Page 47

Canan Şayir si’ni kazanarak Ereğli’ye kısa bir dönüş yapsam da bir sene sonra Karaman Anadolu Öğretmen Lisesi’ne geçiş yaparak lise hayatımı burada tamamladım. Lise hayatım dönemimde çok sosyal bir yaşantım oldu, bu süreçte çeşitli dergilerin çıkartılmasında ve Karaman çarşısında ki levhaların Türkçeleştirilmesi konusunda çalışmalar sergiledim. Ayrıca yine bu yıllarda yaz aylarında da İstanbul’dan getirttiğim çeşitli malzemeleri satarak ticaret hayatına giriş yapmış oldum. Daha sonra Pamukkale Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü kazandım ve lisans hayatımı burada tamamladım. Yine üniversite yıllarımda da çeşitli öğrenci topluluklarında önemli roller üstlenerek iş dünyası ile üniversiteyi birleştirmeyi hedefleyen projelerde yer aldım. Bu dönemde çok büyük firmaların sahipleri ile tanışarak güzel networkler oluşturdum. Lisans eğitimim sonrasında yurtdışında kısa bir dil eğitimi aldıktan sonra İstanbul’da kısa dönem olarak askerlik görevimi tamamladım ve Karaman’a dönüş yaptım. Askerden döndüğüm dönemde YGMAK makina rahmetli babam tarafından yeni kurulmuş ufak bir işletmeydi ve ailemin ısrarı üzerine YGMAK ’ta iş hayatına atıldım.

YGMAK Makine’ nin kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

YGMAK Makina 2012 yılı başında Karaman sanayisinde ufak bir imalathane de üretimlerine başladı. Fakat müşterilerimizin güveni ve inancı neticesinde bu durum çok uzun sürmedi ve aynı yıl içerisinde Karaman OSB’de büyük bir atölyeye taşınmak durumunda kalındı. YGMAK kurulduğu yıl başladığı büyük projeler ile bu sektörde kalıcı ve güçlü bir firma olacağını en baştan göstermiş oldu böylece. 2014 yılında ise yine Karaman OSB’de 9000 m2 arsa üzerine kendi yerimizi inşa ederek şuan ki kullandığımız binaya geçmiş olduk.

Bu iki kalem üzerine uzmanlaştığımız bir ürün yelpazemiz var dolayısı ile kek ve bisküvi üretimi yapan firmalar ile çalışmaktayız. Bunun yanında bu üretim hatlarında kullanılan ve diğer sektörlerde de ortak kullanım alanı bulunan bazı makineleri de sektörümüz dışında satabiliyoruz. Buna örnek vermek gerekirse kuru meyve üretimi yapan veya lokum üretimi yapan firmalar ile de çalışmalarımız oldu.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürün çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

Bisküvi olarak bakarsak bisküviler fırından çıktıktan sonra bu bisküvilerin soğutulması, dizdirilmesi, kremalı veya marshmallowlu olarak sandviç haline getirilmesi veya havuzlarına jöle/krema doldurulması daha sonra istenilmesi halinde bunların çikolata ile kaplanması ve bu çikolatanın dondurularak paketlenmeye hazır hale getirilmesi ve paketleme makinelerine el değmeden beslenmesi gibi işlemler yapıyoruz. Bütün bunların full otomatik ve son teknoloji ile üretimleri ürünlerimizde mevcut. Kek üretiminde müşterilerimize anahtar teslimi hatlar üretiyoruz. Mutfaktan başlayıp paketleme makinesine kadar komple makineleri üretip müşterilerimize teslim ediyoruz. İstedikleri tüm kek çeşitlerini bu hatlarda üretebiliyorlar. Bunlardan en çok dikkat çekenleri ise jöle dolgulu ve çikolata kaplamalı kekler oluyor.

Beyzat Aksoy

Makinede güven ve kalite arıyorsanız doğru ADRESTESİNİZ… Son dönemde en çok hangi ürününüz talep görüyor? Açıkçası bu tarz bir ayırım yapmamız çok zor çünkü hem kek hem bisküvi grubunda sıkı bir şekilde sipariş alıyoruz. Yalnızca ülkeler arası damak zevkleri değişebiliyor bu da makinelerimizde ki eklentileri etkiliyor yalnızca. Kimi ülkeler daha yoğun tatları ve daha büyük ürünleri severken kimi ülkeler daha sade ürünlerden hoşlanabiliyor.

Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

Satış sonrasında hangi ülke olursa olsun müşterilerimizin birebir fabrikalarına giderek yerinde hizmet veriyoruz. Gittiğimiz fabrikada önce makineyi kuruyoruz. Daha sonrasında buradan ürüncü arkadaşlarımızı fabrikaya göndererek listeyi ve formülasyonu çıkarmalarını istiyoruz. Malzemelerle ilk üretimi biz ger-

Üretiminizde hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Yapmış olduğumuz makineleri ana hatlarıyla şöyle sıralayabilirim; • Anahtar teslimi muffin kek üretim hatları • Bisküvi sandviçleme ve paketleme besleme sistemleri

www.metropoldergileri.com

47

Profile for metropoldergileri

Metropol Konya Dergisi Sayı 58  

Advertisement