Page 28

HABER

28

Seydişehir’e Dev Çevre Yatırımı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hayata geçirilen Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile hizmete açıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteklediği Seydişehir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi açıldı.

BİZ ÇEVRECİ BİR LİDERİN YOLUNDAN GİDİYORUZ

Açılış törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya ve Seydişehir için önemli bir çevre projesinin açılışını yaptıklarını belirterek, “Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi, 9 milyon Euro; yani 45 milyon lira olan önemli bir tesis. Bu atıksu arıtma tesisi hizmeti ile birlikte Seydişehirimizin neredeyse tamamına atıksu arıtma hizmeti vereceğiz ve Seydişehir eskisinden daha temiz, es-

kisinden daha çevreye duyarlı bir ilçe haline gelecek” dedi.

diye konuştu.

Projede hem Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün hem de Çevre Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün ortak bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Bakan Kurum, “Ortak çalışma çerçevesinde bu güzel tesisimizi şehrimize kazandırıyoruz. Buradan arıttığımız suları da Konya\’nın ihtiyacı olan yerlerinde kullanacağız. Biliyorsunuz buradan çıkacak arıtılmış suyu da tarımda kullanmak suretiyle yeniden hayata döndüreceğiz. Biz bir çevreci parti olarak, çevreci bir liderin partisi olarak hem çevremizi koruyacağız, hem de gelecek nesillerimize daha iyi bir çevre bırakacağız”

Vali Cüneyt Orhan Toprak, sadece bir otomobil üretiminde 400 ton su kullanıldığına dikkat çekerek, suyun tasarruflu kullanılması gerektiğine işaret etti. Vali Toprak, “Bu tesiste atıksuların içindeki azotların, fosforun tamamen yok edilerek ovaya sulamada dahi kullanılacak şekilde su verilmesi çok önemli. Bu tesisin yapılmasında emeği geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, Büyükşehir Belediyemize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

SU TASARRUFU ÇOK ÖNEMLİ

BİZ ŞEHRİMİZE AŞIĞIZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı

Profile for metropoldergileri

Metropol Konya Dergisi Sayı 58  

Advertisement