Page 1

e-tadında

Türkiye’nin Aylık Yemek ve Mekan Dergisi Ocak 2014 Yıl: 2 Sayı:11

Röpörtaj

MİRA BALIK FEVZİ HOCA Selami Şahin Tabita Özden Volkan Karakaş Ersoy Çetin

PARK ŞAMDAN


E-Tadında

EDİTÖR

İmtiyaz Sahibi Metronom Medya Adına Eyüp Kervangül

eyup@metronommedya.com

Rüya Meriçboyu

Proje Direktörü Engin Sezgin Reklam Koordinatörü Özge Değerli

ozge@metronommedya.com

Muhabir Rüya Meriçboyu Satış Pazarlama

İzzet Gültekin Cengizhan Güzel Atilla Konar

Fotoğraflar Ferdi Arslan, Samet Kömürcü Tasarım Mehmet Pınarcı Hukuk Danışmanı Buket Akbulut Katkıda Bulunanlar Sevda Peker, Miray Çetin Dilara Önderoğlu, Funda İpek

Web tasarım Ceyhun Kocal Adres Metronom Medya Merdivenköy Mahallesi Hızırbey Caddesi Tümer Ap. No:251/4 Göztepe/İstanbul 0 216 566 75 27 0 216 566 95 66

www.e-tadinda.com www.metronommedya.com e Tadında dergisinde kullanılan hareler izin alınmadan, kaynak gösterilmeden başka yayınlarda kullanılamaz. Reklamlardan reklam veren firma sorumludur.

Lezzet dolu bir yıla merhaba dedik Neden lezzet dolu bir yıl diyorum? Çünkü bu yılı tatlısıyla, tuzlusuyla geride bıraktık. Hepimizin yeni yıldan tek dileği vardı, yepyeni umutlar, yepyeni istekler. Her yıl olduğu gibiydi aslında. Geçen yılın değerlendirmesi yapıldı. Gelen artılar, giden eksiler düşünüldü. Yine görkemli sofralar kuruldu, tombalalar oynandı. 10’dan geriye sayım yapılırken, yeni dilekler düşünüldü. 2014 ‘e merhaba derken, çekilen yılbaşı biletleri zengin olma hayalini bir kez daha kurdurdu. Süprizlerle dolu bir seneye yine hoşgeldin dedik. Peki biz naptık? E-tadında okuyucuları için bu leziz yılda yeni yerler gördük, tatlar tattık. Sevdiklerinizi alıp neşeli yemek saatleri geçirebileceğiniz mekanları bulduk. Boğaza nazır balık lokantasına gidip, haberini yaptık. Eşsiz manzaraya bakarken, denizin kokusunu içimize çektik. Çok güzel bir yılda güzel yemekler yiyebileceğiniz yerler işte bu ay ocak sayımızda yer alıyor. Bununla da kalmadık, sizler için her gittiğimiz yerden bir yemek tarifi aldık. Yaparken hem damak tadına varın, hem de yakınlarınıza, sevdiklerinize yapın diye. Selami Şahin’le dolu dolu röportaj yaptık, Hatay sofrasının tatlarını öğrendik. Biz e-tadında’nın değerli okuyucuları için 2014 senesinin ilk sayısını böyle değerlendirdik. Siz de geçen sene yapamadıklarınızı, fırsat bulamadıklarınızı yapmak istiyorsanız, koskoca 365 gün sizi bekliyor. Zamanla yarışamadığımız günlerde, aslında hiçbirşeyi yapmak için geç değil. Dergimizde bulunan restoranlara gidebilir, güzel bir gün geçirebilirsiniz. 2014 yılının herkese önce sağlık sonra huzur getirmesini dileriz. İyi okumalar..


İÇİNDEKİLER

22

Selami Şahin

32

Mira Balık

42

Fevzi Hoca

54

Del Mare

68

Park Şamdan


2014’te Hakiki Lezzetler Sofranızdan Eksik Olmasın

4

e-Tadında ■ Ocak 2014


Gıda sektörünün öncü markası Namet, en beğenilen ürün çeşitleri ile yeni yıla merhaba diyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

5


OBEZİTE İLE MÜCADELEYE DOĞANAY’DAN SIKMA MEYVE SULARI DESTEĞİ Obezite tüm dünyanın gündeminde olan oldukça ciddi bir rahatsızlık.

D

ünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl tüm dünyada toplam 2,8 milyon kişi fazla kiloları nedeniyle ölüyor. Obezite oluşumunda tatlı ve gazlı içecekler de ciddi sorumluluğa sahip. Bu tarz meşrubatların tüketimini azaltmak amacıyla uygulanan çalışmaların başında ise vergilendirme geliyor. 2007 yılından bu yana en az 10 ülkede hayata geçirilen yüksek vergilendirme çalışmaları doğal meyve ve sebze sularına olan ilgiyi arttırıyor. Türkiye’de Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının özel tüketim vergisi çalışmalarını da yakından takip eden Doğanay Gıda, uzun süredir ürettiği şalgam suyunun yanında yüzde 100 sıkma portakal suyu ile meyve suları pazarına da girdi… Tercihlerin yöneldiği meyve suyu pazarına girmeye hazırlanan Doğanay’ın, bu konuda ilk ürünü olan yüzde 100 sıkma portakal suyu raflardaki yerini aldı. Yurt dışı ihracatının da oldukça yüksek olmasını bekleyen Doğanay, üretim kapasitesini arttırma amacıyla Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir fabrika kuruyor.

6

e-Tadında ■ Ocak 2014


Kuruyemiş keyfinin en çeşitlisi Papağan Kuruyemiş’te!

e-Tadında Ocak

■ 2014

7


“CHOCOLATE BiSTRO&BAR”

8

e-Tadında ■ Ocak 2014


Yeşilköy’ deki yeni adresinde muhteşem lezzetler sunmaya devam ediyor!

e-Tadında Ocak

■ 2014

9


10

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

11


Arzum Şef ile Yemek Yapmak Artık Daha Kolay Mutfaktaki bir numaralı yardımcınız olan Arzum, yepyeni ürünü ‘Arzum Şef’ ile ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Arzum Küçük Ev Aletleri’nin piyasaya sunduğu yeni ürünü ‘Arzum Şef’, termostat ısı ayarı ve zaman ayarı özelliği sayesinde kullanıcılarına ekonomik ve hızlı pişirme olanağı sunuyor. Vaktinden önce pişirilen yemekleri belli bir süre kendi ısısında muhafaza etmesiyle Arzum Şef, kadınların vazgeçilmez mutfak ürünü olacak.

