Page 1

DIVÁCI: ///////////////////////////////// 10 600

FILMY: /////////////////////////////////////// 83

FILMOVÉ PROJEKCE: ////////////////////// 102

DOPROVODNÉ AKCE: //////////////////////// 36

/// BRNO: 2 – 8/ 11/ 2011 KINA SÁL BŘETISLAVA BAKALY & ART/ HADIVADLO/ MORAVSKÁ GALERIE/ KLUB [mju:z] /// PRAHA: 10 – 16/ 11/ 2011 KINA LUCERNA & SVĚTOZOR/ FAMU/ Q CAFÉ/ ON CLUB /// OZVĚNY: OSTRAVA: 14 – 17/ 11/ 2011 // MINIKINOKAVÁRNA & KLUB ATLANTIK OLOMOUC: 25 – 29/ 11/ 2011 // KINA KONVIKT & METROPOL PLZEŇ: 22 – 26/ 11/ 2011 // MĚŠŤANSKÁ BESEDA


12. ročník queer filmového festivalu Mezipatra se zařadil mezi nejvýznamnější filmové akce v České republice a to zejména díky návštěvě předního filmaře světového významu, amerického režiséra Todda Haynese. Mezi nejzajímavější novinky festivalu patřila tvůrčí spolupráce s HaDivadlem. Přesah festivalu do oblasti ochrany lidských práv pak přinesl mezinárodní workshop pro gay a lesbické organizace ze Střední a Východní Evropy. /// CESTOVÁNÍ ČASEM Dramaturgie Mezipater každoročně sleduje ústřední téma, které určuje výběr filmů a zaměření doprovodného programu. V roce 2011 bylo tématem Cestování časem: vybrané filmy tak sledovaly queer životy v různých historických obdobích, ale také postavy, které se dívají do své osobní minulosti. Na cesty časem se vydává například hlavní postava výjimečné adaptace románu Virginie Woolfové ORLANDO (Sally Potter), když se po zákazu královny Alžběty zestárnout probouzí v dalších staletích v jiném pohlaví. Další britské filmy, NOČNÍ HLÍDKA (The Night Watch, Richard Laxton) a SBOHEM BERLÍNE (Christopher and His Kind, Geoffrey Sax), se vrátily do období druhé světové války. Italské melodrama NACHOVÉ MOŘE (Viola di mare, Donatella Maiorca) zkoumalo lásku dvou žen, které originálně řeší situaci na středomořském ostrově v 19. století. Dále do minulosti diváky zavedlo ÚDOLÍ VČEL Františka Vláčila, které Mezipatra za nemalé pozornosti médií nabídla pro tzv. queer čtení. Cestu do osobní historie podnikl hlavní hrdina amerického filmu KRÁSNÝ HARRY (Handsome Harry, Bette Gordon), když ho kamarád z vojny na smrtelné posteli poprosí, aby odčinil jejich společný hřích z mládí. S neřešenou minulostí se musí konfrontovat i hrdinky brazilského filmu


JAK ZAPOMENOUT (Como Esquecer, Malu de Martino) a kanadského snímku TRIGGER (Bruce McDonald). Svůj osobní i profesní život v poutavém dokumentu TAHLE NOC NIKDY NESKONČÍ (Forever’s Gonna Start Tonight, Michelle Lawler) rekapituluje sedmdesátiletá travesti umělkyně Vicki Marlane. Legenda německého queer filmu Rosa Von Praunheim se v dokumentu KLUCI ZE STANICE ZOO (Die Jungs vom Banhof ZOO) po dvaceti letech vrátil k protagonistům svého známého filmu o berlínských prostitutech. /// OD VÁCLAVA KRŠKY KE STAR TREKU Cesty časem podnikli i přednášející tradičního cyklu Queer café, který v doprovodném programu rozvíjí témata festivalu. U příležitosti výše zmíněného uvedení ÚDOLÍ VČEL organizátoři Mezipater požádali filmového vědce Lukáše Skupu o přednášku na téma „Queer čtení klasických českých/československých filmů 50. - 70. let.“ Skupova přednáška doplněná o přesvědčivé ukázky se zaměřila především na tvorbu Václava Kršky. Přednáška Jany Glocarové „Slash jako fenomén současné fanouškovské kultury“ představila specifickou žánrovou praktiku, která se projevuje zapojováním homosexuálních prvků do nejčastěji heterosexuálních fikčních příběhů. Teoretickou část doplnilo autorské čtení slash příběhů. Do budoucnosti se podívali Adam Kotaška v přednášce „Queer tendence ve Star Treku“ a Jolana Navrátilová, která hovořila na téma „Cyberqueers - gender, sexualita a nové technologie.“ Tvorbu režisérů retrospektivních profilů komentovala dramaturgyně Mezipater Lucia Kajánková v přednášce „Tom, Todd & New Queer Cinema.“ Součástí doprovodného programu byl i křest knihy HOMOSEXUALITA V DĚJINÁCH ČESKÉ KULTURY, která představuje první souborné zpracování tématu homosexuality v české literatuře, výtvarném umění, divadle a filmu. Hlavním editorem sborníku je M. C. Putna.


