Page 1

e-tadında

Türkiye’nin Aylık Yemek ve Mekan Dergisi Haziran 2014 Yıl:2 Sayı 16


E -TADINDA

EDİTÖR

İmtiyaz Sahibi Metronom Medya Adına Eyüp Kervangül eyup@metronommedya.com

Editör

Nur Ceylan

Nur Ceylan

Reklam Ve Tanıtım

Nur Ceylan nur@metronommedya.com Gökhan Günay gokhan@metronommedya.com

Fotoğraf

Soma, Kömür Karası gibi Karanlık...

Muhabir

Mayıs ayının hatıralarımıza kazıdığı acı, henüz çok taze. Yaraları belki de hiç kapanmayacak. Yüzlerce aile kardeşsiz, evlatsız, kocasız, babasız kaldı. Söylenecek pek çok şey var elbette ama insan böyle bir facia karşısında söz söyleyemez hale geliyor. İçimiz karanlık, genzimizde bir yanma, yas bulutları her yeri kaplamış...Dileriz bir daha böyle bir acı yaşanmaz, dileriz bir daha asla yürekler böylesine kararmaz. Yayıncılığın gerektirdiği vazife bilinci ile bu ay da e-tadında ailesi olarak karşınızdayız; Metronom Medya çalışanları olarak, Soma kömür ocağında vefat eden işçilerimize Allah’tan rahmet, muhterem ailelerine sabırlar diliyoruz.

Gökhan Günay Nur Ceylan

Tasarım

Mehmet Pınarcı

Hukuk Danışmanı Barış Çabuk

Katkıda Bulunanlar

Kübra Altay Oya Sözen Yasemin Güzel Reyhan Özgüder Uğur Kemal Tomruk

Web tasarım

Ceyhun Kocal

Adres

Metronom Medya Merdivenköy Mahallesi Hızırbey Caddesi Tümer Ap. No:251/4 Göztepe/İstanbul 0 216 566 95 66 0 216 566 75 27 www.e-tadinda.com www.metronommedya.com E-Tadında dergisinde kullanılan haberler izin alınmadan, kaynak gösterilmeden başka yayınlarda kullanılamaz. Reklamlardan reklam veren firma sorumludur.

Aziz Milletimizin Başı Sağolsun.


İÇİNDEKİLER

22

SÜGAV 2014

38

Bahane Lounge

46

Pera Palace

50 Ali Usta

86 Vialand


“SOMA’YA EL VER” KAMPANYASI GENEL ÇERÇEVE ve YASAL SORUMLULUKLAR Amaç: 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasında babalarını kaybeden çocuklara ve facia nedeniyle işsiz veya iş göremez durumda olan emekçilerin eğitim-öğretimini sürdürmekte olan çocuklarına eğitim bursu, psiko-sosyal destek ve eğitim materyali desteği sağlamaktır.

Kapsam: Maden faciasında hayatını kaybetmiş emekçilerle, facia nedeniyle işsiz veya iş göremez durumda olan emekçilerin ilk, orta, lise düzeyinde öğrenim görmekte olan çocuklarına, kız öğrencilere öncelik verilmek üzere eğitim bursu verilmesi planlanmıştır. Söz konusu eğitim bursları, öğrencilerin bulundukları kademeyi tamamlayana kadar devam edecektir. Öğrencinin velisine; aylık 200 TL ödemeler halinde 8 ay boyunca yıllık toplam 1.600 TL nakdi eğitim bursu yardımı yapılacaktır. Bu yardımın yanı sıra, Türk Eğitim Derneği’nin diğer burs uygulamalarında olduğu gibi, öğrencilere ve ailelerine psiko-sosyal destek hizmetler verilecek, akademik durumlarının takibi yapılacak ve eğitim materyalleri (kitapkırtasiye vb.) sağlanacaktır. Ailelerimizin talebi olması halinde, TED Okullarının kontenjanlarının uygunluğu ölçüsünde, evlatlarımızın TED Okullarında yatılı olarak ücretsiz eğitim alması da sağlanacaktır. Burs verilecek öğrencilerden, ilkokulda okuyan çocukları ailelerinin yanında; ortaokul ve lise düzeyinde okuyan çocukların bir kısmının da ailesinin yanında desteklenmesinin yanı sıra; pansiyonlu TED Okullarında, okulların kontenjan durumları dikkate alınarak, yatılı olarak eğitim alması sağlanacaktır.

Uygulama Adımları: Yaşanan travmalar sonrasında, acıların yoğun olarak hissedildiği günlerdeki birlik ve beraberlik hisselerimiz yoğun olurken; sonraki dönemlerde, planlanan hedeflere aynı motivasyonla ulaşmakta zorluk yaşandığını görmekteyiz. Bu noktadan hareketle, Türk Eğitim Derneği olarak, “Soma’ya El Ver” Kampanyası uygulama adımlarını genel çerçevede açıklıyoruz:


1- Türk Eğitim Derneği, 23-24 Mayıs 2014 tarihlerinde TED Genel Merkez yöneticileri koordinatörlüğünde bir eğitim direktörü, bir sosyal hizmet uzmanı, beş psikolog ve iki psikolojik danışmandan oluşan bir ekiple Soma’da taziye ziyaretleri yapacaktır. Ailelerin her türlü ihtiyaçlarının “yerinde” tespit edilmesini ve ailelerin eğitim öğretim çağındaki çocuklarına ilişkin bir belirleme yapılmasını sağlayacaktır. 2- Çocuklardan ve ailelerden psiko-sosyal olarak acil ihtiyacı olanlara özel destek sağlanacaktır. 3- Tespit edilen okul çağındaki çocuklardan, kız çocuklarına öncelik verilmek suretiyle, Soma’ya El Ver Kampanyası kapsamında toplanan bağışlar doğrultusunda, eğitim bursu verilecek öğrenciler kesinleştirilecektir. 4- Yapılan tespitlere göre, devlet okullarında eğitimine devam eden bir öğrencinin ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenen 1.600 TL’lik tutar; aylık 200 TL olarak 8 ay boyunca eğitim bursu almasına karar verilen öğrencilerin, reşit olmamaları nedeniyle, velisi adına açılacak banka hesaplarına ödenecektir. 5- Kampanya kapsamında yalnızca vefat nedeniyle mağduriyet yaşayan ailelerin çocuklarına değil; ortak yaşamda toplumsal barışı sağlamak amacıyla, işsiz veya iş göremez durumda olan madencilerin çocuklarına da, yapılacak değerlendirmelere göre eğitim bursu verilecektir. a) Eğitim bursu alan öğrencilerden akademik ve psiko-sosyal olarak uyum gösterebilecek olanlar Tam Eğitim Bursu kapsamında (okul ücreti, servis, yemek gideri, pansiyon ücreti ile cep harçlığının tamamen karşılanması gibi) pansiyonlu TED Okullarına alınacaktır. b) Soma’da ikamet etmeye ve devlet okullarında eğitim almaya devam edecek öğrencilere Tam Destek Bursu kapsamında yapılacak yıllık toplam 1.600 TL nakdi yardımın yanı sıra, o bölgedeki akademik kadroların koordinasyonu sağlanarak, akademik destek hizmeti de verilecektir. c) Facianın ardından memleketlerine dönmek zorunda kalan öğrenciler için ise yıllık toplam 1.600 TL nakdi yardımın yanı sıra, eğitim materyali desteği de sağlanacaktır. 6- Burs verilen tüm öğrencilere yalnızca eğitimine devam etme değil, aynı zamanda Türk Eğitim Derneği uzmanları tarafından verilecek psiko-sosyal destek hizmetlerinden yararlanma imkânı verilecektir. 7- Kampanyaya destek veren bağışçılar, eğer isterlerse, eğitim bursu verilen tüm öğrencilerin akademik durumunu Türk Eğitim Derneği Burslu Öğrenci Takip Sistemi aracılığıyla web üzerinden takip edebileceklerdir.

www.ted.org.tr


e-Tadında Haziran ■ 2014

7


MEKAN

Geleneksel Türk Kebabı’nın Tek Adresi Etiler Set Kebap

Zengin menüsü, kaliteli hizmeti ve birbirinden leziz kebaplarıyla anılan ve Etiler’in hemen girişinde bulunan Set Kebap, haftanın her gününde müdavimlerine müthiş lezzetler sunuyor 8

e-Tadında ■ Haziran 2014


Geleneksel Türk mutfağını günümüze aktaran ve 1978 yılından beri hizmet veren Etiler Set Kebap, ailenizle ya da arkadaş grubunuzla mangal yapabileceğiniz konseptiyle konuşturmaya devam ediyor. İstanbul’un en güzel semtlerinden Etiler’de bulunan, kış bahçesi ve terası da olmak üzere yaklaşık 250 kişilik kapasitesiyle hizmet veren Set Kebabın mönüsü oldukça geniş. Ara yemeklerde; Fındık Lahmacun, İçli Köfte, Gavurdağı Salata ve Patlıcan Söğürme gibi birçok lezzetli ara sıcak bulunuyor. Mezelerde de yine oldukça iddialılar. Ana yemeklerde Adana, Urfa, Döner ve tüm kebap çeşitleri sunuluyor.