12

e-Tadında ■ Ocak 2014


Eşraf’ta Buluşuyoruz!

Özenle hazırlanan Osmanlı ve Türk Mutfağı mönüsü, kaliteli servisiyle lezzet tutkunları Eşraf’ta buluşuyor. İç mimarisiyle konuklarına samimi bir ortam sunan Eşraf, kapılarını 20 Ocak’ta Florya’da açıyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

13


14

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

15


Özsüt ile yeni yıl Mutluluk Tadında

16

e-Tadında ■ Ocak 2014


Türkiye’nin Pastacısı Özsüt, tüm kutlamalarda olduğu gibi, yeni yıl kutlamalarında da sofralardaki yerini almayı bekliyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

17


”Neve Fondente” İLE EŞSİZ BİR DENEYİME HAZIR OLUN !

İtalyan kahvesinin dünyadaki elçiliğini yapan Espressamente illy’ nin yeni kahvesi “Neve Fondente“ bu kış vazgeçilmeziniz olacak.

18

e-Tadında ■ Ocak 2014


www.metronommedya.com e-Tadında Ocak

■ 2014

19


KFC’den yepyeni bir lezzet: Damakları acısıyla tatlandıran,

BuBut Menü

Acıyı doruklarda yaşamak isteyenlerin favorisi olmaya aday BuBut Menü, KFC restoranlarında 10,00 TL’den satışa sunuluyor. Eve servislerde ise, 12,00 TL’ye dopdolu BuBut Menü kapınıza kadar geliyor. 20

e-Tadında ■ Ocak 2014


Mutfakta kısa sürede mükemmel sonuç için:

Yuva Maya

“abartmıyoruz, çok kabartıyoruz!”

e-Tadında Ocak

■ 2014

21


Röpörtaj

Şarkılarının lezzeti doğallığında

“ Selami Şahin”

22

e-Tadında ■ Ocak 2014


Altı kardeşten dördüncüsü olarak dünyaya gelen Selami Şahin’in müziğe olan yeteneğini ilkokula gittiği sırada öğretmenleri keşfetti. Yaşıtları oyun oynarken, o 15 yaşında radikal bir karar alarak Hatay’dan ayrıldı. Yıllarca besteleri dillerde kalacak sanat yolculuğunun ilk adımını atmış oldu. e-Tadında Ocak

■ 2014

23


Özledim, Alışmak Sevmekten Daha Zor, Tapılacak Kadınsın gibi şarkıları hala ilk günkü lezzetiyle dinlenen Şahin, albüm çalışmalarını, en sevdiği yemeği Metronommedya muhabiri Rüya Meriçboyu’na anlattı. E.T: Notalarla başlayan sanat

yolculuğunuz size neler kattı, sizden neler götürdü? S.Ş: Notayı ben kendi kendime öğrendim. Şükürler olsun ki yıllar önce yaptığım şarkılar hala dillerde. Kalıcı eserler yaptığım için mutluyum.Önemli olan Selami Şahin: Yepyeni şarkılardan oluşan yapılmamışı yapabilmek. Bende bütün bir albüm hazırlığı içerisindeyim. Allah şarkılarımın anısı vardır. Her şarkımın, nasip ederse 2014 yılının ikinci ya da notanın bir hikayesi vardır. Bu arada bir üçüncü ayında yeni bir albüm çıkacak. hikayemi sizinle paylaşmak isterim. Yıllar Çalışmalarımda ya yeni sonuçlar çıksın önce Kasımpaşa çocuk yurduna giderek, ya a hiç olmasın diyorum. Ayrıca eski kurban paramla oradaki çocuklara şarkılarımdan oluşan bir albüm daha bağış yaptım. Oradaki çocuklar arasında yapacağız.Kalıcı eserler, kalıcı albümler bulunan 8 yaşındaki kız çocuğu “Selami yapmak en büyük hedefimiz. amca, seni çok seviyorum. Öpebilir 24 e-Tadında ■ Ocak 2014 miyim? “Dedi. Kız çocuğuna sarıldım, ve E-tadında: Selami Şahin yıllarca gönlümüze en güzel şarkılarıyla taht kurdu. Yepyeni besteler yolda mı, bir albüm geliyor mu?


onu alnından öptüm. Hala o olayın etkisi bende devam eder. E.T: Hataylı olduğunuzu biliyoruz. Hatay yemeklerine düşkün müsünüzdür ? Damağınıza uyan en sevdiğiniz yemek nedir? S.Ş: Hatay’ın Yaylıdağ Yoncakaya köyündenim. Antakya’ya gittiğim zaman Harbiye’ye mutlaka giderim. Bütün yemekler o kadar lezzetlidir ki, ayırt etmek mümkün değildir. Özellikle buzda tavuğa bayılırım. Damağıma en çok uyan yemeklerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Künefesi zaten meşhurdur. E.T: Si la mi Adım Selami kitabınız yakında kitapçılarda yerini alacak. Kitap çıkarma fikri ne zaman ortaya çıktı? S.Ş: Hit olmuş şarkıların anılarını, doğuş tarihini, sözlerin nasıl ortaya çıktığını hepsi bu kitapta yer alacak. Bu şarkıları nasıl bestelediklerimzi görecekler. E.T : Son olarak e-tadında okuyucuları için bir yemek tarifi verebilir misiniz? S.Ş: Tabi damağıma en çok uyan Antakya Usulü Kuzu Ciğerli Cartlak Kebabı tarifini sizlerle paylaşabilirim.

Malzemeler 1 adet kuzu ciğeri 500 gr. 400 gr. Kuyrukyağı Yarım tatlı kaşığı tuz. Yarım tatlı kaşığı kekik Garnitürü için, 2 adet büyük soğan 1 demek maydonoz 2 adet küçük domates 4 adet sivri biber Pidesi için, 4 ader kebap pidesi Yapılışı Ciğeri önce temizleyiniz. 1’er santim büyüklüğünde dört köşe zar gibi doğrayınız. Yağı da aynen doğrayıp,4 adet şiş kebabı şişine sıra ile birer ciğer birer yağ diziniz. Daha sonra tuzlayınız. Domates ve biberleri başka şişe saplayınız. Masaya servis yapılmadan önce şişleri kızgın ateşte kekileyiniz. Şişleri pidelere sarınız. Tabağa yerleştiriniz. Yanına domates biberleri maydonozla karıştırılmış soğanı koyup servis yapınız. Selami Şahin’e bu güzel söyleşisi için teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

e-Tadında Ocak

■ 2014

25


BCFN 5. Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’na “Milano Protokolü” Damgası

