TÉMA Praha 2012. Noví sloni v zoo, nízkopodlažní tramvaje nebo konec frontám v porodnicích. Přinášíme tucet dobrých zpráv, které vám zpříjemní život v metropoli nejen v roce 2012.

SERVIS Program na únor. Doporučíme vám, kam vyrazit za kulturou, sportem, s dětmi nebo do společnosti, ale i to, jaké nové knihy byste si měli přečíst.

32 34

36

SLUŽBY Taneční školy a tančírny. V Praze najdete celou řadu tanečních kurzů i tančíren. Vybrali jsme ty nejlepší.

ADRESA Centrum Prahy není jen pro turisty. Stačí jen vědět, kam jít, a můžete si dát plzeň za přijatelných 29 Kč, kávu v kavárně, kde je milá a ochotná obsluha nebo si zahrát s dětmi na jednom z deseti hřišť, které jsou na Praze 1.

DĚTI Jedeme na hory! Které hory jsou pro děti nejlepší? Jak se vybírá lyžařská školička? A co to je „ztracenka“? Dozvíte se v rubrice City děti.

GOURMET Kam na Valentýna. Oslavte svátek zamilovaných sv. Valentýna při romantické večeři. Pražské restaurace nabízejí zajímavá valentýnská menu.

BOUTIQUE Sbírejte mince. Hledáte nového koníčka a zároveň chcete investovat a mít téměř jistotu, že neproděláte? Sbírejte pamětní mince. Jejich hodnota neustále stoupá.

ANKETA

CITY A VY Staňte se spolutvůrci City. Budeme rádi, když budete sledovat naše stránky a psát nám své nápady. e-mail: city@mfdnes.cz web: praha.idnes.cz/city facebook: facebook.com/ prahanikdynespi twitter: @citydnes

FOTO NA TITULNÍ STRANĚ: JAN ZÁTORSKÝ, MF DNES

SAMÉ DOBRÉ ZPRÁVY

PROČ MÁM RÁD/A PRAHU?

ANTONÍN KRATOCHVÍL fotograf Na Praze mám asi nejraději řeku Vltavu, která jí protéká. A i když většina lidí tvrdí, že to je město plné kultury, já si to nemyslím. Praha by si zasloužila ještě mnohem víc kulturních akcí.

PETRA VITOUŠOVÁ prezidentka Bílého kruhu bezpečí Prahu miluji a nečastěji ji obdivuji z vyhlídky u Strahovského kláštera, kam vodím každou návštěvu. Všichni žasnou nad tak zachovalou gotikou, barokem a secesí.

PŘÍŠTÍ ČÍSLO VYCHÁZÍ V ÚTERÝ 28. ÚNORA

3


UDÁLOST

Praha tančí v Opeře

4

| ÚNOR 2012


TEXT

MONIKA MUDRANINCOVÁ

FOTO

ISIFA.COM

CITY UDÁLOST CO Ples v Opeře, jeden z vrcholů společenské sezony a výjimečný večer, který mohou návštěvníci strávit ve společnosti významných osobností kulturního, společenského a politického života.

KDY 25. 2. 2012 od 20.00, budova bude otevřena od 19.00. KDE Státní opera Praha, Legerova 75, Praha 1. ZA KOLIK Od 2 000Kč na osobu (II. balkon) po 40 000Kč (lóže pro 6 osob).

Vstupenky si hosté mohou zakoupit on-line na http://plesvopere.cz/vstupenky.php. K vyzvednutí jsou přímo v kancelářích pořadatelské agentury C&B na Václavském náměstí 43 nebo je lze zaslat poštou. O vstupenky je mimořádný zájem, proto pořadatelé zvažují dotisk cenově zvýhodněných vstupenek ke stání.

Už víte, co budete dělat poslední únorovou sobotu? Co kdybyste se šli pobavit na Ples v Opeře? Přenesete se do rudolfinské doby a vychutnáte si tehdejší pochoutky.

5


DĚTI

TEXT FOTO

KATEŘINA NOVOTNÁ SKI AREÁL RAZULA, SLAVOMÍR KUBEŠ, ANNA VAVRÍKOVÁ, MF DNES

Děti, jedeme na hory!

DOVOLENÁ NA HORÁCH S DĚTMI PATŘÍ K ZÁŽITKŮM, KTERÉ SI VAŠE RATOLESTI BUDOU PAMATOVAT CELÝ ŽIVOT. ZAPIŠTE JE DO LYŽAŘSKÉ ŠKOLKY A POŘIĎTE JIM BEZPEČNOSTNÍ HELMU. A PAK UŽ JEN RELAXUJTE.

