Page 41

hemşerimize dokunacağız. Aldığımız bu emaneti, kendi emanetimiz bileceğiz. Planlı olarak gelişeceğiz ve her şeyden önemlisi Konya’mızı sizlerle birlikte yöneteceğiz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı seçim manifestosunda yer alan konuların öncelikleri olacağını vurgulayan Altay; yeni dönem projelerini Trafik ve Ulaşım, İmar ve Şehircilik, Spor, Kültür - Sanat, İnovasyon - Bilim ve Teknoloji, Turizm, Şehir Pazarlama ve Dış İlişkiler, Gençlik ve Eğitim, Aile ve Çocuk, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, İletişim – Ortak Akıl ve Birlikte Yönetim, KOSKİ – Altyapı Yatırımları ana başlıklarında sunduğu projelerle açıkladı. KONYA METROSU İLE ŞEHRİN TRAFİK YÜKÜ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALACAK Konya’nın uzun yıllardır hasretini çektiği metro yatırımının hükümetin ikinci 100 günlük eylem planında yerini aldığını hatırlatan Altay, metro projemizin altyapısını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yapacağını, araçlarını ise Konya Büyükşehir Belediyesi’nin alacağını dile getirdi. Başkan Altay, ”Konya’mız için önem taşıyan Metro Proje’mizi eylem planı içine dahil eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Konyalı hemşerilerim adına şükranlarımız sunuyorum” dedi.

KONYA OTOGARI TAŞINACAK Şehrin en işlek ulaşım aksında kalan Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni Aksaray-Ankara kavşağına taşımayı hedeflediklerini açıklayan Altay, Yeni Otogar çevresine farklı sosyal donatılar yaparak bölgeye değer kazandıracaklarını ifade etti. Adliye’ye kadar devam eden tramvay hattını Şehir Hastanesine kadar uzatacaklarını, Büyükşehir Stadyumu’ndan başlayarak mevcut otogar ve Dr. Sadık Ahmet Caddesi üzerinden Yeni Otogara uzanan tramvay hattını bu dönemde tamamlamayı planladıklarını belirten Altay, bu hat ile Organize Sanayi Bölgelerine ulaşımı kolaylaştıracaklarını ifade etti.

leri yapmayı planladıklarını kaydeden Altay, “Meram Son Durak ve Yeni Kamyon Garajı’nda Ağır vasıta Park Alanı ile Beyşehir Merkez, Eski Garaj Otoparklarını bu dönem tamamlayıp hizmete açacağız. Görme engelli kardeşlerimizin şehir içi ulaşımdan daha kolay yararlanması için Engelsiz Durak çalışmasını hizmete sunacağız. Konya trafiğinin yükünü çeken mevcut caddeleri rahatlatmak ve alternatif ulaşım güzergâhları için yeni arterler açmak için çalışmalara başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİ DÜZENLEYECEK YENİ BİR SİSTEM Başkan Altay, Konya’da şehir içi trafiği düzenleyecek yeni bir sistem üzerinde hazırlık yaptıklarını ve bu yıl içinde vatandaşın hizmetine sunmayı hedeflediklerini aktardı. Altay, söz konusu sistemle özellikle akıllı telefonlardan Konya’nın trafik yükünü anlık olarak belirleyip alternatif güzergâhlardan ulaşımı rahatlatmayı planladıklarını belirtti.

AKSARAY YOLU’NA 3 BİN ARAÇLIK YENİ KAMYON GARAJI Altay, Konya’nın önemli yatırımlarından biri olan Yeni Tren Garı binasının da 2019 yılı ikinci yarısında hizmet vermeye başlayacağını hatırlatarak, Konyalıların tren garından daha rahat faydalanabilmesi adına alt geçit için 11 Mart’ta ihaleye çıkılacağını belirtti. Mevcut kamyon garajının ihtiyacı karşılayamadığının altını çizen Altay, Aksaray Yolu’nda yaklaşık 3 bin araçlık yeni kamyon garajı yapacaklarını söyledi.

ŞEHİR TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK DÜZENLEMELER Şehir içi trafiği rahatlatmak için belirledikleri birçok noktaya yaya üst geçit-

BAŞKAN ALTAY’DAN SOSYAL KONUT MÜJDESİ Uğur İbrahim Altay, düzenli şehirleşmeyle ilgili hedeflerinden de söz etti ve www.metropoldergileri.com

41

Profile for metropoldergileri

Metropol Konya Dergisi Sayı 58  

Advertisement