26

e-Tadında ■ Ocak 2014


Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi (BCFN) tarafından bu yıl beşincisi 26 - 27 Kasım tarihlerinde Milano’da düzenlenen Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nda, “Geleceği Birlikte Yazmanın Zamanı Geldi” sloganıyla kaleme alınan “Milano Protokolü” sunuldu Dünya’nın lider makarna markası Barilla’nın sağlıklı gıda, beslenme ve tarımda sürdürülebilirlik vizyonundan yola çıkarak kurduğu Barilla Gıda ve Beslenme Merkezi (BCFN) tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nun beşincisi, 26-27 Kasım tarihlerinde Milano’daki Bocconi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte bu yıl da Nobel Ödüllü kişiler, uluslararası organizasyonlar, üniversiteler, bilim insanları, uzmanlar, şirket temsilcileri ve dünyanın dört bir yanında genç araştırmacılar bir araya geldiler. Londra King’s College ile Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu Profesörü (SOAS) Tony Allan, Avrupa ve Orta Doğu Brahma Kumaris Dünya Ruhani Dünya Üniversitesi Direktörü Kardeş Jayanti Kirpalani, Gıda Politikası, Gıda Politikası Merkezi Profesörü Timothy Lang, Küresel Su Fonu Kurucusu ve Sorumlu Müdürü Stella Thomas, Küresel Etki Ağı Başkanı, Kenneth E. Boulding Ödülü sahibi ve Slow Food International Kurucu Başkanı Carlo Petrini gibi önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı foruma bu yıl “Milano Protokolü” damgasını vurdu. “Beşinci Forum’un ne büyük rüyası gıda ve beslenme konusunda küresel bir anlaşmanın ilk tohumlarını atmaktı” diyen BCFN Başkanı Guido Barilla şunları söyledi: “1997 yılında çevreyi korumak için bir grup öncü lider tarafından sunulan Kyoto Protokolü’nden esinlediğimiz Milano Protokolü ile dünyanın geleceği için açık bir taahhütte bulunarak tarihin bir parçası olma fırsatımız var”. BCFN 5. Uluslararası Gıda ve Beslenme Forumu’nda sunulan Milano Protokolü, sürdürülebilir bir değişim için birlikte çalışmaya olan bağlılığı ortaya koyuyor: BCFN; forumun tüm katılımcılarını, kuruluşları, uluslararası liderleri ve Expo 2015’e katılacak tüm ülkeleri, gezegeni ve tüm nüfusu etkileyen paradoksal sorunları çözmek için birlikte politikalar üretmeye davet etti. Forum, Londra Kent Üniversitesi Gıda Politikaları profesörü Timothy Lang ile 2007 yılı Nobel Barış Ödülü sahibi ve Milano Protokolü’nün resmen sunan Riccardo Valentini’nin konuşmalarıyla sona erdi. e-Tadında Ocak

■ 2014

27


Solo peçetelere kış desenleri geldi

28

e-Tadında ■ Ocak 2014


Akıllı ve hesaplı çözümler sunan Solo peçeteler, yeni kış desenleri ile içinizi ısıtacak…

e-Tadında Ocak

■ 2014

29


Terbiyeli döner Cancan’da 30

e-Tadında ■ Ocak 2014


Gıda sektöründe uzun yıllara dayanan deneyimle açılan CanCan Döner, ilk şubesiyle hizmet veriyor. Restoranın titiz bir çalışma ile belirlenen, kalite, lezzet ve ustalığı birleştiren menüsü, et severlerin damak zevkine hitap ediyor. İlk şubesini Aksaray Yusufpaşa’da açan CanCan Döner, Türk mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan döneri geleneksel ustalıkla hazırlıyor. Tadı damakta kalan bir dönerin hazırlanmasında en önemli unsurun kaliteli etin, iyi terbiye edilerek dinlendirilmesinden yola çıkan CanCan Döner ustaları, Çanakkale Biga ve Balıkesir Gönen yöresinin süt dana etini kullanıyor. Tabii esas lezzet, Trakya kıvırcık kuzu etinin de eklenmesi ile ortaya çıkıyor. Dana ve kuzu eti karışımının en uygun şekilde harmanlanıp incecik yaprak şeklinde açılması ise ayrı bir ustalık gerektiriyor. İncecik açılan etler, CanCan Döner’e has formüle sahip terbiyede en az iki gün bekletiliyor. Terbiye ile lezzeti zirveye ulaşan incecik et harmanı kömür ateşi ile buluşarak, muhteşem bir tada kavuşuyor. Dönerin et olarak karışımı, et terbiyesinin farklılığı ve kesilirkenki ustalık gerektiren inceliği, servis kalitesi ile birleşerek CanCan Döner’in farkını ortaya koyuyor. Misafirlerini şık dekorasyonlu mekanında ağırlayan CanCan Döner, teknik imkanlara sahip camlı özel bölümüyle de iş toplantılarına ev sahipliği yapıyor. Restorana girişi kolaylaştıran rampalı sistem ve oturma düzeni ise engelli konukların da rahat etmesini sağlıyor. Ayrıca, dileyenler CanCan Döner’in leziz menüsü eşliğinde balkon keyfi de yapabiliyor. e-Tadında Ocak

■ 2014

31


Röpörtaj

Boğaz’da Ege esintisi “Mira Balık “

32

e-Tadında ■ Ocak 2014


Boğaza nazır bir yerde Ege’nin en güzel tatlarını tatmak ve manzarayı seyretmek isterseniz, Mira Balığa uğramadan geçmeyin. Çünkü burada sizi birbirinden leziz tatların yanı sıra güleryüz de karşılıyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

33


Restoranta adım attığınızda Ege’nin mimari yapısına aşinalık başlıyor. Mira balığın kendisine has menüsü, herkesten farklı bir balık restoranında olduğunuzu hissettiriyor. Mira Balık Restoranın sahiplerinden biri olan Tabita Özden, Metronommedya muhabiri Rüya Meriçboyu’na kurulma hikayesinden, hedeflerine kadar herşeyi tüm samimiyetiyle anlattı.

