Page 1

Eylül 2013 Yıl 1 sayı 7

HONEYBANA BALPARMAK

İstanbul Cup’da Kupa Heyecanı

TORO STEAK HOUSE!

Gebelikte Böbrek Taşı

Bebeğimiz Çınar Arslan

SAĞLIK


EDİTOR

Bebek News İmtiyaz Sahibi Metronom Medya Adına Eyüp Kervangül

Eyup@metronommedya.com

Yayın Direktörü İbrahim Koç Yazı İşleri Sorumlusu Özlem Buğur

Şimdi artık büyüdüm mü ? Şimdi artık büyüdüm mü ? Peki öğretmen kızarsa ne yapayım ? Kaybolursam ne olacak ? Orada çok arkadaşım olacak mı ? Tuvaletim gelirse ne yapacağım ? Keyifli bir yaz tatilinin sonuna yaklaşırken, şu an bir çok evde tartışılan sorulardan bazıları.. Yaz dönemi boyunca okullar incelendi, hesaplar planlar yapıldı, alışverişler yapılmaya başlandı ve kum saati hızla akıyor. Tüm bu hazırlıklar yaşanırken miniklerimizin de ailelerinin de akıllarında soru işaretleri ve içlerinde tatlı bir heyecan var. Tıpkı fiziksel özelliklerinde olduğu gibi .Çocuklarda ki bu farklı tutumların tezahürleri zaman zaman aileleri etkilemektedir. Örneğin, çocuğunun aşırı kaygılı olduğunu gören ebeveynlerin  acaba okuluna uyum sağlayabilecek mi?, öğretmeni nasıl olacak?, arkadaşları ile anlaşabilecek mi? gibi sorular akıllarını kurcalayabilir. Büyüklerinin kaygılı olduğunu fark etmesi maalesef çocukta ‘ORADAN UZAKTA OLMALIYIM, ORASI TEHLİKELİ BİR YER; ÖYLE Kİ ANNEM BABAM DAHİ KORKUYOR’ düşüncesini oluşturacaktır. . Öncelikle siz kendinize GÜVENİN.  İkinci olarak çocuğunuzu bu belirsiz dünya ile ilgili bilgilendirin. Belki öncelikle beraber okul bahçesinde, sınıflarda ve okula ait diğer alanlarda kısa bir gezi yapabilirsiniz.   Beraber okul alışverişine çıkın, kıyafetlerini kullanacağı eşyaları seçerken onun isteklerini de dikkate alın.  Elbette birçok anne baba çocuğununüzülmesinden dolayı kendini kötü hissedebilir. Ama sakin ve kararlı olmaya gayret göstermeniz gerekiyor. İlk gün heyecanı, kalabalık, ayrılık vakti ve günlerdir hazırlanılan belirsizlikle ilk buluşma bazen stresli geçebilir. Çocuk ağladığı zaman hırpalamak veya hüzünlenmek yerine sakin kalıp ona konuştuklarınızı hatırlatın. Ve onu anladığınızı ona hissettirin.  Adaptasyon süreci için çocuğunuza zaman tanıyın; ancak aradan bir ay geçmesine rağmen çocuk hala okula gitmek istemiyor, ortama uyum sağlayamıyorsa lütfen bir uzmana danışın. Belki ayrılma kaygısı okul fobisi gibi uzmanla beraber çalışmayı gerektirecek bir durum yaşıyor olabilir.   Keyifli bir başlangıç olması dileğiyle.   Psikolog Özlem BUGUR

Pazarlama Sorumlusu Özge Değerli, Filiz Atar, İzzet Gültekin Cengizhan Güzel, Atilla Konar

Fotoğraflar Engin Sezgin ,Samet Kömürcü Tasarım Mehmet Pınarcı Katkıda Bulunanlar

Şükrü Sözen, Fatih Körük, Ekrem Bozkurt,KerimYönten, Dilara Arslan Fatih Yılmaz, Mahmut Şahin

Web tasarım Ceyhun Kocal Adres Metronom Medya Merdivenköy Mahallesi Hızırbey Caddesi Tümer Ap. No:251/4 Göztepe/İstanbul 0 216 566 75 27 0 216 566 95 66 www.bebeknews.com info@metronommedya.com www.metronommedya.com Bebek News dergisinde kullanılan hareler izin alınmadan, kaynak gösterilmeden başka yayınlarda kullanılamaz. Reklamlardan reklam veren firma sorumludur.


10 İstanbul CUP 18 Honey BANA Balparmak Haber 24 Visconti PRİMO Sağlık 30 Gebelikte Böbrek taşı Sosyal Hayat 32 Masal Çocuk Kuaförü Sağlık 40 İstanbul Doğum Akademisi Sanat 50 Bir Geleneğin Anatomisi 1863 - 2013 Robert Koleji Fotograf Sergisi Sağlık 60 Uyku Apnesi Mekan 78 Toro Steak House

İÇİNDEKİLER

Haber Tanıtım

Eylül 2013 • Bebek News 3


www.facebook.com/pages/Bebeknews 4 Bebek News • Eylül 2013


Twitter.com/bebeknewsdergi Eylül 2013 • Bebek News 5


adidas Originals

Sonbahar/Kış 201 Yine Şaşırtıyor

Jeremy Scott, 2003 yana adidas Origin eden ortaklığı kap olağanüstü bir kol Moda dünyasının yaramaz çocuğu Jeremy Scott’ın, parlak baskılar ve grafik desenlerle oynayarak tasarladığı adidas Originals by Jeremy Scott Sonbahar/ Kış 2013 Koleksiyonu yüksek enerjili, hayal dünyasının sınırlarını zorlayan ve kesinlikle çok eğlenceli unisex tekstil ürünleri ve ayakkabılardan oluşuyor. Daima farklı olmayı başaran Jeremy Scott, eşsiz moda perspektifini tasarımlarına taşıyarak, sık sık geçmişten günümüze pop kültürüne göndermeler yapıyor.

6 Bebek News • Eylül 2013


by Jeremy Scott 13 Koleksiyonu

3 yılından bu nals ile devam psamında yine leksiyon hazırladı. Moda takipçilerini her sezon şaşırtmayı başaran Jeremy Scott, adidas Originals için tasarladığı Sonbahar/ Kış 2013 Koleksiyonu’nda neon renkler, metalik malzemeler ve parlak baskılar ile karşımıza çıkıyor.

Eylül 2013 • Bebek News 7


Aksigorta Çiçeği Burnunda Annelerin Yanında

A

ksigorta, Bireysel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan doğum teminatı, yeni doğum yapan annelerin, bebekleriyle birlikte başlayacakları yeni hayatlarına destek veriyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da verilen hizmet kapsamında, Aksigorta Bireysel Sağlık Sigortası bulunan anneler, doğumlarının ardından bir hafta içinde ya da bebeğin göbek bağı düştükten sonra deneyimli yenidoğan hemşiresi tarafından evlerinde ziyaret ediliyor. Uzman hemşireler tarafından ziyaret edilen anne ve bebeklerinin genel bakım ve kontrolleri yapılarak, en çok ihtiyaç duyulan konularda bilgilendiriliyorlar. 8 Bebek News • Eylül 2013

Yeni doğum yapan anneler ve/veya bakıcıları, uzman yenidoğan hemşireleri tarafından, bebeğin boy-kilo, baş çevresi kontrolünden ev ortamının değerlendirilmesine, vital bulguların kontrolünden ağız, göz, burun, kulak, tırnak ve alt bakımına, yıkanmasından emzirilmesine ve beslenmesine kadar pek çok konuda en doğru ve güncel bilgilerle uygulamalı olarak eğitilirken, kendileri ile ilgili de beslenme, lohusalık psikolojisi, dikiş, göğüs, yara bakımı ve kontrolü gibi konularda bilgi sahibi oluyorlar.


AVON BABY 1 YAŞINDA! AVON’un bebekler için geliştirdiği AVON Baby serisi 1. yaşını kutluyor. AVON Baby serisi ile bebeklerin hassas ciltleri için ideal bakımı sunuyor. Dermotolog, pediatrist ve oftalmologlar tarafından test edilen ve paraben içermeyen serideki ürünler bebeklerin narin ciltlerine ihtiyaç duyduğu bakımı sağlıyor. AVON’un bebekler için geliştirdiği AVON Baby serisi 1. yaşını kutluyor. Annelerin büyük beğenisini toplayan ürünler, bebeklerin hassas ve narin ciltleri için en uygun bakımı sunuyor. Pediatrist Dr. Gökhan Mamur, “Bebeklerimizin sağlıklı gelişimi için temizlikleri çok önemlidir. Banyo esnasında bebekler için geliştirilmiş özel temizlik ürünlerini kullanarak bebeğin hassas cildinin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayabilirsiniz” diyerek, anneleri bilgilendiriyor. Dermotolog, pediatrist ve oftalmologlar tarafından test edilen AVON Baby serisindeki ürünler, bebek cildine pamuk hassasiyetinde bakım yapıyor, banyoyu keyfe dönüştürüyor.

AVON Baby serisinin yeni ürünü Bebekler İçin Banyo Köpüğü ve Vücut Şampuanı, Aloe ve E vitamini içeriyor, her banyoda bebeklerin cildini yumuşacık ve pürüzsüz yapıyor. AVON Baby serisinde ferahlatıcı mendiller, pişik oluşumunu önleyici krem, vücut losyonu, bebek yağı, göz yakmayan şampuanlar da bulunuyor. AVON Baby serisi, paraben içermeyen formülü sayesinde bebekler için komple bakım sağlıyor.

Eylül 2013 • Bebek News 9


İstanbul Cup’da Kupa Seba Türkiye’de yelken sporunun en önemli ve mücadeleli yarışlarından olan ve Audi’nin katkılarıyla düzenlenen International İstanbul Cup’ta zafer Fransız ekip Sebastien Col ve ekibinin oldu. Yarışta ikinciliği Levent Peynirci ve ekibi, üçüncülüğü ise Oğuz Ayan ve ekibi elde etti.

10 Bebek News • Eylül 2013


astian Col’un!