/// „KARLOVY VARY MOHOU MEZIPATRŮM ZÁVIDĚT“ HN Nejvýznamnějším a mediálně nejsledovanějším počinem 12. Mezipater byly retrospektivní profily tvůrců vlny tzv. New Queer Cinema, Toma Kalina a Todda Haynese. Todd Haynes patří mezi nejoceňovanější americké režiséry současnosti. Haynesův poslední počin, drama MILDRED PIERCE, získal rekordních 21 nominací na ceny Emmy, jeho předchozí filmy DALEKO DO NEBE a SAMETOVÁ EXTÁZE oscarové nominace. Haynes stvořil Julianne Mooreovou a Jonathana Rhys Meyrse, v jeho novátorsky koncipovaných filmech vystupují hvězdy jako Kate Winslet, Ewan McGregor nebo Cate Blanchet. Todd Haynes na Mezipatrech poskytl více než dvouhodinovou masterclass, kterou s Mezipatry připravili MIDPOINT a FAMU. Rozhovor s Haynesem vedl Boyd van Hoeij, kritik časopisu Variety. Celá masterclass, kterou zahraniční filmové blogy popsaly jako „zábavnou a nesmírně informativní“ a „velkolepou a poutavou“, byla živě přenášena pomocí internetu a její videozáznam i audio podcast jsou dostupné na stránce http://www.mezipatra.cz/2011/pronavstevniky/todd-haynes-himself...-online.html Tom Kalin byl spolu s Haynesem klíčovou postavou momentu nezávislého, postmoderního queer filmu, který byl nazván New Queer Cinema. Jeho filmy a videa jsou ve stálé sbírce v muzeu Whitney, v Centru Georgese Pompidou a v MoMA. Jeho celovečerní debut SWOON byl Britským filmovým institutem zařazen do žebříčku 100 nejlepších amerických nezávislých filmů. Kalin kromě celovečerních filmů v Praze představil i výběr svého videoartu. Filmy Kalina i Haynese se vracejí do minulosti a reinterpretují historické epochy i osobnosti queer pohledem, ideálně tak doplnily festivalové téma Cestování časem.


/// DOBRÝ TÁTA A KOVBOJKY, CO MAJÍ BLUES Originální část festivalového programu vzešla ze spolupráce Mezipater a brněnského HaDivadla. Revuální večer s názvem MINORITY WESTERN předznamenal začátek brněnské části festivalu. V rámci komponovaného večera vystoupilo hudební těleso HaMba, své texty četli básníci Adam Georgiev a Andrea Vatulíková, herečky HaDivadla Sára Venclovská a Erika Stárková četly úryvky z románu I NA KOVBOJKY OBČAS PADNE SMUTEK Tima Robbinse. „Divadelní jukebox“ divákům a divačkám nabídli Služebníci lorda Alfréda. Samotnému představení předcházela projekce filmu SAŠA, vítěze Divácké ceny v roce 2010. Festivalovou tradicí je vítěze této ceny reprízovat na nadcházejícím ročníku Mezipater. V roce 2011 festival SAŠU uvedl i při příležitosti Prague Pride v srpnu, na toto speciální uvedení v pražském kině Světozor přijel režisér Dennis Todorović. Před samotným festivalem Mezipatra kromě projekce SAŠI připravila veřejnou projekci festivalového spotu v brněnském Domě umění a pražském klubu NOD. Znělka, kterou natočila Tamara Moyzes, představila otce pečující o kojence. Moyzes znělku pojala jako sci-fi teleshopping pomůcky pro kojení s názvem DOBRÝ TÁTA. Přehlídka různých návrhů DOBRÉHO TÁTY, jež vytvořila módní návrhářka Monika Barczi, byla i součástí zahajovacího ceremoniálu festivalu.


V doprovodném programu byla dále zařazena dvě divadelní představení. Pražský soubor Letí v HaDivadle uvedl švédské monodrama M. J. Brunna PO FREDERIKOVI, gay ochotnický soubor Studividlo uvedl komedii RUKOJMÍ od Alain Reynaud-Fourtona. /// HOMOGURU, PEKLO A IVA OSMIBITOVÁ Po filmových projekcích Mezipatra nabídla publiku večírky. Festivalovými stálicemi, které hrají na zahajovacích večerech, jsou DJ LIQUID A (Brno, SBB) a URXIN SISTERS (Praha, Lucerna). Velmi mladou funkovou kapelu hravého názvu – HOMOGURU – nabídla Mezipatra na party v brněnském klubu [mju:z]. Pražskou party HELL ON HOMOLUTION festival již potřetí spolupořádal s Q, queer magazínem České televize v pražském klubu ON. Vystoupili zde DJs pořadu Čelisti Rádia Wave (včetně Aleše Stuchlého hrajícího pod DJ jménem Iva Osmibitová), skupina MAGNETIK frontmana Moimira Papalescu, jež vystoupení doplnil DJ setem s Johanou Švarcovou (DJ Set MAGNETIC TAPE & COMPACT CASSETTE). Performance HELL SHOW s prvky tělesné modifikace a piercingu předvedli umělci z tattoo a piercing studia HELL.