Eğer etinizi kendiniz pişirmek istiyorsanız, mermer masaların ortasında fındık kabuğu ile yanan; koku ve duman çıkarmayan mangal odalarına geçebilirsiniz. 6 ile 10 kişilik masalara hizmet veren mangal başlarında özellikle Antrikot ve Bonfile oldukça tercih ediliyor. Ayrıca yine Set Kebap’ın Adana Sushi’si başka yerde tadamayacağınız türden bir lezzet. Efsaneleşmiş ünlü çiğ köfte ustası Şemo Usta’nın çiğ köfteleri, müdavimlerine eşsiz lezzetler sunuyor. Geniş bir içki mönüsü olan Set Kebap’ın şarap kavı oldukça zengin. Yerli ve yabancı şaraplardan bir çok marka bulunuyor. Rakıda her marka bulunurken diğer tüm alkollü içeceklerin de servisi yapılıyor.Lezzet avcılarının son durağı olan Set Kebap hazırladığı çok özel menüsü, senelerin deneyimine sahip aşçılarıyla ve farklı mutfak kültürlerinden topladığı tarifleri ile bütün yemek severleri, sunumları ve lezzetleri ile büyülemeye hazırlanıyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

9


Bosch Tepsi Yıkama Başlığı ile zahmetsiz temizlik Bosch Ev Aletleri’nin sunduğu yeni Tepsi Yıkama Başlığı ile mükemmel temizliği zahmetsizce elde etmek çok kolay. Bulaşık makinesinin arka duvarına takılan aparat sayesinde, elde tepsi yıkamakla uğraşmak ya da bulaşık makinesinde yıkanan tepsilerin yeterince temizlenmemesi gibi dertler tarihe karışıyor.

10

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

11


360Suada Club ile beşinci yılında yaza merhaba...Adaya giderken yanınıza alacağınız üç şey ne olurdu diye sorulsa, 360Suada Club için cevap ortada; sadece sevdiklerinizi alın yanınıza... 360Suada

Club’da muhteşem bir şampanyanın ve dünya mutfaklarından lezzetlerin ötesinde yaz coşkusuna yakışır bir ambiyans da sizleri bekliyor. Günlük rutin hayatımızda zaman zaman İstanbul’un ne kadar güzel bir şehir olduğunu unutuyoruz. Oysa ki tüm dünyanın kıskandığı güzelliklere sahibiz... Yeme-içme ve eğlence hayatında benzeri olmayan bir adayı da bu güzellikler arasında sayıyoruz. Denizin ortasında, şehirden uzak havasıyla 360Suada Club, dünyada benzeri olmayan bir deneyim sunuyor. Hem ambiyansı hem de dünya mutfağından eşsiz lezzetleriyle 360Suada Club şehir hayatına muhteşem bir mola veriyor. 12

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

13


Hem çok lezzetli hem az kalorili

lezzetler Caffè Nero’da!

14

e-Tadında ■ Haziran 2014


Caffè Nero, leziz kahvelerine eşlik etmesi için yaza özel hafif seçenekler sunuyor. Forma girmek ve sağlıklı olmak isteyenlerin tercih edeceği fit ürünler lezzetleriyle de çok beğeniliyor. SAF Express’in hazırladığı Maş-Börülce ve Kinoa salataları hafif oluşlarıyla özellikle sıcak havalarda tercihiniz olacak.

e-Tadında Haziran ■ 2014

15


Starbucks’ta Yazın ‘‘Origin Espresso’su’’ Kenya’dan geliyor

16

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

17


18

e-Tadında ■ Haziran 2014


RAMAZAN GELENEĞİ DİVAN’IN LEZZETLİ İFTAR SOFRALARINDA Divan, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Ayı’na özel tüm geleneksel tatların bulunduğu lezzeti ve çeşidi bol iftar sofralarını şık sunumlarıyla hazırlıyor. Divan İstanbul misafirlerine Ramazan tatlarından oluşan özel bir menü sunuyor. Lezzetli iftariyelik tabağının yanı sıra zeytinyağlılar, soğuk mezeler, çorba ve ara sıcakların yer aldığı menüde ana yemek ve tatlı için de birçok farklı seçenek bulunuyor. Açık büfede sunulan bu lezzetler, Ahenk Fasıl Grubu’nun canlı müziğiyle renkleniyor. Şehrin buluşma noktası Divan İstanbul City’de, iftar menüleri her akşam farklı lezzetlerle hazırlanıyor. Grup rezervasyonları için kişi başı 65 TL’den başlayan iftar lezzetleri, set menü ve açık büfe seçenekleriyle misafirlere sunuluyor. Anadolu yakasının gözde oteli Divan İstanbul Asia’da ise, Türk Mutfağı ve Divan klasiklerinden oluşan menü seçenekleri bulunuyor. Gruplara özel kişi başı 59 TL – 99 TL arası sunulacak menülerin yanı sıra, dileyen misafirler için de kişi başı 65 TL’ye iftara özel açık büfe yer alıyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

19


Küçük Ağa dizisinin çok sevilen ailesi Algida Keyif ile bir araya geliyor Dondurma severlerin vazgeçilmezi Algida litrelik ürünleri, yeni marka ismi Algida Keyif ve “Aileyi bir araya getiren lezzet” söylemi ile ailece geçirilen mutlu anların dondurması olmayı hedefliyor. Algida Keyif bu yeni yolculuğunda ilk olarak Türkiye’nin en sevilen dizisi Küçük Ağa’nın yıldızları Birce Akalay, Sarp Levendoğlu ve minik yıldız Emir Berke Zincidi’yi bu amaçla reklamlarına taşıyor. Algida Keyif’in 7 Mayıs’ta yapılan basın toplantısında, Küçük Ağa oyuncularının rol aldığı yeni reklam filmi gösterildi, markanın yeni ürünleri tanıtıldı. Algida’nın litrelik ürünleri, Algida Keyif adıyla baştan sona yenilendi. Dondurma severlerin vazgeçilmezi

20

e-Tadında ■ Haziran 2014


Algida Keyif, ambalaj tasarımından, ürün portföyüne kadar birçok değişimin yanında “Aileyi bir araya getiren lezzet” konumlandırması ile ailece bir araya gelinen keyifli anların dondurması olmak için yepyeni bir yolculuğa başladı. Markanın yeni konumlamasını tüketicilere yansıtmak ve aileyi bir araya getiren lezzet söylemine dikkat çekmek için, Türkiye’nin en sevilen aile dizilerinden Küçük Ağa’nın yıldızları, Algida Keyif’in reklam yüzü oldu. Toplantıda konuşan Algida Pazarlama Direktörü Leyal Eskin Yılmaz, Algida’daki değişim için; “2014 senesine rekor ürünle başladık. Yeniliklerimiz sadece ürün değil konumladırma bazında da oldu. Bu senenin hem konumlandırma hem de yeni ürün anlamındaki en büyük haberlerinden biri, Algida litrelik ailemizdeki

yaşadığımız değişim. Ürünlerimizin adını, ambalajını ve konumlandırmasını baştan sona yeniledik. Algida litrelik ürünlerini artık Algida Keyif adıyla ve “Aileyi bir araya getiren” söylemi ile tüketicilerimize sunuyoruz. Algida Keyif ailemize ayrıca Algida Festival adında portföyümüzde benzeri olmayan 2 yeni lezzet daha ekliyoruz. Yeni Algida Festival Vanilya Karadut ve Algida Festival Vanilya Karamel ürünlerimizin iç içe geçmiş sarmal şekli sayesinde tüketicilerimize her kaşıkta 2 lezzet sunuyoruz.” dedi.

e-Tadında Haziran ■ 2014

21


SÜGAV 2.Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi dünyaca ünlü bilim insanlarına ev sahipliği yaptı “Her şey daha iyi bir yaşam için” Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) tarafından 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü Swissotel’de düzenlenen “2. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi”nin bu seneki teması, “Her şey daha iyi bir yaşam için” olarak belirlenirken, zirvenin ilk bölümü T.C Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun açılış konuşmasının ardından bilimsel mesajlara ayrıldı.