Eylül 2013 • Bebek News 11


Y

elken sporuna bir uluslar arası 1 Ağustos’ta start alan ve 3 gün süren üç gün süren yarışta, altısı kupa daha eklendi. Litvanya, Türk sekizi yabancı, Beneteau Platu Rusya, Hırvatistan, Fransa, Yunanistan, Malta ve Türkiye’den 14 25 model 14 eş tekne mücadele teknenin start aldığı yarış sonunda etti. Ana Yelken Organizasyon (AYO) organizatörlüğündeki Fransız Sebastian Col ve ekibi mutlu sona ulaştı. İkinciliği Levent International İstanbul Cup, Peynirci ve ekibinin aldığı İstanbul ekiplerin eşit şartlarda yarışmasına olanak verdiğinden, rekabet düzeyi Cup’ta üçüncülük Oğuz Ayan ve oldukça yüksek oldu. takımının oldu. İlk gün, Fenerbahçe-Kınalıada Tezmarin-Beneteau tarafından, arasına kurulan parkurda Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ve İstanbul Yelken Kulübü gerçekleştirilen üç şamandıra (İYK) işbirliğinde, Audi ve Garanti yarışında Dünya’nın en iyi match race yarışlarından biri olan Leasing desteğiyle düzenlenen yarışta takımlar, Kalamış Koyu ile Sebastian Cole’un baştan sona Prens Adaları arasında şamandıra üstünlüğünü korudu. Oğuz Ayan ve Levent Peynirci liderliğindeki Türk yarışları ve Adalar etrafında mini ekiplerin Fransız takımıyla başa baş açık deniz yarışından oluşan etaplarda mücadele ettiler. mücadele ettiği ilk gün sonunda, 12 Bebek News • Eylül 2013


Sebastion Col lider, Levent Peynirci ikinci ve Oğuz Ayan üçüncü sırada finişe geldi. İkinci gün gerçekleştirilen bir şamandıra ve bir coğrafi rota yarışına da Fransız yelkenci Sebastien Col ve ekibi damgasını vurdu. Yarışların her ikisinde de Col ve ekibi birinciliği kaptırmadı. İkinci gün sonuçlarında ilk iki sıra değişmezken üçüncülüğe Yunan George Panagiotidis ve ekibi yerleşti. Yarışın son gününde ekipler iki şamandıra yarışını bitirdiler. Yarışın ilk gününde itibaren mücadeleyi domine eden Sebastian Col ve Levent Peynirci ilk iki sırada finiş görürken, ikinci gün yerini George Panagiotidis’e kaptıran Oğuz Ayan, üçüncü sırada tamamlamayı başardı.

İstanbul’da ilk kez yarışan Fransız yelkenci Sebastien Col’un şampiyonluğuyla sona eren International İstanbul Cup’ın ödülleri, İstanbul Yelken Kulübü’nde düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Dünyanın en büyük ve prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen Med Cup’ın ana sponsorluğu gibi, tüm dünyada birçok yelken yarışını destekleyen Audi’nin Türkiye Distribütörü olarak, Türkiye’de bu sporun gelişmesi yönünde gerçekleştirilen uluslararası yarışlara destek veren Audi Türkiye, İstanbul Cup yarışlarıyla bunlara bir yenisi daha ekledi.

Eylül 2013 • Bebek News 13


SANDA SPA’nın eylül sürprizleriyle Elemis’in ayrıcalıklı dokunuşunu hissedin…

S

onbaharın ilk ayında tazeliği ve canlılığı hissetmek, kendinizi kışa hazırlamak istiyorsanız SANDA SPA’nın eylül ayına özel sürprizlerini kaçırmayın. SANDA SPA’da Elemis ürünleriyle uygulanan 6 bakımda avantajlı fiyatlar misafirleri bekliyor. Ayrıca SANDA SPA-Trio ve SANDA SPA-İstinye’de tüm Elemis ürünleri yüzde 20 indirimli olarak satışa sunuluyor. Yaz mevsiminin yerini kışa devretmeye hazırlandığı sonbaharda yeniliği, canlılığı ve tazeliği hissetmek isteyenler SANDA SPA’da buluşuyor. Balili ve Türk terapistlerin görev yaptığı, “1 saatlik tatil” sloganıyla hizmet veren SANDA SPA, “The Beauty Oscars 2010” ödülünün sahibi Elemis’in ürünleriyle yapılan 6 bakımda eylül ayına özel avantajlı fiyatlar sunuyor. Üstelik bu bakımları 3’lü paket olarak satın alanlara yüzde 25 indirim uygulanıyor. SANDA SPA’nın eylül ayı sürprizleri bunlarla sınırlı değil. SANDA SPATrio ve SANDA SPA-İstinye’de satışa sunulan tüm Elemis ürünlerinde eylül boyunca yüzde 20 indirim bulunuyor. 14 Bebek News • Eylül 2013


SEIKO Velatura Okyanuslar için Tasarlandı...

Seiko Velatura Uluslararası 49er Yat Klasmanının resmi saat sponsoru. Yelkenciler için güvenilir, çekici, ve hassasiyeti ön planda olan saat tasarlamak bir saat üreticisi için hep en zorlayıcı konulardan biri olmuştur. Olimpiyat yarışlarından en hızlısı 49er Yat Klasmanı ile ortaklığımız sayesinde, dünyanın en iyi yelkencilerinin ihtiyaçlarını ilk ağızdan öğrenme fırsatı bulduk . Seiko Velatura en üst düzeyde yelkencilerin taleblerini karşılamak için tasarlandı. Seiko Kinetic Direct Drive, kullanıcısının her hareketini enerjiye dönüştürür ve böylelikle pil değişimi gerektirmez. Yaklaşık 1 aylık güç rezervine sahip olan saatin elle kurulabilme özelliği de mevcut. 2013’te bayanlar için yeni olimpiyat klasmanı olan 49er FX ‘inde saat ortağı oldu. Koleksiyona eklenen yeni spor ve şık tasarımlı bayan modellerin bezelleri pırlantalı. Yeni bayan koleksiyonu tasarımı ve dayanıklılığı ile benzersiz..

Eylül 2013 • Bebek News 15


16 Bebek News • Eylül 2013


Lee®, 125.yılını sanatsal kısa film ile kutluyor. Amerika’nın efsanevi denim markası Lee, 125.yıl dönümünü müzikal koreografi tadındaki “Move Your Lee® - Lee®’ni Harekete Geçir“ adlı sanatsal kısa film ile kutlamaya hazırlanıyor. 1889 yılında Kansas’ta ilk denim parçasını tasarlayan Lee®’nin 125.yılına onuruna çekilen ve yakın zamanda sinemalarda gösterimi gerçekleşecek olan “Move Your Lee - Lee’ni Harekete Geçir“ adlı sanatsal kısa filmi, dans ve jean’in ayrılmaz bütünlüğünü yansıtıyor. Sanatsal kısa film, markanın her durumda rahat ve özgür hareket etme özelliğine sahip jeanlerine gönderme yapıyor. Lee®’nin köklerini vurgulayan özgün yapım, bir yandan duygusal öğelere dokunup, bir yandan da kışkırtıcı bir görsel şölen sunarak izleyicileri büyülüyor. Bir şehrin ruhunu yansıtan arka sokaklarda çekilen film, özel olarak seçilmiş müzikal oyuncular tarafından alternatif dans figürleriyle canlandırılıyor. Oyuncuların, Lee®nin ikonik serilerinden Lee®Stretch Deluxe ve Lee Blue Label ait denimler giyerek çekim boyunca dans ettiği filmde markanın özgün dünyası gözler önüne seriliyor. Lee’nin Avrupa Başkanı Gilles Laumonier’in tanıtımını yapacağı sanatsal filmin yönetmeni Arnaud Uyttenhove, koreografı ise Celia Hall olmaktadır. Eylül 2013 • Bebek News 17


HONEYBANA BALPARMAK, BAL SEVGİSİNİ AŞILADI

Ankara’da düzenlenen etkinlikler ile 721 okulda toplam 50 bin çocuğa bal sevgisi aşılandı.

H

oneybana Balparmak, “Anaokulu Ziyaretleri” projesi kapsamında eğlenceli aktiviteler ile çocuklara bal sevgisini aşılıyor. Bugüne kadar İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenen etkinlikler ile 721 okulda toplam 50 bin çocuğa bal sevgisi aşılandı. Honeybana Balparmak, çocukların gelişimlerinde büyük fayda sağlayan mucizevî bir besin olan balı çocuklara sevdirmek için gerçekleştirdiği Anaokulu Ziyaretleri’ni ülke çapında sürdürüyor. 2011 yılının başından itibaren İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenen etkinlikler ile 721 okulda toplam 50 bin çocuğa bal sevgisi aşılandı. 18 Bebek News • Eylül 2013

Altıparmak Gıda’nın deneyimli kadrosu tarafından uzun ve detaylı bir “bal” eğitiminden geçen uzmanlar etkinlikler kapsamında anaokullarını tek tek gezip, çocuklara hem balı anlatıyor hem de çocukların eğlenceli bir gün geçirmesini sağlıyor. Etkinliklerde balın oluşumunu anlatan drama ile bal ve faydaları eğlenceli biçimde çocuklara öğretiliyor. Bal tadımının ardından, “Balı Nasıl Yeriz?” isimli oyunda bal tüketmeye teşvik ediliyor. Bu eğlenceli aktivitelerde çocuklar, ilgiyle izledikleri Disney karakterlerini boyuyor ve birlikte “arı dansı” yapıyor.


Yerkesik ve Marmaris yörelerinden derlenen Honeybana Balparmak Süzme Çam Balı Serisi, 40gr.’lık tekli ambalaj ve 3’lü paketlerde sunuluyor. Bu sayede çocuklar, günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamaya katkı sağlayan balı; her yerde ve her zaman kolayca tüketebiliyor.

Eylül 2013 • Bebek News 19


BEBEKLERİN HASSAS CİLDİNE “EKONOMİK KORUMA”

Anne karnında özel olarak koruma altına alınan bebeklerin cildi, doğum sonrası savunmasız kalır. Bebeğin vücudunda pişik, isilik ve cilt kuruluğu gibi doğum sonrası farklı reaksiyonlar ortaya çıktığı için anne babaların doğru ürünleri kullanması ayrıca önem taşır.

Ö

zellikle de güneşin zararlı UV ışınlarına karşı bebek ciltlerinin hassasiyetine dikkat edilmeli. Bebek kozmetiğinin doktor tavsiyeli en iyi markası Sebamed güneş ürünlerinin tamamı yüzde 40 ye varan indirimler ile Civil Çocuk Mağazalarında müşterilere sunuluyor… Bebeğin cildi yetişkin cildine göre daha az nemlendirici faktör içerir, yani daha az melanin vardır. Suyu çok çabuk emer ancak çok da çabuk nem kaybeder. Bu nedenle, bebek cilt bariyeri daha hassas ve incedir; çok kolay bariyer özelliğini yitirip, alerjenleri daha kolay cilt altına geçebilir. Tüm bu sebeplerle bebek cildinin özenle korunması gerekir. Ayrıca; sağlıklı bir bebek Anne ve bebeklerin her türlü ihtiyacını düşünen Civil Çocuk Giyim mağazalarındaki yüzde 50’ye varan indirimlerle sunulan Sebamed Güneş ürünleri sayesinde bebeğinizin o yumuşacık, pamuk gibi cildini koruyabilirsiniz. 20 Bebek News • Eylül 2013


Taş devri sevilen kahramanları ile cevahir avm’de 7-15 Eylül tarihleri arasında büyük küçük herkesin

kahramanları; Fred Çakmaktaş, Barney Moloztaş, Bambam, Çakıl ve tüm Taş Devri ailesi ilk defa Türkiye’ye gelerek Cevahir Alışveriş Merkezi ziyaretçileri ile buluşuyor.

İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi, 7-15 Eylül 2013 tarihleri arasında birinci kat orta alanda Taş Devri kasabasını sevilen kahramanları ve eğlencesiyle okula dönüş döneminde ziyaretçilerine getiriyor. Etkinlik tarihlerinde İstanbul Cevahir’in birinci katında kurulacak

Taş Devri oyun alanında çocuklar; Bambam ve Çakıl olacak, Dino’nun kuyruğundan kayarak eğlenceli dakikalar geçirecekler. 3 Boyutlu Taş Devri Evi ve Bowling HeyecanıCevahir Alışveriş Merkezi’nde okula dönüş dönemi için özel olarak hazırlanan Taş Devri

etkinliğinde çocuklar Çakmaktaşların 3 boyutlu evine misafir olacak ve eğlenceli zaman geçirme imkânı yakalayacaklar. Ayrıca, ziyaretçiler ile eğlenceli dakikalar geçirirken bir Fred ve Barney’in klasikleşen yandan da Taş Devri ailesiyle fotoğraf bowling oyununu oynama şansı çektirme şansı yakalayacaklar. bulacaklar. Workshop alanında çocuklar Taş Devri boyama kitapları Eylül 2013 • Bebek News 21


Baby&Me temizlik malzemesi ürünleri yeni ambalajlarında ıvı çamaşır deterjanı, yumuşatıcı,

S

leke çıkarıcı, likit ve yüzey temizleyici ürünleriyle annelerin hayatını kolaylaştıran Baby&Me deterjan grubu ürünleri, bebeklerin hassas cildine duyarlı olarak üretiliyor. Bitkisel ve doğal hammaddeler kullanılarak üretilen Baby&Me ürünleri boya, petrokimyasal ,fosfat ve formaldehit içermeyen ambalajıyla da annelerin favorisi deterjan markası olarak raflardaki yerini alıyor. Bebek temizlik ürünleri kategorisinde Chelab laboratuarları tarafından onaylanan Baby&Me ürünleri ebebek mağazaları ve online alışveriş sitesinde satışa sunuluyor.

Çocukları için en iyisini isteyen annelere

Breathe Right Çocuklar İçin Burun Bandı çocukların daha iyi uyuması için, ilaç içermeyen yan etkisiz bir çözüm sunuyor.

Okullar açılıyor, çocukların hastalık mevsimi başlıyor. Soğuk algınlığına ve alerjilere bağlı burun tıkanıklığı da uyurken rahat nefes almayı güçleştiriyor, çocukların uyku kalitesini düşürüyor. İyi uyuyamayan çocuklar derslerine odaklanmakta güçlük çekebiliyor ve bu durum okuldaki

22 Bebek News • Eylül 2013

performanslarını olumsuz yönde etkiliyor. Breathe Right Çocuklar İçin Burun Bandı çocukların daha iyi uyuması için, ilaç içermeyen yan etkisiz bir çözüm sunuyor. Çocukların hassas cildine göre özel olarak tasarlanan Breathe Right Çocuklar İçin Burun Bandı, burun deliklerindeki hava kanallarını açarak çocukların daha rahat nefes almasını sağlıyor.


e-tadın da

Türkiy e’nin A ylık Y emek ve Me kan D ergisi

Sitare ve

Evvie C

Kuzguncu

DUKE

e Tadind

a Eylül

gen 00

1.indd

Eylül 2 013

Yıl: 1 S ayı: 7

hocola

k

İSTANB

te

UL

1

EYLÜL SAYISI İÇİN TIKLAYIN ...

31.08.20

13 10 :57:20

Eylül 2013 • Bebek News 23


Lüks kalem markası Visconti’nin

Türkiye’deki yeni distribütörü Primo

D

ünyanın en zarif yazı gereçlerini sunan İtalyan lüks kalem markası Visconti, Türkiye’deki yolculuğuna yeni bir distribütörle devam ediyor. 1 Nisan 2013 tarihi itibarıyla Primo A.Ş. tarafından temsil edilmeye başlanan Visconti, ülkemizdeki pazarlama çalışmalarını Visconti Türkiye olarak sürdürecek. Visconti Türkiye Genel Müdürlüğüne ise Eleonora Bahar getirildi.

Floransa merkezli lüks kalem markası Visconti, günümüzde Monaco Prens ve Prensesi’nin yanı sıra Avrupa’daki pek çok üst düzey yönetici ve Clint Eastwood, Charlize Theron, Nick Nolte veya Morgan Freeman gibi Hollywood yıldızları tarafından tercih ediliyor. Özellikle önemli yazışmalar ve imza atma törenlerinin vazgeçilmez kalemi haline gelen Visconti, Türkiye’de yeni bir distribütörle yoluna devam ediyor.

24 Bebek News • Eylül 2013


Yazı kültürüne eşsiz katkı

Visconti Türkiye Genel Müdürü Eleonora Bahar, dünyaca ünlü bu kalem markasının artık Primo A.Ş. tarafından Visconti Türkiye olarak temsil edileceğini duyurdu. Visconti’nin el işçiliği ve teknolojiyi buluşturan en üst kalitedeki kalemleriyle yazı kültürüne eşsiz katkıda bulunduğunu belirten Eleonora Bahar, markanın özellikle koleksiyonerler tarafından dikkatle takip edildiğini söyledi. Bahar, Visconti ürünlerinin Türkiye’de artık yeni ve kurumsal bir anlayış altında sunulacağını belirtti. Eylül 2013 • Bebek News 25


GROHE SPA® ile her banyo bir keyif alanına dönüşüyor

GROHE SPA® yeni fonksiyonlar, her tercihe uygun kişiselleştirilebilen seçenekler, eşsiz tasarımla bütünleşen teknolojisiyle bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor Premium banyolar dünyasındaki evrim devam ediyor. Çeşitli su terapileri ile vücutlarını ve zihinlerini şımartmak isteyenler, artık banyolarını kişisel bir spaya dönüştürmek için daha da fazla seçeneğe kavuşuyor. GROHE, daha rahatlatıcı ve keyifli bir su deneyimi için, GROHE SPA® yelpazesine bir dizi heyecan verici yeni ürün ekledi.

GROHE SPA®, hem banyonun şekline uyarlanabilen hem de kişisel tercih ve ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilebilen, titizlikle kişiselleştirilmiş bir alan yaratarak banyonuzun potansiyelinin en üst düzeye çıkartılması anlamına geliyor. Mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmak için, banyonun dört 26 Bebek News • Eylül 2013

alana bölünmesi tavsiye ediliyor. Lavabo etrafındaki “hazırlık alanı” temizlenmek ve güne hazırlanmak kullanılıyor. Buna karşılık, “yenilenm alanı”, vücudu tazeleyip canlandırm için duşa odaklanıyor. Küvet ise, insanların vücutlarını ve zihinlerini rahatlatabilecekleri “rahatlama ala merkezini oluşturuyor. Yeterli alan olduğu takdirde, bir yatar koltuk ve


n

için me mak

anı”nın n eya

şezlongun bulunduğu ek bir “dinlenme alanı” oluşturmak da iyi bir fikir. Bu alanları sunan bir banyo planı, evin tam ortasında, tüm duyulara hitap eden ve her an ve her durumda eşsiz deneyimler sunan kişisel bir ortam sağlıyor.

Eylül 2013 • Bebek News 27


Yalnızca Decathlon mağa

bulabİleceğİnİz Newfee

Y

alnızca Decathlon mağazalarında bulabileceğiniz Newfeel Backenger çanta, sırt çantasının konforunu ve omuz çantasının stilini bir araya getiriyor. Tasarımıyla ezberleri bozan Newfeel Backenger, ister sırtta ister omuzda taşınabiliyor. Yürümenize devam ederken çok basit bir hareketle omuz çantanızı bir anda sırt çantasına çevirebiliyorsunuz! Rahat ve yenilikçi olmanın yanı sıra Backenger aynı zamanda da çok pratik: Çantanın omuzdan kaymasını engelleyen özel askısı, manyetik ulaşım kartları için okuyucu bölmesi, 15.4 inch bilgisayarın sığabileceği özel bölüm dahil birçok fermuarlı ayrı bölümü, uzun ve ayarlanabilir askısı, şişe tutacağı, çantayı sırtta kullanınca sırtı destekleyen ve konfor sağlayan dolgun köpük parçası ile Backenger 2012 Oxylane Yenilik Ödülü’ne sahip! Bu sene çocuğunuz yeni ve farklı bir spora mı başlamak istiyor? Decathlon mağazalarında çocuklarınız için futboldan baleye, basketboldan dansa, yüzmeden jimnastiğe, tenisten judoya kadar pek çok farklı sporla ilgili aradığınız tüm ürünleri bulabilirsiniz. Decathlon bu yıl tüm çocukları sporla tanıştıracak ve sporu sevdirecek! 28 Bebek News • Eylül 2013

Futbol ve basketbol gibi takım sporl sene Kipsta markalı ürünlerle gol at vuracak… Onlar da sahada büyükle sergileyecek. Futbol ayakkabılarınd toplardan portatif kalelere çocuğunu ürünler Decathlon mağazalarında.


azalarında

el Backenger

larına ilgi duyan çocuklar bu tacak, pas verecek, smaç er gibi tüm hünerlerini dan özel basket şortlarına, uza sporu sevdirecek tüm

Eylül 2013 • Bebek News 29


Gebelikte böbrek taşı tanısı koymak neden zordur? Böbrek taşının klasik bulguları olan yan ağrısı, bulantı, kusma ve sık idrar yapma hissi gebelerde taş hastalığı olmadan da görülür.