P

ro děti všeho věku je pobyt na horách zdrojem nekonečné zábavy. A hlavně, pokud přes den skotačí na sněhu, v noci se i ti nejaktivnější promění ve sladké spící andílky. Tedy aspoň někdy.

DĚTI PATŘÍ NA MÍRNÉ SVAHY

Už dávno neplatí, že dovolená na horách je vhodná jen pro rodiny s odrostlejšími dětmi, které se na lyžích udrží bez větších problémů. Právě naopak, do mnoha lyžařských středisek můžete přijet i s dětmi, které navštěvují mateřskou školu a s lyžováním nemají žádné zkušenosti. Nabídka a služby českých středisek se přitom neustále zlepšují, a tak rozhodně máte z čeho vybírat. Navíc s rozmachem slevových portálů máte šanci dosáhnout i na velmi přijatelné ceny. Ještě předtím, než se nadšeně vydáte ze srdce velkoměsta vstříc zasněženým vrcholkům, je ale dobré si o středisku zjistit co nejvíce. Jen tak se vyhnete nepříjemným překvapením v podobě řízku a hranolků jako jediného „dětského jídla“ nebo třeba prudkých sjezdovek,

36

ze kterých se vašim dětem zamotá hlava. Velkou výhodou je, pokud vybíráte podle zkušeností svých přátel, kteří mají podobně staré děti, a tedy i podobné lyžařské potřeby jako vy. Navíc se takto dozvíte i informace, které o sobě sama střediska nezveřejňují. „Rodiče by měli středisko vybírat podle zdatnosti svých dětí, zázemí a aktuální situace. Většina dětí ocení spíše mírnější svahy, kde mohou zdokonalit svoji techniku,“ upozorňuje Jiří Podborský z portálu Ceské-sjezdovky.cz. Zde mimo jiné najdete také recenze lyžařských středisek od ostatních návštěvníků. V zázemí lyžařského střediska vhodného pro rodiny s dětmi by měl být dětský vlek, lano či pás a fungovat by měla také lyžařská školička, kde se o vaše potomky postarají profesionálové a naučí je lyžovat, zatímco vy si sami užíváte zimní sporty. Od věci nejsou ani dětské koutky schopné pohlídat i nelyžující malé děti a vám tak dopřát skutečně příjemný lyžařský zážitek bez obav o potomky. Myslet byste měli i na to, jak děti zabavíte, pokud nebudou chtít lyžovat.

Dobrou volbou je třeba snowtubing, což je „sáňkování“ na gumových člunech speciálně upraveným sněžným korytem.

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

To, že učený z nebe nespadl, platí u lyžování dvojnásob. Pokud nemáte trpělivost na učení vlastních potomků, je dobrou volbou lyžařská škola nebo školka. Důležitý je individuální přístup ke každému dítěti. „Rodiče by se měli rozhodovat podle kvalifikovanosti a proškolení instruktorů, poloze a vybavení dětského parku. Často platí přímá úměra mezi kvalitou školky a tím, jak se k vám budou její pracovníci chovat už během objednávky,“ popisuje Petr Vališ z portálu Bezpecnehory.cz, který se dlouhodobě věnuje bezpečnosti lyžařů. Nikdy byste

| ÚNOR 2012


BEZPEČNĚ NA SJEZDOVCE

„ZTRACENKA“ POMŮŽE, ABY SE DÍTĚ NAŠLO

SNOWTUBING.

Děti, které ještě nelyžují, se vyřádí na gumových člunech.

Rodiče se často nechají unést nadšením svých ratolesti a „povolí otěže“ až moc. Může se pak stát, že z obrovské radosti zbudou jen oči pro pláč, proto je dobré při pohybu na sjezdovkách i mimo ně dodržovat několik bezpečnostních pravidel. Velká střediska jsou v sezoně plná lidí, a tak hrozí, že se dítě snadno ztratí. Proto si pravidelně domlouvejte čas a místo setkání, pokud by se dítě náhodou ocitlo mimo váš dozor. Šikovnou pomůckou jsou také „ztracenky“, tedy malé plastové náramky, na které napište jméno dítěte a své telefonní číslo. Koupíte je například na www.darkysnapadem.cz za 99 Kč.