22

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

23


Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tıp Komisyonu tarafından kurulan Sporda Beslenme grubunun başkanlığını yapan, UK Sport, UK Athletics, İngiltere Futbol Federasyonu, FIFA, İrlanda Spor Konseyi ve daha pek çok spor kurumuna danışmanlık yapmaya devam eden Profesör Ronald Maughan ise konuşmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı bir yaşamda oynadığı role ilişkin çarpıcı örnekler verdi. 1980’lerde, günümüzde hala bu alanda referans noktası olan “doyum basamakları” adlı iştahın fizyolojik uyarılarını ortaya koyan ilişkiyi keşfeden Profesör Edward Blundell ise “doyuma” ulaşmada psikolojik faktörlerin oynadığı role dikkat çekerek, fiziksel aktivitenin bu doyuma ulaşmada çok önemli bir rol oynadığını belirtti. Sabri Ülker Bilim Ödülü sahibini buldu

Merhum Sabri Ülker anısına, SÜGAV’ın temel misyonlarından biri olan araştırma ve eğitim programlarının desteklenmesi hedefi doğrultusunda bu yıl ilk kez düzenlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü de zirvede sahibini buldu. 24

e-Tadında ■ Haziran 2014


T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in ödülünü takdim ettiği Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Gülay Bayramoğlu, gıda güvenliği alanında uygulanabilir projesiyle 100 Bin Liralık ödülün sahibi oldu. Yemekte Denge Eğitimi 1 milyon ço- projesi olması hedefiyle hazırlanmış bir cuğa ulaştı projedir. Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Zirvenin açılışında konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Vakıf tarafından Türkiye’nin 10 ilinde, 500 ilkokulda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde hayata geçirilen Yemekte Denge eğitim programı ile ilgili bilgi verdi:

“Benim için en anlamlı kurumsal sosyal sorumluluk işleri arasında Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile beraber Türkiye çapında farklı ilköğretim okullarında uyguladığı “Yemekte Denge” projesi geliyor. Yemekte Denge projesi Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir temel beslenme eğitim

Enstitüsü Vakfı’nın bağımsız Bilim Kurulu üyelerinin yurtdışında kabul gören beslenme eğitimlerini esas alarak ülkemize uyarladığı proje bugün İstanbul, İzmir, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Sinop, Erzurum, Aydın, Kahramanmaraş’ın bulunduğu 10 ilde toplam 1 milyon öğrenci ve ebeveyne ulaşır durumda. Sağlıklı beslenme tabağını referans alarak, çocuklara, “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin, yapman gereken dengeyi nasıl kuracağını bilmen” mesajının verildiği eğitim programıyla, ağaç yaşken eğilir ilkesiyle çocuklarımıza daha sağlıklı bir gelecek sunmak için çalışmalar devam ediyor.” dedi. e-Tadında Haziran ■ 2014

25


Dışarda yemek yiyen 7 milyon İstanbullu’nun sağlığı tehlikede! Geçtiğimiz yıllarda bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yemek yeme ve beslenme alışkanlıklarının çok hızlı bir şekilde değiştiği reddedemeyeceğimiz bir gerçek. Plato Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölüm Başkanı Ece Şener’in verdiği bilgiye göre Türk insanı haftada en az altı öğününü dışarıda yiyor. Büyük şehirlere baktıkça bu sayılar daha da yükseliyor.

26

e-Tadında ■ Haziran 2014


Hızlı hayatlar hızlı yemekler getiriyor, çalışan bir kişinin özenli sofralara olan özlemi bir türlü bitmiyor. Günümüz toplumunun en büyük sıkıntılarından biri olan zamansızlık hayatımızın her alanını kısıtladığı gibi sofralarımızı da kısıtlıyor. Plato Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölüm Başkanı Ece Şener bu değişimin sadece nostaljik hayallere değil aynı zamanda sağlığımızı da tehdit ettiğini söyledi. Plato Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölüm Başkanı Ece Şener; “Gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de obezite, şeker hastalıkları, kalp rahatsızlıkları gibi beslenmeye bağlı hastalıklar gün geçtikçe artıyor.”

Bir taraftan hayatımızı daha iyi hale getirmek ferah bir yaşam standardına ulaşabilmek çalıştığımız uzun saatler, biz farkında olmadan aslında bizim sağlığımızdan ufak ufak çalıyor. Annelerimizin bize zorla ettirdiği o kahvaltılarda içilen süt, yenilen peynir ve zeytin de yavaş yavaş sofralardan yok oluyor. Her zaman gururla dile getirdiğimiz zengin Türk Mutfağı da.. Büyükşehirlerde yaşayan insanlar “ salata köfte pilav” üçgenine sıkışmış durumda! Geçmişimizden gelen çok kültürlü mutfağımız özellikle büyük şehirlerde salata köfte pilav üçgenine çoktan sıkıştı bile. Aile geleneklerini terk eden şehirli çalışan kesim ya dışarıda emek yiyor ya da çabuk hazırlanan yarı pişmiş ve pişmiş gıdalara yöneliyor. Dondurulmuş hazır köfteler, tavuk schnitseller, fırına girmeye hazır paketli yemekler, ayıklanmış salatalar derken kimse bir tavuğu nasıl parçalayabileceğini bilmiyor. Biz de çocuklarımızdan tavuk resmi çizmelerini istesek, acaba bize kızartılmış tavuk parçaları çizerler mi, hep gördükleri ve yedikleri gibi? Ülkemizin farklı yörelerinde çok çeşitli lezzetlerle hazırlanmış tencere yemekleri, zeytinyağlılar, pilakiler ne yazık ki sadece bir kuşak öncesinin vakıf olduğu bir sır gibi. İşten güçten vakit bulamayan, yemek yapmak istemeyen ailelerden ve okulda hazır gıdalarla ya da en iyi ihtimalle yarı hazır gıdalarla hazırlanmış yemekleri yiyen çocuklardan yemek kültürümüzü yaşatmalarını bekleyebilir miyiz? e-Tadında Haziran ■ 2014

27


İLERİ İŞLENMİŞ ÜRÜNLERDE

HELALLİK VE LEZZET 28

e-Tadında ■ Haziran 2014


Türkiye’de Helal Gıda Sertifikası öncüsü ve endüstriyel Kuru Yolum Yöntemini ilk defa uygulayan Erpiliç, Türkiye’nin piliç üretiminin yüzde 10’unu karşılıyor. Tavukçuluğa yetmişli yıllarda başlayan Erpiliç, son teknoloji entegre üretim tesislerinde hazır gıdada da iddialı. Piliç Kebaptan, Dönere; Parmak Köfteden, Cordon Blue’ya kadar geniş bir ürün yelpazesinde kalite sunan Erpiliç, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinde de öncülüğünü koruyor. İleri işlenmiş ürünlerinde de Helal Gıda Sertifikasına Sahip olan Erpiliç; Piliç Sebzeli Kroket ile eşsiz tavuk lezzetini sebzelerle harmanladı. e-Tadında Haziran ■ 2014

29


RÖPORTAJ

MODADA BİR KÜÇÜK DÜKKAN 30

e-Tadında ■ Haziran 2014


Çikolata Dükkanının Hikayesi e-Tadında Haziran ■ 2014

31


İlk açtığım gün sadece bir kişi geldi, zaman geçtikçe müşterilerimin çikolatacısı oldum Adana’dan sırf çikolata almaya gelen müşterilerim var... e-tadında muhabiri Nur Ceylan: Moda sakinlerinin çok sevdiği Moda ile özdeşleşen bir dükkan, Çikolata Dükkanı nasıl hayata geçti ?

Yılmaz Cihan: Özel sektörde çalışıyordum ama beni mutlu edecek işin bu olmadığını biliyordum. Şimdilerde çok göremediğimiz o eski esnaflardan olmak hani şu komşuların birbirine yemek ikram ettiği, düğünlerine davet ettiği mahalle esnafı. Dükkanımı istediğim zaman açmak istediğim zaman kapamak kendi işimin patronu olmak işte istediğim 32

e-Tadında ■ Haziran 2014

şey buydu. Çok romantik bir hayalle yola çıkmadım bir dükkanım olsun istiyordum, çikolataya olan tutkumdan dolayı şimdi bu dükkanın sahibiyim.

ET: Dükkanla siz ilgileniyorsunuz peki çikolataları da siz mi yapıyorsunuz?

YC: Belçika’da çikolata üzerine eğitim aldım, dükkanımdaki tüm çikolataları haftalık olarak kendim yapıyorum mutfağa girip tarifler yaratıyorum, çikolataların tasarımlarını da yine bana ait.

ET: Şuan kaç çeşit ürününüz bulunmakta?


YC: Çikolata yapmak öğrenmesi çok uzun bir süreç değil sadece çeşitlendirmeyi yapmak uzun. Çikolata çeşiti olarak kırk çeşitten başlayıp atmış çeşite kadar çıkıyor. Aynı zamanda çikolatalı kolonya, sabun ve mumlarımız da var.

ET: Kendi tarifleriniz arasından en çok ilgi gören çikolatanız hangisi ? YC: Tarçın Karabiber Antepfıstıklı Çikolata bizim buluşumuz aynı zamanda Çilekli Beyoğlu Çikolatası, bunlar en beğenilenler.

ET: Karabiber ve çikolata bu ikili nasıl buluştu ? YC: Ben çikolatayı lokalleştirmekten yanayım karabiberli çikolata buradan çıktı. Çikolatalarımızda kullandığımız hammaddemiz Belçika’dan geliyor. Bizim kültürümüz baharata çok alışkın tariflerim biraz deneme yanılma yöntemiyle doğuyor. Oranlarını kendi el ayarımla ayarlıyorum ama sonrasında kaliteyi korumak için hepsi hep aynı oranda tasarlanıyor.