Gebelik zamanında taş olmasa bile böbreklerde belli bir miktar şişliğe rastlamak doğal kabul edilmektedir. Bunun nedeni idrarı böbrekten idrar kesesine ileten kanalcıkların gebelik ile büyümüş ana rahmi nedeniyle sıkışması yanında gebelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler de idrar kanallarını gevşetip görece şişkinliğe katkıda bulunmasıdır. Böbreklerdeki doğal kabul edilen bu şişlik gebeliğin 6 ila 10.haftasında başlar ve doğumdan sonra 6.haftaya kadar şişlik sürebilir. Bu tür şişlikler ağrıya neden olmazken tek taraflı ağrıya neden olan böbrek şişlikleri ise taş şüphesi doğurmalıdır. Tanısı atlanmış bir böbrek taşı gebelerde böbreklere zarar vermek dışında erken doğuma, preeklampsi veya izole yüksek tansiyona neden olabileceğinden, dikkatli olunarak ağrısı olan gebelerin taş açısından değerlendirilmeleri ve tanı atlanılmaması önemlidir. Gebelikte hangi yöntemlerle teşhis konabilir? Fizik muayenedeki güçlük yanında gebede taş tanısı sırasında kullanılabilecek görüntüleme yöntemleri de sınırlıdır. Özellikle bilgisayarlı tomografi (BT), intravenöz pyelografi (IVP), floroskopi 30 Bebek News • Eylül 2013

gibi radyasyon içeren görüntüleme yöntemlerinin belli bir dozun üzerinde kullanılması anne karnındaki bebeğin bedensel ve zeka gelişimine olumsuz etki etmenin yanında kanser riskinin artmasına da neden olmaktadır. Bu radyasyon içeren yöntemlerin gebelerde, sadece diğer yöntemlerle tanı konulamayacak kadar karmaşık ve anne veya bebeğin hayatını tehdit eden durumlarda kullanılması uygun olacaktır. Buna karşın radyasyon içermeyen bir yöntem olan ultrason anne karnındaki bebek için güvenlidir ve dolayısıyla taş şüphesi olan gebelerde ilk tercih edilen görüntüleme yöntemi olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.


Gebelik döneminde doğal olarak gelişmiş olan böbrek şişliği veya henüz şişliğe neden olamayacak kadar yeni tıkanıklığa yol açmış taşlarda ultrasonun tanı koyma yeteneği belirgin olarak düşmektedir. Gebelerde böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır? Tanısı konulmuş taşlarda hastanın genel durumu, gebeliğin süresi, taşın büyüklüğü ve konumu tedavinin genel hatlarını belirler. Her şeyden önce bilinmelidir ki taşların yaklaşık %70 kadar büyük bölümü ağızdan ilaç tedavisi ile takip edildiğinde kendiliğinden düşer. Bu nedenle ağrısı ve bulantısı ağızdan alınan ilaçlarla kontrol edilebilen ve böbrek şişliği kritik düzeyde ilerlemeyen tüm gebeler takip edilmektedir. Genel durumu kötüleşen, ağrısı ve bulantısı ağızdan alınan ilaçlarla kontrol edilemeyen hastalarda ise ek tedavi yöntemlerine yönelmek gerekmektedir. Tedavide temel amaç hamile anne adayına ve karnındaki bebeğine zarar vermeden idrar akımının tekrar sağlanması ve bunun ile birlikte ağrı ve bulantının kontrol altına alınmasıdır. Geleneksel olarak bu yönde yapılan ilk tedavi üreteral stent takılması olmuştur. Bu işlemde böbrek ile idrar kesesi arasında taş ile tıkanmış olan kanala taşın yanından geçecek şekilde bir kateter, bir lastik boru takılmaktadır. Bu lastik boru gebelik süresince hasta içinde kalmakta ve

birçok gebede sıkıntıların gebelikten sonra yapılacak kesin tedaviye kadar ertelenmesini sağlamaktadır. Bazı gebelerde ise bu takılan boru taş ağrısını kesmekte yetersiz kalmakta, idrar kesesinde hassasiyete ve ağrıya neden olmakta, sık tuvalete gitme ihtiyacı ile gebenin hayat kalitesini belirgin olarak düşürmektedir. Dışarıdan ses dalgaları ile taş kırma yöntemi olan ESWL’nin gebelerde kullanımı sakıncalıdır. Son dönemde endoskopik aletlerde ve lazer teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak bu hastalar artık üreteral kateterlere mahkûm değildir. Ucunda ışık ve kamerası bulunan üreteroskop adı verilen özel cihazlarla idrar deliğinden girilerek direkt görüş altında idrar kanalı boyunca ilerlenmekte ve taş ile karşılaşıldığında lazer ile parçalanmaktadır. Fleksible adı verilen bir sonraki nesil bükülebilir üreteroskoplarla tedavinin gebelik döneminde de sunulması gündeme gelmiştir. Bükülebilirlikleri ile ana rahminin baskısı altındaki idrar kanalında rahatça ilerleyen bu cihazlarla hasta %70 ila 100 arasında başarı ile taştan arındırılmaktadır. Hastalar açısından yüksek konfor sağlayan bu yöntemin gebelerde taş tedavisinde altın standart olması beklenmektedir. Eylül 2013 • Bebek News 31


Çocuklarda İLK SA HEYECANI

Çocuğunuzla i hatırlıyormus koltuğa ilk otu

32 Bebek News • Eylül 2013


AÇ KESİMİ

ilk kuaför deneyiminizi sunuz? Onunla kuaföre gidişiniz,onun urduğu andaki tepkileri.

Eylül 2013 • Bebek News 33


Ç

ocuğunuzla ilk kuaför deneyiminizi hatırlıyormusunuz? Onunla kuaföre gidişiniz,onun koltuğa ilk oturduğu andaki tepkileri. Aynadan kendisi ile gözgöze gelişi,arkasında makaslı bir eli gördüğündeki merakı… ağlamışmıydı? Yoksa ilgiyle izlemişmiydi ? Çocukların içinde bulundukları ortama verdikleri tepkinin birçok sebebi olabilir. Daha önce geldiği durumlarda yaşadıkları,o anki fiziksel ve duygusal ihtiyaçları, kendisine ne yapılacağının bilgisine sahip olup olmadığı,benzer ortamlarda gördüğü modeller… bu ve benzeri sebeplerle çocuğunuz heyecanlanıyor ve ağlıyor olabilir. Çocuğunuzun ilk saç kesimi,kişisel bakım anlamında bir ilk olmasının yanı sıra psikolojik anlamda da oldukça ilginç bir deneyimdir. İlk kesimin özellikle ilgi çekici bir ortamda, işini bilen kuaförler tarafından yapılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Küçük çocuğun bu deneyime psikolojik olarak hazırlanması da çok büyük önem taşır. Şimdi, onların keyifle vakit geçirip traş olabilecekleri MASAL ÇOCUK KUAFÖRÜ var. Oyun odası,ayna içinde LCD ekranlarda çizgifilm yayını, özel tasarlanmış akülü araba ve onları heyecan ortamından uzaklaştırıp eğlendirecek her şey düşünülüp hazırlanmış. Koltuklarda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacakla…

34 Bebek News • Eylül 2013


Eylül 2013 • Bebek News 35


BAZI ÖNERİLER: Çocuğunuzun nereye gittiğini ve orada ne yapılacağını bilmesi de büyük önem taşır. Kuaföre geleceği saatte mutlaka uykusunu almış ve karnı doymuş olmasına özen göstermelidir. Kesme kelimesinden ziyade saçın düzeltilmesi,kısaltılması yada taranması ifadelerinin kullanılması çocuğunuzu kesme kelimesinin verdiği kaygıdan kurtaracaktır. Mümkünse saç kesimi için gidilecek ortamı önceden görmesi ve orada bir müddet vakit geçirmesi faydalı olacaktır. Sizin kuaföre güvenmenizde süreci etkileyecek faktörlerden birisi de ,saç kesimi ile ilgili olarak çok rahat olmanızdır aksi halde, tedirgin olduğunuzu gören çocuğunuz ‘’ortada korkulacak bir şey var’’ mesajını alır. Saç kesimi esnasında çocuğunuzun en küçük çabasını bile büyük çoşkularla karşılamalısınız. Kuaföre gitmek sizin için çok kolay bir eylem olabilir, fakat çocuğunuz için farklı bir tecrübedir ve zorlayıcı olabilir. Saç kesiminin büyük bir kısmı çekişme ile geçse bile çocuğunuzun uyum sağlama girişimlerini mutlaka destekleyin. 36 Bebek News • Eylül 2013


Gördüğünüz gibi ilk saç kesimi çocuğunuz için oldukça önemli bir deneyim. Bu süreçte onu bilgilendirmeniz ve desteklemeniz ise saçının kesilmesi sürecini huzursuz dakikalardan keyifli bir aktiviteye dönüştürecektir.hatta bu olayı resimlerseniz ilerde çok güzel dakikaları birlikte paylaşır mutlulukla hatırlarsınız. SIHHATLER OLSUN

Eylül 2013 • Bebek News 37


MAMA Yaz 6612’ye Gönder

Bir bebeğin hayatını değiştiren SMS Yeryüzü Doktorları Ramazan’ın bereketi ile beslenme merkezlerindeki anne ve bebekleri tıbbi besinlerle hayata bağlıyor

Y

eryüzü Doktorları’nın beslenme güçlüğü çeken bebekler için başlattığı ‘Bebekler Açlığa Dayanamaz’ kampanyası kapsamında 6612’ye gönderilen bir SMS ile bir bebeğin 5 günlük besini karşılanıyor. Yeryüzü Doktorları bu Ramazan’da herkesi sofralarını açlıkla boğuşan anne ve bebeklerle paylaşmaya davet etti. Ramazan Yardımları ile beslenme merkezlerindeki anne ve bebekler tıbbi besin terapisi ile yaşama tutunacaklar. Besin yetersizliği problemi ile ölümle burun buruna yaşayan bebeklere tıbbi mama yardımı kampanyasına SMS ile de destek verilebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yılda yaklaşık 10 milyon bebek 5 yaşına varamadan açlıktan ölüyor. Yeryüzü Doktorları Nijer ve Somali’de açtığı 4 Beslenme Sağlığı

38 Bebek News • Eylül 2013


Merkezi’nde (Nutrition Center) bugüne kadar on binlerce anne ve bebeğin ağır beslenme bozukluklarını tedavi etti. Merkezlerde tedavi edilerek normal kilolarına kavuşan anne ve bebekler artık doğal yollarla beslenebiliyorlar. Somali’de durum düzelirken Nijer ve Yemen için aynı şeyleri söylemek güç. Yeryüzü Doktorları Ramazan’ın bereketi ile Nijer ve Yemen’e elini uzatıyor. MAMA Yaz 6612’ye Gönder 1 bebeği 5 gün besle Yeryüzü Doktorları bağışçıları ‘Bebekler Aç’lığa dayanamaz kampanyasına bir SMS göndererek destek verebiliyor. Bunun yanında bağışçılar 90 TL bağışlayarak bir bebeğe 100 gün tıbbi besin imkânı sunacak. Dileyen 180 TL bağışlayarak bebekle birlikte annesini de 100 gün boyunca besleyebilecek. Kampanya ile gıda terapisinin yanı sıra doktor, hemşire, ebe, beslenme uzmanı ve toplum sağlığı çalışanlarından oluşan ekiplerle anne ve çocuk sağlığı üzerine sağlık hizmetleri de verilecek.