/// ŠKOLY A ŠKOLENÍ Mezipatra se již několik let stávají součástí vysokoškolské výuky, středoškolákům nabízejí program prevence HIV a poprvé hostila mezinárodní workshop pro lidskoprávní aktivisty. Studenti katedry anglistiky a amerikanistiky, kteří si zapsali kurz GAY STUDIES, absolvovali minimálně tři snímky festivalové nabídky v Brně. Vedoucí kurzu změřeného na vývoj, dějiny a současnost gay, lesbické, transgender a queer kultury v anglicky mluvících zemích byli Michael Kaylor a Jeffrey Vanderziel. Studenti Karlovy Univerzity a University of George Washington z USA společně absolvovali kurz TRANSNATIONAL QUEER FILM STUDIES. Posluchači kurzu z USA na festivalový týden přicestovali do Prahy a společně se svými českými kolegy shlédnuté filmy reflektovali v debatách i esejích. Kurz vedli Robert McRuer a Kateřina Kolářová. Střední školy v Brně i Praze již tradičně využívají dopoledních projekcí s návaznou debatou s HIV pozitivním lektorem z Domu světla. V roce 2011 besedě předcházely projekce švédského dokumentárního filmu JAK JEN MOHLA? (Her Kunde Hon?, Ingela Lekfalk). Občanské sdružení Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu při Mezipatrech uspořádalo třídenní workshop (13 – 15/ 11/ 2011) pro LGBT organizace ze střední a východní Evropy. Za účasti lektorů z mezinárodní organizace ILGA-Europe, Amnesty International či COC Netherlands se setkali aktivisté a aktivistky z Rumunska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Běloruska, Lotyšska, Litvy a Estonska, Polska, Slovenska a Ruska. Cílem setkání byla výměna zkušeností a příprava akčních plánů pro zlepšování kvality života LGBTQ lidí v jednotlivých zemích.


/// A VÍTĚZEM SE STÁVÁ… Mezipatra udělují tři ceny, z nichž dvě udělují mezinárodní poroty, cenu diváckou určuje publikum festivalu. Autory cen jsou renomovaní designéři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta. V hlavní porotě zasedli režisér Tom Kalin, kritik Boyd van Hoeij, vedoucí kulturní redakce ČT Petr Fischer a socioložka Jiřina Šiklová. Porota ocenila vysokou úroveň soutěže a rozhodla se kromě ceny udělit dvě čestná uznání. První připadla německému filmu SKLIZEŇ (Stadt Land Fluss, Benjamin Cantu), u něhož porota ocenila lyriku i práci s emocemi. Druhé uznání připadlo komornímu britskému filmu VÍKEND (Weekend, Andrew Haigh) za věrohodné znázornění touhy mezi gay muži. Nejlepším celovečerním filmem se podle poroty pak stal kanadský film o stárnoucích rockerkách TRIGGER režiséra Bruce McDonalda. Podle poroty film představuje hlavní hrdinky v brilantních dialozích, díky kterým jsou jejich postavy dobře pochopitelné. Za scénářem tohoto snímku stojí Daniel MacIvor, scénárista a hlavní protagonista filmu NĚCO ÚPLNĚ NOVÉHO, který získal Diváckou Cenu i cenu poroty na Mezipatrech v roce 2006. Film TRIGGER se po závěrečném ceremoniálu dočkal přidané projekce. Pro obrovský zájem byla během festivalu přidána i projekce beznadějně vyprodaného filmu VÍKEND. Ten si také odnesl Diváckou cenu. Návštěvníci festivalu o nejlepším filmu hlasovali na stránkách České televize a pomocí hlasovacích lístků společnosti KLM. Na webu ČT byl také umístěn tradiční speciál se streamovanými krátkými filmy. Studentská porota ve složení Kristýna Dufková, Jan Černík a Richard Čejka ocenila minimalistickou konverzační drama-komedii DVĚ POSTELE (Two Beds, Kanoko Wynkoop).


MEZIPATRA.CZ:

CESKATELEVIZE.CZ/MEZIPATRA:

NÁVŠTĚV //////////////////////////// 44 700

NÁVŠTĚV //////////////////////////// 20 100

MINUTY Z MEZIPATER - ČT2:

MINUTY Z MEZIPATER - RADIO 1:

PRŮMĚR DIVÁKŮ //////////////////// 80 000

PRŮMĚR POSLUCHAČŮ ////////////// 60 000

Mezipatra 2011 závěrečná zpráva  

Závěrečná zpráva 12. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra 2011 .

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you