ET: Son olarak e-tadında okurları için kaliteli çikolata nasıl olmalı ? YC: Bunu anlamak için içeriğine bakmalılar; Bitkisel yağlardan bahsediliyorsa kakao yağı kullanılmamış demektir, kaliteli bir çikolatada kakao yağı olmalı ve asıl çikolata bitterdir. Onun da ağızda kadifemsi bir doku bırakması gerekir ki kaliteli olduğunu anlayalım. e-tadında ailesi olarak Yılmaz Cihan’a samimi sohbetinden ve konukseverliğinden ötürü teşekkürlerimizi sunarız... e-Tadında Haziran ■ 2014

33


Lezzet

düşkünü

mutfakların klasiği;

Maille Orijinal Dijon Hardal Maille Orijinal Dijon hardalının tarifi Maille’ın kuruluşu olan 1747 yılına dayanıyor. O yıllardan günümüze Maille hardalları, tüm dünya yemeklerine lezzet katıyor. 34

e-Tadında ■ Haziran 2014


İster et, ister balık, isterseniz de sebzeler ile kullanın Maille Orijinal Dijon hardalları, her yemeğe yakışıyor. Afiyet Olsun! e-Tadında Haziran ■ 2014

35


Sürdükçe sürülen peynirler…

Kaanlar Gıda, % 100 doğal, “Sürülebilir Peynir” çeşitleri ile farklı lezzetler sunuyor. Kahvaltı sofralarının yanı sıra diğer öğünlerde de keyifle yenebilen peynir çeşitleri, tatlı, pasta yapımında, sandviç ve leziz kanepeler hazırlanmasında kullanılabiliyor. Kaanlar markalı Sürülebilir Peynir grubunda; Sürülebilir Lor Peyniri, Labne Peyniri, Sürülebilir Beyaz ve Krem Peyniri bulunuyor.

www.kaanlar.com.tr 36

e-Tadında ■ Haziran 2014


“Uyuyan Güzel”ler One Tower’da

“Fotoğraf sanatçısı Aytül Keskin’in doğum ve bebek fotoğraflarından Ankara - “Başkent’in zirvesi” One Tower Kule Konut ve AVM projesi, kültür sanat etkinliklerine devam ediyor. Ferah satış ofisiyle Ankara’nın yeni kültür sanat merkezi haline gelen One Tower Kule Konut ve AVM projesi, kapılarını bu kez Anneler Günü için açıyor. Tamamlandığında Ankara’nın en yüksek konut kulesi olacak 48 katlı One Tower Kule Konut ve AVM projesinin dinamik ve şeffaf tasarımlı satış ofisi bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Daha önce “Anadolu Desenleri”, “Son 10 Yılın Basın Fotoğrafları” fotoğraf sergileri ile “Hayallerdeki Oyuncaklar” resim ve oyuncak sergisini hayata geçiren One Tower bu kez “Uyuyan Güzel”leri sanatseverlerle buluşturuyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

37


RÖPORTAJ

YEMEK ve SANATIN BİRLEŞTİĞİ NOKTA

Yüz yıllık bir konağın yeniden başlayan hikayesi.

Müdavimi olacağınız birmekan

Bahane Lounge... 38

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

39


e-tadında muhabiri Nur Ceylan: Kadıköy’de benzerine pek rastlanmayan bir konsepte sahipsiniz Bahane Lounge nasıl doğdu ?

Ulaş Meydan: Burası yüz yıllık bir köşk biz orijinal dokusunu hiç bozmadan misafirlerinin uzun ve keyifli vakit geçirebilecekleri bir yer yaratmak istedik. Sanırım bu konuda başarılı da olduk. ET: Bize biraz konseptinizden bahsedebilir misiniz? UM: Kadıköy’de hem kaliteli yemek yiyebileceğin hem de performans izleyebileceğin bir yer yok bizim konseptimiz tam da bu boşluğu dolduruyor. Sanat ve yemek iç içe. İşinden çıkıp dinlenmek için, kaliteli zaman geçirmek için buraya uğrayan çok misafirimiz var. ET: Mönüyü nasıl oluşturdunuz ? UM: Kadıköy’ün standartlarını aşmak istedik. Akdeniz ağırlıklı İtalyan mutfağı (Geleneksel Füzyon Mutfağı) diyebiliriz, yapay hiçbir şey kullanılmıyor buna özellikle dikkat ediyoruz. 40

e-Tadında ■ Haziran 2014


ET: Kahvaltı konusun da mönünüz oldukça zengin, pazar kahvaltılarınızdan da bahsedebilir misiniz buraya gelenleri nasıl sofralar bekliyor ? UM: Kahvaltılarımız da insanların umduklarından fazlasını sunuyoruz. Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşünenlerdeniz. Tek kişilik ve serpme olmak üzere iki farklı sunuşumuz var ama ikisi de deneyenleri hiçbir zaman hüsrana uğratmadı.

ET: Peki etkinlikler, Bahane Lounge sahnesinde izleyiciyi neler bekliyor ? UM: Bahane Lounge sahnesi alternatif bir sahne. Minik bir sahnemiz var altmış kişilik ve dolduğu zaman dolar etkinlikleri sıkı takip etmek gerekiyor bu yüzden. Etkinliklerimiz arasında tiyatro, stand up gösterileri, çeşitli grupların konserleri yer almakta.

ET: Mekanda çok hoş müzikler çalıyor insanların buraya geldiğinde kafa dinleyecekleri kesin. UM: Gündüz saatlerinde blues ve caz müziğin sakin soundları çalınıyor. ET: Bahane Lounge için gelecek planları neler son olarak okuyucularımıza bunlardan da bahsetmek ister misiniz? UM: Biz Bahane ailesi olarak markalaşmayı hedefliyoruz. Sahne ve Mutfak iç içe, samimiyetimizi ve konseptimizi bozmadan ilerlemek yegane hedefimiz. Yol almak konusunda da epeyi ilerlediğimizi söyleyebilirim Kadıköy bizi çok sevdi, bize oldukça bağlı müdavimlerimiz var. Biz İstanbul’un her köşesine bu ruhu ulaştırmak istiyoruz diyebilirim. e-tadında ailesi olarak, Bahane Lounge Genel Koordinatörü Ulaş Meydan’a konuk severliği ve içten sohbeti için teşekkürlerimizi sunarız.

e-Tadında Haziran ■ 2014

41


NG Afyon’un Luxury Wellness paketleriyle tazelenin NG Afyon Wellnes & Convention bahar alarında tazelenmeniz için fırsatlar sunuyor. Afyonkarahisar’ın şifalı suları ve masajlarla tazelenebileceğiniz Luxury Wellness paketleri bahar aylarında yenilenmenizi sağlayacak. NG Afyon Wellness & Convention sizi ruhunuzu dinlendirmeye davet ediyor.

42

e-Tadında ■ Haziran 2014


“Platinium”, “Gold” ve “Silver” olmak üzere sunulan üç ayrı paketle Türkiye’deki termal otelcilik anlayışına farklılık getiren NG Afyon Wellnes & Convention’da keyifli bir zaman geçirmeniz mümkün. Her yaşa hizmet veren eğlence alanlarıyla termalin keyfini doyasıya yaşamanızı sağlayan Aliva Spa Merkezi ile ruhunuzu ve bedeninizi yenileyeceksiniz.

e-Tadında Haziran ■ 2014

43


PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’DAN İSTANBUL’UN GÜZELLERİ KOLEKSİYONU Paşabahçe Mağazaları ilgi gören ürünlerine yeni ‘güzellikler’ ekledi. ‘İstanbul’un Güzelleri’ koleksiyonu ile Kız Kulesi’nin romantizmini ve Galata Kulesi’nin ihtişamını yaşam alanlarına taşıyan Paşabahçe Mağazaları, İstanbul’un çok katmanlı ve çok kültürlü mirasına sahip çıkmaya devam ediyor. 44

e-Tadında ■ Haziran 2014


İstanbul, tarihi, mimari ve doğal güzellikleriyle Paşabahçe Mağazaları’nın ‘İstanbul’un Güzelleri’ koleksiyonunda hayat buluyor. İstanbul’daki kültürel çeşitlilik ve renkliliğe odaklanan koleksiyonda, İstanbul’un simgelerinden olan Galata Kulesi, Kız Kulesi, birbirinden ayrı düşünülemeyen vapur ve martılar, çeşitli tasarımlarla sunuluyor. İstanbul’un Güzelleri koleksiyonunda; kupalar, Türk Kahvesi ve espresso fincanları, çay ve fincan setleri, çay tabakları, bardakaltı setleri, cam bloklar, tepsiler, aynalar ve çerçeveler yer alıyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

45


Sosyalleşmenin Yeni Buluşma Noktası!

