Page 29

Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin hayırlı olmasını temenni ederek, “Çevreye zarar vermeden kullanılmış suları arıtarak daha faydalı bir noktada değerlendirilmesine fırsat verecek bir proje hayata geçiriliyor. Çevre ve şehircilik adına büyük projelere imza atmaktadırlar. Hükümeti temsilen bulunan değerli bakanımıza huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

SEYDİŞEHİR 1871’DEN BERİDİR BU TESİSİ BEKLİYOR

Uğur İbrahim Altay, “Biz şehrimize aşığız. Konya’ya hizmet etmeye aşığız” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Gece gündüz demeden çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Konya, bir kutlu şehir. Sultan Alparslan’ın 1071’de başlattığı fetihle bu toprakları yurt haline getirmişiz. İnce Minaresi’yle, Alaaddin Camisi’yle, Karatay Medresesi’yle bu topraklara adeta mührümüzü vurmuşuz. Ama aynı zamanda sadece binalar değil, bu topraklarda yaşayan ulu insanlar da bu memleketin inşasına önemli faydalar sağlamıştır. Hazreti Mevlana’lar, Şems-i Tebrizi’ler, Şeyh Sadreddin Konevi’ler ve huzurunda bulunduğumuz Seyid Harun Veli hazretleri gibi Anadolu’nun mimarı, insanların yaşadığı ayak izlerinin bulunduğu şehirlere hizmet etmeyi bize nasip ettiği için rabbimize ne kadar şükretsek azdır.” Bugüne kadar Seydişehir’e Büyükşehir Belediyesi olarak 166 milyon liralık yatırım gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Altay, “Birçok önemli proje başladı, tamamlandı, bir kısmı da devam ediyor. Hepinizin beklediği Seyid Harun Veli Hazretleri’nin türbe etrafıyla ilgili projenin kamulaştırmaları bitmek üzere. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin çevre ve halk sağlığı açısından önemli bir proje. Toplam 45.3 milyon liraya mal olan tesiste proje bedelinin yüzde 85’ini

AB fonlarından, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından, yüzde 9’ da KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından sağlandı. Bu tesis, 46 bin nüfusa hizmet verebilecek ve günde 6 bin metreküp kapasiteli ileri biyolojik atıksu arıtması olarak dizayn edilmiştir. Bu çevreci tesiste arıtılan sular, tarımsal sulamada da kullanılacak inşallah” diye konuştu.

HÜKÜMETİMİZ TARAFINDAN 16 YILDIR ÇEVRECİ POLİTİKALAR ÜRETİLDİ

AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, açılışı yapılan Seydişehir İleri

Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal da açılan tesisin hayırlara vesile olmasını diledi. Başkan Tutal, “Seydişehir 1871 yılında belediye olarak kabul edilir. Ancak, o gün bugündür arıtma tesisleri maalesef olmayan bir ilçemizdi. Elhamdülillah açılışını gerçekleştireceğimiz atıksu arıtma tesislerine kavuşuyoruz. İnşallah sağlıklı bir ortam sağlıklı bir yaşam gerçekleşmiş olacak. Burada emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Seydişehir Atıksu Arıtma Tesislerinin açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol mensupları tarafından yapıldı.

www.metropoldergileri.com

29

Profile for metropoldergileri

Metropol Konya Dergisi Sayı 58  

Advertisement