Eylül 2013 • Bebek News 39


Bebeğinizin Gelişimine Seyirci Kalmayın Bebeğin Duygusal Gelişimi

 Sosyal Gelişim  Temel Güven Duygusu nasıl yerleşir?  Bebeğin sosyal gelişiminin işaretleri  Anne bebek arasında bağlılık nasıl gelişir? nelerdir?  Bebeğin öfke ve korku tepkileri ile nasıl  Anne-babalar bu gelişimi desteklemek baş edilir? için neler yapabilir?  İlk iletişim aracı olan ağlama biçimleri  Motor Gelişim (Hareketle ilgili Gelişim) nasıl ayırt edilir?  Yeni doğan refleksleri nasıldır?  Bebeğin mutlu ve huzurlu olduğu nasıl  Bebeğin yaşına uygun motor gelişim anlaşılır? nasıl olmalıdır? Bebeklik Döneminde Aylara Göre Gelişim  Bebeğin motor gelişimini destekleyen Özellikleri etkinlikler nelerdir?  Zihinsel Gelişim:  Dil Gelişimi  0-12 ay arasında bebeğin zihinsel gelişimi  Bebeğin dil gelişimi ne zaman başlar? nasıl gelişir?  Sağlıklı bir dil gelişimi için anne-baba nasıl  Sağlıklı zihinsel gelişim için uygun davranmalıdır? etkinlikler nelerdir? stanbul Doğum Akademisi anne baba hem de anne-baba adaylarının hazır adaylarını ebeveynliğe hazırlıyor. hissetmeleri belirleyicidir. Anne baba olmak toplumsal hayat Ülkemizde çocuk sahibi olmak teşvik içinde önemli bir geçiş sürecidir. Aileye edilirken; anne-baba adaylarının yeni bir birey katılacaktır ve bu bireyin çocuk eğitimi ve gelişimi konusundaki tüm sorumluluğu size ait olacaktır. Pek bilgilenmeleri geleneksel yöntemlerin çok toplum tarafından çok önemsenen kullanılması yoluyla gerçekleşmektedir. bu süreçte hem toplumsal kurallar Aile büyükleri çocuğun nasıl büyütülmesi

İ

40 Bebek News • Eylül 2013


ve nasıl eğitilmesi gerektiği konusunda söz sahibidirler. Anne-baba adayları da bu konuda bilgi ve deneyime sahip olmadıkları için kendilerinden daha deneyimli kişilerin yöntemlerini uygulamayı tercih ederler. Aslında anne-baba olmak çok ciddi hazırlık gerektiren bir durumdur. Anne-baba rolü çok fazla sorumluluk isteyen, geri dönüşü olmayan, birçok bilgi ve beceri edinmeyi ve sosyal anlamda birçok fedakârlıklar yapmayı gerektiren bir roldür. “Keşkesiz Doğumlar” için kurulan İstanbul Doğum Akademisi, anne-baba adaylarını sadece doğuma hazırlamıyor; düzenlediği ebeveynlik akademisi eğitimleri ile de hamile ve baba adayını ebeveynliğe hazırlıyor.

Bebeğinizi Sağlıklı Yetiştirin “Bebeğin Duygusal Gelişimi” ve “Bebeklik Döneminde Aylara Göre Gelişim Özellikleri” olarak iki ana başlık altında verilen eğitimlerde anne- baba adayları bebeğin gelişim sürecinde verebileceği fizyolojik ve duygusal tepkileri; anne ve babanın bu süreçteki rolü ve nasıl davranması gerektiği; doğru bilinen yanlışlar ve bebekle duygusal bağ kurmanın yolları gibi pek çok konuda bilgi sahibi oluyorlar. Ebeveynlik Akademisi eğitimlerini Uzman Psikolog ve Gelişim Psikologu Teri Granti ve Uzman Pedagog ve Psikolojik Danışman Ayça Atasoy tarafından veriliyor. Eylül 2013 • Bebek News 41


SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN

Çocukların gelişiminde önemli rol oynayan yumurta ve bey Ortadoğu ülkelerinde de tanıtım faaliyetleri gerçekleştir yumurtanın besin değerlerini anlatarak, aileleri doğru bes

Hayvansal protein kaynakları arasında en sağlıklı ve en ekonomik ürün olan piliç eti, ekonomik açıdan da düşük gelirli ailelerin kolayca ulaşabildiği ve bu ailelerin beslenmesinde önemli rolü olan bir yiyecek olma özelliği taşıyor. Hazırlanması, pişirilmesi ve sindirimi oldukça kolay bir besin kaynağı olan beyaz et; kolesterolü, kalp rahatsızlığı ve vasküler problemleri olanlar için en ideal gıdalar arasında yer alıyor. Yumurta ise zengin proteinin yanı sıra başta

42 Bebek News • Eylül 2013

A, D, E ve B grubu fosfordan oluşan 1 ve sağlıklı dişler içi ve enfeksiyonlara k


YUMURTA VE BEYAZ ET

yaz et tüketimini artırmak için ihracatın en yoğun olduğu ren KTG (Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu), beyaz et ve slenmeye yönlendiriyor

vitaminler olmak üzere vücudumuz için gerekli olan thiamin, niacin, riboflavin, demir ve 11 temel gıdayı temin ediyor. Sarısındaki A vitamini, gözlerin iyi görmesine, kemik gelişimi in gerekli vücut hücrelerinin gelişmesine, solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına karşı korunmasına katkı sağlıyor. Eylül 2013 • Bebek News 43


Dünyaca ünlü yaşam ve spor giyim markası PUMA, Sonbahar Kış 2013 koleksiyonunda devrim yapıyor ve yeni, şimdi başlıyor!

44 Bebek News • Eylül 2013


D

ünyaca ünlü yaşam ve spor giyim markası PUMA, Sonbahar Kış 2013 koleksiyonunda devrim yapıyor ve yeni, şimdi başlıyor! Bir sonraki akım, yeni trend, gelecek ikon hiçbir şey yarını veya bir sonraki sezonu beklemiyor! Artık iş birlikleri beklemeye alınmıyor veya bir sonraki sezon için beklemiyor. Gelecekte yapılacak ne varsa hemen şimdi harekete geçiliyor ve size en hızlı şekilde size sunuluyor. Puma ile yeni, şimdi başlıyor! Hazır mısınız? Emin misiniz? Tamam. İşte tam karşınızda Puma’nın sınır tanımayan “Yeni, şimdi başlıyor!” koleksiyonu. Sadece bir koleksiyon değil aynı zamanda pumanın yaşam tazı alanındaki yeni sloganı. Hayatta hiçbir şey beklemeye değmiyor, öyleyse siz neden gelecek sezonun ürünlerini ve tarzını bekleyesiniz? Puma beklemekte olan tüm işbirliklerini başlattı ve bu koleksiyon ile size yeni olan ne varsa hemen sunacağının sözünü verdi. Hayvan desenleri, yırtıcı detaylar, puantiyeler ve canlı renkler hiç biri kullanılırken sakınılmamış bir koleksiyon işte bu tam bir söz ne dersiniz? Merak ettiniz değil mi? O zaman sizi en yakın Puma mağazasını ziyarete bekliyoruz. Eylül 2013 • Bebek News 45


Sadeliğin görkemli dan Sofralar NG Kütahya Porselen’le çiçek açıyor

46 Bebek News • Eylül 2013


nsı

Eylül 2013 • Bebek News 47


Sofralar NG Kütahya Porselen’le çiçek açıyor Bone Porselen Serisi Türkiye’de ilk defa NG Kütahya Porselen farkıyla satışta NG Kütahya Porselen’in piyasaya yeni sunduğu Bone Porselen Serisi kahvaltı takımı, krem rengi porseleni, zarif desenleri ve göz alıcı tasarımıyla hayranlık uyandırıyor. Türkiye’de sadece NG Kütahya Porselen tarafından üretilen Bone Porselen Serisi, çiçekli, kelebekli gibi desenleriyle sofralara neşe getiriyor. Göz alıcı tasarımların vazgeçilmez imzası olan NG Kütahya Porselen, şimdi de Bone Porselen Serisi ile hayranlık uyandıran sofralar kuruyor. Türkiye’de sadece NG Kütahya Porselen tarafından üretilen Bone Porselen Serisi kahvaltı takımları, krem renginin asaletini sofralarına taşımak isteyenlere, estetik ve zarafetin tam karşılığını sunuyor. Seride Mitterteich ürünleri de bulunuyor ve 419 TL’den satışa sunuluyor. Sofralarında sadeliğin görkemini misafir etmek isteyenler, kelebek, çiçek gibi desenlerle büyüleyici hale gelen Bone Porselen Serisi kahvaltı takımlarını tercih edecek. NG Kütahya Porselen’in Bone Porselen Serisi ile ikramlık lezzetler damağa, şıklıkla donatılan sofralar ise göze hitap edecek. 48 Bebek News • Eylül 2013


Eylül 2013 • Bebek News 49


“Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı, 1863 – 20

Adlı fotograf sergisi Ağustos sonuna k ziyarete açık olacak

50 Bebek News • Eylül 2013


013”

kadar

Eylül 2013 • Bebek News 51


S

una ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 1863’te, ABD’nin sınırları dışında kurulan ve günümüzde eğitime devam eden en eski Amerikan okulu olan Robert Kolej’in 150. kuruluş yıldönümü nedeniyle, İstanbul’un eğitim, kültür, sosyal ve entelektüel yaşamına da ışık tutan önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor; “Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı, 1863 - 2013”. Sergi, 31 Ağustos tarihine kadar İstanbul Araştırmaları Enstitü’sünde ziyarete açık olacak. Küratörlüğünü Cem Akaş’ın yaptığı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Robert Kolej iş birliğiyle, Robert Kolej Arşivi, Robert Kolej Arkeoloji Koleksiyonu, Columbia Üniversitesi Nadir Kitap ve Elyazmaları Kütüphanesi, Saint Joseph Lisesi ve özel koleksiyonlardan derlenen

52 Bebek News • Eylül 2013


“Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı 1863 - 2013” sergisi, Kolej’in 150 yıllık ilginç tarihinin yanı sıra, eğitimin insanları bir araya getirme gücünü ve gençlerin sonsuz kapasitelerini de gözler önüne seriyor. Eğitimin evrensel değerine inanan Cyrus Hamlin ve Christopher R. Robert tarafından 1863’te Osmanlı Devleti topraklarında kurulan, 150 yıllık tarihinde devrimlere, savaşlara, depremlere, yangınlara, salgın hastalıklara tanık olmasına rağmen kapılarını tek bir gün bile kapatmadan günümüze dek varlığını sürdüren Robert Kolej, eğitimde mükemmelliğin örneği olduğu gibi, aynı zamanda yerel, ulusal ve küresel düzeyde önemli ve etkili bir kurum olarak varlığını sürdürüyor.