Pera Palace Hotel Jumeirah

İstanbul’un yıllandıkça güzelleşen zamansız mekânı Pera Palace Hotel Jumeirah, geçmişini geleceğe aynı ihtişamla taşımak için gerçekleştirdiği yenileme çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul sosyal hayatının vazgeçilmez mekânlarından olan“Kütüphaneli ve Kubbeli Salon” dünyaca ünlü içmimar Anouska Hempel tarafından renove edildi. 46

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

47


48

e-Tadında ■ Haziran 2014


İster Çalışın, İster Farklı Lezzetleri ve İçkileri Deneyimleyin Pera Palace’ın girişinde sizi karşılayan “Lobi” daha işlevsel hale getirilerek, daha aydınlık ve geniş bir alan yaratıldı. Yeni eklenen oturma grupları ile ferahlık da kazanan bu bölüme girdiğiniz anda şehrin karmaşası ve gürültüsü bir adım gerinizde kalıyor. Otelin merkezi olan Kubbeli Salon ve hemen yanındaki Kütüphaneli Salon da Anouska Hempel tarafından hem bir masal diyarı, hem de şehrin enerjisine ve dinamikliliğine uygun olacak şekilde yenilendi. Kütüphaneli Salon’a yerleştirilen konsept yemek masası; bilgisayarınızı alıp saatlerce çalışabileceğiniz bir ofis, kitabınızı okuyabileceğiniz bir dinlenme alanı ya da yemek yiyip içkinizi yudumlayacağınız çok fonksiyonlu bir alan olarak her kitleye hitap ederek, her türlü ihtiyacı karşılıyor. Tüm bu alanlarda 20. yüzyılın başlarına gönderme yapan yeni dekorasyonda şarap kırmızısı, siyah ve ışıltılı yansımalarla birlikte altın varaklar dikkat çekiyor. Kadife oturma grupları ve duvarlara hareket getiren perdeler ön plana çıkarken, Kütüphane Salonu’na eklenen tavan süslemeleri mekâna özel bir görsellik katıyor. Anouska Hempel’ın1910’lu yılların başlarında Osmanlı’ya ait geleneksel el sanatlarından ve duvar süslemelerinden ilham alarak yorumladığı Pera Palace Hotel Jumeirah’nın bu yeni görünümü geçmiş yüzyılın ruhunu, bugünün modernizmiyle buluşturuyor.

e-Tadında Haziran ■ 2014

49


MEKAN

1968’den BU YANA MODA’NIN DONDURMA KLASİĞİ Her Gün Dondurma Yerim Yıllardır Hiç Sıkılmadım...

50

e-Tadında ■ Haziran 2014


N

e-Tadında Haziran ■ 2014

51


Moda sakinleri Dondurmacı Ali Ustayı iyi tanırlar, Ali Ustanın deyimiyle onu Türkiye tanıyor. e-tadında okurları için sayfalarımıza yazın serinliğini taşıdık, yıllara meydan okuyan klasikleşmiş bir lezzet; e-tadında muhabiri Nur Ceylan: Dondurmacılık nasıl başladı ? Ali Kumbasar: Aile firması, kardeşlerimle birlikte çalışıyorum. eskiden daha küçük bir dükkanımız vardı. İtalyan bir ustanın çırağıydım beni yetiştirdi. Uzun zamandır Modadayız, bir sabah uyandım karar verdik sonra her gün biraz daha geliştirdik işte böyle. ET: Kırk altı yıldır aynı lezzet bunu nasıl korudunuz ? AK: İmalatını kendimiz yapıyoruz. Günlük imal ediyoruz .Her sabah önce mutfağa giriyoruz burada yediğiniz gerçek dondurma. Sütü meyvesi içerisinde kullanılan aroması gerçek, tarifler bize ait deneye deneye bu zamana kadar bize özel tatlar oluşturduk ve lezzeti koruduk. ET: Kaç çeşit dondurmanız var ? 52

e-Tadında ■ Haziran 2014


AK: Yüz on çeşit. Hepsi günlük olarak çıkıyor. Her gün biri meyveli olmak üzere sade ve çikolatalı üç çeşitte diyet dondurma yapıyoruz. ET: Müşterileriniz en çok hangi dondurmanızı beğeniyor en meşhuru hangi dondurmanız ? AK: Herkesin damak zevkine göre bir dondurmamız var istediğini bulamayan müşterimiz hiç olmadı. Ahududu, böğürtlen, vişne, muz, kavun, nane, karadut daha sayabilirim çeşit çok ama meşhur dondurmamız Santa Maria. ET: Santa Maria’nın içerisinde ne var peki ? AK: O sır, tarifini kimseye vermiyoruz bir sürü şey var diyebilirim tadına bakmadan bilemezsiniz. Dondurmacı Ali Usta yaz kış açık

yolu Moda’ya düşenlere Santa Maria’yı tavsiye ederiz biz yedik ve içindeki gizli tarifi bulamadık belki siz keşfedebilirsiniz. Ali Ustaya ve çalışanlarına konukseverliklerinden dolayı e-tadında ailesi olarak teşekkürlerimizi sunarız...

e-Tadında Haziran ■ 2014

53


Sizlere beklediğinize değecek harika bir haberimiz var!

“P.F. CHANG’S’TE SUSHI ZAMANI”

54

e-Tadında ■ Haziran 2014


P.F. Chang’s müdavimlerinin sushi rüyası gerçekleşiyor. Asya lezzetlerini Türk damak tadıyla başarıyla buluşturan ve misafirlerine Çin Mutfağı’ndan ötesini vaat eden P.F. Chang’s, zengin bir sushi menüsüne kavuşuyor. Birbirinden lezzetli alternatiflerin yer aldığı “Sushi à la P.F. Chang’s” menüsünde; sushi çeşitleri, aralarında P.F. Chang’s’in vazgeçilmez lezzeti Dynamite Shrimp’in de bulunduğu 8 çeşit Roll (Maki), sashimiler ve tempuralar yer alıyor. Sushiseverler, her kategoriden lezzetleri birbirinden farklı combolarla aynı tabakta deneme imkânı da bulacaklar. “Sushi à la P.F. Chang’s” menüsünün servisine ise; Haziran ayı içerisinde başlanacak…

e-Tadında Haziran ■ 2014

55


RÖPORTAJ

İSTANBUL’U BENZERSİZ LEZZETLERİYLE KEŞFETMEYE HAZIR OLUN Yolunuzun hiç düşmeyeceği mekanlar da karşınıza ummadık tatlar benzersiz yemekler çıkabilir... e- tadında muhabiri Nur Ceylan: Gourmet Holidays alışıla gelmişin dışında bir tur anlayışı biraz bu fikrin nasıl oluştuğundan bahsedelim mi ? Gökçen Ceylan: Yemek ve İstanbul bunlar benim tutkunu olduğum şeyler. İstanbul’da yaşıyorum tüm geçlik anılarım bu şehir de ve yemek bu benim çok keyif aldığım bir şey. Eğitimim doğrultusunda çeşitli işlerde çalıştım daha sonra yolum bir tur firmasıyla kesişti fikrin doğumu biraz da bu döneme tekabül ediyor.

56

e-Tadında ■ Haziran 2014


ET: Peki Gourmet Holidays sunduğu hizmet nedir ? GC: Biz İstanbul bölgesi için geçerli olan yemek turları ve dersleri veriyoruz. Amaçladığımız şey gastronomi turizmi. Dünyanın en eski mutfaklarından birine sahibiz ve ne yazık ki bu yeterince tanıtılmıyor. Yapmaya çalıştığımız şey bunu değiştirmek. ET: Ne tarz mekanlar bunlar ? GC: Çok meşhur bilindik mekanlara da tur düzenliyoruz sokak arasında kalmış, babadan oğulla tariflerini aktaran esnaf lokantalarına da. Turlarımızda düzenli gittiğimiz mekanlarımız var ama her ay güncellenen yerler de oluyor. ET: Özellikle yabancı turistin çok ilgi duyacağı bir tur şekli bu öyle değil mi ? GC: Tura katılım çoğunlukla yabancı turistler tarafından oluyor zaten. Biz biraz da Türkiye ve İstanbul’a bakış açısını değiştirmek istiyoruz. Turlarımız bu bağlamda çok yerinde bir hizmet oluyor. Bunun dışında isteğe bağlı özel konseptlerle yerli turistler için de turlar düzenliyoruz.

e-Tadında Haziran ■ 2014

57


ET: Biraz da yemek derslerinden bahsedelim mi ? GC: Dersler öyle kalabalık gruplarla olmuyor. Zaten biz de o şekilde bir eğitim vermek istemeyiz ruhumuza aykırı. Sıcak samimi bir ortam bizimkisi, eğitime katılanlar sonrasında keyifle kendi pişirdikleri yemekleri yiyorlar. ET: Yakın zamanda hayata geçecek olan bir projeniz daha var isterseniz son olarak da ondan bahsedelim. GC: Elbette olur. Bu da yine yemek üzerine dediğim gibi bu benim tutkum. Ben istedim ki firmam yemek denilince ilk akla gelenlerden olsun, bir aplikasyon yapalım; Son derece basit belirlenmiş mekanlar olsun, insanlar bu aplikasyon içerisinde bir profil oluştursun ve belirledikleri kriterlere göre aplikasyon onlara mekan önerilerinde bulunsun. ET: Kulağa çok hoş geliyor peki bu aplikasyonu benzerlerinden ayıran özellikleri neler ? GC: Projeyle ilgili çok fazla sır vermiyoruz detayları yakın zamanda herkesle paylaşacağız biraz merak edin ama şunu söyleyebilirim yaratmak istediğimiz kişisel daha detaylı bir aplikasyon; Mesela size gideceğiniz mekanda ne yiyebileceğinizi bile önerecek yemeğinizle ilgili size bilgiler verecek. e-tadında ailesi olarak Gökçen Ceylan’a bu lezzetli sohbetinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız...

58

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

59


SILVERLINE İLE SEZGİSEL MUTFAK DENEYİMİ Silverline Ankastre’nin yeni davlumbaz modeli Pop-Out, kullanıcısı ile sezgisel etkileşime geçerek mutfakta yepyeni bir boyuta imza atıyor...

60

e-Tadında ■ Haziran 2014


Yeni nesil mutfak keyfi yaşatan Silverline Ankastre, ürünkullanıcı etkileşiminde farklı bir tasarıma imza atarak Pop-Out davlumbazı kullanıcısı ile buluşturdu...