E-Tadında: Mira balık ne zaman kuruldu, kurulma hikayesini anlatır mısınız? Tabita Özden: Mira 2011 Şubat Ayında hizmet vermeye başladı, ancak bu işe karar vermemiz ve sonuçlandırmamız açılış öncesi bir yılımızı aldı.3 Kardeş hepimizin gönlünde yatan bir hayali geçeğe dönüştürdük çocukluğumuz büyük İtalyan ailelerindeki gibi kalabalık bir ailede geçti. Büyük sofraların kurulduğu hep birlikte yemeklerin yenildiği , sohbetlerin edildiği , dostlarla dolu bir ailede büyüdük. Büyüdüğümüz semtte 34

e-Tadında ■ Ocak 2014

Kurtuluş olunca ister istemez oradaki kültür harmanından etkilendik. Böyle bir ailede ve becerisinde açmamızı ve ilerlememizi sağladı. Böylece 130 Kişiye hizmet veren butik bir aile işletmesi olduk. Bu projeyi hayata geçirmek için nasıl bir yer olmalı , neresi daha uygun gibi sorularla gezerken ve yer arayışı yaparken mutlaka ruhu , tarihi olan doğa ile iç içe olmasını çok istiyorduk. Daha sonra burayı Arnavutköy’de daha önce ev olarak kullanılan , sahibinin de hiç böyle bir yer için kullanılacağı aklına gelmeyen evi bulduk. Uzun uğraşlar sonucu


Mira’ yı hayata geçirdik. Aldığımız çeşitli Workshoplar ve Şeflerimizin Profesyonelliği de eklenince birebirinden lezzetli menülere imza atar olduk. E.T: Boğaza Komşu Olan Mira Restaurant’ın Zengin Menüsü Nasıl Bir Aşamadan Geçiyor ? T.Ö: Menü oluşturmak oldukça zor bir iştir. Hem mekanın ruhunu yansıtmalı hem de beklentileri tamamen karşılamalıdır. Biz menümüzde en temelde bir Ege esintisinin olmasını istiyorduk. Buradan yola çıkarak doğal olarak sızma zeytinyağı , mezeler ve deniz mahsulleri ilk akla gelenler oluyor. Bizde menümüzü oluşturmaya böyle başladık. Amacımız tamamen lezzet odaklı bir restoran olmak ve her zaman en taze , en doğal olanı sunmak.

Acılı Girit Ezme Malzemeler : (4 Kişilik) 100 Gr. Sert Ezine Peynir 1 Çorba Kaşığı Domates Salçası 1 Çorba Kaşığı Acı Biber Salçası Sevdiğiniz acı miktarına göre ilave kırmızı Pul Biber, 2 Diş Sarımsak 1 Tatlı Kaşığı Kekik 2 Çorba Kaşığı Kırılmış Ceviz Yapılışı : Sert Ezine Peyniri (oldukça sert olmalı) rende ile rendeleyin. İçine salça pul Biber, sarımsak, kekik ve ceviz ilave edin. Ezmeden çatal Yardımı İle yavaşça hepsi birbirine iyice karışacak şekilde karıştırın. Tabağa yerleştirin sonra üzerine biraz zeytinyağı gezdirin.

E.T: Müşterilerinizin en çok beğendiği balık Söyleşimizin sonuna gelirken, e-tadında nedir ve sunumu nasıl gelir? okuyucuları için Tabita Hanım’dan Acılı Girit T.Ö: Sunumumuzda yine bu yönde eğer Ezme’nin tarifini alarak ayrılıyoruz. bir balık tutkunuysanız Mira Mutfağında mevsimine göre zengin balık çeşitleri mutlaka sizi de cezp edecektir. Mısır ununda Çıtır Hamsi Tava, Beğendili levrek, Kemik üstü Levrek Pirzola Tuzda Lagos en çok tercih edilen balıklarımız arasındadır. Mira Balık Menüsü ‘nün en çok beğenilen lezzetlerinden biri : e-Tadında Ocak

■ 2014

35


Anne çorbası tadında

36

e-Tadında ■ Ocak 2014


Leziz kahveleriyle kalpleri fetheden Caffè Nero, kendi tarzıyla yorumladığı çorbalarıyla da en az kahveleri kadar iddialı.

e-Tadında Ocak

■ 2014

37


Her diliminde, her çeşidinde ayrı lezzet…

38

e-Tadında ■ Ocak 2014


Geleneksel tatların vazgeçilmezi olan Seyidoğlu, geçmişten günümüze taşınan baklava çeşitlerinin yanı sıra genişleyen pasta ve kurabiye yelpazesiyle de damaklara şölen yaşatıyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

39


“COOK’TAN YENİ YILA ÖZEL LEZZETLER”

40

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

41


Fevzi Hoca... Öğretmen olması nedeniyle ‘Hoca’ olarak hitap edilen Fevzi Çimşit, adını verdiği mekanıyla Ümraniye Tepe üstü çırçır orman yada TRABZON PARK diye tabir edilen içindeki restoranında hizmet veriyor.

42

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

43


44

e-Tadında ■ Ocak 2014


Trabzonlu Fevzi Hoca ilk olarak kendi memleketi Trabzon/Salacak’ta 13 masalık küçük bir balık lokantasıyla başlamış işe... O küçücük dükkanda bakanları, bürokratları ağırlayan Fevzi Hoca, ardından Söğütlü’de 500 kişilik bir restoran açarak hem işlerini hem de mekanını büyütmüş... Dostları ve müdavimlerinin ısrarı üzerine Trabzon dışına açılan Fevzi Hoca Ankara’ya açtığı kendi adını taşıyan restoranıyla başkentlilere de balık ziyafeti yaşatıyor. 2010 yılından buyana ise İstanbulluları da günlük taze ve Karadeniz balığı sunması ile alkolsüz balık yemenin zevkini de İstanbullulara yaşatıyor. Pazar günleri 140 çeşite yakın Karadeniz mutfağının bulunduğu kuymak turşu kavurması karalahana sarma ve yine karadenize özgü tava yemekleri ile brunch vermekte olup açık büfe kahvaltı fiyatı 25.00 TL dir bunun yanı sıra ailelerin huzurla yemeklerini yerken çocukların oynayabileceği kapalı oyun odası da mevcuttur. Fevzi Hoca en çok; “Balık taze mi?” sorusuna kızıyor. Çünkü balıklar her gün Trabzon’da arkadaşları tarafından takalarıyla günlük olarak tutuluyor ve İstanbul ,Ankara’ya geliyor. Başbakanları, bakanları, bürokratları iş ve tıp camiasını,hukukçuları ve elbette tüm balık severleri ağırlayan Fevzi Hoca fiyatları konusunda da oldukça iddialı... “Lokantam hiç boş değil ki aşırı fiyatlandırmaya gerek duyayım!” diyor. İçki servisi olmayan Fevzi Hoca’da henüz daha balık yemediyseniz, bugüne kadar balık yemiş sayılmazsınız...

e-Tadında Ocak

■ 2014

45


Gaggenau 200

havalandırma serisine üç yeni model eklendi

46

e-Tadında ■ Ocak 2014


200 havalandırma serisinin yeni modelleri kenar emme yağ filtreli AW 250, AI 240, AW 240/241 ile AI/AW 230 ada ve duvar tipi davlumbazlar, yüksek performansları ve verimlilikleriyle göze çarpıyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

47


Kış düğünlerine

ev sahipliği yapan sıcaklık; 360East Moda! Yeni çiftlerin mutluluğa ilk adımları hep özeldir.