Eylül 2013 • Bebek News 53


Türk edebiyatının Robert Kolej’li yazarları…

Osmanlı Devleti’nin Tanzimat’la birlikte kabuğunu kırma sürecine girdiği dönemde kurulan Robert Kolej, Türk edebiyatı için de önemli bir odak noktası oldu. 1901’de lisans derecesi alan ilk Müslüman kız olan yazar Halide Edib’in yanı sıra, Tevfik Fikret’ten Halit Ziya Uşaklıgil’e, Halikarnas Balıkçısı’ndan Faruk Nafiz Çamlıbel ile Behçet Kemal Çağlar’a, Necip Fazıl Kısakürek’ten Mina Urgan’a, günümüz yazarlarından Orhan Pamuk, Ayşe Kulin, Tomris Uyar, Pınar Kür ve Yıldırım Türker’e ve Robert Kolej’den yetişen en önemli siyaset ve devlet adamı olmasının yanında iyi bir edebiyatçı olan Bülent Ecevit’e kadar pek çok yazar Robert Kolej’de öğretmen veya öğrenci olarak bulundu.

54 Bebek News • Eylül 2013


Bebek’te küçük bir binadan başlayarak, önce bugün Boğaziçi Üniversitesi olan Rumelihisarı’ndaki görkemli yerleşkeye, son olarak da Arnavutköy yamaçlarında günümüzdeki konumuna kadar gelen Robert Kolej, eğitimin ve eğitimli gençliğin gücünü ortaya koyarken, eski mezunlarından Suna Kıraç, Nejat Eczacıbaşı, Feyyaz Berker gibi eğitim gönüllülerinin katkılarıyla, kurucularının misyon olarak belirlediği eğitimde mükemmelik hedefi doğrultusunda faaliyet göstermeyi sürdürmektedir. “Bir Geleneğin Anatomisi: Robert Kolej’in 150 Yılı 1863 - 2013” sergisi, 15 Mayıs - 31 Ağustos 2013 tarihleri arasında Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda ücretsiz olarak ziyarete açık kalacak.

Eylül 2013 • Bebek News 55


Le Méridien İstanbul Eti ‘Presidential Suit’i

“Dünyanın En İyi 101 Suit”inde Biri Seçildi

56 Bebek News • Eylül 2013

56

e-Tadında ■ Eylül 2013


iler’in

en

Eylül 2013 • Bebek News 57 e-Tadında Eylül ■ 2013

57


Ş

ehrin yeni nesil oteli Le Méridien İstanbul Etiler, Dünyanın tescilli tek Jetset yayını olan Elite Traveler tarafından hazırlanan “Dünya üzerindeki en iyi 101 Suit” listesine girerek “best on the planet” unvanını aldı. 05 Ağustos, 2013 – İstanbul’un her iki yakasına da hakim muhteşem manzarası ile dikkat çeken, şehrin yeni nesil oteli Le Méridien İstanbul Etiler’in ‘Presidential Suit’i, dünyanın tescilli tek jetset yayını olan Elite Traveler tarafından her yıl hazırlanan ve dünya üzerindeki en iyi suit odalar için rehber niteliğindeki listeye girerek “Best On The Planet” unvanını aldı. Editörler ve derginin ünlü okurlarından oluşan jüri tarafından, lokasyon, dizayn, stil, servis ve

58 Bebek News • Eylül 2013


konfor kriterleri göz önüne alınarak belirlenen en iyiler listesi dünyanın dört bir yanındaki yeni otellerden oluşuyor. Bugüne kadar Tarkan ve Kobe Bryant gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Le Meridien İstanbul Etiler’in Presidential Suit’i konaklamaların yanı sıra kokteyller, özel VIP yemekler ve kutlamalar için de ev sahipliği yapıyor. Le Méridien Istanbul Etiler - Presidential Suit: Le Méridien Istanbul Etiler’in Presidential Suit’i 258 metrekare daire ve 250 metrekarelik özel terası ile otelin 24. katında yer alıyor. 3 tarafı kesintisiz camlar ile kaplı süit, etkileyici İstanbul ve boğaz manzarasını yanı sıra şık ve sofistike dekorasyonu ile de ilgi çekiyor. Presidential Suit’te bir ana ve ek bir yatak odası, yemek salonu, rahat bir oturma odası ve tam donanımlı bir mutfak sunuluyor. Eylül 2013 • Bebek News 59


UYKU APNESİ ANİ KALP DURMASINA NEDEN OLABİLİR

K

alitesiz uykunun gündelik hayata darbe vurduğunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir, “Uyku apnesi, sosyal hayata, kariyere, obeziteye, unutkanlığa ve hatta depresyona neden olabiliyor. Uyku apnesinin en önemli belirtisi olan horlama sorununuz varsa mutlaka bir doktora başvurulmalı” dedi Uyku apnesinin en önemli belirtisinin horlama olduğunu sözlerine ekleyen Uzman Dr. Özdemir şu bilgileri verdi: “Horlama; uyurken nefes alma sırasında daralan hava yollarından geçen havanın yutak çevresindeki yumuşak dokuya çarparak, dokuların titreşmesiyle oluşan sestir. Üst solunum yolunda yutak ve dil arkasında daralmayla orantılı olarak horlama da artar. Horlama, toplumda her 100 kişiden 40’ında görülebilecek kadar sıklıktadır. Yaşın ilerlemesi ve kilo artışı horlama riskini artırmaktadır. Kadınlarda kilo alma kalça bölgesi, erkeklerde ise boyun ve karın çevresinde yoğunlaşır. Böylece erkek tipi kilo almada; yatar

60 Bebek News • Eylül 2013

durumdayken göğüs için basıncı daha da artar, yutak çevresinde daralmada erkeklerin kadınlara göre daha yüksek oranda horlamasına neden olmaktadır. Menopoz döneminde ise kadınların hormonal denge değişikliğiyle birlikte, artık erkek tipi kas yapıları gelişerek horlama oranları erkeklerdeki sıklıkta olmaktadır.”

UYKU APNESİ ANİ KALP DURMASINA NEDEN OLABİLİR

Uyku apnesinin uykuda 10 saniyeyi aşan nefes durması olarak tanımlanabileceğini söyleyen Uzman Dr. Özdemir, “Uykuda solunum durmaları, gecede yüzlerce kere tekrarlayabilir. Her solunum durmasıyla kişi kısa süreli sık uyanıklıklar yaşar, kişi ancak uyanarak solunum durmasını giderebilir. Bu uyanıklıkları hasta gece uykusunda fark etmez, bu sık uyanıklıklar yüzünden sürekli ve dinlendirici bir uyku olamaz. Hasta farkında olmadan kalitesiz, yüzeysel bir uyku uyur. Uykuda nefesin durmasıyla, kalp ve beyin için


hayati önemi olan oksijen düzeyi kanda düşer, karbondioksit düzeyi artar. Kalp atımları da düzensizleşir, ileri yaşlarda ani kalp durmalarıyla uykuda ani ölümlere neden olabilir. Hasta gece boyunca boyun çevresinden terler” şeklinde konuştu.

CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDENİ

Uyku apnesi hastalarının kaliteli uyuyamadıkları için sabah yorgun uyandıklarını ve kendilerini uykusuz hissettiklerinin altını çizen Uzman Dr. Özdemir, “Uyku apnesi, aşırı yorgunluk miskinliğe, hareketsizliğe neden olur. Bu hareketsizlik giderek kişinin kilo alışında artışa neden olur. Sonuçta kilo; uyku apnesi hastalığını şiddetlendireceğinden bir kısır döngüye girilmiş olur. Uykusuzluk sinirliliğe, gerginliğe, iş verimliliğinde düşmeye neden olur. Trafikte kırmızı ışıkta beklerken uykuya dalarlar, uzun yolda sık trafik kazalarına sebebiyet verdikleri ortaya çıkmıştır. Cinsel fonksiyonlarda azalma ve cinsel isteksizlik görülür. Konsantrasyon güçlüklerine ve belirgin dikkat ve hafıza problemleri ile unutkanlığa yol açar. Ayrıca hastaların yüzde 30’unda depresyon olduğu araştırmalarla saptanmıştır” diye konuştu.

Dr. Gülten Özdemir *

Eylül 2013 • Bebek News 61


Türk basketbolunun önemli İsmİ İbrahİm Kutluay önderlİk ett OMO’nun Minik Kahramanları yardım ‘hızlı adımlar’la koştu

62 Bebek News • Eylül 2013


lunun m ettİ için

Eylül 2013 • Bebek News 63


64 Bebek News • Eylül 2013


OMO’nun Minik Kahramanları yardım için ‘hızlı adımlar’la koştu OMO’nun minik kahramanları ‘Kirlenmek Güzeldir’ felsefesi doğrultusunda ‘Hızlı Adımlar’ projesi kapsamında Türk basketbolunun önemli ismi İbrahim Kutluay ile koşarak, köy okullarındaki arkadaşlarına spor kıyafetleri gönderilmesi için yardım etti.

Köy okullarındaki arkadaşlarının spor kıyafetlerine kavuşmalarını sağlamak amacıyla İbrahim Kutluay ile koşan minik ‘hızlı adımlar’, eğlenceli bir şekilde spor yaparak, dayanışmanın, paylaşmanın ve uzakta bulunan arkadaşlarına yardım etmenin gururunu yaşadı.

Türkiye’nin lider deterjan markası OMO, köy okullarındaki öğrencilerin daha rahat şartlarda spor yapmasına olanak sağlamak amacıyla minik ‘hızlı adımlar’ ve Türk basketbolunun hızlı ismi İbrahim Kutluay bir araya geldi. ‘Kirlenmek Güzeldir’ mottosu kapsamında çocukların gönüllerince oyun oynamalarına destek veren OMO’nun, 24 Ağustos Cumartesi günü Caddebostan sahilinde Türk basketbolunun en önemli isimlerinden İbrahim Kutluay eşliğinde gerçekleşen etkinlik hızlı, eğlenceli ve heyecanlı anlara sahne oldu.

Eylül 2013 • Bebek News 65


Blue Harmony SPA Paşa ve Sultan Suitte Bedeninizi ve Ruhunuzu Tazeleyin Anadolu Yakası’nın en gözde otellerinden biri olan Wyndham Istanbul Kalamış Marina, aşkını taçlandırmak isteyen çiftlere Paşa ve Sultan VIP Suitlerinin kapılarını açıyor!

66 Bebek News • Eylül 2013


e e

Eylül 2013 • Bebek News 67


Wyndham Kalamış Marina içerisinde hizmet veren ve Anadolu yakasının en büyük SPA merkezlerinden biri olan Shape Club&Blue Harmony Spa’da çiftlere özel olarak tasarlanmış Paşa ve Sultan VIP Suitler, konforu ve kalitesiyle dikkat çekiyor.