Hem görsel olarak hem de tasarım olarak çağın bir adım ilerisinde modeller ortaya çıkaran Silverline, 20. yılında hem rengi cesurca kullanıyor hem de teknolojiyi... Pop-Out davlumbaz dokunmatik ekranı sayesinde aldığı komutu anında algılayarak maksimum verim ve fayda ile çalışıyor... Seçilen seviye yükseldikçe kademeli olarak dışarı açılan filtre ile çekiş alanı artıyor, maksimum verimde duman çekişi sağlanıyor. Filtrede kullanılan canlı renkler ise Silverline kullanıcısı için dekoratif duruşta estetik bir yenilik... Filtre renk alternatifleri ise yeşil, pembe, mavi ve inox... Pop-out’un metal çerçevesine mükemmel aydınlatma açısıyla tamamen entegre edilen LED aydınlatma ünitesi, bütün yemek pişirme alanını hedef alıyor ve ergonomik çalışma ışığı sağlıyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

61


Geleneksel tatların modern adresi Simit Sarayı, sevdiklerine hem lezzetli hem de kalıcı ve şık bir hediye vermek isteyenlere kasa önü ürünleriyle çok özel alternatifler sunuyor. Farklı lezzetleri ve sunumları kadar ambiyansıyla da dikkat çeken Simit Sarayı, lezzetli ürünlerini özel olarak tasarladığı ambalajlarda hediyelik kasa önü seçenekleriyle beğenilere sunuyor. Sevimli mini paketleriyle dikkat çeken; 3’lü Truf, Badem Şekeri, Çikolata Kaplı Badem Draje, Çikolata Kaplı Fındık Draje, Küp Draje, Sade ve Meyveli Çakıl Çikolata alternatifleri, özel tasarımlı kapak etiketiyle göz dolduran küçük kavanozlar içinde satışa sunulan Tereyağlı Mis Kurabiye ve Kakaolu Fındık Kurabiye lezzetleri kadar görünümleriyle de baş döndürüyor. “Bir kahvenin kırk yıl hatırı var” mottosuyla odun ateşinde kavrulmuş Türk Kahvesi kutusunun yanı sıra Türk kahvesinin vazgeçilmez eşlikçisi, saraylardan günümüze taşınan eşsiz tat lokum, Simit Sarayı yorumuyla narlı ve Fıstıklı Çifte Kavrulmuş seçenekleriyle 125gr ve 250 gr olarak satışa sunuluyor. Ayrıca geleneksel lezzetlerden Selanik Gevreği, Anasonlu Kırıkkırak, Sade Çubuk da lezzet severlerle buluşuyor. 62

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

63


Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Ve dengeli bir kahvaltı için bir iki dilim yüksek lifli ekmek tüketilmesi gerekiyor” diyor.

Sağlıklı çocuklar mutlu yarınlarİnsan yaşamında yeterli ve dengeli beslenmenin önemli olduğu dönemlerden birisi, çocukluk çağıdır. Doğru beslenmenin okul başarısına katkısı ise su götürmez bir gerçektir. 64

e-Tadında ■ Haziran 2014


Çocuklar için en önemli öğün kahvaltı olduğunu belirten Topalakçı, “Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Ve dengeli bir kahvaltı için bir iki dilim yüksek lifli ekmek tüketilmesi gerekiyor” diyor.

Yuva Danışmanı Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı, çocukların ne kadar yeterli, dengeli ve keyifli beslenirlerse, yanlış atıştırmalık ya da yüksek kalorili besinlere ( cips, şekerlemeler, hazır gıdalar) o kadar az ihtiyaç duyacaklarını söylüyor. Çocuklar için en güzel enerji kaynağı ve beynimizin kullandığı tek yakıt olan karbonhidratlar günlük beslenme modellerinde mutlaka olmalıdır diyen Banu Topalakçı’ya göre karbonhidratların en sağlıklı kaynakları ise tahıllardır. Yani ekmek, makarna, kuru baklagiller gibi sağlıklı karbonhidratlar çocukların günlük beslenmelerinde % 50’lik bir kısmı oluşturmalıdır. Okulda veya evde açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Ekmek arası peynir ve yanında taze sıkılmış meyve suyu açlığı bastırmak için tercih edilebilir.

Dengeli Bir Kahvaltı için;  1 dilim Peynir,  1 adet haşlanmış yumurta,  Bir bardak taze meyve suyu  ( tercihen taze meyve)  1 tatlı kaşığı pekmez  Birkaç dilim yüksek lifli ekmek Ayrıca anne ve babalar çocukların beslenme çantası içeriğinin, sağlıklı seçeneklerden oluşmasına dikkat etmeleri gerektiğine değinen Banu Topalakçı, yüksek lifli ekmek ile hazırlanmış, peynirli, ton balıklı ve mevsim yeşilliklerinden oluşan sandviçlerin sağlık bir tercih olduğuna dikkat çekiyor.

e-Tadında Haziran ■ 2014

65


SAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü bu yıl mesajı hipertansiyona dikkat çekmek amacıyla ‘Kan Basıncınızı Bilin” olarak belirledi. Ülkemizdeki 15 milyon hipertansiyon hastasının yaklaşık yarısı kan basıncının yüksek olduğunun farkında olmadan yaşantısını sürdürmeye devam ediyor. Bu 15 milyon hastadan yaklaşık 10 milyonu ise kan basıncını kontrol ettirmiyor. Hipertansiyonun belirti vermediği için hastalar tarafından fark edilmediğini söyleyen HOSPITAL Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, yeterli tedavi alamayan hastaların birçok organının durumdan olumsuz etkilendiğini söylüyor.

66

e-Tadında ■ Haziran 2014

Ülkemizde hipertansiyonu olan her 2 hastadan biri ne yazık ki hastalığının farkında değil. Hipertansiyonun farkında olup ilaç kullanan hastaların da yaklaşık yarısında kan basıncı kontrol altında değil. Aslında hipertansiyon tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tansiyon aletlerinin ucuzlaması ve yaygınlaşması sonucu evde kan basıncı ölçümünün yaygınlaşması ve ilaçların yan etkilerinin azalması nedeni ile günümüzde hipertansiyon tedavisi geçmişe kıyasla oldukça kolaylaşmıştır. Günümüzde hipertansiyon hastaları oldukça şanslıdır çünkü hipertansiyonun nedenine yönelik tedavi yapılabilir, çok sayıda etkin ve güvenilir tansiyon düşürücü ilaç vardır. Günümüzde hipertansiyon hastaları için asıl tehlike hastalığın farkında olmamaktır, tedavi alternatifi çoktur ve her hastaya özel tedaviler ile kan basıncını kontrol altına almak kolaydır.


Kan basıncını kontrol altına almaya engel olan durumlar nelerdir? • İlaç kullanmaktan kaçınma • İlacın yan etkilerini doktorla paylaşmama • Kan basıncı kontrol altına alınınca acaba ilaç gerekli mi diye denemeler yapma • Tansiyon ölçüm aletinin hatalı olması • Tansiyon ölçmeyi bilmeme • Hatalı bitkisel ilaç kullanımı • Doktorla konuşmadan ilaç sayısını veya dozunu azaltma • Hipertansiyonun nedeninin araştırılmaması • Başka bir hastalık nedeni ile kullanılan ilacın kan basıncını yükseltmesi • Fazla ekmek yemek (tuzsuz değilse) • Farkında olmadan aşırı tuz almak • Dışarıda yemek yerken özel isteklerde bulunmamak • Yüksek tansiyonun belirti vermemesi • Durumu (tansiyonun yüksek kalmasını) kabullenmek • Bünyem yüksek tansiyona alışmış diye düşünmek Bu durumlar daha da arttırılabilir. Hastaların hastalıkları hakkında yeterli ve doğru bilgi sahibi olması ile kan basıncının kontrol altına alınmasına engel olan durumlar çok hızla düzeltilebilir. Kan basıncı kontrolünde hedef sağlık merkezi ölçümlerinde 140/90 mmHg’nın altı ve ev ölçümlerinde 135/85 mmHg’nın altıdır. Kan basıncının 2 mmHg bile düşmesi hasta için bir kazançtır. Hipertansiyon tedavisinde hastaya özel çözümler üreterek kan basıncı kontrolünde bir haftada gibi kısa bir sürede iyileşmeler sağlanabilir.

e-Tadında Haziran ■ 2014

67


68

e-Tadında ■ Haziran 2014


BEEVES

BURGER&STEAKHOUSE

TÜRKİYE’NİN TEK DRY AGE HAMBURGERİNİ SUNUYOR

Türkiye’de sadece Beeves Burger&Steakhouse’da bulunan dry age odasında 28 gün boyunca %80 nem oranı ve 0 derecede bekletilen Beeves Burger etleri, kafalardaki “Burger” fikrini değiştirmeye geliyor. Beeves’in Kars ve Gebze’deki çiftliklerinde yetişen hayvanlarından elde edilen %100 yerli ve doğal besi etlerinden hazırlanan burgerleri, çeşitliliği ve 14 TL ve 22 TL arasında değişen uygun menü fiyatları ile hem cebe hem de damak zevkine hitap ediyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

69


KADINLAR HER ÜRÜNÜ ALIYOR ERKEKLER IZGARA TERCİH EDİYOR

Yüzde 100 yerli Türk markası Arnica, Türkiye pazarında tüketicilerinin küçük ev aletleri sektöründeki eğilimlerini analiz etti. 70

e-Tadında ■ Haziran 2014


Türkiye’nin elektrik süpürgesinde en çok tercih edilen markası Arnica’ya göre kadın tüketiciler hemen her ürünle ilgileniyor. Erkekler ise en çok Arnica’nın elektrikli ızgarasını tercih ediyor. Alışveriş kelimesi en çok da kadın tüketicilerin zihninde bilinmeyen bir noktayı aydınlatıyor sanki. Kadınların görev ve sorumluluklarını göz önüne aldığımızda çok da garipsenmeyecek olan bu eylem, erkekler içinse daha çok bir keyif.