48

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

49


Yeni Karşı Konulmaz Lezzet; Lindor

50

e-Tadında ■ Ocak 2014


Burger King’den Gurme

Burger: ‘Mushroom Swiss’

Muhteşem lezzetlerin tek adresi Burger King’den yepyeni bir lezzet daha.

Sosundaki tane tane mantarlar, Swiss burger peyniri ve özel eti ‘Mushroom Swiss’ ile lezzet tutkunlarına gurme bir deneyim yaşatan Burger King, yeni bir lezzet devrimi yarattı. e-Tadında Ocak

■ 2014

51


Yeni Yıla Güzel Bir Başlangıç Yapmak İçin Özel Fırsatlar Beko’dan

Dünya markası Beko’da, sevdiklerine ömürleri boyunca kullanacakları hediyeler armağan etmek isteyenleri özel hediye seçenekleri bekliyor. 52

e-Tadında ■ Ocak 2014


Kim sevmez Eker profiterolu?

Eker sütlü tatlı ürün ailesi, profiterol ile büyümeye devam ediyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

53


Röpörtaj

Denizin tadı “Del-mare” ’de 54

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

55


İçeriye ilk adımınızı attığınızda denizin ve balığın birbirine karışmış enfes kokusu sizi karşılıyor. Manzara da bu karşılamaya eşlik ediyor. Çünkü boğazın en leziz köşesinde buluyorsunuz kendinizi. Burası Del-mare. Burada denizden çıkan her şeyi tabağınızda görebilirsiniz.

Del-mare’nin kuruluş hikayesinden, başarısına, en sevilen yemeğine ve hedeflerine kadar her şeyi Metronommedya muhabiri Rüya Meriçboyu, Del mare müdürü Volkan Karakaş’a e-tadında okuyucuları için sordu. E-Tadında: Del-Mare’nin anlamı nedir? Kurulma hikayesini anlatır mısınız? Volkan Karakaş: Del-mare İtalyanca denizden gelen her şey anlamına geliyor. Kurulması tamamen doğaçlama oluştu. Biz ailece yemek yemeyi severiz, yerken de keyif alırız. Daha sonra böyle bir mekanın varlığını keşfettik. Neden biz de restoran işletmeyelim dedik. Ve Del mare 2003 yılında faaliyete geçti.

keyif aldığını görelim, müşterilerimiz kendilerini evindeymiş gibi hissetmesini istedik. Dükkanı tuttuk kapısını açtık, bir moloz yığını vardı içerde eyvah dedik.6 ay burayı dizayn etmekle uğraştık.

E.T: Neden et, kebap değil de bir balık restoranı? V.K: Biz Karadenizli olduğumuzdan hayatımız denizde geçti. Trabzon ile bağımızı hiç koparmadık. Hep balık yedik, E.T: Yemek yeme sevgisi sizi restoran deniz kenarında olduk. Boğaza balık daha sahibi mi yaptı? çok yakışıyor diye düşündük. Bu yüzden V.K: Evet yemek yeme sevgisi bizi böyle balık tercihimiz oldu. güzel bir yerde restoran sahibi yaptı. Aslında bizim işimiz denizciliktir. Hem kendimiz keyif alalım, hem insanların


E.T: Del-mare’nin en sevilen yemeği nedir? V.K: Öncelikle balığın en tazesini en mevsimine uygun olanını, en iyi yerden almaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca donmuş balık kullanmıyoruz. Belli tatlarımız, yemeklerimiz oluştu. Balık mantımız çok meşhurdur. E.T: En iyi Anadolu restoranı seçildiniz. Sizce başarınızın sırrı nedir? V.K: Masanın çoğu zaman misafiri olarak oturmuştuk, şimdi masanın diğer tarafındayız. Müşteri neye dikkat eder, neden keyif alır, isteklerine göre hareket ediyoruz. Lezzetimizden ödün vermiyoruz. Kuruçeşme’den bu tarafa servis yapıyoruz. Hem trafik çilesinden kurtarıyoruz, hem de yemekten önce bir boğaz havası almış oluyorlar.

E.T: Del-mare’yi bir gün İtalya’da görebilir miyiz? V.K: Del mare yerinde çok güzel. Delmare’yi yurtdışında düşünüyoruz, seçkin insanların olduğu yerleri göz önünde bulunduruyoruz. Bir gün İtalya’da neden olmasın. Bu keyifli sohbet için Volkan Karakaş’a çok teşekkür ediyoruz ve E-tadında okuyucuları için yemek tarifi alıp ayrılıyoruz. ISPANAKLI LEVREK TARİFİ Ispanak Pul Biber Soya Sosu Domates 1 Kilo Levrek

Hazırlanışı 1 yemek kaşığı yarısı tereyağı 250 gr ıspanak ile kavuruyoruz. Üzerine pul biber ilave ediyoruz. 1 yemek kaşığından az soya sosu ilave ediyoruz. Bu malzemeleri harmanlıyoruz. Harmanladığımız bu malzemeyi levrekle birlikte fırına veriyoruz ve 3-4 dakika kızarmasını bekliyoruz. Kiremit tabakta servise sunuyoruz. e-Tadında Ocak

■ 2014

57


DİYETİSYEN ELVAN ODABAŞI KANAR’DAN ÇOCUK BESLENMESİNİN PÜF NOKTALARI

Ç

ocukluk dönemindeki beslenme hayat boyu etkilerini gösteriyor! Beslenme, çocukların sağlığını, dolayısıyla tüm hayatını etkileyen en önemli konu. Tüm dünya çocuklarının sağlıkla doya doya yaşadıkları bir dünya hayal etmek zor görünebilir. Aslında bu hayalin gerçekleşmesi hiç de zor değil. Bunun için beslenme konusunda daha fazla duyarlılık göstermek gerekiyor. Bugün dünyada hala açlıktan ölen ya da obezite yüzünden sağlık problemi yaşayan çocuklar var. Bu noktada hemen çocuklarımızın sağlığına nasıl yön verebiliriz sorusu aklımıza geliyor. Doygun Ekmek’in sosyal medyada ilerleyen Doygun’la Hayata Dair projesi kapsamında sağlık ve beslenmeye dair bilgiler veren Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, bu hafta çocuklarda sağlıklı beslenme konusunu ele aldı. Kanar, çocuklarımız için en