INZERCE

37


FOTO JIŘÍ BERVEDA, MF DNES

DĚTI neměli mít pocit, že lyžařské instruktory obtěžujete. Právě naopak, měli by být vstřícní a hlavně sami jít dětem příkladem v bezpečném chování na sjezdovkách. Lyžařská helma pro ně musí být samozřejmostí. Čím je dítě menší, tím více vnímá lyžování jako příjemné hraní na sněhu a ne jako něco, co se musí naučit. A toho by měli umět instruktoři využít. Právě hravý přístup je klíčem k úspěchu i v případě, že dítě není zcela pohybově nadané. „Jak je dítě starší, výuka se může výrazně lišit podle rychlosti rozvoje techniky. Ve všech případech však platí, že dítě musí být na daném svahu a za daných podmínek schopno kdykoli zabrzdit,“ upozorňuje Vališ. Děti si totiž ještě nejsou

POZOR NA ÚNAVU S DĚTMI SPORTUJTE PŘIMĚŘENĚ VĚKU Na horách slunce pálí mnohem víc než v nížinách, proto dbejte na ochranu pokožky před slunečními paprsky. Samozřejmostí by mělo být používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem. Nezapomínejte ani na pitný režim. Při větší námaze může snadno dojít k dehydrataci. „Při lyžování s dětmi berte ohled na jejich výkonnost a nenuťte je jezdit stejně rychle nebo v nevhodném terénu,“ upozorňuje Petr Vališ z portálu Bezpecnehory.cz. Chybou je podle něj vyrážet s dětmi na sjezdovky pozdě odpoledne, nebo dokonce večer. To už jsou děti unavené, nepozorné, a navíc sjezdovky jsou v horším stavu, tedy je riziko zranění větší.

PRO ZAČÁTEČNÍKY.

Na Špičáku najdete ideální podmínky pro lyžování s dětmi.

schopné uvědomit, co se v rychlosti při pádu může stát, a proto by dospělí měli myslet za ně. Základem spokojeného lyžování nejen dětí je dodržování bezpečnostních pravidel, která vycházejí ze slušného a ohleduplného chování. „Děti si bohužel ještě nedokážou uvědomit, co mohou svým chováním způsobit. Pro bezpečný provoz na sjezdových tratích Mezinárodní lyžařská federace FIS vydala pravidla bezpečného chování. Ty jsou dokonce v mnoha státech včetně České republiky součástí legislativy, a proto je dobré se s nimi seznámit ještě předtím, než se vydáte na sjezdovku. Samozřejmou součástí výbavy je dětská přilba, která je ve většině států povinná. Užitečný je také chránič zad, který při pádu ochrání páteř.

ŠUMAVA, NEBO BESKYDY?

Dobrou volbou pro rodiče s dětmi je například šumavský skiareál Špičák, kde si mohou rodiče vybrat, zda budou lyžovat se svými potomky, nebo je svěří profesionálům. Zdejší areál pro začátečníky je jedním z největších v České republice a lyžařská škola má více než třicetiletou tradici. „Funguje každý den a o víkendu jsou zde schopni zvládnout výuku něko-

lika stovek dětí. Ve spolupráci s blízkým areálem Nad Nádražím v Železné Rudě pak Špičák nabízí i hlídání menších dětí nebo dětí, které nelyžují. Nedávno se tady postarali i o dvanáctiměsíční batole, zatímco rodiče měli čas a klid na lyže,“ popisuje Vladimír Kasík, spolumajitel areálu Špičák. Každou sobotu navíc areál zajišťuje dopravu lyžařů a snowboardistů z Prahy od hlavního nádraží. Cesta trvá dvě hodiny a autobus staví kousek od čtyřsedačkové lanovky. Návrat do Prahy je po skončení lyžování. Pro ty, kteří od zimní dovolené očekávají ještě něco navíc než jen lyžování a zimní sporty, je dobrou volbou beskydský resort Valachy ve Velkých Karlovicích. Zde pro dospělé i pro rodiče pravidelně pořádají animační programy, „vyblbnout se“ můžete na snowtubingu a odpočívat ve wellness centru. „Naše termální bazény se slanou vodou o teplotě 36 °C získaly ocenění od agentury CzechTourism v hlasování veřejnosti v soutěži Cen Kudy z nudy v kategorii Podnikatelský počin roku,“ popisuje Michal Vala, manažer pro komunikaci. Všechny hotely resortu jsou vybaveny dětským koutkem a domluvit se dá i individuální hlídání. NOVOTNY.KATKA @ SEZNAM.CZ

INZERCE

Z lyží do AquApArku

za super cenu!

Jednodenní skipas + časově neomezený pobyt v Aquaparku

  !

Dospělí Děti Junioři/Senioři rodič + 1 dítě do 10 let

www.skijested.cz

38

550 + 320 = 870 Kč 280 + 240 = 520 Kč 450 + 320 = 770 Kč 550 + 320 + 240 = 1110 Kč

650 kč 330 kč 530 kč 750 kč

www.BabylonLiberec.cz | ÚNOR 2012

magazín CITY DNES únor 2012  

Čím žije Praha? Jaké události a novinky čekají Pražany a návštěvníky hlavního města? Kam za kulturou, dobrým jídlem, či s dětmi? Měsíc co mě...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you