Erkekler Arnica’nın elektrikli ızgarası başta olmak üzere tost makinesi, katı meyve presi ve mini el süpürgesi ürünlerine ilgi gösteriyor. Evli ve bekârlara göre bu eğilimlerde bazı değişiklikler gözleniyor. Örneğin evli tüketiciler birçok ürünle ilgilenirken, bekâr yaşayanlar daha çok pratik ve az yer kaplayan ürünleri tercih ediyor. Bunların başında da Arnica Merlin mini elektrik süpürgesi geliyor. Ayrıca el blender seti, mini doğrayıcı, tost makinesi, elektrikli ızgara da yine bekarların tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

71


ZEYTİNDEN GELEN SAĞLIK… Zeytinyağı kültürüne farklılık getiren

Hatice Teyze,

olgun zeytinlerden soğuk sıkım yöntemiyle ürettiği zeytinyağlarını, damak zevkini düşünürken sağlığına önem verenlerin beğenisine sunuyor MUGLA’NIN MEMECIK ZEYTINI Hatice Teyze’de hayat buluyoR Bodrum’da bir ilki gerçekleştiren Işıl Tan, annesinin adına ithaf ettiği tüm ürünlerinde asolan yeni neslin çok daha sağlıklı ürünlerle tanışması ve alışması için Milas Yöresinde kendine has zeytin ağaçlarından ürettiği ve Türkbükü’nde açtığı Hatice Teyze mağazasında organik ürünlerini satışa sunmaya başladı.

72

e-Tadında ■ Haziran 2014


Naturel Sızma Zeytinyağı 0.8 Naturel yağlar içerisinde en değerlisi ve en hafifidir. Dağ zeytinidir. Verimli yamaçların, bol oksijenli Milas’ın dağlarından esen rüzgarlarla harmanlanması sonucunda zeytin olgunlaşana kadar dalında doğadan gelen yağmurla birlikte suyu az gördüğü için nefaseti yüksektir. Doğada yağmur sularıyla olgunlaştığı için tanesi küçük, verimi yüksek kaliteli bir yağ elde etmiş oluruz. Ağacından özenle toplanan zeytinlerin önce yıkanıp sızdırılması, daha sonrada filtrelenmesiyle elde edilir. Olgun dönem zeytinlerinden üretilen ancak her damlasında taze zeytin tadını aldığınız zeytinyağlarının efendisidir Yakıcı değildir Genizde oldukça hafif bir yanma, ağızda yine çok hafif bir acılık hissettirir. Zengin aroması ve tadının yumuşaklığından içerdiği vitaminlerle mutfağınız için en ideal yağdır. Zeytinyağlı yemekler kadar, salata ve soslara da ayrı bir değer katar.

Erken Hasat Zeytinyağı / 0.1 Sağlığınıza armağanımızdır Memecik zeytin çeşidinin ayrı özelliklerini barındıran bu ürünümüzde zeytin meyvesinde bulunan antioksidan ve fenollerin soğuk sıkım tekniğiyle kaybolmadan yağa geçmesiyle üretilmiştir. Ova zeytinidir. Genizde orta düzeyde bir yakıcılık içerisinde barındırdığı antioksidan ve fenol bileşenlerden dolayı dilinizin üzerinde ve yanlarında ki acılıkla uyum içerisinde size alışmış olduğunuz yağlardan farklı bir tat deneyimi yaşatmak üzere yapılmıştır. Zeytinyağlı yemekler, salatalar, mezeler ve makarnalarda çiğ tüketilmesini tavsiye ediyorum. e-Tadında Haziran ■ 2014

73


EKİCİ PEYNİR Yaza Formda Girmek İsteyenlerin Vazgeçilmez Alternatifi Oluyor Peynir uzmanı Ekici Peynir, yaza forma girmek isteyenler için diyet listelerinde “kibrit kutusu” kadar yer bulan peynirin ölçüsünü artıracak. Gıda Tarım ve Hayvancılık

Bakanlığı’nın önerdiği standartlarda tüm hijyen ve üretim standartlarına uygun, normal tuz ve yağ oranı ile üretilen Ekici Peynir, diyet yapan ve sağlıklı ve dengeli beslenerek yaza hazırlananlara peynir ürünlerinden vaz geçmeden forma girmek için alternatif oluyor. Yarım asrı aşkın süredir sadece peynir üreten Ekici Peynir piyasada bulunan muadillerinden farklı olarak tüm ürün çeşitlerindeki normal tuz oranı ile özellikle formda kalmak isteyenler için vazgeçilmez olmaya hazırlanıyor. Pazarlama Müdürü Elçin Ekici Öztürk, “Peynir ürünleri, içerdiği tuz oranı ile diyet yapmak isteyenler tarafından beslenme listelerinden çıkartılıyor. Bütün peynir çeşitlerinde tuz vardır ve aslında oranları çok benzerdir. Ancak biz algımızdan dolayı tuzlu ya da tuzsuz diye ayrım yapıyoruz. Piyasada bulunan peynirlerin birçoğunun fazla tuz oranı içermesi de elbette bu algıyı güçlendiriyor. 74

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

75


Görkemli ve etkileyici düğünlerin adresi

Hilton İstanbul

Bomonti

Şık, kusursuz ve görkemli… Hilton İstanbul Bomonti, geniş balo salonları, dünya lezzetlerini buluşturan menüleri ve dünya evine girecek çiftler için özel olarak hazırlanmış spa paketleriyle hayallerinizdeki düğünü gerçeğe dönüştürüyor.

İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti, 12.000 metrekarelik açık ve kapalı etkinlik alanı, dünya mutfaklarından en leziz örnekleri sunan düğün menüleri ve yüksek tavanlı, kolonsuz balo salonları ile unutulmaz düğünlere ev sahipliği yapıyor.

76

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

77


Otelin yaratıcı düğün organizatörleri, en ince detayına kadar özenle planlanmış görkemli yemek davetlerinden leziz kokteyllerle renklendirilen teras partilerine, farklı istek ve talepleri karşılayan geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. İHTİŞAMLI BALO SALONLARI   Hilton kalitesi ve deneyimi aracılığıyla hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen çiftler, kapalı alan tercih ettikleri taktirde Grand Ballroom ve Crystal Ballroom arasında seçim yapabiliyor. 2371 metrekarelik alana ve 9 metrelik tavan yüksekliğine sahip Grand Ballroom, geniş fuayesi, ihtişamlı dekorasyonu ve gelişmiş teknolojik altyapısıyla şık ve kusursuz bir düğün vaat ediyor.   Doğal gün ışığı alan ve açık terasa doğrudan geçiş imkanı sunan 883 metrekarelik Crystal Ballroom da 1000 kişilik kapasiteyle konuklarını ağırlıyor.   DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ÖZEL LEZZETLER   Ödüllü şef Yannis Manikis tarafından tüm davetler için özel hazırlanan menü seçenekleriyse, dünya evine giren çiftleri ve konuklarını Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş lezzetlerle buluşturuyor.   Hilton İstanbul Bomonti’de eğlence, düğün sonrasında da bitmiyor. Balayı süitine geçmeden önce eğlenceye devam etmek isteyen çiftler ile konukları otelin 34. Katında yer alan ve 360 derecelik eşsiz 78

e-Tadında ■ Haziran 2014


İstanbul manzarası eşliğinde yaratıcı kokteyller sunan rooftop bar Cloud 34’te buluşuyor. GELİN HAMAMI İLE DÜĞÜNE HAZIRLIK   Diğer yandan otel bünyesinde yer alan Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük eforea: spa at Hilton’ı da, çiftler için paketler sunuyor. Düğün günü öncesinde bekarlığa veda partisi düzenlemek isteyen gelin veya damat adayları, 10, 20 veya 30 kişilik gruplar için sunulan paketler aracılığıyla keyifli ve rahatlatıcı bir deneyim yaşıyor.   En çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alan “Gelin Hamamı” kapsamında ise, gelin ile konuklar düğün gününde geleneksel hamam uygulamasını günümüzün en gelişmiş bakım olanaklarıyla buluşturan seçenekler arasında tercih yapabiliyor.   ÇİFTLERE ÖZEL ROMANTİK TEKLİFLER   Uygulama kapsamında davetliler önce zarif bir şekilde süslenmiş sauna ve buhar odalarını kullanıyor, ardındansa geline kese ve köpük masajı yapılırken, diğer davetliler spa içerisindeki diledikleri alanlardan, içecek ikramları eşliğinde faydalanabiliyor. “Gelin Hamamı” uygulaması, özel oryantal şovu ve farklı büfe seçenekleriyle de zenginleştirilebiliyor.