58

e-Tadında ■ Ocak 2014


ve sağlıksız bireyler haline getiriyoruz. Hem bir diyetisyen olarak hem de bir anne olarak şunu hatırlatmak isterim, biz anneler çocuklarımızın geleceğini besliyoruz. Onların tükettiği her doğru ve yeterli besin sağlıklı bir yetişkin olmaları için oldukça önemli. 2-6 yaş grubuna yönelik hazırlanmış besin piramidiyle çocuklarımızı nasıl beslememiz gerektiğini size anlatmaya çalışacağım.

doğru beslenme yöntemini açıklarken en çok dikkat edilmesi gereken konularda uyardı ve olmazsa olmaz tavsiyelerde bulundu. İşte çocuklarımız için hayati önem taşıyan bu açıklamalar… Çocuğumuzun beslenmesinde dengeyi kurmak biz annelerin işi! Lütfen çocuklarınıza ihtiyacından fazla besin vermeyin! Metabolizma 5 yaşına kadar kendini obeziteden koruyabilecek bir özelliğe sahip. Yani bir çocuk endokrin problemleri yoksa asla kendi başına obezite problemi yaşayamaz. Üzülerek belirtiyorum ki, çocuklarımızı ellerimizle kilolu

Hayat boyu bireyin sağlığını etkileyen çocukluk dönemi beslenmesi hayatın her dönemi gibi sadece bir kere yaşanıyor. Bu yüzden bilinçlenerek çocuklarımıza ihtiyaç duydukları olan besinleri ihtiyaçları olan miktarda vermek çok önemli. Beraberce tüm dünya çocuklarının sağlıkla beslendiği bir dünya kurmak dileğiyle. Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar

e-Tadında Ocak

■ 2014

59


Sindirim sistemi hastalıklarının etkilerini akıllı beslenme ile azaltın Gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi için sadece diyet yapmak yeterli olmazken “akıllı beslenme” ile mideyi rahatlatarak hastalığın etkilerini azaltmak mümkün oluyor.

◆ Prof. Dr. Melih Özel 60

e-Tadında ■ Ocak 2014


B

eslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli konunun asit salınımının ritmine uygun beslenmek olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, “Anahtar nokta düzensiz beslenme ile istirahat halindeki midenin sürekli asit salmasına neden olmamak” dedi. Prof. Dr. Özel; düzenli diyet, günde üç ana öğüne bölünmüş şekilde makul bir kalori alımının yanı sıra ara öğünlerle beslenmenin desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti. Mide ağrısı, bulantı, yanma hissi gibi belirtilerle hastaların günlük hayatını olumsuz etkileyen gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarında beslenme büyük önem taşırken beslenmenin tedavideki rölü hakkında kesin konuşmak mümkün olmuyor. Günde üç öğün düzenli beslenerek, gerektiğinde ara öğün almanın ve midenin olumsuz yanıt verdiği gıdalardan uzak durmanın şikayetleri azalttığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, bu hastalıkların tedavisinin diyet ile sağlanamayacağını da söyledi. Mide mukozasında çeşitli nedenlerle oluşan iltihap olarak tanımlanan gastritin ortaya çıkma nedeninin her zaman mikrobik olması gerekmediğini anlatan Prof. Dr. Melih Özel, “Aspirin, romatizma ilaçları, ağrı kesiciler, bazı antibiyotikler gibi ilaçların yanı sıra sigara ve alkol gibi saldırgan maddelerin aşırı tüketilmesi de gastrite yol açabiliyor “dedi. Stresli meslekler ülsere yol açabiliyor Yemek borusunda, midede ya da onikiparmak barsağında oluşan yaraların ülser olarak tanımlandığını söyleyen Prof. Dr. Özel, gastritte etkili olan faktörlere ek olarak birtakım psikolojik nedenlerin de ülsere yol açabildiğini söyledi. Prof. Dr. Özel, ruh halindeki iniş-çıkışların midedeki asit salınımını arttırdığını ve bu nedenle stresli işlerde çalışanlarda ve özellikle eğer kişi stres yönetimini etkili bir şekilde yürütemiyorsa ülsere daha çok rastlandığını sözlerine ekledi. e-Tadında Ocak

■ 2014

61


Çöpçü’den farklı bir lezzet; Şaşlık

62

e-Tadında ■ Ocak 2014


Moğol lezzeti olan ŞAŞLIK, ÇÖPÇÜ Restoranlarında tüketici ile buluşuyor, Çöpçü Restoranları’ nın menüsündeki şaşlık ağız tadınızda fark yaratmayı amaçlıyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

63


ETİ’den Buzdolabındaki Yeni Besleyici Lezzet “ETİ SÜT BURGER”

ETİ Süt Burger içerdiği yumurta, bal ve yüksek miktardaki sütlü kremanın yanı sıra yağ oranının düşüklüğü ile piyasadaki ürünlerden farklılaşıyor. 64

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

65


Dünyanın 1 numaralı meyve suyu markası Tropicana’dan 3 yeni lezzet

66

e-Tadında ■ Ocak 2014


Türkiye’nin yerel meyvesularını sofralarınıza taşıyan Tropicana, yepyeni lezzetler sunmaya devam ediyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

67


Röpörtaj

Nişantaşı’nın gözde mekanı

“ Park Şamdan “ 68

e-Tadında ■ Ocak 2014


e-Tadında Ocak

■ 2014

69


Nişantaşı’nda yıllardır kalitesinden ödün vermeyen mekanlarında başında geliyor. Türk ve Dünya mutfağından sunduğu yemeklerle gün geçtikçe daha çok beğeni topluyor. Lezzet başarısına her geçen gün yenisini ekleyen Park Şamdan menüsüyle hizmetiyle göz doldurmaya devam ediyor.

Büyük bir titizlikle çalışan ve aynı zamanda iyi bir yönetici olan Park Şamdan müdürü Ersoy Çetin ile Metronommedya muhabiri Rüya Meriçboyu söyleşi gerçekleştirdi. E-Tadında: Park Şamdan’ın bugünlere gelme hikayesini anlatır mısınız?

E.T: Restoranınızda hangi mutfaklara özgü yemekler verilmektedir?