68 Bebek News • Eylül 2013


Eylül 2013 • Bebek News 69


Özel jakuzili ve saunalı olan Paşa ve özel hamamlı ve jakuzili olan Sultan VIP suitler, özellikle yeni evli çiftlerin gözdesi oluyor.

VIP odanın huzurlu ortamında masajını birlikte yaptırıp, özel suitlerinin tadını çıkarmak isteyen aşıklar için heyecan dolu deneyim sunan Wyndham Istanbul Kalamış Marina unutulmazlarınızın arasına girecek!

Ruhunuz ve bedeniniz yenilenirken aşkınız tazelensin… Doğaya saygılı organik ürünlerle hizmet veren Shape Club&Blue Harmony Spa’da yaptıracağınız masaj sonrasında bedeniniz yenilenirken, size özel olan VIP suitinizde ise aşkınız tazelenecek.

Gelin hamamı, balayı paketi, evlilik yıldönümü kutlaması ve sevgilinize yapacağınız sürprizler için ideal bir mekan olan Wyndham Kalamış Marina içinde bulunan Paşa ve Sultan VIP Suitler sizi bekliyor!

70 Bebek News • Eylül 2013


Eylül 2013 • Bebek News 71


FLO’da yazlıklar “Etiketin Yarısı”na! Dünya modasını ve trendleri yakından takip eden, moda renkleri ve modelleri Türkiye’deki ayakkabı tutkunları ile buluşturan FLO, yaz sezonu ürünlerinde “Etiketin yarısı” kampanyası başlattı.

72 Bebek News • Eylül 2013

“Etiketin yarısı” kampanyası, alışveriş keyfinize keyif katacak. Kampanya dışında kalan pek çok ürün grubunda ise FLO’nun uyguladığı mevcut indirimler devam edecek.


FLO’nun dünya modasını ve en son trendleri yansıtan yaz koleksiyonu, ulaşılabilir fiyatları ile herkese ayakkabı tutkusunu doya doya yaşatıyor. Ayağı yormayan, özel tabanlı ve rahat erkek ayakkabıları

Birbirinden şık kadın ayakkabıları, her yaşa hitap eden spor ürünleri, çeşit çeşit aksesuarlar ve çocukların sağlığı ve rahatı için özel tasarlanan ayakkabılar, FLO mağazalarında alışveriş tutkunlarını bekliyor.

Eylül 2013 • Bebek News 73


PİAFF NETWORKİNG ANNE VE BEBEKLERİNİ UNUTMADI !! İ !

ç giyim sektörüne 30 yılı aşkın tecrübesiyle yön veren Anıl İç Giyim bünyesinde faaliyet gösteren Piaff Networking, annelerini en mutlu ve hassas günlerdinde de yalnız bırakmıyor. Piaffnetworking, doğum öncesi hamile külotları, doğum sonrası emzirme atlet,emzirme sütyen,emzirme badi, emzirme korse ürünleri ile annelerin işini kolaylaştırıyor. Sağlıklı bir hamilelik ve lohusluk dönemi için %100 doğal iplikten üretilen, vücut ısısını dengende tutan, bebeklerin sağlığını koruyan gece-gündüz kullanabilecek Modal kumaştan üretilmiş emzirme badileri; Balensiz göğsün doğal formunu koruyan yumuşak köpükten üretilmiş, gece ve gündüz rahatlıkla kullanılabilen aynı zamanda hamileliğin son aylarında gelişen göğüsler için doğum önceside kullanılabilen, çıtçıtlı, çift kat penyeli,yumuşak köpüklü, balensiz, mikrofiber sütyenler;Doğum ve sezeryan sonrası gevşeyen kasları toparlayıp aynı zamanda bel ve karın kısmında olması sayesinde süt damar dengesini bozmayan, göğüs altı tamamen koton korseler; Hamilelik döneminde ve sonrasında rahatça giyilebilen karınla birlikte genişleyen, bel bölgesinden büyüyen ve karnı destekleyen %100 Natural Modal’dan külotlar; Anneler, dolaplarında mutlaka bulunması gereken klasik Modal emzirme atleri ile lohusalıklarının tüm aylarını rahatça geçirebilirler.

74 Bebek News • Eylül 2013


Planes Filminin Karakterleri

“Honeybana Balparmak” Ambalajlarında!

U

lusal bal pazarının lider markası Balparmak’ın çocuklara balı sevdiren serisi Honeybana Balparmak ürünlerinin ambalajları Planes filminin karakterleri; Dusty, Skipper ve El Chupacabra ile artık daha eğlenceli!Honeybana Balparmak şimdi de Planes filminin kahramanlarını çocuklarla buluşturacak. Dusty, Skipper ve El Chupacabra karakterlerinin resimlerini taşıyacak olan Honeybana Balparmak ambalajları çocukların balı daha da severek

ve eğlenerek tüketmesini sağlayacak.Honeybana Balparmak ambalajlarında Planes filminin kahramanlarının yanı sıra Disney’in sembol karakterlerinden Mickey Mouse ve arkadaşları da artık yer alacak. Mickey Mouse, Donald, Goofy, Minnie, Daisy ve Pluto karakterinin yer aldığı Honeybana Balparmak ürünleri hem çocuklara hem de çocukluğunu bu karakterlerle geçirmiş yetişkinlere hitap edecek

Eylül 2013 • Bebek News 75


Nuev, Puzzle Kitaplık Türkiye’nin ilk ve tek, sadece online mobilya firması Nuev, değişik mekanlara uyum sağlayabilen mobilyalarla tüketicilerin karşısına çıkıyor Ankara – Konutlardaki mekan darlığı sorununa yeni tasarımlarıyla son veren Türkiye’nin ilk ve tek, sadece online mobilya firması Nuev, değişik mekanlara uyum sağlayabilen mobilyalarla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Özellikle ev ve işyeri değiştirirken tüketicilerin mekana göre mobilya alma zorunluluğunun yarattığı sıkıntıya çözüm getirmek isteyen, ürünlerini Ankara’da 24 bin metrekarelik fabrikada, 50 yıllık Lazzoni üretim tecrübesi ve garantisiyle üreten Nuev, her mekana uyum sağlayabilen mobilyalar üreterek tüketicilerin sıklıkla mobilya değiştirme ihtiyacının önüne geçmeye çalışıyor. Yaşam alanlarının küçülmesi ile yaşanan yer sorununun daha fazla hissedilmeye başlamasından yola çıkan Nuev, konutları mobilyaya uydurmanın dışına çıkarak mobilyaların mekanlara göre şekillenmesini sağlıyor. 76 Bebek News • Eylül 2013


Daha önce yatak olabilme özelliğine sahip “Box Yataklı Puf” ile müşterilerinin karşısına çıkan Nuev, şimdi de lego fikrinden esinlenerek “Puzzle Kitaplık-TV Ünite”yi tasarladı. Birden çok alınması halinde farklı tasarımlarla kullanılabilen ve konut değişikliğinde büyütülüp küçültülebilen mobilya, özellikle dar mekanların daha büyük görünmesini de sağlıyor. Lazzoni mobilyanın dördüncü kuşak temsilcisi Efe Kababulut, Nuev’in yenilikçi yaklaşımları ve modern tasarımları ile evlerin artık daha ferah olacağını söyledi.

Eylül 2013 • Bebek News 77


İSTANBUL’UN GİZLİ LEZ CENNETİ TORO STEAK H

Osmanlı döneminden günümüze kadar ul bir binada hizmet veren Toro, mimarisini yanı sıra nefes kesen boğaz manzarası ile

78 Bebek News • Eylül 2013


ZZET HOUSE!

laşmış denize sıfır taş n ve eşsiz tatlarının e de göz dolduruyor!

Eylül 2013 • Bebek News 79


S

teak severlerin İstanbul’daki lezzet üssü haline gelen Toro Steak House müdavimlerinin gözdesi olmaya devam ediyor! Sonbaharın keyfi; hayranlık yaratan günbatımı ve muhteşem Boğaz manzarası, Toro’nun içinizi ısıtan lezzetleri ve sıcacık atmosferi ile çıkıyor! Akşam yemeklerinin vazgeçilmez adresi haline gelen Toro Steak House, konuklarına hazırlığından sunumuna karar alışılmadık lezzetler sunuyor. Doyurucu ve lezzetli kahvaltı menüsü ile hafta sonları deniz kenarında neşeli ve leziz bir kahvaltı için Toro Steak House gidilecek ilk adres! 80 Bebek News • Eylül 2013

Çengelköy’ün en yeni mekanı olan Toro, boğaz balıkçılarının arasında bir farklılık yaratıp steak house kültürünü deniz kenarına taşıyarak birçok değişik et çeşidini barındıran menüsü ile yeni bir lezzet dünyası kurdu! Toro’nun en yeni haberi ise Mahir Chef’in alametifarikası Közde Tereyağlı Bütün Bonfile! Közde bütün bonfilenin pişirilmesiyle hazırlanan spesyal, ardından tereyağıyla buluşarak damaklarda unutulmayacak bir iz bırakıyor! Lezzet avcılarının yeni durağı olan Toro’nun ortağı ve şefi Mahir Çelik’in diğer spesyalleri ise; bonfileden


hazırlanan, markanın kendi üretimi özel barbekü sosu ve ev yapımı ekmeği ile servis edilen Lokum Burger, zırhlanan bonfilenin lokma haline getirilmesiyle haşlanıp özel üretim acı hardal sos ile sunulan Steak Lokması ve muhteşem lezzetiyle tatlı severlerin başını döndürecek Çikolata Terin lezzet severlerin vazgeçilmezi olmaya aday! Menüsünde bir çok lezzetli et seçeneğini barındıran Toro, ayrıca kasap hizmeti de vermekte. Özel dry age dolaplarında dinlendirilen özel etler; kuzu kafes, şaşlık, kuzu lokum, Dallas, New York, Toscana gibi çeşitlerden oluşan steak seçenekleri, özel üretim sucuklar ve şarküteri ürünleri ile ev yapımı sosları Toro lezzetlerini sofralarınıza taşıyor!

Anadolu yakasına yeni bir lezzet anlayışı getiren Toro Steak House, Avrupa yakasında oturan konuklarını da unutmamış. “Hiçbir şey konuklarımızı memnun göndermek kadar keyif verici olamaz.” diyen markanın, günün her saati VIP tekne hizmeti bulunmakta. Garantili lezzete iki yaka arasındaki eşsiz tekne yolculuğunun keyfini de ekleyen Toro Steak House alışkanlık yaratacağa benziyor! Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmış denize sıfır taş bir binada hizmet veren Toro, mimarisinin ve eşsiz tatlarının yanı sıra nefes kesen boğaz manzarası ile de göz dolduruyor! Boğazın göbeğinde bulunan, 200 yıllık geçmişe sahip binanın ilginçte bir hikayesi var. 1800’lü yıllarda fil ambarı olarak kullanılmak amaçlı inşa edilen, 1900’lere geldiğimizde ise renovasyondan geçirilerek isporto fabrikasına dönüştürülen bina bütün ihtişamı ile günümüze kadar gelmiştir.