e-Tadında Haziran ■ 2014

79


SAĞLIK

Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu

KEMİK ERİMESİNİ ERKEN DÖNEMDE ÖNLEMEK MÜMKÜN 50 yaşın üstündeki kadınların %30’unda görülen “osteoporoz” yani halk arasında bilinen adıyla “kemik erimesi”, özellikle menopoz sonrasında ciddi sağlık problemlerine neden olarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Ancak yeterli miktarda kalsiyum tüketip sağlıklı beslenerek, düzenli bir yaşam tarzı ile osteoporoz riskini azaltmak mümkün. Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu, kemik erimesini önlemenin yolları hakkında bilgi verdi. Kemik kırıklarının da önüne geçilebiliyor Kemik erimesi kişiyi artan kırık riskine maruz bırakacak düzeyde kemik gücünde azalma ile ortaya çıkan bir iskelet sistemi bozukluğudur. Kemik gücü; kemik yoğunluğu ve kemik kalitesinin bileşimini yansıtmaktadır. Düşük kemik kütlesi, kemiğin kırılganlığında artma ve kemik mikro mimarisinin bozulması ve sonuçta kırık riskinin artması ile sonuçlanmaktadır. 80

e-Tadında ■ Haziran 2014

Kemik erimesi ve kemik erimesine bağlı kırıklar için risk faktörlerinin tanımlanması ile yüksek risk altındaki bireyler ortaya çıkabilir ve böylece değiştirilebilen risk faktörleri yönetilerek kırıklar önlenebilir. Kemik erimesi en çok omurga el bileği ve kalça bölgesinde görülür Ağrı birçok metabolik kemik hastalığına eşlik eden bir belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesinde ise uzun süre hastalığın ilk belirtisinin kırık olduğu düşünülmüşse de mikroskopik düzeyde gelişen ve radyolojik yöntemlerle gösterilmeyen “mikrokırık” kavramının yerleşmesi ile kemik erimesi kronik ağrılı hastalıklar listesine eklenmiştir. Kemik erimesinde kırıklar en sık omurga, el bileği, kalça bölgesinde görülmektedir. Bu kırıklar hafif bir düşme veya çarpmadan sonra oluşabilmektedir.


Kemik erimesi hastalarında ortaya çıkan boy kısalması da hastalığın tanımlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli egzersizler ve özel bir beslenme programı çok önemli Kemik erimesi olan hastalar ciddi fiziksel belirtilerin yanı sıra kendine bakım ve günlük yaşam aktivitelerini yerine getirme ve sosyal hayata katılma açısından zorluklar ile karşılaşmaktadır. Hayatın ilk evrelerinde oluşan doruk kemik kütlesinde en etkili faktör kişinin genetik yapısıdır. Bu nedenle ailede bulunan kemik erimesi öyküsü, riski artırmaktadır. Erken yaşta ortaya çıkan kemik erimesinde beslenme dışında yetersiz fiziksel aktivite, düşük vücut ağırlığı, hormonal bozukluklar ve çeşitli ilaçlar diğer risk faktörlerini oluşturmaktadır. Kalsiyum ve D vitamini alımı, fluorid, fosfor ve çinko gibi diğer elementlerin alımı da kemik oluşumunda önemli bir yer tutmaktadır. Fiziksel aktivite ve egzersizin yapılan araştırmalarda kemik kütlesindeki kaybı azalttığını ve kemik kütlesinde artışa neden olduğu gösterilmiştir. Fiziksel aktiviteler içinde güçlü mekanik yüklenmelerin ve dirençli egzersizlerin kemiğin gücü için en etkin egzersizlerdir. Yeterli miktarda protein, meyve ve sebze tüketin Protein kemik ağırlığının yaklaşık üçte ikisini meydana getirir ve kemik mikro mimarisinin oluşumu için gereklidir. Kemik yapımını artıran hormon ve büyüme faktörlerinin yapımının

sağlanabilmesi için diyetle yeterli miktarda protein alımı gerekmektedir. Bu durum özellikle protein alımı yetersiz yaşlı hastalar için önemlidir. Ancak yer yaşta, diyetle alınan toplam asit ve alkali yükü özellikle kalsiyumu yetersiz olan bireylerde kalsiyum atılımı üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle protein, meyve ve sebzelerle oluşan dengeli beslenme kemik metabolizması yönünden faydalıdır.

e-Tadında Haziran ■ 2014

81


Sofralarda yaz esintisi

82

e-TadÄąnda â– Haziran 2014


Birbirinden güzel çiçek desenleriyle, yazın sıcaklığını sofralara taşıyan 42 parçalık Leonberg kahvaltı takımları, zarif sofralarda uzayıp giden kahvaltı sohbetlere eşlik edecek.

e-Tadında Haziran ■ 2014

83


TÜRKİYE’ Yİ YUNANİSTAN’ DA SÜRMELİ İSTANBUL HOTEL VE RUGA RESTORAN’ IN YARATICI ŞEFİ “UĞUR ALPARSLAN”TEMSİL ETTİ! Yunanistan’da 9 - 18 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Sani Gourmet 2014 gastronomi festivalinde, ülkemizi Sürmeli İstanbul Hotel ve Ruga Restoran’ ın yaratıcı şefi Uğur Alparslan temsil etti. 2006 yılından beri, her yıl Yunanistan’ın Halkidiki yarım adasında düzenlenen ve gastronomi dünyasında önemli bir yeri olan uluslararası Sani Gourmet gastronomi festivali bu sene 9 - 18 Mayıs tarihlerinde gerçekleşti. Her yıl ayrı bir konsepti olan festivalin bu yılki teması ”İpek Yolu”ydu. Bu konsepte göre dünya çapındaki seçkin şefler, Pekin’den başlayıp Roma’ya uzanan yol üzerindeki ülkelerin yemek kültürlerine tarihsel ve güncel açıdan yaklaşarak, birbirinden özel lezzetler hazırladılar. 84

e-Tadında ■ Haziran 2014


Seçkin şeflerin önderliğinde gerçekleşen “İpek Yolu” temalı Sani Gourmet festivalinde, doğudan batıya uzanan, lezzetli, bir o kadar da keyifli bir gastronomi yolculuğuna çıkıldı. Uluslararası platformda önde gelen şeflerin katılımıyla gerçekleşen festivalde Türkiye’yi ve Türk mutfağını, İstanbul’un önemli lezzet duraklarından Ruga Restoran ve Sürmeli İstanbul Hotel’ in yaratıcı şefi Uğur Alparslan temsil etti. 9 ve 12 Mayıs tarihlerinde, Türk mutfağına dair lezzetleri sergileyen Uğur Alparslan, sunduğu yemeklerle büyük beğeni kazandı.

Uğur Alparslan e-Tadında Haziran ■ 2014

85


MEKAN

“YAZA MERHABA KAMPANYASI” EĞLENCE TUTKUNLARINI VIALAND’DE BULUŞTURUYOR!

86

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

87


Türkiye’nin ilk ve tek tema parkı VIALAND, tüm eğlence tutkunları için yaza damgasını vuracak bir fırsat sunuyor. 31 Mayıs tarihine kadar VIALAND’e giriş bileti alan tüm misafirler, 35 TL’den başlayan fiyat avantajlarıyla yaz fırsatından yararlanacak. 31 Mayıs gününe kadar gişeden, çağrı merkezi ya da www.vialand.com adresinden online olarak alınabilecek biletler, 1 Temmuz’dan başlayarak 30 Eylül tarihine kadar kullanılabilecek.

88

e-Tadında ■ Haziran 2014


Sınırsız eğlencenin kapılarını açan VIALAND Tema Park girişleri, bu kampanya ile 1 Temmuz - 30 Eylül tarihlerinde hafta içi 35 ve hafta sonu 39 TL olacak.

VIALAND Tema Park tek biletle, Nefeskesen ve Fatih’in Rüyası’nın da aralarında bulunduğu tüm ünitelerden sınırsız faydalanacak 7’den 77’ye herkese, hayatları boyunca unutamayacakları mutlu bir gün deneyimleme fırsatı sunuyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

89


90

e-Tadında ■ Haziran 2014


e-Tadında Haziran ■ 2014

91


Dikey Alev Teknolojisi’ne sahip

İtalyan tasarımını üstün teknolojiyle birleştiren Hotpoint’in Dikey Alev (Direct Flame) Teknolojisi’ne sahip ankastre ocakları, tam 420 delikten dikey yayılan alevler sayesinde yemekleri tam kıvamında pişiriyor. 92

e-Tadında ■ Haziran 2014


Hotpoint ocaklar yemekleri tam kıvamında pişiriyor!

Yemeklerin lezzetine lezzet katan, tencerenin altında eşit ısı dağılımı sağlayan bu inovatif teknoloji pişirme süresini %20, enerji tüketimini ise %22 oranında azaltıyor. e-Tadında Haziran ■ 2014

93


e-tadında

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere...

E Tadinda sayı 16  
E Tadinda sayı 16  
Advertisement