Ersoy Çetin: 1981 senesinde faaliyete E.Ç: Bilhassa öğlen yemeklerimizde geçti. Daha önce Etiler Şamdan açılmıştı. müşterilerimiz belirlidir. Hafta içi beş Dekorasyonu yapıldı. Bahçe bölümü gün her öğlen gelen sabit müşterimiz düzenlendi. O zaman dört ortaklardı. vardır. O yüzden yemeklerimiz her gün Ben ise 1999 yılında buraya geldim. Hiçbir değişiktir ve tazedir. Her günün özel zaman çizgimizden ödün vermedik. bir yemeği vardır. Örneğin, pazartesi Yemek satıyorduk, bu şekilde devam günleri balık çorbamız vardır. Onun ettirdik. Tekrar büyüttük yeniledik, yeni haricinde her gün ana yemekler değişir. bir hareket getirdik. Menülerimizle Öğlen yemeklerinde mümkün olduğu tanınıyoruz. kadar Osmanlı mutfağından lezzetler 70

e-Tadında ■ Ocak 2014


yerden alınmaz. Bonfilenin alınma yeri ayrıdır. E.T: Gezerken gördüğünüz, beğendiğiniz tatları burada uyguluyor musunuz ? E.Ç: Müşterimizin damak zevkini göz önünde bulundurarak ağır gelmeyecek bir şekilde uyguluyoruz. Pişirme bilgisi değişti, o makinaları getirdik. Bu da yerken ayrı bir lezzet yaratıyor. Bir seyahatimde burnuma değişik koku gelmişti. Hemen ismini sordum, nedir bu dedim. Yedi baharat dedi. Yedi tane baharattan olan bir karışım olduğunu söyledi. Onu aldık burada çalıştık yedi baharatlı et yaptık. Çok tutuldu. E.T: Park Şamdan’ı ilerleyen yıllarda yurtdışında görebilecek miyiz?

koyuyoruz. Akşam yemeklerimizde de Türk yemeklerimiz var fakat daha çok dünya mutfağından yemekler bulunuyor. E.T: Müşterilerinizin beğendiği, en sevdiği yemek nedir? E.Ç: Bonfileden yapılan yoğurtlu kebap, paça çorbası. Ben hiç bir yerde paça çorbası yiyemiyorum diyen müşterilerimiz var. Aşçılarımızı yurtdışına götürüp orada beğendiklerimiz yemekleri ilave ettik. Kajun soslu pilici ilk kez biz getirdik. Aşçımız New York’a giderek yerinde öğrendi. Yenilenen klasik servis şeklimizle devam ediyoruz.

E.Ç: Bu konu bir iki kez gündeme geldi. Yurtdışından yatırımcılar geldi. Oraya gidip çok iyi araştırma yapmak gerekir. Amerika için önümüzde öyle bir proje var. Her şey yolunda giderse önümüzdeki sene böyle bir proje düşünüyoruz. Yurtdışında daha çok yemek olarak döner üzerine çalışılıyor. Şu anda araştırma safhasındayız. Türk mutfağı denilince ilk akla gelen kebap oluyor.

E.T: Yemeğin sunumu, en az yemeğin kendisi kadar önemlidir. Yemeklerin sunumu nasıl oluyor? E.Ç: Eskiden tabaklar başka şekilde dizayn Bu keyifli söyleşisinden ötürü Ersoy beye ediliyordu. Soslarla zenginleştiriyoruz. teşekkür ediyor, başarılarının devamını Bizde porsiyonlar büyük gelir. diliyoruz. Doyurucudur. Etler mevsimine göre Trakya’dan gelir. Bütün etlerimiz aynı e-Tadında Ocak

■ 2014

71


Zertum Organik Sele Zeytin ile Doğanın Saflığını Sofralarınıza Taşıyın

72

e-Tadında ■ Ocak 2014


1995’den bu yana kimyasal katkı maddesi kullanılmadan geleneksel doğal yollarla tatlandırılan ve Ege’deki aile zeytin çiftliğinde üretilen Zertum Organik Sele Zeytin, sağlığınıza ve damak tadınıza eşlik etmeye devam ediyor. e-Tadında Ocak

■ 2014

73


74

e-Tadında ■ Ocak 2014


ONUNLA YEMEK AVANTAJ DEMEK! Y Card yemek kulübü, üyelerine 1000’e yakın popüler mekanda %25’e varan avantajlar ve özel aktivite seçeneklerinin yanısıra, kapıdan kapıya kuru temizleme, havaalanı transferi, sinema biletleri, kahve menüleri ve lezzetli doğumgünü pastası gibi ekstra faydalar da sunuyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan teknik alt yapısı ve akıllı telefon uygulamaları ile üyeler mekanlar hakkında detaylı bilgi ve avantajlara anında ulaşırken deneyimlerini de Y Blog, Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest’ten paylaşabiliyorlar.

e-Tadında Ocak

■ 2014

75


Dr. Dinçer Erdinç’ten modernle gelenekseli harmanlayan bir kitap!

Unutturuldu bize şifa! Unuttuk iyileşmeyi. Son yüzyılda kronik hastalıklar çığ gibi büyüdü. Uzm, Dr. Dinçer bu kitabında şifaya giden yolda insani bir kombinasyon öneriyor bizlere: Az Batı tıbbı + bol tamamlayıcı tıp + sürekli dua = Şifa 76

e-Tadında ■ Ocak 2014


Yağa adını veren efsane marka ‘Salat’ yeniden sofralarda 1950’den bu yana ayçiçek yağı denilince ilk akla gelen ve “Yemeklere tadını, yağa adını veren” marka olarak hafızalara kazınan Salat, sofralarınıza geri dönüyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

77


Biçimini tarifinden alan lezzetli kitaplar! Yayın hayatına Ekim ayında başlayan Çekmece Yayınları, farklı dillerde 2 milyondan fazla satarak bütün dünyada büyük ilgi gören yemek kitapları serisi ile raflarda yerini aldı. İçinde tariflenen yemeklerin biçimine bürünen serinin ilk kitapları; ‘Pizza’, ‘Makarna’, ‘Tart ve Turta’ ile buzdolabı gibi metal yüzeylere yapıştırılabilen mıknatıs özelliğine sahip 4 magnet kitaptan oluşuyor: ‘Brownie’, ‘Kremalı Kurabiye’, ‘Mini Kek’ ve ‘Kurabiye’. Bu kitaplar yılbaşı ve özel günler için de iyi bir hediye seçeneği olacak.

78

e-Tadında ■ Ocak 2014


TEFAL ACTIFRY 2IN1 İLE LEZZETİ İKİYE KATLAYIN!