Eylül 2013 • Bebek News 81


Küçük dostlarımıza Beslenen E dikkat Evde Hayvanlar Alerjiy Evlerde beslenen kedi ve köpek gibi evcil hayvanların alerjiye neden olabileceği belirtildi. Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, evcil hayvanların alerji geliştirmesinin önemli bir sorun olduğunu söyledi. Alerji yapan maddeden uzak durmanın tedavinin esasını oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tabak, “Evinizde beslediğiniz hayvanı mümkün olduğunca sık yıkayarak üzerindeki alerjik maddeyi uzaklaştırabilirsiniz” dedi. Son derece sevimli olan ve zamanla ailenin bir parçası haline gelen evcil hayvanların önlem alınmazsa alerjiye neden olabileceği belirtildi. Özellikle çocukların alerjik reaksiyon göstermesi durumunda evcil hayvanın evden uzaklaştırılması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Alerjik hastalıkların en çok çocuklarda görülmesi gerçeği göz önüne alındığında sorunun büyüklüğü daha iyi anlaşılır” dedi. Ülkemizde besleme oranı yüzde 6 olduğu bildirilen evcil hayvanların yüzde 62’sinin köpek, yüzde 37’sinin de kedi olduğunu açıklayan Prof. Dr. Yonca Tabak, alerjik reaksiyonun genellikle hayvanın salya ve idrar gibi 82 Bebek News • Eylül 2013

Olabilir…


Evcil ye Neden atıklarına karşı geliştiğini söyledi. Prof. Dr. Yonca Tabak, “Hayvan tüyü bu maddeler için sadece bir taşıyıcı rol üstlenir. Bu durumun hayvanın tüyünün uzunluğu ile ilgisi yoktur. Özellikle kedi alerjeni çok kalıcı ve bulaşıcı bir maddedir. Bu alerjen hayvanla aynı evi paylaşan insanların kıyafetleri ile ortak yaşanan okul, işyeri gibi birçok alana taşınabilmektedir. Evcil hayvan beslenmediği halde birçok evde kedi alerjeni olduğu gözlenmektedir. Dolayısıyla evinde kedi besleyen bir sınıf arkadaşı olan bir çocukta da alerji belirtileri görülebilmektedir” dedi. Alerjik maddenin evcil hayvanın mümkün olduğunca sık yıkanarak uzaklaştırılabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Yonca Tabak, “Hepa filtreli elektrik süpürgeleri ile sık yapılan ev temizliği de etkili bir yöntemdir. Halıları kaldırmak, yastık yorgan için özel alerjen geçirmeyen kılıflar kullanmak ve ev hayvanlarının yatak odalarına girmesini engellemek de alınması gereken önlemler arasında sayılabilir” diye konuştu. Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, hayvan alerjenlerinin küçük ve havada uzun süre asılı kalabilen maddeler olduğunu ve bu nedenle hava temizleyici aletlerle bunların büyük oranda uzaklaştıracağını belirtti. Eylül 2013 • Bebek News 83


Hamilelik sırasında annede evcil hayvan alerjisi yoksa hayvanın evde bulunmasında bir sakınca olmadığını belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, “Son yapılan çalışmalarda evcil hayvanın bebek doğduktan sonra evde kalmasının bir zararı olmadığını ortaya koydu. Ancak zaman içinde bebekte hayvana karşı alerji oluşursa hayvanın evden uzaklaştırılması gerekebilir” dedi.

84 Bebek News • Eylül 2013


Prof. Dr. Yonca Tabak, “Çok kalıcı olabilen kedi alerjeni kedi evden uzaklaştırılsa bile 20 hafta halıda var olmaya devam etmektedir. Koltuklarda ise 5 yıl kalmaktadır. Bu nedenle alerjenden tam korunmak pek mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda aşı tedavisine başvurmak gerekir. Aşı tedavisi dilaltı damla yöntemiyle yapıldığında 3-5 yıllık bir sürede vücut hayvan alerjenine yanıt vermez duruma gelmektedir” diye konuştu.

Eylül 2013 • Bebek News 85


İstikbal’den terapi gibi yatak

İstikbal’in Amerika’nın konfor ve sağlığı bir araya getiren yatak markası Therapedic ile yaptığı işbirliğinin ürünü olan yeni seri yatakları konfor, rahatlık ve şıklığı bir arada sunuyor. İstikbal’in Amerika’nın konfor ve sağlığı bir araya getiren yatak markası Therapedic ile yaptığı işbirliğinin ürünü olan yeni seri yatakları konfor, rahatlık ve şıklığı bir arada sunuyor. Özel yay sistemiyle uyku sırasında omurgayı destekleyen Therapedic yataklar, güne zinde başlamaya yardımcı oluyor. Uyku teknolojilerindeki yenilikleri tüketiciyle buluşturan

86 Bebek News • Eylül 2013


Eylül 2013 • Bebek News 87


88 Bebek News • Eylül 2013


İstikbal, Amerikan yatak konforunun simgesi Therapedic serisi ile sağlık, rahatlık ve şıklığı yatak odalarına taşıyor. Therapedic yataklar için özel olarak üretilen Hourglass sünger teknolojisi, içinde bulunan özel dolgu malzemeleri sayesinde, tüm gece boyunca omuz, kalça ve bel bölgesi destekleniyor. Kişinin uyku kalitesini artıran Therapedic yatak, güne zinde başlamak için birebir. Agility, Backsense, Memory Touch yatak çeşitleri ile bel ve sırt bölgesine destek sağlayan Therapedic yataklar kısa sürede tüketicilerden büyük ilgi gördü. Bütün gün aynı etkiyi yakalayın Uyku süresince vücudu her noktadan destekleyen ve vücutta yarattığı pozitif etki sadece gece değil gün boyu süren Therapedic yataklar, Hourglass sünger teknolojisiyle omuz kalça ve bel bölgesini destekleyerek rahat ve konforlu bir uyku ortamı sunuyor. Torba yay teknolojisine ek olarak micropocket konfor artırıcılarla da desteklenen yatağın sunduğu rahatlık ve konforun etkisi gün boyu devam ediyor. Viscojel teknolojisinin de kullanıldığı Therapedic yataklarda ayrıca mikro baloncuklar sayesinde mükemmel uyku deneyimi kusursuz bir şekilde sunuluyor.

Eylül 2013 • Bebek News 89


Formunuzu Korumak Hiç Bu Kadar Eğlenceli Olmamıştı

Xbox Kinect ile Tatil Dönüşünde Eğlenerek Formda Kalın

M

icrosoft tarafından piyasaya sürüldüğünden beri satış rekorları kıran Xbox Kinect, yaz formunuzu korumanıza yardımcı olacak. Hiçbir kumandaya ihtiyaç duymadan vücut hareketlerinizi en ince detaylarına kadar algılayarak oyuna dahil eden Kinect sayesinde Dance Central ile becerikli bir dansçıya dönüşebilir, Nike+ Kinect Training ile dilediğiniz an kişisel eğitmeniniz gözetiminde spor yapmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Microsoft’un Xbox 360 oyun konsolu için özel olarak geliştirdiği ve piyasaya çıktığı ilk günden itibaren oyun ve eğlence anlayışını tamamen değiştiren hareket algılama sistemi Xbox Kinect, evinizde hareket ederek yaz aylarında kavuştuğunuz ideal formu korumanıza yardımcı olacak. Xbox Kinect, üzerinde yer alan

90 Bebek News • Eylül 2013

kamera ve algılayıcılar sayesinde televizyonun karşısında yaptığınız tüm hareketleri takip ederek oyunları beden hareketlerinizle yönlendirmenize yardımcı oluyor. Herhangi bir öğrenme süreci ve kumanda cihazı gerektirmeyen ve tamamen doğal vücut hareketlerinizi temel alan bu sistemle, eğlenceyi ailenin tüm bireyleriyle paylaşmanın yanı sıra her türlü vücut hareketine dayalı egzersizleri de uygulamak mümkün. Bu da Xbox Kinect’i eğlencenin yanı sıra harika bir egzersiz platformuna dönüştürüyor. Hareket ve Eğlence Aynı Noktada Buluşuyor Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İpek Baykurt, Xbox Kinect’in vücut hareketlerini en ince detaylarına kadar analiz edebilme yeteneği sayesinde eşi bulunmaz bir egzersiz koçuna dönüşebildiğini ifade etti. Dance Central ve Kinect Sports gibi oyunlarla eğlenceye hareket


katabilmenin yanı sıra, Nike+ Kinect Training gibi oyunlarla Kinect’in profesyonel bir spor hocasına dönüşebildiğinin altını çizen Baykurt, şunları söyledi: “Xbox için Kinect’in ortaya çıkışı, insan özgü doğal hareketleri oyunun bir parçası haline getirerek bilim kurgu benzeri bir gelişimin ve büyülü bir dünyanın kapılarını araladı. Bu yenilik, konsollardaki eğlence anlayışının bugüne kadar benzeri görülmemiş bir seviyeye taşınmasını ve yepyeni fırsatların gündeme gelmesini sağladı.

Eylül 2013 • Bebek News 91


Clarks’tan çocu için eğlenceli okul ayakkabıları

Clarks, 2013–2014 eğitim dönemini yine birbirinden rahat ve güzel modellerle karşılıyor.

92 Bebek News • Eylül 2013


uklar

t

C

larks, 2013–2014 eğitim dönemini yine birbirinden rahat ve güzel modellerle karşılıyor. Gerek ailelerin gerekse de çocukların okulda da ilk tercihi olan Clarks, trendi takip eden kombine stilleri ile yine bu yıl yine okul modasına damgasını vuruyor. Dünyaca ünlü İngiliz ayakkabı markası Clarks, çocuk ayakkabılarında farkını ortaya koyuyor. Clarks’ın konusunda uzman tasarımcıları, stil, rahatlık ve dayanıklılık hakkında tüm bildiklerini toplayarak çocukların eğlenceye olan bağlılıklarını da unutmadan hem okul günlerinde hem de oynarken giyebilecekleri ayakkabı ve bot çeşitleri yaratıyorlar. Clarks’ın rahatlığı ve tasarımı önde planda tutan modelleri gerek teknolojileri gerekse eğlenceli detaylarıyla bu eğitim ve öğretim döneminde de çocukların hem okulda hem de oyunlarında vazgeçilmez tercihi olacak.

Eylül 2013 • Bebek News 93


Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere...

Bebek News Sayı 7  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you