Tefal Actifry 2IN1 ile sofranızda çeşit çok ve aşçılıkta sizden iyisi yok…

e-Tadında Ocak

■ 2014

79


Kaanlar Mozzarella ile pizza keyfi

80

e-Tadında ■ Ocak 2014


İtalya’da üretilen ve tüm dünyaya yayılan Mozzarella çeşitleri, Türkiye’de de Kaanlar Gıda kalitesiyle sunuluyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

81


Röpörtaj

Karşı kıyıların tatları “Mastori” ‘de

Karşı kıyıların yemeklerini, mezelerini Anadolu yakasında tatmak istiyorsunuz. Mastori’ye uğramadan geçmeyin. Çünkü Mastori’de farklı yemekleri tadıp, eğlenceli saatler geçireceksiniz.

Metronommedya muhabiri Rüya Meriçboyu Mastori’nin işletmecisi Veli Kızıltan ile söyleşi gerçekleştirdi. E-Tadında: Her restoranın ayrı bir Lokantası’nda ustanın yanına kurulma hikayesi oluyor. Mastori’nin çırak olarak başladım.Gece herkes kurulma aşaması nasıl gerçekleşti? eve giderken, ben masaların örtülerini ütülüyordum. Sabahları arkadaşlarıma kahvaltı hazırladım.3 Veli Kızıltan: Babamın yanında okurken, yazları çalışıyordum. 8 yıl boyunca bu şekilde devam kardeştik. Abim Odtü’yü kazanıyor. ettim. Daha sonra eğlence hayatı ile tanıştım. Bir restoranın işletme Ama o zamanlar 1980 dönemi. Ortam çok tehlikeliydi. Babam müdürlüğünü yaptım.Daha sonra Mastori’yi açtık. abimi bir süre okula göndermedi. Abim çevre köylerde öğretmelik yapıyordu.1980 yılında Erzincan’da E.T: Eğlence deyince aklımıza abim şehit düştü. Bu olay bizi ilk müzik, dans gelir. Mastori’de akşamları müşteriler nasıl çok sarstı. Bu olayın akabininde babamı kaybettim. Ermeni eğleniyor? 82

e-Tadında ■ Ocak 2014


V.K: Akşam saatlerinde Yunan müzikleri başlıyor. Mastori Anadolu yakasında yer alan tek Rum Meyhanesi. Genelde Grek, Türkçe Pop yapıyoruz. Gelenlerin eğlenceli saatler geçirdiklerini söyleyebilirim. E.T: Bildiğimiz kadarıyla Yunan mutfak kültürünnü müşterilere servis ediyorsunuz. Aşçılarınızı Yunanistan’dan mı getiriyorsunuz? V.K: Mutfak kültürü olarak, Yunan kültürünü çok iyi bilen usta aşçılar vardı.Hem Rum mezelerini öğrendiler. Hem de çok fazla ortak yönümüz vardı. Aynı ekiple güzel bir şekilde devam ediyoruz.

E.T: Anadolu yakasında ilk ve teksiniz. Müşterilerinizden nasıl yorumlar alıyorsunuz? V.K: Anadolu yakasında ilk kez böyle bir yerin olması çok güzel bir durum. Grek müzik insanları dinlendiriyor. Buraya gelenler eğer Yunan kültürünü bilmiyorsa, hemen dikkatini çekiyor. Çünkü masayı örtüyle topluyorlar, kırıyorlar. Onlarda şov olarak görülüyor. Bunu bilmedikleri için yadırgayanlar olabiliyor. E.T: Yunanistan’dan şarkıcı transfer etmeyi düşünüyor musunuz? V.K: Şu anda müzisyenlerimiz yetiyor. Gelenler tarafından çokta beğeniliyor.

Bu keyifli söyleşi için Veli Kızıltan’a teşekkür ediyoruz. e-Tadında Ocak

■ 2014

83


Kış ortasında tatlı bir bahar esintisi:

‘Menekşe’

84

e-Tadında ■ Ocak 2014


Romantizm tutkunları, hassas ve narin menekşenin çikolatayla buluştuğu bu farklı lezzete bayılıyor www.marieantoinette.com.tr

e-Tadında Ocak

■ 2014

85


Paşabahçe, Türk sofralarının vazgeçilmezi ayran için iki farklı bardak tasarladı.

86

e-Tadında ■ Ocak 2014


Paşabahçe’nin ‘Gurme’ konsepti altında yer verdiği Köpük Köpük Beyaz Projesi’nin ilk adımı olan yeni bardaklar, geleneksel içeceğin ikramına zarafet katıyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

87


BİR SABAH BİR ÇAY DEMLEDİK VE ÇAY DEĞİŞTİ

88

e-Tadında ■ Ocak 2014


Samsung Smart Freezer Buzdolapları, Akıllı Kadınlar için Akıllı Özellikler Sunuyor Türk kadınının alışkanlıklarına göre tasarlanmış iç yapısı ile tüm tüketicilere ergonomik bir kullanım sunuyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

89


Pizzabulls’tan Çıtır Tavuk Lezzeti

Pizzabulls, damak tadına ve sağlıklı beslenmeye düşkün pizzasverler için Pizza Kentucky’i hazırladı. Ağzının tadını bilen ve yemek konusunda seçici davranan pizzaseverlerin yapması gereken tek şey, 444 32 44’ü arayarak Pizza Kentucky siparişi vermek… 90

e-Tadında ■ Ocak 2014

www.pizzabulls.com


e-Tadında Ocak

■ 2014

91


HER DAMAK TADI İÇİN FARKLI SEÇENEKLER

92

e-Tadında ■ Ocak 2014


Tatlıses, yeni lezzeti et köfteyi tüketicisinin beğenisine sunuyor.

e-Tadında Ocak

■ 2014

93


Popeyes® Maxi Dip Menü ile 4 farklı lezzet bir arada! Popeyes’ta nefis soslarına dalmayı bekleyen terbiyeli nuggets, wicked chicken, dip’n chicken ve acılı kanatlar sizleri bekliyor.

94

e-Tadında ■ Ocak 2014


DİYABET HASTALARI ARTIK TATLI YİYEBİLECEK

Peki diyabet hastaları hiçbir zaman tatlı tüketmemeli mi? Halk arasında yaygın bir kanı olarak diyabetikler tatlı ve pasta yiyemezler. Acaba “Diyabette Tatlı Tüketirken Yanlış Bilinen Doğrular” nelerdir? Kitabın çıkış sürecinde yazarımızın da güzel ve ilginç bir hikayesi var. Tüm bu konuları görüşmek üzere sizi Vedat Burak Budak ile bir araya getirmeyi isteriz. e-Tadında Ocak

■ 2014

95


e-tadında

Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere...

E tadinda sayı 11  
E tadinda sayı 11  
Advertisement